دولت بهار :: هواداران دكتر محمود احمدي نژاد : روايت‌هاي ظريف و كري؛ شكافي عميق يا تقسيم كاري براي انزواي تندروها؟
دوشنبه، 4 آذر 1392 - 20:08 کد خبر:2579
دولت بهار: پس از امضاي توافقنامه مشترك ميان جمهوري اسلامي ايران و 1+5 يكي از مسايلي كه جلب توجه مي‌كرد، وجود تفاوت در بيان محمدجواد ظريف - وزير امور خارجه ايران - و جان كري - وزير امور خارجه آمريكا - بود؛ تفاوتي كه برخي از آن به عنوان شكافي عميق ياد كردند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، نفس امضاي يك توافقنامه ميان كساني كه نزديك به يك دهه حرف چندان مشتركي نداشتند، خود گوياي بروز برخي تغييرات محسوس و البته واقعيتي اميدواركننده است؛ همانقدر كه وجود اختلافي آن هم به شكلي عميق در ابتداي كار و تنها چند دقيقه پس از امضاي توافقنامه، مي‌تواند نااميدكننده باشد.

حقيقت اين است كه وجود تفاوت در بيان وزيران خارجه و نمايندگان شش كشور عضو 1+5 و وزير امور خارجه كشورمان به عنوان رييس تيم مذاكره‌كننده ايران، حاكي از وجود اختلاف در بطن كار نيست بلكه تنها «روايت‌هاي» متفاوت - و نه متناقضي - را نشان مي‌دهد. اما اين تفاوت در روايت‌ها از كجا ناشي مي‌شود و آيا واقعاً همانطور كه برخي رسانه‌هاي داخلي و خارجي بر طبلش مي‌كوبند، مي‌توان از آن به عنوان شكافي عميق و نكته‌اي منفي ياد كرد؟

مذاكرات ايران و 1+5 همواره حساس و حياتي بوده است و در ماه‌هاي اخير نيز با رنگ و بويي تازه، فشردگي و حساسيتي مضاعف پيدا كرد؛ حساسيتي كه همراه با اميدواري‌هاي جديد، موجب شد تا آتش جريان حاكم رژيم صهيونيستي و شخص بنيامين نتانياهو تندتر شود و در نتيجه براي جلوگيري از حصول يك توافق بيش از پيش تلاش كند.

اما برخلاف برخي برهه‌ها كه رژيم صهيونيستي مي‌توانست اجماعي عليه ايران ايجاد كند، اين‌بار شايد كمي احساس تنهايي كرد؛ چراكه نتوانست به اين هدف دست يابد و در نهايت، زودتر از آنچه تصور مي‌كرد توافق ميان ايران و 1+5 حاصل شد.

همانطور كه پيشتر درباره اهميت محرمانه ماندن محتوا و جزييات مذاكرات و رسانه‌يي نشدن آن، تاكيد مي‌شد كه اين مسأله مي‌تواند دست و پاي جريان راست‌گراي افراطي در اراضي اشغالي را تا حدودي ببندد، اين‌بار نيز وجود تفاوت در ادبيات نمايندگان ايران و كشورهاي درگير در مذاكرات، مي‌تواند از بالا گرفتن شعله‌هاي خشم صهيونيست‌ها جلوگيري كند.

جان كري - وزير خارجه آمريكا - اظهار مي‌كند كه حق غني‌سازي براي ايران، در توافقنامه اخير به رسميت شناخته نشده است. در متن توافقنامه ايران و 1+5، اين جمله كه «حق ايران براي غني‌سازي اورانيوم به رسميت شناخته شده است»، به اين شكل قيد نشده و جان كري نيز تنها به همين مسأله استناد مي‌كند.

محمدجواد ظريف - وزير امور خارجه ايران - هم در مقابل تاكيد مي‌كند كه حق غني‌سازي براي ايران، در توافقنامه اخير به رسميت شناخته شده است. در متن توافقنامه ايران و 1+5، به صراحت اعلام شده است كه ايران مي‌تواند اورانيوم را تا سطح پنج درصد غني‌سازي كند و از سوي ديگر طبق اين توافقنامه، قرار نيست هيچ موادي از ايران خارج شود. ظريف به همين مسأله استناد مي‌كند.

در واقع هيچ‌يك از دو وزير خارجه صحبتي خلاف واقع را مطرح نكرده‌اند بلكه بكارگيري عبارات و نوع استفاده و برجسته‌سازي آن‌ها در ادبيات اين دو است كه منجر به بروز اين تفاوت شده است.

حال فرصتي جديد ايجاد شده است تا هر دو طرف با تكيه بر تعهدي مشترك، سطح اعتماد متقابل را بالا ببرند و در اين مسير، قطعاً يكي از راه‌هايي كه بايد پي گرفته شود، اتخاذ مواضع هوشمندانه در برابر مخالفان توافق و تندروهاست. در اين راستا لازم است تا مشخصاً رژيم صهيونيستي و به ويژه جريان افراطي حاكم بر آن را عملاً خلع سلاح سياسي كرد.

امروز در كنار ادامه حمايت‌ها از تيم مذاكره‌كننده كشورمان و پيگيري سياست‌هاي عزتمندانه و هوشمندانه نظام از سوي آنها، روابط ايران با شش كشور طرف مذاكره در مسأله هسته‌اي نقشي تعيين‌كننده دارد. تحكيم اين روابط مي‌تواند كمك كند تا در صورت حركت طرفين به سمت توافق نهايي، باز هم اسراييل در رسيدن به اهداف خود ناكام بماند.

«توافقنامه»، همانطور كه از اسمش پيداست، نشانه حصول «توافق» ميان دو طرف است و اين يعني «مثبت» بودن فضاي مذاكرات، تنها يك حرف و ادعا نيست بلكه چنين قرابتي در عمل نيز وجود دارد. در چنين شرايطي، كوبيدن بر طبل اختلاف ميان طرفين مذاكره و برجسته كردن تفاوتي كه در ادبيات‌ها وجود دارد، تا سطح يك اختلاف و شكاف عميق، نه تنها كمكي به روند مذاكرات نمي‌كند بلكه افكار عمومي دو طرف را از اعتماد بيشتر به طرف‌هاي درگير، بازمي‌دارد.

امروز وقت آن است كه با اتخاذ مواضع و سياست‌هاي هوشمندانه، ضمن تاكيد بر حقوقمان، نه تنها بهانه جديد به دست افراطيون ندهيم بلكه بهانه‌هاي قبلي را نيز از دست آنها بگيريم تا بنيامين تندرو و تندروهاي بنيامين‌مسلك، اگر قانع يا اصلاح نمي‌شوند، بيش از امروز منزوي شوند.

يادداشت از خبرنگار ايسنا: حسين هرمزي

انتهاي پيام