دولت بهار :: هواداران دكتر محمود احمدي نژاد : آمريكا به‌دنبال زمان مناسب براي خروج از برجام است
جمعه، 23 تیر 1396 - 18:53 کد خبر:410933
دولت بهار: يك مقام آمريكايي روز جمعه گفته كه اقدام احتمالي «دونالد ترامپ»، رئيس‌جمهور آمريكا در روزهاي آينده براي تأييد پايبندي ايران به توافق هسته‌اي به معني اين نيست كه او بعداً از اين توافق خارج نخواهد شد.


به گزارش دولت بهار، يك مقام آمريكايي روز جمعه گفته كه اقدام احتمالي «دونالد ترامپ»، رئيس‌جمهور آمريكا در روزهاي آينده براي تأييد پايبندي ايران به توافق هسته‌اي به معني اين نيست كه او بعداً از اين توافق خارج نخواهد شد. 

مقام آمريكايي كه با «سي‌ان‌ان» گفت‌وگو مي‌كرد، گفت: «او (ترامپ) اين توافق را دوست ندارد، فكر مي‌كند كه اين توافق، به منزله يك ضعف عمده امنيت ملي براي آمريكا بوده است.»

زمان و نحوه خروج از برجام، مسئله اصلي

وي همچنين اضافه كرد كه مسئله درباره خروج از «برجام» اين است كه آمريكا «چه زمان و به چه نحوي» از آن خارج خواهد شد.

روز گذشته (پنجشنبه) منابع آگاه مدعي شدند دولت «دونالد ترامپ» قصد دارد در گزارش جديد خود به كنگره بار ديگر پايبندي ايران به توافق هسته‌اي با گروه 1+5 (برجام) را تأييد كند. 

پايگاه خبري «ويكلي‌استاندارد» اولين رسانه‌اي بود كه گزارش داد دولت ترامپ قصد دارد در روزهاي آينده، قبل از فرا رسيدن ضرب‌الاجل روز دوشنبه تصميم خود براي اعلام پايبندي ايران به «برجام» را به اطلاع كنگره برساند. 

مقام‌هاي آمريكايي روز جمعه در گفت‌وگو با شبكه خبري «سي‌ان‌ان» خبر «ويكلي‌استاندارد» را تأييد كردند، اما تأكيد كردند كه ترامپ غيرقابل پيش‌بيني است و در هر لحظه ممكن است نظرش را عوض كند. 

يك مقام آمريكايي به «سي‌ان‌ان» گفت كه برنامه ترامپ براي تأييد پايبندي ايران، بيش از آنكه ناشي از ميل وي باشد، به دليل الزاماتي است كه او را به انجام اين كار موظف مي‌كنند. 

«ركس تيلرسون»، وزير خارجه آمريكا طبق قانون موظف است هر 90 روز يكبار پايبندي ايران به متن توافق هسته‌اي با كشورهاي موسوم به گروه 1+5 را به كنگره آمريكا گزارش كند. 

تيلرسون در اولين گزارش خود در ماه آوريل تأييد كرد كه ايران به متن توافق هسته‌اي پايبند مانده است. وي علي‌رغم اين، ادعاها عليه ايران را تكرار كرد و گفت كه اين كشور، اصلي‌ترين حامي تروريسم است. 

برجام در صف‌بندي‌هاي كاخ سفيد 

گزارش‌هاي رسانه‌هاي آمريكا در ماه‌هاي گذشته حاكي است موضوع توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 (برجام) يكي از محورهاي اختلاف ميان وزارت خارجه آمريكا و ترامپ است. 

«تيلرسون» و «جيمز متيس»، وزير دفاع آمريكا خواستار پايبندي آمريكا به توافق هسته‌اي با ايران هستند، در حالي كه «استيو بانون»، استراتژيست ارشد كاخ سفيد از خروج آمريكا از آن حمايت مي‌كند. 

«هربرت رابرت مك‌مستر»، مشاور امنيت ملي آمريكا از توافق هسته‌اي با ايران حمايت نمي‌كند اما در ماه‌هاي گذشته تلاش كرده به جاي سوق دادن ترامپ به يك سو يا سوي ديگر، به عنوان ميانجي و عامل تسهيل‌كننده ميان گروه‌هاي در حال مجادله بر سر آن عمل كند. 

«مايك پامپئو»، رئيس سيا كه در زمان حضور در مجلس سنا بارها خواستار پاره كردن برجام شده بود، در حال حاضر به اين توافق به ديد شك مي‌نگرد.

چهار نماينده جمهوري‌خواه در مجلس سناي آمريكا در نامه‌اي به «ركس تيلرسون»  روز سه‌شنبه از وي خواستند پايبندي ايران به برجام را تأييد نكند. 

نگراني اروپايي‌هاي از روند بررسي آمريكا درباره برجام

دولت ترامپ، همزمان با اعلام پايبندي ايران به متن برجام در ماه آوريل، اعلام كرد كه به چندين نهاد آمريكايي دستور انجام بررسي‌هاي لازم درباره لزوم پايندي آمريكا به برجام را صادر كرده است. 

روزنامه وال‌استريت‌ژورنال به تازگي گزارش داد كه خودداري دولت ترامپ از اعلام ضرب‌الاجلي براي پايان اين بررسي به طرف‌هاي برجام، ديپلمات‌هاي اروپايي را نگران كرده است.

آنها به وال‌استريت‌ژورنال گفته‌اند از اين بابت نگرانند كه دولت ترامپ بخواهد با طولاني كردن اين وضعيت بلاتكليفي، شركت‌هاي اروپايي كه همين حالا هم از انجام مبادلات با ايران اكراه دارند را از ورود به ايران منع كنند.  

تكميل بررسي برجام تا پايان تابستان

منابع مورد استناد «ويكلي استاندارد» روز پنجشنبه گفتند كه اين فرايند بررسي كه هدايت آن را اعضاي ارشد «شوراي امنيت ملي» در دست دارند تا پايان تابستان سال جاري به اتمام خواهد رسيد. 

رسانه ‌آمريكايي تصريح كرده كه مجادله اصلي بر سر توافق هسته‌اي با ايران در بازه زماني بعد از تكميل بررسي ياده شده و موعد گزارش بعدي دولت ترامپ به كنگره در اواسط ماه اكتبر، اتفاق خواهد افتاد.

به نوشته «ويكلي‌استاندارد»، مخالفان برجام تصميم فعلي رئيس‌جمهور آمريكا براي تأييد مجدد پايبندي ايران به برجام را تصميمي موقت مي‌دانند كه با هدف خريد زمان تا اعلام نهايي سياست واشنگتن در قبال اين توافق در اواسط ماه اكتبر انجام مي‌شود. 

منبع: فارس