دولت بهار :: هواداران دكتر محمود احمدي نژاد : فست فود بخوريد، اين بلاها بر سر مغزتان مي آيد + اينفوگرافي
پنجشنبه، 16 آذر 1396 - 15:48 کد خبر:454384
دولت بهار: فست فودها اثرات مخربي بر سلامت بدن مي گذارند اما يكي از اثرات جبران ناپذير اين موادغذايي آسيب به مغز است، به همين دليل بايد در مصرف آنها بيشتر احتياط كرد.


به گزارش دولت بهار، هر روز محققان به دستاورد جديدي درباره اثرات مخرب فست‌فود‌ها بر سلامتي پي مي برند كه عمده دليل آن سريع، خوشمزه و نسبتا ارزان بودن فست‌فودهاست كه مردم را مشتاق تر براي مصرف اين مواد غذايي مي كند.

فست فودها امروزه در ميان بچه ها حسابي طرفدار پيدا كرده است و متاسفانه شرايط زندگي مدرن يكي از دلايل افزايش مصرف اين موادغذايي مضر محسوب مي شود.

موضوع نگران كننده و خطرناك‌ اين  است كه هر روز به تعداد رستوران‌هاي فست‌فودي در گوشه گوشه شهر اضافه مي‌شود و هر كجا  چشم كار مي كند  با اين رستوران‌ها مواجه مي‌شويد، برشد قارچي اين فست فودي ها آسيب ‌هاي زيادي را به دنبال دارد.

مسف فودها اثرات منفي روي سلامت جسم دارند و منجر به بروز كمبود مواد مغذي بدن و اضافه وزن و چاقي مي‌شوند. اما كار به همين‌جا ختم نمي‌شود، زيرا  فست‌فود‌ها اثر مخربي روي مغز و سلامت روان فرد به جا مي‌گذارند.

اضطراب و بيش فعالي در كودكان با مصرف فست فود


بر اساس تحقيقات محققان، مصرف قند منجر به بروز اضطراب و بيش‌فعالي مي‌شود، با اين حال نتايج پژوهشي كه به تازگي چاپ شده است نشان مي‌دهد كودكاني كه مواد غذايي سرشار از مواد نگهدارنده مانند بنزوات سديم و رنگ‌هاي خوراكي مصرف مي كنند، بيشتر در معرض بيش‌فعالي قرار دارند، محققان روي ۸۰۰ كودك بيش‌فعال بررسي‌هايي انجام دادند و دريافتند كه با حذف مواد نگهدارنده و رنگ‌هاي خوراكي از تغذيه اين كودكان، زودرنجي، تحريك‌پذيري، رفتار‌هاي تهاجمي و اختلالات خواب حدود ۱۵۰ كودك كاهش پيدا كرده است.

 پژوهش‌هاي تكميلي و نتايج آن در Psychology Today منتشر شده است و نشان مي‌دهد رژيم غذايي فقير از اسيد‌هاي چرب امگا ۳ و مصرف زياد كربوهيدرات‌هاي تصفيه شده (موجود در فست‌فودها)منجر به افزايش اضطراب كودكان مي‌شود. به عقيده اين محققان نوسانات قند خون باعث افت چشمگير انرژي، افزايش خستگي، بدخلقي و اضطراب مي‌شود.

 فست فود بخوريد، افسرده مي شويد


محققان به اين نتيجه رسيده‌اند كه داشتن تغذيه‌اي سرشار از قند و چربي‌ها خطر ابتلا به افسردگي را بالا مي‌برد. اين محققان موش‌هاي آزمايشگاهي را به مدت ۶ هفته با مواد غذايي سرشار از چربي و قند تغذيه كرده و مشاهده كردند اين موش‌ها علائم افسردگي و اضطراب بيشتري از خود نشان مي‌دهند. محققان اين موش‌ها را با موش‌هايي كه تغذيه كم‌چرب و متعادل داشتند مقايسه كردند. آنها به اين نتيجه رسيدند كه مصرف مواد غذايي حاوي چربي و قند زياد باعث برهم‌زدن واكنش‌هاي شيميايي مغز به‌ ويژه ميزان كورتيزول (هورمون استرس) و پروتئين CREB شده و امكان ايجاد سوءتغذيه و اعتياد غذايي را بالا مي‌برد.

افت تحصيلي دانش آموزان با مصرف فست فود


فست‌فود‌ها  به طور حتم حاوي ميزان زيادي چربي از نوع چربي‌هاي ترانس و اشباع هستند و در آنها خبري از وجود اسيد‌هاي چرب امگا ۳ و امگا ۶ كه براي سلامت قلب و مغز مفيدند نيست، نتايج يك پژوهش استراليايي كه در دانشگاه كاليفرنياي لس‌آنجلس انجام شده است، نشان مي‌دهد مصرف فست‌فود در موفقيت‌هاي تحصيلي كودكان تاثير منفي مي‌گذارد. 

نتايج اين پژوهش استراليايي نشان مي‌دهد دانش آموزاني كه گرفتار كمبود اسيد‌هاي چرب امگا ۳ هستند در مدرسه بيشتر دچار مشكل مي‌شوند و در درس‌هايي مانند املا و قرائت ضعف دارند و رفتار‌هاي مناسبي از خود بروز نمي‌دهند، محققان پيشرفت تحصيلي گروهي ۳۹۶‌نفره از دانش‌آموزان بين ۶ تا ۱۲ سال را  بررسي كردند، نيمي از اين شركت‌كننده‌ها نوشيدني سرشار از اسيد‌هاي چرب امگا ۳ و گروهي ديگر پلاسبو (دارونما) دريافت كردند، بعد از يك دوره ۶ ماهه، محققان دريافتند كودكاني كه نوشيدني مغذي مصرف كرده بودند نتايج بهتري در تست‌هاي حافظه به دست آوردند.


فست فود بخوريد، اين بلاها بر سر مغزتان مي آيد