دولت بهار :: هواداران دكتر محمود احمدي نژاد : ماكرون: با آمريكا اهداف مشتركي در قبال ايران داريم/ مذاكرات جديد با ايران نياز است
پنجشنبه، 16 خرداد 1398 - 20:35 کد خبر:484983
دولت بهار: رئيس‌جمهور فرانسه كه كشورش در كنار ساير كشورهاي اروپايي هنوز نتوانسته‌اند به تعهداتشان در قبال ايران در توافق هسته‌اي برجام عمل كنند پنجشنبه در كنفرانس خبري مشترك با رئيس‌جمهور آمريكا در پاريس تأكيد كرد دو كشور اهداف يكساني در قبال ايران دارند و لازم است مذاكرات جديدي با ايران آغاز شود.


به گزارش دولت بهار به نقل از فارس، «امانوئل ماكرون»، رئيس‌جمهور فرانسه امروز پنجشنبه (۱۶ خرداد/۶ ژوئن) در كنفرانس خبري مشترك با «دونالد ترامپ»، رئيس‌جمهور آمريكا در پاريس بر همسو بودن اهداف دو كشور در قبال ايران تأكيد كرد. 

ماكرون كه كشورش در كنار ساير كشورهاي اروپايي هنوز نتوانسته‌اند به تعهداتشان در قبال ايران در توافق هسته‌اي برجام عمل كنند همچنين تأكيد كرد كه لازم است مذاكرات جديدي با ايران انجام شود. 

وي گفت: «فكر مي‌كنم ما قطعاً اهداف يكساني در قبال ايران داريم. چه كارهايي مدنظرمان است كه انجام دهيم؟ اول، مي‌خواهيم مطمئن شويم آنها به سلاح هسته‌اي دست پيدا نمي‌كنند، منظورم اين است تا سال ۲۰۲۵ ابزاري در اختيار داريم، مي‌خواهيم از آن فراتر برويم و به اطمينان كامل در درازمدت دست پيدا كنيم.»

ماكرون اضافه كرد: «دوم، ما مي‌خواهيم فعاليت آنها در زمينه موشك‌هاي باليستيك را كاهش دهيم. سوم، مي‌خواهيم فعاليت منطقه‌اي آنها را مهار كنيم.»

رئيس‌جمهور فرانسه برقراري صلح در منطقه را چهارمين هدف مشترك واشنگتن و پاريس خواند و گفت: «بنابراين، ما بايد با يكديگر اين چهار هدف را محقق كنيم.»

ماكرون در ادامه اذعان كرد اختلافات ميان آمريكا و كشورهاي اروپايي در قبال ايران به مسائل راهبردي مربوط نمي‌شود و دو طرف از لحاظ روش‌هاي محقق كردن اهداف خود در قبال ايران اختلاف دارند. 

رئيس‌جمهور فرانسه گفت: «مسئله كليدي اين است و همه مباحثات ديگر، مسائل تكنيكي هستند. براي رسيدن به اين هدف لازم است مذاكراتي آغاز شود و فكر مي‌كنم اين همان چيزي است كه رئيس‌جمهور ترامپ آن را مطرح كرده است. لازم است مذاكرات جديدي را آغاز كنيم تا به اين اهداف دست پيدا كنيم.»

فرانسه در ماه‌هاي بعد از روي كار آمدن «دونالد ترامپ» و قبل از خروج او از برجام رهبري فشارهاي اروپا عليه برنامه موشكي و فعاليت‌هاي منطقه‌اي ايران را به عهده داشت. 

«امانوئل ماكرون» اولين رئيس يك كشور اروپايي بود كه بعد از تهديدهاي ترامپ به خروج از توافق هسته‌اي، بحث «توافق مكمل برجام» با ايران براي دائمي كردن محدوديت‌هاي ايران در برجام را به ميان آورد. 

اين كشور، در كنار انگليس و آلمان سه كشور اروپايي طرف برجام هستند كه بعد از خروج آمريكا از برجام نتوانسته‌اند به وعده‌هايشان براي تضمين عوايد اقتصادي ايران از اين توافق هسته‌اي عمل كنند. سه كشور اروپايي با ادعاهاي آمريكا عليه ايران در زمينه‌هاي موشكي و منطقه‌اي همسو شده‌اند.