دولت بهار :: هواداران دكتر محمود احمدي نژاد : دليل پرخاش وزير خارجه آلمان
سه شنبه، 21 خرداد 1398 - 16:34 کد خبر:485102
فرخ باور


دليل اين كه وزير امور خارجه آلمان ديپلماسي را كنار زد و با زور و قلدري و وقاحت به ايران توپيد چيست؟
روشن است كه چنين رفتاري در ايران واكنشي برعكس آنچه كه مي خواهند خواهد داشت و نه تنها كمكي به دوستانش نمي شود كه قافيه براي غربگرايان و عاشقان بازار سرمايه تنگتر مي شود.

بعيد است او جاده صاف كن ترامپ باشد. برنامه ترامپ و محفل او با برگزاري روز D Day در انگلستان تحقير آلمان بود و خانم مركل نمي توانست از شركت در آن سرپيچي كند.

آلمان در يكسال اخير ۵۰% از توليد خود را كاهش داده است. فقط صنعت اتومبيل سازي در ايتاليا در يكسال ۱۷.۶ افت داشته و بزرگترين كارخانه ي فولاد ايتاليا Ilva تعطيل و واردات فولاد زياد شد. برنامه ي ذوب فيات كرايسلر رنو نيسان ميتسوبيشي عليه فولكس واگن دو روزه شكست خورد و فرانسه زير بار نرفت. برنامه ي ذوب زيمنس آلستوم در برابر مارتين لاكهيد هم با مخالفت كميسيون پارلمان اروپا در هوا ماند. كشمكش و دعوا ميان اروپا و آمريكا جدي است همانطور كه ميان چين روسيه با آمريكا.

سياست  ظاهر امر است و ديپلماسي به ته ماجرا سقوط كرده است. زيمنس راه آهن مغناطيسي تهران مشهد را از دست داد. آنقدر به نفع خودش بود و بيفايده براي زائرين كه به هوا پريد. از برنامه ي راه آهن سريع السير ايتالو آلستوم تهران همدان خبري نيست. سه كارخانه ي برق تركيه براي خودش با سيكل تركيبي چه شد؟ تعطيلي نيروگاه بوشهر به پيشنهاد عقل كل بنفش از عصبانيت چه شد. يك خرابكار او مهرداد فرهمند نوشته بود نيروگاه بوشهر حتي يك لامپ هم روشن نكرد! اينها مثل اينكه حالشان بد است و به هذيان افتاده اند و كارشان تحريك ديگران است شايد فرجي حاصل شود.

اگر ترامپ راه مماشات اينستكس را هم ببندد كار دولتهاي بحران زده و تحت فشار اروپا در خاورميانه سخت تر و آخرين اميدها برباد مي رود.

شكست معامله قرن و عبور از حد مجاز غني سازي در روزهاي آينده و بحران اسرائيل و صنعت نظامي آلمان مانند زيردريايي هاي اتمي دلفين با هزينه ناتوي آمريكا را هم اضافه كنيم شايد بيشتر دليل برافروختگي دولت آلمان مشاهده شود. وقت برايشان تنگ شده و ماس چاره اي بجز پرخاش و آخرين فشار ندارد.