دولت بهار :: هواداران دكتر محمود احمدي نژاد : تحول در قوه قضائيه بدون اغماض عملياتي شود/ مذاكره يك فريب است بر سر آنچه كه آمريكا ميخواهد
چهارشنبه، 5 تیر 1398 - 13:02 کد خبر:485372
دولت بهار: حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به برنامه تهيه‌شده براي تحول در قوه قضائيه، خطاب به رئيس دستگاه قضا گفتند: همين برنامه‌ خوبي كه تهيه و تدوين شده را، طبق زمان‌بندي و بدون اغماض پيش ببريد و عملياتي كنيد.


به گزارش دولت بهار به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني دفتر مقام معظم رهبري، حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح امروز (چهارشنبه ۵ تير) در ديدار رئيس، مسئولان و جمعي از قضات و كاركنان قوه قضاييه، «عدالت» را محور اساسي دستگاه قضا خواندند و با ابراز خرسندي از اقدام رئيس قوه در تهيه برنامه اي خوب براي ايجاد تحول در اين دستگاه، «اجراي زمان‌بندي‌شده، شجاعانه و متكي بر روشهاي مبتكرانه اين برنامه» را كاملاً ضروري برشمردند و با تجليل از ايستادگي تحسين برانگيز چهل ساله مردم در مقابل زورگويان جهاني افزودند: ملت مظلوم و مقتدر ايران، در مقابل فشارها، تهمت ها و اهانت هاي شريرترين حكومت جهان يعني امريكا از اهداف خود كوتاه نمي آيد و مسير انقلاب و امام را براي دستيابي به عزت، رفاه و پيشرفت و سرافرازي ادامه خواهد داد.

رهبر انقلاب اسلامي با تبريك هفته قوه قضاييه و تجليل از شخصيت شهيد مظلوم آيت الله بهشتي به عنوان بنيانگذار دستگاه قضايي در نظام اسلامي گفتند: شهيد بهشتي، انساني صاحب فكر و اراده، قوي، منضبط، اهل كار، با نشاط و به معني واقعي يك نعمت بزرگ بود.
حضرت آيت الله خامنه اي اهميت قوه قضاييه را مبتني بر وظيفه اصلي آن يعني «اقامه عدل» دانستند و افزودند: قوه قضاييه در نظام جمهوري اسلامي همچون نهالي جديد روز به روز رشد كرده و در دوره هاي مختلف پيشرفتهايي داشته است كه در دوره جديد نيز بايد نسبت به دوره‌هاي قبل، پيشرفت و آورده جديدي داشته باشد.

ايشان با تأكيد بر اينكه مهمترين مأموريت قوه قضاييه در دوره جديد، «ايجاد تحول در چارچوب اصول اسلام و قرآن و قانون اساسي» است، خاطرنشان كردند: تحول به معناي استفاده از شيوه‌هاي كارآمدتر و مؤثرتر و بهينه شدن شيوه هاي قبلي و همچنين رفع نقص‌ها، خلأها و اشكالات گذشته است.

رهبر انقلاب اسلامي ايجاد تحول در قوه قضاييه را نيازمند «طراحي كلان» و «برنامه مدون و  زمان‌بندي‌شده» دانستند و گفتند: براي ايجاد تحول، برنامه ريزي و زمان‌بندي، پنجاه درصدِ كار است و پنجاه درصدِ بقيه مربوط به تحرك و اقدام و عمل است.

حضرت آيت الله خامنه اي با ابراز اميدواري به تحقق تحول در قوه قضاييه در دوره جديد، تأكيد كردند: بايد اجراي سند آماده شده‌ي تحول، بدون تأخير شروع شود.

ايشان در ادامه با اشاره به وظايف گسترده قوه قضاييه در قانون اساسي و جايگاه بسيار مهم اين قوه افزودند: «احياي حقوق عامه كه گستره وسيعي از اقتصاد و امنيت تا عرصه بين المللي را در بر مي گيرد»، «گسترش عدل و آزاديهاي مشروع»، «پيشگيري از وقوع جرم» و «نظارت بر حُسن اجراي قانون» از جمله اين وظايف مهم است كه اجراي آنها نيازمند شيوه هاي نو و ابتكاري و انسانهاي توانا است.

رهبر انقلاب اسلامي يكي ديگر از وظايف مهم قوه قضاييه را «مبارزه سختگيرانه با فساد» در درون قوه و در خارج از قوه برشمردند و تأكيد كردند: مبارزه با فساد در دورن قوه قضاييه در اولويت است زيرا حتي يك عنصر ناباب در دستگاه قضايي مي تواند زحمات قضات شريف و پاكدامن و كاركنان امين اين قوه در سراسر كشور را مخدوش كند و تأثيرات مخربي بر جاي بگذارد.

حضرت آيت الله خامنه اي گفتند: گناه فردي كه مسئول مبارزه با فساد است و دچار فساد مي‌شود، چند برابر و نابخشودني است، بنابراين در اين موضوع سخت گيري شود.

ايشان با اشاره به تهمت و بدگويي و تعرض به قوه قضاييه به‌ويژه در فضاي بي در و دروازه مجازي خاطرنشان كردند: در طول تاريخ، اميرمؤمنان يعني مظهر كامل عدالت را هم به بي عدالتي متهم مي كردند، بنابراين فضاسازي و تهمت نبايد در عزم و اراده و فعاليتها تأثير منفي بگذارد.

رهبر انقلاب «تصويرسازي از قوه قضاييه در افكار عمومي» را بسيار مهم خواندند و افزودند: بايد در اين زمينه كاملاً مراقب و هوشيار بود چرا كه برخي حوادث ممكن است خصوصيات يك قوه قضاييه خوب يعني شرافت، صداقت و عدالت را در چشم مردم، بر عكس جلوه دهد.
ايشان در تبيين خصوصيات ضروري دستگاه قضا در افكار عمومي تأكيد كردند: دستگاه قضا در چشم مردم بايد در «انتصابات، احكام، گفتار و رفتار» داراي «حكمت» باشد و مردم كارهاي اين قوه را متكي بر كار «علمي و كارشناسي» ببينند.

«برخورداري از گوش شنوا در همه مراحل قضايي و صبر و حوصله شنيدن از همه شاكيان و متهمان» و نيز «برخورداري از قاطعيت و اقتدار» دو خصوصيت ديگري بود كه رهبر انقلاب آنها را براي تصوير دستگاه قضا در افكار عمومي، كاملاً ضروري خواندند.

حضرت آيت الله خامنه اي «طولاني شدن رسيدگي به پرونده‌ها» را ضربه به اقتدار قوه قضاييه دانستند و خاطرنشان كردند: وقتي پرونده اي ده سال در محاكم به نتيجه نمي رسد، از نظر مردم نشان‌دهنده ناتواني و سردرگمي دستگاه قضايي در اين پرونده است، بنابراين بايد پرونده ها با سرعت لازم به نتيجه برسند و احكام صادر شده اجرا شوند.

رهبر انقلاب «رفتار، گفتار، عملكرد و تبليغات صحيح» را زمينه‌ساز ترسيم تصوير مناسب از قوه قضاييه در اذهان عمومي خواندند و افزودند: همه دستگاهها از جمله صداوسيما بايد به دستگاه قضا كمك كنند.

رهبر انقلاب دقت در انتصابات قضايي را مهم برشمردند و با استناد به فرمان اميرمؤمنان به مالك اشتر درباره انتخاب برترين مردم براي قضاوت افزودند: مسئولان و مديران قضايي اين فرمان تاريخي را حتماً مطالعه كنند و در انتصابات و گزينشها خصوصياتي را كه اميرمؤمنان مورد تأكيد قرار داده، ملاك عمل قرار دهند.

«توجه به اخلاق و روشهايي كه در روندِ ظاهراً خشك كارهاي دستگاه قضا باعث تلطيف مي‌شود»، توصيه ديگر رهبري به مسئولان قضا بود.

ايشان افزودند: با همه مراجعان و در همه مراحل قضايي خوش رفتار، با حوصله و صبور رفتار كنيد و با توصيه به عفو و گذشت، به روشهايي نظير احياي حكميت و استفاده صحيح از شوراهاي حل اختلاف اهميت دهيد.

حضرت آيت الله خامنه اي همچنين با اشاره به مسائل روز، افزودند: اين روزها خبرگزاريهاي خارجي به نقل از كارشناسان، مكرر اذعان مي كنند كه ملت ايران را نمي توان با فشار و تهديد و تحريم به زانو درآورد. البته اين واقعيت ناشي از حوادث ماههاي اخير نيست، بلكه نتيجه چهل سال ايستادگي، عزت، عظمت و اقتداري است كه ملت ايران از خود نشان داده است.

ايشان، پيروزي انقلاب را نقطه بيرون آمدن ملت از «لاك ذلت و توسري خوري» برشمردند و خاطرنشان كردند: در چهار دهه اخير، تلفيق هويت ايراني با خصوصيات اسلامي، موجب شده فشارهاي زورگويان جهاني، تأثيري در روند حركت ملت نداشته باشد.

رهبر انقلاب حضور هميشگي در راهپيمايي هاي ۲۲ بهمن و روز جهاني قدس و همچنين شركت در انتخابات متعدد را نشانه عزم و اراده تحسين برانگيز ملت دانستند و افزودند: در اواخر امسال نيز انتخابات داريم كه معتقدم با وجود ترديد افكني برخي‌ها، مردم در آن انتخابات نيز با شور و شوق شركت مي كنند و عظمت خود را نشان مي دهند.

حضرت آيت الله خامنه اي اتهامات، اهانت ها و دشنام هاي شريرترين حكومت جهان يعني امريكا به ملت ايران را يادآور شدند و افزودند: منفورترين و خبيث ترين دولت جهان كه عامل جنگ، تفرقه، چپاول و غارت كشورها و ملتها است، ملت شريف ايران را هر روز مورد ناسزا و اتهام قرار مي دهد اما مردم ايران از اين اعمال زشت امريكا جا نمي خورند و عقب نمي‌نشينند.

ايشان تحريم هاي امريكا را ظلمي بارز به ملت ايران خواندند و تأكيد كردند: ملت مظلوم اما در عين حال مقتدر ايران، به فضل الهي، همچنان مثل كوه مي ايستد و با قوت به حركت خود ادامه مي دهد و به همه مقاصد مورد نظرش دست مي يابد.

رهبر انقلاب، پيروزي نظام اسلامي بر همه توطئه ها از جمله جنگ، فتنه، نفوذ، تحريكات تروريستي و ديگر اقدامات خباثت آميز امريكا را نشانه آشكار حمايت پروردگار از اين ملت خواندند و افزودند: بخش اصلي اقتدار ملت مرهون اعتقاد عميق به حمايت هاي الهي است.
حضرت آيت الله خامنه اي پيشنهاد مذاكره امريكا را يك «فريب» خواندند و خاطرنشان كردند: دشمن وقتي نتوانسته با فشار به هدفش برسد، با تصور سادگيِ ملت ايران، پيشنهاد مذاكره مي‌دهد و مي گويد ملت ايران بايد پيشرفت كند، البته اين ملت حتماً پيشرفت خواهد كرد اما بدون شما و به شرطي كه شما نزديك نشويد.

ايشان با يادآوري همه كاره بودن امريكا و انگليس در دوران رژيم پهلوي گفتند: شما عامل عقب‌ماندگي ملت ايران در آن دوره منحوس هستيد و الان هم حضور شما جز عقب ماندگي و توقف پيشرفت ايران هيچ نتيجه اي نخواهد داشت.

رهبر انقلاب هدف اصلي پيشنهاد امريكا براي مذاكره را «خلع سلاح ملت و حذف عوامل اقتدار ايران» خواندند و خاطرنشان كردند: امريكايي‌ها اكنون با وحشت از عوامل اقتدار ملت ايران، مي‌ترسند جلو بيايند بنابراين مي خواهند با مذاكره، اين اسلحه و عامل اقتدار را از دست ايران بگيرند تا هر بلايي مي خواهند سر ملت بياورند.

ايشان افزودند: اگر در مذاكرات حرف او را قبول كردي پدر ملت در مي آيد و اگر قبول نكردي همين فضاسازي هاي سياسي، تبليغات و فشارها ادامه خواهد يافت.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به سوءاستفاده امريكايي ها از ابزار حقوق بشر گفتند: شما حدود ۳۰۰ مسافر بي‌گناه را در آسمان مي كشيد، با كمك به سعودي ها در يمن جنايات مكرر مي كنيد، آن وقت از حقوق بشر دم مي زنيد.

رهبر انقلاب در پايان سخنانشان تأكيد كردند: ملت ايران با ادامه راهي كه اسلام، انقلاب و امام ترسيم كرده اند، اهداف با ارزش و جذاب خود يعني دستيابي به عزت، رفاه مادي، پيشتازي در علم و آرامش و امنيت اجتماعي را محقق خواهد كرد.

پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، حجت‌الاسلام والمسلمين رئيسي در گزارشي با گراميداشت ياد و خاطره شهيد آيت الله بهشتي، ضمن ارج نهادن به تلاش‌هاي صورت گرفته در قوه قضائيه در ادوار گذشته، خاطرنشان كرد: تحول در دستگاه قضايي كه خواست رهبري، همه مردم و كاركنان دستگاه قضايي است، ضرورت دارد.

رئيس دستگاه قضايي با اشاره به آمادگي قضات و كاركنان قوه قضائيه براي تحول زمان‌بندي شده در اين دستگاه، افزود: ما در دستگاه قضايي به دنبال كاهش جمعيت كيفري، كاهش ورودي پرونده، اصلاح نظام دادرسي و برطرف شدن موانع فرايند دادرسي هستيم.

رئيس قوه قضائيه «اميدآفريني در همه لايه هاي اجتماعي» را لازمه تحول دانست و افزود: تلاش مي كنيم دستگاه قضايي ملجأ و پناهگاه مردم شود.

حجت‌الاسلام والمسلمين رئيسي گفت: قوه قضائيه وظيفه نظارت بر اجراي صحيح قانون و نظارت بر حُسن اجراي امور را بر عهده دارد و اين قوه در موضوع حقوق عامه به عنوان مطالبه‌گري جدي اقدام خواهد كرد.

رئيس قوه قضائيه از فعال شدن بخشهاي مبارزه با فساد به ويژه فساد اقتصادي در چارچوب بيانيه گام دوم خبر داد و خاطرنشان كرد: خود را موظف مي دانيم كه با همه قوا و بخشهاي حاكميتي همكاري و همياري كنيم و با صدور حكم عادلانه، متجاوزان به قانون و حقوق مردم و بيت المال را سر جاي خود بنشانيم.