دولت بهار :: هواداران دكتر محمود احمدي نژاد : رئيسي: تشكيل كميته ضدفساد در قوه قضائيه
دوشنبه، 10 تیر 1398 - 10:57 کد خبر:485446
دولت بهار: رئيس قوه قضائيه با اشاره به اينكه قاضي، وكيل، كارشناس، ضابط و همه افراد درگير در پرونده‌هاي قضايي مشمول امر خطير مبارزه با فساد هستند، گفت: با همكاري همه بخش‌هاي نظارتي داخل قوه قضاييه و بخش‌هاي بيروني كميته‌اي فعال خواهد شد.


به گزارش دولت بهار به نقل از اداره كل روابط عمومي قوه قضاييه، حجت‌الاسلام سيدابراهيم رئيسي در جلسه مسئولان عالي قضايي با اشاره به پشت‌سر گذاشتن هفته قوه قضاييه، شاخص‌ترين برنامه اين هفته را ديدار مسئولان و كاركنان دستگاه قضايي با مقام معظم رهبري دانست و با بيان اينكه تأكيدات حكيمانه رهبر معظم انقلاب بايد در همه بخش‌ها و زواياي قوه قضاييه اجرايي شود، تصريح كرد: اولين گام در ارتباط با تحول دستگاه قضايي، مسئله شناخت قوه قضاييه و بررسي دقيق كاستي‌ها و نواقص است كه اين بررسي ميداني در بخشهاي قضايي، نظارتي و سازمان‌هاي تابعه قوه قضاييه، در حال انجام است. گام دوم، عبارت است از اجراي برنامه تحول در سه بخش كوتاه‌مدت، ميان‌مدت و بلندمدت كه بحمدالله بخش‌هاي كوتاه‌مدت و ميان‌مدت اين برنامه تحولي با برگزاري جلسات فشرده ابلاغ شده است.

رئيس قوه قضاييه، برنامه بلندمدت تحول را نيازمند كار و پيگيري بيشتر دانست و افزود: ستاد اجراي تحول در دستگاه قضايي زير نظر معاون اول قوه قضاييه و با دبيري معاون راهبردي جهت پايش روند اجراي برنامه‌ها و رفع موانع اجرايي فعال خواهد شد تا هم مردم و هم مسئولان، دست‌اندركاران و اجزاي خود دستگاه قضايي اين تحولات را كاملاً لمس كنند و از نتايج آن بهره‌مند شوند.

رئيسي، محور دوم تأكيدات رهبر معظم انقلاب را كه دغدغه همه مسئولان قضايي است، مسئله فساد در قوه قضاييه عنوان كرد و گفت: فساد درون قوه قضاييه به هيچ وجه قابل تحمل نيست و اولين مدعي فساد نيز خود قضات شريف و مسئولان قضايي هستند. قاضي، وكيل، كارشناس، ضابط و همه افراد درگير در پرونده‌هاي قضايي مشمول امر خطير مبارزه با فساد هستند، در اين راستا با همكاري همه بخش‌هاي نظارتي داخل قوه قضاييه نظير مركز حفاظت اطلاعات و دادسراي انتظامي قضات و همچنين بخش‌هاي بيروني از جمله نيروي انتظامي، دستگاه‌هاي امنيتي و... كميته‌اي فعال خواهد شد كه البته جلسات ابتدايي آن برگزار شده است.

رئيس قوه قضاييه ادامه داد: در اين مسير، بايد شاهد همكاري فعال همه بخش‌هاي مرتبط با پرونده‌ها از جمله كانون وكلا، كانون كارشناسان رسمي دادگستري، مركز مشاوران قوه قضاييه و ساير بخش‌ها باشيم. مي‌خواهيم واقعاً همه حس مبارزه با فساد را داشته باشند و هيچ‌كس در اين ميدان، غايب نباشد. كميته مذكور با حضور همه بخش‌ها تشكيل خواهد شد تا موضوع فساد را مجدانه دنبال كنند و مردم هم مطمئن باشند كه در برخورد با فساد داخل قوه قضاييه هيچ رحمي نخواهيم داشت.

رئيسي با اشاره به موضوع رفع اطاله دادرسي، اظهار كرد: عموم پرونده‌ها با مشكل اطاله دادرسي مواجه نيستند اما بعضي پرونده‌ها در برخي استان‌هاي خاص به‌دليل كثرت ورودي و كمبود نيروي انساني به اين مشكل دچار هستند و ما معتقديم اين نگراني دغدغه‌مندان دادرسي عادلانه، بايد با انجام كار جدي كارشناسي و مطالعات دقيق، هرچه زودتر رفع شود.

رئيس قوه قضاييه در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه قوه قضاييه علاوه بر صبغه سلبي و برخوردي، واجد چهره‌اي ايجابي در بخش دفاع از عدالت و آزادي‌هاي مشروع است، بر لزوم فراهم ساختن سازوكارهاي لازم براي اين امر تأكيد كرد و يادآور شد: از معاونت حقوقي مي‌خواهم كه سازوكار اين بند مهم از اصل 156 قانون اساسي را كه مورد تأكيد مقام معظم رهبري نيز قرار دارد، فراهم كنند تا گسترش عدل و دفاع از آزادي‌هاي مشروع به‌شكلي قاعده‌مند و مشخص به مرحله اجرا درآيد.

رئيسي با تأكيد بر عزم جدي همه اجزاي قوه قضاييه براي اجراي رهنمودهاي مقام معظم رهبري ابراز كرد: امروز اولويت اول كشور، مقاومت و ايستادگي، رونق توليد، معيشت مردم و صيانت از ارزش پول ملي است، بر اين اساس از همه به‌ويژه مسئولان دستگاه‌هاي مختلف مي‌خواهم كه ضمن پرداختن به اين اولويت‌ها، از هرگونه حاشيه‌سازي پرهيز كنند. طرح برخي مسائل در سطح افكار عمومي هيچ مشكلي را رفع نمي‌كند بلكه صرفاً موجب نگراني بي‌جهت مردم مي‌شود، بر همين اساس بايد اگر مسئله‌اي هم وجود دارد، بين مسئولان قوا و دستگاه‌ها در ديدارها و جلسات مطرح شود تا راه‌حل‌ها نيز به‌درستي مورد بررسي قرار گيرد.

رئيس قوه قضاييه در بخش پاياني سخنان خود با اشاره به عدم‌انجام تعهدات برجامي از سوي اروپايي‌ها گفت: اروپا همچنان متعهد است مشكلاتي را كه به‌ناحق براي ملت ايران ايجاد شده است، برطرف كند. ايجاد يك خط اعتباري نظير اينستكس، بي‌فايده نيست اما به هيچ عنوان كفايت نمي‌كند و كسي نبايد به اين قبيل اقدامات جزئي دلخوش باشد، بر همين اساس اميدواريم كشورهاي اروپايي با حفظ استقلال خود در برابر زياده‌خواهي‌هاي ايالات متحده آمريكا، به آنچه در برجام متعهد شده‌اند عمل كنند.