دولت بهار (سايت قديم) : تجويز رمدسيوير تا اطلاع ثانوي ممنوع
یکشنبه، 22 تیر 1399 - 05:51 کد خبر:489672
دولت بهار: رئيس سازمان غذا و دارو با بيان اينكه ظرفيت توليد همه داروهايي درمان كرونا در كشور فراهم شده گفت: از پزشكان خواهش مي كنيم كه تا تاييد نهايي اين دارو اعلام نشده، آن را تجويز نكنند.


به گزارش دولت بهار، محمدرضا شانه ساز در جمع خبرنگاران، در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان، درباره اثربخشي داروي رمدسيوير، گفت: اثربخشي اين دارو در درمان كرونا هنوز مورد تاييد نهايي قرار نگرفته است، اما بارها گفتيم كه هر دارويي كه براي درمان كرونا اعلام شود، آن را ظرف كوتاه ترين مدت در داخل كشور توليد مي كنيم. منتظر تاييد نهايي مطالعات باليني هستيم و به محض اينكه نتايج اين مطالعات اعلام شود، در كوتاه ترين زمان مي توانيم اين داروها را توليد كنيم.

او افزود: چند مورد از داروهايي كه مطرح شده، توليدش را در كشور داريم كه كاربرد آن براي موارد ديگر است و هر زمان كه كميته علمي اعلام كند، اسامي آن ها را اعلام مي كنيم. به هر حال اطمينان مي دهيم كه به واسطه داروسازي قوي كه در كشور داريم، ظرفيت توليد همه اين داروها در كشور فراهم شده و مي توانيم توليد كنيم. مردم و بيماران نبايد از اين بابت نگراني داشته باشند و فقط منتظر نتيجه نهايي مطالعات باليني باشند.

شانه ساز تاكيد كرد: در وهله اول از همكاران پزشك خواهش مي‌كنيم كه تا زماني كه كميته علمي تاييديه يك دارو را نداده، آن را تجويز نكنند. مساله دوم اين است كه اين داروها قبلا در قالب مطالعات باليني در كشور تامين شده است Ùˆ در اختيار است. سوم اينكه مردم اين داروها را از مراكز غيرمجاز تهيه نكنند. اكنون تعداد زيادي از نمونه هايي به دست ما رسيده كه با قيمت هاي بسيار بالاي نجومي خانواده بيمار تهيه كرده، اما آن دارو اصلا رمدسيوير نيست، بلكه يك داروي ديگر بوده است كه جلد آن را تغيير دادند Ùˆ بجاي رمدسيوير ارائه داده اند.

رئيس سازمان غذا Ùˆ دارو با بيان اينكه افرادي هستند كه از مردم در اين‌حوزه سواستفاده مي كنند، گفت: ما از قوه قضاييه Ùˆ مراجع انتظامي Ùˆ امنيتي مي خواهيم كه با است ممكن با آنها برخورد كنند Ùˆ مجددا از همكاران پزشك خواهش مي كنيم كه تا زمانيكه تاييد نهايي اين دارو اعلام نشده، آن را تجويز نكنند. زيرا ما نمي توانيم آن را به صورت عام توزيع كنيم Ùˆ به همه بيمارستان ها ارائه دهيم. اگر تاييد شود، آن را در چند هفته اول از مسير واردات تامين مي كنيم Ùˆ بعد از آن بلافاصله كل نياز كشور را مي توانيم از محل توليد داخلي تامين كنيم.