تلکس دولت بهار (سايت قديم): آخرين وضعيت گروه‌هاي مسلح در سوريه + نقشه
یکشنبه، 21 اردیبهشت 1393 - 15:11     کد خبر: 10442

با گذشت بيش از سه سال، بحران در سوريه ادامه دارد و خونريزي‌ و كشتار در اين كشور همچنان در جريان است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني شبكه العالم، موضع گيري برخي طرف هاي منطقه اي حامي گروه هاي مسلح، تاكنون نتوانسته است ديگر طرف ها را در به رسميت شناختن ارتش آزاد به عنوان چتري بر سر ديگر گروه هاي مسلح، قانع كند و تلاش ها براي تحميل اين طرز تفكر، ناكام مانده است. به همين سبب، سوريه كه در ابتداي بحران، عرصه مبارزه ارتش سوريه با گروه هاي مسلح تروريست بود، به عرصه كشمكش و جنگ همه گروه هاي مسلح با يكديگر تبديل شد كه از ميان آن ها مي توان به ارتش آزاد، جبهه النصره، دولت اسلام در عراق و شام (داعش)، جنگجويان كُرد و جبهه اسلامي اشاره كرد.

نقشه پراكندگي گروه هاي مسلح در سوريه
در اين مجال، به معرفي اين گروه هاي مسلح و چگونگي شكل گيري و آخرين وضعيت آنها مي پردازيم:

1. ارتش آزاد: عناصر اين گروه را افسران سابق و جداشده از ارتش سوريه تشكيل مي دهند كه در تاريخ 29 ژوئيه 2011 گروهي تحت عنوان ارتش آزاد تشكيل دادند. نخستين كسي كه تشكيل اين گروهك را اعلام كرد، شخصي به نام حسين هرموش بود كه در عمليات كماندويي سازمان اطلاعات سوريه در داخل اراضي تركيه بازداشت شد.

در حال حاضر، رياض الاسعد، رهبري اين گروه مسلح را به عهده دارد. ارتش آزاد، نخستين گروه مسلحي بود كه در سوريه تشكيل شد و شماري از روستاها و شهرها را اشغال كرد كه از ميان آن ها مي توان به حماه و حمص اشاره كرد. ارتش سوريه، براي آزادسازي حماه، اين شهر را به مدتي طولاني محاصره كرد به همين سبب مردم اين شهر، عناصر ارتش آزاد را از اين شهر راندند و اين شهر آزاد شد.
مهم ترين دوره فعاليت ارتش آزاد، حدفاصل سال هاي 2011 و 2012 بود، پيش از اين كه تشكيلات اين گروه، دچار دودستگي هاي شديد شود و تقسيم گردد، به طوري كه هر منطقه يا خيابان، گروه مربوط به خود را داشت كه نامي جداگانه داشت و وابسته به ارتش آزاد بود، اما از ارتش آزاد دستور نمي گرفت.

2. جبهه النصره: اين گروه، يكي از شاخه هاي القاعده در سوريه است و در واقع شاخص ترين سازمان وابسته به القاعده به شمار مي رود. اين گروه در اواخر ژانويه 2012 اعلام موجوديت كرد، يعني حدود ده ماه پس از آغاز بحران سوريه. اين گروه، چندين منطقه و شهر را در حلب، الرقه، الحسكه و ديرالزور اشغال كرده و بر آن ها چيره شد و تلاش كرد نوعي حكومت در اين مناطق ايجاد كند.

در پي تشكيل دولت اسلام در عراق و شام (داعش) در ماه آوريل 2013، بخشي از اعضاي گردان هاي جبهه النصره، از آن جدا شدند و به داعش پيوستند. اين مساله موجب ضعيف شدن جبهه النصره در برخي مناطق سوريه به ويژه در ديرالزور واقع در مرزهاي سوريه و عراق شد. اين منطقه تا حد زيادي از كنترل جبهه النصره درآمد و به دست عناصر مسلح داعش افتاد. در اين ميان، ايمن الظواهري رهبر سازمان القاعده با صدور بيانيه اي، سوريه را حوزه فعاليت جبهه النصره اعلام كرد و عراق را عرصه فعاليت داعش. اين مسله سبب شد برخي از عناصر مسلح بيگانه كه از جبهه النصره جدا شده بودند، به آن برگردند و به همين سبب، جبهه النصره توانست اراضي كه از دست داده بود را از داعش بازپس گيرد.

الجولاني كه رهبر سياسي و ديني جبهه النصره است، وابسته به "مجلس شوراي مجاهدين" است كه مرجع عالي شرعي اين تشكل است و عهده دار تعيين راهبردهاي سازمان به شمار مي رود. از آن گذشته، نظام رهبري سه گانه اي نيز در سطح محلي وجود دارد كه راهبردي شاخه هاي سازمان النصره را در سطح سوريه به عهده دارد. هر يك از مناطق را سه رهبر، فرماندهي مي كند و همه آن ها در اجراي عمليات بر اساس راهبرد مجلس شوراي مخصوص سازمان، مشاركت مي كنند.

جبهه النصره، متشكل از جنگجويان عرب و بيگانه است و شمار سوري هايي كه عضو اين گروه هستند، كمتر از 10 درصد است.

3- دولت اسلام در عراق و شام (داعش): داعش شاخه ديگر القاعده در سوريه است كه توسط ابوبكر البغدادي به عنوان تشكلي شامل القاعده عراق و جبهه النصره در سوريه تاسيس شد؛ اما ابامحمد الجولاني اين ادغام را نپذيرفت و سوگند وفاداري به ايمن الظواهري رهبر القاعده ياد كرد، چون حفظ استقلال جبهه النصره از القاعده عراق را خواستار بود.

داعش توانست به شكل پراكنده و گاه منسجم بر مناطقي از استانهاي حلب (الباب، شهر حلب، اعزاز و جرابلس)، بخش هايي از استان هاي ادلب (الدانه - سرمده) و رقه (شهر رقه و الطبقه) سلطه يابد و همچنين در مناطق شرق سوريه به ويژه مناطق مرزي با استانهاي نينوا و الانبار عراق حضور پيدا كند.

داعش به خاطر تلاش براي بسط نفوذش بر مناطق تحت سيطره خود با گردانهاي اسلامي ديگر مانند انصار الشام، احرار الشام، گردان المهاجرين و نصره المظلوم در مناطقي مانند ريف لاذقيه درگير شد.

از سوي ديگر داعش به خاطر تلاش براي اجراي مقررات ديني متحجرانه در مناطق تحت امر خود و اعدام مخالفان، با مردم مناطق تحت سلطه خود اصطكاك پيدا كرد.

اقدام الظواهري در نوامبر 2013 مبني بر لغو دولت اسلامي عراق و شام و اعطاي رهبري دولت اسلامي عراق به مدت يك سال به ابراهيم عواد البدري السامرائي (ابوبكر البغدادي) -كه ولايتش از نظر مكاني فقط در عراق است-همچنين جدايي جبهه النصره و اعطاي ولايت مكاني به مدت يك سال در سوريه به ابو محمد الجولاني تحولي بزرگ در عملكرد اين سازمان ايجاد نمود.

از آن زمان درگيري ميان دولت اسلامي و جبهه اسلامي ادامه دارد كه تاكنون بيش از 10 هزار نفر از طرفين به هلاكت رسيده اند. آمار دقيقي از تعداد اعضاي داعش وجود ندارد.

4- مبارزان كرد: يك گروه مسلح غيرعرب هستند كه به طور مشخص از نيمه دوم سال 2012 براي حمايت از مناطق كرد نشين شامل قامشلي، حسكه و بخشي از حومه حلب (شهر عفرين) وارد عمل شدند و تابع حزب كارگران كردستان (پ. ك. ك) هستند و از سوي آن مورد حمايت مالي و تسليحاتي قرار دارند.

5- جبهه اسلامي: يك گروهك مسلح تندرو است كه در اساسنامه خود، "سرنگوني دولت سوريه و گسترش امنيت"(!) را در اولويت قرار داده است. اين گروهك از سپتامبر 2012 اعلام موجوديت كرده و بنا بر آمار موجود حدود 60 هزار تروريست را كه اغلب آنها غير سوري هستند، در خود جا داده است. رهبري آن را در زمان تاسيس شخصي به نام احمد الشيخ ملقب به ابو عيسي به عهده داشت. اين گروهك در اطراف حلب و استان دير الزور فعاليت دارد.


برگشت به تلکس خبرها