تلکس دولت بهار :: هواداران دكتر محمود احمدي نژاد: وقتي صهيونيست‌ها مسجدالأقصي را به آتش كشيدند+عكس
جمعه، 30 مرداد 1394 - 12:33     کد خبر: 133415

دولت بهار: آتش كشيدن مسجد الاقصي در ذهن مسلمانان يادآور يكي از توطئه‌هاي رژيم صهيونيستي است كه در اين روزهاي غمبار مسلمانان از بابت فجايع شهر مظلوم غزه و سوزاندن كودك شيرخوار فلسطيني مرور اين واقعه تلخ خالي از لطف نيست.

به گزارش دولت بهار به نقل از تسنيم، آتش سوزي در مسجد الاقصي درذهن مسلمانان يادآور يكي از توطئه ها و خباثتهاي اسرائيل است كه در اين روزهاي غمبار مسلمانان از بابت فجايع شهر بي‌دفاع غزه و سوزاندن علي الدوابشه، نوزاد شيرخوار فلسطيني، سعي شده است تا با مروري بر واقعه اين روز تلخ، فرصتي براي بيداري اذهان مسلمانان از جنايت هتاكانه رژيم اشغالگر قدس آشكار گردد.

معرفي اجمالي مسجدالأقصي:

در قرآن كريم در سوره « اسراء » آمده است:

«منزه است آن خدايي كه بنده خود را شبي از مسجدالحرام به مسجدالأقصي كه گرداگردش را بركت داده‌ايم، سير داد تا بعضي از آيات خود را به او بنماييم و همانا او شنوا و بيناست.»

مسجدالأقصي در اسلام، دومين مسجد به شمار مي‌آيد و از نظر درجه اهميت، پس از مسجدالحرام و مسجد‌النبي قرار مي‌گيرد. از آنجا كه مسجدالأقصي قبله اول مسلمانان بوده، نزد آنان از جايگاهي والا برخوردار مي-باشد. واقعه معراج پيامبر گرامي اسلام(ص) و نمازگزاردن ديگر پيامبران به امامت ايشان در مسجدالأقصي موجب شده تا محبوبيت اين مكان مقدس نزد مسلمانان دوچندان شود.

آنچه به عنوان مسجدالأقصي در قرآن از آن ياد شده، تمام مجموعه مسجد‌الاقصاي مسقف، قبة‌ الصخرة، قبة ‌‌السلسلة، مصلاي مرواني و قبه‌ها (گنبدها)، محراب‌ها، راه‌ها، چاه‌ها، بركه‌ها، رواق‌ها و پل‌ها را همراه با ديگر بخش‌هاي باستاني و قديمي دربر مي‌گيرد كه بخش مسقف مسجدالأقصي در جنوب اين مجموعه واقع شده است. با توجه به اسنادي كه از البردي [كاغذ پاپيروس] باقي مانده، خليفه اموي؛ وليد بن عبدالملك ‌بن مروان در سال‌هاي بين 90 تا 96 ﻫجري اين مسجد را تأسيس كرده است.

مسجدالاقصاي مسقف، بنايي مستطيلي است با رواقي بزرگ در ميانه آن كه مستقيماً به گنبد مي‌رسد. از شرق و غرب، سه رواق مسجدالأقصي را احاطه كرده است. طول آن از شمال به جنوب 80 متر و عرض آن از شرق به غرب 55 متر است.

فاجعه به آتش كشيدن مسجدالأقصي(در تاريخ 1969/08/21)

ساعت هفت صبح پنج‌شنبه 1969/08/21 ميلادي ( سي‌ام مرداد سال 1348 هجري شمسي) براي شهر قدس و مسجد و ساكنان عرب آن و مسلمانان ساعت شومي بود، چرا كه جنايتكاري اسرائيلي‌ به نام دنيس مايكل وليم روهان به آستان مسجد‌الاقصاي مسقف تجاوز كرد و آن را به آتش كشيد. در اين آتش‌سوزي، مساحتي نزديك به 1500 مترمربع از مسجد در آتش سوخت. در اين واقعه، منبر باستاني كه شهيد نورالدين محمود زنگي دستور ساخت آن را براي نصب در مسجدالأقصي داده بود، سوخت. اين منبر همان منبري است كه سلطان ناصر صلاح‌الدين يوسف ‌بن ايوب پس از اينكه قدس را به سال 583 ﻫجري از دست صليبيان‌‌‌‍ آزاد كرد به مسجدالأقصي آورد.

مسجد عمر، محراب زكريا، مقام اربعين، سه رواق مسجد همراه با پايه‌ها و قوس‌هاي آن‌ها و قوس حامل بر قبة‌الاقصي و پايه‌هاي اصلي‌اي كه گنبد مسجد بر آن‌ها قرار داشت، آتش گرفتند و سقف مسجد فرو ريخت. تزيينات آن از بين رفت و بخش‌هايي از گنبد چوبي داخل مسجد، محراب، ديوار قبله، سنگ‌هاي مرمر بكار رفته در درون مسجد، پنجره از جنس گچ و شيشه رنگين، فرش‌ها، سوره اسراء كه از بالاي محراب كاشيكاري و طلاكاري شده بود و... از بين رفتند.

فلسطينيان از قدس و تمامي شهرها و روستاهاي فلسطين براي نجات دومين مسجد و سومين حرم شريف سرازير شدند، اما نخستين دسته‌هاي جمعيت وقتي به مسجد رسيدند، متوجه شدند سربازان اشغالگر، درهاي مسجد را بسته‌اند و آتش اشغالگران تمام مسجد را در بر گرفته است.

تلاش اهالي قدس براي اطفاي حريق مسجدالاقصي

گروه‌هاي غاصب هم  براي مشاركت در اطفاي حريق به حياط مسجد وارد شدند، اما تلمبه‌هايي كه از چاه، آب مي‌كشيد از كار افتاده بودند و در اين ميان آتش‌نشاني شهرداري هم هيچ اقدامي براي خاموش كردن آتش انجام نمي‌داد. بعضي معتقدند آتش¬نشانان بجاي آب، بنزين بر روي آتش و شعله‌ها مي‌ريختند.

آتش‌نشاني‌هاي شهرداري‌هاي شهرهاي فلسطين اشغالي از الخليل و بيت لحم و جنين و رام‌الله و بيره و طولكرم از راه رسيدند، اما رئيس آتش‌نشاني شهرداري قدس مانع ورود آتش‌نشان‌هاي عرب به مسجد مي‌شد، اما سرانجام رئيس آتش‌نشاني الخليل بر او غالب شد و موفق به اطفاي حريق مسجدالأقصي گرديد. در اين فاجعه شوم، بيش از سي هزار فلسطيني در مسجد گردهم آمده بودند.

مشخصات كامل منبر نورالدين زنگي

منبر‌ نورالدين زنگي معروف به منبرصلاح الدين از مشهورترين منبر‌هاي باستاني در شهر قدس و مسجدالاقصاي مسقف بود. منبري كه نورالدين محمود زنگي دستور ساخت آن را داد و صلاح‌الدين يوسف‌بن ايوب آن را در مسجدالأقصي حاضر كرد، تحفه‌اي باستاني- اسلامي است كه مسلمانان را به ياد روز پيروزي و فتح‌المبين مي‌اندازد.

اين منبر از جنس چوب «الارز» بوده و مزين به تزئيناتي از جنس عاج و صدف بود. المقريزي گفته است مانند آن در اسلام ساخته نشده است.

آنطور كه از تصاوير قديمي اين منبر معلوم است، تنكز ناصري، نائب شام در سال 731ﻫجري اصلاحات و ترميم‌هايي روي آن انجام داده است. اين نكته را مي‌توان از شيپوري كه در بالاي منبر قرار دارد و معروف به شعار امير تنكز است،‌ دريافت.
 

منبر نورالدين زنگي در اواخر قرن 19 ميلادي

اما متن كتابت‌هاي باستاني كه پيرامون اين منبر حكاكي شده بوده از اين قرار است:

نقش زاويه شرقي:

به نام خداوند بخشندة مهربان. دستور به ساخت آن را بنده فقير و محتاج رحمت خدا، شاكر نعمتش، كوشنده در راهش، در بند‌كننده دشمنان دينش، پادشاه عادل، نورالدين اسلام و مسلمين، ستاننده حق مظلومان از ظالمان، ابوالقاسم محمودبن زنگي، ابويوسف ناصر اميرالمؤمنين كه خداوند يارانش را گرامي بدارد و اقتدارش را ثابت گرداند، پايگاهش را بلند گرداند و در ميان مردم پرچم و درفش او را برافراشته نمايد و ياران دولتش را گرامي بدارد و كافران نعمتش را خوار گرداند و ... به رحمتت‌ اي پروردگار جهانيان و آن در ماه‌هاي سال 564 ﻫجري بود.

نقشي بر جانب راست خطيب از قبله

به نام خداوند بخشنده مهربان. در خانه‌هايي خداوند اذن داده كه بلند شود و ذكر شود در آن‌ها اسم او، صبح و شام حمد و ثناي او مي‌كنند، مرداني كه نه تجارت و نه فروختن، آن‌ها را از ذكر خداوند و اقامه نماز و دادن زكات باز نمي‌دارد.

نقشي در جانب چپ خطيب

به نام خداوند بخشنده مهربان. همانا كسي كه به خداوند در روز آخرت ايمان بياورد مساجد خداوند را آباد مي‌‌كند و كسي كه نماز به پا دارد و زكات بدهد از كسي جز خدا نترسد، پس شايد كه آنان از هدايت يافتگان باشند.

نقشي بر روي گنبد

به نام خداوند بخشنده مهربان. خداوند به عدل و احسان و اطعام نزديكان دعوت مي‌كند و از فحشا و منكر و بدي باز مي‌دارد، شما را پند مي‌دهد، باشد كه پند گيريد. زماني كه با خدا عهد مي‌بنديد به عهد خود وفادار باشيد و ايمان را بعد از استحكام آن نشكنيد و خدا را ميزان قرار دهيد، خداوند آنچه را كه نمي‌دانيد مي‌داند، نباشيد مانند كسي كه رشته‌اش پاره شد بعد از استحكام آن، گروهي از امتي هستيد كه همانا شما را خداوند مي‌آزمايد تا در روز قيامت به شما آشكار شود آنچه در آن اختلاف داشتيد، خدا اگر بخواهد شما را امتي واحد مي‌گرداند و لكن...

نقشي بر در منبر

ابوظاهر جلي كه خدايش بيامرزد آن را ساخت. آن را سلمان‌بن معالي كه خدا او را بيامرزد، ساخت. آن را حميدبن ظاهر كه خدايش بيامرزد، ساخت. آن را فضايل و ابوالحسن دو پسر يحيي الحلبي كه خداوند ايشان را رحمت كند، ساختند.

آثار باقيمانده از منبر نورالدين زنگي

واقعيت پشت پرده آتش¬سوزي مسجدالأقصي

بسياري از شاهدان ماجرا اشاره به اين واقعيت داشتند كه آتش سوزي مسجدالأقصي، توطئه¬اي برنامه ريزي شده توسط اسرائيل است چرا كه قطع آب، تأخير در راه¬اندازي موتورهاي پمپ آب و جلوگيري از ورود گروههاي آتش-نشانان ديگر شهرهاي فلسطيني، مؤيد اين مطلب است.‏

در همان شب رژيم غاصب اسراييل علت آتش سوزي را ناشي از اتصال سيم هاي برق و مشكل الكتريكي اعلام كرد كه منجر به واكنش اهالي قدس گرديد، لذا به منظور جلوگيري از تظاهرات ايشان، تمام نقاط دسترسي به مسجد را مسدود و منع رفت و آمد را در شرق بيت المقدس برقرار نمود. روز بعد از واقعه، دنيس مايكل روهان مقصر و مسئول آتش¬سوزي شناسايي  و در 23 اوت دستگير مي¬شود. اسراييل براي جلب توجه اذهان عمومي، روهان را يك غير يهودي و گردشگر استراليايي معرفي نمود. در دادگاهي، روهان به اقدام خود مبني بر ارتكاب جرم اعتراف نمود و بعدها به استراليا تبعيد و در سال 1995 ميلادي درحاليكه مبتلا به بيماري رواني بود به هلاكت رسيد. در واقع روهان يك عامل صهيونيست ها بود، بطوري¬كه مقامات اسرائيل او را دستگير، محاكمه و ترتيبات ويژه¬اي براي تبعيد او فراهم آوردند.

دنيس مايكل روهان، مقصر آتش سوزي مسجدالاقصي

شوراي امنيت سازمان ملل متحد در كمتر از يك ماه پس از فاجعه آتش¬سوزي طي قطعنامه 271 در پانزدهم سپتامبر سال 1969 ميلادي با ملاحظه خسارت گسترده به مسجدالأقصي توسط مايكل روهان، هرگونه اقدام تخريبي در مكانهاي مقدس و مذهبي شهر بيت المقدس و به مخاطره انداختن صلح و امنيت اين شهر را منع و اسراييل را بدليل نقض قوانين محكوم نمود. تصويب اين قطعنامه مخالفي نداشته و كشورهاي آمريكا، فنلاند، كلمبيا و پاراگوئه به اين قطعنامه رأي ممتنع داده‌اند.

نكته قابل تأمل اينكه از گلدا ماير نخست وزير وقت اسراييل در مورد به آتش كشيده شدن مسجدالأقصي و مسايل اعراب در سال 1969 اينچنين نقل شده: "من تمام شب از ترس و وحشت اينكه اعراب از همه جا به اسرائيل حمله كنند خواب نداشتم، اما در روز بعد با طلوع خورشيد متوجه شدم كه ما مي توانيم هر چيزي كه ما مي خواهيم انجام دهيم ".

سيد شهرام فرهانيان- دانش آموخته كارشناسي ارشد معماري و مدرس دانشگاه
هودسا عاطفي- دانش آموخته كارشناسي ارشد تاريخ، مترجم و مدرس زبان عربي

منابع: تاريخ مجموعه مسجدالأقصي/ تأليف: محمد هاشم موسي غوشه؛ مترجمان: سيد شهرام فرهانيان، هودسا عاطفي – قم، نشر اديان، 1390


برگشت به تلکس خبرها