تلکس دولت بهار (سايت قديم): روسيه كمك نظامي به سوريه را افزايش مي‌دهد
چهارشنبه، 11 شهریور 1394 - 17:06     کد خبر: 144897

«نواف الملحم» دبيركل حزب معارض الشعب سوريه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري فارس در دمشق درباره نتايج سفر هيئتي از مخالفان سوريه به مسكو تاكيد كرد: هيئت معارضان داخلي سوريه در سفر اخير خود به مسكو با مقامات سوريه درباره اهميت مبارزه با تروريسم و اعمال فشار بر كشورهاي حامي تروريسم براي توقف حمايت از گروه‌هاي تروريستي به منظور دستيابي به راه حل سياسي بحران اين كشور تاكيد كردند.

الملحم كه خود از جمله اعضاي هيئت معارضان سوري در سفر به مسكو بوده است، افزود: اعضايي از مجلس دوماي روسيه به هيئت سوري تاكيد كردند كه دولت روسيه به زودي تصميمي را براي افزايش كمك‌هاي روسيه به ارتش سوريه و تجهيز بيش‌تر آن به سلاح‌هاي پيشرفته براي رويارويي با شبه نظاميان اتخاذ خواهد كرد.

وي افزود: كمك‌هاي روسيه به سوريه در شرايطي صورت مي‌گيرد كه شبه نظامياني كه با نيروهاي دولتي سوريه جنگ مي‌كنند به سلاح‌هاي پيشرفته آمريكايي دسترسي دارند و همين امر يكسره كردن عمليات‌ها را در مناطق داغ درگيري به تعويق انداخته است.

اين معارض سوري گفت: دولت روسيه براي برگزاري نشست مشورتي بين احزاب سوريه در هر جايي كه امكان داشته باشد، تلاش مي‌كند، روس‌ها خواهان برگزاري اين نشست در مسكو هستند تا كنفرانس ژنو 3 كنفرانسي براي امضاي توافق نهايي باشد.

الملحم گفت: برخي احزاب سوري پيشنهاد دادند كه ژنو 3 جايگزين مسكو 3 باشد و برخي هم پايتخت اتريش را پيشنهاد دادند، در هر حال دولت روسيه با برگزاري نشست سوريه در هيچ كجا مانعي نمي‌بيند، به شرطي كه قدرت‌هاي بين‌المللي بي‌طرف عمل كرده و در روند گفت‌وگوهاي سوريه دخالت نكنند.

وي تاكيد كرد: روسيه معتقد است كه راه حل بحران سوريه به دست مردم اين كشور خلق خواهد شد.

وي درباره طرح اخير دي ميستورا براي حل بحران سوريه گفت: اين طرح به طور كامل قابل قبول نيست، برخي بندهاي آن نياز به بررسي و اصلاح از سوي فرستاده ويژه سازمان ملل دارد كما اينكه نمي‌توان اين طرح را به طور كامل رد كرد، چرا كه برخي بندهاي آن مي‌تواند به راه حل سياسي خوبي براي سوريه منجر شود.

الملحم گفت: مشكل واقعي در هر طرحي كه فرستاده سازمان ملل مطرح مي‌كند شفاف نبودن عملكرد دي ميستورا است، چون به طور يكسره، دولت سوريه و ارتش آن را متهم مي‌كند و جرائم گروه‌هاي شبه نظامي را ناديده مي‌گيرد كه از جمله آن شليك پياپي خمپاره به دمشق حتي در زماني بود كه دي ميستورا در دمشق به سر مي‌برد.

معارض سوري در پايان سخنان خود تاكيد كرد: همه احزاب سياسي سوريه كه خواهان رسيدن به راه حل نهايي و فراگير و منصفانه براي كشورشان هستند، بايد بدانند كه اين راه حل در دمشق آماده مي‌شود و تمركز بر ديدگاه آمريكا، عربستان يا اسرائيل كه رويكرد كار معارضان خارج نشين است، فايده‌اي ندارد.

به گزارش فارس، «استفان دي‌ميستورا»، نماينده ويژه سازمان ملل روز دوشنبه براي ديدار با مقامات سوريه وارد دمشق شد.

سفر دي‌ميستورا به سوريه چند روز پس از انتشار راه‌حل وي در قالب «دو سند» صورت مي‌گيرد؛ در اين سند از طرف‌هاي سوري خواسته شده است كه اسامي شركت‌كنندگان در كارگروه‌هاي مختلف براي تعيين سازوكار حل بحران در اين كشور را به سازمان ملل معرفي كنند.

به نظر مي‌رسد سفر دي‌ميستورا با هدف گفت‌و‌گو با مقامات سوريه درباره طرح‌هاي خود صورت گرفته است. مقامات سوريه به صورت رسمي درباره طرح دي ميستورا واكنش نشان نداده‌اند اما اعلام كرده‌اند كه از هرگونه راه‌حل سياسي براي حل بحران حمايت مي‌كنند.

 طي يك ماه اخير تحركات ديپلماتيك به ويژه از طرف‌روس‌ها و نماينده سازمان ملل براي حل بحران سوريه به صورت قابل توجهي افزايش داشته است.

همزمان با حضور دي‌ميستورا در دمشق، عده‌اي از نمايندگان مخالف دولت سوريه از جمله حسن عبدالعظيم هماهنگ كننده «هيئت هماهنگي ملي معارضان» با وزير خارجه روسيه در مسكو ديدار كردند.

لاوروف در اين ديدار تصريح كرد: «اتحاد نيروهاي مخالف سوري براي مذاكره با دولت دمشق يكي از مهم‌ترين پيش شرط‌هاي لازم براي حل و فصل درگيري در سوريه است تا مبناي اصلي براي گفت‌وگوهاي سازنده با دولت در خصوص همه مسائل انجام شود.».

وي همچنين گفت: ولاديمير پوتين رئيس‌جمهور روسيه طرحي را براي حل بحران سوريه ارائه كرده كه داراي دو محور است؛ اول ادامه مبارزه با تروريسم و دوم آغاز روند سياسي حل بحران سوريه كه اين دو بايد به صورت موازي پيش بروند.

سرنوشت بشار اسد مهم‌ترين چالش تلاش‌هاي ديپلماتيك براي حل بحران سوريه محسوب مي‌شود، در حالي روسيه و ايران تأكيد دارند مبارزه با تروريسم بايد در اولويت قرار بگيرد كه حاميان مخالفان همچنان بر كناره‌گيري بشار اسد از قدرت به عنوان پيش شرط همكاري خود اصرار دارند اما دي مستورا از اشاره مستقيم به اين مسئله خودداري كرده است و گفته كه براي حل بحران بايد از پرونده‌هاي آسان كه اختلافي درباره آن وجود ندارد، شروع كرد و تشكيل حكومت انتقالي آخرين مرحله در چارچوب حل بحران است اين موضع به نظر مي‌رسد به ديدگاه روسيه نزديك است.

دي ميستورا نماينده ويژه سازمان ملل در امور سوريه، در تاريخ 29 جولاي (7مرداد) طرح پيشنهادي مبني بر 4 محور اصلي را به شوراي امنيت ارائه كرده بود.

در اين طرح مواردي از جمله صلح، پايان دادن به محاصره، تضمين ورود كمك‌هاي پزشكي به سوريه، مسائل سياسي و مربوط به قانون اساسي مانند تشكيل شوراي داوري، برگزاري انتخابات، مسايل نظامي و امنيتي از جمله مبارزه با تروريسم، موضوع آتش بس، ايجاد نهادهاي عمومي و توسعه‌اي و نيز تمركز روي بازسازي اين كشور پيش‌بيني شده است.


برگشت به تلکس خبرها