تلکس دولت بهار :: هواداران دكتر محمود احمدي نژاد: معرفي كانال‌هاي حكمي ـ فلسفي تلگرام+تعداد اعضا و نشاني
شنبه، 19 دی 1394 - 15:00     کد خبر: 205161

دولت بهار: در گزارش پيش رو با تمركز بر نرم‌افزار همه‌گير «تلگرام» تلاش داريم برخي از كانال‌هاي حوزه حكمت و فلسفه را كه از سوي اساتيد يا مؤسسات و پژوهشگاه‌هاي معتبر راه‌اندازي شده است، معرفي كنيم.

فارس: اين روزها فضاي مجازي يكي از پررنگ‌ترين ابعاد زندگي و در واقع «لايف استايل» ما را در دنيايي كه بدان دهكده جهاني مي‌گويند تشكيل داده است. به طوري كه دارندگان گوشي‌هاي هوشمند، روز خود را بدون وب‌گردي و گشت و گذار در شبكه‌هاي اجتماعي، شب نمي‌كنند.

اما اين درگير شدن با فضاي مجازي آسيب‌هايي را نيز به همراه دارد. يكي از اصلي‌ترين اين آسيب‌ها، كسب اخبار و اطلاعات غلط و در نتيجه توهم علم‌آموزي و بي‌نيازي نسبت به مطالعه منابع مكتوب است.

بنابراين در استفاده از شبكه‌هاي اجتماعي به ويژه نرم‌افزارهاي موبايلي بايد نسبت به منبع منتشر كننده آن مطلب حساس بود و هر مطلبي را از هر جايي بازنشر نكرد.

در اين گزارش با تمركز بر نرم‌افزار همه‌گير «تلگرام» تلاش داريم برخي از كانال‌هاي حوزه حكمت و فلسفه را كه از سوي اساتيد يا مؤسسات و پژوهشگاه‌هاي معتبر راه‌اندازي شده است، معرفي كنيم.

*پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي

پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي يكي از مهمترين مؤسسات پژوهشي است كه تحقيق در حوزه علوم انساني و شاخه‌هاي منشعب تاريخي، فلسفه، حكمت، اديان، دين،‌ عرفان، زبان شناسي، اقتصاد، علوم سياسي و ... را تحت پوشش داده است. از جمله مهمترين اساتيد فرهنگي، اسلامي و علمي ايران نيز در اين پژوهشگاه مشغول فعاليت هستند و در حال حاضر نيز حسينعلي قبادي سرپرستي اين مركز را برعهده دارد.

كانال تلگرام پژوهشگاه علوم انساني با بيش از 1100 عضو به نشاني https://telegram.me/ihcss از سوي اين پژوهشگاه راه‌اندازي شده و به انعكاس اخبار و اطلاعيه‌هاي پژوهشگاه، همايش‌ها و سخنراني‌ها،‌ ارسال فايل‌هاي صوتي و تصاوير مختلف مرتبط با خود فعاليت‌هاي پژوهشگاه مي‌پردازد.

*مركز علوم انساني اسلامي صدرا

مركز پژوهش‌هاي علوم انساني اسلامي صدرا خرداد ماه سال 1387 و با مجوز رسمي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تأسيس شد. مطالعات تخصصي علوم انساني و اجتماعي در حوزه‌هاي مختلف انقلاب اسلامي، پرورش استعدادهاي انساني در حوزه علوم انساني و اجتماعي و تلاش در راستاي نقد، نوآوري و نظريه‌پردازي در حوزه علوم انساني از مهمترين فعاليت‌هاي اين مركز است كه تحت نظر حجت‌الاسلام رضا غلامي اداره مي‌شود.

مخاطبان اين مركز مسئولان و كارگزاران عالي رتبه نظام، دانشوران و نخبگان علمي اعم از حوزوي و دانشگاهي و نخبگان فرهنگي، اجتماعي، سياسي و اقتصادي كشور هستند.

كانال تازه‌تأسيس مركز پژوهش‌هاي صدرا با حدود يكصد عضو به نشاني https://telegram.me/sccsr پوشش‌دهنده اخبار مركز، كنگره علوم انساني اسلامي و ساير فعاليت‌هايي از جمله نشريات رمز عبور، مصاحبه‌هاي اساتيد و ... است كه البته انتظار مي‌رود تعداد اعضاي اين كانال بيش از هفتاد عضو باشد.

*مجمع عالي حكمت اسلامي

مجمع عالي حكمت اسلامي پيرو ديدار رهبري با جمعي نخبگان علوم عقلي و فضلا در سال 82 به تأكيد مقام معظم رهبري ايجاد شد و جمعي از اساتيد علوم عقلي در تلاش براي تأسيس مركزي برآمدند و در سال 84 اساسنامه مركز ايجاد و اعضاي هيئت علمي تحت اشراف آيات جوادي آملي، سبحاني و مصباح يزدي مشخص شدند.

كانال حكمت اسلامي از سوي مجمع و با هدف اطلاع رساني اخبار، همايش‌ها، برنامه‌ها، سخنراني اساتيد با بيش از 300 عضو به نشاني https:telegram.me/hekmateislami  فعال شده و خبرنامه مجمع مدتي است كه به نشاني در دسترس علاقمندان قرار گرفته است.

*عصر انديشه

يكي از نشريات فعال در عرصه انديشه و علوم انساني كشور نشريه عصر انديشه است كه به سردبيري پيام فضلي نژاد در حوزه فرهنگ و علوم انساني فعاليت مي‌كند. اين نشريه بخش‌هاي متنوعي از جمله ميزگرد، نقد و مناظره، گفت‌وگو و مقاله از اساتيد مختلف ارائه و اخبار مهم انديشه‌اي داخل و خارج را نيز پوشش مي‌دهد.

كانال رسمي نشريه عصر انديشه با 1800 عضو ب نشاني https://telegram.me/asreandisheh راه‌اندازي شده است و يكي از فعال‌ترين كانال‌هاي حوزه انديشه به شمار مي‌رود. در اين كانال علاوه بر پوشش اخبار داخلي كشور در حوزه انديشه، اخبار روز دنيا در اين حوزه نيز پوشش داده مي‌شود.

*فرهنگ امروز

كانال تلگرام مجله فرهنگ امروز امكاني براي عرضه اخبار و اطلاعاتي در باب انديشه، دانشگاه، كتاب، پژوهش‌هاي علوم انساني و ... و همين طور گزيده‌اي از مطالب ماهنامه و وب سايت فرهنگ امروز را براي اطلاع بيشتر مخاطبان منتشر مي‌كند.

علاوه بر اين موارد تلاش شده برخي اخبار و تحليل‌ها و مطالبي كه امكان انتشار رسمي آن در ماهنامه و سايت فرهنگ امروز وجود ندارد، از طريق كانال تلگرام به نشاني telegram.me/farhangemrooz  به اطلاع و رويت مخاطبان رسانده شود. اين كانال 1500 عضو دارد.

*سخن عرفان

كانال سخن عرفان مجموعه صحبت‌ها، انديشه‌ها، منويات،‌ اخبار و مباحث مربوط به عارفان از جمله علامه طباطبايي، علامه حسن‌زاده آملي، آيت‌الله محمد شجاعي، آيت‌الله مهندسي، آيت‌الله حسن رمضاني و ... در معرض بازديد قرار مي‌دهد. كانال telegram.me/sokhanerfan توسط يكي از طلاب حوزه علميه راه‌اندازي شده و اكنون بيش از 800 عضو دارد.

*خانه تقريب (مركز هم‌انديشي اديان توحيدي)

يكي از مراكز كمتر شناخته شده در حوزه دين و انديشه‌، مركز هم‌انديشي اديان توحيدي است كه به «خانه تقريب» معروف است. مدير خانه تقريب معتقد است كه اين مركز با هدف تقويت فضاي همدلي و همگرايي بيشتر ميان پيروان اديان توحيدي تأسيس شده و اين مجموعه اعتقاد دارد تنها راه مقابله با جبهه معاند اديان توحيدي ايجاد فضاي صلح و دوستي بر پايه مشتركات اين اديان است.

چندي است كه كانال خانه تقريب با 150 عضو به نشاني https://telegram.me/religionscenter فعال شده است.

*ترجمان علوم انساني

پايگاه اينترنتي ترجمان علوم انساني با هدف برقراري ارتباط بين فارسي‌زبانان و ديگر زبان‌هاي دنيا ايجاد شده است، فعاليت‌هاي ترجمان در دو بخش انتشارات ترجمان علوم انساني و سايت ترجمان تعريف مي‌شود كه در آن نوشتار، كتاب‌ها و گفت‌وگوها، انديشمندان اصلي جريان‌هاي مهم فكري در حوزه‌هاي تاريخ، مكاتب فكري، علم و اجتهاد و حوزوي و ... مورد توجه قرار گرفته است.

كانال ترجمان علوم انساني نيز به انعكاس همين نوع اخبار به نشاني https://telegram.me/tarjomaanweb با بيش از 2500 عضو فعال است.

*مجله فكري ـ تحليلي حوزه و روحانيت

مجله فكري تحليلي حوزه و روحانيت با عنوان «مباحثات» در حوزه تاريخ و سيره، مكاتب فكري، علم و اجتهاد، بين الملل و تشكيلات حوزوي فعاليت مي‌كند. كانال اين مجله با 280 عضو با نشاني https://telegram.me/mobahesatmagz فعال است.

*حكمت سياسي اسلامي

صفحه مخصوص بحث حكمي به ويژه انديشه‌هاي ملاصدرا بر اساس حكمت متعاليه و نظرات آيت‌الله جوادي آملي و ساير انديشمندان و نظريه پردازان اسلامي به همراه اخبار حوزه سياسي و حكمي اسلامي به نشاني https://telegram.me/Islamicpp فعال است و حدود 150 عضو دارد.

همچنين كانال گروه مجلات هم ميهن به نشاني telegram.me/hammihann اخبار رسانه‌اي و نشريات علوم انساني را با ديدگاه خاص خود منتشر مي‌كند. كانال مؤسسه پرسش به نشاني  telegram.me/porseshiha نيز مجموعه فايل‌ها و سخنراني‌هاي اين مؤسسه را در حوزه علوم انساني ارائه داده است.

*اساتيد حكمت و فلسفه در تلگرام

علاوه بر مجلات، مؤسسات و نهادهاي حكمي فلسفي، برخي اساتيد اين حوزه نيز داراي كانال‌هاي رسمي در تلگرام هستند، از جمله:

كانال رضا داوري اردكاني، رئيس فرهنگستان علوم به نشاني https://telegram.me/rezadavariardakani با 700 عضو است كه در اين كانال به ارائه گزيده‌اي از يادداشت‌ها، كتاب‌ها و مصاحبه‌هاي مختلف خود مي‌پردازد. به دليل كثرت طرفداران مباحث داوري اردكاني، توقع اين است تعداد اعضاي اين كانال تازه‌تأسيس روز به روز بيشتر شود.

حسن رحيم‌پور ازغدي، نظريه‌پرداز و عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي داراي كانالي رسمي در تلگرام به نشاني https://telegram.me/rahimpour  با 3100 عضو است. مجموعه‌اي از فايل‌هاي صوتي نشست‌ها  و مناظرات، تصاوير و برنامه‌ كلاس‌ها و فعاليت‌هاي وي در اين صفحه منتشر مي‌شود.

حسن عباسي، تئوريسين جبهه فرهنگي انقلاب نيز كانالي به نشاني https://telegram.me/h_abbasi با بيش از 12 هزار عضو دارد.

كانال مردمي حجت‌الاسلام عليرضا پناهيان نيز به نشاني https://telegram.me/panahian_com  بيش از 20 عزار عضو دارد.

مصطفي ملكيان كه با نظريات شاذ و عجيب خود شناخته مي‌شود، داراي كانالي به نشاني https://telegram.me/mostafamalekian با 13 هزار عضو است.

كانال «چشمه جاري» با محوريت انديشه مرحوم علي صفايي (عين صاد) از اساتيد فقيد حكمت و عرفان نيز به نشاني https://telegram.me/einsad با 2300 عضو فعال است.

همچنين كانال رسمي حجت‌الاسلام عبدالحسين خسروپناه، رئيس مؤسسه پژوهشي حكمت و فلسفه ايران نيز به تازگي راه‌اندازي شده و با 500 عضو به نشاني  Telegram.me/khosropanahdezfuli فعال است.


برگشت به تلکس خبرها