تلکس دولت بهار :: هواداران دكتر محمود احمدي نژاد: غذاهايي كه شما را گرسنه تر مي‌كنند
پنجشنبه، 8 بهمن 1394 - 14:51     کد خبر: 213636

دولت بهار: گفته مي شود سوپ به كاهش وزن موثر و سريع كمك مي كند. بله درست است اما هنگامي كه خودتان سوپ را درست كنيد. معمولا سوپ هاي آماده حاوي سديم بيشتري نسبت به غذاهاي ديگر هستند. اين سديم باعث مي شود تمايل بيشتري به خوردن پيدا كنيد.

به گزارش دولت بهار، هنگامي كه گرسنه هستيد و اين غذاها را مصرف مي كنيد، قند خونتان ناگهان بالا رفته و سپس افت مي كند و حتي بيش از پيش گرسنه مي شويد! در اينجا با غذاهايي كه ضررشان بيشتر از فايده شان است آشنا مي شويد.

مصرف برخي مواد غذايي باعث گرسنگي بيشتر مي شود

پنير
علاقه به پنير به زمان كودكي مان بازمي گردد. انسان طوري برنامه ريزي شده است كه نسبت به (كازئين) پروتئين موجود در شير واكنش اپيوئيد (شبيه به واكنشي كه در مصرف مواد مخدر تجربه مي شود) نشان مي دهد به همين علت نوزادان به مصرف مقدار مناسبي شير مادر تمايل پيدا ميكنند.

پنير كه نوع غليظ شده شير است نيز همين تاثير را دارد. اين تركيبات پروتئيني به نام كازومورفين در پنير با مقدار زيادي چربي و نمك تركيب شده اند كه تمايل شديدي به پنير ايجاد مي كند. بنابراين طبيعتا هر قدر پنير بيشتري بخوريد، بيشتر به خوردن آن تمايل پيدا مي كنيد.

مصرف آبميوه باعث افزايش ناگهاني قند خونمي شود

 

آب ميوه
اگر چه آب ميوه ها و آب ميوه هاي پاك كننده (آب ميوه هايي مخصوص سم زدايي بدن) در حال حاضر محبوبيت زيادي دارند اما در فرايندي كه براي توليد آنها انجام مي شود، بيشتر مواد مغذي و فيبرهاي سير كننده از مايع شيرين آن جدا مي شود. اين امر باعث ميشود نوشيدني حاصل حاوي مقدار زيادي كالري باشد كه موجب افزايش ناگهاني قند خون و سپس افت آن ميشود كه به گرسنه تر شدن شما منجر ميشود.

 

مطالعات نشان داده اند كه بدن ما با كالري آب ميوه سير نميشود در حالي كه در مورد غذا برعكس است. بنابراين هنگام تشنگي بهتر است آب بنوشيد و ميوه ها و سبزيجات را به صورت كامل (همراه با فيبر موجود در آنها) مصرف كنيد. اگر ميل به نوشيدني داريد و تمايلي به ميان وعده نداريد، ميوه ها و سبزيجاتي را كه ميخواهيد آبشان را بگيريد، مخلوط كنيد.

 

همچنين مي توانيد مقداري پودر پروتئين يا كره مغزهاي گياهي به آن اضافه كنيد. چربي و پروتئين افزوده همانند فيبر عمل كرده و جذب غذا در جريان خون را كند ميكنند و در نتيجه مدت بيشتري احساس سيري ميكنيد.

 

ماست كم چرب
ماست اگر چه به عنوان يك غذاي فوق العاده سالم شناخته ميشود اما سالم بودن آن بستگي به اين دارد كه چه نوع ماستي را انتخاب ميكنيد. يك ليوان ماست حاوي تكه هاي ميوه 150 كالري، 6 گرم پروتئين، 1.5 گرم چربي و حدود 25 گرم قند دارد.

 

هر قدر مقدار كربوهيدرات آن بيشتر و چربي آن كمتر باشد، حتي پس از اين كه مقدار زيادي ماست خورده ايد دلتان ميخواهد بيشتر بخوريد. به جاي آن ميتوانيد ماست ساده مصرف كنيد كه دو برابر پروتئين دارد و خودتان ميوه، تخمه و مغزهاي گياهي به آن اضافه كنيد تا محتواي فيبر و آنتي اكسيدان آن را افزايش دهيد.

 

اين غذاها اغلب به عنوان ميان وعده سالم شناخته ميشوند اما ما را سير نميكنند و نيازي به جويدن ندارند. غذاهايي كه به جويدن نياز ندارند در مقايسه با غذاهاي جويدني اغلب احساس سيري ايجاد نميكنند و تمايل به مصرف غذاهاي جامد را افزايش ميدهد.

 

ويتامينهاي گروه ب از سلامت مغز و عضلات محافظت ميكنند

سفيده تخم مرغ
اگر املت صبحانه را با سفيده تخم مرغ درست مي كنيد، تعجبي ندارد كه خيلي زود پس از صبحانه احساس گرسنگي كنيد. سفيده تخم مرغ اگر چه منبع خوبي براي پروتئين است اما چربي هاي سالم، ويتامين ها و مواد معدني تخم مرغ در زرده آن قرار دارد.

يك مطالعه متا آناليز در سال 2010 كه در American Journal of Clinical Nutrition منتشر شد نشان داد چربيهاي اشباع با افزايش خطر بيماري قلبي عروقي، سكته يا بيماريهاي عروق كرونري مرتبط نيست. چربيهاي اشباع موجود در تخم مرغ نه تنها شما را سير ميكند بلكه براي توليد هورمون و جذب برخي ويتامينها و مواد معدني لازم است از جمله ويتامين آ (آنتي اكسيدان عالي براي پوست و سيستم ايمني)، ويتامينهاي گروه ب (براي انرژي) و كولين كه از سلامت مغز و عضلات محافظت ميكنند.

سس سالاد بدون چربي
وقتي سس سالاد بدون چربي را انتخاب ميكنيم، فكر ميكنيم برنامه غذايي سالمي برگزيده ايم اما اين سسهاي بدون چربي مملو از نمك و شكر هستند تا طعم خوبي به سس بدهند. در نتيجه مقدار بيشتري سس مصرف ميكنيم تا مواد سالادمان به خوبي طعم بگيرند.

پس از تمام شدن سالاد، نمك و شكري كه دريافت كرده ايم باعث احساس گرسنگي و تمايل بيشتر به خوردن مي شوند. اين دقيقا همان چيزي است كه شركتهاي سازنده سس سالاد مي خواهند اتفاق بيفتد اما مسلما شما نمي خواهيد.

 

غذاهاي با برچسب "سالم"
طبق پژوهش اخيري كه در Journal of the Association for Consumer Research منتشر شد، معمولا وقتي فكر ميكنيم غذايي سالم است، بيشتر به خوردن آن تمايل پيدا ميكنيم. اين باعث ميشود پرسهاي غذايي بيشتري از آنها مصرف كنيم و پس از مصرف آنها كمتر احساس سيري داشته باشيم. دليل آن هنوز دقيقا مشخص نيست اما احتمالا ناخوداگاه آن را با غذاهاي ناسالم سير كننده مقايسه ميكنيم. مراقبت ادعاي سالم بودن غذا باشيد و هميشه تركيبات محصول را پيش از خريد، بخوانيد.

 

قند
قند و امثال آن (از شيرين كننده هاي مصنوعي گرفته تا ني شكر ارگانيك)، همه به شدت شما را به خود عادت ميدهند چون باعث افزايش ترشح دوپامين ميشوند. حقيقت اين است كه در مراحل تكامل به شكلي طراحي شده ايم كه به دنبال مواد غذايي شيرين باشيم تا زنده بمانيم اما امروزه منابع با غلظت بالاي قند در همه جا به مقدار زياد وجود دارند.

 

اعتياد به قند شيوع روز افزون دارد و نقش حائز اهميتي در بحران سلامت امروزه دنيا ايفا ميكند. شيرين كننده هاي تصفيه شده و فرآوري شده توانايي قابل توجهي در ترغيب شما به پرخوري دارند در حالي كه احساس سيري ايجاد نمي كنند. اما مصرف ميوه هاي كامل را كنار نگذاريد. غذاهاي كامل حاوي قند مانند ميوه داستان متفاوتي دارد چون محتواي فيبر و مواد مغذي آنها زياد است.

 

به همين علت ميتوانيد چند شكلات يا يك آب ميوه بزرگ را بدون احساس سيري بخوريد اما نميتوانيد ده عدد سيب يا گلابي را به راحتي بخوريد و احساس سيري پيدا نكنيد.

 

گرانولا يك صبحانه و ميان وعده غذايي است

گرانول
(گرانولا يك صبحانه و ميان وعده غذايي متشكل از جو ، مغز، عسل، و برنج است، كه گاهي اوقات به آن ميوه خشك شده، مانند كشمش و خرما، و انواع شيريني مانند شكلات به آن اضافه شده است. )گرانولهاي مرسوم اغلب از شكر و روغن هيدروژنه تهيه ميشوند و حاوي پروتئين نيستند (پروتئين باعث احساس سيري ميشود).
اغلب گرانولها كم كالري تر از يك وعده غذايي هستند و به عنوان جايگزين غذا مصرف نميشوند. طعم آن اشتها را بر مي انگيزد اما خوردن آن شما را گرسنه تر ميكند.

كچاپ
پيش از اين كه سس كچاپ روي سيب زميني سرخ شده يا نيمروي صبحانه تان بريزيد، يك بار ديگر فكر كنيد. كچاپ يا هر غذاي ديگري كه از شربت ذرت با فروكتوز بالا تهيه ميشود اشتهاي شما را افزايش ميدهد.

اين ماده متابوليسم بدن را مختل كرده و توليد لپتين را كه به احساس سيري كمك ميكند، آهسته مينمايد. در نتيحه هيچ پيامي به بدن ارسال نميشود كه سير شده ايد و بايد دست از خوردن برداريد.

 

مافين به خاطر محتواي شكر زياد به سرعت گوارش و جذب ميشوند

 

مافين
تاكنون تجربه كرده ايد كه پس از خوردن يك مافين يا كيكهاي ديگر بيشتر احساس گرسنگي ميكنيد؟ با اين كه اين مواد غذايي مملو از كالري هستند اما به خاطر محتواي شكر زياد به سرعت گوارش و جذب ميشوند و به بدن بيشتر احساس گرسنگي ميدهند.

 

غلات صبحانه شيرين
بسياري از غلات صبحانه هاي شيرين هيچ فيبر و پروتئيني ندارند در حالي كه فيبر و پروتئين دو ماده مغذي مهم براي صبحانه است كه قند خون را تنظيم و ثابت ميكند و از افت قند و گرسنگي پيش از ظهر جلوگيري مينمايد. تركيب غلات صبحانه شيرين با شير بدون چربي باعث ميشود چربيهاي لازم براي سيري را دريافت نكنيد.

 

غلات صبحانه اي خريداري كنيد كه در هر سهم حاوي بيش از 5 گرم فيبر بوده و پروتئين يا چربي نيز داشته باشد. مراقب كم كالري بودن غلات صبحانه نيز باشيد. حتي اگر غذايتان قند و كالري كمي داشته باشد باز ممكن است محتواي فيبر و پروتئين آن كم بوده و شما را وادار به بيشتر خوردن كند.

 

نان و بيسكوئيت تهيه شده از آرد سفيد احساس سيري ايجاد نميكنند

آرد و غلات تصفيه شده
آب همراه با فيبر باعث افزايش حجم ميشود. حجم زياد حاصل از غذاهاي سرشار از فيبر در رژيم غذايي موجب احساس سيري ميشود. چون هنگام تصفيه آرد (تهيه آرد سفيد) فيبر از آن جدا ميشود،  نان و بيسكوئيت تهيه شده از آرد سفيد احساس سيري ايجاد نميكنند و بنابراين مقدار بيشتري از آن ميخوريد. به همين علت است كه خوردن و تمام كردن يك نان سفيد راحت تر از تمام كردن همان مقدار برنج قهوه اي است.

 

اسنك هاي شور
حقيقت دارد كه هرگز نمي توانيد به خوردن يك اسنك شور اكتفا كنيد چون اسنك هاي شور حاوي مقدار زيادي سديم هستند و اغلب عاري از پروتئين يا فيبر مي باشند. محتواي زياد نمك اين مواد غذايي باعث بي آب شدن بدن مي شود. كم بودن پروتئين و فيبر اين مواد به معني كربوهيدرات زياد و نامتعادل است كه منجر به افزايش اجتناب ناپذير ناگهاني قند خون مي شود.

اسكن هاي مغزي نشان مي دهند كه سديم ترشح دوپامين را كه هورمون مسئول احساس لذت است تحريك مي كند بنابراين با خوردن اسنك هاي شور دلتان مي خواهد بيشتر بخوريد.

 

شيرين كننده هاي مصنوعي باعث دل درد و ناراحتي هاي گوارشي ميشوند

 

شيرين كننده هاي مصنوعي
يكي ديگر از انواع غذاهايي كه بايد ترك كنيد شيرين كننده هاي مصنوعي است. به خاطر داشته باشيد برچسب "بدون شكر" روي محصولات به اين معني نيست كه مي توانيد با خيال راحت از اين محصولات بخوريد. هميشه برچسب روي محصول بدون شكر را بررسي كنيد ببينيد آيا از شيرين كننده مصنوعي به جاي آن استفاده شده است يا نه.

 

شيرين كننده هاي مصنوعي مغز را فريب مي دهند تا باور كند غذاي خوب و لذت بخشي دريافت شده است. وقتي چيزي كه بدن انتظار دارد مصرف نمي كنيد، احتمالا گرسنگي و ميل به غذاهاي شيرين افزايش مي يابد. علاوه بر اين شيرين كننده هاي مصنوعي باعث دل درد و ناراحتي هاي گوارشي ميشوند.

 

غذاهاي چيني
باورتان نميشود چگونه پس از خوردن غذاي چيني احساس گرسنگي تان بيش از پيش مي شود. غذاهاي چيني اغلب مملو از گلوتامات مونوسديم هستند كه براي افزايش طعم استفاده مي شود و در انواع ديگر غذاها مانند سوپ ها، گوشت هاي فرآوري شده و غيره نيز مورد استفاده قرار مي گيرد.

 

برخي تحقيقات نشان مي دهند مواد شيميايي گلوتامات مونو سديم باعث افزايش چشمگير اشتها مي شود و به نظر مي رسد افرادي كه بيشتر از غذاهاي حاوي گلوتامات منوسديم استفاده مي كنند در مقايسه با افرادي كه اين ماده در رژيم غذايي شان وجود ندارد، بيشتر دچار اضافه وزن ميشوند.

 

سوپ به كاهش وزن موثر و سريع كمك مي كند

سوپ هاي آماده
گفته مي شود سوپ به كاهش وزن موثر و سريع كمك مي كند. بله درست است اما هنگامي كه خودتان سوپ را درست كنيد. معمولا سوپ هاي آماده حاوي سديم بيشتري نسبت به غذاهاي ديگر هستند. اين سديم باعث مي شود تمايل بيشتري به خوردن پيدا كنيد.

 

آدامس
بسياري از افرادي كه رژيم لاغري دارند، آدامس مي خورند تا غذا خوردن را فراموش كنند. متاسفانه چنين روشي اصلا موثر نيست. افرادي كه عادت دارند ته مداد را مي جوند توجه كنند: جويدن بدن را فريب مي دهد و بدن تصور مي كند غذايي وارد شده است بنابراين اسيد معده بيشتر ترشح مي شود و معده آماده هضم غذا مي گردد اما هنگامي كه غذايي وارد آن نمي شود، نه تنها ممكن است دچار معده درد شويد بلكه تمايل بيشتري به مصرف غذا پيدا مي كنيد.

 

مصرف غذاهاي كم فيبر موجب افزايش ناگهاني قند خون مي گردد

 

غذاهاي كم فيبر
بسياري از غذاهايي كه باعث ميشوند بلافاصله پس از خوردن آنها احساس گرسنگي كنيم، فرآوري شده، تصفيه شده و كم فيبر هستند. چرا اينقدر فيبر مهم است؟ چون فرايند جذب غذايي كه خورده ايم و وارد شدن آن به جريان خون را كند ميكند.

 

هنگامي كه غذا كم فيبر باشد، به سرعت از معده خالي و وارد جريان خون ميشود كه اين امر موجب افزايش ناگهاني قند خون مي گردد. سپس انسولين براي فرايند جذب قند ترشح مي شود و قند را از جريان خون خارج مي كند چون باقي ماندن قند در خون ميتواند خطرناك باشد. بنابراين مصرف غذاهايي كه به سرعت واكنش انسولين را به دنبال دارند باعث مي شود در بلند مدت گرسنه تر شويم.

 

پيراشكي و شيريني جات
اگر چه شيريني و پيراشكي به نظر مي رسد خيلي سير كننده باشند اما اين مواد از آرد تصفيه شده و شكر سفيد تهيه شده اند كه هيچ فيبر و ماده مغذي در آنها نيست. در نتيجه همان فرايند افزايش ناگهاني قند خون و سپس ترشح انسولين و كاهش قند خون اتفاق مي افتد كه در نتيجه آن بيش از پيش گرسنه مي شويد.

 

مصرف اسموتي ميوه باعث افت قندخون و ايجاد احساس گرسنگي مي شود

 

اسموتي ميوه
اگر به نوشيدني ميوه اي علاقه داريد و ميخواهيد اسموتي خوشمزه و پركالري خريداري كنيد، بهتر است در كار خود تجديد نظر كنيد. در صورتي كه اسموتي، حاوي پروتئين يا سبزيجات نباشد تنها فروكتوز وارد بدن خود ميكنيد. نتيجه آن افزايش و سپس افت قندخون و گرسنگي است.
به علاوه معمولا اسموتي هاي كم كالري باعث ميشوند كالري كه براي سير شدن به آن نياز داريد دريافت نكنيد و ميل بيشتري به خوردن داشته باشيد.

 

الكل
اگر چه الكل يك غذا محسوب نميشود اما بهتر است يادآوري كنيم كه باعث افزايش شديد ميل به غذا ميشود. بدن ما گنجايش ذخيره الكل ندارد (بر خلاف ظرفيت نامحدود ذخيره چربي) . فرايند حذف الكل از بدن باعث مي شود به سرعت ذخيره گليكوژن (كه عمدتا از كربوهيدرات ها به دست مي آيد) تمام شود بنابراين هنگامي كه الكل زياد مي نوشيم (بيش از دو نوشيدني در زنان و بيش از سه نوشيدني در مردان)، ميل به مصرف كربوهيدرات پيدا مي كنيم تا ذخيره گليكوژن از دست رفته مان را جايگزين كنيم.

 

متاسفانه الكل قدرت تصميم گيري را نيز دچار اشكال مي كند و باعث مي شود هنگام ميل به كربوهيدرات، انتخاب درستي نداشته باشيم و كربوهيدرات هاي بد (ساده، فرآوري شده و سرخ شده) مصرف كنيم. تعادل را در مصرف رعايت كنيد و در صورتي كه پس از مصرف خيلي ميل به كربوهيدرات پيدا كرديد، به دنبال كربوهيدرات هاي پيچيده و سالم مانند تخمه ها و مغزهاي گياهي باشيد.

 

خريد فست فود
اگر مي خواهيد چربي كه به زحمت آب كرده ايد و شكمي كه با تلاش زياد صاف كرده ايد را به همين صورت حفظ كنيد، از خريد فست فود با خودرو صرف نظر كنيد. اين غذاهاي بسيار فرآوري شده پر از نگهدارنده، چربيهاي ترانس، نمك و شربت ذرت با فروكتوز بالا هستند.

محتواي نگهدارنده ها و چربيهاي ترانس اين غذاها باعث اختلال در توانايي ارتباط معده با مغز ميشود و از آنجا كه احساس سيري مربوط به هورمونهايي است كه در مغز بايد توليد شوند و با مصرف اين غذاها توليد آنها دچار اشكال مي شود، مغز توانايي تشخيص سيري را از دست ميدهد بنابراين بيشتر از حد معمول ميخوريم.

مضرات نمك موجود در فست فود كه باعث احتباس آب و بي آب شدن بدن و نفخ ميشود را نيز به آن اضافه كنيد. اغلب هنگامي كه فكر ميكنيم گرسنه هستيم در واقع بدنمان بي آب شده و نياز به مايعات دارد.

غذاهايي كه احتمال پرخوري آنها زياد است
پرخوري منجر به پرخوري بيشتر مي شود. مصرف زياد غذاهاي پركالري واكنشي در مغز به همراه دارد كه مشابه واكنش به مواد مخدر است (احساس لذت) و باعث تكرار رفتار و اعتياد به خوردن مي شود.

 

دونات
اگر هر بار دونات ها و پيراشكي هاي خوش رنگ و لعابي كه مي بينيد را بخواهيد بخريد و بخوريد، احتمالا به قدري چاق مي شويد كه مجبور مي شويد به روش هاي لاغري مختلف روي بياوريد.
هرگز به دونات جذب نشويد حتي اگر به نظرتان غذاي سالمي باشد. همه دونات ها به شدت سرخ شده و پر از شكر هستند. دونات كاملا از شكر تهيه ميشود و در بدن به قند تجزيه شده و باعث مي شود انسولين بيشتري در بدن ترشح شود.

هنگامي انسولين بدن بالا مي رود، مقدار زيادي قند وارد سلولها ميشود و قند خون پايين مي آيد. نتيجه اين است كه افت قند خون شما را گرسنه تر مي كند و باعث مي شود به خوردن يك دونات اكتفا نكنيد.

اگر هوس خوردن خوراكي داريد، دقيقا همان را بخوريد
تا كنون فكر كرده ايد گاهي كه ميل ساده به خوردن چيزي داريد، اگر خوراكي ديگري به جاي آن بخوريد ميلتان به خوردن مي تواند از كنترل خارج شود.
اگر ميل به چيزي داريد و سپس ميخواهيد اين ميل را با خوراكي ديگري سركوب كنيد، احتمالا با خوردن خوراكي هاي ديگر ميلتان برطرف نميشود. در نتيجه مدام به دنبال چيزي هستيد كه مشابه غذايي كه ابتدا هوس كرده بوديد باشد. به همين دليل معمولا براي بلند مدت بهتر است سهم كوچكي از چيزي كه دلتان ميخواهد را بخوريد تا از پرخوري جلوگيري كنيد.
به عبارت ديگر اگر واقعا دلتان شكلات مي خواهد يك تكه كوچك شكلات بخوريد بهتر از اين است كه بستني شكلاتي كم چرب به جاي آن مصرف كنيد.

منبع: سيمرغ


برگشت به تلکس خبرها