تلکس دولت بهار (سايت قديم): رحلت آيت الله واعظ طبسي / مراسم تشييع فردا 9 صبح برگزار مي شود + زندگينامه و تصاوير
جمعه، 14 اسفند 1394 - 14:03     کد خبر: 228010

دولت بهار: آيت‌الله واعظ طبسي نماينده ولي فقيه در استان‌هاي خراسان و توليت آستان قدس رضوي بامداد جمعه پس از تحمل يك دوره بيماري به لقاءالله پيوست.

به گزارش دولت بهار به نقل از نسيم، آيت‌الله عباس واعظ طبسي نماينده ولي فقيه در استان‌هاي خراسان و توليت آستان قدس رضوي بامداد جمعه پس از تحمل يك دوره بيماري به لقاءالله پيوست.

آيت الله واعط طبسي از عصر جمعه 7 اسفندماه و پس از شركت در انتخابات در منزل خود، به دليل عارضه تنفسي به بيمارستان امام رضا (ع) مشهد منتقل شد و تا ديشب در بخش آي سي يو اورژانس عدالتيان بستري بود.

مراسم تشييع پيكر مطهر اين عالم و مجاهد فقيه، فردا ساعت 9 صبح از حسينيه امام رضا(ع) به سمت مضجع منور رضوي تشييع مي‌شود.

سه روز عزاي عمومي در خراسان رضوي

۳ روز عزاي عمومي در خراسان‌ رضوي اعلام شد همچنين ادارات و سازمان ها و مدارس مشهد در كليه مقاطع فردا شنبه تعطيل است.

متن اطلاعيه آستان قدس رضوي به اين شرح است:

بسم الله الرحمن الرحيم
انا لله و انا اليه راجعون
إذا مات العالم ثلم في الإسلام ثلمة لا يسدها شي‏ء إلى يوم القيامة.

روح بلند فقيه مبارز، مجاهد نستوه، توليت عظماي آستان قدس رضوي و نماينده ولي فقيه در خراسان، حضرت آيت الله عباس واعظ طبسي رحمت الله عليه، به ملكوت اعلي پيوست.

بزرگ خدمت‌گزار آستان نوراني امام هشتم، حضرت علي بن موسي الرضا عليه آلاف التحية و الثناء، يار ديرين امام راحل عظيم الشأن قدس سره و ياور مقام معظم رهبري دامت بركاته و «چهره درخشان مديريت و انقلاب اسلامى»، كه عمر شريف خود را صرف به ثمر رسيدن انقلاب و تثبيت نظام جمهورى اسلامى، ترويج معارف قرآن و مكتب اهل بيت عليهم السلام، خدمت به زائران و توسعه و عمران بارگاه منور رضوي نمود، اينك در بين ما نيست.

اين مجاهد بصير كه از پيش از پيروزي انقلاب بر اثر شكنجه‌هاي رژيم سفاك پهلوي، جسمي رنجور را تحمل مي‌كرد، در طول دوران مختلف، بي‌اعتنا به تعريف‌ها و گاه طعنه‌هاي غيرمنصفانه، استوار و مستحكم بر صراط مستقيم امام و انقلاب و در كنار رهبر فرزانه انقلاب اسلامي ايستاد و بهترين سرمايه زندگي خود را نوكري حضرت رضا (عليه السلام) مي‌دانست.

اين ضايعه مؤلمه را به محضر حضرت ولي عصر ارواحنا فداه، مقام معظم رهبري دامت بركاته، مراجع عظام و حوزه‌هاي علميه، خادمان بارگاه منور رضوي و عموم ملت شريف ايران و به‌ويژه بيت شريف آن مرحوم تسليت عرض نموده و از پيشگاه خداوند متعال براي آن فقيد سعيد علو درجات و براي وابستگان و ارادتمندان صبر جميل و اجر جزيل مسألت مي‌نماييم.

مراسم تشييع آن فقيد سعيد روز شنبه 15 اسفندماه 1394 ساعت 9 صبح از حسينيه امام رضا عليه السلام واقع در خيابان شهيد هاشمي نژاد، كوچه ناظر، به سمت حرم مطهر رضوي برگزار خواهد شد.

از مردم انقلابي مشهد مقدس به‌ويژه علماي اعلام، اساتيد محترم حوزه و دانشگاه، طلاب و دانشجويان عزيز، خانواده‌هاي معظم شهدا و ايثارگران و عموم زائران و مجاوران بارگاه منور رضوي دعوت مي‌شود به منظور پاسداشت مقام علم و جهاد در اين مراسم معنوي حضور بهم‌رسانند.

آستان قدس رضوي
دفتر نمايندگي ولي فقيه در خراسان
شوراي برنامه‌ريزي مديريت حوزه علميه خراسان

 

 

زندگينامه

آيت الله عباس واعظ طبسي در بهمن ۱۳۱۴ در خانواده‌اي روحاني ديده به جهان گشود. مادرش زني متقي و پرهيزكار بود و پدرش حاج شيخ غلامرضا واعظ طبسي از مشهورترين واعظان عصر و مبلغان اسلامي آن دوره بود كه آوازه منبرهاي پرشورش در سراسر جهان تشيع پيچيده بود. اين خطيب توانا يك سال بعد از تولد فرزند در راه سفر به تهران به قصد برپايي منابر افشاگرانه بر عليه حكومت تازه تاسيس رضاخاني، دار فاني را وداع گفت به گونه اي كه به دلالت بسياري از علماي آن روزگار او را به شهادت رساندند.

آيت الله واعظ طبسي تحصيل دانش را در مشهد آغاز و تا سطح دبيرستان در مدارس جديد ادامه داد، اما شور و اشتياق تحصيل علوم ديني و علاقه به دروس حوزوي باعث شد كه با وجود كسب موفقيت هاي فراوان، به حوزه روي آورد. وي در حوزه علميه مشهد از محضر اساتيدي همچون مرحوم اديب نيشابوري (اديب ثاني)، حاج آقا مدرس يزدي، حاج شيخ مجتبي قزويني، حاج شيخ هاشم قزويني و مراجع عالي قدري همچون آيت الله ميلاني كسب فيض كرد.

آيت الله واعظ طبسي در مصاحبه اي كه از او در سال ۱۳۶۲ در مجله پيام انقلاب چاپ شده است به خاطرات خود از محضر درس اديب نيشابوري اشاره مي كند و مي گويد: يادم مي آيد كه ماه مبارك رمضان مصادف با تابستان بود، بعد از ظهر ها مثل باران عرق مي ريختيم و به تنها چيزي كه فكر نمي كرديم گرماي هوا بود. توجهمان به درس بود. مجذوب گفتار اديب بوديم و ايشان در هر زمينه اي كه شروع به تدريس مي نمود، ما را علاقه مند به همان رشته مي كرد. گاهي اوقات كه بحث مي كرد و برداشت هاي جالبي از بعضي مراجع و فقهاي بزرگ اسلام و شخصيت هاي بزرگ علمي به ما معرفي مي كرد، ما بيشتر نسبت به درس خواندن مشتاق مي شديم.

شروعي براي مبارزه

سال ۱۳۳۰ در زندگي آيت الله واعظ طبسي اتفاق مهمي افتاد. اتفاقي كه مسير زندگي او را تغيير داد در اين سال شهيد سيد مجتبي نواب صفوي در سفري كه به مشهد داشت، با سخنان پر شور خود در مدرسه علميه نواب، شور و شوقي نو در دل طلاب جوان ايجاد كرد و اين سرآغازي بود براي سال ها مبارزه با ظلم و استبداد.

آيت الله واعظ طبسي خود مي گويد: مبارزه علني بنده و جمع دوستان تقريبا از سال ۱۳۳۵ شروع شد در آن موقع برادرمان جناب آقاي خامنه اي (مقام معظم رهبري) در مشهد تشريف نداشتند و شهيد هاشمي نژاد هم در قم بودند بنا بر اين در آن زمان من تنها بودم و خيلي سخت مي گذشت به جهت آن كه در حوزه هم افكار خاص ضد مبارزه حاكم بود. بعدها با پيوستن اين دو بزرگوار، محور واحدي را در خراسان تشكيل داديم. دراوايل نشست هايمان از هم جدا بود اما بعدا تصميم گرفتيم مركزيتي داشته باشيم و دوستان مشترك به آن جا مراجعه كنند.

آيت الله واعظ طبسي نخستين بار در سال ۱۳۳۹ هنگامي كه در سراي محمديه درباره عدل زمامداران صحبت مي كرد، مورد اعتراض ساواك قرار گرفت و با تعطيلي جلسات سخنراني اش، ممنوع المنبر شد اين ممنوعيت البته بيش از هفت ماه به طول نيانجاميد و با فشار اقشار مختلف مردم شكسته شد. در همين سال دومين اتفاق مهم در زندگي آيت الله واعظ طبسي رخ داد. او در همين سال با بنيانگذار نهضت اسلامي، مرجع عظيم الشان حضرت امام خميني(ره) آشنا شد و اين آشنايي زمينه يك عمر عشق و دلدادگي را فراهم آورد.

سال ۱۳۴۱ پس از برگزاري رفراندوم فرمايشي محمدرضا پهلوي و به دنبال ايراد چند سخنراني بر عليه اين رفراندوم آيت الله واعظ طبسي دستگير و به تهران انتقال شد.

چند ماه بعد از قيام پانزده خرداد به عنوان نماينده حوزه علميه مشهد به محضر حضرت امام خميني(ره) رسيد و به پيشنهاد وي در مجلسي با حضور علما و طلاب حوزه علميه قم به ايراد سخن پرداخت و ابعاد مختلف قيام پانزده خرداد را تشريح كرد. به دنبال اين سخنراني در قم دستگير و به زندان قزل قلعه تهران منتقل مي شود.

آيه الله واعظ طبسي سال ۱۳۴۴ پس از يك سلسله سخنراني در رفسنجان بار ديگر ممنوع المنبر شد. او در ا ين سال ها با ديگر ياران انقلاب همچون شهيد باهنر، شهيد مطهري، شهيد بهشتي و ... آشنا شد و در سايه راهنمايي هاي امام خميني(ره) به همراه ديگر روحانيان مبارز، كوشيد زمينه شكل گيري تحولي اساسي در قالب انقلاب اسلامي را فراهم كند.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي

با پيروزي نهضت اسلامي در بهمن ۱۳۵۷، امام خميني(ره) كه نسبت به دستگاه مقدس امام رضا(ع) حساسيتي فوق العاده داشتند، در نخستين احكامي كه صادر فرمودند، سرپرستي آستان مقدس و ملكوتي ثامن الحجج(ع) را به آيت الله واعظ طبسي سپرده و دو سال بعد با توجه به سوابق وكارنامه درخشان وي در مدت زمان سرپرستي و تلاشهاي صورت گرفته، حضرت آيت الله واعظ طبسي را طي حكمي درمورخ 15 فروردين ماه 1359 به سمت توليت آستان قدس رضوي منصوب نمودند. پس از رحلت آن بزرگوار، اين حكم از سوى حضرت آيت الله العظمى خامنه اى رهبر معظم انقلاب اسلامى و ولى امر امت اسلام تأييد شد.
حكم رهبر كبير انقلاب اسلامي(ره) بدين شرح بود:

بسم الله الرحمن الرحيم

جناب آقاي مستطاب حجه الاسلام عباس واعظ طبسي دامت افاضاته

نظر به سابقه اي كه جنابعالي در اداره امور آستان مقدس حضرت ثامن الائمه صلوات الله و سلامه عليه و علي آبائه الطاهرين داريد و اعتمادي كه در اين باره به جنابعالي مي باشد به سمت توليت آن آستانه مقدسه منصوب مي شويد تا با كمال جديت و به طور دقيق از متعلقات آنجا خصوصا كتابخانه و خزينه ومحتويات ضريح مقدس و موقوفات و ساير متعلقات آن آستان مقدس محافظت كامل را بفرماييد و از حيف وميل و ضياع اموال جلوگيري نماييد و حضرات خدام محترم با جنابعالي در اين امر لازم تشريك مساعي خواهند نمود و آنچه لازم به تذكر است اين مطلب مي باشد كه هيچ يك از نهادهاي جمهوري اسلامي مانند جهاد سازندگي وهمچنين وزارت ارشاد ملي و يا اشخاص عادي حق دخالت در موقوفات و ساير متعلقات آستان قدس را ندارد. از خداي تعالي موفقيت را در انجام وظايف الهي مسئلت دارم.

والسلام عليكم ورحمه الله وبركاته، 18 جمادي الاولي 1400، 15 فروردين ماه 1359، روح الله الموسي الخميني

آيه الله واعظ طبسي همچنين به افتخار نمايندگي ولي فقيه در استان خراسان و نيز مديريت عالي حوزه علميه استان نايل شد. وي همچنين از نخستين پايه گذاران كميته انقلاب اسلامي و نيز سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در استان خراسان است.

علاوه بر اين آيت الله واعظ طبسي در مجلس خبرگان قانون اساسي به نمايندگي از استان خراسان حضور يافته و پس از آن در هر سه دوره مجلس خبرگان رهبري نيز حاضر شد.

آيه الله واعظ طبسي در سال ۱۳۷۵ به حكم مقام معظم رهبري به عضويت مجمع تشخيص مصلحت درآمد تا كماكان درخدمت نظام مقدس اسلامي و اهداف والاي آن باشد. اين عضويت در سل ۱۳۷۹ تجديد شد. آيه الله واعظ طبسي علاوه بر دارا بودن افتخار خدمت گذاري در بارگاه منور رضوي و عضويت در مجلس خبرگان رهبري و مجمع تشخيص مصلحت نظام، مديريت عالي حوزه هاي علميه خراسان را نيز بر عهده داشت.


برگشت به تلکس خبرها