تلکس دولت بهار :: هواداران دكتر محمود احمدي نژاد: يخ‌زدگي فيزيك در دستان گرم كشاورز
یکشنبه، 17 مرداد 1395 - 20:05     کد خبر: 294612

دولت بهار: كشاورز اردبيلي گفت: جواناني مانند من كه كارشناسي ارشد دارند و طبق علاقه و استعدادشان، شغلي ندارند و به كار ديگري مشغول هستند، زيادند. ما به عنوان جوان تحصيل كرده انتظار آنچناني نداريم، ولي حمايت بايد انجام شود.

به گزارش دولت بهار به نقل از فارس از اردبيل، حسين بابايي آقبلاغ كارشناسي ارشد فيزيك نظري از دانشگاه فردوسي مشهد است او كه حدود 9 ماه است خدمت مقدس سربازي را به اتمام رسانده، اينك در كنار كار كشاورزي و ياري رساني به پدر و برادرش، داراي يك باب مغازه بستني فروشي است. اما او همچنان به كارهاي تحقيقاتي و پيشبرد اهدافش در زمينه فيزيك و دستيابي به نظريه‌هاي نوين تلاش مي‌كند.

وي داراي يك مقاله علمي چاپ شده در مجله فيزيك ريويوD است و مقاله ديگري را به مجله فيزيك لترB ارسال كرده و بر روي پروژه‌هاي ديگري در حال تحقيق و پژوهش است.

هواي گرم مسافرين و اهالي شهر را سوي بستني فروشي روانه ساخته است عرق بر تن جماعت نشسته و آنان براي خنك كردن گلو و تازه كردن نفس نوشيدني سرد مي‌نوشند يا سفارش بستني مي‌دهند، سرش به شدت شلوغ است، هجوم مشتريان موجب شده كار گره بخورد و نتوانيم به خوبي هم صحبت شويم. به ناچار مجبور مي‌شوم فقط سخنانش را ضبط كنم.

در ذيل گفتگوي ما را مي‌خوانيد:

از دوران مدرسه بگوييد و اينكه چه شد به فيزيك علاقمند شديد؟

راهنمايي را در مدرسه شهيد قاضي و دبيرستان را در شهيد بهشتي گذراندم سال 84 كنكور دادم و در رشته فيزيك دانشگاه محقق اردبيلي قبول شدم پس از پايان دوره كارشناسي، در سال 1389 كنكور ارشد دادم و با رتبه 360 به دانشگاه فردوسي مشهد راه يافتم بايد بگويم در دوره كارشناسي ارشد مخصوصا با وجود اساتيدي همچون دكتر گروسي، به شدت قوانين و نظريه‌هاي فيزيك بر تن و جانم رخنه كرد و تا امروز هم اين علاقمندي ادامه دارد.

 

 

پس از قبل علاقه چنداني به فيزيك نداشتيد؟

در دبيرستان معلم‌هاي فيزيك خيلي خوبي داشتم كه از اول دبيرستان مشوقم بودند ضمن اينكه در كنكور نيز فيزيك، جزو اولين انتخاب‌هايم بود مي‌توانم بگويم در كارشناسي ارشد، هم به خاطر رتبه خوب و از آن مهمتر حضور موثر اساتيد عالي كشوري و حتي بين‌المللي موجب شد تا به فيزيك علاقه شديدتري پيدا كنم.

اگر بخواهيم فيزيك را براي‌مان توصيف كنيد، چه مي‌گوييد؟

فيزيك عالم بزرگي دارد درياي وسيعي است كه هر كس به اندازه ظرفيت خود مي‌تواند در آن شنا كند فيزيك هم به صورت نظري و تجربي بررسي مي‌شود فيزيك‌دانان نظري، تئوري ارائه مي‌دهند و فيريك‌دانان تجربي، اين نظريه‌ها را در آزمايشگاه در معرض آزمايش قرار مي‌دهند و آنها را رد يا تاييد مي‌كنند اين نظريه‌ها اگر نتايج مثبتي را به دنبال داشت، وارد زندگي مردم شده و راهگشاي بسياري از مسائل آنان مي‌شود. بايد بگويم امروزه فيزيك جزو لاينفك زندگي روزمره انسان‌هاست، به اين دليل كه هم اكنون در گوشي‌هاي همراه، رايانه، ابررايانه‌ها، تلويزيون و بسياري از وسايل ضروري، فيزيك بسيار زياد قابل لمس است حتي مي‌توان گفت كه كليه اين ابزار از الكترومغناطيس بهره‌برده‌اند و اين اطلاعات از طريق امواج رد و بدل مي‌شود كه خود حكايت از وجود فيزيك در همه ابعاد زندگي بشر دارد.

اولين دانشندان فيزيك چه كساني بودند؟

فيزيك شناخت انسان از طبيعت است كه از عهد باستان شكل گرفته و تا كنون ادامه دارد نظريات فيزيك توسط ارشميدس در دوران باستان و در ادامه توسط دانشمنداني همچون گاليله، نيوتن، ماكسول و انيشتين توسعه يافته است.

 براي مثال انيشتين رانش را در مدل‌هاي رياضي فرمول‌بندي كرد و اين آزمايش مورد بررسي قرار گرفت، چرا كه اين تئوري در قابل آزمايش بود يا مي‌توان گفت نظريه او در خصوص چرخش عطارد به دور خورشيد دقيق‌‌تر از نظريه نيوتن بود به دليل اينكه او همه اين تئوري‌ها را در آزمايش به منصه ظهور گذاشت و اين باعث شد كه نظريات انيشتين به صورت آزمايشگاهي مطرح شود و از حالت ذهني و رياضي، حالت واقعي به خود گرفته و ملموس باشد.

 

 

 

هم اكنون در جهان چه دانشمندان شاخصي وجود دارند كه نظريات آنان در حد انيشتين باشد؟

فيزيك داراي شاخه‌هاي بسياري است كه در هر كدام از آنها دانشمندان بزرگي وجود دارد اما امروزه هاوكينگ در سياه چاله، ادوارد ويتن در نظريه ريسمان و 2 ايراني شاخص داراي نظريه‌هاي مهمي هستند كه نقش بسزايي را در فيزيك ايفا مي‌كنند.

 

راجع به دو فيزيك‌دان ايراني بيشتر صحبت كنيد؟

دكتر كامران ‌وفا در دانشگاه هاروارد تدريس مي‌كند او هر دو سال يكبار به ايران مي‌آيد و به صورت عمومي و خصوصي به سخنراني مي‌پردازد وي با پژوهشكده علوم بنيادي ايران همكاري دارد.

ديگري دكتر نيما حامد اركاني است كه در دانشگاه پرينستون آمريكا استاد تمام است جالب اينجاست كه او حدود 37 سال سن دارد و جزو دانشمندان جوان دنيا محسوب مي‌شود نكته قابل توجه اين است كه هر دو اين دانشمندان از اهالي آذربايجان هستند اصالت دكتر كامران ‌وفا به زنجان مي‌رسد و دكتر اركاني نيز اصالتا تبريزي است.

 

فعاليت شما در زمينه فيزيك چه بوده است؟

براي پايان‌نامه، زير نظر دكتر محمدرضا گروسي بر روي نظريه ريسمان كار تحقيقاتي انجام دادم اين مقاله در يكي از معتبرترين مجلات علمي دنيا به نام مجله فيزيك ريويوD به چاپ رسيد پس از آن يك كار پژوهشي در خصوص تقارن در غشاي 4 بعدي نگاشتم كه براي چاپ به فيزيكو لترB ارسال شده است.

 

مي‌خواهيد در مقاطع بالاتر تحصيلي فيزيك را ادامه دهيد؟

در مقطع دكتري از دانشگاه شهيد بهشتي قبول شدم اما چون پرديس بود و بيش از 600 ميليون ريال هزينه مي‌خواست، بنابراين نتوانستم ثبت نام كنم ولي با همه وجود مي‌خواهم ادامه تحصيل بدهم.

 

اگر دست خودت بود كه در زمينه فيزيك فعاليت كني، به كجا مي‌رفتي و چه مي‌كردي؟

دلم مي‌خواهد به پژوهشكده علوم بنيادي بروم و در آنجا ادامه تحصيل دهم در اين پژوهشكده دكتر محمدمهدي شيخ جباري حضور دارد كه اردبيلي است و يكي از برومندترين اساتيد دانشگاهي در سطح كشور، فيزيك استاد خوب مي‌خواهد تا دانشجو را راهنمايي كند تا او هر چه بيشتر به سوي كشف و اكتشاف گام بردارد دوست دارم كار تحقيقاتي انجام دهم و تحقيقات كار روزمره‌ام شود.

 

در خصوص دكتر شيخ جباري هم براي‌مان صحبت كنيد

دكتر شيخ جباري دانشمند بزرگي است كه در ايران يكي از نفرات اول در فيزيك محسوب مي‌شود با اينكه تنها 35 سال دارد، اما به عنوان چهره ماندگار از او تجليل شده و حتي يك بار برنده جايزه هرمن وايل از موسسه ICTP دانشمندان آسيا شده است. كارهايي كه اين دانشمند انجام داده بسيار معروف هستند و مقالات او در بسياري از مجلات معتبر دنيا به صورت كثيري به چاپ رسيده و ارجاعات زيادي داشته است. البته ناگفته نماند كه در ايران دانشمندان بزرگي وجود دارند كه شايد در اين گفتگوي كوتاه نشود به نام تمامي آنها اشاره كرد مثلا دكتر محسن علي شاهي‌ها، محمدرضا گروسي، محمدرضا ستاره و ساير اساتيد دانشگاه‌ها و دانشمندان، هر يك به نوبه خود داراي دانش و علم بسزايي هستند كه جهان را متحير ساخته‌اند.

آيا از دوستان و همكلاس‌هاي شما كساني بودند كه به خارج از كشور عزيمت كنند؟

بله، دو نفر از همكلاسانم از ايران رفتند يكي از آنها دوره دكتراي خود در دانشگاه صنعتي شريف را نيمه تمام گذاشت و براي ادامه تحصيل به تگزاس آمريكا رفت و ديگري نيز براي تحصيل مقطع دكترا عازم آلمان شد و همانجا ماند دليلش هم اين است كه در خارج از كشور، به علوم پايه خيلي اهميت مي‌دهند و ارزش زيادي براي افرادي هم كه در اين زمينه فعاليت مي‌كنند، قائل مي‌شوند.

 

شما چي؟ اگر فرصت پيش بيايد و شرايط فراهم شود، مي‌رويد؟

زبان انگليسي‌ام ضعيف است و براي رفتن نيازمند اين مدرك هستم اما هم مقاله چاپ شده معتبر دارم و نيز با اساتيد خوبي كار كرده‌ام با اين حال اشتياق چنداني به رفتن ندارم، چرا كه وابستگي خانوادگي دارم نمي‌خواهم از وطنم دست بكشم چرا كه مي‌دانم غربت سخت است به شهر ديگر كه مي‌روي پس از مدتي دلتنگ مي‌شوي چه برسد به اينكه به كشور غريبه بروي و در آنجا زندگي كني همينجا در كنار كشاورزي و بستني فروشي، به كار تحقيق و تحصيل هر چند كوچك و ناچيز ادامه مي‌دهم و خدا را شكر راضي‌ام.

 

اگر بخواهيد كار تحقيقاتي انجام دهيد، روي چه موضوعي متمركز مي‌شويد؟

تحقيق سخت است. ممكن است انسان به بي‌راهه برود و از مسير خارج شود. كار تحقيقاتي يعني اينكه محقق كاري كند كه هيچ كس آن را نكرده. ممكن است 2 يا 3 بار مسير را اشتباه بروي. به قول دكتر گروسي كه مي‌گفت: «نبايد به سمت تاريكي رفت و بايد چراغ‌ها را روشن كرد». در هر حال خيلي دوست دارم در زمينه دوگانگي S و كنش موثر غشاي 4 بعدي تقارن كار تحقيقاتي انجام دهم.

حالت ايده آل شما چيست؟
به هر حال، حالت ايده آل هر كس اين است كه در زمينه‌اي كه علاقه دارد شغل خود را فراهم كند. اما وقتي مجبور مي‌شوي و شرايط جور نشد، بايد با اين وضعيت كنار بيايي. كار عار نيست و همواره انسان بايد در حال تلاش باشد. مثلا شغل اجداد ما كشاورزي و كاشت سيب زميني است، اما الان در كنار اين كار، مشغول به بستني فروشي هستيم، چرا كه 4 تا 5 سال است سيب زميني به خوبي به فروش نمي‌رود و وقتي اين امر رخ داد، كشاورز مجبور مي‌شود به سراغ كار ديگر برود و حتي براي امرار معاش از روستا به شهر مهاجرت كند. بايد بگويم در چند سال اخير نه تنها از كار كشاورزي سودي نجسته‌ايم، بلكه ضرر هم داده‌ايم و مجبور شده‌ايم كه تغيير شغل دهيم.

و سخن پاياني شما:

جواناني مانند من كه كارشناسي ارشد دارند و طبق علاقه و استعدادشان، شغلي ندارند و به كار ديگري مشغول هستند، زيادند، ما به عنوان جوان تحصيل كرده انتظار آنچناني نداريم، ولي حمايت بايد انجام شود، جوانان و دانشمندان بزرگ كشور كه در ايران و جهان مطرح هستند، كم نيستند كه انتظار داريم از اين افراد حمايت بيشتري صورت گيرد. از كساني كه دانشجو تربيت مي‌كنند تا آينده ساز كشور باشند، ما براي خودمان چيزي نمي‌خواهيم ولي لااقل از اين اساتيد بزرگ حمايت كنند تا مجبور به ترك كشور نشوند تا در آنجا دانشجو تربيت كنند اگر از من حمايت نشود، مشكلي پيش نمي‌آيد اما حداقل از امثال دكتر گروسي كه عمر مي‌گذارند و دانشجو تربيت مي‌كنند تا نام ايران پرآوازه و درخشان باشد، بايد حمايت صورت گيرد.


برگشت به تلکس خبرها