تلکس دولت بهار (سايت قديم): داستان‌ "ناميرا"ي "شهيد عشق"
سه شنبه، 13 مهر 1395 - 11:17     کد خبر: 317293

دولت بهار: باز صداي داستان كربلا با آمدن محرم در گوشه گوشه شهر به پا خواسته است؛ اهميت عاشورا در حركت در راه احقاق حق، اصلاح جامعه، مبارزه با كج‌روي‌ها و انحراف در دين است.

به گزارش دولت بهار به نقل از نسيم، باز صداي داستان كربلا با آمدن محرم در گوشه گوشه شهر به پا خواسته است؛ اهميت عاشورا در حركت در راه احقاق حق، اصلاح جامعه، مبارزه با كج‌روي‌ها و انحراف در دين است.

نويسندگان بسياري با تكيه بر داستان عاشورا و كربلا اشعار يا داستان هاي منحصر به فردي را خلق كرده اند.

در اين گزارش چند كتاب در حوزه داستان، شعر كه در اين چند سال بسيار پرفروش شده اند و مردم اقبال بيشتري به آنها داشته‌اند معرفي مي‌شود.

 

 

"ناميرا" نويسنده صادق كرميار انتشارات : كتاب نيستان

 

 

بيش از هر چيز اسم كتاب است كه خواننده را مشغول مي كند؛ ابتدا به ذهن مي‌رسد «ناميرا» فقط اسمي هنري است كه براي جلب مخاطب انتخاب شده و يا ناشر و نويسنده خواسته اند ابهام داستان را زياد كنند؛ اما كتاب را كه تا انتها بخواني معلوم مي شود «ناميرا» ريشه در مفهوم «كل يوم عاشورا و كل ارض كربلا» دارد. مفهومي كه مي گويد پهنه ي سرزمين كربلا به اندازه ي كل زمين وسعت پيدا كرده و عاشورا هميشه نميراست.

«ناميرا» داستاني شخصيت محور است؛ رماني با خرده روايت هايي از تغيير روش، هدف، آرزو و عاقبت آدم ها. اين روزگار است كه آدم ها را در محك انتخاب شدن و انتخاب كردن مي گذارد و نويسنده ي ناميرا فقط تصويرساز صادق اين رويدادهاست. نويسنده ي كتاب را به سبك رمان هاي كلاسيك با شروعي آرام آغاز مي كند، تصويرسازي مي كند، شخصيت ها را يك به يك وارد داستان مي كند، آن ها را معرفي مي كند و با داستان پيش مي برد. «ناميرا» اسير اختلاف روايت هاي تاريخي نشده و البته از عقبه ي تحقيقي درستي بهره برده است.

اين اثر درباره دختر و پسري جواني است كه بين سرداران بزرگ براي حمايت از امام حسين (ع) و يزيد ترديد دارند؛ در ادامه داستان، اين دو جوان طي استدلال هاي مختلف به حقانيت امام حسين (ع) پي مي برند.

رهبر معظم انقلاب درباره اين كتاب گفته اند: "هر كسي مي‌خواهد فتنه‌ 88 را بشناسد، اين كتاب را بخواند"

 

شهيد عشق نويسنده احمد تورگوت انتشارات: كتابستان

 

 

رمان «شهيد عشق»، نوشته احمد تورگوت، نويسنده اهل سنت است.

اين كتاب تاكنون در كشور تركيه ۲۵۰ هزار نسخه فروخته است و جلد نخست از سه گانه نويسنده در اين زمينه به‌شمار مي‌رود.

نويسنده در مورد ايده اوليه نگارش اين رمان گفته است:  6 ساله كه بودم در آلمان زندگي مي‌كرديم و از زبان تركي فقط ناسزادادن را مي‌فهميدم. يك روز در كوچه دو بچه با يكديگر دعوا مي‌كردند كه يكي به ديگري گفت «يزيد»، اما من معناي اين كلمه را نمي‌دانستم. در بازگشت به خانه از پدرم پرسيدم معناي كلمه يزيد چيست، و پدرم براي اينكه من با عقل بچگي خود متوجه معناي يزيد بشوم گفت يزيد بي‌شرف‌ترين فرد روي زمين است و من آنجا فهميدم كه يزيد بدترين فحش ممكن براي يك نفر مي‌تواند باشد.

 

"دو چشم ناتمام" نويسنده محبوبه زارع انتشارات : بوستان كتاب قم

 

 

سومين جلد از مجموعه "قهرمانان كوچك كربلا" به زبان ساده و براي آشنايي مختصر با زندگي "قاسم بن حسن (ع) و عبدالله بن حسن (ع)" و نقش ايشان در حادثه كربلا ـ در قالب داستان ـ توسط انتشارات بوستان كتاب قم به طبع رسيده است.

عبدالله و قاسم فرزندان امام حسن (عليه السلام) هستند، عبدالله فرزند كوچك امام در پي يافتن پاسخي براي سوالات خود در مورد علت صلح پدر و عدم مبارزه اش با ظلم روانه كربلا شد . عبدالله كه دلي پر سوال داشت ابتدا از مادر جوياي علت صلح پدر مي شود مادر توان سخن گفتن را در خود نمي بيند اشك بر چشمانش حلقه مي زند كه من به اين كودك چه بگويم تا بفهمد كه پدرش چقدر غريب بود .

عبدالله به خودش قول مي دهد كه حتما از عمويش پرس و جو كند. شبي عبدالله كه ديگران توان صبر را نداشت دست ابا عبدالله(عليه السلام) را مي گيرد و او را در پشت خيام مي برد تا ديگر كسي مزاحم پرسش او نباشد. عمو چرا بابا نجنگيد و صلح كرد؟ اصلا تا قبل از آن باباي من به ميدان نبرد رفته است اباعبدالله(عليه السلام) پاسخ مي دهد بله پدر شما در ميدان جنگ مبارزه كرده است مثلا در جنگ صفين شجاعت بسياري از خود نشان داد. اما در مورد علت صلح ، پدرت غريب بود به طوري كه خود با اشاره به گله گوسفنداني كه از جايي كوچ داده مي شدند فرمود اگر تنها اين مقدار يار داشتم جهاد مي كردم . عبدالله گفت چرا بابا غريب بود؟

 

فراموشان داوود غفارزادگان انتشارات قدياني

 

 

كتاب "فراموشان" دربردارنده ي شش روايت با عناويني نظير «روايت قاصد والي مدينه»، «روايت همسر زهير بن قين»، «روايت يكي از سربازان حربن يزيد رياحي»، «روايت غلام عبيدالله بن زياد»، «روايت يك كاتب گمنام» و «روايت قيس بن اشعث» است.

در اين كتاب – همان طور كه از عنوان آن برمي آيد – نويسنده به سراغ كساني رفته است كه از نگاه مقتل نويسان پوشيده مانده اند و فراموش شده اند. اگرچه روايت او سرانجام همان حادثه عظيم را بازنمايي مي كند، اما اين بار افرادي مانند تامه؛ والي مدينه، همسر زهير بن قين، يكي از سربازان حر بن زيد رياحي و… راويان واقعه كربلا هستند.

با اين تأكيد كه همه آن ها از همان «امر واقع كربلا» سخن مي گويند، ولي از زاويه و نظر خود و نه همچون مقاتل از زبان يك راوي داناي كل. اين رويكرد، علاوه بر جان دادن به شخصيت هاي فراموش شده تاريخ، به معناي نگاه به واقعه عاشورا از زاويه اي است كه تاكنون ديده نشده است.

در اين جا، روايت كلان ماجرا همان است كه بود، يعني همان امر واقع، ولي جزييات و ظرايفي از آن نقل شده كه تاكنون براي مخاطب ناشناس بوده است. از اين منظر كتاب «فراموشان» داراي اعتبار و اهميت است. نكته ديگر درباره اين كتاب، نحوه روايت نويسنده است. تاكنون در مقاتل، حادثه عاشورا و وقايع قبل و بعد آن، در يك روايت كلي و يكپارچه بيان مي شد. نهايتا با يك فصل بندي، بخش هاي مختلف اين ماجرا از هم تفكيك مي شد، اما كل واقعه در قالب يك روايت بود. در حالي كه مؤلف، اين واقعه را به شكل داستان هايي جداگانه ديده است كه هر كدام هم راوي خود را دارند. اين داستان ها وقتي كنار هم چيده مي شوند، كليت حادثه كربلا و شهادت امام حسين(ع) را ترسيم مي كنند، ولي به تنهايي نيز داراي مزيت و معنا هستند. اين شيوه روايي، نزديك شدن به يك واقعه تاريخي، از زاويه اي مدرن است. يعني او بدون آن كه عنصر خيال را بيش از حد وارد ماجرا كرده باشد، بار و تمركز خيال پردازي اش را بر روي نحوه روايت خود گذاشته است.

 

پدر، عشق و پسر نويسنده سيد مهدي شجاعي انتشارات نيستان

 

 

كتاب پدر، عشق و پسر اثري ديگر از سيد مهدي شجاعي است كه در آن فرازهايي از زندگي حضرت علي‌اكبر(ع) به تصوير كشيده مي‌شود.

وقايع از زاويه‌ي اول شخص و از زبان اسب آن حضرت «عقاب» روايت مي‌شود و مخاطب راوي در داستان، ليلي بنت ابي‌مرّه مادر گرامي حضرت علي‌اكبر (ع) است.

فصول كتاب با عنوان «مجلس» نامگذاري شده و داستان متشكل از ده است كه در هر مجلس، عقاب با زباني عاطفي و دلنشين، صحنه‌اي از زندگي حضرت علي‌اكبر(ع) را روايت مي‌كند و مجالس پاياني، به شهادت حضرتش در كربلا اختصاص دارد.

 

"آفتاب در حجاب" نويسنده سيد مهدي شجاعي ناشر نيستان

 

 

آفتاب در حجاب روايتي است از زندگي حضرت زينب(س). از كودكي تا عاشورا تا اسارت و تا وفات. اثري كه ماندگاري‌اش از حال پيدا است. رماني كه به پشتوانه تحقيقات دقيق و عالمانه تاريخي و روايي،‌ به همه زواياي پنهان و آشكار زندگي و رفتار و درونيات حضرت زينب(س) پرداخته است.

شجاعي زبان روايتش را توي مخاطب انتخاب كرده، راوي داناي كلي است نامحدود كه در تمام روايت حضرت زينب(س) را مخاطب قرار داده و روايتش را پيش مي‌برد. فرمي كه در ادبيات داستاني ايران نمونه‌اش كمتر ديده شده.

داستان از كابوس حضرت زينب(س) در كودكي آغاز مي‌شود: چشم‌هاي اشك‌آلودت را به پيامبر(ص) دوختي، لب برچيدي و گفتي:«خواب ديدم، خواب پريشان ديدم. ديدم كه طوفان به پا شده است، طوفاني كه دنيا را تيره و تار كرده است. طوفاني كه مرا و همه چيز را به اين سو و آن سو پرت مي‌كند، طوفاني كه چشم به بنيان هستي دارد. ناگهان در آن وانفسا چشم من به درختي كهنسال افتاد و دلم به سويش پركشيد ...

 

"فصل شيدايي ليلاها" نويسنده: سيدعلي شجاعي ناشر: نيستان

 

 

"فصل شيدايي ليلاها" قصه ياران است؛ آدم هاي خوب قضيه عاشورا كه شايد به اندازه حقشان ديده نشدند؛ آدم هايي كه در شب واقعه، وقتي چراغ ها خاموش شدند تا هر كس كه مي خواهد برود، ماندند و به سيدالشهدا (ع) پشت نكردند و فردايش آن اتفاق را رقم زدند كه در تاريخ ماند.

فصل شيدايي ليلاها، روايت همين آدم هاست؛ از لحظه انتخاب شدنشان، تا لحظه انتخاب كردنشان و البته آن بخش پر رنگ قصه شان كه آموزگار ماست. فصل ترديدهايشان، كه آن ها هم انسان هايي عادي بودند، مي ترسيدند، دغدغه زن و زندگي شان را داشتند، از مرگ در هراس بودند و به فكر منافعشان بودند ولي در لحظه انتخاب و در فصل شيدايي، توانستند انتخاب كنند. توانستند ترجيح بدهند؛ و همين بود كه آنها را جاودانه كرد. لاله هايي كه امروز قصه فصل شيدايي شان، بشود قصه خواندني نسل هاي برآمده از هزار و چهارصد سال بعدشان...

 

"سقاي آب و ادب" نويسنده: سيد علي شجاعي ناشر: نيستان

 

 

"سقاي آب و ادب"، اثري است متفاوت از سيد مهدي شجاعي، رمان و روايتي از زندگي حضرت عباس(ع) كه بعد از سال ها ،اندك اندك جامه خلق پوشيده و اين روزها در ظرف كتاب تقديم مخاطبان شده است .

رمان به يقين متفاوت است با آثاري از همين قلم، هم از حيث فرم و هم از حيث نوع نگاه محتوايي.

"سقاي آب و ادب" شامل ده فصل است: عباس علي. عباس ام البنين . عباس عباس. عباس سكينه. عباس مواسات. عباس زينب. عباس ادب. عباس حسين. عباس فرشتگان. عباس فاطمه.
در هر فصل رفت و برگشت روايي متعدد و متنوعي ديده مي شود و در حركتي سيال راويان جاي به هم مي دهند و شكست ها به سرعت خوانش مي افزايد و زوايايي جديد از مفهوم را روشن مي كند.

اما آن چه اين كتاب را از حيث محتوا با ديگر آثار شجاعي متمايز مي كند، بيشتر در فصل عباس فرشتگان به چشم مي آيد. در ساير فصول نويسنده دقيق و كامل بر اساس مستندات تاريخي، به روايت زندگي حضرت عباس(ع) مي پردازد؛ اما در فصل نهم، شجاعي شيوه اي جديد را پيش مي گيرد، روايتي متفاوت با مضاميني كه بيشتر استحسان اوست، مفاهيمي جديد و نگاهي نو به شخصيت حضرت عباس بن علي(ع) .

 

"من مي‌گويم شما بگرييد" عليرضا قزوه ناشر سوره مهر

 

 

كتاب حاضر، مجموعه از مرثيه‌هاي عاشورايي است كه آن را علي‌رضا قزوه در 263 صفحه و پنج فصل آورده است.

مرثيه‌هاي عاشورايي كتاب از سيف فرغاني، مولانا جلال‌الدين بلخي، محتشم كاشاني، اقبال لاهوري و شاعران صاحب اثر معاصر، همچون حميد سبزواري، محمدعلي مرادش و دهها شاعر معروف و مشهور معاصر و شاعران نوقلم، تشكيل شده است.

علي‌رضا قزوه اين مجموعه را در پنج فصل و فصل اول آن به اين حسين كيست، با كربلا، با حسين، و فصل دوم را اي پدر جان همرهان بستند بار... به شهيدان هاشمي، حضرت علي‌اصغر، حضرت علي‌اكبر و حضرت ابوالفضل العباس(ع) اختصاص داده است.

وي در فصل سوم به ناله عشق است و آتش مي‌زند (دمي با اصحاب وفادار امام حسين(ع)) و فصل چهارم را به گودال قتل‌گاه پر از بوي سيب بود يك شب و روز عاشورا) و فصل پنجم را به (زينب اسيري رفت و ما بر جاي بودمين) بعد از عاشورا اختصاص داده است و هر فصل با شاعران آورده شده است كه مرثيه‌اي در اين باب سروده‌اند.

علي‌رضا قزوه در مقدمه كتاب مي‌نويسد: اين سالهاي آخر، شعرهايي از اينجا و آنجا از برخي مداحان آشنا و نام‌آشنا مي‌شوم كه به جاي آنكه دل را باراني كند، دل را به درد مي‌آورد. برخي نيز داعية خودنمايي دارند، حال آنكه اصل در كربلا گم شدن است و به اصل خويش رسيدن.

همين انگيزه‌اي شد تا اين اشعار را در دفتري فراهم آورم و هديه‌اش كنم به مداحان دل‌سوخته به‌خصوص آنان كه به لحن عاشورا تكلم مي‌كنند و حنجره‌شان وقف امام حسين(ع) و ياران او است.

مي‌توانستيم به جاي اين شعرها اشعاري انتخاب كنيم كه زرق و برق الفاظش امروزي‌تر باشد، اما فرمان از دل گرفتم و حكايت چنين شد كه مي‌بينيد. در اين دفتر ضعفهاي دستوري و زباني و به‌خصوص محتوايي كمتر به چشم مي‌آيد.

 

"آغاز روشنايي آينه" سيدعلي موسوي گرمارودي ناشر: سوره مهر

 

 

  
كتاب «آغاز روشنايي آينه» تركيب‌بند بلند عاشورايي از سيدعلي موسوي گرمارودي با چهارمين چاپ خود است كه به همراه بخش‌هايي درباره اين سروده منتشر شده است.

در اين كتاب در كنار نقد و نظرهايي كه توسط اهالي ادبيات بر اين اشعار صورت گرفته است،‌ مي‌توان بخش‌هايي ديگر را هم مطالعه كرد كه به نوعي بيانگر نوع نگاه شاعر به شعر آييني است. در همين راستا نوشتار موسوي گرمارودي بر چگونگي شعر عاشورايي در گذر زمان و در دوران مختلف و اشاره به شاعراني كه در موضوع عاشورا سروده‌هايي داشته‌اند با محوريت نگاه به شعر عاشورايي «باز اين چه شورش است» محتشم كاشاني و نگاهي به شعر زنده‌ياد سيدحسن حسيني با نام «شاعري در تصرف شعر» و همچنين شعرهاي آييني زنده‌ياد قيصر امين‌پور دارد.

 
نامه‌هاي كوفي شاعر سعيد بيابانكي ناشر سوره مهر

 

 

مجموعه شعر «نامه‌هاي كوفي» سروده سعيد بيابانكي كه در سال 1390 از سوي انتشارات «سوره مهر» به چاپ رسيده هم اكنون چاپ سوم آن در اختيار علاقه‌مندان كتاب قرار گرفته است. اين اثر در سه فصل تهيه و تنظيم شده است كه در هر فصل آن تعدادي از اشعار جاي گرفته‌اند. فصل اول با عنوان «خيزراني» شامل هفت شعر است كه عناوين آن‌ها انتظار، آفتابگردان، شب دنباله‌دار، بوسه و عطش، خيزراني، تشت زر و گل قاصد است. فصل دوم با عنوان «سياه و سفيد» 27 شعر دارد كه برخي از عناوين اين اشعار پلنگ، سياه و سفيد، قاصدكان، اي بغض ناصبور، وطن، كلاغ پر، زنده به گور، نيمه خاموش، خانه پدري، كوچ، لاله و لادن و ... است.

"نامه‌هاي كوفي" عنوان فصل سوم كتاب است كه 25 نامه به صورت شعر در اين فصل آمده و مؤلف، اشعار فصل سوم را به محرم و فاجعه كربلا اختصاص داده است 
     

"عشق عليه‌السلام" عليرضا قزوه ناشر سوره مهر

 

 

 

 

"عشق عليه‌السلام" با چاپ چهارم مجموعه شعرهاي عاشورايي عليرضا قزوه از چهار دفتر «مرگ مهربان»، «عشق عليهالسلام»،«پشت هر سنگ خداست» و «دو نيمه حوا» به همراه تعدادي ترانه و يك قصيده است.

اين مجموعه همچنين شامل چند ترانه با عنوان‌هاي «شب‌بوها»، «زيارت»، «بچه‌هاي خط اول»، «ستاره‌ها» و «چشم به راه» و قصيده «هواي كعبه» است.

اين كتاب،‌ نخستين‌بار توسط انجمن شاعران ايران در سال 84 منتشر شد، اما تجديد چاپ آن به انتشارات سوره مهر واگذار و با طرح جلدي جديد منتشر شد و اكنون نيز جزو پرفروش‌هاست.

 

"مجلس حر بن يزيد رياحي" شاعر علي معلم دامغاني ناشر سوره مهر

 

 

كتاب «مجلس حر بن يزيد رياحي» منظومه‌‌اي بلندي در قالب نيمايي از علي معلم دامغاني شاعر و پژوهشگر معاصر است كه توسط انتشارات سوره مهر در بازار كتاب عرضه شده است.
 
"
مجلس حر بن يزيد رياحي" در واقع قسمتي از منظومه مفصلي از معلم دامغاني است كه ايشان بر مبناي زيارت وارث آن را سروده‌اند و داراي جنبه‌هاي مختلفي اعم از عشق و حماسه است. اين كتاب در دو فصل تدوين شده است كه فصل اول آن به مقدمه با تشريح و توضيح به قلم محمدرضا تقي‌دخت اختصاص يافته است و فصل دوم منظومه را شامل مي‌شود

 

"طلسم سنگ" شاعر سيد حسن حسيني ناشر سوره مهر

 

   
كتاب «طلسم سنگ»، اثر سيدحسن حسيني است كه شامل مجموعه‌اي از شعر و نثر گذشته و امروز درباره حماسه كربلا بوده و در 10 عنوان مجزا ارائه شده است.

محتوا و مفهوم نوشته‌هاي عاشورايي اين كتاب در برگيرنده مطالبي است چون جاودانگي و ماندگاري نام كربلا در عرصه جهان، شيفتگي و عشق به شهادت در ركاب امام‌حسين(ع)، بيان گريه و اندوه بر خيمه‌گاه امام حسين(ع) در شامگاه عاشورا، تصويري بر شهادت حر و مردانه جنگيدنش، گراميداشت پيرترين شهيد كربلا حبيب‌بن مظاهر، به ياد سقاي كربلا و دستهايي كه ناجوانمردانه از بدنش جدا شد، تصويرنامه‌اي از شهادت حضرت عباس(ع)، تنهايي و بي‌يار و ياور ماندن امام حسين(ع) پس از شهادت يارانش، به ياد دردها و صبوري‌هاي شيرزن كربلا حضرت زينب(ع)، به ياد چهارمين امام حضرت امام سجاد(ع)، اسيري و گرسنگي اهل بيت امام‌حسين(ع) از كربلا تا هفت منزل، خون‌بهاي امام‌حسين(ع)، ادامه راه حسين(ع) و جهان‌شمولي درس آزادگي و جهاد در راه خدا.

 

"راز رشيد" شاعر محمدرضا سنگري ناشر سوره مهر

 

 

كتاب «راز رشيد» مجموعه شعرهاي عاشورايي به انتخاب محمدرضا سنگري است كه در آن اشعار شاعراني چون سيدحسن حسيني، علي موسوي گرمارودي، علي معلم، قيصر امين‌پور، مصطفي رحماندوست، افشين علاء، سعيد بيابانكي، عمران صلاحي و ... جمع‌آوري شده است. اين كتاب در سه مطلع و در قالب‌هاي غزل، قصيده، مثنوي و رباعي تنظيم شده است.

در مطلع اول اين كتاب، برگزيده آثار عاشورايي شاعران برجسته همچون علي معلم و سيدحسن حسيني آمده و مطلع دوم به برگزيده شعرهاي عاشورايي كودك و نوجوان اختصاص دارد. مطلع سوم نيز به آثار برگزيده شاعران جوان كه در همايش ادبي هنري عاشورا حضور داشتند، اختصاص يافته است.


برگشت به تلکس خبرها