تلکس دولت بهار (سايت قديم): اولين مقر داعش در موصل سقوط كرد/ آغاز عمليات بزرگ تا ساعاتي ديگر
سه شنبه، 27 مهر 1395 - 20:07     کد خبر: 322607

دولت بهار: آزاد سازي ۱۵ روستا در جنوب موصل، خروج تدريجي غيرنظاميان از شهر و آغاز عمليات مين روبي از جمله اخبار عمليات آزاد سازي موصل به شمار مي رود.

مهر نوشت: عمليات بزرگ آزادسازي شهر موصل واقع در استان نينوا از حدود ساعت ۵:۰۰ بامداد روز دوشنبه با دستور رسمي «حيدر العبادي» فرمانده كل نيروهاي مسلح عراق آغاز شد.

وزير دفاع فرانسه:عمليات آزادسازي موصل دست كم چند هفته ادامه خواهد داشت

وزير دفاع فرانسه در اظهاراتي از تمديد زمان عمليات آزادسازي موصل تا چند هفته آينده خبر داد.

«ژان ايو لودريان» (Jean-Yves Le Drian) وزير دفاع فرانسه امروز در مصاحبه با BFMTV اعلام كرد: عمليات آزادسازي موصل ممكن است مدت زمان بيشتري طول بكشد. اين نبردي طولاني است و لذا دست كم چندين هفته ادامه خواهد داشت.

وزير دفاع فرانسه در ادامه مدعي شد: در اين عمليات نيروهاي فرانسوي و ائتلاف به نظاميان عراقي كمك هايي را ارائه مي دهند.

ديدار وزراي خارجه عراق و فرانسه درباره آينده موصل

«ژان-مارك آيرو» وزير خارجه فرانسه اعلام كرد: وزراي خارجه دو كشور عراق و فرانسه طي روزهاي آتي براي اتخاذ تصميمات سازنده درباره آينده شهر موصل پس از بيرون راندن تروريستهاي داعش از اين منطقه، در پاريس ملاقات خواهند كرد.

وي افزود: پيروزي در جنگ موصل به زودي بدست نخواهد آمد وتروريستها درصدد ورود به سرزمين همجوار موصل در كشور سوريه ( شهر رقه) هستند.

وي در ادامه گفت: ما نبايد به تروريستهاي داعش اجازه تسخير يك منطقه جديد و تقويت دوباره نيرو را بدهيم كه در آن صورت تبديل به يك گروه خطرناكتر از قبل خواهند شد.

رويترز: عمليات موصل يك «ريسك تمام عيار» براي آمريكا و اوباماست

رويترز در گزارش خود مي نويسد: عراق و آمريكا بدون آنكه درمورد نحوه اداره موصل پس از خروج عناصر داعش تصميم‌گيري كرده باشند، عمليات سنگيني را براي بازپس‌گيري اين شهر آغاز كرده‌اند. مقامات آمريكايي به خوبي از ريسك‌ها و كاستي‌هاي نقشه آزادسازي موصل آگاهند و مي‌دانند كه وجود قوميت‌هاي مختلف در پايتخت خودخوانده داعش در عراق تا چه اندازه مي‌تواند پس از آزادسازي موصل، كار را براي آنها دشوار كند.

با اين حال، آنها به اين نتيجه رسيده‌اند كه تدوين يك راه‌حل سياسي براي حل منازعات فرقه‌اي احتمالي پيش از خارج كردن عناصر داعش از اين شهر چندان واقع‌بينانه نيست و اكنون كه داعش به لحاظ نظامي آسيب‌پذير شده است، بهترين زمان براي حمله به اين گروه تروريستي است نه پرداختن به نگراني‌هاي مربوط به آينده.

مقامات عراقي و آمريكايي مي‌گويند طرح‌هايي را براي اداره شهر موصل و بازگرداندن جمعيت آن در اختيار دارند كه بررسي و امكان‌سنجي اجراي آنها را به پس از آزادي اين شهر از چنگ داعش موكول كرده‌اند. اما در اين ميان، مسائل مهمي وجود دارند كه مي‌توانند بر ثبات آينده عراق تاثيرگذار باشند. يكي از اين مسائل، دعاوي ارضي سختي است كه در منطقه كركوك و در مرزهاي پرمناقشه كردستان عراق در جريان است.

مسئله ديگر، چگونگي تقسيم قدرت بين اعراب سني، كردها و اقليت تركمن، مسيحي و ايزدي ساكن موصل است.

بي‌توجهي آمريكا به اين مسائل در حالي صورت مي‌گيرد كه اين كشور طي سال‌هاي اخير به كرات دريافته است كه دوران پس از جنگ به مراتب دشوارتر و مشكل‌سازتر از خود جنگ است. بارزترين مثال اين بي‌تدبيري، جنگ عراق است كه آمريكا در سال ۲۰۰۳ بدون هيچ طرحي براي عراق پس از جنگ وارد آن شد و با اين كار، موجي از ناآرامي و بي‌ثباتي را در اين كشور ايجاد كرد كه پس از ۱۳ سال هنوز ادامه دارد. در افغانستان نيز ۱۵ سال پس از حمله آمريكا و متحدانش به اين كشور، طالبان همچنان شكست نخورده باقي مانده است.

با اين حال، اين بار نيز ظاهرا قرار است وضعيت به همان شكل باشد. اما آمريكا همچنان بر اين باور است كه اگر بخواهد پيش از آزادي موصل مسائل مربوط به آينده آن را حل كند، داعش تا ابد در اين شهر باقي خواهد ماند. شايد به اين دليل كه «باراك اوباما» رئيس جمهور آمريكا تنها مي‌خواهد پيش از ترك كاخ سفيد، آزادي موصل را به عنوان يك ميراث بزرگ از خود به يادگار بگذارد؛ يا اينكه دستكم تا پيش از انتخابات رياست جمهوري ماه آينده، تا حد امكان داعش را در عراق وادار به عقب نشيني كند.

اولين مقر داعش در «موصل» سقوط كرد/آزادسازي منطقه «الشوره»

يك منبع محلي در استان نينوا اعلام كرد كه جوانان شهر موصل عليه داعش قيام كرده‌ و توانستند در عملياتي منحصر به فرد، مقر اين گروه تروريستي در اطراف شهرك القاهره را هدف قرار دهند. جوانان عراقي موفق شدند اولين مقر داعش را به تصرف خود درآورند.

بر اساس اين گزارش، به دنبال اين عمليات، شماري از تكفيريهاي داعش كشته و تعدادي ديگر به شدت زخمي شدند.

اين منبع با اشاره به قيام جوانان موصل، تأكيد كرد كه داعش طي ۲۴ ساعت گذشته تمركز خود را از دست داده است.

از سوي ديگر، ارتش و نيروهاي حشد الشعبي طي عملياتي در جنوب شهر «موصل»، منطقه «الشوره» را از تصرف داعش خارج كردند.

عمليات بزرگ در مركز موصل طي ساعات آينده/آزادسازي مناطق جديد

رائد شاكر جودت رئيس پليس عراق اعلام كرد: نيروهاي تكاور روستاي البجوانيه سفلي را از لوث داعش آزاد كرده اند و دو خودرو داعش را در منطقه الحود و يك خودرو بمبگذاري شده تكفيري ها را در جاده موصل به بغداد منهدم كردند.

وي افزود: در منطقه الشوري يك عامل انتحاري به هلاكت رسيد. نيروهاي پليس تپه السمن را آزاد كرده و به منطقه الشوري رسيده اند.

از سوي ديگر منابع وابسته به عمليات مشترك عراق اعلام كردند: عمليات بزرگ آزادسازي مركز موصل طي ساعات آينده آغاز مي شود و مراكزي براي آوارگان ايجاد شده است.

يك منبع امنيتي عراقي نيز از آزاد سازي سه روستاي ديگر در جنوب موصل از لوث داعش در جريان عمليات آزاد سازي موصل خبر داد.

عثمان الغانمي: پيشروي هاي ضد داعش در موصل سريع تر از انتظار است

سرلشگر عثمان الغانمي رئيس ستاد ارتش عراق كه در محور جنوب شرقي شهر موصل و در جريان بازديد از يگانهاي لشگر نهم سخن مي گفت افزود: نيروهاي ما از سه محور بر اساس طرحهاي از پيش طراحي شده حركت مي كنند و به پيشروي ادامه مي دهند.

وي افزود: پيشروي ها به علت فروپاشي داعش سريع تر از انتظار است. بخشي از نيروها الحمدانيه را در محاصره خود دارند و ديگر يگانها به پيشروي در محورهاي ديگر ادامه مي دهند.

الغانمي تاكيد كرد: نيروهاي ائتلاف بين المللي از ما حمايت هوايي به عمل مي آورند و همه از روند اوضاع راضي هستند و از همه نيروها اعم از پيشمرگه، نهاد مبارزه با تروريسم و پليس حمايت هوايي به عمل مي آيد. حمايت هوايي براي پيشروي سريع نياز است.

همزمان منابع عراقي از افزايش قيام مردم موصل عليه داعش در اين شهر خبر دادند و اعلام كردند: داعشي ها از طريق بلندگو، مردم موصل را متهم به ترك حمايت اين گروهك كرده است.

در همين حال منابع وابسته به ارتش عراق از محاصره الحمدانيه و حملات سنگين به آن براي حمله به اين منطقه خبر دادند.

ايلدريم: تركيه در بمباران موصل مشاركت دارد

هر چند مقامات عراقي به شدت با حضور تركيه در عمليات آزادسازي موصل مخالف هستند اما «بنعلي ايلدريم» امروز گفت: جنگنده هاي ما به همراه ساير جنگنده هاي ائتلاف ضد داعش در بمباران موصل مشاركت دارند.

ايلدريم همچنيني مدعي شد كه اگر وضعيت در موصل بگونه‌اي پيش برود كه با منافع تركيه در تضاد باشد، آنكارا انتقام مي گيرد.

در روزهاي اخير بويژه بعد از شروع عمليات آزادسازي موصل تنش هاي ميان آنكارا و بغداد در مورد مشاركت ارتش تركيه در اين عمليات شدت گرفت تا جائيكه روز گذشته «رجب طيب اردوغان» رئيس جمهور تركيه، در اظهاراتي براي توجيه پافشاري آنكارا براي مشاركت در عمليات آزادي موصل مدعي شد كه مردم موصل به تركيه نياز دارند.

البته در اين ميان شايعه شده كه احتمال تغيير مسير خط لوله كركوك-جيحان در صورت آزادسازي موصل، بخشي از دلايل تركيه براي اصرار جهت مشاركت در اين عمليات نظامي است.

كميسر اروپا: احتمال ورود تروريست ها از موصل به اروپا زياد است

«جولينگ كينگ» يكي از كميسرهاي اتحاديه اروپا با ابراز نگراني نسبت به خروج تروريست ها از موصل اظهار داشت: اين احتمال وجود دارد كه تروريست ها از موصل عراق راهي كشورهاي اروپايي شوند. 

وي در ادامه با بيان اينكه موصل پايگاه اصلي دولت اسلامي در عراق است، گفت: با خطر فزاينده اي از تروريست ها در موصل روبرو هستيم. 

كميسر اتحاديه اروپا همچنين بر اين عقيده است كه اگر حتي تعداد كمي از تروريست ها از موصل وارد اروپا شوند، مي تواند بسيار خطرناك بوده و عواقب غير قابل جبراني را به دنبال داشته باشد.

از دولت عراق در عمليات بازسازي موصل حمايت مي‌كنيم

«توماس شفر» سخنگوي وزارت خارجه آلمان در سخنان امروز خود در برلين حمايت اين كشور از تلاش هاي دولت عراق در عمليات آزادسازي موصل را اعلام كرد. 

وي در ادامه افزود: برلين از دولت عراق تا نابودي داعش حمايت مي كند.

از سوي ديگر «بوريس نانت» سخنگوي وزارت دفاع آلمان نيز در سخنان جداگانه اي با اشاره به آموزش نيروهاي پيشمرگه عراق توسط نيروهاي آلمان گفت: ما در حال حاضر درصدد تجهيز ارتش عراق نيستيم، اما حمايت خود از روند عمليات آزادسازي موصل را اعلام مي كنيم.

آزادسازي روستاي «العباسيه» در موصل/خروج تدريجي غيرنظاميان از شهر

ارتش و نيروهاي مردمي عراق همچنان به پيشروي هاي گسترده خود در شهر موصل ادامه مي دهند.

بر اساس اين گزارش، در ادامه اين پيشروي ها، ارتش و نيروهاي مردمي موفق شدند روستاي «العباسيه» در موصل را به كنترل خود درآورند.

طبق اعلام رسانه هاي عربي، ارتش عراق پس از تسلط بر اين روستا، پرچم اين كشور را بر فراز ساختمان هاي آن به اهتزاز درآورد.

از سوي ديگر، منابع خبري اعلام كردند كه به دنبال تشديد درگيري ها در موصل، مردم اين شهر به تدريج در حال خروج از آن هستند.

نيروهاي پيشمرگه و حشد الشعبي، غيرنظاميان را براي خروج از موصل و انتقال به مكان هاي امن كمك مي كنند.

اين تحولات در حالي است كه سخنگوي سازمان مبارزه با تروريسم عراق در سخناني اخبار منتشر شده مبني بر فرار «أبوبكر البغدادي» سركرده ارشد داعش از شهر موصل را تأييد كرد.

يك هيأت عراقي اين هفته به آنكارا سفر مي‌كند

وزارت خارجه تركيه با صدور بيانيه اي اعلام كرد كه طي هفته جاري يك هيأت متشكل از مقامات عراقي به آنكارا سفر خواهد كرد.

بر اساس اين گزارش، سفر اين هيأت به آنكارا با هدف گفتگو در خصوص عقب نشيني نيروهاي نظامي تركيه از شهر موصل انجام مي شود.

در همين ارتباط، وزير خارجه تركيه گفته كه اين سفر ممكن است در روز پنجشنبه هفته جاري انجام شود.

وي همچنين افزود: دو طرف از اراده سياسي براي حل و فصل بحران به وجود آمده برخوردار هستند.

گفتني است، روز گذشته نيز يك هيأت تركيه اي به بغداد سفر كرد كه طبق اعلام وزارت خارجه عراق، مذاكرات صورت گرفته ميان دو طرف بي نتيجه ماند.

پيشتر نيز العبادي ضمن تأكيد بر لزوم خروج نظاميان ترك از خاك عراق، تأكيد كرده بود كه عمليات آزادسازي موصل با دخالت نيروهاي خارجي همراه نخواهد بود.

آزادسازي ۱۵ روستا

ارتش و نيروهاي مردمي عراق همچنان به عمليات گسترده خود براي آزادسازي شهر موصل ادامه مي دهند.

 در ادامه اين عمليات، نيروهاي مشترك عراقي ۱۵ روستا را در محور جنوبي موصل آزاد كردند.

رسانه هاي عربي اعلام كردند كه ارتش عراق روستاي «الحود» در جنوب موصل را آزاد كرده است.

در همين حال، گفته مي شود كه نيروهاي عراقي در محور «كركوك» موصل به سرعت در حال پيشروي هستند.

آخرين اخبار از بسته شدن جاده هاي منتهي به سفارت آنكارا در بغداد حكايت دارند.

تظاهرات عليه تركيه

مردم عراق صبح امروز سه شنبه در مقابل سفارت آنكارا در بغداد تظاهرات گسترده برپا كردند.

اين تظاهرات در اعتراض به تداوم حضور نظاميان متجاوز تُرك در شهر موصل واقع در استان نينوا انجام شد.

شركت كنندگان در اين تظاهرات با سر دادن شعارهايي عليه دولت تركيه خواستار خروج هرچه سريعتر نظاميان اين كشور از موصل شدند.

تظاهرات كنندگان مقابل سفارت تركيه در بغداد، اعلام كردند تا خروج نيروهاي تركيه، نمايندگي ديپلماتيك اين كشور را محاصره مي‌كنند.

ارتش عراق بر ۴ روستا

پيشروي هاي گسترده ارتش و نيروهاي حشد الشعبي در نبرد با تكفيريها در مناطق شرقي شهر موصل همچنان با قدرت ادامه دارد.

بر اساس اين گزارش، در ادامه اين پيشروي ها چهار روستاي ديگر در شرق شهر موصل به كنترل كامل ارتش و حشد الشعبي عراق درآمد.

طبق اعلام رسانه هاي عراقي، روستاهاي آزادشده «بلاوات»، «الشهيد صبحي»، «كهاري» و «الجايف» نام دارند.

اخبار پيشين عمليات آزاد سازي موصل را در اينجا ببينيد.


برگشت به تلکس خبرها