تلکس دولت بهار :: هواداران دكتر محمود احمدي نژاد: ۱۰ چيزي كه بايد درباره ديابت بدانيد
سه شنبه، 25 آبان 1395 - 23:06     کد خبر: 332980

دولت بهار: غربالگري ديابت نوع ۲ به منظور تشخيص زودهنگام و آغاز درمان از اهميت ويژه اي برخوردار است. در صورت عدم درمان، پيامدهاي اين بيماري مي توانند جدي و حتي كشنده باشند.

به گزارش دولت بهار، چهاردهم نوامبر روز جهاني ديابت بود. ديابت يكي از بيماري هاي شايع در سراسر جهان است و حتي در افرادي كه به نظر سالم مي رسند، ممكن است بيماري پيش ديابت تشخيص داده شود. بر همين اساس است كه فدراسيون بين المللي ديابت (IDF) در سال جاري ميلادي تلاش هاي خود را بر اهميت غربالگري به منظور حصول اطمينان از تشخيص زودهنگام و درمان ديابت نوع 2 متمركز كرده است. در ادامه 10 چيز كه بايد درباره اين بيماري بدانيد ارائه شده است.10 چيزي كه بايد درباره ديابت بدانيد

مردم چگونه به ديابت مبتلا مي شوند؟

بستگي دارد. انواع مختلفي از ديابت وجود دارند، اما شايع‌ترين آنها ديابت نوع 1 و ديابت نوع 2 هستند. ديابت نوع 1 بيماري است كه از زمان تولد يا حداقل از سن جواني شكل مي گيرد. ديابت نوع 2 مي تواند هر فردي در هر سني را مبتلا كند و در واقع قابل پيشگيري است، اگرچه برخي افراد نسبت به ديگران در معرض خطر بيشتري براي ابتلا به اين بيماري قرار دارند. از عوامل خطرآفرين ابتلا به ديابت نوع 2 مي توان به سابقه خانوادگي، رژيم غذايي ناسالم، عدم فعاليت بدني، و فشار خون بالا اشاره كرد.

ديابت به واقع چيست؟

افراد مبتلا به ديابت توانايي توليد انسولين مورد نياز براي حفظ سلامت خود را ندارند. هنگامي كه غذا مي خوريد، بدن شما غذا را به قند، يا گلوكز تبديل مي كند. در اين مرحله، لوزالمعده بايد انسولين ترشح كند. انسولين همانند كليدي عمل مي كند كه سلول ها را باز كرده و به گلوكز اجازه ورود مي دهد و به فرد اجازه مي دهد از گلوكز براي كسب انرژي استفاده كند. اما وقتي به ديابت مبتلا هستيد، اين سيستم كار نمي كند.

ديابت نوع 1 چيست؟

شكل شديدتر از بيماري ديابت محسوب مي شود كه گاهي اوقات به نام «ديابت نوجوان» نيز شناخته مي شود زيرا يا در زمان تولد وجود داشته يا در دوران كودكي يا نوجواني فرد به آن مبتلا مي شود.

آنچه رخ مي دهد اين گونه است: لوزالمعده حاوي سلول هايي به نام سلول هاي جزيره اي است كه گلوكز در خون را تشخيص مي دهند و در واكنش به آن، مقدار مورد نياز از انسولين را براي عادي سازي سطوح قند خون توليد مي كنند. انسولين به گلوكز اجازه ورود به سلول ها را مي دهد و از اين طريق آنها مي توانند انرژي توليد كنند.

در ديابت نوع 1، سيستم ايمني بدن به اشتباه اين سلول هاي توليدكننده انسولين را به عنوان يك جسم خارجي شناسايي كرده و آنها را نابود مي كند. اين حمله به نام بيماري خود ايمني شناخته مي شود و پژوهشگران به طور كامل متوجه چرايي رخ دادن آن نشده اند.

بدون انسولين، قند در خون باقي مي ماند و افزايش مي يابد و در نتيجه، سلول هاي بدن با كمبود گلوكز مواجه مي شوند. براي مقابله با اين شرايط، بيماران مبتلا به ديابت نوع 1 بايد انسولين تزريق كنند تا گلوكز را به سلول هاي بدن خود برسانند.

ديابت نوع 2 چيست؟

ديابت نوع 2 شايع‌ترين نوع اين بيماري است كه در گذشته افراد معمولا پس از 35 سالگي به آن مبتلا مي شدند. اما شرايط اكنون تغيير كرده است زيرا ميزان شيوع آن بين كودكان و جوانان رو به افزايش است. بر خلاف ديابت نوع 1، افراد مبتلا به ديابت نوع 2 مقداري از انسولين مورد نياز خود را توليد مي كنند، اما اين ميزان اغلب كافي نيست. در برخي موارد، انسولين تلاش مي كند سلول هاي بدن را باز كند تا امكان ورود گلوكز فراهم شود، اما بنا به دلايلي اين اتفاق رخ نمي دهد. در برخي موارد، داروهاي خوراكي مي توانند به بدن در استفاده موثرتر از انسولين خود كمك كنند، و در موارد شديدتر تزريق انسولين نياز است.

انواع ديگر ديابت چه هستند؟

ديابت نوع 1 و ديابت نوع 2 شايع‌ترين انواع اين بيماري هستند اما انواع ديگري از اين بيماري نيز وجود دارند كه شامل پيش ديابت و ديابت بارداري، كه در دوران بارداري رخ مي دهد، مي شوند. تشخيص ديابت بارداري به معناي ابتلاي فرد به ديابت پيش از بارداري يا تداوم آن پس از زايمان نيست، اما وي بايد طي دوران بارداري سطوح قند خون را مديريت كند.

10 چيزي كه بايد درباره ديابت بدانيد

چند نفر از بيماري ديابت رنج مي برند؟

بنابر گزارش IDF، ديابت در حال حاضر 371 ميليون نفر را در سراسر جهان تحت تاثير قرار داده است، و 187 ميليون نفر از آنها حتي از اين مساله آگاه نيستند. ارزيابي سازمان بهداشت جهاني نيز نشان مي دهد تا سال 2030، تعداد افراد مبتلا به ديابت بيش از دو برابر خواهد شد. طي يك دهه گذشته، تعداد افراد مبتلا به ديابت ساكن در آمريكا رشد تقريبا 50 درصدي را تجربه كرده و به 29 ميليون نفر يا 9.3 درصد از جميعت اين كشور رسيده است. از اين تعداد، تقريبا 1.25 ميليون كودك و بزرگسال آمريكايي به ديابت نوع 1 مبتلا هستند.

ديابت تا چه اندازه جدي است؟

بنابر گزارش موسسه پژوهش ديابت آمريكا، اين بيماري هفتمين عامل مرگ و مير در آمريكا محسوب مي شود و آمار مرگ و مير ناشي از آن بيش از مجموع بيماري هاي ايدز و سرطان پستان گزارش شده است. ديابت هزينه سالانه 245 ميليون دلاري را براي اين كشور به همراه دارد.

چرا تشخيص زود هنگام ديابت اهميت دارد؟

غربالگري ديابت نوع 2 به منظور تشخيص زودهنگام و آغاز درمان از اهميت ويژه اي برخوردار است. در صورت عدم درمان، پيامدهاي اين بيماري مي توانند جدي و حتي كشنده باشند. برخي از اين پيامدها شامل بيماري قلبي و سكته مغزي مي شوند و بنابر گزارش مركز كنترل و پيشگيري از بيماري آمريكا، ديابت دليل اصلي نارسايي كليه، قطع عضو در اندام هاي پايين تنه و موارد جديد نابينايي است.

از كجا تشخيص دهيم به ديابت مبتلا هستيم؟

بنابر گزارش انجمن ديابت آمريكا، نشانه هاي شايع ابتلا به ديابت شامل موارد زير مي شوند:

تكرر ادرار

احساس تشنگي بسيار

احساس گرسنگي بسيار - حتي وقتي كه غذا خورده ايد

خستگي شديد

تاري ديد

برديگي ها و كبودي هايي كه به كندي خوب مي شوند

كاهش وزن - حتي زماني كه به اندازه كافي غذا مي خوريد (نوع 1)

احساس سوزن سوزن شدن، درد، يا بي حسي در دست ها و پاها (نوع 2)

چگونه خطر ابتلا به ديابت نوع 2 را كاهش دهم؟

از آنجايي كه ديابت نوع 2 به طور كلي با اضافه وزن و عدم تحرك كافي پيوند خورده است، ورزش منظم گزينه خوبي براي آغاز است. از ديگر مواردي كه بايد مورد توجه قرار بگيرند مي توان به حذف يا كاهش مصرف قندهاي فرآوري شده، حذف يا كاهش مصرف الكل (الكل به طور كلي سرشار از قند است)، و افزايش مصرف چربي هاي سالم مانند چربي هاي اشباع نشده تك پيوندي كه در آووكادو، روغن زيتون، و شير نارگيل وجود دارند، اشاره كرد. به طور همزمان، شما بايد مصرف چربي هاي ترانس كه به طور معمول در غذاهاي فرآوري شده وجود دارند را كاهش دهيد.

مبنع:عصر ايران


برگشت به تلکس خبرها