تلکس دولت بهار (سايت قديم): گلستان 8 بار لرزيد
پنجشنبه، 9 دی 1395 - 11:46     کد خبر: 347931

دولت بهار: مدير كل مديريت بحران استان گلستان گفت: با وقوع دو زلزله ديگر در چهارشنبه‌شب، تعداد زلزله‌هاي اين روز به هشت رسيد و مناطقي از استان را تحت تاثير قرار داد.

به گزارش دولت بهار، صادق‌علي مقدم اظهار كرد: نخستين زلزله امشب راس ساعت 19:37 در شهرستان كلاله و دومين زلزله نيز راس ساعت 21:35 در شهرستان مينودشت روي داده است.

وي خاطرنشان كرد: زلزله اول امشب، به مقياس 2.3، در طول جغرافياي 55.621 و عرض جغرافيايي  37.341 و در عمق شش كيلومتري كلاله به وقوع پيوست.

دبيرشوراي هماهنگي مديريت بحران استان گلستان تصريح كرد: زلزله دوم دوباره در شهرستان مينودشت و به مقياس  2.5 ريشتر، در طول جغرافيايي 55.819 و عرض جغرافيايي 37.051 و در عمق شش كيلومتري اتفاق افتاد.

وي با اشاره به اين كه در طول سال زلزله‌هاي زير سه ريشتر اطلاع‌رساني نمي‌شود، اذعان كرد: با توجه به شش زلزله‌ امروز در استان، اعلام وقوع اين زلزله دچار اهميت است و بايد به مردم اطلاع‌رساني شود.

مقدم ادامه داد: امروز زلزله در سه نقطه مينودشت، كردكوي و كلاله بود كه غير از مينودشت با هفت فقره زلزله، سهم دو شهرستان ديگر هر كدام يك فقره زلزله بوده است.

وي با اشاره به آخرين وضعيت شهرستان‌هاي دچار زلزله شده اذعان كرد: خوشبختانه گزارش خسارتي بابت اين دو پديده طبيعي دريافت نشده، البته شنيده‌هاي حاكي از آن است كه برخي از مردم مينودشت با توجه به تكرار زلزله ترجيح داده‌اند در خارج از منازل به سر برند.

دبيرشوراي هماهنگي مديريت بحران استان گلستان با اشاره به اهميت مقاوم سازي بناهاي احداثي به ويژه اماكن مسكوني اضافه كرد: آموزش، نظارت و مقابله با ساخت و سازهاي غيرمجاز و نظارت شديد بر اجراي مقررات نظام مهندسي ساختمان از جمله موضوعاتي است كه متوليان امر بايد آن را مورد توجه قرار دهند.

*لزوم توجه بهسازي و مقاوم سازي اماكن مسكوني در گلستان

مقدم خاطرنشان كرد: با وجود آن كه هزينه‌هاي بسياري طي سال‌هاي قبل در بحث مقاوم‌سازي از سوي دولت هزينه شده و تلاش‌هاي بسيار ارزشمندي انجام گرفته اما متاسفانه به دليل فقدان فرهنگ درست اين مشكل نه تنها دراين استان بلكه در كل كشور هنوز وجود دارد و  نيازمند نگاه ويژه و جدي‌تري است.

وي ادامه داد: ‌در زلزله ورزقان كه چند سال قبل روي داد با وجود زمان نه چندان بد حادثه، به دليل فقدان توجه مردم اين مناطق به بهسازي و مقاوم سازي اماكن مسكوني، شاهد بيشترين خسارت جاني و مالي از اين ناحيه بوده‌ايم كه همين موضوع خود گوياي اهميت توجه به موضوع مقاوم‌سازي و بهسازي بافت‌هاي فرسوده است.

به گفته وي: در گذشته استان گام‌هاي مناسبي در حوزه مقاوم‌سازي به وي‍ژه ساخت و سازهاي روستايي برداشته اما همچنان موضوع بافت‌هاي فرسوده از دغدغه‌هايي است كه شهرهاي بزرگ استان با آن روبه رو و نيازمند كار بيشتري در اين عرصه هستيم.

مقدم با بيان اينكه زلزله و سيل تنها دغدغه‌هاي استان در زمينه بلاياي طبيعي نيستند، يادآور شد: متاسفانه ساختار شهر گرگان و برخي از نقاط استان به گونه‌اي است كه ساليانه لغزش‌هاي متعددي در نقاط شهري و روستايي اتفاق مي‌افتد و خساراتي را متوجه مردم استان مي‌سازد.

وي اذعان كرد: وقوع 840 لغزش طي سال‌هاي اخير نشان مي‌دهد كه بي‌توجهي به ساخت و ساز اصولي چه آسيب‌هايي را مي‌تواند به امنيت خاطر شهروندان وارد كند.

مدير كل مديريت بحران استان گلستان با اشاره به سوابق زلزله در استان تصريح كرد: مروري بر سابقه تاريخي اين استان نشان مي‌دهد اين استان از زمين لرزه‌خيزترين استان‌هاي كشور است

مقدم ادامه داد: نقشه‌هاي لرزه خيزي مويد آن است كه اين استان در معرض خطر جدي زلزله قرار دارد و بايد با افزايش توان علمي مسير را براي كاهش اين خطرپذيري مهيا ساخت.

استان گلستان، با جمعيتي بالغ بر يك ميليون و 800 هزار نفر در شمال شرقي كشور قرار دارد و سالانه برخي بلاياي طبيعي اين استان شمالي را تحت‌تاثير قرار مي‌دهد.

 
منبع: فارس

برگشت به تلکس خبرها