تلکس دولت بهار (سايت قديم): تاثير وام ۸۰ ميليون توماني بر بازار مسكن
چهارشنبه، 30 اردیبهشت 1394 - 11:05     کد خبر: 53550

دولت بهار: كارشناسان بازار مسكن معتقدند وام ۸۰ ميليون توماني فقط بر روي واحدهاي كوچك تاثير گذار است و نمي‌تواند تغييري را در وضعيت كنوني بازار مسكن به وجود بياورد.

 به گزارش دولت بهار به نقل از مهر، سرانجام پس از كش و قوس‌هاي فراوان ميان وزارت راه و شهرسازي و بانك مركزي، افزايش وام مسكن به تصويب رسيد و شوراي پول و اعتبار روز گذشته مبالغ جديد وام مسكن را اعلام كرد.

براساس مصوبه شوراي پول و اعتبار، سقف وام جديد خريد مسكن براي خانه اولي‌ها در شهر تهران ۸۰ ميليون تومان، در شهرهاي بالاي ۲۰۰ هزار نفر ۶۰ ميليون تومان و در ساير مناطق شهري ۴۰ ميليون تومان تعيين شد، همچنين در مصوبه جديد آمده است كه علاوه بر بانك مسكن، ساير بانك‌ها هم مي‌توانند اين وام را به متقاضيان بپردازند و در واقع با اين مصوبه پرداخت وام‌هاي فروش اقساطي از انحصار بانك مسكن خارج شد.

در واقع عباس آخوندي از ابتداي كار در دولت يازدهم بر افزايش سقف وام مسكن تاكيد كرده بود و حتي افزايش وام از ۲۰ به ۳۵ ميليون تومان را هم در همين دولت به تصويب رساند اما هميشه بر افزايش بيشتر اين وام و شكستن انحصار بانك مسكن تاكيد داشت. نكته قابل توجه اين است كه اين وام چقدر مي‌تواند بازار مسكن را از حالت ركود خارج كرده و رونق غيرتورمي را در بازار مسكن ايجاد كند.

از آنجايي كه صنعت ساختمان با صدها شغل ارتباط مستقيم دارد پس از آغاز دوران ركود از سال ۹۱ با افت زيادي مواجه شد و تمامي صنايع وابسته به آن هم در اين ركود فرو رفتند به طوري كه اغلب توليدكنندگان مصالح ساختمان و حتي معادن با تعديل نيرو مواجه شدند.

همچنين در طول اين مدت، خريد و فروش مسكن به شدت كاهش يافت و تعداد زيادي از سازندگان خرد مسكن از بازار كنار رفتند و آپارتمان‌هاي نوساز روي دست سازندگان ماند. از سوي ديگر، كارشناسان خروج از ركود اقتصاد كشور را وابسته به بخش مسكن مي‌دانند و معتقدند كه مسكن موتور محرك اقتصاد كشور است كه دولت براي خروج از ركود بايد اين بخش را دچار تحرك كند.

اما از آنجايي كه هميشه رونق بازار مسكن در كشور مساوي با افزايش قيمت‌ها بوده، رونق غيرتورمي از موضوعات مورد تاكيد كارشناسان بازار مسكن بود تا توان اقتصادي خانوارها بيش از اين كاهش پيدا نكند.

وام ۸۰ ميليوني بر اقشار مياني موثر است؟

در خصوص تاثير افزايش وام مسكن، فرشيد پورحاجت از كارشناسان بخش مسكن گفت: اين وام به اقشار مياني جامعه كمك مي‌كند كه قصد خريد آپارتمان‌هاي كمتر از ۱۰۰ را دارند و در مناطق برخوردار، استفاده از اين تسهيلات كارايي چنداني ندارد.

وي با اشاره به اينكه به طور حتم اين وام در كلان شهرها تاثير بيشتري مي‌گذارد، اظهار داشت: نقطه عطف مصوبه روز گذشته اين بود كه انحصار بانك مسكن شكسته شد، زيرا در چند سال گذشته فقط بانك مسكن اجازه فروش اقساطي تسهيلات را داشت.

اين كارشناس با اعلام اينكه در حال حاضر بانك مسكن، وام ساخت با نرخ سود ۲۴ درصد پرداخت مي‌كند، افزود: در گذشته هم بانك‌هاي خصوصي به حوزه پرداخت وام مسكن وارد شده بودند.

پورحاجت با تاكيد بر اينكه گذشت زمان تاثير اين وام را نشان خواهد داد، بيان كرد: تسهيلات حوزه مسكن نسبت به ساير تسهيلات، ريسك كمتري دارد و اغلب اين وام ها به بانك، بازپرداخت شده است.

وي در پاسخ به اين پرسش كه آيا اين وام مي‌تواند مسكن را از ركود خارج كند يا نه، گفت: موضوعي كه مطرح شده اين است كه بايد بخش مسكن از ركود خارج شود ضمن آنكه در ماه‌هاي اخير هم نشانه هاي خروج از ركود ديده شده بود و تصور ما اين است كه اين وام مي‌تواند تاثير خوبي را بر بازار مسكن داشته باشد.

اين كارشناس تصريح كرد: البته بايد ديد كه تقاضا براي خريد آپارتمان‌هاي نوساز افزايش مي‌يابد يا واحدهاي چندسال ساخت. زيرا اگر وام به سمت واحدهاي نوساز برود تاثير بيشتري بر خروج از ركود بخش مسكن دارد.

پورحاجت به رونق ساخت و ساز در صورت افزايش خريد آپارتمان اشاره كرد و گفت: با رونق بخش ساختمان، ديگر بخش‌هاي اقتصادي هم رونق مي گيرد.

وام ۸۰ ميليوني حاشيه نشيني را افزايش مي‌دهد

همچنين در اين رابطه محمدمهدي مافي با بيان اينكه بعيد به نظر مي‌رسد بانك‌هاي خصوصي تمايلي به پرداخت وام با نرخ سود ۱۲ درصد داشته باشند‌ گفت: وام ۸۰ ميليون توماني به نرخ تورم نزديك شده است و مي‌توان گفت ارزش ريالي اين وام معادل تسهيلات ۲۰ ميليون توماني سال هاي قبل است.

اين سازنده مسكن با اشاره به اينكه اين تسهيلات فقط در بخش مسكن ارزان قيمت، تحرك ايجاد مي‌كند، بيان كرد: بازپرداخت وام ۸۰ ميليون توماني هم موضوع مهمي است زيرا اغلب وام گيرندگان توانايي مالي بالايي ندارند و نمي‌توانند اقساط اين وام را بپردازند.

مافي تصريح كرد: اين وام بر روي مسكن ارزان قيمت ممكن است تاثيراتي داشته باشد اما در ديگر بخش‌هاي مسكن، تاثيري نخواهد داشت. وي با تاكيد بر اينكه بعيد به نظر مي‌رسد تغيير محسوسي در بازار مسكن ايجاد شود، اظهار داشت: اما اين وام‌ها يك مشكل بزرگ براي كلان شهرها محسوب مي شوند به اين دليل كه منجر به افزايش جمعيت در شهرهاي بزرگ شده و مهاجرت از روستاها و شهرهاي كوچك را به شهرهاي بزرگ افزايش مي‌دهد.

اين كارشناس بخش مسكن با اشاره به اين موضوع كه افزايش وام مسكن، حاشيه نشيني را در مناطق شهري گسترش مي‌دهد، گفت: از آنجايي كه اغلب متقاضيان توان مالي خريد مسكن در مناطق شهري را ندارند با استفاده از اين وام به حاشيه شهرها روي مي آورند.

مافي افزود: موضوع بازپرداخت اين وام هم از ديگر مشكلات اين وام به شمار مي‌رود، زيرا بنگاه‌هاي اقتصادي رونق ندارند و نرخ گردش مالي در كشور پايين است بنابراين تعداد كمي مي‌توانند از اين وام استفاده كنند.

وي در خصوص نقش اين وام براي خروج از ركود بخش مسكن، اظهار داشت: بي تاثير نيست؛ به ويژه از جنبه رواني ممكن است كه صاحبان آپارتمان‌ها اميدوار به بازار بهتري شوند اما در بلندمدت كمكي به رونق بازار مسكن نمي‌كند.


برگشت به تلکس خبرها