تلکس دولت بهار (سايت قديم): بازتاب سخنان رهبرمعظم انقلاب در رسانه‌هاي عربي
پنجشنبه، 31 اردیبهشت 1394 - 05:12     کد خبر: 53876

دولت بهار: اظهارات مقام معظم رهبري در جمع دانشجويان افسري و تربيت پاسداري دانشگاه امام حسين (ع) در آستانه روز پاسدار و سوم خرداد سالروز عمليات غرور آفرين فتح خرمشهر بازتاب گسترده‌اي در رسانه‌هاي عربي داشت.
به گزارش دولت بهار به نقل از مهر، در آستانه روز پاسدار و سوم خرداد سالروز عمليات غرور آفرين فتح خرمشهر، صبح چهارشنبه مراسم دانش آموختگي دانشجويان افسري و تربيت پاسداري دانشگاه امام حسين (ع) با حضور فرمانده معظم كل قوا برگزار شد.
 
حضرت آيت الله خامنه اي در اين مراسم در سخناني با اشاره به «گفتمان نوين اسلامي» و «گفتمان جاهليت» به‌عنوان دوگفتمان اصلي دنياي امروز، نزديكي و آشتي اين دوگفتمان را غيرممكن دانستند و با اشاره به زياده خواهي هاي جديد در مذاكرات هسته اي از جمله درخواست براي بازرسي از مراكز نظامي و گفتگو با دانشمندان ايراني، تأكيد كردند: اين اجازه مطلقا داده نخواهد شد و دشمنان بدانند كه ملت و مسئولان ايران در مقابل زياده خواهي ها و زورگويي ها بهيچ وجه كوتاه نخواهند آمد.
 
رهبر انقلاب در بخش ديگري از سخنان خود به رفتار نامناسب آمريكايي ها در مذاكرات هسته اي اشاره و اظهار داشتند: يك نمونه از زياده خواهي هاي طرف مقابل در مذاكرات هسته اي درخواست براي بازرسي از مراكز نظامي و گفتگو با دانشمندان و محققان ايراني است. همانگونه كه قبلا هم گفته شد، اجازه هيچگونه بازرسي از هيچيك از مراكز نظامي و همچنين گفتگو با دانشمندان هسته اي و ساير رشته هاي حساس و اهانت به حريم آنها، داده نخواهد شد.
حضرت آيت الله خامنه اي تأكيد كردند: من اجازه نخواهم داد كه بيگانگان بيايند و با دانشمندان و فرزندان عزيز و برجسته اين ملت صحبت و از آنان بازجويي كنند.
 
فرمايشات اخير مقام معظم رهبري بازتاب گسترده اي در رسانه هاي عربي داشت كه در ذيل به گوشه اي از آنها اشاره مي كنيم:
 
پايگاه لبناني النشره به سخنان مقام معظم رهبري در خصوص واكنش جمهوري اسلامي ايران به هرگونه تجاوز نظامي پرداخت.
 
اين منبع به نقل از رهبر انقلاب اسلامي نوشت: پاسخ ايران به هرگونه تجاوز نظامي بسيار «دردناك» خواهد بود.
 
پايگاه العهد به اظهارات مقام معظم رهبري در خصوص تلاش دشمنان با همكاري كشورهاي حاشيه خليج فارس براي كشيدن جنگ‌هاي نيابتي به نزديكي مرزهاي ايران اشاره و تأكيد كرد كه آيت الله خامنه اي هرگونه تلاش و زمينه سازي براي اتخاذ گزينه نظامي عليه جمهوري اسلامي ايران را «حماقت» دانستند.
 
شبكه الميادين با انتشار گزارش مشروحي از بيانات مقام معظم رهبري به فرمايشات ايشان در خصوص موضع قاطع جمهوري اسلامي ايران در عدم صدور مجوز براي بازديدهاي بين‌المللي از تأسيسات نظامي خود پرداخت و به نقل از ايشان نوشت: جمهوري اسلامي ايران تحت هيچ شرايطي نه اجازه بازرسي از تأسيسات نظامي خود را به بيگانگان خواهد داد و نه اجازه مي‌دهد آنها با علماي ايراني گفتگو و از آنها بازجويي كنند.
 
شبكه سعودي العربيه نيز ضمن سانسور بخش زيادي از فرمايشات مقام معظم رهبري تنها به آن بخش از اظهارات ايشان در خصوص تلاش هاي خارجي براي كشاندن جنگ هاي نيابتي به نزديكي مرزهاي ايران اشاره كرد.
 
روزنامه لبناني السفير با انتشار گزارشي از بيانات مقام معظم رهبري به اظهارات ايشان در خصوص زياده خواهي هاي آمريكا و غرب در مذاكرات هسته اي با ايران پرداخته و نوشت: آيت الله خامنه اي به صراحت تأكيد كردند كه درخواست براي بازرسي از تأسيسات نظامي ايران «زياده خواهي» طرف مقابل است. اين روزنامه همچنين به نقل از رهبر معظم انقلاب نوشت: نيروهاي مسلح ايران بيدار هستند و در صورت بروز هرگونه شيطنت از سوي دشمنان، پاسخ آنها سخت خواهد بود.
 
شبكه لبناني المنار نيز با انتشار تيتر «هر حماقتي از سوي دشمنان، پاسخ قاطع ايران را به دنبال خواهد داشت» از فرمايشات مقام معظم رهبري نوشت: آيت الله خامنه اي در جريان آخرين سخنان خود درباره مذاكرات هسته اي، هرگونه باج خواهي دشمنان در جريان اين مذاكرات را رد كرده و «عزم راسخ» و «عدم انفعال» را رمز موفقيت در مقابل دشمنان و غلبه بر آنها قلمداد كردند.
 
اين شبكه همچنين اظهارات مقام معظم رهبري در خصوص عدم اجازه به بيگانان براي بازرسي تأسيسات نظامي ايران و گفتگو با دانشمندان ايراني را تحت پوشش قرار داد.
 
شبكه روسيا اليوم نيز ضمن پوشش برخي بخش هاي سخنان رهبر معظم انقلاب نوشت: رهبر عالي ايران به صراحت اعلام كرد كشورش اجازه بازديد از تأسيسات نظامي را به بيگانگان نخواهد داد.
 
اين شبكه روسي همچنين فرمايشات مقام معظم رهبري در خصوص پاسخ قاطعانه جمهوري اسلامي ايران به هرگونه تجاوز نظامي را تحت پوشش قرار داد.

برگشت به تلکس خبرها