آرشیو   |  درباره ما   |  باشگاه مخاطبان دولت بهار    RSS   |  ارتباط با ما   |  پیوندها  
 * صفحه اصلی    * ارسال خبر و یادداشت    * عضویت در کانال تلگرام دولت بهار    * صدای مهر و عدالت (آرشیو سخنرانیهای دکتر احمدی نژاد 92-84)  
پنجشنبه، 30 خرداد 1398 - 20:09   
  تازه ها:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 274صفحه نخست » تازه هاشنبه، 29 تیر 1392 - 20:41
فهرست اخبار دروغ خبرگزاری فارس و روزنامه کیهان
موج تکذیبیه های مقامات، دستگاه ها و رسانه های داخلی و خارجی نسبت به اخباری که روی خروجی خبرگزاری فارس و روزنامه کیهان دو رسانه منتسب به اصولگرایان در حالی ادامه دارد که سیاستگزاران این رسانه ها، حتی از تحریف ترجمه ها برای اهداف تبلیغاتی و تخریبی خود هم دریغ نکرده و چوب حراج به اعتبار ده ها ساله این دو رسانه زده اند.
  
به گزارش ایرنا، این روزها بازار ایجاد رسانه های مختلف اعم از خبرگزاری، روزنامه و وبسایت داغ است و البته و صد البته بر همگان روشن است که مطالبی که خبرگزاری ها و روزنامه ها به ویژه خبرگزاری ها و روزنامه های ریشه دار می نویسند قابل اعتمادتر است.
روزنامه کیهان را می توان از با سابقه ترین روزنامه های کشور دانست که سابقه ۷۰ سال حضور درعرصه رسانه ای کشور را دارد. علاوه بر کیهان، خبرگزاری فارس نیز از جمله رسانه هایی است که باوجود سابقه کمتر و عمر ده ساله خود با کمک های مالی و سیاسی گسترده ای که گفته می شود از یک نهاد حاکمیتی می گیرد به یکی از مراجع رسانه ای عریض و طویل کشور تبدیل شد.
اما در حالی این دو رسانه یعنی روزنامه کیهان و خبرگزاری فارس دارای دو پشتوانه قوی سابقه و بودجه کافی بوده و مورد حمایت سیاسی و اقتصادی خوبی از طرف برخی نهادها قرار دارند که نتوانسته اند جایگاهی که در شان آنهاست در مطبوعات کشور و در میان مخاطبان ایرانی و خارجی بیابند.
اگرچه ضعف رسانه های داخلی فقط به فارس و کیهان ختم نمی شود اما مشکلات این خبرگزاری و روزنامه که از آنها تحت عنوان رسانه های مرجع «اصولگرایان» یاد می شود بیشتر از آنکه به این مشکلات ساختاری برگردد تحت تاثیر سیاست گزاری های درون سازمانی مدیران تندرو این رسانه هاست.

فهرست اخبار دروغ خبرگزاری فارس
نگاه غیرحرفه ای برخی مدیران ارشد خبرگزاری فارس و روزنامه کیهان، متاسفانه در سال های اخیر ضربات سنگینی به اعتبار این دو رسانه که از بودجه بیت المال ارتزاق می کنند، زده است.
برگزاری رزمایش مشترک روسیه، چین، ایران و سوریه، دستگیری هفت سرباز آمریکایی توسط ایران، دستگیری ۱۰ جاسوس انگلیسی در ایران، انفجار در مسیر حرکت احمدی‌ نژاد در کنار تحریف سخنان اصغر فرهادی در مراسم اسکار و انتشار مصاحبه های ساختگی با محمد البرادعی مدیر کل سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی و محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده مصر تنها تعداد کمی از ده ها خبر کذبی است که در سال های گذشته روی خروجی خبرگزاری فارس قرار گرفته تا آبروی جمهوری اسلامی و رسانه های آن مضحکه رسانه ها و دیپلمات های جهان شود.
انتشار اخبار کذب و تحریف اخبار توسط خبرگزاری فارس و روزنامه کیهان به اینجا ختم نمی شود واین دو رسانه درسال های گذشته از ترجمه گزینشی و تحریف اخبار و تحلیل رسانه های خارجی در جهت تخریب دولت استفاده کردند.
فارس در مطلبی تحت عنوان «سیگنال ‌های مشایی برای دیدار با نمایندگان آمریکایی» که ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۰ روی خروجی آن قرار گرفته، مقاله «دیوید ایگناتیوس»تحت عنوان«بروز کشمکش داخلی درباره رفتن تهران به سمت غرب» را تحریف کرده وچنین القا کرده است که رئیس دفترسابق رئیس جمهوری خواسته با آمریکایی ها مذاکره کند اما آنها مذاکره با اسفندیار رحیم مشایی را رد کرده اند.
این در حالی است که با مراجعه به اصل مقاله در واشنگتن پست، هر فردی با اطلاعات ضعیف زبانی متوجه می شود که منابعی که نویسنده آمریکایی از آنها تحت عنوان منابع خبر خود استفاده می کند رسانه های داخلی هستند و در واقع واشنگتن پست، خبرهای امثال کیهان و فارس را نقل قول کرده است.
موضوع اصلی مقاله روزنامه واشنگتن پست، سیگنال های مقامات ایرانی و حتی رقابت بین آنها برای مذاکره با ایالات متحده است که تیتر مقاله هم به آن اشاره دارد و در بخشی از مقاله از سیگنال های محمد باقر قالیباف شهردار تهران برای مذاکره با آمریکا سخن به میان آمده است اما کیهان با حذف و تحریف گزارش خبری- تحلیلی ایگناتیوس، مقاله ای دیگر آنطور که خود خواسته نوشته و به اسم واشنگتن پست به خورد خوانندگان خود داده است.

یک نمونه دیگر
تحریف های کیهان از مطالب ترجمه ای، هر از گاهی با افشاگری خوانندگان این روزنامه یا واکنش های مقامات و دستگاه های مربوطه مواجه می شود اما هرگز سیل واکنش ها و تکذیبیه ها، سیاستگزاران این رسانه را که دروغ پردازی را جنگ روانی تحریف کرده اند، برای دست برداشتن از این اقدامات غیرحرفه ای اقناع نکرده است.
در آخرین مورد از این دروغ پردازی ها، روزنامه کیهان در شماره ۱۵ تیر ۹۲ خود، برای تخریب مسئول دفتر سابق رئیس جمهوری، سخنان دو هفته قبل بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی را تحریف و تلاش کرده بود تا نتانیاهو را از عدم احرازصلاحیت مهندس اسفندیار رحیم مشایی درانتخابات ریاست جمهوری اخیر ناراحت نشان دهد.
البته کیهان بعدها و با افشاگری دکتر عبدالرضا داوری مدیر مسوول روزنامه شهروند از ادعای خود دست برداشته و توپ را به زمین خبرگزاری جمهوری اسلامی انداخت تا بلکه خود را از گناه زدن تهمت ناروا و دروغ پردازی تبری کند.
پرسش این است که مدیران این دو رسانه از چه رو کمترین نگرانی از قربانی شدن آبروی رسانه ای جمهوری اسلامی پیش چشم افکار عمومی داخل و خارج از کشور ندارند؟ آیا منافع ملی در نگاه گردانندگان این دو رسانه تا این حد کم ارزش است؟
   
  

اضافه نمودن به:          

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  لطفا از ارسال واژه ها و عبارات توهین آمیز ، مطالب دارای بار حقوقی و پیگرد قضایی و نیز حروف و کلمات و نشانه ها (مانند علامت تعجب) بصورت مکرر خودداری فرمایید. نظرات کوتاه تر زودتر بررسی و منتشر می شود. / توجه داشته باشید کد امنیتی ، زمان انقضا دارد و دقایقی پس از باز کردن منقضی می شود و برای ارسال نظر صفحه را باید رفرش کنید.
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  پخش زنده ::  خانه ::  تماس با ما ::  RSS
© دولت بهار
[email protected]
پشتیبانی توسط: خبرافزار