آرشیو   |  درباره ما   |  دریافت اپلیکیشن اندروید دولت بهار   |  باشگاه مخاطبان دولت بهار    RSS   |  ارتباط با ما   |  پیوندها   |  نسخه تلکس   |  گیشه مطبوعات   |  حمایت از دولت بهار  
 * صفحه اصلی    * ارسال خبر و یادداشت    * فرزند ایران (خاطرات)    * صدای مهر و عدالت (آرشیو سخنرانیهای دکتر احمدی نژاد 92-84)  
دوشنبه، 2 مرداد 1396 - 09:11   
  تازه ها:  
   آخرین مطالب  
  اتحادیه اروپا به دنبال مقابله با تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه روسیه
  پیکر سردار شهید صادقی‌فر در ساری تشییع شد+ تصاویر
  چه موضوعاتی در کنفرانس هرتزلیا ۲۰۱۷ مطرح شد؟
  کاریکاتور/ استراتژی آبی ترکیه علیه ایران
  تبلت تاشو لنوو در انتظار عرضه + عکس
  وضعیت "مصرف موادمخدر" با طرح جدید مجلس چگونه می‌شود؟
  روایت سفیران صلح از مظلومیت مسلمانان بوسنی
  دست رد قطر بر شروط محور سعودی
  به شرط عذرخواهی آنهایی که در حق ما ظلم کردند، عذرخواهی می‌کنم
  متن کامل اساسنامه اصلاح شده کمیته ملی المپیک
  زلزله سیرچ هیچ خسارت جانی نداشته است
  جهان خواب است
  بخشی از مطالبات پرسپولیسی‌ها پرداخت شد
  واحد پول ایران تومان و برابر ۱۰ ریال تعیین شد
  احکام قضایی بدون ضمانت اجرایی در فوتبال ایران
  عکس/ شوخی و خنده پرسپولیسی‌ها وسط تمرین‌های سخت
  اما و اگرهای کفاشیان برای دبیرکلی کمیته المپیک
  وزیر نفت حرف از افزایش قیمت بنزین زد
  ۷۰ درصد تیم‌های لیگ برتری قرارداد بازیکنان‌شان را ثبت نکرده‌اند!
  اگر شورای رقابت نبود، قیمت خودرو چه می‎شد؟
  عکس/ تمرین رانندگی یا بدنسازی؟
  شمار مصدومان حادثه قطار اهواز- مشهد به 11 نفر رسید
  آمادگی چین برای ارائه کمک به تقویت آتش بس در سوریه
  گروه تروریستی جبهه النصره، به طور کامل کنترل شهر ادلب را به دست گرفت
  آمریکای تحت هدایت ترامپ یک دولت بحران زده است
  هتک حرمت نمازخانه مسلمانان در شرق فرانسه
  تیراندازی جشن عروسی را به عزا تبدیل کرد
  حمله هکرها به بانک آمریکایی
  سارقِ قاتل دستگیر شد+ عکس
  پیروزی پرگل حریف پرسپولیس مقابل آلانیا اسپور
- اندازه متن: + -  کد خبر: 390949صفحه نخست » خبردوشنبه، 23 اردیبهشت 1396 - 16:13
درباره لحظات خطیر نوزایش هویت جدید در نهضت امام (ره)
احمدی نژاد و تولد عقلانیت انتقادی ذیل انقلاب اسلامی
احمدی نژاد و تولد عقلانیت انتقادی ذیل انقلاب اسلامیدولت بهار: احمدی نژاد با کنش های سال های اخیر خود دمینویی از فروپاشی بدیهیات کلامی و الاهیات سیاسی را در اذهان نخبگان و عموم مردم شروع کرد که ارمغان آن در ایران تمهید مقدمات تولد عقلانیتی جدید در مواجهه با نظم موجود جمهوری اسلامی است. خرد انتقادی که با پدیده احمدی نژاد در حال ظهور است امکان نوزایش و تجدید حیات انقلاب اسلامی و تغییر نظم سیاسی رو به زوال جمهوری اسلامی که عمدتا در انحصار جریان و قرایت های اصول گرایانه و یا اصلاح طلبانه بوده را با نظمی نو در جهت آرمان های اصیل انسانی و جهانی امام خمینی (ره) فراهم می آورد.
  

به گزارش دولت بهار، مقاله ارائه شده توسط محمدجواد زمانیان، معاون سیاسی سابق بسیج دانشکده فنی دانشگاه تهران، در نشست فعالین دانشگاهی و حوزوی با دکتر احمدی‌نژاد به مناسبت نیمه شعبان به شرح زیر است:

شاید بتوان بزرگترین فتح احمدی نژاد از سال 90 تا کنون را ، تمهید مقدمات تولد و تربیت نسل جدید ، و هویتی نو در انقلاب اسلامی دانست. در زمانه ای که پوچی در سیاست و رخوت در تفکر فراگیر شده و دسته بندی های تهی از معنا به عنوانی اموری مقدس حقنه می شوند ، یقینا به صحنه آمدن هویتی نو اگر نگوییم ناممکن ، لااقل ممتنع به نظر می رسد.

اما این پدیده احمدی نژاد بود که چنین بار سنگینی را بر دوش کشید و با پرداخت هزینه هایی سنگین زحمت تمایزگذاری و به صحنه آمدن هویتی نو را ممکن ساخت. من این تولد را ظهور عقلانیت انتقادی ذیل انقلاب اسلامی نام گذاری کردم که شاید با تامل بیشتر نسبت به آن بتوان مهیای تفکر آینده و درک پایان یک دوره از نقلاب اسلامی و آغاز دورانی جدید از آن شد.

برای آن که باب همفکری پیرامون این موضوع باز شود ، بد نیست به سوالاتی از این قبیل بیاندیشیم:

 چرا پدیده احمدی نژاد اگر نگوییم همواره ، لااقل در بزنگاه های سرنوشت ساز به مهمترین مسئله در اذهان تبدیل می گردد؟ چگونه است که احمدی نژاد به مثابه پرسشی جدی ، دست از سر هیچ متفکر و اندیشمندی بر نمی دارد ؟ و چگونه است که افرادی که گمان می کنند صورت بندی مسائل سیاسی و حتی نظری فقط به اراده آن‌ها منوط است با کنش های سیاسی و فرهنگی احمدی نژاد دچار چالش می گردند؟

راستی اگر احمدی نژاد صرفا سیاستمداری پرکار و یا دلسوز بود ، چه لزومی داشت که مسئله محافل گوناگون شود و یا آنکه چنین موافقت ها و یا مخالفت ها را برانگیزد؟ وصف پرکاری و دلسوزی اگرچه درست است اما باید متوجه باشیم اکتفا به چنین بحث هایی راه آینده را نمی گشاید . کسانی که ماجرا را چنین روایت می کنند نمی دانند که چه بسیار از این افراد و با این اوصاف بوده اند اما هرگز چنین اثری در تاریخ ما نگذاشته اند. پس مسئله ما باید چیزی بیش از مناسک ، آداب و یا اخلاق خاصی باشد. اکنون باید پرسید که احمدی نژاد چه آورده است و چرا احمدی نژاد شده است و ما اکنون با آن چه سر و کاری داریم؟ بی شک یکی از اقتضائات گشودن راه آینده در گرو پاسخ به این پرسش است.

ما پیش از این خرد انتقادی ذیل انقلاب اسلامی نداشتیم. خرد انتقادی با اراده به اصلاح امور همراه است. تصمیم به تغییر نیز با شناخت امکان ها مناسبت دارد و چون اراده از قدرت جدا نمی شود لذا خرد انتقادی را می توان از آثار و نشانه های قدرت دانست. پس نباید خرد انتقادی را با بگو مگوهای روزمره و مخالفت ها و موافقت های همیشگی یکی گرفت. خرد انتقادی با پژوهش های تاریخی و فرهنگی هم حاصل نمی شود هرچند تحقیقات دانشمندان علوم اجتماعی به آن مدد می رساند.

عقلانیت انتقادی را نمی توان در مدرسه و کلاس های درس آموخت و حتی نمی توان آن را از جایی آورد و صاحب آن شد.  خلاصه کنم خرد انتقادی چیزی نیست که همیشه ممکن و یا همه جا موجود باشد. عقلانیت انتقادی تنها زمانی ممکن است که عده ای از میان ما،  با شرح صدر در جهان خود نفوذ کرده  وضع آن را با جان خویش بیازمایند و آنگاه زبان به روایت بگشایند. همین امر بغرنج است که باعث شده دانشمندان غربِ فرهنگی نیز نتوانند در مورد جهان ما صحبت کنند و یا اگر سخنی هم گفته باشند با رویکردی شرق شناسانه و تحقیرگونه که ما را به حاشیه تاریخی که مرکز مدارش آمریکاست رهنمون می کند، زیرا آن ها نمی توانند جهان ما را از درون تاریخ خودمان مورد توجه قرار دهند .

بی دلیل نیست که در تاریخ انقلاب اسلامی هم عده ای که به نام خرد انتقادی ، آرمان جهانی سازی و مدرنیزاسیون ایران را دنبال می کردند و هویت انقلاب را به محک موازین اروپایی و آمریکایی تفسییر می نمودند ، لاجرم به بن بست رسیده و آن ها نیز نتوانستند راهی به آینده پیدا کنند.

فقدان خرد انتقادی باعث شده تا مفاهیم پایه‌ی انقلاب و جمهوری اسلامی با پرسش‌های جدی و از درون نظام سنت مواجه نشوند و تلقّی‌ها و قرائت‌های خاص، بی‌مساله، بی‌پرسش و بی‌آزمون فربه گردند. صورت خاصی از  مفاهیم پایه‌ی انقلاب همچون آزادی ، عدالت ، جمهوریت و ...، فارغ از گذر ایام و تاریخ تحولات پرفراز و نشیب انقلاب آنچنان متصلب شده‌ که تجدید حیات و تکامل آن‌ها در هاله ای از ابهام قرار گرفته است. و این ثباتِ بی‌معنا و عدم تاریخمندی مفاهیم پایه ، موجب شده تا گوشه‌هایی از خطر حفظ صورت و تغییر سیرت انقلاب بر ما نمایان شود. در چنین شرایطی است که احمدی با کنش های سیاسی خود نسبتی سقراط گونه با وضع حاکم بر جمهوری اسلامی ایران پیدا کرده است. رد صلاحیت وی مانعی در برابر پرسش های سقراط گونه‌ او از مناسبات ساختار سیاسی کشور و جهان ما نخواهد بود ، بلکه بهترین کمک برای به تصویر کشیدن حاق آن چیزی است که وی قصد روایت آن را داشت. 

احمدی نژاد با کنش های سال های اخیر خود دمینویی از فروپاشی بدیهیات کلامی و الاهیات سیاسی را در اذهان نخبگان و عموم مردم شروع کرد که ارمغان آن در ایران تمهید مقدمات تولد عقلانیتی جدید در مواجهه با نظم موجود جمهوری اسلامی است. خرد انتقادی که با پدیده احمدی نژاد در حال ظهور است امکان نوزایش و تجدید حیات انقلاب اسلامی و تغییر نظم سیاسی رو به زوال جمهوری اسلامی که عمدتا در انحصار جریان  و قرایت های  اصول گرایانه و یا اصلاح طلبانه بوده را با نظمی نو در جهت آرمان های اصیل انسانی و جهانی امام خمینی (ره) فراهم می آورد. 

با توجه به این امر به نظر می رسد ایامی که در آن به سر می بریم لحظات مهم ظهور خرد انتقادی انقلاب اسلامی در قالب جریان جدید اجتماعی و تعریف و تنقیح این جریان و ترسیم مسیر تداوم آن  است. با توجه به این مسئله نکات و پرسش هایی را از جناب آقای دکتر می پرسم که گمان می کنم در صورت صلاحدید به پاسخ ، می تواند افق های جدید را در برابر ما بگشاید:

 ۱- به نظر شما جریان و عقلانیت جدیدی که با تحولات سال های نود به بعد شکل گرفته ، چگونه می باید در دوره جدید خود ادامه حیات دهد و چه مخاطراتی آن را تهدید می کند؟ به خصوص آن که اقدام های نسنجیده برخی از اصحاب رسانه  موجبات فرقه شدن جریان را نیز فراهم می گرداند. به نظر شما چگونه باید از خطر فرقه شدن -که باعث به حجاب رفتن جوهر و عمق تحولی که در حال شکل گیری است - ایمن شد؟

 ۲- آن چنان که عرض شد روح حاکم بر خرد انتقادی به جان آزمودن جهانی ست که در آن زندگی می کنیم .  روایت چنین درک حضوری در دو ساحت ادبیات عمومی برای صحبت با وجدان های پاک توده مردم ، و ادبیات تخصصی رای برقرای دیالوگ با نخبگان و حضور در جهان علم لازم است ، در غیر این صورت با خطر عقیم شدن این حرکت مواجه خواهیم بود. حذف ادبیات عمومی به نفع ادبیات تخصصی یا بالعکس امکان نوزایش را به بازتولید جریان های تبلیغی-رسانه ای و یا بازتولید جریان روشنفکری مذهبی (مانند جریان تحول خواه دهه ۸۰ که بی تاریخ شد) فراهم می‌کند. به نظر می‌رسد فقدان نظریه تدوین شده منسجم در حوزه‌های تخصصی به عنوان یکی از گمشده‌های آینده در برابر ما خواهد بود.

 ۳- فارغ از محتوا ، صورت جریان جدید امری مهم و قابل توجه است. بی شک زمانی که با رد صلاحیت جنابعالی ایده حضور در دولت برای تغییر موازنه قدرت به نفع مردم عملا حذف گریده از طرف دیگر ، هم ما و هم شما ایده حزب و نگاه حزبی را ناکارآمد و نقض غرض می دانیم ، لذا باید بیشتر به صورت و قالب ماجرا اندیشید. اکنون خرد انتقادی انقلاب اسلامی همچون روحی است که به کالبدی جدید نیازمند است و انتظار آن را می کشد و باید دید پیشنهاد دکتر احمدی‌نژاد در این باره چیست؟

   
  

اضافه نمودن به:          

نظرات کاربران: 3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیره: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
دوستدار
| 1396/2/23 - 16:56 |     12     0     |
ریزش ورویش های مستمر در انقلاب سنت جاری الهی است اگر نو به نو شدن افکار وافراد درراستای انقلاب و زمینه سازی ظهور باشد مبارک است وگرنه تشخیص بین ریزش و رویش کار سختی نیست سالها گمان ما به احمدی نژاد اسطوره مختارثقفی بود که بابرخی حرکات زیگزاگی بالاخره پرچمدار دفاع از حریم ولایت وشهید ارزشمند شد6

ناشناس
| 1396/2/23 - 18:06 |     1     0     |
احمدی نژاد با ظهور خود در سال 84 به صحنه سیاسی و قدرت ایران ، انقلاب اسلامی را از بن بست القاء شده جریانات درون کشور از جمله ناکارآمدی نظام اسلامی ، پایان تفکر امام ، عدم پذیرش رهبری و بحث استکبار ستیزی با تغییر قانون اساسی ، جدایی دین از سیاست ، معرفی الگوهای کشور های همسایه بعنوان نظام سیاسی مطلوب ، حاکمیت به اصطلاح نخبگان به جای مردم ، خطرات نفوذ دشمنان ، نجات داد . احمدی نژاد امروز می توانست دولتی بدون آزمون و خطا باشد. و این مهم توسط دشمنان داخلی و خارجی انقلاب اسلامی ملت ایران با تمام وجود درک شد . و با تعهد برجام بعنوان سند ذلت ملت ایران فعلا مسدود شد. که این عمل تاثیر بسزایی در آگاهی اقشار ملت ایران بویژه نیروهای انقلابی جوان شد و زمینه ای برای تفکر و خیز های بلندبسمت آرمان های انقلاب در آینده نزدیک.

امین
| 1396/2/23 - 18:13 |     1     0     |
بله کاملا موافقم باید به صورت علمی و البته با کمک از قرآن و سنت این کالبد را یافت !


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
  لطفا از ارسال واژه ها و عبارات توهین آمیز ، مطالب دارای بار حقوقی و پیگرد قضایی و نیز حروف و کلمات و نشانه ها (مانند علامت تعجب) بصورت مکرر خودداری فرمایید. نظرات کوتاه تر زودتر بررسی و منتشر می شود. / توجه داشته باشید کد امنیتی ، زمان انقضا دارد و دقایقی پس از باز کردن منقضی می شود و برای ارسال نظر صفحه را باید رفرش کنید.
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ها  
  پاسخ دفتر دکتر احمدی نژاد به اظهارات حجت الاسلام محسنی اژه ای درباره بازداشت حمید بقایی / مستندات 2 میلیون یوروی ادعایی را منتشر کنید
  چالش تصویر مریم؛ شکست گفتمان رسمی حجاب
  دکتر احمدی نژاد: نگران سلامت آقای حمید بقایی در زندان هستم
  نامه مشاور دکتر احمدی نژاد به حجت الاسلام محسنی اژه ای درباره بازداشت حمید بقایی
  بقایی: یا آزادم کنند یا جنازه ام را تحویل بگیرند
  یادداشت دکتر محمود احمدی نژاد/ دو ظلم بزرگ
  واکنش اینستاگرامی مهندس اسفندیار رحیم مشایی به بازداشت حمید بقایی
  دکتر احمدی نژاد در گذشت دکتر مریم میرزاخانی را تسلیت گفت
  پروفسور فرامرز رفیع پور: احمدی نژاد آخرین تیرِ ترکش سنت است / اگر اتفاقی بیفتد، به هیچ کسی رحم نمی شود، حتی به آن هایی که الان خودشیرینی می کنند
  عکس/ حمید بقایی پس از بازداشت 225 روزه در سال 1394
  نجوای شبانه اسفندیار/ آیا عاشقی در چهلمین سال وصلت امت و امامت به صفر می گراید؟
  خیز قالیباف برای رهبری نواصولگرایی/ همیشه ناکامی که حالا معلم سیاست ورزی شده است
  یادداشت مشاور رسانه ای دکتر احمدی نژاد / یک بام و چند هوا!
  فلاحیان: سعید امامی خودکشی نکرد + فیلم
  تکثیرِ «خیابان ایران» / کلونی‌های دین‌داران و سیاستِ بقا؛ چالشِ زیستِ مذهبی در چهارمین دهه‌ حکومت دینی
  روایت علی اکبر جوانفکر از اعتصاب اعتراضی حمید بقایی و مخالفت با تامین وثیقه 50 میلیاردی
  تصویری از گرداب مرگ دره کول خرسان دزفول
  واکنش اژه ای به بازداشت حمید بقایی
  عکس/ امضای دکتر احمدی نژاد در میان امضای شخصیت های معروف جهان
  بیانیه مطبوعاتی وکیل حمید بقایی/ اطلاعات درست در اختیار سخنگوی قوه قضائیه قرار نگرفته است
  روح الله بهمنی نسبتی با خانواده احمدی نژاد ندارد
  همه چیز درباره ابومصعب الزرقاوی؛ پدر معنوی داعش
  مهندس رحیم مشایی: سالهاست به دسته بندی های سیاسی اعتقادی ندارم/ هرگز به دستگیری و بازداشت کسی بخاطر دیدگاه و فعالیت سیاسی او راضی نبوده و نیستیم
  واکنش دادستان تهران به نامه دکتر احمدی نژاد/ حق تعقیب قضایی این شخص محفوظ است
  عباس عبدی: اصولگرایی را می توان به پیش و پس از این عکس طبقه بندی کرد
  حسن‌ بیادی: کدامیک از اصولگرایان از دولت احمدی نژاد متنعم نشدند / جبهه‌پایداری در حال تبدیل شدن به فراماسونری است!
  حسین فریدون بازداشت شد
  یادداشت علی اکبر جوانفکر/ عذر بدتر از گناه!
  یادداشت علی اکبر جوانفکر/ حیرت!
  فیلم/ پاسخ دکتر احمدی نژاد به شبکه یورونیوز درباره پرونده سازی برای حمید بقایی/ هیچ سندی ارائه نشده و نخواهد شد چون وجود ندارد
 
 
پروفسور فرامرز رفیع پور: احمدی نژاد آخرین تیرِ ترکش سنت است / اگر اتفاقی بیفتد، به هیچ کسی رحم نمی شود، حتی به آن هایی که الان خودشیرینی می کنند
پروفسور فرامرز رفیع پور: احمدی نژاد آخرین تیرِ ترکش سنت است / اگر اتفاقی بیفتد، به هیچ کسی رحم نمی شود، حتی به آن هایی که الان خودشیرینی می کنند
 
تکثیرِ «خیابان ایران» / کلونی‌های دین‌داران و سیاستِ بقا؛ چالشِ زیستِ مذهبی در چهارمین دهه‌ حکومت دینی
تکثیرِ «خیابان ایران» / کلونی‌های دین‌داران و سیاستِ بقا؛ چالشِ زیستِ مذهبی در چهارمین دهه‌ حکومت دینی
 
دکتر احمدی نژاد در گذشت دکتر مریم میرزاخانی را تسلیت گفت
دکتر احمدی نژاد در گذشت دکتر مریم میرزاخانی را تسلیت گفت
از زنان عالم تا علم زنانه / حساب علم و فلسفه از لوس بازیهای فمینیستیِ رایج در ایران جداست
از زنان عالم تا علم زنانه / حساب علم و فلسفه از لوس بازیهای فمینیستیِ رایج در ایران جداست
 
چالش تصویر مریم؛ شکست گفتمان رسمی حجاب
چالش تصویر مریم؛ شکست گفتمان رسمی حجاب
 
دموکراسی؛ زیر بنای دیکتاتوری در نیجریه / محمدو بوهاری: مصلحت مردم اقتضا می کند حکم دادگاه مبنی بر آزادی شیخ زکزاکی را اجرا نکنیم!
دموکراسی؛ زیر بنای دیکتاتوری در نیجریه / محمدو بوهاری: مصلحت مردم اقتضا می کند حکم دادگاه مبنی بر آزادی شیخ زکزاکی را اجرا نکنیم!
 
 
::  پخش زنده ::  خانه ::  تماس با ما ::  RSS
© دولت بهار
info@dolatebahar.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار