آرشیو   |  درباره ما   |  دریافت اپلیکیشن اندروید دولت بهار   |  باشگاه مخاطبان دولت بهار    RSS   |  ارتباط با ما   |  پیوندها   |  نسخه تلکس   |  گیشه مطبوعات   |  حمایت از دولت بهار  
 * صفحه اصلی    * ارسال خبر و یادداشت    * فرزند ایران (خاطرات)    * صدای مهر و عدالت (آرشیو سخنرانیهای دکتر احمدی نژاد 92-84)  
شنبه، 6 خرداد 1396 - 16:28   
  تازه ها:  
   آخرین مطالب  
  مزارع سه بُعدی برنج+تصاویر
  پاسداری که همسرش شهادت او را بشارت داد
  داعش مسئولیت حمله به اتوبوس مصری را برعهده گرفت
  ایران آماده اعزام نظامیان خود برای حفظ نظم در مناطق کاهش تنش است
  سرمربی بارسا دو روز دیگر معرفی می‌شود
  اوج مصرف آب در رمضان چه ساعتی است؟
  کشوری که مسلمانان در آن باید ۲۳ ساعت روزه بگیرند
  عکس/ لحظه بر باد رفتن آرزوی جوانان ایران
  زمان و مکان تشییع شهید شعبان نصیری
  عکس/ پیشکسوت پرسپولیس اعضای خود را اهدا کرد
  داعش و القاعده از کشته های یکدیگر پشته ساختند+عکس
  AFC: سرت را بالا بگیر ایران + عکس
  ماجرای نفت‌کش سری اردوغان
  ۵ گور جمعی ایزدی‌ها در عراق کشف شد
  برنامه سفر آبی پوشان به العین
  عکس/ تیم استقلال در یک قاب
  عکس/ حضور سردار نقدی در منزل سردار شهید نصیری
  توافق بازیکن پیکان با پرسپولیس
  شرایط حج امسال برای زائران سخت‌تر است
  پرونده ای برای سریالهای رمضان 96
  فرنگی‌کاران طلایی المپیک قیدانتخابی را زدند
  هیچ قدرتی در منطقه توان مقابله با نیروی دریایی ایران را ندارد
  کلهر: برانکو ترکیب را خوب نمی‌چیند
  ذوالفقارنسب: فوتبال ایران گلخانه‌ای است
  گل‌محمدی: پیشنهاد تراکتور یکی از بهترین‌ پیشنهاداتم بود
  جزییات مراسم تشییع و یادبود پیشکسوت پرسپولیس
  ماجرای چک 1/5میلیاردی آقایی به گسترش
  عکس/جدول گروه C جام جهانی فوتبال جوانان
  پیشنهاد جدید در دولت/برق گران شود، به خصوص در تهران
  توصیه‌های کاربردی طب ایرانی برای روزه داران
- اندازه متن: + -  کد خبر: 390949صفحه نخست » خبردوشنبه، 23 اردیبهشت 1396 - 16:13
درباره لحظات خطیر نوزایش هویت جدید در نهضت امام (ره)
احمدی نژاد و تولد عقلانیت انتقادی ذیل انقلاب اسلامی
احمدی نژاد و تولد عقلانیت انتقادی ذیل انقلاب اسلامیدولت بهار: احمدی نژاد با کنش های سال های اخیر خود دمینویی از فروپاشی بدیهیات کلامی و الاهیات سیاسی را در اذهان نخبگان و عموم مردم شروع کرد که ارمغان آن در ایران تمهید مقدمات تولد عقلانیتی جدید در مواجهه با نظم موجود جمهوری اسلامی است. خرد انتقادی که با پدیده احمدی نژاد در حال ظهور است امکان نوزایش و تجدید حیات انقلاب اسلامی و تغییر نظم سیاسی رو به زوال جمهوری اسلامی که عمدتا در انحصار جریان و قرایت های اصول گرایانه و یا اصلاح طلبانه بوده را با نظمی نو در جهت آرمان های اصیل انسانی و جهانی امام خمینی (ره) فراهم می آورد.
  

به گزارش دولت بهار، مقاله ارائه شده توسط محمدجواد زمانیان، معاون سیاسی سابق بسیج دانشکده فنی دانشگاه تهران، در نشست فعالین دانشگاهی و حوزوی با دکتر احمدی‌نژاد به مناسبت نیمه شعبان به شرح زیر است:

شاید بتوان بزرگترین فتح احمدی نژاد از سال 90 تا کنون را ، تمهید مقدمات تولد و تربیت نسل جدید ، و هویتی نو در انقلاب اسلامی دانست. در زمانه ای که پوچی در سیاست و رخوت در تفکر فراگیر شده و دسته بندی های تهی از معنا به عنوانی اموری مقدس حقنه می شوند ، یقینا به صحنه آمدن هویتی نو اگر نگوییم ناممکن ، لااقل ممتنع به نظر می رسد.

اما این پدیده احمدی نژاد بود که چنین بار سنگینی را بر دوش کشید و با پرداخت هزینه هایی سنگین زحمت تمایزگذاری و به صحنه آمدن هویتی نو را ممکن ساخت. من این تولد را ظهور عقلانیت انتقادی ذیل انقلاب اسلامی نام گذاری کردم که شاید با تامل بیشتر نسبت به آن بتوان مهیای تفکر آینده و درک پایان یک دوره از نقلاب اسلامی و آغاز دورانی جدید از آن شد.

برای آن که باب همفکری پیرامون این موضوع باز شود ، بد نیست به سوالاتی از این قبیل بیاندیشیم:

 چرا پدیده احمدی نژاد اگر نگوییم همواره ، لااقل در بزنگاه های سرنوشت ساز به مهمترین مسئله در اذهان تبدیل می گردد؟ چگونه است که احمدی نژاد به مثابه پرسشی جدی ، دست از سر هیچ متفکر و اندیشمندی بر نمی دارد ؟ و چگونه است که افرادی که گمان می کنند صورت بندی مسائل سیاسی و حتی نظری فقط به اراده آن‌ها منوط است با کنش های سیاسی و فرهنگی احمدی نژاد دچار چالش می گردند؟

راستی اگر احمدی نژاد صرفا سیاستمداری پرکار و یا دلسوز بود ، چه لزومی داشت که مسئله محافل گوناگون شود و یا آنکه چنین موافقت ها و یا مخالفت ها را برانگیزد؟ وصف پرکاری و دلسوزی اگرچه درست است اما باید متوجه باشیم اکتفا به چنین بحث هایی راه آینده را نمی گشاید . کسانی که ماجرا را چنین روایت می کنند نمی دانند که چه بسیار از این افراد و با این اوصاف بوده اند اما هرگز چنین اثری در تاریخ ما نگذاشته اند. پس مسئله ما باید چیزی بیش از مناسک ، آداب و یا اخلاق خاصی باشد. اکنون باید پرسید که احمدی نژاد چه آورده است و چرا احمدی نژاد شده است و ما اکنون با آن چه سر و کاری داریم؟ بی شک یکی از اقتضائات گشودن راه آینده در گرو پاسخ به این پرسش است.

ما پیش از این خرد انتقادی ذیل انقلاب اسلامی نداشتیم. خرد انتقادی با اراده به اصلاح امور همراه است. تصمیم به تغییر نیز با شناخت امکان ها مناسبت دارد و چون اراده از قدرت جدا نمی شود لذا خرد انتقادی را می توان از آثار و نشانه های قدرت دانست. پس نباید خرد انتقادی را با بگو مگوهای روزمره و مخالفت ها و موافقت های همیشگی یکی گرفت. خرد انتقادی با پژوهش های تاریخی و فرهنگی هم حاصل نمی شود هرچند تحقیقات دانشمندان علوم اجتماعی به آن مدد می رساند.

عقلانیت انتقادی را نمی توان در مدرسه و کلاس های درس آموخت و حتی نمی توان آن را از جایی آورد و صاحب آن شد.  خلاصه کنم خرد انتقادی چیزی نیست که همیشه ممکن و یا همه جا موجود باشد. عقلانیت انتقادی تنها زمانی ممکن است که عده ای از میان ما،  با شرح صدر در جهان خود نفوذ کرده  وضع آن را با جان خویش بیازمایند و آنگاه زبان به روایت بگشایند. همین امر بغرنج است که باعث شده دانشمندان غربِ فرهنگی نیز نتوانند در مورد جهان ما صحبت کنند و یا اگر سخنی هم گفته باشند با رویکردی شرق شناسانه و تحقیرگونه که ما را به حاشیه تاریخی که مرکز مدارش آمریکاست رهنمون می کند، زیرا آن ها نمی توانند جهان ما را از درون تاریخ خودمان مورد توجه قرار دهند .

بی دلیل نیست که در تاریخ انقلاب اسلامی هم عده ای که به نام خرد انتقادی ، آرمان جهانی سازی و مدرنیزاسیون ایران را دنبال می کردند و هویت انقلاب را به محک موازین اروپایی و آمریکایی تفسییر می نمودند ، لاجرم به بن بست رسیده و آن ها نیز نتوانستند راهی به آینده پیدا کنند.

فقدان خرد انتقادی باعث شده تا مفاهیم پایه‌ی انقلاب و جمهوری اسلامی با پرسش‌های جدی و از درون نظام سنت مواجه نشوند و تلقّی‌ها و قرائت‌های خاص، بی‌مساله، بی‌پرسش و بی‌آزمون فربه گردند. صورت خاصی از  مفاهیم پایه‌ی انقلاب همچون آزادی ، عدالت ، جمهوریت و ...، فارغ از گذر ایام و تاریخ تحولات پرفراز و نشیب انقلاب آنچنان متصلب شده‌ که تجدید حیات و تکامل آن‌ها در هاله ای از ابهام قرار گرفته است. و این ثباتِ بی‌معنا و عدم تاریخمندی مفاهیم پایه ، موجب شده تا گوشه‌هایی از خطر حفظ صورت و تغییر سیرت انقلاب بر ما نمایان شود. در چنین شرایطی است که احمدی با کنش های سیاسی خود نسبتی سقراط گونه با وضع حاکم بر جمهوری اسلامی ایران پیدا کرده است. رد صلاحیت وی مانعی در برابر پرسش های سقراط گونه‌ او از مناسبات ساختار سیاسی کشور و جهان ما نخواهد بود ، بلکه بهترین کمک برای به تصویر کشیدن حاق آن چیزی است که وی قصد روایت آن را داشت. 

احمدی نژاد با کنش های سال های اخیر خود دمینویی از فروپاشی بدیهیات کلامی و الاهیات سیاسی را در اذهان نخبگان و عموم مردم شروع کرد که ارمغان آن در ایران تمهید مقدمات تولد عقلانیتی جدید در مواجهه با نظم موجود جمهوری اسلامی است. خرد انتقادی که با پدیده احمدی نژاد در حال ظهور است امکان نوزایش و تجدید حیات انقلاب اسلامی و تغییر نظم سیاسی رو به زوال جمهوری اسلامی که عمدتا در انحصار جریان  و قرایت های  اصول گرایانه و یا اصلاح طلبانه بوده را با نظمی نو در جهت آرمان های اصیل انسانی و جهانی امام خمینی (ره) فراهم می آورد. 

با توجه به این امر به نظر می رسد ایامی که در آن به سر می بریم لحظات مهم ظهور خرد انتقادی انقلاب اسلامی در قالب جریان جدید اجتماعی و تعریف و تنقیح این جریان و ترسیم مسیر تداوم آن  است. با توجه به این مسئله نکات و پرسش هایی را از جناب آقای دکتر می پرسم که گمان می کنم در صورت صلاحدید به پاسخ ، می تواند افق های جدید را در برابر ما بگشاید:

 ۱- به نظر شما جریان و عقلانیت جدیدی که با تحولات سال های نود به بعد شکل گرفته ، چگونه می باید در دوره جدید خود ادامه حیات دهد و چه مخاطراتی آن را تهدید می کند؟ به خصوص آن که اقدام های نسنجیده برخی از اصحاب رسانه  موجبات فرقه شدن جریان را نیز فراهم می گرداند. به نظر شما چگونه باید از خطر فرقه شدن -که باعث به حجاب رفتن جوهر و عمق تحولی که در حال شکل گیری است - ایمن شد؟

 ۲- آن چنان که عرض شد روح حاکم بر خرد انتقادی به جان آزمودن جهانی ست که در آن زندگی می کنیم .  روایت چنین درک حضوری در دو ساحت ادبیات عمومی برای صحبت با وجدان های پاک توده مردم ، و ادبیات تخصصی رای برقرای دیالوگ با نخبگان و حضور در جهان علم لازم است ، در غیر این صورت با خطر عقیم شدن این حرکت مواجه خواهیم بود. حذف ادبیات عمومی به نفع ادبیات تخصصی یا بالعکس امکان نوزایش را به بازتولید جریان های تبلیغی-رسانه ای و یا بازتولید جریان روشنفکری مذهبی (مانند جریان تحول خواه دهه ۸۰ که بی تاریخ شد) فراهم می‌کند. به نظر می‌رسد فقدان نظریه تدوین شده منسجم در حوزه‌های تخصصی به عنوان یکی از گمشده‌های آینده در برابر ما خواهد بود.

 ۳- فارغ از محتوا ، صورت جریان جدید امری مهم و قابل توجه است. بی شک زمانی که با رد صلاحیت جنابعالی ایده حضور در دولت برای تغییر موازنه قدرت به نفع مردم عملا حذف گریده از طرف دیگر ، هم ما و هم شما ایده حزب و نگاه حزبی را ناکارآمد و نقض غرض می دانیم ، لذا باید بیشتر به صورت و قالب ماجرا اندیشید. اکنون خرد انتقادی انقلاب اسلامی همچون روحی است که به کالبدی جدید نیازمند است و انتظار آن را می کشد و باید دید پیشنهاد دکتر احمدی‌نژاد در این باره چیست؟

   
  

اضافه نمودن به:          

نظرات کاربران: 3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیره: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
دوستدار
| 1396/2/23 - 16:56 |     12     0     |
ریزش ورویش های مستمر در انقلاب سنت جاری الهی است اگر نو به نو شدن افکار وافراد درراستای انقلاب و زمینه سازی ظهور باشد مبارک است وگرنه تشخیص بین ریزش و رویش کار سختی نیست سالها گمان ما به احمدی نژاد اسطوره مختارثقفی بود که بابرخی حرکات زیگزاگی بالاخره پرچمدار دفاع از حریم ولایت وشهید ارزشمند شد6

ناشناس
| 1396/2/23 - 18:06 |     1     0     |
احمدی نژاد با ظهور خود در سال 84 به صحنه سیاسی و قدرت ایران ، انقلاب اسلامی را از بن بست القاء شده جریانات درون کشور از جمله ناکارآمدی نظام اسلامی ، پایان تفکر امام ، عدم پذیرش رهبری و بحث استکبار ستیزی با تغییر قانون اساسی ، جدایی دین از سیاست ، معرفی الگوهای کشور های همسایه بعنوان نظام سیاسی مطلوب ، حاکمیت به اصطلاح نخبگان به جای مردم ، خطرات نفوذ دشمنان ، نجات داد . احمدی نژاد امروز می توانست دولتی بدون آزمون و خطا باشد. و این مهم توسط دشمنان داخلی و خارجی انقلاب اسلامی ملت ایران با تمام وجود درک شد . و با تعهد برجام بعنوان سند ذلت ملت ایران فعلا مسدود شد. که این عمل تاثیر بسزایی در آگاهی اقشار ملت ایران بویژه نیروهای انقلابی جوان شد و زمینه ای برای تفکر و خیز های بلندبسمت آرمان های انقلاب در آینده نزدیک.

امین
| 1396/2/23 - 18:13 |     1     0     |
بله کاملا موافقم باید به صورت علمی و البته با کمک از قرآن و سنت این کالبد را یافت !


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
  لطفا از ارسال واژه ها و عبارات توهین آمیز ، مطالب دارای بار حقوقی و پیگرد قضایی و نیز حروف و کلمات و نشانه ها (مانند علامت تعجب) بصورت مکرر خودداری فرمایید. نظرات کوتاه تر زودتر بررسی و منتشر می شود. / توجه داشته باشید کد امنیتی ، زمان انقضا دارد و دقایقی پس از باز کردن منقضی می شود و برای ارسال نظر صفحه را باید رفرش کنید.
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ها  
  عاقبت ظلم بزرگ در حق ملت با حذف احمدی نژاد؛ سقوط تاریخی مهندسان انتخابات / روحانی رئیس دولت دوازدهم شد!
  آقای پناهیان! از «گندم ری» که هیچ، از «جو ری» هم نخوردید!
  فیلم/ پیش بینی جالب مهندس رحیم مشایی در اسفندماه 95 درباره نتیجه انتخابات 96
  دکتر احمدی نژاد و حمید بقایی رای خود را در صندوق انداختند + فیلم و تصاویر
  خداحافظ حزب‌ اللّه!
  سخنی با خواهران وبرادرانمان در ستاد آقای رییسی / همانقدر که با مهندسان این فاجعه بزرگ نسبت و دوستی نداریم، شما را مثل جان دوست داریم
  تحلیل و بررسی تناقض‌های حضور ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم / انقلابی که قرار بود صادر شود از دروازه های تهران هم فراتر نمی رود!
  آشنایی با ققنوس اصولگرایی/ سرداران بصیرت شکست تاریخی شان را چگونه تفسیر می کنند؟!
  دکتر احمدی نژاد: تغییر وضع موجود و ورود به یک نظم جدید، مطالبه عمومی در سطح جهان است / دوره ترامپ آخرین دوره است / انرژی های متراکم اجتماعی ، یکباره آزاد می شود / امام زمان (عج) و حضرت مسیح (ع) با هم می آیند / دولت ها به مردم آزادی می دهند یا خدا مردم را آزاد خلق کرده است؟ / دولت ها آزادی را محدود می کنند و سپس بر سر محدوده آزادی به مباحثه می پردازند!
  نابغه اصولگرایی: یک نهاد خاص از ابتدای انتخابات تا روز آخر به نفع ابراهیم رئیسی نظر سازی می کرد!
  نتایج حذف دکتر احمدی نژاد / آقای جنتی! حق الناس با توبه رفع نمی شود
  علی اکبر جوانفکر: با آن همه یال و کوپال ارضی و سماوی اندازه چوب خشک هم نبودید!
  پوسیدن لاشه اصولگرایی به لطف شورای نگهبان / روحانی الیگارشی سوم را بازسازی می کند
  معجون استحماری اصولگرایی / هیچ ستونی قادر به تحمل این حجم عظیم از تناقض نیست
  یادداشت مهندس اسفندیار رحیم مشایی/ کهنه سخنی تازه
  نامزدهای شکست خورده اصولگرا! حواستان باشد که این آزمایش شما بود نه آزمایش مردم، مبادا بگویید مردم اهل کوفه هستند! / فکر می کردید مردم در تقلا برای اقتصاد بهتر هستند اما مردم به دنبال قدرت گرفتن بیشتر هستند
  نتایج رسمی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در سراسر کشور + اسامی
  شکست سنگین لیست اصولگرایان و پیروزی قاطع اصلاح طلبان در انتخابات شورای شهر / اخراج دسته جمعی از بهشت!
  عکس/ متنی که به همراه برگه رای به صندوق انداخته شد
  تصاویر/ رای حمید بقایی به نام نامی دکتر محمود احمدی نژاد
  دکتر احمدی نژاد: آمریکا احساس ضرورت کند، تمام گسلهای فرهنگی و تاریخی اروپا را فعال خواهد کرد
  فیلم/ پاسخ قاطع دکتر احمدی نژاد به دروغ های تکراری حسن روحانی
  فیلم/ آقا فرمودند من تنهام کسی باهام نیست ...
  مهندس ثمره هاشمی: بعضی که با دروغ و افترا دنبال جمع کردن رای مردم هستند چگونه میخواهند خدمت کنند؟/ ظلم آثار خواهد داشت/ میزان عدالت خداوند برپاست + فیلم و متن کامل
  فیلم/ دکتر احمدی نژاد: کجا باید بزنیم؟!
  سخنی با حزب الله؛ به همه آنچه گذشت فکر کنید
  باوجود افزایش 10 میلیونی واجدان شرایط، رکورد تاریخی دکتر احمدی نژاد با 24527516 رای دست نخورده ماند
  فیلم/ واکنش دکتر احمدی نژاد به اصرار خبرنگار صدا و سیما برای انجام مصاحبه / مردم: آقای دکتر منتظریم...
  چند کلمه پیرامون «افشاگری» و نحوه اهدای کاپ اخلاق به رئیسی / چه کسی تو سری خور بودن را به اسم اخلاق و تقوا به عنوان تربیت اصلی حزب‌اللهی‌ها جا انداخت؟!
  فیلم/ موسوی طهرانی: رفقای حزب اللهی چرا از رای آوردن روحانی ناراحت می شوید؟!
 
 
چند کلمه پیرامون «افشاگری» و نحوه اهدای کاپ اخلاق به رئیسی / چه کسی تو سری خور بودن را به اسم اخلاق و تقوا به عنوان تربیت اصلی حزب‌اللهی‌ها جا انداخت؟!
چند کلمه پیرامون «افشاگری» و نحوه اهدای کاپ اخلاق به رئیسی / چه کسی تو سری خور بودن را به اسم اخلاق و تقوا به عنوان تربیت اصلی حزب‌اللهی‌ها جا انداخت؟!
 
نگاهی به مدال های افتخاری که زیر پرچم احمدی نژاد به سینه اصولگرایان چسبید / انتخابات انتگرال گیری از جامعه است نه مشتق گیری از مردم!
نگاهی به مدال های افتخاری که زیر پرچم احمدی نژاد به سینه اصولگرایان چسبید / انتخابات انتگرال گیری از جامعه است نه مشتق گیری از مردم!
 
انتخابات 96 صحنه رقابت تاکتیکی میان دو تجدیدنظر طلب / راستی ها با برخورداری از منابع قدرت غیر جمهوریتی، حیات و مماتشان در گرو پیروزی یا شکست در انتخابات نیست
انتخابات 96 صحنه رقابت تاکتیکی میان دو تجدیدنظر طلب / راستی ها با برخورداری از منابع قدرت غیر جمهوریتی، حیات و مماتشان در گرو پیروزی یا شکست در انتخابات نیست
مشکل امر سیاسی را در امر اجتماعی جست و جو نکنیم
مشکل امر سیاسی را در امر اجتماعی جست و جو نکنیم
 
نتایج حذف دکتر احمدی نژاد / آقای جنتی! حق الناس با توبه رفع نمی شود
نتایج حذف دکتر احمدی نژاد / آقای جنتی! حق الناس با توبه رفع نمی شود
 
معجون استحماری اصولگرایی / هیچ ستونی قادر به تحمل این حجم عظیم از تناقض نیست
معجون استحماری اصولگرایی / هیچ ستونی قادر به تحمل این حجم عظیم از تناقض نیست
 
 
::  پخش زنده ::  خانه ::  تماس با ما ::  RSS
© دولت بهار
info@dolatebahar.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار