آرشیو   |  درباره ما   |  دریافت اپلیکیشن اندروید دولت بهار   |  باشگاه مخاطبان دولت بهار    RSS   |  ارتباط با ما   |  پیوندها   |  نسخه تلکس   |  گیشه مطبوعات   |  حمایت از دولت بهار  
 * صفحه اصلی    * ارسال خبر و یادداشت    * فرزند ایران (خاطرات)    * صدای مهر و عدالت (آرشیو سخنرانیهای دکتر احمدی نژاد 92-84)  
پنجشنبه، 5 مرداد 1396 - 07:10   
  تازه ها:  
   آخرین مطالب  
  فیلم/ بقایی: احمدی نژاد بگوید بمیر، نمی گویم چرا؟! می گویم چگونه؟! احمدی نژاد نیروی امام زمان (عج) است، کورند و نمی بینند
  یک بالگرد نظامی آلمان در مالی سقوط کرد
  تصویر زلاتان بر روی اسکناس 1000 کرونی سوئد!
  العبادی: به عملیات آزادسازی سایر مناطق عراق ادامه خواهیم داد
  قرارداد اعضای کادرفنی استقلال ثبت شد+تصاویر
  سری A ایتالیا 18-2017 قرعه‌کشی شد
  روند قانونگذاری تحریم‌های ایران در سنای آمریکا با مانع مواجه شد
  فیلم/ سخنان مهندس مشایی در شب آزادی بقایی /٦/این راه را ادامه می دهیم چون پایان آن را شهادت می دانیم /ما درس از مکتب حسین (ع) گرفتیم
  فیلم/ سخنان مهندس مشایی در شب آزادی بقایی/٥/ ازحضوردر هر دادگاهی استقبال میکنیم ولی دادگاه باید درمحضر ملت ایران تشکیل شود/دیگر کوتاه نمی آییم
  فیلم/ سخنان مهندس مشایی در شب آزادی بقایی /٤/بقایی نماد مقاومت ملی و اسلامی در برابر ستم است /زمانه ترس تمام شد، ما آماده ایم که حرف حق را علنا بگوییم
  فیلم/ سخنان مهندس مشایی درشب آزادی بقایی /٣/انقلابمان را دوست داریم اما به ظلم و فساد اعتراض داریم/ از همه مسولان دعوت میکنم بااحمدی نژاد وارد خیابانهای شهر وروستا شوند
  فیلم/ سخنان مهندس مشایی در شب آزادی بقایی /٢/ یک روز گرسنه ماندن کار آسانی نیست / بقایی برادری را در حق احمدی نژاد تمام کرد
  فیلم/ سخنان مهندس مشایی در شب آزادی حمید بقایی /١/ امشب مردم احساس قدرت کردند/ انقلاب اگر انقلاب است باید مردم را به رسمیت بشناسد
  فیلم/ باز هم زنده باد بهار، زنده باد ایران / شوخی های آخر شبی دکتر احمدی نژاد ...
  فیلم/ فرزندان وفادار ملت دست در دست هم / زمستان رفتنی است
  فیلم/ بقایی: در دوره اعتصاب غذا روزانه فقط ٣ لیوان آب خوردم
  فیلم/ دکتر احمدی نژاد: ای خدای بزرگ بهار حقیقی انسانها را برسان...
  فیلم/ دکتر احمدی نژاد: دست بقایی را می بوسم / در تاریخ انقلاب سابقه ندارد مردم کسی را که با انگیزه های سیاسی بازداشت شده با حرکت خودجوش آزاد کنند
  تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه خبر بدی برای روابط میان دو کشور است
  حزب‌الله هیچ مذاکره‌ای با النصره ندارد
  اطلاعیه تقدیر و تشکر همسر محترم جناب آقای حمید بقایی از مردم شریف ایران
  ممانعت مردم دشتستان از شروع عملیات اجرایی یک پروژه توسط وزیر صنعت
  افزایش دما در اغلب شهرها تا هفته آینده
  بر اساس بند ۳ ماده ۲۹۰ قانون اتهام ربایندگان بنیتا قتل عمد است
  کاخ سفید: به طور کلی از تحریم ایران و روسیه حمایت می‌کنیم
  بازگشت تهیه‌کنندگان آثار قبلی مهران مدیری
  سعد حریری: ترامپ من را به سخت‌گیری علیه ایران ترغیب نکرد
  رویارویی پرسپولیسی‌ها و فولادی‌ها در هتل المپیک
  نصرالله: هدف از عملیات عرسال اخراج تروریست‌ها از منطقه است
  آمریکا بحث در شورای امنیت را به سمت ایران منحرف کرد
- اندازه متن: + -  کد خبر: 406093صفحه نخست » دیدگاهجمعه، 9 تیر 1396 - 10:23
روحانی و چرایی بزرگنمایی فعالیت هایی اقتصادی سپاه
روحانی و چرایی بزرگنمایی فعالیت هایی اقتصادی سپاهمهدی قاسمی
  

آقای روحانی در مورد نقش سپاه در اقتصاد گفته  که اقتصاد از دولت بدون تفنگ به دولت با تفنگ (سپاه) منتقل شده است.

اما به راستی اقتصاد ایران و منابع تولید و تجارت در انحصار کدام گروه و جریان است؟ آیا سپاه؟ آیا نهادهای تحت فرمان رهبری؟ آیا دولت؟ آیا بخش خصوصی؟ کدامیک؟

برای پاسخ به این سوال در ابتدا باید ببینیم بازیگر واقعی اقتصاد ایران کیست؟

دانستن جواب درست این پرسش برای تمام افراد و جریانات موافق و حتی مخالف نظام که علایق و فعالیت های سیاسی دارند یک ضرورت به شمار می رود.

بعد از وفات امام (ره) تقسیم قدرت و ثروت به این شکل کلید خورد که قدرت نظامی و امنیتی به جناح راست و قدرت اقتصادی به جناح چپ رسید و مرزهای این تقسیم بندی به مرور زمان پر رنگ تر شد.

دولت ها تنها بازیگر اصلی و بی رقیب عرصه اقتصادی کشور بوده اند و سایر نهادهای اقتصادی غیر دولتی عمده مثل آستان قدس یا ستاد فرمان امام و امثالهم نیز اگرچه در تعیین راس ساختار از اختیار دولت خارج اند اما در بدنه ساختار و شرکت های زیرمجموعه کاملا وابسته به تصمیمات و مجوزهای دولتها بوده و هستند، اگرچه همینها نیز درصد اندکی از اقتصاد کشور را شامل می شوند.

عمده اقتصاد کشور شامل کارخانجات و صنایع دولتی و پتروشیمی ها و بنگاه های زیرمجموعه بیمه های دولتی و دستگاه ها و نهادهای عظیم اجرایی همگی در انحصار دولت است که به هیچ وجه قابل قیاس با نهادهای غیر دولتی همچون سپاه و ستاد اجرایی فرمان امام و حتی آستان قدس رضوی نیست.

حال با توجه به ترکیب دولت های بعد از انقلاب، باید ببینیم کدام گروه و جریان سیاسی توانسته است شاهرگ های اقتصادی و منابع کشور را در اختیار بگیرد؟

به پنج دلیل که در ذیل می آید جریان چپ، در حالی تمام اقتصاد کشور را به شکل خصولتی در انحصار خود دارد که سپاه بر خلاف گفته آقای روحانی، کمتر از یک درصد اقتصاد کشور در اختیارش است.

١- از سال ٦٠ تا امروز (٢٨ سال از ٣٦ سال گذشته) دولت در اختیار روحانی و حامیان اصلاح طلب و اصولگرا و کارگزارانی اش بوده است. تنها ٨ سال دولت احمدی نژاد را می توان خارج از حلقه جناح چپ محسوب کرد. اگر از لحاظ رفتارشناسی سیاسی و اقتصادی نیز این مساله را بررسی کنیم متوجه تفاوت ریشه ای در سیاست ها و جهتگیری های اقتصادی می شویم، جایی که بدنه اقتصادی کشور به شدت در مقابل تصمیمات احمدی نژاد مقاومت می کرد و این مقاومت نمود بسیار بزرگی در عرصه سیاسی داشت که بحران سیاسی ٨٨ بارزترین آن بود و دیدیم که جریان قالب بر اقتصاد کشور در ازای معامله بر سر بازپس گیری دولت در سال ٩٢، به خواباندن بحران و سرکوب اعتراضات رضایت داد.

٢- جهت گیری رسانه هایی که منبع تامین مالی نامشخص دارند، یک نشانه محکم می تواند باشد.

این سوال که عمده رسانه ها اعم از روزنامه های داخلی و همچنین اکثریت غالب رسانه های اپوزوسیون از کدام منابع مالی تغذیه می شوند و از کدام جریان سیاسی داخلی حمایت می کنند سرنخ مهمی است. تمام روزنامه ها در ایران تیراژ و فروش پایینی دارند و نقش اصلی آنها در تصرف ویترین دکه ها با سر تیترهای صفحه اول خلاصه می شود. اگر عموم مردم روزنامه نمی خرند و نمی خوانند اما اکثر رهگذران حتما به تیترها در دکه های روزنامه فروشی نگاهی می اندازند.

حال در نظر بگیرید که ٨٠ درصد ویترین دکه های روزنامه فروشی در اختیار روزنامه های کدام جریان است؟ اگر کیهان، وطن امروز، جوان و رسالت را که متعلق به جناح اصولگراست فاکتور بگیریم، بقیه روزنامه های مهم (٨٠ درصد ویترین دکه ها) در اختیار جناح مقابل است آنهم در حالی که مدعی هستند به منابع مالی حکومتی دسترسی ندارند. 

حال باید پرسید یک فرد یا گروه برای چه برای راه اندازی روزنامه و تصرف ٨٠ درصد ویترین دکه ها سرمایه گذاری می کند در حالی که می داند از محل فروش روزنامه، هیچ بازگشت سرمایه ای نخواهد داشت؟

بنابراین جریان غالب در ویترین دکه بی شک همان جریان غالب در اقتصاد کشور است.

اما نشانه مهمتر در موضوع رسانه را باید در آن دسته از رسانه های اپوزوسیون خارج کشور جستجو کرد که از یک جناح خاص در داخل نظام به شکل مستقیم یا غیر مستقیم دفاع می کنند، اعم از شبکه های تلویزیونی در پوشش اپوزوسیون که منبع مالی آنها برای هیچ کس مشخص نیست و همینطور افرادی که در قالب کارشناس در شبکه های فارسی زبان وابسته به وزارت خارجه کشورهای غربی حاضر شده و به دفاع از یک جریان سیاسی داخلی مشغول هستند.

مساله اینجاست که تامین مالی این شبکه ها و این افراد از طریق منابع مالی رسمی از داخل کشور ممکن نیست زیرا این کار، منابع مالی را قابل ردیابی و ثبت می کند. بنابراین اگر از داخل کشور به این گروه از اپوزوسیون پول تزریق می شود، این کار از منبع بنگاه های اقتصادی خصولتی و از طریق نمایندگان آنها و به شکل نقدی و در چمدان های پر از پول انجام می شود.
حال

باید پرسید که این نوع از اپوزوسیون مستقر در اروپا و آمریکا از کدام جریان سیاسی داخلی حمایت می کنند؟ بطور قطع ٩٩ درصد از آنها تمام قد پشتیبان دولت روحانی و جناح های حامی او هستند که این خود نشانه دیگری است که بنگاه های عظیم اقتصادی خصولتی متعلق به کدام گروه و جریان در کشور هستند.

٣- مساله برجام و نوع مواجهه جریانات داخلی با آن یک ملاک ارزیابی دیگر است.

اینکه در دعواهای جناح های داخلی یک طرف بر حفظ و افزایش قدرت نظامی و امنیتی و بخش دیگر بر حفظ شرایط موجود در اقتصاد و عبور از تحریم ها اصرار دارد، را باید دلیل قطعی دیگری بر رد ادعای حسن روحانی دانست. 

زیرا که اگر اقتصاد کشور در دست سپاه قرار داشت، آنها می بایست بیشتر از هر کسی نگران ادامه تحریم ها و تعطیلی بنگاه های اقتصادی خود و از بین رفتن منافع خود می بودند.

٤- موضع سیاسی کشورهای اروپایی ( به عنوان مهمترین شریک و ذی نفع اقتصاد ایران) نسبت به هر کدام از جریانات داخلی، یک نشانه قابل اعتنای دیگر است.

موضع سیاسی دولت های روحانی، خاتمی، هاشمی و حامیان آنها در رابطه با نوع دیپلماسی مطلوب شان که بهبود بدون محدودیت روابط با اروپا و در عوض تعلیق عادی سازی رابطه با آمریکا (برزخِ نه جنگ نه آشتی)، مطابقت زیادی با واقعیت روابط اقتصادی خارجی ایران دارد.

٥- آخرین دلیلی که به آن اشاره می کنیم نوع مواجهه جناح چپ با سیاست های اقتصادی دولت احمدی نژاد است. سیاست اقتصادی احمدی نژاد که بر محور خلع ید دولت در اقتصاد و واگذاری به بخش خصوصی استوار بود به شدت با مقاومت و مخالفت جناح چپ روبرو شد.

تبدیل بنگاه های اقتصادی کشور به سهام عدالت و تقسیم آن بین مردم به معنای از بین بردن هژمونی جناح چپ بر فضای اقتصادی کشور و ظهور یک سرمایه داری ملی غیر قابل پیش بینی بود.

این طرح از نظر جناح چپ، کودتا علیه انحصار آنها بر اقتصاد کشور و به عبارت دیگر نوعی جر زنی سیاسی در تقسیم قدرت و ثروت از طرف اصولگرایان محسوب می شد. 

بعدها دیدیم که با روی کار آمدن دولت روحانی، فاز دوم طرح سهام عدالت که قابل خرید و فروش کردن آن (در یک فضای رقابتی توسط سرمایه داران واقعی) بود، متوقف شد و عملا شرایطی برای مالکیت مردم بر این سهام اعمال شد که این طرح را عقیم و نیمه کاره گذاشت تا همچنان بنگاه های اقتصادی در دست مدیران دولتی منصوب جناح چپ باقی بماند.

بزرگ کردن جنجال واگذاری مخابرات به سپاه، در دولت احمدی نژاد، به منظور ایجاد هیاهو و فشار برای متوقف کردن روند خصوصی سازی انجام شد. در حالی که اولا مساله آنطور که بیان می کردند نبود و ثانیا به خاطر ماهیت مخابرات، ملاحظات و استثنائات امنیتی در واگذاری بخشی از آن مورد توجه قرار گرفته بود و این بهانه ای شد برای تخطئه خصوصی سازی و بزرگنمایی نقش سپاه در این مسیر.

اینکه آقای روحانی و دوستانشان خصولتی سازی (خصوصی دولتی) را به دولت احمدی نژاد نسبت می دهند یک دروغ بزرگ دیگر است، زیرا که خصولتی سازی یک انحراف و فساد در واگذاری هایی بود که مربوط  به دولت هاشمی و دولت خاتمی و در راستای همان تقسیم غنایم بود که پرونده های فساد آن را احمدی نژاد در مناظره با موسوی با خود به میز مذاکره برد و بخشی از آن را افشا کرد در حالی که دست طرف مقابل در این مورد کاملا خالی بود.

   
  

اضافه نمودن به:          

نظرات کاربران: 17 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 0، غیره: 4)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1396/4/9 - 11:04 |     13     8     |
قضیه خیلی ساده است. آمریکا اراده کرده سپاه حذف شود و ... چاره ای جز اجرای اوامر کدخدا ندارند.

ناشناس
| 1396/4/9 - 12:45 |     12     5     |
سپاه باید در مورد شبهه های مطرح شده کار تبلیغاتی خوبی انجام دهد و با شفاف سازی حیله مخالفان را به خودشان بازگرداند. خلاصه اینکه سکوت چاره کار نیست.

ناشناس
| 1396/4/10 - 23:00 |     5     4    
پاسخ: آنها هم همین را می خواهند که سپاه در موضع دفاع و متهم قرار گیرد و وقتش به این حرفها تلف شود.

ناشناس
| 1396/4/9 - 14:28 |     11     1     |
احسنت ! عالی بود .....لعنت بر انحصار گرایان که سالهاست با فریب برمردم حکمرانی میکنند وبا خشن ترین وسیله آدرس غلط هم داده ومیدهند.

امیرحسن
| 1396/4/9 - 14:35 |     12     1     |
آقای مهدی قاسمی، ضمن تشکر بابت مطلبی که قرار داده اید، لطفا در مورد این مطلبی که نوشته اید، بیشتر توضیح بفرمایید:
«جریان قالب بر اقتصاد کشور در ازای معامله بر سر بازپس گیری دولت در سال ٩٢، به خواباندن بحران و سرکوب اعتراضات رضایت داد.»

ناشناس
| 1396/4/13 - 09:02 |     4     1    
پاسخ: رد صلاحیت اقای مشایی سال ٩٢ و خود دکتر سال٩٦ در همین رستا بود. اقای روحانی قسم جلاله خورد که دیگر دولت سایق تکرار نمیشود و اقای خرازی گفت احمدی نژادیسم دیگر باز نخواهد گشت حتی اگر خون بخواهد

احمد
| 1396/4/10 - 15:37 |     9     0     |
عالی بود

ناشناس
| 1396/4/10 - 20:47 |     6     0     |
زجروشکنجه اقتصادی مردم هنوزادامه داردباآنکه دولت راپس گرفته اندوکدخداهاراپروارمیکنند!

رضاقلى
| 1396/4/11 - 06:54 |     7     13     |
خیال بافى هاى یک احمدى نژادى !

یک جانباز
| 1396/4/12 - 12:38 |     10     1    
پاسخ: از ته دل برایت متاسفم رضا قلی خان مگر اینکه یکی از همین چپاولگران بیت المال باشی و یا به نوعی به آنها وصلی.

ناشناس
| 1396/4/15 - 07:57 |     4     2     |
خیال بافی نیست عین واقعیت است هموطن عزیز

نامدار
| 1396/4/20 - 08:12 |     3     0     |
آقای رضا قلی شما مثل اربابانت شعارنده مستدل و منطقی بگو کدام بند از این مطالب صحیح نیست.کارشما فقط شده شعار دادن و سیانمایی و تخریب از عقلانیت هم بویی نبرده اید.

sd
| 1396/4/26 - 14:17 |     0     1     |
فریدون آمددای حسن توهم بیا


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
  لطفا از ارسال واژه ها و عبارات توهین آمیز ، مطالب دارای بار حقوقی و پیگرد قضایی و نیز حروف و کلمات و نشانه ها (مانند علامت تعجب) بصورت مکرر خودداری فرمایید. نظرات کوتاه تر زودتر بررسی و منتشر می شود. / توجه داشته باشید کد امنیتی ، زمان انقضا دارد و دقایقی پس از باز کردن منقضی می شود و برای ارسال نظر صفحه را باید رفرش کنید.
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ها  
  پاسخ دفتر دکتر احمدی نژاد به اظهارات حجت الاسلام محسنی اژه ای درباره بازداشت حمید بقایی / مستندات 2 میلیون یوروی ادعایی را منتشر کنید
  حضور دکتر احمدی نژاد در بیمارستان بقیه الله برای دیدار و عیادت از حمید بقایی + فیلم و تصاویر
  یادداشت دکتر محمود احمدی نژاد/ دو ظلم بزرگ
  نامه مشاور دکتر احمدی نژاد به حجت الاسلام محسنی اژه ای درباره بازداشت حمید بقایی
  بقایی: یا آزادم کنند یا جنازه ام را تحویل بگیرند
  مردم حمید بقایی را از زندان آزاد کردند + فیلم و تصاویر
  پروفسور فرامرز رفیع پور: احمدی نژاد آخرین تیرِ ترکش سنت است / اگر اتفاقی بیفتد، به هیچ کسی رحم نمی شود، حتی به آن هایی که الان خودشیرینی می کنند
  خیز قالیباف برای رهبری نواصولگرایی/ همیشه ناکامی که حالا معلم سیاست ورزی شده است
  بیانیه مطبوعاتی وکیل حمید بقایی/ اطلاعات درست در اختیار سخنگوی قوه قضائیه قرار نگرفته است
  پاسخ جوانفکر به کدخدایی/ دلایل رد صلاحیت دکتر احمدی نژاد را به اطلاع عموم برسانید
  نجوای شبانه اسفندیار/ آیا عاشقی در چهلمین سال وصلت امت و امامت به صفر می گراید؟
  در انتظار آزادی / حمید بقایی در پی اعتصاب غذا و به علت وخامت حال به بیمارستان منتقل شد
  تکثیرِ «خیابان ایران» / کلونی‌های دین‌داران و سیاستِ بقا؛ چالشِ زیستِ مذهبی در چهارمین دهه‌ حکومت دینی
  فلاحیان: سعید امامی خودکشی نکرد + فیلم
  احتمال آزادی حمید بقایی با وثیقه های مردمی
  تصویری از گرداب مرگ دره کول خرسان دزفول
  یادداشت مهندس اسفندیار رحیم مشایی/ برادر روزه عشق قبول!
  مهندس رحیم مشایی: سالهاست به دسته بندی های سیاسی اعتقادی ندارم/ هرگز به دستگیری و بازداشت کسی بخاطر دیدگاه و فعالیت سیاسی او راضی نبوده و نیستیم
  بیانیه همسر جناب آقای بقایی / تا ساعت ۱۲ اگر آزاد نشود وثیقه ها را بازپس گرفته و اعتصاب غذا ادامه خواهد یافت
  روایت علی اکبر جوانفکر از اعتصاب اعتراضی حمید بقایی و مخالفت با تامین وثیقه 50 میلیاردی
  یادداشت علی اکبر جوانفکر/ حضور التیام بخش مردم
  مردم برای بقایی وثیقه آوردند
  روح الله بهمنی نسبتی با خانواده احمدی نژاد ندارد
  عکس/ امضای دکتر احمدی نژاد در میان امضای شخصیت های معروف جهان
  مردم حمید بقایی را آزاد کردند
  دکتر احمدی نژاد بیمارستان بقیه الله را ترک کرد
  وضعیت بسیار بد جسمانی حمید بقایی
  واکنش دادستان تهران به نامه دکتر احمدی نژاد/ حق تعقیب قضایی این شخص محفوظ است
  عباس عبدی: اصولگرایی را می توان به پیش و پس از این عکس طبقه بندی کرد
  یادداشت علی اکبر جوانفکر/ حیرت!
 
 
نقدی بر یادداشت "تکثیر خیابان ایران" / مذهبی ها و حزب اللهی ها به فرقه تبدیل نمی شوند، دچار ادغام شتابزده در الگوهای مسلط جامعه هستند
نقدی بر یادداشت "تکثیر خیابان ایران" / مذهبی ها و حزب اللهی ها به فرقه تبدیل نمی شوند، دچار ادغام شتابزده در الگوهای مسلط جامعه هستند
 
پروفسور فرامرز رفیع پور: احمدی نژاد آخرین تیرِ ترکش سنت است / اگر اتفاقی بیفتد، به هیچ کسی رحم نمی شود، حتی به آن هایی که الان خودشیرینی می کنند
پروفسور فرامرز رفیع پور: احمدی نژاد آخرین تیرِ ترکش سنت است / اگر اتفاقی بیفتد، به هیچ کسی رحم نمی شود، حتی به آن هایی که الان خودشیرینی می کنند
 
تکثیرِ «خیابان ایران» / کلونی‌های دین‌داران و سیاستِ بقا؛ چالشِ زیستِ مذهبی در چهارمین دهه‌ حکومت دینی
تکثیرِ «خیابان ایران» / کلونی‌های دین‌داران و سیاستِ بقا؛ چالشِ زیستِ مذهبی در چهارمین دهه‌ حکومت دینی
دکتر احمدی نژاد در گذشت دکتر مریم میرزاخانی را تسلیت گفت
دکتر احمدی نژاد در گذشت دکتر مریم میرزاخانی را تسلیت گفت
 
از زنان عالم تا علم زنانه / حساب علم و فلسفه از لوس بازیهای فمینیستیِ رایج در ایران جداست
از زنان عالم تا علم زنانه / حساب علم و فلسفه از لوس بازیهای فمینیستیِ رایج در ایران جداست
 
چالش تصویر مریم؛ شکست گفتمان رسمی حجاب
چالش تصویر مریم؛ شکست گفتمان رسمی حجاب
 
 
::  پخش زنده ::  خانه ::  تماس با ما ::  RSS
© دولت بهار
info@dolatebahar.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار