آرشیو   |  درباره ما   |  دریافت اپلیکیشن اندروید دولت بهار   |  باشگاه مخاطبان دولت بهار    RSS   |  ارتباط با ما   |  پیوندها   |  نسخه تلکس   |  گیشه مطبوعات   |  حمایت از دولت بهار  
 * صفحه اصلی    * ارسال خبر و یادداشت    * فرزند ایران (خاطرات)    * صدای مهر و عدالت (آرشیو سخنرانیهای دکتر احمدی نژاد 92-84)  
جمعه، 31 شهریور 1396 - 21:27   
  تازه ها:  
   آخرین مطالب  
  مسئول بازجویی از داعشی‌ها در عراق کیست؟
  کشف کالای قاچاق در کشور ۳۲ درصد افزایش یافت
  پرتاب کفش، سخنرانی «حکمتیار» در هرات را مختل کرد
  دست برتر اسد در جنگ سوریه
  واکنش پرسپولیس به محرومیت چهار ماهه طارمی
  شوک بزرگ برای پرسپولیس/ طارمی چهار ماه محروم شد
  برانکو: بازی پرسپولیس سپاهان فراتر از سطح آسیا بود
  جعل نامه برای انتخاب سرمربی استقلال + سند
  همه پرسی کردستان عراق آثار منفی بر عراق و منطقه خواهد داشت
  مرگ و مفقودی ۱۹ پناهجو در دریای سیاه
  موجودی حساب باشگاه پرسپولیس «صفر» است/ هیچ کمکی نمی شود!
  بی حرکتی سلامت ایرانی‌ها را تهدید می‌کند
  حمایت قوی میشل عون از حزب الله لبنان
  5 بازی ماندگار استقلالِ منصوریان+عکس
  سید عمار حکیم: کرکوک رمز وحدت عراق است
  بدترین استقلال‌های تاریخ با منصوریان
  مسکو بر حمایت از وحدت عراق تأکید کرد
  جنجال در لیگ دسته اول فوتبال
  خبر خوش برای پرسپولیسی ها در روز مترجم شدن احمدزاده
  روزمه 3 گزینه نهایی هدایت استقلال
  دولت ترامپ، فرمان منع مسافرتی جدیدی صادر می‌کند
  بارزانی: با بغداد مذاکره میکنیم اما پس از برگزاری همه پرسی!
  افزایش نسبی قیمت نفت در بازار جهانی/ برنت ۵۶.۵ دلار
  ظریف: مذاکره با آمریکا بی‌فایده است
  چه کسی از دستکاری قیمت طلا در جهان سود می‌برد
  برجام و بحران کره؛ نقاط اختلاف آمریکا و آلمان
  العامری: عملیات آزادسازی «الحویجه» را از ۳ محور پیگیری می‌کنیم
  مقام سابق خزانه‌داری آمریکا: عایدی ایران از برجام ۱۵۰ میلیارد دلار نبود
  سازمان ملل: حل بحران یمن از راه نظامی ممکن نیست
  ثروتمندترین زن جهان درگذشت
- اندازه متن: + -  کد خبر: 406093صفحه نخست » دیدگاهجمعه، 9 تیر 1396 - 10:23
روحانی و چرایی بزرگنمایی فعالیت هایی اقتصادی سپاه
روحانی و چرایی بزرگنمایی فعالیت هایی اقتصادی سپاهمهدی قاسمی
  

آقای روحانی در مورد نقش سپاه در اقتصاد گفته  که اقتصاد از دولت بدون تفنگ به دولت با تفنگ (سپاه) منتقل شده است.

اما به راستی اقتصاد ایران و منابع تولید و تجارت در انحصار کدام گروه و جریان است؟ آیا سپاه؟ آیا نهادهای تحت فرمان رهبری؟ آیا دولت؟ آیا بخش خصوصی؟ کدامیک؟

برای پاسخ به این سوال در ابتدا باید ببینیم بازیگر واقعی اقتصاد ایران کیست؟

دانستن جواب درست این پرسش برای تمام افراد و جریانات موافق و حتی مخالف نظام که علایق و فعالیت های سیاسی دارند یک ضرورت به شمار می رود.

بعد از وفات امام (ره) تقسیم قدرت و ثروت به این شکل کلید خورد که قدرت نظامی و امنیتی به جناح راست و قدرت اقتصادی به جناح چپ رسید و مرزهای این تقسیم بندی به مرور زمان پر رنگ تر شد.

دولت ها تنها بازیگر اصلی و بی رقیب عرصه اقتصادی کشور بوده اند و سایر نهادهای اقتصادی غیر دولتی عمده مثل آستان قدس یا ستاد فرمان امام و امثالهم نیز اگرچه در تعیین راس ساختار از اختیار دولت خارج اند اما در بدنه ساختار و شرکت های زیرمجموعه کاملا وابسته به تصمیمات و مجوزهای دولتها بوده و هستند، اگرچه همینها نیز درصد اندکی از اقتصاد کشور را شامل می شوند.

عمده اقتصاد کشور شامل کارخانجات و صنایع دولتی و پتروشیمی ها و بنگاه های زیرمجموعه بیمه های دولتی و دستگاه ها و نهادهای عظیم اجرایی همگی در انحصار دولت است که به هیچ وجه قابل قیاس با نهادهای غیر دولتی همچون سپاه و ستاد اجرایی فرمان امام و حتی آستان قدس رضوی نیست.

حال با توجه به ترکیب دولت های بعد از انقلاب، باید ببینیم کدام گروه و جریان سیاسی توانسته است شاهرگ های اقتصادی و منابع کشور را در اختیار بگیرد؟

به پنج دلیل که در ذیل می آید جریان چپ، در حالی تمام اقتصاد کشور را به شکل خصولتی در انحصار خود دارد که سپاه بر خلاف گفته آقای روحانی، کمتر از یک درصد اقتصاد کشور در اختیارش است.

١- از سال ٦٠ تا امروز (٢٨ سال از ٣٦ سال گذشته) دولت در اختیار روحانی و حامیان اصلاح طلب و اصولگرا و کارگزارانی اش بوده است. تنها ٨ سال دولت احمدی نژاد را می توان خارج از حلقه جناح چپ محسوب کرد. اگر از لحاظ رفتارشناسی سیاسی و اقتصادی نیز این مساله را بررسی کنیم متوجه تفاوت ریشه ای در سیاست ها و جهتگیری های اقتصادی می شویم، جایی که بدنه اقتصادی کشور به شدت در مقابل تصمیمات احمدی نژاد مقاومت می کرد و این مقاومت نمود بسیار بزرگی در عرصه سیاسی داشت که بحران سیاسی ٨٨ بارزترین آن بود و دیدیم که جریان قالب بر اقتصاد کشور در ازای معامله بر سر بازپس گیری دولت در سال ٩٢، به خواباندن بحران و سرکوب اعتراضات رضایت داد.

٢- جهت گیری رسانه هایی که منبع تامین مالی نامشخص دارند، یک نشانه محکم می تواند باشد.

این سوال که عمده رسانه ها اعم از روزنامه های داخلی و همچنین اکثریت غالب رسانه های اپوزوسیون از کدام منابع مالی تغذیه می شوند و از کدام جریان سیاسی داخلی حمایت می کنند سرنخ مهمی است. تمام روزنامه ها در ایران تیراژ و فروش پایینی دارند و نقش اصلی آنها در تصرف ویترین دکه ها با سر تیترهای صفحه اول خلاصه می شود. اگر عموم مردم روزنامه نمی خرند و نمی خوانند اما اکثر رهگذران حتما به تیترها در دکه های روزنامه فروشی نگاهی می اندازند.

حال در نظر بگیرید که ٨٠ درصد ویترین دکه های روزنامه فروشی در اختیار روزنامه های کدام جریان است؟ اگر کیهان، وطن امروز، جوان و رسالت را که متعلق به جناح اصولگراست فاکتور بگیریم، بقیه روزنامه های مهم (٨٠ درصد ویترین دکه ها) در اختیار جناح مقابل است آنهم در حالی که مدعی هستند به منابع مالی حکومتی دسترسی ندارند. 

حال باید پرسید یک فرد یا گروه برای چه برای راه اندازی روزنامه و تصرف ٨٠ درصد ویترین دکه ها سرمایه گذاری می کند در حالی که می داند از محل فروش روزنامه، هیچ بازگشت سرمایه ای نخواهد داشت؟

بنابراین جریان غالب در ویترین دکه بی شک همان جریان غالب در اقتصاد کشور است.

اما نشانه مهمتر در موضوع رسانه را باید در آن دسته از رسانه های اپوزوسیون خارج کشور جستجو کرد که از یک جناح خاص در داخل نظام به شکل مستقیم یا غیر مستقیم دفاع می کنند، اعم از شبکه های تلویزیونی در پوشش اپوزوسیون که منبع مالی آنها برای هیچ کس مشخص نیست و همینطور افرادی که در قالب کارشناس در شبکه های فارسی زبان وابسته به وزارت خارجه کشورهای غربی حاضر شده و به دفاع از یک جریان سیاسی داخلی مشغول هستند.

مساله اینجاست که تامین مالی این شبکه ها و این افراد از طریق منابع مالی رسمی از داخل کشور ممکن نیست زیرا این کار، منابع مالی را قابل ردیابی و ثبت می کند. بنابراین اگر از داخل کشور به این گروه از اپوزوسیون پول تزریق می شود، این کار از منبع بنگاه های اقتصادی خصولتی و از طریق نمایندگان آنها و به شکل نقدی و در چمدان های پر از پول انجام می شود.
حال

باید پرسید که این نوع از اپوزوسیون مستقر در اروپا و آمریکا از کدام جریان سیاسی داخلی حمایت می کنند؟ بطور قطع ٩٩ درصد از آنها تمام قد پشتیبان دولت روحانی و جناح های حامی او هستند که این خود نشانه دیگری است که بنگاه های عظیم اقتصادی خصولتی متعلق به کدام گروه و جریان در کشور هستند.

٣- مساله برجام و نوع مواجهه جریانات داخلی با آن یک ملاک ارزیابی دیگر است.

اینکه در دعواهای جناح های داخلی یک طرف بر حفظ و افزایش قدرت نظامی و امنیتی و بخش دیگر بر حفظ شرایط موجود در اقتصاد و عبور از تحریم ها اصرار دارد، را باید دلیل قطعی دیگری بر رد ادعای حسن روحانی دانست. 

زیرا که اگر اقتصاد کشور در دست سپاه قرار داشت، آنها می بایست بیشتر از هر کسی نگران ادامه تحریم ها و تعطیلی بنگاه های اقتصادی خود و از بین رفتن منافع خود می بودند.

٤- موضع سیاسی کشورهای اروپایی ( به عنوان مهمترین شریک و ذی نفع اقتصاد ایران) نسبت به هر کدام از جریانات داخلی، یک نشانه قابل اعتنای دیگر است.

موضع سیاسی دولت های روحانی، خاتمی، هاشمی و حامیان آنها در رابطه با نوع دیپلماسی مطلوب شان که بهبود بدون محدودیت روابط با اروپا و در عوض تعلیق عادی سازی رابطه با آمریکا (برزخِ نه جنگ نه آشتی)، مطابقت زیادی با واقعیت روابط اقتصادی خارجی ایران دارد.

٥- آخرین دلیلی که به آن اشاره می کنیم نوع مواجهه جناح چپ با سیاست های اقتصادی دولت احمدی نژاد است. سیاست اقتصادی احمدی نژاد که بر محور خلع ید دولت در اقتصاد و واگذاری به بخش خصوصی استوار بود به شدت با مقاومت و مخالفت جناح چپ روبرو شد.

تبدیل بنگاه های اقتصادی کشور به سهام عدالت و تقسیم آن بین مردم به معنای از بین بردن هژمونی جناح چپ بر فضای اقتصادی کشور و ظهور یک سرمایه داری ملی غیر قابل پیش بینی بود.

این طرح از نظر جناح چپ، کودتا علیه انحصار آنها بر اقتصاد کشور و به عبارت دیگر نوعی جر زنی سیاسی در تقسیم قدرت و ثروت از طرف اصولگرایان محسوب می شد. 

بعدها دیدیم که با روی کار آمدن دولت روحانی، فاز دوم طرح سهام عدالت که قابل خرید و فروش کردن آن (در یک فضای رقابتی توسط سرمایه داران واقعی) بود، متوقف شد و عملا شرایطی برای مالکیت مردم بر این سهام اعمال شد که این طرح را عقیم و نیمه کاره گذاشت تا همچنان بنگاه های اقتصادی در دست مدیران دولتی منصوب جناح چپ باقی بماند.

بزرگ کردن جنجال واگذاری مخابرات به سپاه، در دولت احمدی نژاد، به منظور ایجاد هیاهو و فشار برای متوقف کردن روند خصوصی سازی انجام شد. در حالی که اولا مساله آنطور که بیان می کردند نبود و ثانیا به خاطر ماهیت مخابرات، ملاحظات و استثنائات امنیتی در واگذاری بخشی از آن مورد توجه قرار گرفته بود و این بهانه ای شد برای تخطئه خصوصی سازی و بزرگنمایی نقش سپاه در این مسیر.

اینکه آقای روحانی و دوستانشان خصولتی سازی (خصوصی دولتی) را به دولت احمدی نژاد نسبت می دهند یک دروغ بزرگ دیگر است، زیرا که خصولتی سازی یک انحراف و فساد در واگذاری هایی بود که مربوط  به دولت هاشمی و دولت خاتمی و در راستای همان تقسیم غنایم بود که پرونده های فساد آن را احمدی نژاد در مناظره با موسوی با خود به میز مذاکره برد و بخشی از آن را افشا کرد در حالی که دست طرف مقابل در این مورد کاملا خالی بود.

   
  

اضافه نمودن به:          

نظرات کاربران: 20 نظر (فعال: 15 ، در صف انتشار: 0، غیره: 5)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1396/4/9 - 11:04 |     15     9     |
قضیه خیلی ساده است. آمریکا اراده کرده سپاه حذف شود و ... چاره ای جز اجرای اوامر کدخدا ندارند.

ناشناس
| 1396/4/9 - 12:45 |     13     6     |
سپاه باید در مورد شبهه های مطرح شده کار تبلیغاتی خوبی انجام دهد و با شفاف سازی حیله مخالفان را به خودشان بازگرداند. خلاصه اینکه سکوت چاره کار نیست.

ناشناس
| 1396/4/10 - 23:00 |     6     5    
پاسخ: آنها هم همین را می خواهند که سپاه در موضع دفاع و متهم قرار گیرد و وقتش به این حرفها تلف شود.

ناشناس
| 1396/4/9 - 14:28 |     12     2     |
احسنت ! عالی بود .....لعنت بر انحصار گرایان که سالهاست با فریب برمردم حکمرانی میکنند وبا خشن ترین وسیله آدرس غلط هم داده ومیدهند.

امیرحسن
| 1396/4/9 - 14:35 |     13     2     |
آقای مهدی قاسمی، ضمن تشکر بابت مطلبی که قرار داده اید، لطفا در مورد این مطلبی که نوشته اید، بیشتر توضیح بفرمایید:
«جریان قالب بر اقتصاد کشور در ازای معامله بر سر بازپس گیری دولت در سال ٩٢، به خواباندن بحران و سرکوب اعتراضات رضایت داد.»

ناشناس
| 1396/4/13 - 09:02 |     5     2    
پاسخ: رد صلاحیت اقای مشایی سال ٩٢ و خود دکتر سال٩٦ در همین رستا بود. اقای روحانی قسم جلاله خورد که دیگر دولت سایق تکرار نمیشود و اقای خرازی گفت احمدی نژادیسم دیگر باز نخواهد گشت حتی اگر خون بخواهد

احمد
| 1396/4/10 - 15:37 |     10     1     |
عالی بود

ناشناس
| 1396/4/10 - 20:47 |     7     1     |
زجروشکنجه اقتصادی مردم هنوزادامه داردباآنکه دولت راپس گرفته اندوکدخداهاراپروارمیکنند!

رضاقلى
| 1396/4/11 - 06:54 |     8     16     |
خیال بافى هاى یک احمدى نژادى !

یک جانباز
| 1396/4/12 - 12:38 |     11     2    
پاسخ: از ته دل برایت متاسفم رضا قلی خان مگر اینکه یکی از همین چپاولگران بیت المال باشی و یا به نوعی به آنها وصلی.
احمد
| 1396/5/8 - 21:51 |     1     1    
پاسخ: اقا رضا قلی باید گفت ساده اندیشی یک اصلاح طلبمثل شما.

ناشناس
| 1396/4/15 - 07:57 |     5     3     |
خیال بافی نیست عین واقعیت است هموطن عزیز

نامدار
| 1396/4/20 - 08:12 |     4     1     |
آقای رضا قلی شما مثل اربابانت شعارنده مستدل و منطقی بگو کدام بند از این مطالب صحیح نیست.کارشما فقط شده شعار دادن و سیانمایی و تخریب از عقلانیت هم بویی نبرده اید.

sd
| 1396/4/26 - 14:17 |     1     2     |
فریدون آمددای حسن توهم بیا

بهرام
| 1396/5/5 - 19:08 |     1     2     |
پس چرا آقای احمدی نژاد از برادران قاچاقچی خود گله دارد


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
  لطفا از ارسال واژه ها و عبارات توهین آمیز ، مطالب دارای بار حقوقی و پیگرد قضایی و نیز حروف و کلمات و نشانه ها (مانند علامت تعجب) بصورت مکرر خودداری فرمایید. نظرات کوتاه تر زودتر بررسی و منتشر می شود. / توجه داشته باشید کد امنیتی ، زمان انقضا دارد و دقایقی پس از باز کردن منقضی می شود و برای ارسال نظر صفحه را باید رفرش کنید.
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ها  
  بخشی از ناگفته های ایام بازداشت در پیام حمید بقایی خطاب به ملت بزرگ ایران/ از اتهام جاسوسی، رمالی، انتقال پول به یونان تا براندازی نظام با لشگر جنیان!
  پاسخ علی اکبر جوانفکر به حداد عادل/ نرم افزار!
  پاسخ بقایی به اتهام دریافت مقدار زیادی ارز از یک نهاد نظامی
  یادداشت دکتر احمدی نژاد درباره صلاحیت قاضی و دادگاه حمید بقایی / آیا این همان دستگاه قضایی است که ملت ما در انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامی مطالبه کرده است؟
  آزار و اذیت دختر جوان در مسیر فرودگاه + عکس
  حمید بقایی ماجرای ۳۰۰ میلیون تومان را تشریح کرد
  نامه سرگشاده علی اکبر جوانفکر به مراجع تقلید درباره یارانه
  حضور دکتر احمدی نژاد، در دیدار اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام با رهبر معظم انقلاب/ مجمع باید انقلابی فکر کند و انقلابی باقی بماند
  عکس/ حضور دکتر احمدی نژاد، در دیدار اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام با رهبر معظم انقلاب
  بمب کشف شده در نجف آباد در بیابان منفجر شد
  عکس یواشکی دانشجوی دکترای مدیریت از نخستین کلاس سال تحصیلی جدید با دکتر احمدی نژاد
  دلسوزی بچه مثبت های حزب اللهی و خودکشی از ترس مرگ / ما خودمان آمریکای داخلی تاسیس کردیم!
  قدردانی وکیل دکتر احمدی نژاد از مقام مسئولی که سیاسی بودن پرونده دیوان محاسبات را تایید کرد!
  نظر عضو شورای نگهبان درباره دلیل رد صلاحیت دکتر احمدی نژاد/ آیت الله مومن: اگر اشخاصی ایرادی داشته باشند و ایرادشان برطرف شود صلاحیت شان تایید می شود + فیلم
  توییت حمید بقایی خطاب به حداد عادل: ... باتشکر از اعلام میزان "حقوقتان" لطفا میزان "درآمدتان" را هم بفرمایید!
  یامین پور: پرتکرارترین کلمه اى که در سفر به تونس پس از "ایرانی سلام" شنیدم، احمدی نجاد بود
  افشای جزئیات پیشنهاد استقلال به فاتح تریم +عکس
  توییت حسین دهباشی درباره عکس های احمدی نژاد در کشمیر
  دیوان محاسبات که آبروی خود را برد اما قضاوت خلاف روزنامه اعتماد هم با ادعاهایش سازگاری ندارد!
  ترامپ: به زودی در ماه اکتبر خواهید دید که با ایران و برجام چه خواهم کرد!
  جوانفکر: نامه وکیل دکتر احمدی نژاد به نمایندگان مجلس شورای اسلامی کاملا گویاست/ دکتر احمدی نژاد تنها برگ برنده ملت ایران است
  حضور و سخنرانی دکتر احمدی نژاد در مراسم بزرگداشت استاد شهریار + تصاویر
  این ولایتی جالب!
  امیراحمدی: برجام این «درس بد» را به آمریکا داد که می‌توان با زور از ایران هر چیز را گرفت/ برجام یک طرح خلع‌سلاح و واداشتن به تسلیم مطلق بود/ هدف، تغییر رژیم است
  یادداشت دکتر احمدی نژاد درباره اظهارات سخت دونالد ترامپ/ این رفتارها تنها مسیر اضمحلال امپراتوری خشن و خودخواه آمریکا را کوتاه تر خواهد کرد
  قاضی به متهم: از محضر دادگاه تقاضایی دارید؟!
  گزارش عملکرد ۴ ماهه دولت بخوروبخواب حسن روحانی/ ۹۸ درصد از درآمدهای دولت صرف امور جاری شد، بودجه عمرانی تقریبا هیچ!
  شلیک 11 گلوله به سمت برژنف رهبر شوروی سابق
  تو بخشی از آرایش و دکور صحنه هستی!
  توجیه مضحک دیوان محاسبات!
 
 
فقر فکری روشنفکران انقلاب و نگاه ساده انگارانه مکتب عدالتخواهی مشهد / چرا عدالت‌خواهان تکنوکرات شدند؟!
فقر فکری روشنفکران انقلاب و نگاه ساده انگارانه مکتب عدالتخواهی مشهد / چرا عدالت‌خواهان تکنوکرات شدند؟!
 
بخشی از ناگفته های ایام بازداشت در پیام حمید بقایی خطاب به ملت بزرگ ایران/ از اتهام جاسوسی، رمالی، انتقال پول به یونان تا براندازی نظام با لشگر جنیان!
بخشی از ناگفته های ایام بازداشت در پیام حمید بقایی خطاب به ملت بزرگ ایران/ از اتهام جاسوسی، رمالی، انتقال پول به یونان تا براندازی نظام با لشگر جنیان!
 
دلسوزی بچه مثبت های حزب اللهی و خودکشی از ترس مرگ / ما خودمان آمریکای داخلی تاسیس کردیم!
دلسوزی بچه مثبت های حزب اللهی و خودکشی از ترس مرگ / ما خودمان آمریکای داخلی تاسیس کردیم!
روایت دکتر سعید زیباکلام از جرم جنبش عدالتخواه دانشجویی / آیا مشکل دانشجویان بسیجی، سازمان بسیج دانشجویی نیست؟!
روایت دکتر سعید زیباکلام از جرم جنبش عدالتخواه دانشجویی / آیا مشکل دانشجویان بسیجی، سازمان بسیج دانشجویی نیست؟!
 
متن کامل پیام تصویری دکتر محمود احمدی نژاد درباره مسکن مهر خطاب به ملت ایران
متن کامل پیام تصویری دکتر محمود احمدی نژاد درباره مسکن مهر خطاب به ملت ایران
 
پاسخ به اظهارات وحید جلیلی در جمع جنبش عدالتخواه دانشجویی / تبختر عظیم حزب اللهی گری یا خود خدا پنداری!
پاسخ به اظهارات وحید جلیلی در جمع جنبش عدالتخواه دانشجویی / تبختر عظیم حزب اللهی گری یا خود خدا پنداری!
 
 
::  پخش زنده ::  خانه ::  تماس با ما ::  RSS
© دولت بهار
info@dolatebahar.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار