آرشیو   |  درباره ما   |  باشگاه مخاطبان دولت بهار    RSS   |  ارتباط با ما   |  پیوندها  
 * صفحه اصلی    * ارسال خبر و یادداشت    * عضویت در کانال تلگرام دولت بهار    * صدای مهر و عدالت (آرشیو سخنرانیهای دکتر احمدی نژاد 92-84)  
پنجشنبه، 27 تیر 1398 - 04:00   
  تازه ها:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 417694صفحه نخست » دیدگاهجمعه، 13 مرداد 1396 - 21:42
احمدی‌نژاد و مفهوم "رهبری سیاسی"
احمدی‌نژاد و مفهوم "رهبری سیاسی"علی ابوطالبی
  

از دیروز، «انتقادها»ی برخی هواداران دکتر احمدی‌نژاد از حضور ایشان در مراسم تنفیذ بالا گرفته، و مثل تمام بحث‌هایی از این قبیل — که طی چند سال اخیر به‌کرات شاهدش بوده‌ایم — از یک امر حکایت می‌کند:

درک ناقص یا واژگونه این طیف از مفهوم «رهبری سیاسی».

کسانی که کار سیاسی را از بنیان آموخته‌اند می‌دانند که اولاً، «رهبری» یک جریان سیاسی و اجتماعی، امری‌ست عینی؛ و نمی‌توان کسی را به آن منصوب یا از آن عزل کرد.

واقعیت عینی در جامعه امروز ما این است که محمود احمدی‌نژاد لیدر خط سوم در سپهر سیاسی «جمهوری اسلامی» است. (جریان‌شناسی سپهر سیاسی «انقلاب اسلامی» مقوله‌ای‌ست علیحده، که در جای دیگر باید به آن هم پرداخت.) نقد عالمانه یا جاهلانه منتقدان احمدی‌نژاد‌، اعتراض محترمانه یا غرغر و نق‌نق آن‌ها، و اسائه ادب و گستاخی احتمالی، تغییری در این واقعیت مسلم نمی‌دهد.

ثانیاً، رهبری سیاسی هر جریان، نه‌فقط نماد و شاخص آن، که «محور» و «پیش‌ران» جریان محسوب می‌شود و دینامیسم سیاسی آتی جریان را در تعامل با بدنه فراهم می‌کند. به‌عبارت دیگر، چنانچه بخشی از بدنه نخواهد یا نتواند این محوریت را بپذیرد یا «تعامل» بدنه و رأس را صرفاً «حرف‌شنوی رأس» از خود تلقی کند، خیلی زود خود را «خارج از جریان» خواهد یافت.

ثالثاً، تبعیت از رهبری هر جریان یا جنبش سیاسی و اجتماعی مستلزم درجاتی از اعتماد و اطمینان، و البته عقلانیت و محاسبه‌گری است. برای این‌که یک فعال سیاسی بتواند کنش و واکنش خود را در چارچوب جریانی که خود را به آن منتسب می‌داند تنظیم کند صرفاً عشق و علاقه و احساسات‌گرایی کافی نیست.

با این تفاصیل، جا دارد به مصادیق انتقادات تندروانه و کج‌روانه‌ای بپردازیم که طی چند سال اخیر شاهدش بوده‌ایم.

پیش از آن‌که به «…معاشی» و «…بسندگی» متهم شوم تأکید می‌کنم نه‌تنها با نقد و انتقاد مخالف نیستم، که آن را لازمه بلوغ و اعتلای جنبش عدالت‌خواهی می‌دانم.

کسانی که با مفهوم «سانترالیسم دموکراتیک» آشنا هستند، به‌خوبی درک می‌کنند که ابراز مخالفت آزادانه درون هر جریان سیاسی درعین پایبندی به چارچوب فعالیت و موضوعیت آن جریان، تا چه حد به غنای نظری و کارآمدی عملی آن جریان یا سازمان سیاسی یاری خواهد رساند.

و اما مصادیق:
طی سال‌های اخیر شاهد بوده‌ایم برخی تصمیمات آقای دکتر احمدی‌نژاد تا چه حد موج توهین و طعنه و نومیدی را در میان برخی «هواداران» ایشان برانگیخته؛ از شرکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن گرفته تا شرکت در انتخابات و اخیراً هم حضور در مراسم تنفیذ. این دسته از منتقدان، بدون این‌که درک صحیحی از توازن قوای سیاسی در کشور داشته باشند، احمدی‌نژاد را «دون‌کیشوت»‍ی می‌بینند که باید بی‌محابا به «آسیاب»های غول‌پیکر حمله کند.
از دید اینان، قرار است احمدی‌نژاد با عصایی جادویی، یک‌شبه طومار حیات ظالمان را درهم بپیچد و به چشم‌برهم‌زدنی، ایران را گلستان کند.

گروهی دیگر هم هستند که احمدی‌نژاد را «کاتالیزور»ی برای براندازی می‌بینند؛ و طبعاً خواهان اقدامات «براندازانه» او هستند.
نکته آخر:
کسانی که صادقانه به دکتر احمدی‌نژاد علاقه‌مندند اما مشی سیاسی ایشان را نمی‌پسندند و اصطلاحاً «از ایشان عبور کرده‌اند»، به‌راحتی می‌توانند با اندکی جست‌وجو میان گروه‌ها و گروهک‌های برانداز، در چارچوب جریان سیاسی دیگری فعالیت کنند: حداقل فایده‌اش این است که وقت خودشان و ما را تلف نمی‌کنند.

   
  

اضافه نمودن به:          

نظرات کاربران: 13 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیره: 2)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1396/5/14 - 00:09 |     1     3     |
شما؟؟؟؟؟

کورایم
| 1396/5/14 - 02:46 |     4     1     |
دکتر خارج از چهارچوب انقلاب و اران های اون اصلا متصور نیست ؛ و بنظر من این بدخواهان دکترن که علاقه دارن ایشون را بعنوان اپوزیسیون و خارج از چهارچوب نظام تعریف کنن ؛ این مملکت دشمنان شنیع و کثیفی داره چه از درون نظام و چه از برون که اصلا در شان دکتر نیست که ایشون را هم رده و هم ردیف اونها قرار داده بشه ؛ به هر حال هر برنامه عملی در درون خودش ممکنه و حتما به اشکالاتی برخورد میکنه که باید اصلاح بشه ؛؛ نظام و ساز و کارش هم فارغ از این بروز رسانی نیستن و از جانب ردم فقط افرادی مثل دکتر و مهندس و عدالت طلبان ظرفییت این اپدیت کردن را دارن و میکنن ؛ به هر حال عدالت مسیر خودش را باز میکنه و اشرافییت موضوعییت دایمی نداره ؛ درود بر دکتر

توحید
| 1396/5/14 - 04:06 |     2     5     |
نحوه ی برخورد شما و امثال شما با این انتقاد خیلی تند و ناراحت کننده و غیر منطقی هست.
الان بریم دنبال یکی از گروه های برانداز بگردیم واسه ثبت نام؟ اینطوری میبینی شما کسایی ک انتقاد میکننو؟ این کیلویی حکم دادن و کیلویی قضاوت کردن و برچسب چسبوندن دقیقا کجای جریان بهار تعریف شده؟
اینکه چار تا ایسم و میسم توی ی نوشته ی بیخود میارید، دلیل بر زورو بودنتون نیست و حقی ندارید ک اینطوری با کسی صحبت کنید.
شرکت دکتر تو مراسم دیروز از نظر بعضیا درست نبود. سوال پرسیدن ک چرا شرکت کرد؟، جواب سوال قطعا این مزخرفاتی ک شما نوشتی نیست، قطعا نیست. جواب سوال، آوردن دلیل هست، اگه دلیلی هست بگید، تا بحث کنیم، نهایتا هم یا قانع میشیم یا نمیشیم. قرار نیست بقیه هم جمله ب جمله مثل شما فکر کنن.

محمد
| 1396/5/14 - 10:54 |     9     5     |
ما در همه حال با احمدی نژادیم و می دانیم که در هر تصمیم و حرکتی که دکتر انجام می دهند رازهایی نهفته است شوخی نیست که میگن احمدی نژاد بزرگترین سیاستمدار دنیاست

ناشناس
| 1396/6/17 - 00:34 |     1     0    
پاسخ: اگر این دکتر شما سیاست داشت 600 میلیارد دلار را بر باد نمیداد

ناشناس
| 1396/5/14 - 12:10 |     0     5     |
شما هنوز پی احمدی نژاد رو ول نکردید

خسروایرانی
| 1396/5/14 - 18:09 |     1     3     |
پدربیامرز 4خط نوشتی وعذر عده ای راخواستی ومواظب وقتتم که تلف شده برای این 4 خط افاضات کی گفته شما رئیس این سایت هستی که تعیین تکلیف میکنی خوبه نه به داره نه به باره شاخ شونه کشیدن خلاف افتادگی وسنگینی وپرباری.

خسروایرانی
| 1396/5/14 - 23:19 |     1     5     |
این آقای ابوطالبی توبرج عاج نشسته بقیه راریز میبینه متاسفم که این سایت چنین معجونهایی داره که عینهو ژنرالها بگیر وببند راه انداخته

ناشناس
| 1396/5/15 - 02:50 |     6     1     |
۱-قبلا احمدی نژاد با توسعه احزاب به شکل فعلی موافق نبود ولی الانه به تقویت جریان بهاری پرداخته، البته بدون شناسنامه تحزب رسمی ۲-اگر محدوده رهبری احمدی نژاد در چهارچوب فعالیت های حزب شناسنامه دار باشد خوب است وگرنه جریان فکری غیر شفاف ممکن است با توهم هواداران متعصب تبدیل به یک فرقه نیمه علنی شود ۳- پتانسیل احمدی نژاد ارزشمندتر از محدود شدن به این چهار چوب های کلیشه ای است بهتر است بجای لیدر یک جریان بودن ، همچنان سرباز آماده ولایت برای خدمتگزاری به کشور در مناصب غیر ریاستی باشد

نقد محمد رحمانی بر این یادداشت
| 1396/5/16 - 18:32 |     1     3     |
دوست فرزانه و دانشمندم جناب آقای ابوطالبی مطلبی با عنوان احمدی نژاد و مفهوم رهبری سیاسی به نگارش درآوردند. بر خود واجب دیدم تا فارغ از شخصیت دوست داشتنی علی نقد جدی را به آن یادداشت داشته باشم‌.

🔴کدام جریان؟!
شروع یادداشت مورد نقد با این پیش فرض آغاز شده است که احمدی نژاد رهبر جریان سوم است و ...
پیش از هر نقد دیگری باید این سوال پاسخ داده شود که جریان چیست و چه شاخص هایی را می توان برای تمیز دادن وجود یک جریان تمام عیار سیاسی یا اجتماعی برشمرد!
در طول حداقل تاریخ انقلاب اسلامی شخصیت های متعددی را با عنوان جریان سوم یاد کردن از قطب زاده تا مرحوم سید احمد خمینی و جالب انکه با حذف ان نماد و شخصیت قدرتمند اساسا نه خبری از جریانی بود و نه خط و حامی!
در واقع انچه علی پیش فرض قطعی خود گرفته اساسا فاقد اعتبار است! احمدی‌نژاد امروز رئیس جمهور سابقی است که به علت برخی خدمات رفاهی برای اقشار ضعیف جامعه دارای محبوبیت است، این محبوبیت البته به حدی نیست که افراد را پس از رد صلاحیت وی متقاعد به واکنش اجتماعی و میدانی کند یا حتی مانع مشارکت در انتخابات یا حتی ریختن رای سفید به صندق کند بررسی آمار مشارکت و ارا سفید مطلبی انضمامی و قابل سنجش است نه یک ادعا کلی علاوه بر آن محبوبیت، شخصیت نسبتا کاریزماتیک و هوش هیجانی رئیس سابق جمهور و شعارهای وی موجب توجه برخی از افراد طبقه متوسط نیز به وی شده است که البته به علت فقدان رابطه سیستماتیک و تشکیلاتی و نفی هر گونه تشکیلات، و البته فقدان پشتوانه تئوریک و نظری این روابط سر اخر به ایجاد یک حلقه محدود اطراف ایشان تقلیل یافته است. افرادی که عمدتا در جامعه دارای جایگاه جدی اجتماعی و سیاسی نبوده و این رابطه برایشان به نوعی ایجاد شان و اعتبار اجتماعی می کند لومپن پرولتاریا و نه انکه حضورشان در حلقه های نخست باعث اعتبار بخشی به جریان شود.
سخن در این رابطه بسیار است اما به این جمله بسنده می کنم که گعده احمدی نژادی ها که فاقد ایدئولوژی، تاکتیک، رسانه، اصول نظری، رجال شاخص و حتی فاقد نخبگان است با حذف چهره کاریزماتیک احمدی نژاد به هر نحوی از هم می پاشد.

🔴ولایت مطلقه احمدی!
علی در فرازی دیگر به مفهوم تبعیت اشاره کرده است ولی هرگز روشن نکرده است که مبنای تابع بودن یاران باید از کجا حاصل شود!؟
انچه در یادداشت مورد نطر با عنوان اعتماد و اطمینان به رهبری از ان یاد شده تنها ترویج تعطیلی عقلانیت و ترویج نوعی از رهبری توتالیتر و فراگیر است.
تا به امروز برای هیچ کس سازکار تصمیم گیری احمدی نژاد روشن نشده است، مطالبه روشن شدن فلسفه تصمیم گیری ، مطالبه ای به حق است و نمی توان از یاران انتظار داشت که چشم بسته همچو شیعیان تنوری در تنور روشن بپرند با این بهانه که به عقلانیت و به حق بودن امام و ولی خود ایمان دارند!

🔴سانترالیسم دموکراتیک یا فرقه گرایی؟!
هنگامی که سخن از سانترالیسم می آید ناخوداگاه ذهن ها متوجه جریان چپ و اقمار ان در جهان می افتد یه عنوان تنها مثال در ایران گروه های چپ و التقاطی با چپ همگی به نوعی مروج سانترالیسم بودن و البته ادعای سانترالیسم دموکراتیک نیز داشتند . اما در عمل انچه برخی ازاین گروه ها ان را محقق کردن تبدیل سانترالیسم دموکراتیک لفظی شان به یک فرقه تمام عیار بود آنان که از رهبری سازمان کوچکترین انتقادی داشتن به اپورتونیست بودن متهم شده و با عنوانی همچو بریده، خائن، ترسو، ادم مسئله دار، عامل اطلاعات و سیستم امنیتی و نوکر حاکمیت بایکوت، تنزل جایگاهی، تصفیه و حتی حذف می‌شدند؛ هر چند که در این سازمان ها حداقل پیشوا علت تصمیم خود را شرح و بسط می داد و حداقل یاران خود را توجیه می‌کرد که علت تغییر ۱۸۰ درجه نظراتش چیست، چه شد با وجود تمام شعارهای ضد امپریالیستی با همان ها متحد شدند چه شد که در اقدام ... تنها شکست رقم خورد. و البته اگر کسی ان را نمی‌پذیرفت، به تعبیر علی راه باز بود و جاده دراز می توانست برود یک جریان دیگر را بیابد...‌
فرقه گرایی دقیقا ان است که عقل و شعور شخصی خود را در اختیار قطب جریان قرار داده و تصمیم او را عقلانی تر از عقل ناقص خود بدانیم و به جای توضیح خواستن و گرفتن وقت مولا . با ولایت مداری خود و اجرای بند به بند تصمیمات به سوی رستگاری دنیوی و اخروی رهنمون شویم!

سرکوب روحیه مطالبه گری و پرسش سرکوب آزادی اندیشه و مروج اقتدارگرایی است که کام همه ما از آن تلخ است.


@edallat1

پاسخ علی ابوطالبی به نقد محمد رحمانی
| 1396/5/16 - 18:35 |     2     2    
پاسخ: انتشار یادداشت «احمدی‌نژاد و مفهوم رهبری سیاسی» واکنش‌های متفاوتی برانگیخت، ازجمله برادر فرهیخته‌ام جناب آقای محمد رحمانی، یادداشتی فاقد عنوان در نقد آن نوشت.

از آنجا که بازشدن باب مباحثه در این زمینه را امری مبارک می‌دانم، کوشش می‌کنم در چند سطر پاسخی درخور به نقد آقای رحمانی بدهم.

یادداشت ایشان به سه بخش تقسیم می‌شود: در بخش نخست، آقای رحمانی اساساً وجود یک جریان سیاسی - اجتماعی حامی دکتر محمود احمدی‌نژاد را نفی می‌کند و آن را در حد «محبوبیت یک رئیس‌جمهور سابق» تقلیل می‌دهد.

بسیار خوب؛ برفرض صحت نظر ایشان، و با توجه به این‌که آقای رحمانی با کتاب همدم و همنشین است و قطعاً فرق میان جریان و جنبش و سازمان سیاسی را درک می‌کند، باید پرسید چرا ایشان چنین رسالتی بر دوش خود احساس کرده که دربارهٔ رهبری سیاسی جریانی که از نظر ایشان وجود ندارد، نقد بنویسد و از لزوم «آزادی انتقاد از قول و فعل رهبر این جریان» دفاع کند و از «سرکوب روحیهٔ مطالبه‌گری» زبان به شکوه بگشاید؟

درواقع محمد رحمانی متوجه نیست که وقتی می‌پرسد «کدام جریان؟» و سپس برخی کاستی‌ها و نقاط ضعف یک جریان اجتماعیِ زنده و پویا را دال بر «وجود نداشتن» آن می‌داند، باقی نوشتهٔ خود را بی‌اعتبار می‌کند. طبعاً وقتی جریانی «موجود» نباشد، رهبری هم نخواهد داشت، و طبعاً «نقد رهبری» آن نیز فاقد موضوعیت است.

بخش دوم یادداشت آقای رحمانی، واکنشی‌ست عصبی به واژهٔ «تبعیت». ایشان دعوت به تبعیت از احمدی‌نژاد و اعتماد و اطمینان به وی را معادل «تعطیل عقلانیت» و «ترویج رهبری توتالیتر» می‌داند و ضمن انتقاد از سازوکار تصمیم‌گیری احمدی‌نژاد، مطالبهٔ «روشن‌شدن ”فلسفهٔ“ تصمیم‌گیری‌های وی» را مطالبه‌ای بحق می‌داند. در اینجا باید دو موضوع را روشن کرد و از هم تمییز داد:

اول، بدیهی‌ست که اگر احمدی‌نژادی‌ها را «جریان» نمی‌دانیم، به طریق اولیٰ نباید سازوکار تصمیم‌گیری احمدی‌نژاد که از نظر آقای رحمانی جز ”محبوبیت“ و ”هوش هیجانی“ چیزی ندارد دغدغهٔ جدی‌مان باشد. بگذارید یک رئیس‌جمهور سابق — گیریم محبوب — که آقای رحمانی ادعا می‌کند فاقد توان سازماندهی و بسیج حامیان خود است، در محفلی چندنفره هر تصمیمی دلش می‌خواهد بگیرد؛ من و شما چرا باید واکنش نشان دهیم آقای رحمانی؟ اینجاست که آقای رحمانی به‌طور ضمنی ادعای پیشین‌اش را پس می‌گیرد و تلویحاً تأیید می‌کند تصمیمات و کنش‌های سیاسی محمود احمدی‌نژاد نه‌فقط در محدودهٔ آن «حلقهٔ محدود» بلکه در سپهر سیاسی ایران تأثیرگذار و ازقضا دامنهٔ تأثیر آن گسترده است.

دوم، و پس از آن‌که به وجود این جریان و رهبری بالفعل آن اذعان کردیم، باید از خود بپرسیم نقد و انتقاد، و مخالفت با برخی کنش‌ها و تصمیمات رهبری این جریان، با چه هدفی صورت می‌گیرد؟ قطعاً اگر به بیماری مخالف‌خوانی و متفاوت‌نمایی مبتلا نباشیم، و «انتقاد به‌صرف انتقاد» را همچون «هنر برای هنر» تلاشی پوچ و بیهوده بدانیم که صرفاً برای کسب «پرستیژ» صورت می‌گیرد، قصدمان از انتقاد چیزی جز «اصلاح» نخواهد بود.

بسیار خوب، اما در یک مورد مشخص، فی‌المثل شرکت دکتر احمدی‌نژاد در مراسم تنفیذ حسن روحانی، حد یقف این انتقادات کجاست؟ چگونه و با چه لحنی باید صورت گیرد؟ چه هدف و فرجامی را باید دنبال کند؟ پاسخ این پرسش‌ها بستگی تام به میزان آموزش سیاسی و درک صحیح انتقادکننده از فرآیند مبارزهٔ سیاسی دارد. فعال سیاسیِ آموزش‌دیده، می‌داند کدام نقد و نظر مخالف را کِی، کجا، و چگونه بیان کند و درعین‌حال که استقلال رأی خود را حفظ می‌کند، چگونه در هر لحظه مناسبات خود را با رأس و بدنهٔ جریان تنظیم کند. چه‌بسا اختلاف‌نظر چنان شدید و عمیق باشد که امکان ادامهٔ فعالیت سیاسی در چارچوب آن جریان یا جنبش یا سازمان سیاسی را ناممکن کند، اما فعال سیاسی آموزش‌دیده می‌داند که «انشعاب» به‌عنوان یک کنش سیاسی، مختص چنین شرایطی‌ست. قرار نیست تا ابد خود را متعلق به جنبش و جریانی بدانیم که دیگر هیچ نقطهٔ اشتراکی با آن نداریم.

و درست همین‌جاست که تبعیت از رهبری سیاسی اهمیت می‌یابد: چنانچه نقد و نظر مخالفی داریم، محترمانه و متمدنانه مطرحش می‌کنیم و برای اثبات درستی آن استدلال می‌آوریم، و چنانچه نتوانستیم اکثریت را با خود همراه کنیم، تصمیم می‌گیریم که آیا قادریم همچنان به‌عنوان عضوی از این جریان/جنبش/سازمان فعالیت کنیم یا ناگزیر از انشعابیم. این، عین عقلانیت سیاسی‌ست. درواقع کسانی که «تبعیت» از رهبری سیاسی را مترادف با «پیروی کورکورانه» می‌دانند یا درک درستی از فعالیت سیاسی ندارند یا هرج‌ومرج و «آنارشی» را بر کنش سیاسی هدفمند و سازمان‌یافته ترجیح می‌دهند.

پیش از جمع‌بندی، باید یادآور شوم بخش سوم نوشتهٔ آقای رحمانی تکرار مکررات و بازگویی تبلیغات جنگ‌سردی «ضدچپ» است که طی سال‌های اخیر به انحاء مختلف در نشریات وابسته به جریان‌ها و احزاب سرمایه‌سالار وطنی همچون مهر نامه و صدا و اندیشه پویا و … تبلیغ و ترویج شده و حاوی نکتهٔ تازه‌ای نیست؛ و هرچند باید پاسخی درخور گیرد، پرداختن به جزئیات آن ما را از موضوع اصلی دور می‌کند. صرفاً ذکر این نکته ضروری‌ست که دست‌برقضا، بسیاری از آثار کلاسیک و تئوریک جنبش چپ در جهان، حاصل مباحثات جدلی و انتقادی و ردّیه‌نویسی‌های نظریه‌پردازان چپ بر آراء و افکار و اعمال رهبران این جنبش است.

و اما جمع‌بندی: وجه اشتراک برخی حزب‌اللهیون و «احمدی‌نژادی‌»های منتقدِ احمدی‌نژاد این است که هر دو طیف معتقدند احمدی‌نژادِ خوب احمدی‌نژادی‌ست که عیناً مطابق میل آنان عمل کند؛ درعین‌حال که حاضر نیستند برای همراهی با احمدی‌نژاد در این مقطع خطیر، حتی اندکی از مواضع خود کوتاه بیایند. این استبداد رأی خفی سبب می‌شود در میدان عمل دچار تناقض شوند: در روزهایی که جنبش عدالت‌خواهی ایران از هر سو زیر ضرب است، در روزهایی که کارگران ایران به جرم مطالبهٔ دستمزد معوق خود شلاق می‌خورند و به دادسرا احضار می‌شوند، در روزهایی که نوک پیکان تهاجمات تمام کانون‌های زر و زور متوجه احمدی‌نژاد و یاران صدیق اوست، این جماعت فضل‌فروشانه به «نقد» احمدی‌نژاد همت گماشته‌اند بی‌آن‌که قدمی در دفاع از او بردارند. عبرت‌آموز این‌که فریاد «نقدپذیری» و «آزاداندیشی»شان گوش فلک را پر کرده اما کوچک‌ترین انتقاد از مشی منفعلانهٔ خود را با انگ «ولایت‌معاشی» و «احمدی‌نژادبسندگی» پاسخ می‌دهند و منتقد را تکفیر می‌کنند.

در این میان آنچه اهمیت دارد، شناخت الزامات مبارزه در مقطع کنونی‌ست؛ مبارزه‌ای بی‌امان در راه آرمان‌های بلندی همچون استقلال و آزادی و عدالت اجتماعی. طبعاً قرار نیست همهٔ وقت و نیروی خود را صرف کسانی کنیم که نقد را با مخالف‌خوانی اشتباه گرفته‌اند. میدان‌های بزرگ‌تری در پیش است.نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  لطفا از ارسال واژه ها و عبارات توهین آمیز ، مطالب دارای بار حقوقی و پیگرد قضایی و نیز حروف و کلمات و نشانه ها (مانند علامت تعجب) بصورت مکرر خودداری فرمایید. نظرات کوتاه تر زودتر بررسی و منتشر می شود. / توجه داشته باشید کد امنیتی ، زمان انقضا دارد و دقایقی پس از باز کردن منقضی می شود و برای ارسال نظر صفحه را باید رفرش کنید.
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  پخش زنده ::  خانه ::  تماس با ما ::  RSS
© دولت بهار
[email protected]
پشتیبانی توسط: خبرافزار