آرشیو   |  درباره ما   |  دریافت اپلیکیشن اندروید دولت بهار   |  باشگاه مخاطبان دولت بهار    RSS   |  ارتباط با ما   |  پیوندها   |  نسخه تلکس   |  گیشه مطبوعات   |  حمایت از دولت بهار  
 * صفحه اصلی    * ارسال خبر و یادداشت    * فرزند ایران (خاطرات)    * صدای مهر و عدالت (آرشیو سخنرانیهای دکتر احمدی نژاد 92-84)  
چهارشنبه، 1 فروردین 1397 - 12:37   
  تازه ها:  
   آخرین مطالب  
  تصاویر/ وضعیت روستاهای زلزله زده در سرپل ذهاب
  احتمال نشست سه جانبه دو کره و واشنگتن
  تظاهرات اعتراض آمیز در حلب و یونان علیه تجاوزات ترکیه در عفرین
  تهدید مسکو به "مقابله به مثل" علیه انگلیس
  آغاز بزرگترین رزمایش کشورهای خلیج فارس در عربستان
  رییس‌جمهوری میانمار استعفا کرد
  کوچک‌ترین کامپیوتر جهان! +عکس
  ترامپ خطاب به بن سلمان: در فاصله کوتاهی، دوستان بسیار خوبی شدیم!
  بی‌احتیاطی منجر به فوت ۸ مسافر در محورهای مازندران شد
  کرج - چالوس دوطرفه شد
  نارضایتی شدید مردم از هواپیمایی تابان
  جاده‌های شمال همچنان درگیر ترافیک پرحجم
  رژیم صهیونیستی رسما به حمله به رآکتور هسته‌ای سوریه اذعان کرد
  ماهی‌قرمز را از دسترس بچه‌ها دور کنید
  ساعت رسمی کشور امشب یک ساعت به جلو کشیده می‌شود
  «افسانه هزار پایان» ۲ گروهه شد
  در سری پنجم پایتخت چه می‌گذرد؟
  ۳۰ دلیل برای سفر به ایران از نگاه سی‌ان‌ان+ تصاویر
  طرح توقف حمایت آمریکا از عربستان در مجلس سنا رای نیاورد
  شهادت ۶ شهروند عراقی توسط داعش در شمال بغداد
  جاده‌های شمال همچنان درگیر ترافیک پرحجم
  تشدید اجرای جریمه 30 هزار تومانی پرتاب زباله در نوروز
  روغن میخک درد دندان را تسکین می‌دهد؟
  ترامپ: دموکرات‌ها من را استیضاح می‌کنند
  تصاویر/ مراسم تحویل سال ۱۳۹۷ در حرم مطهر رضوی
  روسیه برای ترکیه نیروگاه هسته‌ای می‌سازد
  انتقال توپ و نماد جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه به فضا
  مهمترین انواع کلاهبرداری مجازی در ایام نوروز
  عکس/ رقم نهایی فروش تجهیزات نظامی آمریکا به عربستان
  شوخی و دعای کی‌روش در لحظه تحویل سال 97
- اندازه متن: + -  کد خبر: 418277صفحه نخست » خبردویکشنبه، 15 مرداد 1396 - 13:43
تفاوت جنسیتی در تبعیض‌های مبتنی بر دینداری در ایران
تفاوت جنسیتی در تبعیض‌های مبتنی بر دینداری در ایراندولت بهار: سبک حجاب زنان و میزان انطباق آن با حجاب تأیید شده حاکمیت و نیز میزان انطباق آن با حجاب عرفی تعریف شده در انواع دینداری ها، معیار و شاهد تجربی در دسترس و سهل الوصولی است که هم برای نهادهای رسمی و هم برای عموم جامعه، به سادگی این فرصت را فراهم می‌آورد که هر زنی را صرفاً با استناد به کیفیت حجاب او در یکی از دسته بندی‌های هویتی از پیش‌ساخته‌شده قرار بدهند، و سپس بر مبنای همین رده بندی با او برخورد کنند. در همه جا این اتفاق به طور اتوماتیک برای زنان می‌افتد، مهم نیست محل مواجهه کجا باشد: خیابان، فروشگاه، اداره، دفتر کار،‌ دانشگاه، مهمانی خصوصی، سالن تئاتر، مطب پزشک و حتی دنیای مجازی ... .
  

دولت بهار/ اگرچه درباره تبعیض‌های جنسیتی برآمده از عرف، قانون یا مذهب سخن بسیار رفته است، اما موضوعی که به نظر می‌رسد به آن توجهی نشده، تفاوت جنسیتی در ایران در تبعیض‌های مبتنی بر «دینداری» است.

دینداری در ابعاد اعتقادی و مناسکی‌اش، در حوزه رسمی (طبق قانون و مقررات) و غیررسمی (طبق عرف) مبنای تبعیض قرار می‌گیرد:

از طرفی با استناد به ظواهر یا پرس و جوی مستقیم یا با واسطه، میزان پایبندی اعتقادی و مناسکی فرد به امور دینی، از سوی مراجع رسمی در صورت نیاز (مثلاً در بدو استخدام) بررسی، ارزیابی، ثبت و آرشیو می‌شود. این داده‌ها و اسناد بعداً می‌تواند با استناد به مقررات رسمی موجود، مبنای تبعیض سیستماتیک قرار بگیرد. مثلاً فرد از بعضی حقوق اجتماعی محروم بشود، مثل استخدام، ارتقا، تأیید صلاحیت برای سمتی خاص و ... .

از طرف دیگر، میزانی که فرد اعتقاد نظری و التزام عملی‌اش را به عقاید و مناسک دینی به طور آشکار بیان و عرضه می‌کند، گاه و بی گاه مورد ارزیابی غیررسمی جامعه نیز قرار می‌گیرد. افراد جامعه با استناد به این مشاهده و ارزیابی ضمنی و غیررسمی، و بر مبنای موضعی که خودشان نسبت به دین، دینداری و دینداران دارند، روابطشان را با طرف مقابل تنظیم می‌کنند. مثلاً کم‌تردیندارها با مشاهده‌ی ظاهر دیندارترها، ممکن است از آن‌ها فاصله بگیرند یا دیندارترها همین واکنش را به کم‌تر دیندارها نشان بدهند. یا افراد با نوع و میزان دینداری مشابه، بیشتر به هم اعتماد کنند و با یکدیگر ارتباط بیشتری برقرار کنند. در واقع نوع و میزان دینداری افراد، نوعی هویت برای آن‌ها ایجاد می‌کند،‌ و این هویت خودش موجب دسته بندی شدن نزد دیگران می‌شود، و دیگران بر مبنای همین دسته بندی، شخصیت فرد را قضاوت می‌کنند، و روابط خود را با او بر مبنای این قضاوت تنظیم می‌کنند.

در این زمینه در سه جا مشکل به وجود می‌آید:

نخست آن که از آن جا که حاکمیت ادعای ترویج و پاسداری از دینداری را دارد، کسی که نشانه‌های آشکاری از دینداری ارائه کند به نوعی ممکن است مؤید و مدافع تمامی ایده‌ها، سیاست‌ها و شخصیت‌های منتسب به  حاکمیت تلقی شود که در واقعیت لزوماً چنین نیست. یا کسی که فاقد نشانه‌های آشکار دینداری است، از سوی عده ای برچسب ضدیت با حاکمیت یا ضدیت با وطن‌دوستی بخورد. در این جا هویت دینی و سیاسی افراد در هم می‌آمیزد، و همواره این خطر وجود دارد که فردی با یک نوع هویت دینی، در نزد دیگران به نوعی هویت سیاسی منتسب شود که لزوماً با آن هماهنگ نیست.

دوم این که با استناد به دو بند نخست این نوشتار، از آن جا که میزان پایبندی اعتقادی و مناسکی فرد به امور دینی، هم می‌تواند در نهادهای رسمی مبنای تبعیض سیستماتیک و حقوقی نسبت به افراد شود، و هم در فضای عمومی جامعه روابط اجتماعی برمبنای هویت دینی افراد شکل بگیرد و افراد از جانب جامعه نیز بر مبنای هویت دینی‌شان مورد قضاوت و تعامل واقع شوند،  شواهد آشکاری که فرد از سبک و میزان دینداری خود در ابعاد اعتقادی و مناسکی ارائه می‌دهد یا نمی‌دهد ممکن است برای او هزینه داشته باشد. این امر خود موجب می‌شود نوعی دوگانگی رفتاری در افراد شکل بگیرد (ریاکاری و تظاهر). برای مثال ممکن است کسی که پایبندی مناسکی خود را در محیط کار نشان نمی‌دهد، فرصت ارتقا را از دست بدهد،‌ یا کسی که اعتقادات مذهبی خاصی داشته باشد و به لوازم عملی آن پایبندی نشان دهد، ممکن است از جمع دوستانه در بعضی موقعیت‌ها یا برای همیشه طرد شود، یا برخورد یک فروشنده یا کارمند یا استاد بر حسب ظاهر فرد که او را پایبند به مذهب نشان می‌دهد/ نمی‌دهد با مشتری یا ارباب رجوع یا دانشجو متفاوت باشد.

سوم این که قضاوت شدن بر مبنای هویت مذهبی، تنها به قضاوت درباره گرایش مذهبی و سبک دینداری و حتی پیشداوری درباره گرایش سیاسی فرد متوقف نمی‌شود، بلکه معمولاً با پیش داوری و قضاوت‌های کلیشه ای در مورد صلاحیت‌ها، قابلیت‌ها و ویژگی‌های شخصیتی و اخلاقی فرد در می‌آمیزد که لزوماً با واقعیت هماهنگی ندارد.

مشکل تفاوت جنسیتی از آن جا بر می‌خیزد که به طور معمول و روزمره، شناخت نوع دینداری افراد و میزان پایبندی اعتقادی و مناسکی آن‌ها به سرعت و سهولت امکان پذیر نیست، و نیاز به داده و مشاهدات معتبر یا پرس و جو دارد، مثلاً باور فرد به اصول اعتقادی مذهب، یا پایبندی به احکام نماز و روزه و خمس و .... اما در این جا یک استثنای جنسیتی وجود دارد: حجاب زنان.

سبک حجاب زنان و میزان انطباق آن با حجاب تأیید شده حاکمیت و نیز میزان انطباق آن با حجاب عرفی تعریف شده در انواع دینداری ها، معیار و شاهد تجربی در دسترس و سهل الوصولی است که هم برای نهادهای رسمی و هم برای عموم جامعه، به سادگی این فرصت را فراهم می‌آورد که هر زنی را صرفاً با استناد به کیفیت حجاب او در یکی از دسته بندی‌های هویتی از پیش‌ساخته‌شده قرار بدهند، و سپس بر مبنای همین رده بندی با او برخورد کنند. در همه جا این اتفاق به طور اتوماتیک برای زنان می‌افتد، مهم نیست محل مواجهه کجا باشد: خیابان، فروشگاه، اداره، دفتر کار،‌ دانشگاه، مهمانی خصوصی، سالن تئاتر، مطب پزشک و حتی دنیای مجازی ... .

این در حالی است که مردان بر اساس نوع پوشششان به سادگی قابل دسته بندی شدن در طبقه بندی‌های هویتی رایج، در ایران نیستند. به همین دلیل به راحتی بر مبنای این طبقه بندی‌ها مورد قضاوت قرار نمی‌گیرند. و متعاقب آن به سادگی مورد تبعیض‌های رسمی و غیررسمی اجتماعی مبتنی بر هویت دینی قرار نمی‌گیرند. به دلیل آن چه در مورد (3) گفته شد؛ نه تنها به دلیل آشکار بودن حجاب، هویت مذهبی زنان سریع تر رمزگشایی می‌شود، بلکه با همین نشانه حجاب، گرایش سیاسی و حتی ویژگی‌های شخصی و شخصیتی و ترجیحات اخلاقی گمانه زنی می‌شود. بدین ترتیب زنان بیش از مردان در معرض قضاوت‌های سوگیرانه، غیرواقعی و گاه غیرمنصفانه نسبت به شخصیت، اخلاق، صلاحیت و توانمندی‌هایشان قرار می‌گیرند.

یک مثال جالب و نسبتاً جدید، مقایسه عکس‌های پروفایل زنان و مردان در شبکه‌های اجتماعی است. احتمالاً تصویر پروفایل زنان و مردان بر اساس معیارهای زیبایی شناسی به یک نحو قضاوت می‌شود، اما تصویر زنان همواره خواسته یا ناخواسته حاوی اطلاعات بیشتری درباره هویت دینی و سبک دینداری آن‌ها است، یا دست کم اطلاعاتی درباره آن نوع هویت و سبکی که مایل‌اند در نزد مخاطبان (اعم از مخاطب عمومی یا رسمی) بسازند. حتی  حذف تصویر شخصی و جایگزین کردن آن با تصویر فرزند، گل، عکس-نوشته و اشیا می‌تواند نه تنها بیانی دیگر از سبک دینداری باشد (زنی که به دلایل مذهبی مایل نیست تصویر خود را در معرض دید عموم بگذارد)، بلکه می‌تواند استراتژی ای برای محافظت از خود در برابر طبقه بندی‌ها، قضاوت‌ها و تبعیض‌های احتمالی مبتنی بر نوع دینداری باشد. در واقع فرد با حذف تصویر خود، داده ای در مورد حجاب خود در اختیار مخاطب قرار نمی‌دهد، بنابراین اطلاعاتی برای قضاوت در مورد تعلق هویتی او به انواع سبک‌های دینداری و قضاوت‌های بعدی متعاقب آن در اختیار بیننده قرار نمی‌گیرد.

بنابر آن چه گفتم، «حجاب زنان» برخلاف سایر باورها و مناسک مذهبی که به سرعت و در هر موقعیتی قابل شناسایی  و تحقیق نیستند، بخشی از پوشش است که در معرض دید عموم است. اطلاعاتی که سبک و کیفیت حجاب زنان در مورد باورهای مذهبی احتمالی آن‌ها به مخاطب می‌دهد، موجب طبقه بندی آن‌ها در نوعی نظام طبقه بندی هویت مذهبی شود. این نظام طبقه بندی غالباً فارغ از کلیشه‌ها و پیش داوری نیست. ولی می‌تواند مبنای قضاوت در مورد فرد، و متعاقب آن منجر به تبعیض‌های رسمی یا عرفی شود. ادعای این نوشتار این است که این گونه ای ویژه از تبعیض است که مردان فارغ از حجاب، از آن مصون هستند. این گونه‌ی ویژه‌ی تبعیض، حاصل ضرب تبعیض مبتنی بر جنسیت و تعبیض مبتنی بر دینداری است.

* امضا محفوظ ـ یکی از بانوان پژوهشگر علوم اجتماعی

برگرفته از کانال: دین | فرهنگ | جامعه

   
  

اضافه نمودن به:          

نظرات کاربران: 14 نظر (فعال: 14 ، در صف انتشار: 0، غیره: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1396/5/15 - 15:12 |     13     12    
ظاهرا باید دیگر به جولان لیبرالها و فمینیستها در سایت دولت بهار عادت کنیم.
آری. ما بین افراد مومن و افراد بی اعتقاد بشدت فرق می گذاریم. اصلا این تبیعیض بین مومن و کافر را هم باید حذف کرد با نظر شما چرا که خیال می کنید اساسا دین مساله ای فردی است و ربطی به سیاست اجتماع ندارد. شکل دیگر همین حرفها را اخیرا یک عمامه انگلیسی و آخوند از خدا بی خبر مدعی سواد مطرح کرد.
اینکه افراد رابطه خود را با دیگران بر اساس دیانت تنظیم کنند دقیقا دستور قرآن است. وظیفه اهل ایمان هم بر تبری از اهل کفر قرار گرفته است:

قَد کانَت لَکُم أُسوَةٌ حَسَنَةٌ فی إِبراهیمَ وَالَّذینَ مَعَهُ إِذ قالوا لِقَومِهِم إِنّا بُرَآءُ مِنکُم وَمِمّا تَعبُدونَ مِن دونِ
اللَّهِ کَفَرنا بِکُم وَبَدا بَینَنا وَبَینَکُمُ العَداوَةُ وَالبَغضاءُ أَبَدًا حَتّىٰ تُؤمِنوا بِاللَّهِ وَحدَهُ سوره مبارکه الممتحنة آیه ۴

حالا حضرتعالی به این نتیجه رسیده اید که باید این آیات قرآن را کنار گذاشت و مانند لیبرالها این تقسیم بندی را حذف کرد؟ اتفاقا اینکه ما به درستی به این دستور عمل نمی کنیم و با با اقشار سکولار قطع رابطه و ابراز برائت نمی کنیم جای سرزنش دارد. در در مورد اقشار سست ایمان هم وظیفه ما حتی الامکان امر به معروف و نهی از منکر است و اگر نهی لسانی ممکن نیست حداقل وظیفه ما دوری گزیدن و اخم کردن است تا اینها بدانند ما قبلا از عمل آنها بیزاریم.

اما در مورد مشکلاتی که نوشتید:
مورد اول: اتفاقا باید همینطور هم باشد. اگر نظام اسلامی است باید مسلمان حامی آن محسوب شود. حتی جایی می رسد که حاکم ولید بن عبدالملک اموی است اما امام سجاد علیه السلام برای لشکریان او دعای خیر می کند چرا وجود حکومتی با ظاهر و ادعای اسلام هر چند ایده آل نیست اما بهتر از سلطه رسمی کفار است. کسی هم که رسما تظاهر به نشانه های بی دینی می کند قطعا نباید در حاکمیت اسلام احساس امنیت داشته باشد چرا که در حال ابراز دشمنی با ایدئولوژی حاکم است. اتفاقا تمام حدود و تعذیرات اسلامی هم برای مواردی است که گناه علنا در جامعه اظهار شود. و اگر کار به تکرار گناه علنی مشید ولو در مورد گناه نه چندان بزرگی مانند روزه خواری اگر به سه بار تکرار در ملاعام کشید حکم آن شرعا اعدام است. چرا که دیگر گناه آن فرد روزه خواری نیست بلکه ابراز عناد با اسلام و ترویج گناه و افساد فی الارض است. کسی هم که دین ندارد حق ندارد در جامعه دینی زندگی کند.
نکته مهم اینکه حتی اهل کتاب هم به این شرط در جامعه اسلامی حق زندگی دارند که تظاهر به مخالفت با اسلام نکنند. برای مثال حق ندارند ولو شراب را حلال بدانند شراب فروشی باز کنند. و البته بسیاری دیگر از احکام احتماعی آنها نظیر حجاب هم مشابه اسلام است و اساسا حجاب در تمام ادیان الهی واجب بوده و هست و بی حجابی صرفا ثمره کفر و بت پرستی اعراب جاهلی و یا یونان و روم باستان است که اروپاییان در رنسانس مجددا به فرهنگ کفرآمیز آنها بازگشتند.


مورد دوم: مجددا این هم چیز خوبی است که کسی که دیندار نیست باید از جامعه اسلامی طرد شود. اصلا بروید ببینید شان نزول آیه 118 سوره توبه را. سه نفر مسلمان که در جنگ تبوک در میانه راه از جنگ بازگشتند و تارک جهاد شدند. پیامبر و مسلمانان بعد از بازگشت این سه نفر را بایکوت و تحریم کردند و حتی از حرف زدن و فروش کالا به آنها خودداری کردند. تا جایی که این سفر ناگزیر مدینه را ترک کرده و بیابان مشغول توبه شدند تا بالاخره خدا توبه آنها را پذیرفت و آن آیه نازل شد و به آن سفر اجازه بازگشت داد. حال گناه آنها در مورد مساله بسیار سنگینی مانند جهاد آنهم در اوج تابستان و برای سفر بسیار دور به مرز روم بود. حالا چه رسد به کسی که واجبات ساده و راحت نظیر نماز یا حجاب را علنا ترک می کند! واقعا نمی دانم چه رازی است که یک روسری چند گرمی و یک لباس گشاد و راحت اینقدر برای برخی زنان سخت است اما ساعتها آرایش و یا پوشیدن لباسهای تنگ و بدن نما را ساده می دانند!
و عده ای هم به جای منع آنها تلاش می کنند حجاب را در دین مرنگ یا حذف کنند! عده ای هم می گویند اجبار نباید باشد! اما وقتی نوبت به قوانین اجتماعی سکولار نظیر بستن کمر بند ایمنی و یا قوانین مبارزه با رشوه می رسند بشدت طرفدار اجبار می شوند! چرا که برای آنها قانون زمانی قابل پذیرش است که غربیها آن را امضا کنند. و اگر غربیها چنین قانونی نداشته باشند از نظر آنها آن قانون اجبار و تحمیل است و لو در نهایت خردمندی و فایده برای جامعه باشد.


مورد سوم: چرا هماهنگی ندارد؟ چرا خیال می کنید کسی می تواند دین نداشته باشد و آدم خوبی باشد؟
اشکال کار شما این است که گزاره انما الاعمال بالنیات را قبول ندارید. کافر یا فرد سست ایمانی که واجبات دینی خود را انجام نمی دهد اما اتفاقا خوش اخلاق است و یا مثلا به فقیران کمک می کند دارد این کار را برای نفس خود و لذت نفس انجام می دهد نه برای خدا. اتفاقا این شیطان است که به او امر می کند از مال زکات نداده یا خمس نداده و یا حتی مال دزدی و اختلاس برود مثلا به خیریه ها کمک کند تا به این ترتیب مردم به مسلک او یعنی سکولاریسم خوش بین شوند.
آیا نخواید داستان معاویه را که شبی کسی او را نیمه شب از خواب بیدار کرد و گفت برو در مسجد نماز شب بخوان؟ از او پرسید تو کیستی؟ آن فرد پاسخ داد ابلیس هستم. نماز شب خواندن تو به نفع من است.
اینکه می بینید کشورهایی هستند سکولار و لاییک اما ظاهرا عادلتر و پاک تر از کشورهای اسلامی دلیل مهمی دارد و آن اینکه شیطان هیچ گاه کافری را که در خط خودش است وسوسه نمی کند. حتی اتفاقا او را به کارهای نیک امر می کند تا تبلیغی باشد برای کشاندن مردم به کفر. برای همین در کشورهای مذهبی و مخصوصا اسلام و مخصوصا ایرانی شیعی از همه جای دنیا وضع فساد بدتر است چرا که بیشترین تمرکز شیطان روی جوامع دینی است. برای همین شیطان مافیا را در ایتالیای کاتولیک مذهبی راه می اندازد نه در سوئد یا چک بی خدا.

پس اینکه شما می بینیدفردی بی اعتقاد است اما اخلاق خوب دارد و یا کارهای خیر ظاهرا انجام می دهد شک نکنید خدا هرگز او اینکارها را قبول نخواهد کرد چرا که انما یقبل الله من المتقین.
برای همین است که شیعه اعتقاد راسخ دارد اگر کسی تمام عمر در حال عبادت و یا کارهای خیر و کمک به مستمندان باشد و هر روز روزه و هر شب مشغول عبادت و بین زرکن و مقام کعبه بمیرد اما ولایت امام علی علیه السلام را نداشته باشد به رو در آتش جهنم است.
پس اگر احیانا دیدید زنی بی حجاب است اما اعمال به ظاهر نیکی دارد شک نکنید که به خاطر آن است که شیطان خودش او را به این اعمال تحریک می کند تا اولا آن شخص خودش احساس کند که کارش درست است و ثانیا مردم با دین او در دینشان به شک بیفتند. و بر عکس شیطان هر کاری بتواند می کند تا مذهبی ها را به کارهای بد وادار کند.

اما در واقع ریشه نوشته هایی مانند متن فوق و اظهارات مشابه همه در آن است که آن فرد گوینده یا نویسنده دین را همان religion معنا کرده و امری کاملا فردی می داند.در حالی که دین دستور العمل تمدن سازی و قانون اجتماعی است. قرآن حتی قوانین پادشاهان غیر اسلامی را هم دین آنها می داند. آیا نخوانده اید آیه 76 سوره یوسف علیه السلام را که
کذلک کدنا لیوسف ما کان لیاخذ اخاه فی دین الملک الا ان یشاء الله

متاسفانه شما تحت تاثیر غربیها اساسا بار حاکمیتی و احتماعی برای دین قایل نیستید. والا می دانستید همین تفاوت و اختلاف بر سر حاکمیت و ولایت و اداره زندگی انسانها است که سبب می شود مومن و کافر نتوانند با هم
زندگی کنند و باید از هم جدا شوند و همین مساله است که سبب اختلاف و خونریزی می شود که البته این هم بخشی از امتحان الهی برای مومنان است.
قَاتِلُوا الَّذِینَ لَا یُؤْمِنُونَ بِاللهِ وَلَا بِالیَوْمِ الآَخِرِ وَلَا یُحَرِّمُونَ مَا حَرَّمَ اللهُ وَرَسُولُهُ وَلَا یَدِینُونَ
دِینَ الحَقِّ سوره توبه آیه 29

ابتدا دین را بشناسید. آن وقت خواهید دید که منظور از تمدن اسلامی چیست. تمدن هم معنایش حرمت در چارچوب و مسیرهای خاص است. آنچه الان در دنیا به عنوان فرهنگ و تمدن نامیده می شود عین وحشیگری است.

پاورقی
. جالب اینکه در همین مورد کسی بود که در زمان امام صادق با آنکه دزد بود به عنوان فرد نیکوکار شهرت یافته بود. و خیال می کرد مثلا چهار غذا بدزدد و به فقیر بدهد. آن قت برای هر کار خوب ده حسنه دریافت می کتند و برای هر دزدی یک گناه! پس چهل منهای 4 یعنی 36 حسنه می برد! امام امام صادق علیه السلام او را آگاه کرد که چهاز دردی چهعر گناه بود و دادن مال دزدی به فقیر هم چهار گناه . هشت گناه کردی و حسنه هم نداری چون انما یتقبل الله من المتقین.

. دردناک اینکه خود احمدی نژاد بود که به درستی می گفت کسی که با امام نباشد فرق ندارد در مسجد باشد یا کاباره. حالا طرفداران احمدی نزاد خیال می کنند کسی که عقیده اش مشکل دارد اگر کار خوب بکند بهتر از کسی است که عقیده دارد و آن کار خوب را انجام نداده! که این غلط محض است. مومنی که کار خوب نمی کند مثل کسی است که سوار خودرو خرابی شده اما مسیر درست را می شناسد و می داند که باید در آن حرکت کند اما فرق بی ایمانی که کار خیر می کند عین شخصی است که سوار ماشین آخرین مدل به سوی دره می رود!

. جالب اینکه این جمله هم از احمدی نژاد بود که اصولا جنگفرهنگی نداریم و آن که فرهنگ غرب نامیده می شود عین بی فرهنگی و وحشیگری است.
حالا واقعا چه شد در این چهار سال که احمدی نژادیها از آنجا به اینجا رسیدند؟
پاسخ با آقای حیدری و مسوولان دولت بهار


کورایم
| 1396/5/16 - 11:19 |     4     3    
پاسخ: ناشناس ؛ مطابق معمول تکفیر و اتهام خروج از دین و اعتقادات شیعه پاسخ شماست ؛ که البته یک ظرافتی از پنهانکاری هم وجود داره در چفتار شما که این اخوند و امثالهم را وقتی در تقابل با خود با استدلالات محکم میبینید با ظرافت ان را به تقابل با حکومت معصوم هم سوق میدید ؛ گو اینکه خود را در درجه ای از عصمت برای تشکیل حکومت اسلامی میدونید ؛
که واقعییت جمهوری اسلامی و اصولگرایانش تا به امروز جز این نبوده ؛ هرکس گفتار اعتقادی متفاوت داشت یا انحرافی از اب درامد یا منافق و کافر و جمهوری اسلامی هم عین راه راست و انتقاد به ان نارواست و هرکه خود را به این قایق بسته لابد بی خطا و اشتباه است ؛ که البته چهل سال تجربه جمهوری اسلامی و فراز و نشیب های ان ثابت کرد که اصولا چیزی بنام حکومت اسلامی اصلا تشکیل نشده و اگر انتقدی هست نه به اصل حکومت اسلامی که به حکومتی در اصل سکولار و در ظاهر اسلامی با اهداف و برنامه هایی لیبرالی است ؛
ما همه در دنیای امروز زندگی میکنیم که اساسا ملاک سنجش و رسیدگی را به همه از همان اوان کودکی تا دوران های تحصیلی عموما اموزش میدهند ؛ که سطح بسطح به پیشرفتگی و مقیاس های اون افزوده میشه که اساس اون محک تجربه هست ؛
خوب چهل سال حکومت اسلامی را البته بنام اسلامی ؛ در اصل ان هیچ شک و شبهه ای نیست ؛ تجربه کردیم و بشاخص های اقتصادی و اجتماعی و حقوقی ان هم رسیدیم و ان را با شاخص های اصیل اسلامی که هیچ ؛ اصلا جای مقایسه نیست ؛ حتی با شاخصه های حکومت های کاملا سکولار هم مقایسه میکنیم چیز جالبی بدست نمیدهد ؛ و احتمالا الان مطابق معمول حکم تکفیر و بیدینی من صادر شد ؛ و واقعا چرا وقتی پای انتقاد در میان است سریعا بحث تکفیر بمیان می اید ؟ اخوند خراسانی کافر ؛ ایکس و ایگرگ کافر و منافق و فصط شما درست میگید ؛ پس چرا اثرات این درستکاری و درستگویی شما بمحک تجربه فاسد و غلط از اب در می اید ؟ و پاسخ شما این هست که احتمالا اینجاش بشما ربطی ندارد ؛ شما کار خودتونو یکنید ؛ و هرچه شما بگویید صحیح و نص اسلام است ؛ بگذریم
من البته شخصا معتقدم که باید حکومت اسلامی داشته باشیم و بسمت ان حرکت کنیم ؛ ولی نه به این معنا که عده ای از انتقاد و نقد عملکرد مصون باشند و نه به ان معنا که عده ای مجاز باشند بدیگران انگ کفر و انحراف بزنند ؛ و نه اینکه شایستگی و شایسته سالاری به ظواهر دین و عبا و عمامه باشد ؛
پیشاپیش از دولت بهار بخاطر درج چنین مقالاتی و ازادگیش تقدیر میکنم

ناشناس
| 1396/5/17 - 19:47 |     3     3    
پاسخ: دوست طلبه متاسفانه نظام حوزوی همیشه افراد را طوری بار می آورد که در یک جاده یک طرفه حرکت می کنند و بعد فکر می کنند همه چیز دان هستند اما غافل از اینکه جز سفسطه کردن چیزی به شما یاد نمی دهند و پایه و اساس منطق شما به شدت لرزان است.
اولا آمارهای جرم و جنایت و بی اخلاقی در کشور ما را یک نگاهی بیانداز و بعد تز بده که در کشورهای لاییک شیطان چنین می کند و چنان می کند . در همان لندن که شما ادعا می کنید گمراه هستند و باید از امثال شماها راه سعادت را یاد بگیرند!!! یک مسلمان پاکستانی شهردار لندن شده است حالا شما در ام القرایی!!! که درست کرده اید یک هموطن اهل سنت حق ندارد وزیر شود یک هموطن مسیحی حق ندارد مقام داشته باشد یک هموطن زرتشتی حق ندارد رییس جمهور شود هموطنان بهایی هم که اصولا حق زندگی ندارند.
وقتی در ایران به قول شما حکومت طاغوت برقرار بود و در سالی که به حکومت الله تحویل داده شد ایران 8500 نفر زندانی داشت 38 سال گذشت و زندانیان در ایران به بیش از 200000 نفر افزایش پیدا کردند جمعیت حدود دو برابر شد اما زندانیان به شدت رشد کردند. حالا شما یک کشوری مثل دانمارک که از نظر شما کافر و گمراه است نگاه کنید اصلا زندانی ندارند بعد به آنها گمراه می گویید و با شعار پوچ می گویید آنها شیطان گمراهشان کرده است!!!!
حدیث جعلی می آورید که امام سجاد حکومت بنی امیه را تایید کرده است البته از این حدیث های فراوان زیاد در آستین دارید که به فراخور بحث ارائه می دهید اگر پیدا نشد خودتان می سازید کاری که سال و قرن ها انجام داده اید.
افکار نادرست و غلط شما فقط نماینده یک طیف بسیار اقلیت در کشور است و هیچ عقل و منطقی نمی پذیرد این اقلیت خودخواه و خود حق پندار برای یک کشور 80 میلیونی تعیین تکلیف کنند. سالهاست که عواقب و عوارض این ادعاهای پوچ و شارها را دیده ایم وضعیت امروز کشور نتیجه همین ادعای بی پایه است این همه فساد و رانت خواری و تن فروشی کلیه فروشی و کودکان کار و فحشا و اعتیاد و بی کاری نتیجه عملکرد امثال شماهاست ما دیگر فریب این شعارها را نمی خوریم صادقانه بگویم مردم ایران دیگر به این دینی که شماها مدعی آن هستید اعتقاد ندارند این کالا اینجا خریدار ندارد.
تا زمانی که مدعیان دین مثل دوستان حوزوی از دین نان می خورند هیچوقت اسلام از حاشیه های باطلی که همین دوستان به آن چسبانده اند رها نمی شود و نمی تواند جایگاه خود را در افکار بشری پیدا کند.

ناشناس
| 1396/5/18 - 15:23 |     1     3    
پاسخ: به کورایم
به جای جواب دادن طبق معلمول حاشه رفتیب و از تو انتظار جواب منطقی ندارم. چون برای تو فرقی ندارد. قرار است کورکورانه حامی احمدی نژاد و سایت دولت بهار باشی. اما صرفا بدان اثرات این درستکاری و درستگویی من و امثال من بمحک تجربه فاسد و غلط از اب در نمی اید چون اساسا امثال شما و همه طاغوتهای دیگر تاریخ و عوام الناس جاهل اجازه نداده اند به اجرا در آید.
فقط یاد گرفته اید عینا حرف لیبرالها را تکرار کنید چون به رای آنها نیاز دارید.

به ناشناس 1396/5/17 - 22:47
اتفاقا از بدشانسی شما من اصلا حوزوی نیستم! انتظاری هم ندارم با این همه تعصبی که بر لایسیته دارید حرفهای من را اساسا بفهمید.
برای شما گفتن آمارهای جنایت و خودکشی و تجاوز در کشاورهای غربی فایده ای ندارد. اینکه بگوییم چه می شود که در یک کشور به ظاهر بسیار آرام اروپایی پدری 15 سال دخترش را برد جنسی خودش می کند مهم نیست. یا اینکه چند میلیون آمریکایی گوشه خیابان زندگی می کنند و با غذاهای خیریه ها زنده مانده اند. چرا که غرب را دوست دارید و جز خوبی از آن نمی بینید.

برای شما هر چه در ایران بدبختی هست به خاطر عمل به اسلام است و اگر به شما بگویم اتفاقا همه این مصایب نتیجه طبیعی سرمایه داری است و نتیجه عمل نکردن به اسلام - آنهم در حکومتی به اسم اسلام- است فایده ای ندارد.

برای شما افتخار است که در انگلیس فلان پاکستانی اسما مسلما شده شهردار! اما فکر نمی کنید برای آن است که آن پاکستانی فقط اسما مسلمان و پاکستانی است اما هم صهونیست است و هم حامی همجنس بازی! الان دیگر ملیت در نظام ماسونی دنیا اهمیتی ندارد. حتی دیانت اسمی هم اهمیت ندارد. مهم تعهد به ارزشهای ماسونی است که این آقا کاملا دارد.
آن وقت انتظار دارید ما هم مثل آنها ماسونی شویم تا دین برایمان مهم نباشد. ما هم باید چرخه رذالت را تکمیل کنیم.

برای شما مهم این است که تعداد زندانی ها کم باشد ولو به قیمت آنکه مثل آمریکا مصرف ماری جوانا آزاد شود. چون از نظر شما جامعه مثل بدن انسان نیست که لازم باشد گلوبولهای سفید آن مشغول کشتار میکروبها باشند! اتفاقا باید مثل بیمار ایدزی باشند که نسبت به ویروس اصلا حساس نیست! تب هم نمی کند!

برای شما مهم این است که مردم مثل دانمارک عین خوک زندگی کنند و هیچ حساسیتی نسبت به اینکه شریک زندگیشان با ده نفر دیگر رابطه دارد نداشته باشند و یا اینکه بچه حرامزاده دارد در خانه شان بزرگ می شود را خیلی باز و ریکس بپذیرند. اصلا فرهادی برای همین برای فیلم فروشند جایزه می گیرد.

آنچه هم حدیث جعلی امام سجاد علیه السلام آورید عینا دهعای 27 صحیفه سجادیه است که نشان می دهد اصلا شما این کتاب به عمرتان ندیده اید و نخوانده اید.

اما اینکه امثال من اقلیت هستند اصلا مهم نیست. این شمایید که اکثریت بودن را نشانه حقانیت می دانید و می گویید مگر می شود 80 میلیون نفر اشتباه کنند؟ اما از نظر ما می شود میلیاردها نفر در طول ده هزار سال بگویند خورشید دور زمین می گردد و به خاطر مخالفت با این نظر اقلیتی مانند زوردانو را زنده زنده بسوزانند. اما زمین همچنان به دور خود می گردد و حقیقت با نظر مردم عوض نمی شود.
بگذار حرف ما خریدار نداشته باشد. بگذار مردم به جای آنچه خدا به عنوان دین فرستاده خودشان هر چه می خواهند دین تصور کنند! همانگونه بتهای خود را قرنها به دست خود تراشیدند و پرستیدند.

اما ما ابراهیم وار در مقابل همه کفر شما ایستاده ایم. از شما مطلقا جز آزار و اذیت انتظاری نداشته و نداریم. تا خون در رگهای من جاری است همچنان اسلام حقیقی را فریاد خواهم زد.

ناشناس
| 1396/5/18 - 16:39 |     3     0    
پاسخ: جناب طلبه اینکه شما حوزوی باشید یا نباشید به شانس بنده هیچ ارتباطی ندارد افکارتان حوزوی است شک دارم اصلا با سفسطه آشنا باشید کلا منبری ها و افکار منبری بر مبنای سفسطه شکل می گیرند. که ادعاهای شماها همین طور است.
همه دنیا باطل هستند جز شما !!! همه انسان های روی زمین کافر و ملحد و مشرک و فراماسون و شیطان پرست هستند جز شما!!! خودتان را نماینده خدا در عصر امروز در بین مردم می دانید !!! شک ندارم اگر پیامبر اسلام امروز دوباره ظهور می کرد و اسلام را دوباره عرضه می کرد او را هم تکفیر می کردید.
اما جناب طلبه چه کسی به شما اجازه داده است خود را حق بپندارید و دیگران را باطل؟؟؟؟؟؟؟؟
بنده اقلیت شما ها و اکثریت 80 میلیونی را ملاک حق و باطل ندانستم گفتم این اکثریت دیگر این افکار متحجرانه و عقب مانده شماها را نمی پذیرند چرا؟ چون 38 سال است اثرات همین شعارها را در کشور دیده ایم تازه حالا با این مصیبتی که سر کشور درست کرده اید ادعا می کنید هنوز اسلام را پیاده نکرده اید!!!!!! و این لیبرال است !!!!
بنده صحیفه سجادیه را بارها خوانده ام اما خوب می دانم بنگاه حدیث سازی شماها که همیشه خود را حق می پندارید چطور در جعل حدیث و حدیث سازی استادکار شده است هر موقع کارتان می لنگد سریع از امام جعفر صادق حدیث می سازید و منتقدانتان را با حدیث های جعلی تکفیر می کنید. دوست عزیز این کارخانه حدیث سازی دیگر جواب نمی دهد .
شما یک روز در عمرتان دانمارک نبوده اید و با توهین به مردم آنها که هم رفاه دارند و هم معنویت خودشان را دارند زندگی آنها را خوک وار می خوانید و با دروغ های منبری و سفسطه می خواهید ادعای شیطانی و باطل خود را جامه حق بپوشانید. کجای دانمارک شریک زندگی یک نفر با ده نفر رابطه دارد؟؟؟؟؟؟ مگر افکار عقب مانده شماست که صیغه با هزار نفر آزاد باشد؟ چرا از کارخانه فاحشه گری صیغه موقت در ام القرایتان نام نمی برید؟ آیا شرم نمی کنید این چنین دروغ بافی می کنید؟
تعداد زندانی ها مفهوم روشنی دارد یعنی جرم و جنایت و ناهنجاری در یک جامعه زیاد است در همه جوامع ناهنجاری و جرائم تعریف نسبتا یکسانی دارند در همه کشورها دزدی جرم است در همه کشور ها تجاوز به عنف جرم است در همه کشورها ترویج مواد مخدر جرم است حالا همین موارد را در غرب با ام القرای خودتان مقایسه کنید . وقتی در یک کشوری زندانیان زیاد باشند یعنی چی؟ از نظر شما مواد مخدر زیاد باشد اشکالی ندارد ، فحشا و تن فروشی و دزدی و فقر زیاد باشد اشکالی ندارد مهم این است که نماز جماعت برقرار باشد!!!

آدم از شباهت افکار امثال شماها با ابوبکر بغدادی شگفت زده می شود او نیز خود را حق و نماینده خداوند می داند او نیز بقیه انسان های روی زمین را کافر و مشرک و ملحد و فراماسون و رافضی و ... می داند او نیز حاضر است با همه دنیا برای افکار شیطانی اش بجنگد شماها تاریخ مصرفتان تمام شده است و کف روی آب هستید مردم ایران راه خودشان را انتخاب کرده اند و دیر یا زود افکار متحجرانه شماها از تاریخ این کشور محو خواهد شد.

ناشناس
| 1396/5/19 - 11:11 |     1     1    
پاسخ: ناشناس 18:23
اولا که درک شما از دین و خداوند متاسفانه بسیار غلط و خودخواهانه است . ابو سعید ابی الخیر عارف ایرانی می گوید : عبادت به جز خدمت خلق نیست به تسبیح و سجاده و دلق نیست.شماها خودشیفتگانی هستید که شیطان اعمال و رفتار و غرور زشتتان را چنان برایتان آراسته کرده است که خود را از همه خلایق بالاتر می دانید خود را مجسمه اسلام حقیقی می دانید هر چند باید تعریف کنید این اسلام حقیقی یعنی چه؟ این حقیقت از کجا فقط در دهن شما ریشه دوانده است ادعای شما و اثبات شما چیست که فکر می کنید اسلام حقیقی فقط در جیب شماست؟ این شعارها را پس از پیامبر اسلام صدها سال است کاسبکارانی همچون شماها سر داده اند اما تنها چیزی که نصیب مردم کرده اید فقر و بدبختی و بیچارگی برای مردم و البته پر شدن جیب خودتان بوده است. چنان حرف می زنید انگار قرآن به شما وحی شده است چنان ادعا می کنید گویی در غار حرا کنار پیامبر بوده اید و از ریز و جزییات اسلام فقط شما خبر دارید و همه بی خبرند. این راه شما باطل و ضد قرانی نیز هست و وظیفه هر مسلمانی برای نجات اسلام ریشه کن کردن افکار شیطانی شماهاست که می خواهید آن را با ظاهر دین بپوشانید خداوند در قرآن به صراحت کسانی که به فقرا و یتیمان و مستمندان کمک نمی کنند دین دار نمی خواند و آنان را دشمن دین می داند ولو اینکه نماز هم بخوانند آن وقت شما برای خودتان ویرایش جدید از قرآن دارید که هر کسی به مردم کمک کند ارزشی ندارد!!! دیر نیست که اگر جلوی افکار شیطانی شماها گرفته نشود ادعای پیامبری هم داشته باشید . لطفا هر کاری می خواهید بکنید آن را به دین اسلام نچسبانید منت هم سر خداوند نگذارید خداوند خودش حافظ دین راستینش خواهد بود و نیازی به افرادی همچون شما ها نیست شما هنر داشته باش اعمال و رفتار خودت را درست کن . اسلام نه از دشمنانش بلکه از شماها ضربات سختی خورده است شما نه مسلمان که دشمن اسلام هستید. خوارج هم در زمان امام علی همین ادعاهای شماها را داشتند اما این تفکر باطل فقط با تیع امام علی از صفحه روزگار محو شدند امیدوارم از سرنوشت آنان عبرت بگیرید.

کورایم
| 1396/5/20 - 10:22 |     1     0    
پاسخ: بناشناس ؛ خوش باش در احوالات خودت ؛ ۴۰ سال ادعاهای شما در کنار این شعار های شما
کی بکیه ؟ما هوادار دکتر ؛ احتمالا شما هم هوادار روحانی ؛ اینده مال عدالت خواهانه و شما و خودکامگیتون رفتنی ؛ خیال ما راحته


کورایم
| 1396/5/15 - 16:05 |     5     6    

✅خلاصه نامه‌ی آیت الله آخوند خراسانی بزرگ‌ترین مرجع وقتِ خودش به آیت الله نائینی،
در 100 سال پیش،

درباره مضراتِ حکومت اسلامی❗️البته میتونه فوایدی هم باشه
بسیار خواندنی‌ست :

1. دیگر ادیان هم ترغیب می‌شوند حکومتِ متعصب دینی تشکیل دهند و نزاع دینی شکل می‌گیرد.

2. وقتی روحانیون پا به حکومت بگذارند، دیگر نمی‌توانند عیوب خود را ببینند و توجیه می‌کنند و فسادها را نادیده می‌گیرند.

3. مسند روحانیت، مسندِ مبارزه با فساد است؛ و مسندِ حاکمان،همواره توأم با فساد.
با این کار، هم مسند مبارزه با فساد را از دست می‌دهیم و هم روحانیت را مفسد می‌کنیم.
وای به روزی که بگندد نمک
حتی اگر فاسد نشویم همه مفاسد را به گردن روحانیت می‌نویسند و دین نابود می‌شود.

4. علم حکومت‌داری و سیاست، یک علم و فن است؛ و روحانیون از این علم، حداقل تا الان کاملاً تهی هستند.
ورود بدون علم و تجربه و فن به این حوزه بدون طی مراحل آن باعث آبروریزی برای روحانیون می‌شود.
صرف این‌که روحانیون انسان‌های خوبی هستند که دلیل نمی شود هر علمی و هر فنی را بلد باشند.

5. آمال و آرزوی ما تبعیت حکومت از دین است در حالی‌که اگرحکومت را در دست گیریم، به تبعیتِ دین از حکومت دچار خواهیم شد.

6. چون مردم، ما را نایبان امام زمان می‌دانند، انتظار دارند حکومت دینی هم، همان شرایط را ایجاد کند. و وقتی نتوانیم در آن سطح، عدالت را برقرار کنیم، نسبت به امام زمان و دین، سست عقیده می‌شوند.

7. اکنون که مناصب حکومتی نداریم ، این‌همه اختلاف نظر وجود دارد. اگر به حکومت برسیم، این اختلاف نظر، باعثِ چندپاره‌گیِ دین و ایجاد فرقه‌های جدید و آسیب به دین می‌شود.

8. ما فقط سواد فقهی داریم.
و چون فقیهِ خوبی هستیم
که تازه، همه‌‌ی ابوابِ فقه را هم نمی‌دانیم ، دلیل نمی‌شود که به علوم دیگر مانند مدیریت و ... هم تسلط داشته باشیم.
علم فقه، یک علم است با مسائل خودش؛ و ربطی به اداره‌ی جامعه و مسائل آن ندارد.

9. اسلام را در طول چندین قرن، حکومت اسلامی نگه نداشته است بلکه حوزه های علمیه نگهداشته‌اند.

10. اکنون که دست ما به حکومت نرسیده است، اطرافیان ما چه کارها که نمی‌کنند ! ...
وای به روزی که دست‌مان به حکومت برسد !
بستگان ما، در صورت حکومت، از موقعیت استفاده خواهند کرد و باعث آبروریزی برای مرجعیت و دین اسلام خواهند شد و مردم آن‌ها را به پای ما می‌نویسند.

11. کسانى که مناصب حکومتى را در اختیار دارند، فریب‌کارى و ناراستى و دروغ ‌گویى، از لوازم اولیه‌ی کار و شغل خود مى‌دانند؛
و شاید هم در پاره‌ یى از موارد، امور آن‌ها بدون دروغ نمى‌گذرد؛
زیرا محتمل است که در پاره یى جاها به دلیلِ مصالحِ مهم ‌ترى، دروغ گفتن براى آن‌ها مجاز باشد. اما به همین دلیل که اشغال این مناصب، با پرهیز از دروغ، منافات دارد خوب و بد و درست و نادرستش‌ به کنار
علماى دین باید از این مناصب بپرهیزند؛ زیرا اگر بخواهند پایبند راستى و صداقت باشند، امورشان نمى‌گذرد؛ و اگر هم بخواهند مثل بقیه سیاستمداران، هرجا که صلاح دیدند دروغ بگویند، این کار دو خطر بزرگ دارد؛
یکى این‌که خرده خرده، قبح دروغ در نظرشان از بین مى‌رود و تقید آنان به صداقت، در موارد دیگر متزلزل مى‌شود؛ و این امر، گرچه براى همه بد است ولى براى عالِمِ دین، از همه بدتر و خطرناک ‌تر است.
دیگر این که عامه مردم وقتى ببینند علماى دین با هر عذرى، و لو موجه در موارد متعدد دروغ مى‌گویند، کم کم این شبهه برای‌شان پیش مى‌آید که پس نکند در موارد دیگر، از جمله در احکام الهى و اعتقادات دینى و مذهبى نیز علماى دین به دلیل عذرهاى ولو موجه دروغ می‌گویند و آنگاه ایجاد چنین تصورى در اذهان عامه مردم، بسیار خطرناک است و بالمآل موجب بى اعتقادى آنان به مبادى و آداب دینى خواهد شد.

12- پس از همه اینها، مردم وقتی از دست حکومت به جان می آیند، به ما پناه می آورند. اگر حکومت در دست ما باشد چه کنند، و کجا بروند و به که پناه ببرند؟

از کتاب : «دیدگاه‌های آخوند خراسانی و شاگردانش»،
نوشته آقای علی اکبر ثبوت،
فصل اول، صفحه 18 به بعد.

به تک تک موارد دقت کنید و ببینید چه قدرت تحلیل و آینده نگری عمیقی در متن موجود است.


ناشناس
| 1396/5/16 - 09:43 |     6     3    
پاسخ: نمی دانم این نامه واقعا نامه آخوند خراسانی است یا نه. اما اگر حقیقت داشته باشد می شود به معنای سخن مرحوم صاحب عروه سید محمد کاظم یزدی پی برد که آخوند خراسانی علم دارد اما دین ندارد.

کافیست ذره ای بیندییشد.
مواردی که در این نامه ذکر شده اصلا به خود حکومت پیغمبر هم وارد است.

1- البته که حکومت دینی تشکیل بدهند و اتفاقا وظیفه ما مبارزه با حکومت طاغوت است. چرا نویسنده این نامه - که بعید است واقعا آخوند خراسانی باشد- از این تقابل بترسد؟

2- اولا همه را نباید جمع ببندند. همیشه افراد سالم و دور از هوا و هوس هستند. ثانیا مگر سایر اقشار و حاکمان فرشته هستند؟ قطعا اگر کسی با تقوا نباشد چه روحانی و چه غیر روحانی به فساد ممکن است دچار شود؟

3- باز هم همان جواب مورد دوم. ضمنا چه اشکالی دارد یک روحانی با تقوا باشد و مانع فساد شود؟ اگر آخوند بر این باور است که روخانیون همه از دم بی تقوا هستند که خودش هم یکی از آنها!

4- این دروغی بزرگ است و مهمترین دلیل که من شک کنم که آخوند این نامه را نوشته همین مورد است. چون اتفاقا خود آخوند بیشتر مداخله را در سیاست کرد و هرگز نگفت سیاست فنی است که در حوزه ها یاد نمی دهند! از این گذشته در اسلام چیزی به نام علم سیاست وجود ندارد. چرا که به قول منتسکیو سیاست علم قدرت سازمان یافته است. بدیهی است که با این تعریف به دست آوردن قدرت از هر راه می شود هدف. در حالی که در اسلام رسیدن به قدرت لزوما هدف نیست و هدف انجام تکلیف است ولو به شهادت منجر شود. اگر هم به قدرت منجر شد اصلا حزب بازی و قدرت بازی در آن جایی ندارد. آن همان تعریف سیاست یعنی پدرسوختگی است که امام خمینی فرمود ما از اول هم در آن نبوده و نیستیم.

5- خوب دچار نشوید. اگر قرار است الگو و پیشوای ما امثال محمد و علی صلوات الله علیهما و آلهما باشند چرا دچار ترس تبعیت دین از حکومت شویم؟ اگر آنها را قبول ندارید و به عنوان الگو نمی پذیرید چرا اسم خود را شیعه گذاشته اید؟

6- چرا نتوانید عدالت را ایجاد کنید؟ اگر مردم ببینند که حرف و عمل شما یکی است به عدالتتان باور می دارند. اما اگر خودتان می دانید که عدالت ندارید چرا ادعای مرجعیت می کنید؟ نه فقط شرط حکومت که شرط مرجعیت هم عدالت است!

7- این حرف درستی است که ایجاد حاکمیت اسلامی ممکن است سبب تفرقه شود. اما آیا حکومت عدل امام علی علیه السلام سبب تفرقه نشد؟ چرا آخوند گمان کرده باید جلوی سنت الهی غربال را بگیرد؟ اتفاقا وجود غربال نشانه حاکمیت حکومت حق است.

8- این هم تکرار مورد چهارم است و پاسخش باز همان است. تازه مگر قرار است همه تخصص ها را یک نفر داشته باشد؟ کافیست تعداد صاحبان تخصصهای گوناگون به شرط عدالت و تقوا با شما همکاری کنند.

9- این حرف هم دروغ است. چرا که به قول جلال آل احمد حوزه ها یک دولت مخفی در دولت آشکار داشتند. نظامی که برای خودش مالیات و خمس و زکات می گیرد و مبلغ و نیرو پرورش می دهد و یا حکم جهاد می دهد و یا قرنها کنترل امور اداری نظیر ازدواج و طلاق و اسناد را امضا می کند بی آنکه حکم دولتی داشته باشد معنایش وجود دولت سایه است که فقط سلطنت ظاهری نداشته است.

10- عجب! پس آخوند قبول داشته که اطرافیانش فاسدند. پس چرا آنها را بیرون نمی کرده و به آنها از بیت المال و وجوهات می داده است؟ حالا چرا باید دلسوزی چنین کسی برای اسلام را باور کنیم؟ بروید در اطرافیانتان دقت کنید و ببینید امثال شیخ انصاری چگونه آن شاگردان فوق العاده را تربیت کردند که دستشان به شبهه ناک دراز نمی شد.

11-این بند هم نشانه خروج نویسنده - که بعید است آخوند باشد- از تشیع و انکار عصمت ائمه علیهم السلام است. چرا که می گوید ..کسانى که مناصب حکومتى را در اختیار دارند، فریب‌کارى و ناراستى و دروغ ‌گویى، از لوازم اولیه‌ی کار و شغل خود مى‌دانند.. و توجه ندارد این همه حکومتهای دینی که قرآن برای امثال یوسف و طالوت و داوود و سلیمان علیهم السلام ذکر کرده یا حکومت رسول الله صلی الله علیه و آله و امیرالمومنین علیه السلام را هم العیاذ بالله شامل می شود!
گویا خیال کرده عصمت معصومان برای خودشان است که بگذاریمشان در موزه به جای اینکه از دستورات آنها استفاده کرده و به آنها اقتدا کنیم! گویی هر کس حکومت کند محکوم است که ماکیاول باشد! با این حساب کلا دین در دوره غیبت باطل شده و قرآن برای اهل این دوره نازل نشده است!


12- که جوابش در همه بندهای فوق هست. به علی علیه السلام اقتدا کنید تا مردم اکر هم از کارگزران شما خلافی دیدند به خودتان پناه ببرند و به تقوی و عدالت شما یقین داشته باشند.

خلاصه اینکه مشکل نویسنده دوری شدید از الفبای اعتقادات شیعه است و گمان کرده که در عصر غیبت باید حکومت سکولار باشد و اسلام به دسته آفتابه بسته شود و صرفا مشغول غسل و شکیات و سهویات باشد و همه آنچه دستورات حاکمیتی اسلام است تعطیل گردد!

هر چند اختلاف فکری و اشتباهات دی آخوند در عصر مشروطه قابل انکار نیست اما مطلقا نمی شود باور کرد این نامه را او نوشته باشد.ناشناس
| 1396/5/17 - 12:14 |     4     2    
پاسخ: واضحه که آخوند خراسانی اطلاع بسیار دقیقی از صنف روحانیت داشته و چیزهایی رو در خشت خام دیده که امروز ما داریم می بینیم دقیقا همه مواردی که نوشته شده در این 38 سال دیدیم و اگر این وضع ادامه پیدا کند کشوری به نام ایران از صفحه روزگار حذف خواهد شد و همه ناشی از بی تقوایی ، بی تخصصی و دنیا طلبی بسیاری از این افراد است.

مرضیه
| 1396/5/16 - 05:18 |     2     1    
حالا که چی؟این مقاله دارای یک اشکال مبنایی است وآن اینکه اصل رسالت و هدف از آفرینش و نقش مهم زن در و تفاوت های شخصیتی و روانی و حتی تفاوت در نوع تواناییهای زن و مرد در آن نادیده گرفته شده است.نکته دوم اینکه امروزه مردها هم دارای لباس و پوشش های متنوع و متعدد و متفاوتی هستند که براحتی با توجه به آن پوشش قضاوت می شوند.نویسنده محترم اگر تمایل داشته باشند می توان در مورد این موضوع مباحثه علمی کرد.پاسخ اولیه را بوسیله کامنت ذیل همین مقاله اراییه دهید لطفا

ناشناس
| 1396/5/16 - 05:33 |     5     2    
مقاله خوبی بود فقط جرات نداشتید نتیجه گیریش رو بگید که حق هم دارین :D

محمود آل احمد
| 1396/5/23 - 09:30 |     0     0    
پسر مرحوم آخوند خراسانی به رضا خان گفته بود چرا کشف حجاب کردی ؟
رضا خان گفته بود پدر تو با تایید مشروطه در و واقع سنگ بنای کشف حجاب را گذاشت !

محمود آل احمد
| 1396/5/23 - 09:35 |     1     0    
متاسفانه وقتی نیروهای ارزشی و آقای احمدی نژاد از هم فاصله گرفتند طبیعتا عرصه برای ، نیروهای غیر ارزشی ، سکولارها ، حتی طیفهای نزدیک به مجاهدین خلق و حتی چپیها که مدعی عدالتخواهی برای طبقه محروم هستند و به شدت ضد روحانیت هستن خالی می شود
متاسفانه آقای احمدی نژاد هم در میان نیروهای مذهبی غریب هستند و هم در میان نیروهای خود
همچون رهبر عزیزمان
همچون مولایمان ولی عصر
مومن در دنیا غریب است
هر کسی از ظن خو د شد یار من


   پربیننده ها  
  بیانیه دکتر احمدی نژاد در واکنش به بازداشت مهندس اسفندیار رحیم مشایی
  پیشنهادهای مهم دکتر احمدی نژاد به رهبر معظم انقلاب برای اصلاح امور و نحوه مدیریت کشور
  بیانیه مهم دکتر احمدی نژاد در پی زندانی شدن حمید بقایی / ستمگران از این ظلم و ستم خود سخت پشیمان و یقیناً در پیشگاه ملت محاکمه خواهند شد
  مهندس رحیم مشایی در اعتراض به زندانی شدن حمید بقایی حکم دادگاه وی را آتش زد + فیلم و تصاویر
  نامه دوم دکتر احمدی نژاد خطاب به سردار سلیمانی/ لازم است آمادگی کامل خود را برای تبیین مراودات کاری بین خود و شما اعلام نمایم/ چرا جنابعالی و همکارانتان در برابر این ظلم فاحش سکوت کرده اید؟
  نامه به سردار سلیمانی فرمانده سپاه قدس در مورد ادعای کذب شیخ حسین طائب رئیس اطلاعات سپاه
  بیانیه حمید بقایی درپی اعلام حکم دادگاه تجدیدنظر
  آیا لطمه ای که رمضان شریف به آبروی سپاه قدس زد قابل جبران است!؟
  سردار رمضان شریف، ارتباط سپاه قدس با حمید بقایی و تحویل ارز به وی را تکذیب کرد + صوت
  در پی انتشار فایل صوتی سخنگوی سپاه/ جوانفکر: بقایی باید آزاد شود
  متن کامل لایحه دفاعیه وکیل حمید بقایی درباره ادعای تحویل میلیونها یورو و صدها هزار دلار توسط سپاه قدس به حمید بقایی
  واکنش مهندس مشایی به اجرای حکم زندان فرزند دلیر و انقلابی ملت
  حضور مهندس اسفندیار رحیم مشایی و میرحسن موسوی در منزل حمید بقایی + فیلم و تصاویر
  دکتر احمدی نژاد در نامه ای خطاب به سردار قاسم سلیمانی: به گونه ای عمل نماییم که شریک در ظلم بزرگ به آقای بقایی تلقی نشویم + تصویر نامه
  دکتر احمدی نژاد در نامه ای خطاب به رئیس دادگاه تجدیدنظر حمید بقایی: اتهامات آقای بقایی فاقد عناصر قانونی، مادی و معنوی جرم است
  توضیح مهندس رحیم مشایی درباره ملاقات با جک استراو
  پیام نوروزی دکتر احمدی نژاد به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۷ خطاب به ملت ایران/ جامعه بشری به سرعت در حال حرکت به سمت بهار حقیقی است
  مهندس رحیم مشایی در بازداشت سازمان اطلاعات سپاه است
  مهندس اسفندیار رحیم مشایی هم بازداشت شد!
  سعید جلیلی مسئولیت دستور انتقال بازداشتی های ۸۸ به کهریزک را پذیرفته است
  دکتر احمدی نژاد سال نو را در امام زاده صالح(ع) تحویل کرد + فیلم و تصاویر
  خدمت خبرگزاری قوه قضائیه به حمید بقایی!
  دفتر مهندس رحیم مشایی در پل چوبی پلمب شد
  نامه مادر بزرگوار حسین شاملو به دادیار شعبه 12 دادسرای فرهنگ و رسانه/ حسین جان مرا ببخش!
  برگزاری مراسم رونمایی از آلبوم موسیقی به سوی بهار در دفتر دکتر احمدی نژاد + فیلم و تصاویر
  یادداشت علی اکبر جوانفکر/ ماله کشی!
  انتشار فیلمی علیه حمید بقایی درباره اتهاماتی که وی در دادگاه تجدیدنظر از آنها تبرئه شد! + سند
  پرسش‌های بی‌پاسخ داوری از حسین شریعتمداری/ پیش از انقلاب در استخدام کدام شرکت انگلیسی بودید؟
  پیام صوتی حمید بقایی/ ملت بزرگ ایران، حلالم کنید...
  اطلاعیه رسمی دربار ملکه بریتانیا در پی آتش زدن حکم حمید بقایی توسط اسفندیار رحیم مشایی در برابر سفارت انگلیس!
 
 
متن کامل ارزیابی تحلیلی دکتر احمدی نژاد از وضعیت دستگاه قضایی + پیام ویدئویی
متن کامل ارزیابی تحلیلی دکتر احمدی نژاد از وضعیت دستگاه قضایی + پیام ویدئویی
 
نامه دکتر احمدى نژاد به محضر مقام معظم رهبرى درباره شرایط کشور، توطئه دشمنان، عملکرد مسئولین و خواست و نظرات مردم
نامه دکتر احمدى نژاد به محضر مقام معظم رهبرى درباره شرایط کشور، توطئه دشمنان، عملکرد مسئولین و خواست و نظرات مردم
 
متن کامل نامه مهم دکتر احمدی نژاد به رهبر معظم انقلاب / انتظار این است که حضرتعالی ورود کنید و با برخورد قاطع از اجحاف و ظلم جلوگیری و از مظلومین احقاق حق فرمایید
متن کامل نامه مهم دکتر احمدی نژاد به رهبر معظم انقلاب / انتظار این است که حضرتعالی ورود کنید و با برخورد قاطع از اجحاف و ظلم جلوگیری و از مظلومین احقاق حق فرمایید
درخواست هفت تن از مقامات دولت دکتر احمدی نژاد از وزارت کشور برای برگزاری تجمع اعتراضی مردمی
درخواست هفت تن از مقامات دولت دکتر احمدی نژاد از وزارت کشور برای برگزاری تجمع اعتراضی مردمی
 
دکتر احمدی نژاد:  هر کسی در هر مقام و منصبی باشد اگر ملت او را نخواهد، غاصب است/ دولت با درآمد فعلی هدفمندی یارانه ها می تواند به ۷۵ میلیون ایرانی نفری ۷۵ هزار تومان بدهد + فیلم
دکتر احمدی نژاد: هر کسی در هر مقام و منصبی باشد اگر ملت او را نخواهد، غاصب است/ دولت با درآمد فعلی هدفمندی یارانه ها می تواند به ۷۵ میلیون ایرانی نفری ۷۵ هزار تومان بدهد + فیلم
 
پیام تصویری دکتر احمدی نژاد در خصوص عملکرد ۸ ساله رئیس قوه قضائیه/ پیشنهاد اول: آملی لاریجانی استعفا دهد
پیام تصویری دکتر احمدی نژاد در خصوص عملکرد ۸ ساله رئیس قوه قضائیه/ پیشنهاد اول: آملی لاریجانی استعفا دهد
بخشی از سخنرانی دکتر احمدی نژاد در جمع دانشجویان/ اینها باید تشریف ببرند و ان شاء الله بزودی خواهند برد + فیلم
بخشی از سخنرانی دکتر احمدی نژاد در جمع دانشجویان/ اینها باید تشریف ببرند و ان شاء الله بزودی خواهند برد + فیلم
 
پاسخ دکتر احمدی نژاد به نامه عضو مجلس خبرگان رهبری/ مقامات معادل نظام نیستند
پاسخ دکتر احمدی نژاد به نامه عضو مجلس خبرگان رهبری/ مقامات معادل نظام نیستند
 
دکتر احمدی نژاد: صهیونیسم بین الملل در چهره طاغوت ها و خودپرستانِ خودبرتربین در برابر جامعه انسانی صف آراسته است
دکتر احمدی نژاد: صهیونیسم بین الملل در چهره طاغوت ها و خودپرستانِ خودبرتربین در برابر جامعه انسانی صف آراسته است
 
 
::  پخش زنده ::  خانه ::  تماس با ما ::  RSS
© دولت بهار
info@dolatebahar.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار