آرشیو   |  درباره ما   |  دریافت اپلیکیشن اندروید دولت بهار   |  باشگاه مخاطبان دولت بهار    RSS   |  ارتباط با ما   |  پیوندها   |  نسخه تلکس   |  گیشه مطبوعات   |  حمایت از دولت بهار  
 * صفحه اصلی    * ارسال خبر و یادداشت    * فرزند ایران (خاطرات)    * صدای مهر و عدالت (آرشیو سخنرانیهای دکتر احمدی نژاد 92-84)  
چهارشنبه، 1 شهریور 1396 - 12:36   
  تازه ها:  
   آخرین مطالب  
  تخلف یک موسسه اعتباری در دقیقه ۹۰/ سود ۲۳ درصد برای جذب مشتری
  طاهری: منصوریان عشق هواداران را به تنفر تبدیل کرد
  منصوریان اگر توانایی مبارزه در سختی‌ها را دارد بماند
  وضعیت منصوریان شنبه یا یکشنبه مشخص می‌شود
  حمله انتحاری به فرماندهی پلیس در جنوب افغانستان
  آموزش و پرورش شرایط جدید برای کسوت معلمی را اعلام کرد
  «پدر فاطمیون» چه کسی است؟
  راهبرد «باج‌گیری» ترامپ در برابر کره‌شمالی
  معدن زرشوران از ابتدای سال ۹۶ غیرفعال است
  محدودیت تردد محور هراز تا ۵ مهر لغو شد
  ساکت: در مورد شجاعی و حاج‌صفی تصمیم نهایی با تاج است
  اردوغان: اجازه تشکیل دولت کُردی را نمی‌دهیم
  دستفروشی نقاش پیشکسوت سینما در خیابان + عکس
  «محمد علی نجفی» با ۲۱ رای موافق رسما شهردار تهران شد
  دوئت روحانی و ظریف برای انکار شکست برجام
  عکس/ رختکن المپیاکوس بعد از صعود به لیگ قهرمانان
  قاتل آتنا: وجدانم راحت است / نه به آتنا تجاوز کردم و نه او را کشتم!
  مولایی: دلم برای وزنه‌برداری تنگ شده است
  حساب سازمان لیگ مسدود شد
  دیدار داماد ترامپ با امیر قطر
  اروپا در وحشت بازگشت داعش شکست خورده
  دستگیری سارقان مسلح طلافروشی جوادیه و میدان حر
  تا توان دارم برای مدافعان حرم فیلم می‌سازم حتی اگر حمایتم نکنند
  رده‌بندی تیمی و انفرادی مسابقات جهانی کشتی فرنگی
  اشکانی: از داوری ضربه خوردیم
  ترفند آمریکا برای حمله به غیرنظامیان
  عمر السومه به بازی برگشت با پرسپولیس می رسد
  تصویری زیبا از ارتفاعات گیلان
  نامجومطلق: رشد تاکتیکی در استقلال نمی‌بینیم
  آزرا گرانجور خود را برای ورود به ایران آماده می کند +عکس
- اندازه متن: + -  کد خبر: 418969صفحه نخست » برگزیدهسه شنبه، 17 مرداد 1396 - 17:48
افزایش خودتحریمی و کاهش توان دفاعی ایران در اثر تحریم های جدید آمریکا
دولت بهار: طرح جامع تحریم های ایران ، روسیه و کره شمالی در مجلس نمایندگان امریکا با 419 رای موافق در مقابل 3 رای مخالف و در مجلس سنا با 98 رای موافق در مقابل 2 رای مخالف تصویب شد و با امضای ترامپ به قانون تبدیل شد و هم اکنون قابلیت اجرایی دارد.
  

به گزارش دولت بهار به نقل از فارس، طرح جامع تحریم های ایران ، روسیه و کره شمالی در مجلس نمایندگان امریکا با 419 رای موافق در مقابل 3 رای  مخالف و در مجلس سنا با 98 رای موافق در مقابل 2 رای مخالف  تصویب شد و با امضای ترامپ به قانون تبدیل شد و هم اکنون قابلیت اجرایی دارد.

دکتر عراقچی این قانون را نقض فاحش برجام ندانست و رئیس مجلس نیز ابعاد ان را وسیع ندانست، اما برخلاف اظهارات رئیس مجلس و دکتر عراقچی، این قانون اثرات زیادی دارد و می تواند وضعیت روابط بانکی ایران را که پس از برجام به علت باقی ماندن حدود 200 فرد و نهاد در لیست تحریمی (SDN)  همچنان نامطلوب بود و صرفا شامل بانک های کوچک می شد راکاملا مسدود کند و در بلند مدت توان دفاعی ایران را با چالش رو به رو کند.

اما مهم ترین اهداف امریکا در تصویب این قانون را می توان به شرح زیر بیان کرد:

آمریکا در برجام هیچ تغییری در وضعیت تحریم های ثانویه بانکی نداده است. ساختار حقوقی و سازوکار اجرای تحریم های ثانویه بانکی آمریکا همچنان پابرجاست و تنها مصادیق اعمال آنها کمتر شده است. آمریکا در برجام تنها مصادیق اعمال تحریم های ثانویه بانکی را از حدود 600 فرد ونهاد به 200 فرد و نهاد کاهش داد. موضوعی که باعث شده بانک های بزرگ خارجی حتی پس از برجام از ترس درگیری مستقیم یا غیرمستقیم با نهادهای تحریمی که نتیجه آن جریمه شدن از سوی آمریکاست با بانک های ایرانی همکاری نکنند، بنابراین بانک های اروپایی از بانک های ایران می خواهند تا با اجرای کامل برنامه اقدام FATF ذی نفع واقعی و نهایی را در سلسله تراکنش های بانکی شناسایی کند و با اشتراک گذاری اطلاعات ذی نفع واقعی با بانک های خارجی، آنها را مطمئن کنند که در سلسله مشتریان آن تراکنش هیچ نهاد تحریمی وجود ندارد. با اجرایی شدن قانون جدید و افزایش لیست تحریم، ترس همکاری بانک های خارجی با ایران چندین برابر می شود و حتی بانک های کوچک نیز همکاری خود با ایران را قطع می کنند، در نتیجه آمریکا با وضع این قانون ، ایران را به این نتیجه می رساند که برای بهره مندی از اندک فواید برجام فرصت کمی دارد و ایران باید در این فرصت باقی مانده تا افزایش لیست تحریم و قطع همکاری بانک های کوچک، هرچه سریع تر با اجرای کامل برنامه اقدام FATF روابط بانکی خود را افزایش دهد و بتواند دسترسی آزادانه تر و بیشتری به ارزهای خود پیدا کند، چراکه در صورت عدم اجرای برنامه اقدام FATF از سوی ایران، این قانون می تواند با افزایش لیست تحریم برقراری روابط بانکی و استفاده از اندک فواید برجام را روز به روز سخت تر کند.
اجرای کامل برنامه اقدام FATF از یکسو و افزایش لیست تحریم ایران با استفاده از قانون جدید از سوی دیگر باعث می شود تا فضای خودتحریمی و ایجاد شکاف در ایران افزایش پیدا کند. افزایش لیست تحریم ترس همکاری با بانک های ایرانی را افزایش می دهد و اجرای برنامه اقدام FATF احتمال شناسایی شدن تراکنش ها را. در نتیجه بانک های خارجی تنها در صورتی حاضر به پذیرش همکاری با بانک های ایرانی می شوند که مطمئن شوند، هیچ درگیری با افراد و نهادهای تحریمی ندارند. به طور مثال اگر وزارت دفاع یا نهادهای مربوط به آن با یک بانک ایرانی کارکند و بانک های خارجی نیز در نتیجه اجرای برنامه اقدام FATF از این موضوع و جزئیات آن به طور کامل اطلاع داشته باشند، به علت افزایش احتمال درگیری مستقیم یا غیرمستقیم تراکنش بانکی با وزارت دفاع، بانک خارجی ریسک همکاری با بانک ایرانی را به علت جریمه های سنگین آمریکا نمی پذیرد و از همکاری سرباز می زند و رابطه بانک ایرانی و خارجی برقرار نمی شود، این عدم همکاری با افزایش لیست تحریم افزایش نیز پیدا می کند. از طرف دیگر از آنجایی که این قانون هرگونه حمایت و همکاری توسط هر فرد یا نهادی با سپاه پاسداران و وابستگان آن، صنایع موشکی و تسلیحاتی را ممنوع می داند و نهاد و فرد حمایت کننده را در لیست تحریم(SDN) می برد، شناسایی شدن این حمایت ها در داخل کشور از طریق FATF نیز افزایش می کند و بانک ها و نهادهای داخلی نیز خود را در خطر قرارگرفتن در لیست تحریم می بینند. در نتیجه بازیگران اقتصادی ایرانی در دوراهی قرار می گیرند و باید یکی از این دو گزینه را انتخاب کنند، یا با نهادهای تحریمی ایرانی همکاری کنند و عدم همکاری بانک‌های خارجی و قرار گرفتن مجدد در لیست تحریم را تحمل کنند و یا نهادهای تحریمی ایرانی را تحریم کرده و از اندک فضای ایجادشده در پسابرجام استفاده کنند. طبیعی است که برخی از بازیگران در این مسیر با انتخاب گزینه دوم اقدام به خودتحریمی می کنند و افزایش هرچه بیشتر لیست تحریم در اثر اجرای این قانون، خودتحریمی را نیز افزایش می دهد.
با توجه به اهداف این قانون و افزایش خودتحریمی در ایران، تمام افراد، نهادها، صنایع، بانک ها و حتی دانشگاه هایی که به نوعی با صنعت دفاعی و نظامی ایران شامل صنایع موشکی، سلاح های متعارف و تمام نهادهای وابسته به سپاه پاسداران همکاری دارند، خود را در دوراهی قرارگرفتن در لیست تحریم و یا خودتحریمی می بینند و از آنجایی که بسیاری از بازیگران اقتصادی(به خصوص صنایع مختلف و بانک ها) با محاسبات اقتصادی رو به رو هستند برای برقراری روابط خارجی خود و قرارنگرفتن در لیست تحریم، سیاست خودتحریمی را پیشه می کنند، که در نهایت موجب قطع همکاری بخش های مختلف کشور با صنایع دفاعی و نظامی ایران و کاهش توان دفاعی ایران و احتمال افزایش تهدیدات نظامی علیه ایران می شود.

   
  

اضافه نمودن به:          

نظرات کاربران: 2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیره: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1396/5/18 - 09:52 |     0     4     |
یک یادآوری کوچک به جهان نیوزی‌ها
بعد از انتشار تصاویر مربوط به عکس یادگاری تعدادی از نمایندگان مجلس با خانم موگرینی بعد از مراسم رسمی تحلیف برخی از رسانه های وابسته به اصولگرایان بویژه سایت جهان نیوز و رسانه های وابسته به آن در موضعی جالب توجه خواستار پاسخگو شدن چهره های شاخص اصلاح طلب از جمله دکتر عارف نسبت به رفتار برخی از نمایندگان در حاشیه مراسم تحلیف دکتر روحانی شدند.
به گزارش امیدنامه،سایت جهان نیوز وابسته به جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی که از حامیان جدی محمود احمدینژاد در زمان ریاست جمهوریاش بود در یادداشتی به قلم فردی به نام ابراهیم رضایی خواستار پاسخگویی چهره های شاخص اصلاتح طلب از جمله دکتر عارف شد.جدای از ماهیت این موضوع که با توضیحات وزیر امور خارجه و رئیس مجلس به نظر می‌رسد تا حدودی مسائل پیدا و پنهان آن روشن شده باشد اما نکته جالب توجه این است که اصولگرایانی که خود حاضر نیستند مسئولیت روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد را بپذیرند و «کی بود کی بود من نبودم» راه می اندازند اکنون با حالت طلبکارانه خواستار پاسخگویی دکتر عارف و دیگر چهره های شاخص اصلاح‌طلب نسبت به رفتار برخی از نمایندگانی که حتی از ملت ایران عذرخواهی کردند هستند.بهتر است جهان نیوزی‌ها که سردمدار حمایت جانانه از احمدی‌نژاد بودند به این سوال پاسخ دهند که چرا هیچگاه مسئولیت روی کار آمدن احمدی نژاد و خرابی های وسیعی که بر جای گذاشت و نه تنها حتی حاضر به عذرخواهی نشد بلکه آرزوی سرنگونی برخی ارکان نظام را هم دارد را متقبل نمی شوند. جهان نیوزی ها به جای سوء استفاده از سوژه به دست آمده بهتر است نسبت به عملکرد یار سابقشان پاسخگو باشند

ناشناس
| 1396/5/18 - 20:09 |     1     0    
پاسخ: خرابی های وسیعی که ...!

نمیدونم برخی دوستان، الان چی می بینند که دائم به ذهنشون، بازسازی خرابیها و پیشرفت رو به جلو متبادر میشه! نشون ما هم بدید، ما هم اندکی کیفور شیم.نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
  لطفا از ارسال واژه ها و عبارات توهین آمیز ، مطالب دارای بار حقوقی و پیگرد قضایی و نیز حروف و کلمات و نشانه ها (مانند علامت تعجب) بصورت مکرر خودداری فرمایید. نظرات کوتاه تر زودتر بررسی و منتشر می شود. / توجه داشته باشید کد امنیتی ، زمان انقضا دارد و دقایقی پس از باز کردن منقضی می شود و برای ارسال نظر صفحه را باید رفرش کنید.
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ها  
  دکتر احمدی نژاد: دعوا بر سر حق و جایگاه مردم است، دو تفکر، باور و رویکرد با دو عملکرد مقابل هم هستند + فیلم
  تیزر پیام روشنگری دکتر احمدی نژاد در خصوص طراحی های جدید علیه خادمان ملت
  دکتر احمدی نژاد با آیت الله هاشمی شاهرودی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار کرد
  انتصاب رئیس، دبیر و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام/ آیت الله شاهرودی رییس شد/ تمدید عضویت دکتر احمدی نژاد
  فیلم/ اعلام آمادگی بقایی برای محاکمه علنی با حضور همه رسانه ها غیر از صدا و سیما/ کیفرخواست را منتشر کنید
  یادداشت غلامرضا انبارلویی/ متهم پرونده‌های نفتی احمدی‌نژاد است یا روحانی؟!
  جوابیه دیوان محاسبات به گفتگوی روشنگرانه دکتر احمدی نژاد
  مسیر میدان میوه و تره‌بار قم در اعتراض به مرگ یکی از فروشندگان میوه بسته شد / جزئیات ۲ حادثه تلخ در قم + فیلم
  یادداشت دکتر احمدی نژاد به مناسبت کودتای 28 مرداد علیه دولت ملی مصدق/ کودتای ۲۸ مرداد و حق ناتمام ملت ایران
  توئیت جدید دکتر احمدی نژاد درباره ترور شخصیت
  شلیک تیر خلاص اکبر ترکان به مناطق آزاد / خسته نباشی دلاور اقتصاد کشور ...!
  یادداشت حمید بقایی/ رو که رو نیست سنگ پای قزوینه!
  گزارش تصویری / حال و هوای خانه دستفروش فوت شده در منطقه نیروگاه قم
  دانلود مداحی رضا نریمانی برای شهید محسن حججی
  وقاحت!
  مرگ 35 تن از زائران خانه خدا در مراسم حج
  پاسخ اژه ای درباره پرونده دکتر احمدی نژاد/ در ماه‌ها و هفته‌های اخیر مطالب جدیدی رسیده که در حال رسیدگی است
  وکیل بقایی: به محض اطلاع، کیفرخواست را منتشر و سپس نشست خبری و جلسه تخصصی با حضور حقوقدانان و کارشناسان برگزار خواهیم کرد
  یادداشت حمید بقایی/ سلولهای انفرادی زندان الرشید
  یادداشت حمید بقایی/ مصدق، ایرانی قهرمانی بود که بساط مفت خوری انگلیس را از سر سفره نفت ملت ایران برچید
  یاددشت حمید یقایی/ ترور سرد آتش تهیه اقدامات بعدی
  آخرین نظر امام خمینی(ره) درباره مرحوم دکتر محمد مصدق / آیا مصدق مسلم نبود؟
  توئیت دکتر احمدی نژاد درباره سفر چند سال گذشته خود به مکه مکرمه و زیارت خانه خدا
  نامه دادخواهی دوم ذیحساب و مدیر کل امور مالی سابق نهاد ریاست جمهوری به دادستان تهران
  کشف مجسمه فرعون مصر نزد حمید بقایی! + عکس
  پاسخ وکیل دکتر احمدی نژاد به جوابیه دیوان محاسبات / ادعاهای جدیدشان هم خلاف واقع و قابل پیگیری قضایی است
  تبیینِ نفهمی و بررسی سه مانع بر سر راهِ فهمیدن
  توئیت جدید دکتر احمدی نژاد درباره جنگ افروزی آمریکا
  تف سر بالا / رنج نامه یک ارباب رجوع مفلوک انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس
  وزیر سابق اقتصاد: این ستاد تدابیر ویژه نمی تواند با ایپک مقابله کند
 
 
دکتر احمدی نژاد: دعوا بر سر حق و جایگاه مردم است، دو تفکر، باور و رویکرد با دو عملکرد مقابل هم هستند + فیلم
دکتر احمدی نژاد: دعوا بر سر حق و جایگاه مردم است، دو تفکر، باور و رویکرد با دو عملکرد مقابل هم هستند + فیلم
 
تف سر بالا / رنج نامه یک ارباب رجوع مفلوک انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس
تف سر بالا / رنج نامه یک ارباب رجوع مفلوک انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس
 
پیر سالاری دولت مردان؛ سرخوردگی و ناامیدی جوانان / کاربرد نادرست خرد پیرمردان، جوانها را به سربازان جنبش های اعتراضی تبدیل می کند
پیر سالاری دولت مردان؛ سرخوردگی و ناامیدی جوانان / کاربرد نادرست خرد پیرمردان، جوانها را به سربازان جنبش های اعتراضی تبدیل می کند
تبیینِ نفهمی و بررسی سه مانع بر سر راهِ فهمیدن
تبیینِ نفهمی و بررسی سه مانع بر سر راهِ فهمیدن
 
پاسخ قاطع وکیل دکتر احمدی نژاد به دادستان دیوان محاسبات/ از فیاض شجاعی به اتهام افترا و نشر اکاذیب شکایت می کنیم + فیلم
پاسخ قاطع وکیل دکتر احمدی نژاد به دادستان دیوان محاسبات/ از فیاض شجاعی به اتهام افترا و نشر اکاذیب شکایت می کنیم + فیلم
 
کالایی شدن عواطف و  ظهور "ازدواج سفید"
کالایی شدن عواطف و ظهور "ازدواج سفید"
 
 
::  پخش زنده ::  خانه ::  تماس با ما ::  RSS
© دولت بهار
info@dolatebahar.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار