آرشیو   |  درباره ما   |  دریافت اپلیکیشن اندروید دولت بهار   |  باشگاه مخاطبان دولت بهار    RSS   |  ارتباط با ما   |  پیوندها   |  نسخه تلکس   |  گیشه مطبوعات   |  حمایت از دولت بهار  
 * صفحه اصلی    * ارسال خبر و یادداشت    * فرزند ایران (خاطرات)    * صدای مهر و عدالت (آرشیو سخنرانیهای دکتر احمدی نژاد 92-84)  
جمعه، 29 دی 1396 - 03:19   
  تازه ها:  
   آخرین مطالب  
  آل‌سعود حقوق بشر را در یمن سَر برید/حکایت رنج‌های بی‌پایان
  تصاویر/ دیدار تیم های ذوب آهن وصنعت نفت
  بیت المقدس به عنوان پایتخت ابدی فلسطین اعلام شود
  روسیه، آمریکا را به افشای اطلاعات بانکی دیپلماتهای خود متهم کرد
  ناباورانه حتی نتوانستیم به پیکرهای دریانوردان سانچی دست یابیم
  کره شمالی در حال آزمایش نسل جدید زیردریایی بالستیک است
  ترامپ: دموکرات ها می خواهند دولت را تعطیل کنند
  تصاویر/ دیدار تیم های پرسپولیس تهران و گسترش فولاد تبریز
  ماکرون: خواهان کاهش فعالیت موشکی و نفوذ منطقه ای ایران هستیم
  نشت گاز در یک منزل مسکونی سبب ایجاد صدای مهیبی در گیلانغرب شد
  مربی ترکیه‌ای در راه تبریز/ سلام آرتور سالام به تراکتوری‌ها
  واشنگتن از سفر آتی تیلرسون به اروپا با موضوع ایران خبر داد
  رای انضباطی دیدار تراکتورسازی تبریز و استقلال تهران اعلام شد
  عکس/ تفاوت صلاحیت‌دارها و بی‌صلاحیت‌ها در عمل به دستورات قرآن کریم
  رژیم صهیونیستی از اردن رسما عذرخواهی کرد
  ۱۵ تیم برتر آسیا در رنکینگ جدید فیفا
  ترامپ مجاز به نگاه داشتن نیروهای نظامی آمریکا در سوریه نیست
  جنجال «تعویق» یا «عدم تعویق» انتخابات عراق به شنبه موکول شد
  کرمان روی نوار زلزله
  کشته شدن ۴ نظامی سعودی به دست تک‎تیراندازان یمن
  خوابیدن پس از غذا مهم‌ترین دلیل رفلاکس معده
  سنای آمریکا هم تمدید قانون جاسوسی از مظنونان «تروریسم» را تصویب کرد
  یوسی کوهن؛ از ترور سَرمهندس حماس تا استخدام سیستماتیک «پرستو»
  مقابله با ایران شرط عربستان و امارات برای حمایت از علاوی
  عکس/ پرواز یک گاو بر اثر طوفان در آلمان!
  جلسه شورای امنیت با موضوع منع اشاعه
  جدول لیگ برتر در پایان روز نخست از هفته بیستم
  کریمی: مقابل پرسپولیس فشار شب اول قبر را دیدیم
  نشست نمایندگان طالبان و کابل در اسلام‌آباد
  اولین تمرین طارمی در تیم الغرافه قطر + عکس
- اندازه متن: + -  کد خبر: 423829صفحه نخست » تازه هاچهارشنبه، 1 شهریور 1396 - 09:17
راهبرد «باج‌گیری» ترامپ در برابر کره‌شمالی
دولت بهار: بر اساس استراتژی باج‌گیری آمریکا هنوز اقدام نظامی علیه کره انجام نداده است اما با تهدید به جنگ سعی نموده است تا رقیب را ترسانده به امتیاز خود دست یابد.
  

به گزارش دولت بهار به نقل از تسنیم، رقابت و تنش بین کره شمالی و آمریکا همواره از مهم‌ترین مسائل مورد توجه در سیاست خارجی دو کشور بوده است. این مسئله بعد از روی کار آمدن ترامپ در آمریکا تا مرز بحران و شروع جنگ دیگری در روابط بین الملل نیز پیش رفت.

اگرچه نظریه‌پردازان و تحلیل‌گران روابط بین‌الملل بر روی این که اقدامات و سیاست خارجی ترامپ در قالب کدام یک از نظریات سیاست خارجی قابل تحلیل است با یکدیگر اتفاق نظر ندارند، اما به نظر می رسد بیشترین نمودهای رفتاری ترامپ در قبال کره شمالی را می توان با «نظریه نو واقع‌گرایی تهاجمیِ مرشایمر» تطبیق داد. از این رو در این مطلب می کوشیم ضمن ارائه این نظریه، به تحلیل رفتار و اقدامات ترامپ در این قالب بپردازیم.

نظریه نو واقع گرای تهاجمی

نظریه نو واقع‌گرایی تهاجمی یکی از خرده‌نظریه‌های رئالیسم است که توسط «جان مرشایمر» در کتاب تراژدی سیاست قدرت‌های بزرگ، تئوریزه شده و مبتنی بر 5 مفروض بنیادین است:

 1. نظام بین‌الملل آنارشیک است. این بدین معناست که آنارشی یک اصل نظم دهنده است که نظام بین‌الملل را متشکل از دولت‌هایی می‌داند که مستقل هستند و از هیچ اقتدار مرکزی پیروی نمی‌کنند.
 2. قدرت‌های بزرگ ذاتاً دارای حدی از قابلیت‌های نظامی تهاجمی هستند که به آنان توان صدمه و انهدام یکدیگر را می‌دهد. این نشانه آن است که دولت‌ها به صورت بالقوه برای یکدیگر خطرناک هستند.
 3. اینکه دولت‌ها هرگز نمی‌توانند در مورد مقاصد و نیات دولت‌های دیگر مطمئن باشند و از آنجا که نمی‌توان این نیات را به صورت قطعی برآورد کرد، قضاوت قاطعانه در مورد آن تقریباً غیر ممکن است.
 4. نخستین و اصلی‌ترین هدف قدرت‌ها، تضمین بقاست؛ به‌ویژه آنکه دولت‌ها در پی حفظ و تمامیت ارضی و استقلال نظم سیاسی داخلی‌شان هستند. از این رو بقا در رأس اهداف و انگیزه‌های دیگر قرار دارد.
 5. قدرت‌ها در سیاست بین‌الملل بازیگران عقلائی‌اند. آنها نسبت به محیط خارجی خود آگاهند و برای بقای خود در این محیط رفتار استراتژیک مناسب را انتخاب می‌کنند.

در ساختار آنارشیک نظام بین‌الملل از نظر مرشایمر، قدرت‌ها دو هدف عمده را دنبال می‌کنند: یکی افزایش قدرت خود، دیگری کنترل مهاجمان و بازیگران رقیب. و برای هر کدام از این دو هدف استراتژی هایی را برمی‌گزینند.

استراتژی‌های افزایش قدرت عبارتند از:

 • جنگ: جنگ مناقشه آمیزترین استراتژی است که قدرت های بزرگ می توانند آن را به کار گیرند تا بر سهم خود از قدرت جهانی بیفزایند. موفقیت در استراتژی جنگ از نظر مرشایمر می تواند باعث افزایش قدرت سیاسی، نظامی و همچنین اقتصادی کشورها شود.
 • باج گیری: یک دولت می‌تواند بدون جنگ از طریق تهدید به استفاده از زور قدرت خود را علیه قدرت رقیب خود افزایش دهد. اگر دولت اجرا کننده این استراتژی موفق شود، به اهداف خود بدون صرف هزینه‌های خون‌بار دست می‌یابد.
 • طعمه‌گذاری و تحریک برای فرسایش: این استراتژی شامل ایجاد درگیری بین دو رقیب در یک جنگ طولانی می‌باشد تا بدین وسیله آنها همدیگر را از بین برده و تضعیف نمایند. در حالی که کشور طعمه‌گذار در حاشیه باقی می‌ماند و توان نظامی آن دست‌نخورده باقی می‌ماند.
 • استراتژی آتش‌بیاری معرکه: در این استراتژی هدف اطمینان یافتن از آن است که هرگونه جنگ بین رقبا تبدیل به یک منازعه طولانی و پرهزینه شود تا قدرت و توان آن را تضعیف کند. بر اساس این استراتژی دولت‌ها مستقلاً عمل می‌کنند.

استراتژی‌های کنترل مهاجمان عبارتند از:

1. موازنه‌سازی: به وسیله این استراتژی یک قدرت بزرگ مسئولیت مستقیم را برای جلوگیری از برهم خوردن موازنه قوا توسط یک مهاجم به دوش می‌کشد. هدف اولیه، بازداری مهاجم است. اما اگر این هدف با شکست مواجه گردید، کشور موازنه‌گر در جنگ متعاقب آن شرکت می‌کند. سه شیوه برای کمک به موفقیت موازنه‌سازی وجود دارد:

 • الف) آنها می‌توانند پیام‌های روشنی از طریق کانال‌های دیپلماتیک به مهاجم مبنی بر اینکه به طور رسمی و جدی متعهد به حفظ موازنه‌ قوا می‌باشند، بفرستند.
 • ب) کشورهای تهدید شده می‌توانند تلاش کنند تا یک ائتلاف دفاعی ایجاد نمایند تا آنها را در جهت مهار دشمن خطرناکشان کمک نمایند. این مانور دیپلماتیک غالباً موازنه‌سازی بیرونی نامیده می‌شود.
 • ج) ایجاد موازنه درونی؛ کشورهای تهدید شده می‌توانند با بسیج امکانات بیشتر و منابع اضافی خودشان علیه مهاجم ایجاد موازنه کنند. در واقع این عمل خودیاری در ساده‌ترین شکل ممکن است.

2. احاله مسئولیت: اصلی‌ترین جایگزین برای موازنه‌سازی توسط یک قدرت بزرگ مورد تهدید است. کشورهای که از مسئولیت فرار می‌کنند سعی دارند که کشور دیگری را وادار کند که هزینه‌های ایجاد موازنه و یا جنگ محتمل با یک مهاجم را بر عهده گیرد، درحالی که خودش در حاشیه باقی بماند. کشوری که این استراتژی را به‌کار می‌برد کاملاً می‌داند که بایستی از افزایش سهم کشورهای مهاجم از قدرت جهانی جلوگیری شود اما به دنبال کشوری می‌گردد که توسط آن مهاجم تهدید می‌شود تا این وظیفه سنگین را برعهده وی قرار دهد. 

تحلیل استراتژی و اقدامات ترامپ در قبال کره شمالی از منظر رئالیسم تهاجمی

استراتژی باج گیری توسط ترامپ علیه کره شمالی

ترامپ از تهدید نظامی همواره به عنوان یکی از ارکان سیاست خارجی خود در قبال کره شمالی بهره جسته است. این استراتژی ترامپ مطابق با یکی از استراتژی‌های افزایش قدرت در نورئالیسم است. در قسمت زیر به برخی از این نمونه رفتاری اشاره می‌شود.

دونالد ترامپ در اواخر فروردین سال 1396، با اشاره به اعزام ناو گروه تهاجمی آمریکا به شبه جزیره کره، تلویحا کره شمالی را به اقدام نظامی تهدید کرد. وی گفت: «ما داریم یک ناوگان دریایی اعزام می‌کنیم، ناوگانی بسیار قدرتمند. ما همچنین زیردریایی‌هایی داریم که بسیار قدرتمند هستند، به مراتب قدرتمندتر از ناوهای هواپیمابر».

ترامپ هم چنین چندی پیش اعلام کرد طرح‌های نظامی این کشور برای واکنش در برابر اقدام احتمالی کره شمالی آماده شده است. ترامپ در توئیترش در این خصوص نوشت: «چنانچه کره شمالی نابخردانه عمل کند، طرح‌های نظامی ما کاملا مهیا است، حاضر و آماده. امید که کیم جونگ اون مسیر دیگری انتخاب کند».

بر اساس استراتژی باج‌گیری آمریکا هنوز اقدام نظامی علیه کره انجام نداده است اما با تهدید به جنگ سعی نموده است تا رقیب را ترسانده  به امتیاز خود دست یابد.

استراتژی موازنه‌سازی ترامپ علیه کره شمالی

علاوه بر تهدیدات نظامی یکی دیگر از استراتژی‌های ترامپ در قبال کره شمالی موازنه‌سازی علیه این کشور بوده است که در قسمت زیر به مصادیق آن اشاره خواهیم کرد.

 • افزایش بودجه نظامی

بودجه نظامی آمریکا در سال 2017 حدود 68 میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است.  گفته می‌شود دلیل افزایش تصویب افزایش بودجه نظامی هنگفت آمریکا در جهت افزایش ظرفیت دفاعی این کشور در برابر موشک‌های بالستیک شلیک شده احتمالی به سمت مرزهای آمریکا از سوی کره شمالی بوده است. این افزایش بودجه نظامی یکی از مصادیق موازنه‌سازی برای کنترل حریف در نظریه رئالیسم تهاجمی است که از طریق افزایش قدرت درونی امکان می یابد.

 • اتحاد نظامی با همسایگان کره شمالی

ترامپ همانند دیگر روسای جمهور آمریکا سعی در افزایش رابطه با کشورهای همسایه کره شمالی به منظور کنترل این کشور کرده است. از مهم ترین اقدامات وی می توان از سفر او به این کشورها و ایجاد اتحاد    سه گانه آمریکا، ژاپن و کره جنوبی یاد کرد.  این اقدام در قالب استراتژی موازنه سازی بیرونی و ایجاد ائتلاف دفاعی برای مقابله با دشمن مشترک قابل تحلیل است.

احتمال استفاده از استراتژی جنگ

استراتژی جنگ یکی از ارکان افزایش قدرت در نئورئالیسم است. دونالد ترامپ با توجه به تهدیدات صریح نظامی‌اش علیه کره نشان داده است که از جنگیدن با کره شمالی هراسی ندارد و آن را در قالب افزایش قدرت آمریکا می‌داند. بنابراین این دیدگاه ترامپ نیز با توجه به نظریه نورئالیسم قابل تحلیل است.

جمع بندی

همان طور که در این مطلب اشاره شد تنش بین کره‌شمالی و آمریکا طی دوران پس از به قدرت رسیدن ترامپ افزایش یافته است. رفتارهای ترامپ در قبال کره‌شمالی که بی‌شباهت با همتایان جمهوری‌خواه خود همچون جرج بوش نیست، در قالب نظریه نورئالیسم تهاجمی قابل ارزیابی است. از منظر این نظریه روابط بین‌الملل، افزایش قدرت و کنترل رقبا شرط اصلی است. استراتژی‌های ترامپ شامل تهدید نظامی، اقدام به افزایش قدرت نظامی، ایجاد ائتلاف علیه کره و در نهایت امکان به کارگیری ابزار نظامی و جنگ در قالب نظریه مذکور قابل تحلیل است.

   
  

اضافه نمودن به:          

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  لطفا از ارسال واژه ها و عبارات توهین آمیز ، مطالب دارای بار حقوقی و پیگرد قضایی و نیز حروف و کلمات و نشانه ها (مانند علامت تعجب) بصورت مکرر خودداری فرمایید. نظرات کوتاه تر زودتر بررسی و منتشر می شود. / توجه داشته باشید کد امنیتی ، زمان انقضا دارد و دقایقی پس از باز کردن منقضی می شود و برای ارسال نظر صفحه را باید رفرش کنید.
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ها  
  دیدار جمعی از فعالین فرهنگی و اجتماعی و بزرگان طوایف کرد غرب کشور با دکتر احمدی نژاد + تصاویر
  قرص های بی نام و نشان در اوین!
  چین به آینده ایران خوشبین نیست
  دکتر احمدی نژاد: کسانی که قدرت ملت ها را دست کم می گیرند، جز ننگ بد نامی از خود به جا نمی گذارند
  دکتر احمدی نژاد: امیرکبیر از دل ملت بود
  وزارت بهداشت: تیم پزشکی آیت الله شاهرودی باید پاسخگو باشد
  حضور دکتر احمدی نژاد، مهندس رحیم مشایی و حمید بقایی در مراسم ترحیم حاج احمد افشاری پدر بزرگوار جاوید الاثر مجید افشاری + فیلم و تصاویر
  یادداشت علی اکبر جوانفکر درباره جان باختن بازداشتی ها/ اقناع!
  تحلیل دکتر سعید زیباکلام از اعتراضات اخیر/ نوک پیکان به سمت دولت روحانی بود که با مهندسی تجمعات به حاشیه رفت
  ضرغامی: اگر این جملات را به جای رئیس‌جمهور فعلی، رئیس جمهور قبلی می‌گفت چه می شد؟! + پاسخ کمال رستمعلی
  وکیل حمید بقایی: به حکم دادگاه اعتراض کردیم
  چین، آلمان، ایتالیا و کره‌جنوبی هم سنگ‌پا به ایران فرستادند! + جدول
  یادداشت دکتر حسین علیپور/ پدرخوانده رفت، زنده باد مردم!
  دولت حسن روحانی چه بلایی بر سر مسکن آورد؟ + نمودار
  حسن روحانی تدریس خارج فقه را آغاز کرد
  سئوال مهم علی اکبر جوانفکر از حسن روحانی
  بازنشر/ ناگفته های پدر شهید احمدی روشن : به چشم ملت نگاه می کنند و دروغ می گویند/ می خواستند از شهدای هسته ای سوءاستفاده کنند
  واکنش یک اقتصاددان به اظهارات عجیب معاون اول روحانی
  پیام همدردی دکتر احمدی نژاد با مصیبت دیدگان حادثه نفتکش سانچی
  اقتصاد ایران در مرداد 92 انتهای دره بود یا مرداد 96 ؟
  یادداشت مهندس اسفندیار رحیم مشایی به مناسبت ۲۶ دی
  ۱۰۰ مسئله اصلی ایران براساس پژوهش «آینده‌پژوهی ایران ۱۳۹۶» + دانلود فایل
  یک خبر واقعا خوب/ منع سه قوه از دریافت سود سپرده!
  زیباکلام: متدینین هم به صداوسیما پشت کرده‌اند
  تجمع خانواده های مفقودین نفتکش در ساختمان شرکت ملی نفتکش/انتقاد از بی تفاوتی وزارت امور خارجه
  مصوبه جدید دولت روحانی: موجودات زنده تغییر شکل یافته ژنتیکی بخورید! + عکس
  کشتی نفتکش سانچی به طور کامل غرق شد/ فوت همه پرسنل + فیلم و تصاویر و اسامی 32 سرنشین و خدمه نفتکش
  یادداشت علی اکبر جوانفکر/ قانون در قانون!
  فیلم/ درحاشیه مراسم ترحیم/ آقای احمدی نژاد مردم از تو راضی اند
  امروز چه خواهد شد؟
 
 
هشدار علی اکبر جوانفکر نسبت به برخورد خشن با جوانان انقلابی
هشدار علی اکبر جوانفکر نسبت به برخورد خشن با جوانان انقلابی
 
پاسخ مدیر مسئول دولت بهار به مدیرمسئول خبرگزاری قوه قضائیه
پاسخ مدیر مسئول دولت بهار به مدیرمسئول خبرگزاری قوه قضائیه
 
متن نامه 6 عضو هیات دولت دهم به سید ابراهیم رئیسی، دادستان وقت کشور درباره بابک زنجانی
متن نامه 6 عضو هیات دولت دهم به سید ابراهیم رئیسی، دادستان وقت کشور درباره بابک زنجانی
یادداشت محمدجعفر بهداد/ احمدی نژاد و برهم زدن محاسبات ستمگران
یادداشت محمدجعفر بهداد/ احمدی نژاد و برهم زدن محاسبات ستمگران
 
ضرب الاجل ۴۸ ساعته دکتر احمدی نژاد به رئیس دستگاه قضایی + فیلم
ضرب الاجل ۴۸ ساعته دکتر احمدی نژاد به رئیس دستگاه قضایی + فیلم
 
بخشی از سخنرانی دکتر احمدی نژاد در جمع دانشجویان/ اینها باید تشریف ببرند و ان شاء الله بزودی خواهند برد + فیلم
بخشی از سخنرانی دکتر احمدی نژاد در جمع دانشجویان/ اینها باید تشریف ببرند و ان شاء الله بزودی خواهند برد + فیلم
 
 
::  پخش زنده ::  خانه ::  تماس با ما ::  RSS
© دولت بهار
info@dolatebahar.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار