آرشیو   |  درباره ما   |  دریافت اپلیکیشن اندروید دولت بهار   |  باشگاه مخاطبان دولت بهار    RSS   |  ارتباط با ما   |  پیوندها   |  نسخه تلکس   |  گیشه مطبوعات   |  حمایت از دولت بهار  
 * صفحه اصلی    * ارسال خبر و یادداشت    * فرزند ایران (خاطرات)    * صدای مهر و عدالت (آرشیو سخنرانیهای دکتر احمدی نژاد 92-84)  
یکشنبه، 28 آبان 1396 - 04:40   
  تازه ها:  
   آخرین مطالب  
  شکایت 2 زن دیگر از متجاوز سریالی پایتخت +عکس
  «جادوگر نظامی»، پست جدید در ارتش اسرائیل!
  حمله هوایی سعودی ها به یک اتوبوس در یمن
  راهکار آنکارا برای جلوگیری از ورود تروریست‌ها
  تصاویر دیدنی هفته از حیات‌وحش
  تصاویر/ تشییع شهید حبیب الله اسلامی در بیله سوار
  عکس/ نماز اول وقت امدادگران
  عکس/ اعلامیه فوت زوج کرمانشاهی
  راهی برای یافتن گوشی‌ سرقتی
  اخلاق «سجاد» روس‌ها را هم جذب کرده بود
  پشت پرده استعفای کمالوند از صنعت نفت
  عکس/ کاوه رضایی پس از گلزنی برای شارلوا
  همدردی قهرمانان کشتی جهان با زلزله‌زدگان ایران +عکس
  عکس/ بزرگترین زمین تمرین تیم‌ های پایه در جهان
  تظاهرات دو هزار نفر از کارکنان زیمنس آلمان
  کدام یک کالری بیشتری می سوزاند: دویدن داخل خانه یا بیرون از خانه؟
  قلب عاملی برای پیری مغز است
  خوردن روزانه این 9 مغز اجباری است
  بلایی که مصرف خودسرانه آسپرین سر آدم می آورد
  معرفی تراشه A۱۱X اپل؛ همراه با نسل جدید آیپدها
  رونمایی از کامیون تسلا و سورپرایز ۱.۹ ثانیه‌ای +عکس
  برخورد شدید پژو با پایه برق +عکس
  دیدار مهم «سعد الحریری» با بن سلمان
  اردوغان عذرخواهی ناتو برای اقدام توهین‌آمیز حین برگزاری رزمایش را نپذیرفت
  یأس اروپایی‌ها برای حفظ برجام
  زندگینامه شمس الشموس امام رضا (علیه السلام)
  چراحریری به جای بیروت به پاریس رفت؟
  "همکاری بین‌المللی" علیه اردوغان شکل گرفته است
  مردی جای پارک اتومبیلش را به مدت ۲۰ سال فراموش کرده بود
  محبت ایرانیان زلزله را زمین‌گیر کرد
- اندازه متن: + -  کد خبر: 423829صفحه نخست » تازه هاچهارشنبه، 1 شهریور 1396 - 09:17
راهبرد «باج‌گیری» ترامپ در برابر کره‌شمالی
دولت بهار: بر اساس استراتژی باج‌گیری آمریکا هنوز اقدام نظامی علیه کره انجام نداده است اما با تهدید به جنگ سعی نموده است تا رقیب را ترسانده به امتیاز خود دست یابد.
  

به گزارش دولت بهار به نقل از تسنیم، رقابت و تنش بین کره شمالی و آمریکا همواره از مهم‌ترین مسائل مورد توجه در سیاست خارجی دو کشور بوده است. این مسئله بعد از روی کار آمدن ترامپ در آمریکا تا مرز بحران و شروع جنگ دیگری در روابط بین الملل نیز پیش رفت.

اگرچه نظریه‌پردازان و تحلیل‌گران روابط بین‌الملل بر روی این که اقدامات و سیاست خارجی ترامپ در قالب کدام یک از نظریات سیاست خارجی قابل تحلیل است با یکدیگر اتفاق نظر ندارند، اما به نظر می رسد بیشترین نمودهای رفتاری ترامپ در قبال کره شمالی را می توان با «نظریه نو واقع‌گرایی تهاجمیِ مرشایمر» تطبیق داد. از این رو در این مطلب می کوشیم ضمن ارائه این نظریه، به تحلیل رفتار و اقدامات ترامپ در این قالب بپردازیم.

نظریه نو واقع گرای تهاجمی

نظریه نو واقع‌گرایی تهاجمی یکی از خرده‌نظریه‌های رئالیسم است که توسط «جان مرشایمر» در کتاب تراژدی سیاست قدرت‌های بزرگ، تئوریزه شده و مبتنی بر 5 مفروض بنیادین است:

 1. نظام بین‌الملل آنارشیک است. این بدین معناست که آنارشی یک اصل نظم دهنده است که نظام بین‌الملل را متشکل از دولت‌هایی می‌داند که مستقل هستند و از هیچ اقتدار مرکزی پیروی نمی‌کنند.
 2. قدرت‌های بزرگ ذاتاً دارای حدی از قابلیت‌های نظامی تهاجمی هستند که به آنان توان صدمه و انهدام یکدیگر را می‌دهد. این نشانه آن است که دولت‌ها به صورت بالقوه برای یکدیگر خطرناک هستند.
 3. اینکه دولت‌ها هرگز نمی‌توانند در مورد مقاصد و نیات دولت‌های دیگر مطمئن باشند و از آنجا که نمی‌توان این نیات را به صورت قطعی برآورد کرد، قضاوت قاطعانه در مورد آن تقریباً غیر ممکن است.
 4. نخستین و اصلی‌ترین هدف قدرت‌ها، تضمین بقاست؛ به‌ویژه آنکه دولت‌ها در پی حفظ و تمامیت ارضی و استقلال نظم سیاسی داخلی‌شان هستند. از این رو بقا در رأس اهداف و انگیزه‌های دیگر قرار دارد.
 5. قدرت‌ها در سیاست بین‌الملل بازیگران عقلائی‌اند. آنها نسبت به محیط خارجی خود آگاهند و برای بقای خود در این محیط رفتار استراتژیک مناسب را انتخاب می‌کنند.

در ساختار آنارشیک نظام بین‌الملل از نظر مرشایمر، قدرت‌ها دو هدف عمده را دنبال می‌کنند: یکی افزایش قدرت خود، دیگری کنترل مهاجمان و بازیگران رقیب. و برای هر کدام از این دو هدف استراتژی هایی را برمی‌گزینند.

استراتژی‌های افزایش قدرت عبارتند از:

 • جنگ: جنگ مناقشه آمیزترین استراتژی است که قدرت های بزرگ می توانند آن را به کار گیرند تا بر سهم خود از قدرت جهانی بیفزایند. موفقیت در استراتژی جنگ از نظر مرشایمر می تواند باعث افزایش قدرت سیاسی، نظامی و همچنین اقتصادی کشورها شود.
 • باج گیری: یک دولت می‌تواند بدون جنگ از طریق تهدید به استفاده از زور قدرت خود را علیه قدرت رقیب خود افزایش دهد. اگر دولت اجرا کننده این استراتژی موفق شود، به اهداف خود بدون صرف هزینه‌های خون‌بار دست می‌یابد.
 • طعمه‌گذاری و تحریک برای فرسایش: این استراتژی شامل ایجاد درگیری بین دو رقیب در یک جنگ طولانی می‌باشد تا بدین وسیله آنها همدیگر را از بین برده و تضعیف نمایند. در حالی که کشور طعمه‌گذار در حاشیه باقی می‌ماند و توان نظامی آن دست‌نخورده باقی می‌ماند.
 • استراتژی آتش‌بیاری معرکه: در این استراتژی هدف اطمینان یافتن از آن است که هرگونه جنگ بین رقبا تبدیل به یک منازعه طولانی و پرهزینه شود تا قدرت و توان آن را تضعیف کند. بر اساس این استراتژی دولت‌ها مستقلاً عمل می‌کنند.

استراتژی‌های کنترل مهاجمان عبارتند از:

1. موازنه‌سازی: به وسیله این استراتژی یک قدرت بزرگ مسئولیت مستقیم را برای جلوگیری از برهم خوردن موازنه قوا توسط یک مهاجم به دوش می‌کشد. هدف اولیه، بازداری مهاجم است. اما اگر این هدف با شکست مواجه گردید، کشور موازنه‌گر در جنگ متعاقب آن شرکت می‌کند. سه شیوه برای کمک به موفقیت موازنه‌سازی وجود دارد:

 • الف) آنها می‌توانند پیام‌های روشنی از طریق کانال‌های دیپلماتیک به مهاجم مبنی بر اینکه به طور رسمی و جدی متعهد به حفظ موازنه‌ قوا می‌باشند، بفرستند.
 • ب) کشورهای تهدید شده می‌توانند تلاش کنند تا یک ائتلاف دفاعی ایجاد نمایند تا آنها را در جهت مهار دشمن خطرناکشان کمک نمایند. این مانور دیپلماتیک غالباً موازنه‌سازی بیرونی نامیده می‌شود.
 • ج) ایجاد موازنه درونی؛ کشورهای تهدید شده می‌توانند با بسیج امکانات بیشتر و منابع اضافی خودشان علیه مهاجم ایجاد موازنه کنند. در واقع این عمل خودیاری در ساده‌ترین شکل ممکن است.

2. احاله مسئولیت: اصلی‌ترین جایگزین برای موازنه‌سازی توسط یک قدرت بزرگ مورد تهدید است. کشورهای که از مسئولیت فرار می‌کنند سعی دارند که کشور دیگری را وادار کند که هزینه‌های ایجاد موازنه و یا جنگ محتمل با یک مهاجم را بر عهده گیرد، درحالی که خودش در حاشیه باقی بماند. کشوری که این استراتژی را به‌کار می‌برد کاملاً می‌داند که بایستی از افزایش سهم کشورهای مهاجم از قدرت جهانی جلوگیری شود اما به دنبال کشوری می‌گردد که توسط آن مهاجم تهدید می‌شود تا این وظیفه سنگین را برعهده وی قرار دهد. 

تحلیل استراتژی و اقدامات ترامپ در قبال کره شمالی از منظر رئالیسم تهاجمی

استراتژی باج گیری توسط ترامپ علیه کره شمالی

ترامپ از تهدید نظامی همواره به عنوان یکی از ارکان سیاست خارجی خود در قبال کره شمالی بهره جسته است. این استراتژی ترامپ مطابق با یکی از استراتژی‌های افزایش قدرت در نورئالیسم است. در قسمت زیر به برخی از این نمونه رفتاری اشاره می‌شود.

دونالد ترامپ در اواخر فروردین سال 1396، با اشاره به اعزام ناو گروه تهاجمی آمریکا به شبه جزیره کره، تلویحا کره شمالی را به اقدام نظامی تهدید کرد. وی گفت: «ما داریم یک ناوگان دریایی اعزام می‌کنیم، ناوگانی بسیار قدرتمند. ما همچنین زیردریایی‌هایی داریم که بسیار قدرتمند هستند، به مراتب قدرتمندتر از ناوهای هواپیمابر».

ترامپ هم چنین چندی پیش اعلام کرد طرح‌های نظامی این کشور برای واکنش در برابر اقدام احتمالی کره شمالی آماده شده است. ترامپ در توئیترش در این خصوص نوشت: «چنانچه کره شمالی نابخردانه عمل کند، طرح‌های نظامی ما کاملا مهیا است، حاضر و آماده. امید که کیم جونگ اون مسیر دیگری انتخاب کند».

بر اساس استراتژی باج‌گیری آمریکا هنوز اقدام نظامی علیه کره انجام نداده است اما با تهدید به جنگ سعی نموده است تا رقیب را ترسانده  به امتیاز خود دست یابد.

استراتژی موازنه‌سازی ترامپ علیه کره شمالی

علاوه بر تهدیدات نظامی یکی دیگر از استراتژی‌های ترامپ در قبال کره شمالی موازنه‌سازی علیه این کشور بوده است که در قسمت زیر به مصادیق آن اشاره خواهیم کرد.

 • افزایش بودجه نظامی

بودجه نظامی آمریکا در سال 2017 حدود 68 میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است.  گفته می‌شود دلیل افزایش تصویب افزایش بودجه نظامی هنگفت آمریکا در جهت افزایش ظرفیت دفاعی این کشور در برابر موشک‌های بالستیک شلیک شده احتمالی به سمت مرزهای آمریکا از سوی کره شمالی بوده است. این افزایش بودجه نظامی یکی از مصادیق موازنه‌سازی برای کنترل حریف در نظریه رئالیسم تهاجمی است که از طریق افزایش قدرت درونی امکان می یابد.

 • اتحاد نظامی با همسایگان کره شمالی

ترامپ همانند دیگر روسای جمهور آمریکا سعی در افزایش رابطه با کشورهای همسایه کره شمالی به منظور کنترل این کشور کرده است. از مهم ترین اقدامات وی می توان از سفر او به این کشورها و ایجاد اتحاد    سه گانه آمریکا، ژاپن و کره جنوبی یاد کرد.  این اقدام در قالب استراتژی موازنه سازی بیرونی و ایجاد ائتلاف دفاعی برای مقابله با دشمن مشترک قابل تحلیل است.

احتمال استفاده از استراتژی جنگ

استراتژی جنگ یکی از ارکان افزایش قدرت در نئورئالیسم است. دونالد ترامپ با توجه به تهدیدات صریح نظامی‌اش علیه کره نشان داده است که از جنگیدن با کره شمالی هراسی ندارد و آن را در قالب افزایش قدرت آمریکا می‌داند. بنابراین این دیدگاه ترامپ نیز با توجه به نظریه نورئالیسم قابل تحلیل است.

جمع بندی

همان طور که در این مطلب اشاره شد تنش بین کره‌شمالی و آمریکا طی دوران پس از به قدرت رسیدن ترامپ افزایش یافته است. رفتارهای ترامپ در قبال کره‌شمالی که بی‌شباهت با همتایان جمهوری‌خواه خود همچون جرج بوش نیست، در قالب نظریه نورئالیسم تهاجمی قابل ارزیابی است. از منظر این نظریه روابط بین‌الملل، افزایش قدرت و کنترل رقبا شرط اصلی است. استراتژی‌های ترامپ شامل تهدید نظامی، اقدام به افزایش قدرت نظامی، ایجاد ائتلاف علیه کره و در نهایت امکان به کارگیری ابزار نظامی و جنگ در قالب نظریه مذکور قابل تحلیل است.

   
  

اضافه نمودن به:          

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
  لطفا از ارسال واژه ها و عبارات توهین آمیز ، مطالب دارای بار حقوقی و پیگرد قضایی و نیز حروف و کلمات و نشانه ها (مانند علامت تعجب) بصورت مکرر خودداری فرمایید. نظرات کوتاه تر زودتر بررسی و منتشر می شود. / توجه داشته باشید کد امنیتی ، زمان انقضا دارد و دقایقی پس از باز کردن منقضی می شود و برای ارسال نظر صفحه را باید رفرش کنید.
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ها  
  فیلم کامل سخنرانی طوفانی دکتر احمدی نژاد در جمع زائران حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)
  آغاز بست نشینی یاران دکتر احمدی نژاد در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) + فیلم و تصاویر
  حضور دکتر احمدی نژاد در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در پی بست نشینی حمید بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب الله جزء خراسانی + فیلم و تصاویر
  احضار مهندس اسفندیار رحیم مشایی به اتهام توهین به مقام معظم رهبری، تبلیغ علیه نظام، تصرف غیرقانونی در اموال دولتی، توهین به مسئولان نظام و نشر اکاذیب!
  اطلاعیه/ بست نشینی حمید بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب الله جزء خراسانی در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) + فیلم و تصاویر بدرقه با حضور دکتر احمدی نژاد
  دکتر احمدی نژاد صبح امروز وارد کرمانشاه شد + فیلم و تصاویر
  بررسی تاریخی اظهارات دکتر احمدی نژاد درباره اشغال سفارت انگلیس / آیا زمان گشودن جعبه سیاه سال های 90 تا 92 فرار سیده است؟!
  حضور دکتر احمدی نژاد در امام زاده صالح همزمان با اربعین حسینی + فیلم و تصاویر
  متن کامل اظهارات حمید بقایی درباره تخلفات صورت گرفته در پرونده از لحظه بازداشت تا زمان برگزاری دادگاه توسط قوه قضائیه، اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات
  دومین روز بست نشینی حمید بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب خراسانی در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) + تصاویر
  یادداشت علی اکبر جوانفکر درباره روشنگری تاریخی دکتر احمدی نژاد/ رساترین صدا
  جوابیه نیکزاد به لجن پراکنی دولت روحانی علیه مسکن مهر مناطق زلزله زده
  روایت جالب یکی از حمله کنندگان به سفارت انگلیس / چرا این سری راحت وارد سفارت شدیم؟! + عکس
  یادداشت جوانفکر درباره پارازیت حسام آشنا/ چوب را برداری گربه دزده فرار میکند!
  یادداشت مهندس رحیم مشایی اندر باب احضاریه/ و این آغازی بر یک راه است
  تیزر پیام تصویری دکتر احمدی نژاد در خصوص عملکرد قوه قضاییه (صدای مردم ۵)
  اطلاعیه شماره 2 بقایی، جوانفکر و خراسانی/ درخواست از رهبر معظم انقلاب برای مامور نمودن آیت الله شاهرودی جهت رسیدگی به ادعاها و اتهامات
  یادداشت علی اکبر جوانفکر/ فرار ممنوع!
  عکس/ تا بازگشت احمدی نژاد این پوسترها روی دیوار خواهد ماند
  عکس/ مقایسه میزان خسارت ساختمان‌های نوسازی نشده طی سالهای اخیر با خسارت و آسیب وارده به ساختمان‌های مسکن مهر در زلزله شدید ۷.۳ ریشتری کرمانشاه
  یادداشت علی اکبر جوانفکر درباره زلزله کرمانشاه و بی کفایتی حسن روحانی/ دولت ناکارآمد!
  عکس/ ولیعهد ابوظبی ۱۰۰ میلیون دلار به زلزله زدگان کمک کرد/ دولت بی عرضه روحانی هاپولی نکند صلوات!
  کاسبان شارلاتان زلزله
  روزنامه ینی شفق: اسراییل قصد دارد با ۱۰۰ هواپیما به لبنان حمله کند
  متن کامل نامه حمید بقایی به معاون اول قوه قضائیه درباره تخلفات بیژن قاسم زاده، بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه
  پایگاه اطلاع رسانی دکتر احمدی نژاد هم فیلتر شد!
  ۴۷۴ کشته و ۹۳۸۸ زخمی تاکنون‌/ کمبود آب در روستاهای زلزله‌زده/ استقرار آشپزخانه آستان قدس/ توزیع رایگان دارو توسط سپاه + تصاویر
  وحشت ناصرالدین شاه از «بست نشینی» برای رفع ظلم / سید جمال الدین اسدآبادی: من به شمشیر برنده ای ‌مانم که اگر به کارم اندازید چنین و چنان خواهم کرد
  تنها دیواره‌های بیرونی مسکن مهر کرمانشاه در زلزله شب گذشته تخریب شد
  گزارشی از روز سوم بست نشینی حمید بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب خراسانی در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) + فبلم و تصاویر
 
 
اطلاعیه شماره 2 بقایی، جوانفکر و خراسانی/ درخواست از رهبر معظم انقلاب برای مامور نمودن آیت الله شاهرودی جهت رسیدگی به ادعاها و اتهامات
اطلاعیه شماره 2 بقایی، جوانفکر و خراسانی/ درخواست از رهبر معظم انقلاب برای مامور نمودن آیت الله شاهرودی جهت رسیدگی به ادعاها و اتهامات
 
فیلم کامل سخنرانی طوفانی دکتر احمدی نژاد در جمع زائران حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)
فیلم کامل سخنرانی طوفانی دکتر احمدی نژاد در جمع زائران حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)
 
حضور دکتر احمدی نژاد در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در پی بست نشینی حمید بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب الله جزء خراسانی + فیلم و تصاویر
حضور دکتر احمدی نژاد در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در پی بست نشینی حمید بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب الله جزء خراسانی + فیلم و تصاویر
اطلاعیه/ بست نشینی حمید بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب الله جزء خراسانی در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) + فیلم و تصاویر بدرقه با حضور دکتر احمدی نژاد
اطلاعیه/ بست نشینی حمید بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب الله جزء خراسانی در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) + فیلم و تصاویر بدرقه با حضور دکتر احمدی نژاد
 
وحشت ناصرالدین شاه از «بست نشینی» برای رفع ظلم / سید جمال الدین اسدآبادی: من به شمشیر برنده ای ‌مانم که اگر به کارم اندازید چنین و چنان خواهم کرد
وحشت ناصرالدین شاه از «بست نشینی» برای رفع ظلم / سید جمال الدین اسدآبادی: من به شمشیر برنده ای ‌مانم که اگر به کارم اندازید چنین و چنان خواهم کرد
 
بررسی تاریخی اظهارات دکتر احمدی نژاد درباره اشغال سفارت انگلیس / آیا زمان گشودن جعبه سیاه سال های 90 تا 92 فرار سیده است؟!
بررسی تاریخی اظهارات دکتر احمدی نژاد درباره اشغال سفارت انگلیس / آیا زمان گشودن جعبه سیاه سال های 90 تا 92 فرار سیده است؟!
 
 
::  پخش زنده ::  خانه ::  تماس با ما ::  RSS
© دولت بهار
info@dolatebahar.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار