آرشیو   |  درباره ما   |  دریافت اپلیکیشن اندروید دولت بهار   |  باشگاه مخاطبان دولت بهار    RSS   |  ارتباط با ما   |  پیوندها   |  نسخه تلکس   |  گیشه مطبوعات   |  حمایت از دولت بهار  
 * صفحه اصلی    * ارسال خبر و یادداشت    * فرزند ایران (خاطرات)    * صدای مهر و عدالت (آرشیو سخنرانیهای دکتر احمدی نژاد 92-84)  
یکشنبه، 28 آبان 1396 - 04:42   
  تازه ها:  
   آخرین مطالب  
  شکایت 2 زن دیگر از متجاوز سریالی پایتخت +عکس
  «جادوگر نظامی»، پست جدید در ارتش اسرائیل!
  حمله هوایی سعودی ها به یک اتوبوس در یمن
  راهکار آنکارا برای جلوگیری از ورود تروریست‌ها
  تصاویر دیدنی هفته از حیات‌وحش
  تصاویر/ تشییع شهید حبیب الله اسلامی در بیله سوار
  عکس/ نماز اول وقت امدادگران
  عکس/ اعلامیه فوت زوج کرمانشاهی
  راهی برای یافتن گوشی‌ سرقتی
  اخلاق «سجاد» روس‌ها را هم جذب کرده بود
  پشت پرده استعفای کمالوند از صنعت نفت
  عکس/ کاوه رضایی پس از گلزنی برای شارلوا
  همدردی قهرمانان کشتی جهان با زلزله‌زدگان ایران +عکس
  عکس/ بزرگترین زمین تمرین تیم‌ های پایه در جهان
  تظاهرات دو هزار نفر از کارکنان زیمنس آلمان
  کدام یک کالری بیشتری می سوزاند: دویدن داخل خانه یا بیرون از خانه؟
  قلب عاملی برای پیری مغز است
  خوردن روزانه این 9 مغز اجباری است
  بلایی که مصرف خودسرانه آسپرین سر آدم می آورد
  معرفی تراشه A۱۱X اپل؛ همراه با نسل جدید آیپدها
  رونمایی از کامیون تسلا و سورپرایز ۱.۹ ثانیه‌ای +عکس
  برخورد شدید پژو با پایه برق +عکس
  دیدار مهم «سعد الحریری» با بن سلمان
  اردوغان عذرخواهی ناتو برای اقدام توهین‌آمیز حین برگزاری رزمایش را نپذیرفت
  یأس اروپایی‌ها برای حفظ برجام
  زندگینامه شمس الشموس امام رضا (علیه السلام)
  چراحریری به جای بیروت به پاریس رفت؟
  "همکاری بین‌المللی" علیه اردوغان شکل گرفته است
  مردی جای پارک اتومبیلش را به مدت ۲۰ سال فراموش کرده بود
  محبت ایرانیان زلزله را زمین‌گیر کرد
- اندازه متن: + -  کد خبر: 429790صفحه نخست » برگزیدهدوشنبه، 20 شهریور 1396 - 16:21
پیامدهای بلوای الله داد مشهد در تاریخ (قسمت دوم)
  

به گزارش دولت بهار به نقل از مرقومه بزرگمهر، پس از رویداد خونین "الله داد"، بسیاری از یهودیان از مشهد رفتند و برخی به سوی شرق، به افغانستان و برخی دیگر رو به هندوستان، یا به مرو و بخارا آوردند. درآن شهرها اغلب در تجارت و کسب فعال بودند، مهارت یافتند و تعدادی هم موفق و سرشناس شدند.

پیامدهای بلوای الله داد مشهد در تاریخ (قسمت دوم)

واما جدید الاسلام های مشهد، پس از پذیرش اجباری دین نوین، اولین گام ها را در جهت خو گرفتن با چگونگی زندگانی و هویت جدید برداشتند. شماری از آنان قلباً و عمیقاً، به دین تازه ایمان آوردند و آن را پذیرفتند. اما اکثریت خانوارهای جدید الاسلام، تنها در ظاهر به مذهب نوین گرویدند و در خفا به دین اجدادی خود وفادار ماندند و بدینسان یک زندگی دوگانه پیچیده سراسر بیم و هراس را آغاز کردند. اینان در ظاهر و در انظار عام مسلمان بودند و فرامین اسلام را گردن می نهادند و مراسم آن را بجا می آوردند. اما در پنهان، در حریم بسته خانه های خود، آئین و فرایض یهود را با جدیت، تعصب و وسواسی به مراتب بیش از پیش اجرا می‌کردند. همه اعضای این گروه یک پارچه و یک دل به نگهبانان جمعی این زندگی سر�'ی بدل شدند.

در زندگی جمعی و پیچیده اینان -که اکثریت جدیدالاسلام ها را تشکیل می دادند- هویت فردی، جمعی و مذهبی ثابت نبود و در هرلحظه هم مسلمان و هم یهودی بودند. روزمره، با رفت و آمد به مساجد و تکیه ها، با برگزاری روضه و انجام مراسم اسلامی، خرید گوشت ذبح اسلامی در بازارها و پرداخت وجوه برای تکیه ها و مانند آن، به وظایف شرعی خود عمل می کردند. در عین حال، و به موازات این تعهد جمعی و رفتار گروهی، جمعیت جدیدالاسلام مشهد در  نهانخانه های خویش، به هویتی و مذهبی دیگر آگاهی و تعهد داشتند و به فرایض دین یهود نیز عمل می کردند.

تا یک دهه بعد از "الله داد"، "جدیدی ها" هنوز در همان محله عیدگاه مشهد ساکن بودند. هنوز راه برای پذیرش و آمیزش اینان با جامعه بزرگ تر مشهد کاملاً هموار نبود. منازل اینان درعیدگاه چنان ساخته شده بود که از راه نقب های زیرزمینی به هم متصل می شد. اهالی عیدگاه، دور از انظار ظنین همسایه ها قادر بودند با رفت و آمدهای زیر زمینی به خانه های یکدیگر، تماس و ارتباط میان خود را حفظ کنند. از این راه بود که مبادله خبر، دسترسی به گوشت ذبح یهودی و سرانجام تجمع در مواقع اضطراری میسر می شد. به مرور ایام در پناه امنیت این زیرزمین ها، "جدیدی ها" برای عبادت، حل و فصل دعاوی و مشکلات میان خویش، برگزاری اعیاد مذهبی و جشن و سرور و غیره گرد هم می آمدند.

به خاطر اینکه مجبور نشوند دخترهای خود را به مسلمانان شهر به زنی بدهند، آنان را اغلب از سنین خردسالی به عقد پسران جوان و نو بالغ جامعه خود در می آوردند. مراسم عقد و ازدواج دوبار برگزار می شد. بار اول برطبق موازین اسلامی و شرعی، با سر و صدا و سرور و شادی. و یک بار دیگر با اجرای مراسم عقد یهودی در خفا.

اسناد و قباله های ازدواج "جدیدی ها" اغلب این گونه دوگانگی ها و سی�'ال بودن هویت قومی و مذهبی را دراین گروه به روشنی به نمایش می گذاشت. در سرلوحه سند، آیاتی چند از قرآن به زبان عربی در باره اهمیت و تقدس پیوند زناشوئی آمده است. آنگاه جزئیاتی چند درباره پیوند، تاریخ و میزان مهریه و غیره به زبان فارسی وارد شده و سرانجام در پای سند، امضاء شهود حاضر بر عقد ازدواج آمده که با حروف عبری است، چه سواد نوشتن اغلب جدیدی ها منحصر به این زبان بوده.

روزهای جمعه در مساجد حاضر می شدند و به نماز جماعت می نشستند. حال آنکه شب هنگام، در عبادتگاه زیرزمینی خود نماز یهود می گزاردند.

مراسم ختم و نماز میت نیز دوبار و در دونوبت اجرا می شد. شماری از افراد جدیدالاسلام مشهد که توانائی مالی کافی داشتند، به پیروی از فرایض دینی به زیارت مکه و برگزاری مراسم حج�' رفتند. برخی از این حاجیان هنگام بازگشت با قایق و از طریق اسکندریه و جافا، خود را به اورشلیم می رساندند و درآنجا در برابر دو مکان مقدس اسلامی و یهودی، مسجد الاقصی و دیوار ندبه، به عبادت می ایستادند.

پیامدهای بلوای الله داد مشهد در تاریخ (قسمت دوم)

تا یکی دو دهه پس از اسلام آوردن دست جمعی یهودیان مشهد، رفته رفته مدارس مذهبی مخفی جدیدی ها در زیرزمین خانه ها دایر گردید. پسرهای جوان، پس از آموزش قرآن و شرعیات و خط فارسی در مدارس اسلامی، بعد از ظهرها به این مکتب های زیرزمینی می آمدند و دین یهود و زبان عبری می آموختند. پسران کمتر از 11 سال را به این مدارس راه نمی دادند چه از آن بیم داشتند که نوجوانان خردسال نتوانند اسرار جامعه را پنهان دارند و در نتیجه بار دیگر مجموعه آنان با خطر کشتار و نابودی روبرو گردند.32 دختران از تحصیل محروم بودند.

در روزهای اعیاد یهودیان و در روزهای شنبه که بر طبق فرامین یهود کار و کسب می بایست تعطیل باشد، دکاندارهای "جدیدی" به اجبار مغازه های خود را باز می کردند و ظاهراً مشغول کار بودند، ام�'ا می کوشیدند تا در عمل وارد معامله و کسب نشوند. گاهی نیز فرزندان خود را در محل کار می گماردند تا در غیابشان جنسی به مشتری فروخته نشود و معامله ای صورت نگیرد. اگر هم فروشی انجام می شد و پولی رد و بدل می گشت، درآمد به صندوق عمومی واریز می شد.

زندگی در سایه نظارت دائم و شکاکانه همسایگان و کار و کسب در محیطی مملو از کنجکاوی ها سبب شد که نسل های جوانتر "جدیدی ها" به دیگران احساس بی اعتمادی کنند و در نهایت امر افردای درون گرا شوند. برای اینان فداکاری برای جمع و حفاظت از منافع جمعی یک ضرورت بی منازع شناخته می شد. به عنوان مثال، در اکثر موارد، در ازدواج جوان ها، انتخاب همسر نه بر مبنای تمایلات و علائق فردی، بلکه براساس نیازها و ضرورت بقا و منافع جمعی صورت می گرفت و کمابیش تصمیمی دست جمعی بود. حس وظیفه و ضرورت پاسداری از مصالح جمع به هر قیمت، باعث شد که در طی سالیان دراز، اعضای گروه با همه رنجش های فردی و اختلافات داخلی، همچنان یک پارچه و همبسته باقی مانند.

زنان "جدیدی" که خود درسنین 6 یا 7 سالگی به نامزدی پسران نو بالغ و جوان از دیگر خانواده های "جدیدی" درآمده بودند، به هنگام بلوغ و در زناشوئی، خود به پاسداران اصلی و مصم�'م دین اجدادی بدل می شدند.

زندگی اقتصادی

تجار جدید الاسلام پس از واقعه "الله داد" حیطه فعالیت به مراتب وسیع تری یافتند چراکه پس از رویداد "الله داد" "جدیدی ها" بدون پرداخت جزیه، قادر به داد و ستد و انجام معامله در مشهد شدند. افزون بر این، به دنبال سفرهای متعدد و برخورداری از آزادی عمل بیشتر و نیز بواسطه زیارت مک�'ه و عتبات و گذر از تهران -در دهه های اول قرن بیستم- آنان موفق شدند شبکه های تجارتی وسیع تری در شهرهای مختلف ایران دایر کنند. به طور مثال، از طریق آن دسته از یهودیان مشهدی که پس از واقعه "الله داد" به هرات رفته بودند و هنوز با اقوام خود در مشهد یا درسایرشهرها ارتباط داشتند، توانستند شبکه های تجاری در نقاط جدید نیز برقرار سازند. پس از یکی دو دهه و به دنبال مسافرت های بازرگانی به روسیه (عشق آباد)، هندوستان (بمبئی)، افغانستان (هرات)، مرو و بخارا و بغداد، "جدیدی ها" در امر خرید و فروش پوست، سنگ های قیمتی، فرش، ابریشم و پارچه مهارت یافتند. جمعی از اینان از این طریق به ثروت رسیدند و شماری نیز در آسیای مرکزی به تجارت مشغول شدند.

پیامدهای بلوای الله داد مشهد در تاریخ (قسمت دوم)

سایر افراد جامعه جدیدالاسلام که در کار تجارت دستی نداشتند و در همان شهر مشهد گذران زندگی می کردند، به کارهای تازه روی آوردند و گاه به مشاغل غریبی گمارده شدند. یکی از جهانگردان اروپائی که چند دهه بعد از "الله داد" (در دهه 1880) از مشهد دیدن کرده بود، در گزارش خود به این نکته می پردازد که اداره بعضی از امور عمومی شهر به "جدیدی"های مؤمن محول شده است .

   
  

اضافه نمودن به:          

نظرات کاربران: 2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیره: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1396/6/21 - 04:17 |     0     0     |
کل این ماجرا به یک دلیل خیلی ساده زیر سوال است و آن اینکه در سایر شهرهای ایران مانند تهران و اصفهان و شیراز چنین مشکلاتی برای یهودیان وجود نداشت و در بدترین حالت کافی بود آنها به شهر دیگری مهاجرت کنند. هیچ نیازی هم به تغییر دین نبود.
اما اصرار بر باقی ماندن در مشهد فقط نشان می دهد که برنامه توطئه خاصی در کار بوده است.

ناشناس
| 1396/6/21 - 13:54 |     0     0     |
اتفاقآ رازموفقیت هایی که همیشه بدست میآورند؛همین تقیه ونظاهربدین است چون درسمت بالا ؛مردم فریب این تظاهرراخورده ومیخورندودرنتیجه آسیبهای شدیدبه اجتماع وکشوروواردآمده.درتمام شهرهاحضوردارندوبهمانگونه ناشناخته.درتمام کره زمین این رویه راانجام داده ومیدهندودرلباسهای ادیان مختلف درجوامع مختلف وازاین ناحیه صدمات جبران ناپذیری زده ومیزنند.اینان کلان سرمایه دارندودرطی سالیان سال درقرون واعصارمختلف درزیرکلیساهاجلسه تشکیل میدادندواندوخته هاوسنگهای گرانبهای مردم رادرزیرزمینهاانباشته میکردند.مثلآ درفرانسه وسایرکشورهای اروپایی درهمان مخفیگاههانقشه تغییرپادشاهان رامیکشیدند.وهمیشه هم برنگ جماعت درمیآمدند.


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
  لطفا از ارسال واژه ها و عبارات توهین آمیز ، مطالب دارای بار حقوقی و پیگرد قضایی و نیز حروف و کلمات و نشانه ها (مانند علامت تعجب) بصورت مکرر خودداری فرمایید. نظرات کوتاه تر زودتر بررسی و منتشر می شود. / توجه داشته باشید کد امنیتی ، زمان انقضا دارد و دقایقی پس از باز کردن منقضی می شود و برای ارسال نظر صفحه را باید رفرش کنید.
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ها  
  فیلم کامل سخنرانی طوفانی دکتر احمدی نژاد در جمع زائران حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)
  آغاز بست نشینی یاران دکتر احمدی نژاد در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) + فیلم و تصاویر
  حضور دکتر احمدی نژاد در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در پی بست نشینی حمید بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب الله جزء خراسانی + فیلم و تصاویر
  احضار مهندس اسفندیار رحیم مشایی به اتهام توهین به مقام معظم رهبری، تبلیغ علیه نظام، تصرف غیرقانونی در اموال دولتی، توهین به مسئولان نظام و نشر اکاذیب!
  اطلاعیه/ بست نشینی حمید بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب الله جزء خراسانی در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) + فیلم و تصاویر بدرقه با حضور دکتر احمدی نژاد
  دکتر احمدی نژاد صبح امروز وارد کرمانشاه شد + فیلم و تصاویر
  بررسی تاریخی اظهارات دکتر احمدی نژاد درباره اشغال سفارت انگلیس / آیا زمان گشودن جعبه سیاه سال های 90 تا 92 فرار سیده است؟!
  حضور دکتر احمدی نژاد در امام زاده صالح همزمان با اربعین حسینی + فیلم و تصاویر
  متن کامل اظهارات حمید بقایی درباره تخلفات صورت گرفته در پرونده از لحظه بازداشت تا زمان برگزاری دادگاه توسط قوه قضائیه، اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات
  دومین روز بست نشینی حمید بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب خراسانی در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) + تصاویر
  یادداشت علی اکبر جوانفکر درباره روشنگری تاریخی دکتر احمدی نژاد/ رساترین صدا
  جوابیه نیکزاد به لجن پراکنی دولت روحانی علیه مسکن مهر مناطق زلزله زده
  روایت جالب یکی از حمله کنندگان به سفارت انگلیس / چرا این سری راحت وارد سفارت شدیم؟! + عکس
  یادداشت جوانفکر درباره پارازیت حسام آشنا/ چوب را برداری گربه دزده فرار میکند!
  یادداشت مهندس رحیم مشایی اندر باب احضاریه/ و این آغازی بر یک راه است
  تیزر پیام تصویری دکتر احمدی نژاد در خصوص عملکرد قوه قضاییه (صدای مردم ۵)
  اطلاعیه شماره 2 بقایی، جوانفکر و خراسانی/ درخواست از رهبر معظم انقلاب برای مامور نمودن آیت الله شاهرودی جهت رسیدگی به ادعاها و اتهامات
  یادداشت علی اکبر جوانفکر/ فرار ممنوع!
  عکس/ تا بازگشت احمدی نژاد این پوسترها روی دیوار خواهد ماند
  عکس/ مقایسه میزان خسارت ساختمان‌های نوسازی نشده طی سالهای اخیر با خسارت و آسیب وارده به ساختمان‌های مسکن مهر در زلزله شدید ۷.۳ ریشتری کرمانشاه
  یادداشت علی اکبر جوانفکر درباره زلزله کرمانشاه و بی کفایتی حسن روحانی/ دولت ناکارآمد!
  عکس/ ولیعهد ابوظبی ۱۰۰ میلیون دلار به زلزله زدگان کمک کرد/ دولت بی عرضه روحانی هاپولی نکند صلوات!
  کاسبان شارلاتان زلزله
  روزنامه ینی شفق: اسراییل قصد دارد با ۱۰۰ هواپیما به لبنان حمله کند
  متن کامل نامه حمید بقایی به معاون اول قوه قضائیه درباره تخلفات بیژن قاسم زاده، بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه
  پایگاه اطلاع رسانی دکتر احمدی نژاد هم فیلتر شد!
  ۴۷۴ کشته و ۹۳۸۸ زخمی تاکنون‌/ کمبود آب در روستاهای زلزله‌زده/ استقرار آشپزخانه آستان قدس/ توزیع رایگان دارو توسط سپاه + تصاویر
  وحشت ناصرالدین شاه از «بست نشینی» برای رفع ظلم / سید جمال الدین اسدآبادی: من به شمشیر برنده ای ‌مانم که اگر به کارم اندازید چنین و چنان خواهم کرد
  تنها دیواره‌های بیرونی مسکن مهر کرمانشاه در زلزله شب گذشته تخریب شد
  گزارشی از روز سوم بست نشینی حمید بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب خراسانی در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) + فبلم و تصاویر
 
 
اطلاعیه شماره 2 بقایی، جوانفکر و خراسانی/ درخواست از رهبر معظم انقلاب برای مامور نمودن آیت الله شاهرودی جهت رسیدگی به ادعاها و اتهامات
اطلاعیه شماره 2 بقایی، جوانفکر و خراسانی/ درخواست از رهبر معظم انقلاب برای مامور نمودن آیت الله شاهرودی جهت رسیدگی به ادعاها و اتهامات
 
فیلم کامل سخنرانی طوفانی دکتر احمدی نژاد در جمع زائران حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)
فیلم کامل سخنرانی طوفانی دکتر احمدی نژاد در جمع زائران حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)
 
حضور دکتر احمدی نژاد در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در پی بست نشینی حمید بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب الله جزء خراسانی + فیلم و تصاویر
حضور دکتر احمدی نژاد در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در پی بست نشینی حمید بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب الله جزء خراسانی + فیلم و تصاویر
اطلاعیه/ بست نشینی حمید بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب الله جزء خراسانی در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) + فیلم و تصاویر بدرقه با حضور دکتر احمدی نژاد
اطلاعیه/ بست نشینی حمید بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب الله جزء خراسانی در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) + فیلم و تصاویر بدرقه با حضور دکتر احمدی نژاد
 
وحشت ناصرالدین شاه از «بست نشینی» برای رفع ظلم / سید جمال الدین اسدآبادی: من به شمشیر برنده ای ‌مانم که اگر به کارم اندازید چنین و چنان خواهم کرد
وحشت ناصرالدین شاه از «بست نشینی» برای رفع ظلم / سید جمال الدین اسدآبادی: من به شمشیر برنده ای ‌مانم که اگر به کارم اندازید چنین و چنان خواهم کرد
 
بررسی تاریخی اظهارات دکتر احمدی نژاد درباره اشغال سفارت انگلیس / آیا زمان گشودن جعبه سیاه سال های 90 تا 92 فرار سیده است؟!
بررسی تاریخی اظهارات دکتر احمدی نژاد درباره اشغال سفارت انگلیس / آیا زمان گشودن جعبه سیاه سال های 90 تا 92 فرار سیده است؟!
 
 
::  پخش زنده ::  خانه ::  تماس با ما ::  RSS
© دولت بهار
info@dolatebahar.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار