آرشیو   |  درباره ما   |  دریافت اپلیکیشن اندروید دولت بهار   |  باشگاه مخاطبان دولت بهار    RSS   |  ارتباط با ما   |  پیوندها   |  نسخه تلکس   |  گیشه مطبوعات   |  حمایت از دولت بهار  
 * صفحه اصلی    * ارسال خبر و یادداشت    * فرزند ایران (خاطرات)    * صدای مهر و عدالت (آرشیو سخنرانیهای دکتر احمدی نژاد 92-84)  
یکشنبه، 1 بهمن 1396 - 02:33   
  تازه ها:  
   آخرین مطالب  
  جزئیات حمله تروریستی به هتل اینترکنتیننتال کابل
  اوستنده با رضاییان پیروز شد
  تل آویو به دنبال دیوارکشی است
  سناتور شومر: مذاکره با ترامپ مثل «مذاکره با ژله» است!
  این موزه نماد بی‌اعتمادی مردم ایران است
  سیری در کارنامه سیاسی دونالد ترامپ در اولین سال زمامداری
  تعطیلی دولت آمریکا به چه معناست؟
  روی عرشه سانچی چه گذشت؟
  اعلام حمایت کردهای سوریه از کردها در برابر حملات ترکیه
  اردنی ها علیه سفر معاون ترامپ دست به تظاهرات زدند
  مسکو درباره عملیات نظامی ترکیه در عفرین هشدار داد
  تصادف اتوبوس تیم خونه‌به‌خونه مازندران در جاده هراز
  جاسوسی‌های سایبری دولت آمریکا با تایید ترامپ ادامه می‌یابد
  وزرای خارجه آمریکا و ترکیه تلفنی گفت‌وگو کردند
  مبلغ قرارداد سرمربی جدید تراکتورسازی افشا نمی‌شود
  توضیحاتی درباره ویدیوی اقدام به آتش‌زدن چادر توسط یک زلزله‌زده
  اهواز زیر خاک + تصاویر
  حذف تیم المپیک عراق و بازگشت رسن به ایران
  منچسترسیتی با هت‌تریک آگوئرو پیروزی را از سر گرفت
  مدارس چند شهر دیگر هم فردا صبح تعطیل شد
  احداث دیوار حایل در مرز مغرب و الجزایر
  معلمی که مدیر گورستان شد
  افشای اقدامات مالی مشکوک کوشنر با استفاده از دویچه‌بانک
  معارض برجسته کویتی خود را تسلیم دولت کرد
  مدیر گوگل: از اخراج کارمندم متاسف نیستم
  تمدید 6 ساله «شنود» خارجی‌ها و آمریکایی‌ها قانون شد
  فرشاد پیوس: پرسپولیس کم‌حاشیه‌ شده است
  افشای جزئیات طرح ترور عضو حماس در لبنان
  مسمومیت کارگران اپل در چین جنجال به پا کرد
  جدایی کرانچار بار مالی نداشت/ دو گزینه خارجی و داخلی در نظر داریم
- اندازه متن: + -  کد خبر: 429790صفحه نخست » برگزیدهدوشنبه، 20 شهریور 1396 - 16:21
پیامدهای بلوای الله داد مشهد در تاریخ (قسمت دوم)
  

به گزارش دولت بهار به نقل از مرقومه بزرگمهر، پس از رویداد خونین "الله داد"، بسیاری از یهودیان از مشهد رفتند و برخی به سوی شرق، به افغانستان و برخی دیگر رو به هندوستان، یا به مرو و بخارا آوردند. درآن شهرها اغلب در تجارت و کسب فعال بودند، مهارت یافتند و تعدادی هم موفق و سرشناس شدند.

پیامدهای بلوای الله داد مشهد در تاریخ (قسمت دوم)

واما جدید الاسلام های مشهد، پس از پذیرش اجباری دین نوین، اولین گام ها را در جهت خو گرفتن با چگونگی زندگانی و هویت جدید برداشتند. شماری از آنان قلباً و عمیقاً، به دین تازه ایمان آوردند و آن را پذیرفتند. اما اکثریت خانوارهای جدید الاسلام، تنها در ظاهر به مذهب نوین گرویدند و در خفا به دین اجدادی خود وفادار ماندند و بدینسان یک زندگی دوگانه پیچیده سراسر بیم و هراس را آغاز کردند. اینان در ظاهر و در انظار عام مسلمان بودند و فرامین اسلام را گردن می نهادند و مراسم آن را بجا می آوردند. اما در پنهان، در حریم بسته خانه های خود، آئین و فرایض یهود را با جدیت، تعصب و وسواسی به مراتب بیش از پیش اجرا می‌کردند. همه اعضای این گروه یک پارچه و یک دل به نگهبانان جمعی این زندگی سر�'ی بدل شدند.

در زندگی جمعی و پیچیده اینان -که اکثریت جدیدالاسلام ها را تشکیل می دادند- هویت فردی، جمعی و مذهبی ثابت نبود و در هرلحظه هم مسلمان و هم یهودی بودند. روزمره، با رفت و آمد به مساجد و تکیه ها، با برگزاری روضه و انجام مراسم اسلامی، خرید گوشت ذبح اسلامی در بازارها و پرداخت وجوه برای تکیه ها و مانند آن، به وظایف شرعی خود عمل می کردند. در عین حال، و به موازات این تعهد جمعی و رفتار گروهی، جمعیت جدیدالاسلام مشهد در  نهانخانه های خویش، به هویتی و مذهبی دیگر آگاهی و تعهد داشتند و به فرایض دین یهود نیز عمل می کردند.

تا یک دهه بعد از "الله داد"، "جدیدی ها" هنوز در همان محله عیدگاه مشهد ساکن بودند. هنوز راه برای پذیرش و آمیزش اینان با جامعه بزرگ تر مشهد کاملاً هموار نبود. منازل اینان درعیدگاه چنان ساخته شده بود که از راه نقب های زیرزمینی به هم متصل می شد. اهالی عیدگاه، دور از انظار ظنین همسایه ها قادر بودند با رفت و آمدهای زیر زمینی به خانه های یکدیگر، تماس و ارتباط میان خود را حفظ کنند. از این راه بود که مبادله خبر، دسترسی به گوشت ذبح یهودی و سرانجام تجمع در مواقع اضطراری میسر می شد. به مرور ایام در پناه امنیت این زیرزمین ها، "جدیدی ها" برای عبادت، حل و فصل دعاوی و مشکلات میان خویش، برگزاری اعیاد مذهبی و جشن و سرور و غیره گرد هم می آمدند.

به خاطر اینکه مجبور نشوند دخترهای خود را به مسلمانان شهر به زنی بدهند، آنان را اغلب از سنین خردسالی به عقد پسران جوان و نو بالغ جامعه خود در می آوردند. مراسم عقد و ازدواج دوبار برگزار می شد. بار اول برطبق موازین اسلامی و شرعی، با سر و صدا و سرور و شادی. و یک بار دیگر با اجرای مراسم عقد یهودی در خفا.

اسناد و قباله های ازدواج "جدیدی ها" اغلب این گونه دوگانگی ها و سی�'ال بودن هویت قومی و مذهبی را دراین گروه به روشنی به نمایش می گذاشت. در سرلوحه سند، آیاتی چند از قرآن به زبان عربی در باره اهمیت و تقدس پیوند زناشوئی آمده است. آنگاه جزئیاتی چند درباره پیوند، تاریخ و میزان مهریه و غیره به زبان فارسی وارد شده و سرانجام در پای سند، امضاء شهود حاضر بر عقد ازدواج آمده که با حروف عبری است، چه سواد نوشتن اغلب جدیدی ها منحصر به این زبان بوده.

روزهای جمعه در مساجد حاضر می شدند و به نماز جماعت می نشستند. حال آنکه شب هنگام، در عبادتگاه زیرزمینی خود نماز یهود می گزاردند.

مراسم ختم و نماز میت نیز دوبار و در دونوبت اجرا می شد. شماری از افراد جدیدالاسلام مشهد که توانائی مالی کافی داشتند، به پیروی از فرایض دینی به زیارت مکه و برگزاری مراسم حج�' رفتند. برخی از این حاجیان هنگام بازگشت با قایق و از طریق اسکندریه و جافا، خود را به اورشلیم می رساندند و درآنجا در برابر دو مکان مقدس اسلامی و یهودی، مسجد الاقصی و دیوار ندبه، به عبادت می ایستادند.

پیامدهای بلوای الله داد مشهد در تاریخ (قسمت دوم)

تا یکی دو دهه پس از اسلام آوردن دست جمعی یهودیان مشهد، رفته رفته مدارس مذهبی مخفی جدیدی ها در زیرزمین خانه ها دایر گردید. پسرهای جوان، پس از آموزش قرآن و شرعیات و خط فارسی در مدارس اسلامی، بعد از ظهرها به این مکتب های زیرزمینی می آمدند و دین یهود و زبان عبری می آموختند. پسران کمتر از 11 سال را به این مدارس راه نمی دادند چه از آن بیم داشتند که نوجوانان خردسال نتوانند اسرار جامعه را پنهان دارند و در نتیجه بار دیگر مجموعه آنان با خطر کشتار و نابودی روبرو گردند.32 دختران از تحصیل محروم بودند.

در روزهای اعیاد یهودیان و در روزهای شنبه که بر طبق فرامین یهود کار و کسب می بایست تعطیل باشد، دکاندارهای "جدیدی" به اجبار مغازه های خود را باز می کردند و ظاهراً مشغول کار بودند، ام�'ا می کوشیدند تا در عمل وارد معامله و کسب نشوند. گاهی نیز فرزندان خود را در محل کار می گماردند تا در غیابشان جنسی به مشتری فروخته نشود و معامله ای صورت نگیرد. اگر هم فروشی انجام می شد و پولی رد و بدل می گشت، درآمد به صندوق عمومی واریز می شد.

زندگی در سایه نظارت دائم و شکاکانه همسایگان و کار و کسب در محیطی مملو از کنجکاوی ها سبب شد که نسل های جوانتر "جدیدی ها" به دیگران احساس بی اعتمادی کنند و در نهایت امر افردای درون گرا شوند. برای اینان فداکاری برای جمع و حفاظت از منافع جمعی یک ضرورت بی منازع شناخته می شد. به عنوان مثال، در اکثر موارد، در ازدواج جوان ها، انتخاب همسر نه بر مبنای تمایلات و علائق فردی، بلکه براساس نیازها و ضرورت بقا و منافع جمعی صورت می گرفت و کمابیش تصمیمی دست جمعی بود. حس وظیفه و ضرورت پاسداری از مصالح جمع به هر قیمت، باعث شد که در طی سالیان دراز، اعضای گروه با همه رنجش های فردی و اختلافات داخلی، همچنان یک پارچه و همبسته باقی مانند.

زنان "جدیدی" که خود درسنین 6 یا 7 سالگی به نامزدی پسران نو بالغ و جوان از دیگر خانواده های "جدیدی" درآمده بودند، به هنگام بلوغ و در زناشوئی، خود به پاسداران اصلی و مصم�'م دین اجدادی بدل می شدند.

زندگی اقتصادی

تجار جدید الاسلام پس از واقعه "الله داد" حیطه فعالیت به مراتب وسیع تری یافتند چراکه پس از رویداد "الله داد" "جدیدی ها" بدون پرداخت جزیه، قادر به داد و ستد و انجام معامله در مشهد شدند. افزون بر این، به دنبال سفرهای متعدد و برخورداری از آزادی عمل بیشتر و نیز بواسطه زیارت مک�'ه و عتبات و گذر از تهران -در دهه های اول قرن بیستم- آنان موفق شدند شبکه های تجارتی وسیع تری در شهرهای مختلف ایران دایر کنند. به طور مثال، از طریق آن دسته از یهودیان مشهدی که پس از واقعه "الله داد" به هرات رفته بودند و هنوز با اقوام خود در مشهد یا درسایرشهرها ارتباط داشتند، توانستند شبکه های تجاری در نقاط جدید نیز برقرار سازند. پس از یکی دو دهه و به دنبال مسافرت های بازرگانی به روسیه (عشق آباد)، هندوستان (بمبئی)، افغانستان (هرات)، مرو و بخارا و بغداد، "جدیدی ها" در امر خرید و فروش پوست، سنگ های قیمتی، فرش، ابریشم و پارچه مهارت یافتند. جمعی از اینان از این طریق به ثروت رسیدند و شماری نیز در آسیای مرکزی به تجارت مشغول شدند.

پیامدهای بلوای الله داد مشهد در تاریخ (قسمت دوم)

سایر افراد جامعه جدیدالاسلام که در کار تجارت دستی نداشتند و در همان شهر مشهد گذران زندگی می کردند، به کارهای تازه روی آوردند و گاه به مشاغل غریبی گمارده شدند. یکی از جهانگردان اروپائی که چند دهه بعد از "الله داد" (در دهه 1880) از مشهد دیدن کرده بود، در گزارش خود به این نکته می پردازد که اداره بعضی از امور عمومی شهر به "جدیدی"های مؤمن محول شده است .

   
  

اضافه نمودن به:          

نظرات کاربران: 2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیره: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1396/6/21 - 04:17 |     0     0     |
کل این ماجرا به یک دلیل خیلی ساده زیر سوال است و آن اینکه در سایر شهرهای ایران مانند تهران و اصفهان و شیراز چنین مشکلاتی برای یهودیان وجود نداشت و در بدترین حالت کافی بود آنها به شهر دیگری مهاجرت کنند. هیچ نیازی هم به تغییر دین نبود.
اما اصرار بر باقی ماندن در مشهد فقط نشان می دهد که برنامه توطئه خاصی در کار بوده است.

ناشناس
| 1396/6/21 - 13:54 |     0     0     |
اتفاقآ رازموفقیت هایی که همیشه بدست میآورند؛همین تقیه ونظاهربدین است چون درسمت بالا ؛مردم فریب این تظاهرراخورده ومیخورندودرنتیجه آسیبهای شدیدبه اجتماع وکشوروواردآمده.درتمام شهرهاحضوردارندوبهمانگونه ناشناخته.درتمام کره زمین این رویه راانجام داده ومیدهندودرلباسهای ادیان مختلف درجوامع مختلف وازاین ناحیه صدمات جبران ناپذیری زده ومیزنند.اینان کلان سرمایه دارندودرطی سالیان سال درقرون واعصارمختلف درزیرکلیساهاجلسه تشکیل میدادندواندوخته هاوسنگهای گرانبهای مردم رادرزیرزمینهاانباشته میکردند.مثلآ درفرانسه وسایرکشورهای اروپایی درهمان مخفیگاههانقشه تغییرپادشاهان رامیکشیدند.وهمیشه هم برنگ جماعت درمیآمدند.


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  لطفا از ارسال واژه ها و عبارات توهین آمیز ، مطالب دارای بار حقوقی و پیگرد قضایی و نیز حروف و کلمات و نشانه ها (مانند علامت تعجب) بصورت مکرر خودداری فرمایید. نظرات کوتاه تر زودتر بررسی و منتشر می شود. / توجه داشته باشید کد امنیتی ، زمان انقضا دارد و دقایقی پس از باز کردن منقضی می شود و برای ارسال نظر صفحه را باید رفرش کنید.
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ها  
  قرص های بی نام و نشان در اوین!
  دیدار جمعی از فعالین فرهنگی و اجتماعی و بزرگان طوایف کرد غرب کشور با دکتر احمدی نژاد + تصاویر
  چین به آینده ایران خوشبین نیست
  دکتر احمدی نژاد: کسانی که قدرت ملت ها را دست کم می گیرند، جز ننگ بد نامی از خود به جا نمی گذارند
  وزارت بهداشت: تیم پزشکی آیت الله شاهرودی باید پاسخگو باشد
  حضور دکتر احمدی نژاد، مهندس رحیم مشایی و حمید بقایی در مراسم ترحیم حاج احمد افشاری پدر بزرگوار جاوید الاثر مجید افشاری + فیلم و تصاویر
  یادداشت علی اکبر جوانفکر درباره جان باختن بازداشتی ها/ اقناع!
  تحلیل دکتر سعید زیباکلام از اعتراضات اخیر/ نوک پیکان به سمت دولت روحانی بود که با مهندسی تجمعات به حاشیه رفت
  یک خبر واقعا خوب/ منع سه قوه از دریافت سود سپرده!
  یادداشت مهندس اسفندیار رحیم مشایی به مناسبت ۲۶ دی
  ضرغامی: اگر این جملات را به جای رئیس‌جمهور فعلی، رئیس جمهور قبلی می‌گفت چه می شد؟! + پاسخ کمال رستمعلی
  یادداشت دکتر حسین علیپور/ پدرخوانده رفت، زنده باد مردم!
  چین، آلمان، ایتالیا و کره‌جنوبی هم سنگ‌پا به ایران فرستادند! + جدول
  دولت حسن روحانی چه بلایی بر سر مسکن آورد؟ + نمودار
  حسن روحانی تدریس خارج فقه را آغاز کرد
  سئوال مهم علی اکبر جوانفکر از حسن روحانی
  بازنشر/ ناگفته های پدر شهید احمدی روشن : به چشم ملت نگاه می کنند و دروغ می گویند/ می خواستند از شهدای هسته ای سوءاستفاده کنند
  پیام همدردی دکتر احمدی نژاد با مصیبت دیدگان حادثه نفتکش سانچی
  عکس/ تفاوت صلاحیت‌دارها و بی‌صلاحیت‌ها در عمل به دستورات قرآن کریم
  ۱۰۰ مسئله اصلی ایران براساس پژوهش «آینده‌پژوهی ایران ۱۳۹۶» + دانلود فایل
  اقتصاد ایران در مرداد 92 انتهای دره بود یا مرداد 96 ؟
  مصوبه جدید دولت روحانی: موجودات زنده تغییر شکل یافته ژنتیکی بخورید! + عکس
  کشتی نفتکش سانچی به طور کامل غرق شد/ فوت همه پرسنل + فیلم و تصاویر و اسامی 32 سرنشین و خدمه نفتکش
  وکیل حمید بقایی: آقای بقایی قطعاً متن حکم را طی روزهای آتی منتشر می‌کند
  ۲۷ دی سالروز فتح الفتوح حسن روحانی + تصاویر
  یادداشت علی اکبر جوانفکر/ قانون در قانون!
  فیلم/ درحاشیه مراسم ترحیم/ آقای احمدی نژاد مردم از تو راضی اند
  معاون سابق سازمان خصوصی سازی: 26 هزار تومان سود سهام عدالت خیلی ناچیز است/ بهترین شرکت‌ها را از سبد سهام عدالت خارج کرده‌اند!
  تصاویر/ حضور دکتر احمدی نژاد در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست آیت الله شاهرودی
  امروز چه خواهد شد؟
 
 
هشدار علی اکبر جوانفکر نسبت به برخورد خشن با جوانان انقلابی
هشدار علی اکبر جوانفکر نسبت به برخورد خشن با جوانان انقلابی
 
پاسخ مدیر مسئول دولت بهار به مدیرمسئول خبرگزاری قوه قضائیه
پاسخ مدیر مسئول دولت بهار به مدیرمسئول خبرگزاری قوه قضائیه
 
متن نامه 6 عضو هیات دولت دهم به سید ابراهیم رئیسی، دادستان وقت کشور درباره بابک زنجانی
متن نامه 6 عضو هیات دولت دهم به سید ابراهیم رئیسی، دادستان وقت کشور درباره بابک زنجانی
یادداشت محمدجعفر بهداد/ احمدی نژاد و برهم زدن محاسبات ستمگران
یادداشت محمدجعفر بهداد/ احمدی نژاد و برهم زدن محاسبات ستمگران
 
ضرب الاجل ۴۸ ساعته دکتر احمدی نژاد به رئیس دستگاه قضایی + فیلم
ضرب الاجل ۴۸ ساعته دکتر احمدی نژاد به رئیس دستگاه قضایی + فیلم
 
بخشی از سخنرانی دکتر احمدی نژاد در جمع دانشجویان/ اینها باید تشریف ببرند و ان شاء الله بزودی خواهند برد + فیلم
بخشی از سخنرانی دکتر احمدی نژاد در جمع دانشجویان/ اینها باید تشریف ببرند و ان شاء الله بزودی خواهند برد + فیلم
 
 
::  پخش زنده ::  خانه ::  تماس با ما ::  RSS
© دولت بهار
info@dolatebahar.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار