آرشیو   |  درباره ما   |  دریافت اپلیکیشن اندروید دولت بهار   |  باشگاه مخاطبان دولت بهار    RSS   |  ارتباط با ما   |  پیوندها   |  نسخه تلکس   |  گیشه مطبوعات   |  حمایت از دولت بهار  
 * صفحه اصلی    * ارسال خبر و یادداشت    * فرزند ایران (خاطرات)    * صدای مهر و عدالت (آرشیو سخنرانیهای دکتر احمدی نژاد 92-84)  
یکشنبه، 28 آبان 1396 - 04:41   
  تازه ها:  
   آخرین مطالب  
  شکایت 2 زن دیگر از متجاوز سریالی پایتخت +عکس
  «جادوگر نظامی»، پست جدید در ارتش اسرائیل!
  حمله هوایی سعودی ها به یک اتوبوس در یمن
  راهکار آنکارا برای جلوگیری از ورود تروریست‌ها
  تصاویر دیدنی هفته از حیات‌وحش
  تصاویر/ تشییع شهید حبیب الله اسلامی در بیله سوار
  عکس/ نماز اول وقت امدادگران
  عکس/ اعلامیه فوت زوج کرمانشاهی
  راهی برای یافتن گوشی‌ سرقتی
  اخلاق «سجاد» روس‌ها را هم جذب کرده بود
  پشت پرده استعفای کمالوند از صنعت نفت
  عکس/ کاوه رضایی پس از گلزنی برای شارلوا
  همدردی قهرمانان کشتی جهان با زلزله‌زدگان ایران +عکس
  عکس/ بزرگترین زمین تمرین تیم‌ های پایه در جهان
  تظاهرات دو هزار نفر از کارکنان زیمنس آلمان
  کدام یک کالری بیشتری می سوزاند: دویدن داخل خانه یا بیرون از خانه؟
  قلب عاملی برای پیری مغز است
  خوردن روزانه این 9 مغز اجباری است
  بلایی که مصرف خودسرانه آسپرین سر آدم می آورد
  معرفی تراشه A۱۱X اپل؛ همراه با نسل جدید آیپدها
  رونمایی از کامیون تسلا و سورپرایز ۱.۹ ثانیه‌ای +عکس
  برخورد شدید پژو با پایه برق +عکس
  دیدار مهم «سعد الحریری» با بن سلمان
  اردوغان عذرخواهی ناتو برای اقدام توهین‌آمیز حین برگزاری رزمایش را نپذیرفت
  یأس اروپایی‌ها برای حفظ برجام
  زندگینامه شمس الشموس امام رضا (علیه السلام)
  چراحریری به جای بیروت به پاریس رفت؟
  "همکاری بین‌المللی" علیه اردوغان شکل گرفته است
  مردی جای پارک اتومبیلش را به مدت ۲۰ سال فراموش کرده بود
  محبت ایرانیان زلزله را زمین‌گیر کرد
- اندازه متن: + -  کد خبر: 430009صفحه نخست » برگزیدهدوشنبه، 20 شهریور 1396 - 08:28
یادداشت مهندس اسفندیار رحیم مشایی به مناسبت ۱۹ شهریور، سالروز درگذشت آیت الله طالقانی
  

به گزارش دولت بهار، متن یادداشت مهندس اسفندیار رحیم مشایی بدین شرح است:

به نام خدای زندگان که مرد نکونام نمیرد هرگز!

نوزدهم شهریور ماه، سالروز درگذشت مرحوم زنده یاد آیت الله طالقانی است؛ مردی که عمری را در تلاش برای دریافت حقیقت دین و انجام مسئولیت خطیر در مبارزه با ستم و بیداد گذراند؛ نکوکار زیست و نکو نام رفت؛ نکو کاشت و نکو برداشت.

وی کسی است که  در محاسبه سهم پیشگامان مبارزات و مجاهدت های انقلابی در به ثمر نشاندن انقلاب اسلامی، باید برای بینش روشنگر و کنش راهبر او، امتیاز ویژه قائل شد.

بی شک در تحلیل شخصیت افراد باید مجموعه شرایط و موقعیت های مرتبط را از جهت اثرگذاری های متقابل در نظر گرفت و نیازی نیست و بلکه نباید تحت تاثیر عواطف جذبی و یا احساسات دفعی، به اتخاذ مواضعی مطلق روی آورد.

نفی مطلق گرایی در شناخت ابعاد ظرفیت های افراد و ارزیابی عملکرد آنان و نیز درک تحولات و رویدادها، بی تردید در «دستیابی به حقیقت» و «رعایت امانت»، امری ضروری است. در عین حال، روشن است که توجه دادن به این اصل مهم، هرگز از ارزش های کم نظیر مرحوم طالقانی نخواهد کاست.

به موازات نقش موثر وتعیین کننده مرحوم طالقانی در سطح راهبردی انقلاب‌ - به ویژه تا پیش از بازگشت امام(ره) در قبل و دوران انقلاب - مرگ زود هنگام و غافلگیر کننده آن مرحوم، مانع از نقش آفرینی های مهم وی در عرصه انقلاب و سیاست گذاری های کلان کشور، در مراحل پس از تاسیس جمهوری اسلامی و خصوصا در مواقع حساس مواجه با پدیده های ملی، منطقه ای و بین المللی گردید.

شاید برخی حق داشته باشند این سوال را مطرح کنند که اشخاصی نظیر طالقانی، مطهری، بهشتی، رجایی، باهنر و ... که با تفاوت هایی درمدت، فرصت نیافتند به ایفای نقش تعیین کننده در سیاست گذاری ها و مدیریت عالیه انقلاب و نظام بپردازند، اگر چنانچه  فرصت می یافتند، در این رزمگاه اصلی و امتحان بزرگ، از نظر خدا و بندگانش، رستگار و روسپید می شدند؟

این سوال که با گذشت زمان و با ملاحظه عملکرد برخی از رجال انقلابی سابق که بعدها در ایفای مسئولیت انقلابی، بعید العهد شدند و به بهانه های واهی، به تعهدات خود نسبت به ارزش های الهی-انسانی انقلاب و حقوق اساسی مردم پشت کردند، هر روز پر رنگ تر شده است، اکنون می تواند جدی تر از همیشه برای افرادی چون آیت الله طالقانی مطرح باشد.

بدیهی است که نمی توان بطور قطعی درباره چگونگی مواضع چنین اشخاصی، در صورت بقا و زندگی در دوره های بعد و از آن جمله در این ایام، قضاوت کرد، ولی در عین حال، بررسی مواضع نظری و عملی اشخاص تا واپسین ایام و لحظات حیات، می تواند دستمایه منطقی برای تحلیل شخصیت و مرام آنان و پیش بینی احتمال اقوی مواضع آتی ایشان بحساب آید. از این رو می توان در باره هر یک از شخصیت های مرحوم انقلاب، بر اساس دیدگاه ها و رفتار آن ها در طول عمر کوتاه و بلندشان به قضاوت نشست.

بررسی استواری آن مرحوم در مواضع سیاسی، اجتماعی، دینی و انقلابی، به خوبی نشان می دهد که او در ساحت دین دارای باوری عمیق و در حوزه جامعه و در ابعاد گوناگونش کاملا آگاهانه، مسئولانه و حکیمانه نگاه و عمل می کرد و مسئله استحکام او در مواضع و جسارت او در بیان آنچه حق می دانست، از او چهره ای ممتاز ساخته بود.

نفوذ کلام، وصف ابوذری و انتصاب او از سوی امام( ره) به عنوان اولین خطیب جمعه، نشانه سلامت نظر و قدرت خبر او در نزد رهبر فقید انقلاب بود.

خاطر او با رفتن شاه، سقوط سلطنت و حتی تاسیس جمهوری اسلامی جمع نشده بود. او با دوراندیشی و بررسی احتمالات آتی، از عواقب سوء برداشت از حکومت اسلامی، ضعف احتمالی در تدبیرهای حکومتی، ناتوانی در انجام مسئولیت هایی که به نام دولت اسلامی بر عهده گرفته می شود و از همه بدتر، بازگشت حکومت اشرافی مذهبی نگران بود و چون خود امام خمینی، آن را برای اسلام از هر چیز و از جمله حکومت شاه خطرناک تر می دانست.

او مردم را صاحبان انقلاب می دانست و معتقد بود که کارها و مسئولیت ها باید به مردم سپرده شود و به هر طریق ممکن، هر مانعی از سر راه مشارکت مردم در تصمیم گیری ها برداشته شود.

خطبه های همیشه غرا، انذار دهنده و در عین حال، بشارتگر او در نماز جمعه شانزدهم شهریور، یعنی تنها سه روز قبل از مرگش، نشان از ایستادگی او بر باور عمیقش به روح حقیقی انقلاب اسلامی و ضرورت مشارکت جدی مردم در مسئولیت ها و مناصب حکومتی دارد.

برای اینجانب که می توانم به خوبی، مثلا چند سال اول انقلاب را با چند سال اخیر از حیث حاکمیت ارزش های انقلاب، کیفیت حاکمیت مردم، همراهی و همدلی متقابل حاکمیت و مردم، احساس عزت و قدرت ملی، باورمندی دینی، امید به تحقق آرمان های انقلاب و آینده روشن مردم و کشور و... مقایسه کنم، سیر نزولی آشکار در شاخص های یاد شده را یک دریافت قطعی برای خود می دانم.

اگر از طبیعی بودن تاثیر فضای حسی، عاطفی و روحانی ایام پیروزی بر دوره نخست مورد اشاره بگذریم و در مقابل نیز، از چند دهه فرصت زمانی برای پیشرفت و رشد صرف نظر کنیم، در این صورت در بیان علل رفعت شاخص های تعالی در دوره اول، اگر به نقش پیشگامان و راهبران طلایه دار اشاره کنیم، کاملا منصفانه خواهد بود.

بدین ترتیب باید گفت که وجود افراد شاخصی چون مرحوم طالقانی در کنار امام در طول دوران انقلاب تا پیروزی و پس از آن، و مطالبه آرمان های اعلامی از سوی کسانی چون ایشان و آگاهی بخشی های انقلابی به جامعه برای احقاق حقوق اساسی مردم و لزوم پایبندی به ارزش های الهی-انسانی نظیر آزادی، عدالت، عزت، کرامت و حق تعیین سرنوشت، به استانداردهای بالاتری از تحقق منویات انقلابی انجامید. به همین ترتیب باید به تاثیر جدی فقدان چنین افراد شاخصی در تنزل این معیارها توجه کرد.

به طور خاص مایلم نظر اندیشمندان ارجمند را به قانون اساسی که میراث اصیل و مقوم اصلی انقلاب و نظام است، از این جهت جلب نمایم که ظرفیت های مترقی این قانون که اکنون باید بیش از هر زمان دیگری مورد مداقه و مطالبه آحاد مردم و بویژه قاطبه نخبگان و فرهیختگان ملت باشد نیز، مرهون چنین اندیشه های روشن و نظرهای بلند بوده است، همچنانکه اگر اجل مهلت می داد و دست امام از یاری یاران صدیق و مزکی بی بهره نمی ماند، چه بسا امروز می توانستیم به جایگاه شایسته تری در سند میثاق ملی، در ساحت نگاه کلان، در حوزه تنظیم مناسبات حاکمیت و مردم نائل شویم و در صحنه اقدام و عمل، به الگوی بالاتری دست یابیم که ضمن تامین رضایت مندی بسیار بیشتر خلق و در نتیجه خشنودی افزون تر خالق، رایت عزت ایرانیان را آنچنان که شایسته شان تاریخی آنان است به اهتزاز در آوریم. این البته، هر چند مسئولیت یکایک ملت بزرگ است اما برعهده آنان که خود را مسئول تر کرده اند، همانا باید که سنگین تر بیاید وگرنه آنان که جای مردم بگیرند و بارشان برندارند، زود باشد که بارکش غول بیابان جهلت، غفلت و از آن دو بدتر، نخوت گردند «و سآءت مصیرا».

در پایان، به روح پاک پاکبازان انقلاب و ایران درود می فرستم و از خدا برای روح بلند مرحوم آیت الله طالقانی و شهید آیت الله مدنی که از جمله راه یافتگان به حریم امن الهی بودند و جان بر سر پیمانشان با خدا گذاشتند، علو مقام مسئلت می کنم.

اسفندیار رحیم مشایی
شامگاه یکشنبه، ۱۹ شهریور ماه ۱۳۹۶

   
  

اضافه نمودن به:          

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
  لطفا از ارسال واژه ها و عبارات توهین آمیز ، مطالب دارای بار حقوقی و پیگرد قضایی و نیز حروف و کلمات و نشانه ها (مانند علامت تعجب) بصورت مکرر خودداری فرمایید. نظرات کوتاه تر زودتر بررسی و منتشر می شود. / توجه داشته باشید کد امنیتی ، زمان انقضا دارد و دقایقی پس از باز کردن منقضی می شود و برای ارسال نظر صفحه را باید رفرش کنید.
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ها  
  فیلم کامل سخنرانی طوفانی دکتر احمدی نژاد در جمع زائران حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)
  آغاز بست نشینی یاران دکتر احمدی نژاد در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) + فیلم و تصاویر
  حضور دکتر احمدی نژاد در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در پی بست نشینی حمید بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب الله جزء خراسانی + فیلم و تصاویر
  احضار مهندس اسفندیار رحیم مشایی به اتهام توهین به مقام معظم رهبری، تبلیغ علیه نظام، تصرف غیرقانونی در اموال دولتی، توهین به مسئولان نظام و نشر اکاذیب!
  اطلاعیه/ بست نشینی حمید بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب الله جزء خراسانی در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) + فیلم و تصاویر بدرقه با حضور دکتر احمدی نژاد
  دکتر احمدی نژاد صبح امروز وارد کرمانشاه شد + فیلم و تصاویر
  بررسی تاریخی اظهارات دکتر احمدی نژاد درباره اشغال سفارت انگلیس / آیا زمان گشودن جعبه سیاه سال های 90 تا 92 فرار سیده است؟!
  حضور دکتر احمدی نژاد در امام زاده صالح همزمان با اربعین حسینی + فیلم و تصاویر
  متن کامل اظهارات حمید بقایی درباره تخلفات صورت گرفته در پرونده از لحظه بازداشت تا زمان برگزاری دادگاه توسط قوه قضائیه، اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات
  دومین روز بست نشینی حمید بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب خراسانی در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) + تصاویر
  یادداشت علی اکبر جوانفکر درباره روشنگری تاریخی دکتر احمدی نژاد/ رساترین صدا
  جوابیه نیکزاد به لجن پراکنی دولت روحانی علیه مسکن مهر مناطق زلزله زده
  روایت جالب یکی از حمله کنندگان به سفارت انگلیس / چرا این سری راحت وارد سفارت شدیم؟! + عکس
  یادداشت جوانفکر درباره پارازیت حسام آشنا/ چوب را برداری گربه دزده فرار میکند!
  یادداشت مهندس رحیم مشایی اندر باب احضاریه/ و این آغازی بر یک راه است
  تیزر پیام تصویری دکتر احمدی نژاد در خصوص عملکرد قوه قضاییه (صدای مردم ۵)
  اطلاعیه شماره 2 بقایی، جوانفکر و خراسانی/ درخواست از رهبر معظم انقلاب برای مامور نمودن آیت الله شاهرودی جهت رسیدگی به ادعاها و اتهامات
  یادداشت علی اکبر جوانفکر/ فرار ممنوع!
  عکس/ تا بازگشت احمدی نژاد این پوسترها روی دیوار خواهد ماند
  عکس/ مقایسه میزان خسارت ساختمان‌های نوسازی نشده طی سالهای اخیر با خسارت و آسیب وارده به ساختمان‌های مسکن مهر در زلزله شدید ۷.۳ ریشتری کرمانشاه
  یادداشت علی اکبر جوانفکر درباره زلزله کرمانشاه و بی کفایتی حسن روحانی/ دولت ناکارآمد!
  عکس/ ولیعهد ابوظبی ۱۰۰ میلیون دلار به زلزله زدگان کمک کرد/ دولت بی عرضه روحانی هاپولی نکند صلوات!
  کاسبان شارلاتان زلزله
  روزنامه ینی شفق: اسراییل قصد دارد با ۱۰۰ هواپیما به لبنان حمله کند
  متن کامل نامه حمید بقایی به معاون اول قوه قضائیه درباره تخلفات بیژن قاسم زاده، بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه
  پایگاه اطلاع رسانی دکتر احمدی نژاد هم فیلتر شد!
  ۴۷۴ کشته و ۹۳۸۸ زخمی تاکنون‌/ کمبود آب در روستاهای زلزله‌زده/ استقرار آشپزخانه آستان قدس/ توزیع رایگان دارو توسط سپاه + تصاویر
  وحشت ناصرالدین شاه از «بست نشینی» برای رفع ظلم / سید جمال الدین اسدآبادی: من به شمشیر برنده ای ‌مانم که اگر به کارم اندازید چنین و چنان خواهم کرد
  تنها دیواره‌های بیرونی مسکن مهر کرمانشاه در زلزله شب گذشته تخریب شد
  گزارشی از روز سوم بست نشینی حمید بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب خراسانی در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) + فبلم و تصاویر
 
 
اطلاعیه شماره 2 بقایی، جوانفکر و خراسانی/ درخواست از رهبر معظم انقلاب برای مامور نمودن آیت الله شاهرودی جهت رسیدگی به ادعاها و اتهامات
اطلاعیه شماره 2 بقایی، جوانفکر و خراسانی/ درخواست از رهبر معظم انقلاب برای مامور نمودن آیت الله شاهرودی جهت رسیدگی به ادعاها و اتهامات
 
فیلم کامل سخنرانی طوفانی دکتر احمدی نژاد در جمع زائران حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)
فیلم کامل سخنرانی طوفانی دکتر احمدی نژاد در جمع زائران حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)
 
حضور دکتر احمدی نژاد در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در پی بست نشینی حمید بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب الله جزء خراسانی + فیلم و تصاویر
حضور دکتر احمدی نژاد در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در پی بست نشینی حمید بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب الله جزء خراسانی + فیلم و تصاویر
اطلاعیه/ بست نشینی حمید بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب الله جزء خراسانی در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) + فیلم و تصاویر بدرقه با حضور دکتر احمدی نژاد
اطلاعیه/ بست نشینی حمید بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب الله جزء خراسانی در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) + فیلم و تصاویر بدرقه با حضور دکتر احمدی نژاد
 
وحشت ناصرالدین شاه از «بست نشینی» برای رفع ظلم / سید جمال الدین اسدآبادی: من به شمشیر برنده ای ‌مانم که اگر به کارم اندازید چنین و چنان خواهم کرد
وحشت ناصرالدین شاه از «بست نشینی» برای رفع ظلم / سید جمال الدین اسدآبادی: من به شمشیر برنده ای ‌مانم که اگر به کارم اندازید چنین و چنان خواهم کرد
 
بررسی تاریخی اظهارات دکتر احمدی نژاد درباره اشغال سفارت انگلیس / آیا زمان گشودن جعبه سیاه سال های 90 تا 92 فرار سیده است؟!
بررسی تاریخی اظهارات دکتر احمدی نژاد درباره اشغال سفارت انگلیس / آیا زمان گشودن جعبه سیاه سال های 90 تا 92 فرار سیده است؟!
 
 
::  پخش زنده ::  خانه ::  تماس با ما ::  RSS
© دولت بهار
info@dolatebahar.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار