آرشیو   |  درباره ما   |  دریافت اپلیکیشن اندروید دولت بهار   |  باشگاه مخاطبان دولت بهار    RSS   |  ارتباط با ما   |  پیوندها   |  نسخه تلکس   |  گیشه مطبوعات   |  حمایت از دولت بهار  
 * صفحه اصلی    * ارسال خبر و یادداشت    * فرزند ایران (خاطرات)    * صدای مهر و عدالت (آرشیو سخنرانیهای دکتر احمدی نژاد 92-84)  
سه شنبه، 1 اسفند 1396 - 01:37   
  تازه ها:  
   آخرین مطالب  
  دانش آموز تهرانی معلم خود را مجروح کرد
  ساغلام: به چیزی که استحقاق داشتیم، نرسیدیم
  سفیر سوئد به وزارت امور خارجه احضار شد
  اسامی محرومان هفته بیست‌وچهارم لیگ برتر
  زخمی شدن ۳ غیرنظامی در حملات گروههای مسلح به زینبیه دمشق
  سریال هایی که نوروز ۹۷ روی آنتن می‌روند
  مصر از رژیم صهیونیستی گاز می‌خرد
  هراس از بمب فلسطینی‌ها سبب روی آوردن صهیونیستها به ربات‌ها شد
  «چاوش‌اوغلو» سوریه را به مقابله نظامی تهدید کرد
  اسامی نامزدهای جنبش امل در انتخابات ۲۰۱۸ پارلمانی لبنان اعلام شد
  زلزله درمنطقه مرزی عراق/ میرآباد آذربایجان غربی لرزید
  صدور حکم حبس و اعدام برای زنان داعشی در عراق
  شهادت ۲۰ تن از نیروهای حشد شعبی در «الحویجه»
  تکاوران تیپ ۶۵ به جست‌و جوی هواپیمای مفقود شده می‌روند
  ادعای مقام نظامی ارشد صهیونیست در زمینه افزایش سطح آمادگی
  اعزام سه فروند پهباد ارتش برای تفحص هواپیمای مفقود شده
  «یگان‎های مدافع خلق» توافق با دمشق را تکذیب کردند
  اتحاد «نور الدین الزنکی و احرار الشام» علیه «النصره» در سوریه
  واشنگتن‌پست: برای ایران، برجام فاجعه‌بارترین توافق است
  تلاش امارات برای تحکیم نفوذ در جنوب یمن
  قیمت طلا افزایش یافت
  موضع عربستان در قبال قیمت نفت تغییر کرد
  منطقه ۳ رکورددار گران‌ترین زمین‌ها
  عکس روز نشنال جئوگرافیک
  سقف برداشت از خودپردازهای بانک ملی از فردا ۵۰۰ هزار تومان می‌شود
  پروازهای فرودگاه امام خمینی (ره) به دوبی به روال عادی برگشت
  طرح آمریکا برای مقابله با پروژه اقتصادی مهم چین کلید خورد
  تاکید الجبیر بر حمایت از ماموریت نماینده سازمان ملل در امور یمن
  یک گذرگاه مرزی دیگر ترکیه با ایران ۲۴ ساعته می شود
  فرانسه بازهم از برنامه موشکی ایران ابراز نگرانی کرد!
- اندازه متن: + -  کد خبر: 436850صفحه نخست » دیدگاهجمعه، 14 مهر 1396 - 11:34
تفکر انقلابی
تفکر انقلابیمحمد پورامین
  

انسان و اسلام، هر کدام دارای ابعاد گوناگون و مرتبط با هم هستند. از فرهنگ و سیاست و اقتصاد تا عدالت و آزادی و کرامت و ... . از طرفی نیز همه این ابعاد به نوبه خود دارای سطوح گوناگون ظاهری و باطنی هستند. راه نیل به کمال انسانی در دستیابی به همه این ابعاد و نه برخی از آنها، آن هم نه تنها در ظاهر، بلکه در عالی ترین سطوح باطنی آن است. به همین صورت اسلام نیز وقتی به کمال واقعی خود می رسد که همه ابعاد آن و ارتباط آنها با یکدیگر روشن گردد آن هم درهمه سطوح ظاهری و باطنی آن. پس بدیهی است که این اسلام کامل، محتاج انسانی کاملی باشد تا آنرا تفسیر و ارائه نماید و این سر حدیث ثقلین است که می گوید انسان کامل و قرآن از هم جدایی ندارند.
پس از ترسیم نمایی از انسان کامل و اسلام کامل ، باید به وضع کنونی خود بنگریم تا بفمیم موقیت ما در قبال این اهداف چیست و چگونه باید به سمت آن حرکت نماییم. در این بین با برداشتهای گوناگونی از انسان و اسلام مواجه می شویم که در مسیرهای گاها متضاد در حال حرکت اند. از بین این تفکرات قصد داریم تفکری را نشان دهیم که بیشترین قرابت را با تفکر انسان کامل و اسلام کامل داشته باشد. تفکری به نام تفکر انقلابی .
حضرت امام خمینی ره به عنوان انسانی چند بعدی که در هر بعد، به کمالات بالایی رسیده بود توانست با ارائه برداشت نویی از اسلام، ابعاد گوناگون این دین بزرگ را به هم پیوند دهد. دینی که سابق بر این به صورت تک بعدی، پیشرفت های جداگانه و سکولاری داشت این بار توانست فراگیر شده و به صحنه اجتماع بیاید. ایشان با ارائه برداشت جدیدی از اسلام که از برداشت های قبل از خود کامل ترو پویاتر بود توانست جنبه های گوناگون عرفانی و فلسفی و فقهی و سیاسی اسلام را هماهنگ با یکدیگر ارائه نماید. از این رو مورد هجمه سخت حوزویان زمان خود قرار گرفت. اساسا هربرداشت نویی با مخالفت اسلاف مدعی مواجه است. شاخصه مهم برداشت امام از اسلام که شروع اسلام انقلابی بود، در چند بعدی دیدن دین بود. امری که سکولاریسم را بکلی باطل می کرد. این اسلام بود که توانست بر گروه های مختلفی از مردم اثر کند و گروه های گوناگون را با سلیقه های گوناگون به پای کار انقلاب بکشاند. انقلاب امام، ابتدائا انقلاب در تفکر اسلامی بود. انقلابی که از قلب امام بر آمد وعقل و درک او از اسلام سنتی را منقلب کرد . این انقلاب موجب منقلب شدن عقول و قلوب مردم ایران شد و انقلاب اسلامی سال57 به وقوع پیوست. این انقلاب قطعا در راستای انقلاب جهانی حضرت حجه عج بود. به این دلیل که در راستای گسترش ابعاد گوناگون انسان و اسلام گام برداشت و توانست گروه های انسانی مختلف را در منطقه ای از جهان به نام ایران ، با یکدیگر متحد کند. اما ویژگی های این تفکر که نامش را تفکر انقلابی گذاشته ایم چیست؟
تفکر انقلابی یعنی تفکری که مدام منقلب می گردد و کاملتر می شود. اگر با تفکر انقلابی به اسلام بنگریم ، در هیچ یک از مراحل درکمان از اسلام منجمد نمی مانیم. کامل ترین و همه بعدی ترین برداشت از اسلام ، برداشتی است که انسان کامل آن را ارائه دهد. یعنی امام معصوم . اما در زمان غیبت امام معصوم چه تفکری در مسیر اسلام کامل و انسان کامل است؟ هرحرکت انقلابی که منجر به تغییرات در مبانی و روش ها شود به گونه ای که با حفظ اصول اسلامی به عمیق تر شدن و فراگیرتر شدن اسلام بیافزاید و ابعاد جدیدتری از زندگی انسانها را شامل گردد، یک حرکت انقلابی و در راستای ظهور است. اما هر هرحرکتی که به انحصاری ترشدن دین بیانجامد و خط کشی بین انسانها را بیشتر کند و از ابعاد گسترده دین بکاهد یا منکر ارتباط این ابعاد گردد و و یا فقط به ظاهر دین توجه کندو یا فقط به باطن دین توجه کند و یا اساسا اهل انقلاب و تغییر نباشد و به یک حد مشخص اکتفا کند همه و همه درست بر خلاف جهت انقلاب جهانی مهدوی حرکت کرده است. در نتیجه می توان گفت بقیه تفکرات و برداشتها از اسلام، انقلابی نیستند به دو دلیل. اولا یا فقط به بعدی از ابعاد انسان بها می دهند و انسان و اسلام را کوچک می کنند و یا اینکه در توجه شان به هر بعدی ، در حد خاصی متوقف می شوند. پس یا با زدن اول و آخرش، اسلام و انسانی نیم بند ارائه می دهند و یا با محدود ماندن در یک سطح ، خود و جامعه را از همه ابعاد ظاهری و باطنی انسان واسلام محدود می کنند.
پس تفکر انقلابی اسلام تفکری است پویا در تمامی ابعاد و روشها و مبانی، که در هر زمانی در راستای بی حدی و گسترش همه جانبه خود تلاش کند. تنها این تفکر است که در جهت ظهور حضرت حجه حرکت می کند. چرا که با نمایان کردن ابعاد گوناگون انسان و اسلام و یافتن رابطه آنها ، جامعه انسانی را به نقطه ای میرساند که محل ملاقاتش با انسان کامل است. ما برای درک انسان کامل باید کامل شویم. تا وقتی ما به سمت کمال حرکت نکنیم ظهوری اتفاق نمی افتد. انسان کامل برای کسانی ظهور می کند که در جستجوی کمال باشند. و کسانی که در جستجوی کمال اند در هیچ مرحله ای نمی مانند و به مرتبه ای بسنده نمی کنند. اینان در تکاپو برای کمال اند چراکه تحت ولایت انسان کامل اند. و انسان کامل محدود به هیچ حدی نیست. لذا اینان نیز محدود به هیچ حدی نمی شوند. اینان اهل انقلاب اند. انقلابیون به هیچ ساختاری بسنده نمی کنند. اهل سوال ازهمه چیزند.از چرایی مبانی تا چرایی روش ها. خود را محدود به نقد تنها برخی از ساختار ها نمی کنند. آنها اساسا محدود به هیچ ساختاری نیستند. لذا در نقدشان صادقند و مردم حرفشان را باور می کنند.
دارندگان تفکر انقلابی، موحدان واقعی اند، زیرا می کوشند به فراگیر ترین نگاه به اسلام و انسان و جهان دست یابند وهمه تکثرات هستی را وحدت بخشند. دارندگان تفکر انقلابی، آزادی خواهان واقعی اند، چراکه به حکم فطرت انسانی، انسان را محدود به هیچ حدی نمی دانند و او را در هیچ مرحله ای متوقف نمی کنند. دارندگان تفکر انقلابی، عدالتخواهان واقعی اند، آنها آزادی و کرامت و صلح و محبت و صداقت و رفاه و ... را برای همه می خواهند . و در نهایت، دارندگان تفکر انقلابی، ولایت مداران واقعی اند، آنها در سیر کمالی خود به هیچ مرتبه ای بسنده نمی کنند. پس بدیهی است که مدعیان ولایتمداری یا همان ولایت بسندگان، آنان را ضد ولایت بخوانند.

   
  

اضافه نمودن به:          

نظرات کاربران: 4 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیره: 2)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1396/7/16 - 06:35 |     9     4     |
نه خیر. تعریف شما یعنی همان برداشت و تفسیر به رای از اسلام. یعنی همان صراطهای مستقیم سروش. یعنی به گند کشیدن رسمی دین بنا به امیال سیاسی خودتان.
انقلاب نه علیه دین بلکه علیه جامعه است. اتفکر انقلابی اسلام هدفش اصلاح و ایجاد انقلاب فکری در جامعه طاغوت زده برای بازگرداندن آن ولایت الله است.
آری. خاتمی که لعنت خدا بر او باد در سال 84 با تحریف رسمی حدیث امام حسین علیه السلام گفت امام حسین فرمود قیام کردم برای اصلاح دین جدم!
حال آنکه سید الشهداء علیه السلام فرموده بود قیام کردم برای اصلاح امت جدم.
و چقدر فرق است بین این دو گزاره.
من برای شما و همه حامیان احمدی نژاد که رسما فرسنگها از شعار اسلام ناب و بازگشت به ارزشهای انقلاب اسلامی دور شده اند و تکیه بر شریعت و برپایی احکام الهی را انجماد دانسته و خواستار دگردیسی دینی هستند احسالس درد می کنم/

ناشناس تر ازتو
| 1396/8/17 - 21:01 |     0     0    
پاسخ: لعنت بر خودت مردک نه بر خاتمی


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  لطفا از ارسال واژه ها و عبارات توهین آمیز ، مطالب دارای بار حقوقی و پیگرد قضایی و نیز حروف و کلمات و نشانه ها (مانند علامت تعجب) بصورت مکرر خودداری فرمایید. نظرات کوتاه تر زودتر بررسی و منتشر می شود. / توجه داشته باشید کد امنیتی ، زمان انقضا دارد و دقایقی پس از باز کردن منقضی می شود و برای ارسال نظر صفحه را باید رفرش کنید.
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ها  
  اجازه حضور دکتر احمدی نژاد در دادگاه تجدید نظر حمید بقایی را ندادند + تصاویر و فیلم کامل سخنرانی روی پله های دادگاه
  یادداشت کمال رستمعلی/ آقای حاتمی‌کیا، خودت شرم نکردی؟!
  نامه مهم دکتر محمود احمدی نژاد به مقام معظم رهبری
  حضور دکتر احمدی نژاد در راهپیمایی یوم الله ۲۲ بهمن و استقبال پرشور مردم از رئیس جمهور قلب ها + فیلم و تصاویر
  پایان سومین جلسه دادگاه تجدیدنظر/ حمید بقایی: حتی یک روز هم زندان نمی‌روم و برای شهادت در این مسیر آماده‌ام + فیلم و بیانیه مطبوعاتی
  یادداشت مهندس اسفندیار رحیم مشایی/ چه کسی مسئول است؟!
  یادداشت محمد جوادی/ خیزش احمدی‌نژاد و ملت ایران
  سعید زیباکلام: احمدی نژاد را فردی مقتدر، سازش ناپذیر و بسیار اهل مبارزه می دانم
  دکتر محمود احمدی نژاد در چهارمین جلسه دادگاه تجدیدنظر حمید بقایی حضور می یابد
  یادداشت علی اکبر جوانفکر/ بازی سیاست در قضاوت!
  یادداشت محمدمهدی میرزایی پور/ سندروم حسن روحانی، ابراهیم حاتمی‌کیا، منبردرمانی، دشمن فرضی، ژاندارم منطقه و باقی ماجرا
  وکیل حمید بقایی: به همه ثابت شد دادگاه غیر علنی است / به موکلم توصیه می کنم در جلسات بعدی شرکت نکند
  ابراهیم رییسی و حسن روحانی مشترکا این فیلم را ببینند/ علم الهدی که گفت برو دیگه نیا!
  نامه هفت تن از مقامات ارشد دولت قبل به حسن روحانی
  یادداشت علی اکبر جوانفکر/ زهی بی شرمی!
  درباره خودکشی در زندان
  پورسانت خرید هواپیماهای 15 میلیارد یورویی را چه کسی به جیب زد!؟
  چهارمین جلسه دادگاه تجدیدنظر حمید بقایی پایان یافت + تصاویر و فیلم اظهارات بقایی پس از خروج از دادگاه
  فیلم/ اظهارات حمید بقایی پس از خروج از پنجمین جلسه دادگاه تجدید نظر / خبر خوش بقایی و یادآوری به یک خبرنگار
  سند اخطار دکتر احمدی نژاد در دوره ریاست جمهوری در دفاع از حق مردم به قوه قضائیه
  عکس/ دیدار حجت الاسلام سعید ابراهیمی از فعالان بهاری اصفهان پس از آزادی با دکتر احمدی نژاد و مهندس مشایی
  از حذف مدارس سمپاد بوی کباب به مشام بعضی‌ها می‌رسد!؟
  بی خیالی دولت، خانواده خارج نشین آقای سیف و گرانی ارز!
  کباب خوران اشرافی مجلس "انقلابی" جمهوری اسلامی و تراژدی زن حاج اسماعیل که سال به سال گوشت نمی بیند
  عکس/ ارسال احضاریه جدید برای مهندس اسفندیار رحیم مشایی!
  بیانیه مهم اتاق عملیات متحدان سوریه: دیگر در برابر اقدامات تروریستی رژیم صهیونیستی سکوت نخواهیم کرد + تصاویر
  دکتر احمدی نژاد: همه زندگی شهید شاطری، تلاش برای دفاع از حق و استقرار عدالت بود + فیلم
  رهبر معظم انقلاب: درباره‌ی عدالت ما عقب‌مانده هستیم، خودمان اعتراف می‌کنیم/ در همه‌ی زمینه‌ها پیشرفت اتفاق افتاده اما در زمینه‌ی عدالت باید کار کنیم و باید از مردم و خدا عذرخواهی کنیم
  نمای ویژه/ سخنان مهندس مشایی بر سر مزار میرزا کوچک خان جنگلی
  عکس/ حرکت دکتر احمدی نژاد از میدان ۷۲ به سمت خیابان آزادی برای حضور در راهپیمایی یوم الله ۲۲ بهمن
 
 
متن کامل ارزیابی تحلیلی دکتر احمدی نژاد از وضعیت دستگاه قضایی + پیام ویدئویی
متن کامل ارزیابی تحلیلی دکتر احمدی نژاد از وضعیت دستگاه قضایی + پیام ویدئویی
 
نامه دکتر احمدى نژاد به محضر مقام معظم رهبرى درباره شرایط کشور، توطئه دشمنان، عملکرد مسئولین و خواست و نظرات مردم
نامه دکتر احمدى نژاد به محضر مقام معظم رهبرى درباره شرایط کشور، توطئه دشمنان، عملکرد مسئولین و خواست و نظرات مردم
 
متن کامل نامه مهم دکتر احمدی نژاد به رهبر معظم انقلاب / انتظار این است که حضرتعالی ورود کنید و با برخورد قاطع از اجحاف و ظلم جلوگیری و از مظلومین احقاق حق فرمایید
متن کامل نامه مهم دکتر احمدی نژاد به رهبر معظم انقلاب / انتظار این است که حضرتعالی ورود کنید و با برخورد قاطع از اجحاف و ظلم جلوگیری و از مظلومین احقاق حق فرمایید
درخواست هفت تن از مقامات دولت دکتر احمدی نژاد از وزارت کشور برای برگزاری تجمع اعتراضی مردمی
درخواست هفت تن از مقامات دولت دکتر احمدی نژاد از وزارت کشور برای برگزاری تجمع اعتراضی مردمی
 
دکتر احمدی نژاد:  هر کسی در هر مقام و منصبی باشد اگر ملت او را نخواهد، غاصب است/ دولت با درآمد فعلی هدفمندی یارانه ها می تواند به ۷۵ میلیون ایرانی نفری ۷۵ هزار تومان بدهد + فیلم
دکتر احمدی نژاد: هر کسی در هر مقام و منصبی باشد اگر ملت او را نخواهد، غاصب است/ دولت با درآمد فعلی هدفمندی یارانه ها می تواند به ۷۵ میلیون ایرانی نفری ۷۵ هزار تومان بدهد + فیلم
 
پیام تصویری دکتر احمدی نژاد در خصوص عملکرد ۸ ساله رئیس قوه قضائیه/ پیشنهاد اول: آملی لاریجانی استعفا دهد
پیام تصویری دکتر احمدی نژاد در خصوص عملکرد ۸ ساله رئیس قوه قضائیه/ پیشنهاد اول: آملی لاریجانی استعفا دهد
بخشی از سخنرانی دکتر احمدی نژاد در جمع دانشجویان/ اینها باید تشریف ببرند و ان شاء الله بزودی خواهند برد + فیلم
بخشی از سخنرانی دکتر احمدی نژاد در جمع دانشجویان/ اینها باید تشریف ببرند و ان شاء الله بزودی خواهند برد + فیلم
 
پاسخ دکتر احمدی نژاد به نامه عضو مجلس خبرگان رهبری/ مقامات معادل نظام نیستند
پاسخ دکتر احمدی نژاد به نامه عضو مجلس خبرگان رهبری/ مقامات معادل نظام نیستند
 
دکتر احمدی نژاد: صهیونیسم بین الملل در چهره طاغوت ها و خودپرستانِ خودبرتربین در برابر جامعه انسانی صف آراسته است
دکتر احمدی نژاد: صهیونیسم بین الملل در چهره طاغوت ها و خودپرستانِ خودبرتربین در برابر جامعه انسانی صف آراسته است
 
 
::  پخش زنده ::  خانه ::  تماس با ما ::  RSS
© دولت بهار
info@dolatebahar.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار