آرشیو   |  درباره ما   |  دریافت اپلیکیشن اندروید دولت بهار   |  باشگاه مخاطبان دولت بهار    RSS   |  ارتباط با ما   |  پیوندها   |  نسخه تلکس   |  گیشه مطبوعات   |  حمایت از دولت بهار  
 * صفحه اصلی    * ارسال خبر و یادداشت    * فرزند ایران (خاطرات)    * صدای مهر و عدالت (آرشیو سخنرانیهای دکتر احمدی نژاد 92-84)  
چهارشنبه، 26 مهر 1396 - 10:57   
  تازه ها:  
   آخرین مطالب  
  بعد از حذف پرسپولیس چه کنیم؟!
  جدول/ قیمت خودرو سمند در بازار
  جانشین فرمانده اطلاعاتی حشدالشعبی به شهادت رسید+عکس
  عکس/ ناظر AFC در آغوش سرمربی الهلال!
  جزئیات جنایت خانوادگی از زبان تازه عروس قاتل +عکس
  ترامپ: سپاه پاسداران ایران را تحت تحریم های شدید گذاشتیم
  لزوم ۶ ماه اعتبار گذرنامه زائرین اربعین نه کمتر
  کرکوک؛ نقطه جوش اختلاف بغداد و اقلیم کردستان عراق+تصاویر
  امروز؛ آخرین فرصت دانشجویان برای ثبت‌نام پیاده‌روی اربعین
  زیباکلام: با ناکامی روحانی در سال ۱۴۰۰ احمدی‌نژاد تکرار خواهد شد
  صبح خود را با قرآن آغاز کنید؛ صفحه 450+صوت
  برنامه زمانی آزمون های سال ۹۷ اعلام شد
  گزارش جدید مرکز آمار/ ۱ میلیون و ۷۶۰ هزار جوان ایرانی بیکارند
  داعش ۸۷ درصد از مناطق تحت تصرفش را از دست داده است
  بارزانی و همدستانش محاکمه می‌شوند
  هدف واقعی ترامپ از اعمال فشارها بر روسیه چیست؟
  حمله تروریستی به نیروهای نظامی شهر کویته با ۱۸کشته وزخمی
  استیلی: پرسپولیس باید آسیا را فراموش کند و به فکر دربی باشد
  ذوالفقارنسب: باید قبول کنیم تیم‌های عربی از ما بهتر شده‌اند
  عدم اعمال معافیت وارداتی از مناطق آزاد خبرساز شد + سند
  مافیای قدرت و ثروت به دنبال تسلط بر بازار آلومینیوم کشور است
  بی توجهی به سلامت روان در مدارس
  حضور سرلشگر باقری در حرم حضرت رقیه (س)+ تصاویر
  استقرار ۶ لایه امنیتی منتهی به مرز مهران
  حاجی دلیگانی: جرم دری اصفهانی محرز است/۴ جاسوس در تیم هسته‌ای شناسایی شدند
  وقتی رئیس‌جمهور پای خود را در سازمان ملل به نمایش گذاشت؟ + تصاویر
  در صورت عدم همراهی اروپا، استراتژی جدید ترامپ شکست می‌خورد
  ادعای عجیب جهانگیری: ۶ ماهه ۱.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم
  ترامپ: اولویت آمریکاست؛ از توافق های یکطرفه خارج می شویم
  خانواده ستایش، ۲روز پیش از اعدام قاتل: قصاص نمی‌خواستیم
- اندازه متن: + -  کد خبر: 438518صفحه نخست » خبردوچهارشنبه، 19 مهر 1396 - 12:40
استحاله عدالتخواهی به تکنوکراسی و توقف انقلاب اسلامی
استحاله عدالتخواهی به تکنوکراسی و توقف انقلاب اسلامیدولت بهار: تکنوکراتها اگرچه با زیرکی تصور می کنند که با گرفتن زهرِ سیاسیِ مفاهیم و مقولات و مثلاً تبدیل مستضعفین به محرومین یا قشر آسیب پذیر، مظلومیت به نارضایتی، استبداد به اقتدار، مردم سالاری به مقبولیت، سرمایه داری به رشد اقتصادی، جامعه بی طبقه به کاهش ضریب جینی، قومیت ستیزی به وحدت ملی، استکبار ستیزی به حفظ منافع ملی، علم به مدرک، فرهنگ به رسانه، معنویت به مناسک، و عدالت به کارآمدی توانسته اند که بنیادهای سیاسی و انقلابیِ جامعه را افسار زنند و با سیاستهای خود مهندسیِ آنرا به دست گیرند، اما غافل از آنند که برقرار شدن این معادلات تنها در ذهن آنها و نه در جهانِ واقع اتفاق افتاده است و تنها این تکنوکراتها هستند که در طول این سالیان از حقیقت مفاهیمِ استضعاف، ظلم، استبداد، جامعه طبقاتی، برابری قومیتی، استکبار، علم، فرهنگ، معنویت و عدالت غافل بوده اند و نه تنها اکنون هیچ سخنی درباره این مقولات ندارند بلکه خود مهمترین عامل این عقب ماندگی در پیشرفت انقلاب اسلامی محسوب می شوند.
  

دکتر محمد حسین بادامچی/ اینکه رودخانه عدالتخواهی در پشت سدّ ایتان چنان به دریاچه ای آرام و دلنشین مبدّل می شود که گویی اصلاً از ابتدا برای رسیدن به همین غایت پدید آمده بود، را اصلاً نباید موضوع ساده و بی اهمیتی در نظر گرفت. در واقع نه تنها تبدیل جنبش عدالتخواهی به ایتان اصلاً یک حادثه طبیعی و عادی نیست بلکه برعکس، کمی فاصله گرفتن از آغاز و پایان این اتفاق این ذهنیت را القا می کند که اینها اساساً دوماجرای ماهیتاً متفاوتند که هریک در دل تاریخ مسیر خود را رفته اند و از سر حادثه مرگ یکی با تولد دیگری مقارن گشته است. جنبشی که با مفاهیم عدالت، برابری، جامعه طبقاتی، فساد ساختاری، دفاع از حقوق ملّت، مستضعفین، مردم، مستکبران، قوای قضائی، آزادی انتقاد، و در یک کلمه «آرمانخواهی» هویت یافت و سازمانی که با مفاهیم کارآمدی، توسعه، برنامه ریزی، تخصص، بهینه سازی و رشد اقتصادی و در یک کلمه «مدیریت» بر جای آن نشست.

 

 سیاست زدایی
 آنچه با آن مواجهیم را می توان با تحول از Politics به Policy یا از عمل سیاسی به سیاستگزاری توضیح داد. با بهره گیری از ادبیات جامعه شناختی و بویژه اندیشه ماکس وبر می توان مهمترین تمایز میان این دو را در این دانست که Politics از جنس عقلانیت ارزشی و Policy از جنس عقلانیت ابزاری است. موضوع اولی «اهداف» و موضوع دومی «وسایل» است. در Politics یا عمل سیاسی بحث اصلی درباره اعتبار آرمانها و ارزیابی ساختارها و اراده های سیاسی از حیث تطابق آن با ارزشها و اهداف است، اما Policy یا سیاستگزاری با مفروض گرفتن اهداف صرفاً خود را دلمشغول ارتقاء کارکرد درونی یک سیستم می بیند. از منظر عمل سیاسی یک سیستم همواره به واسطه التهاب دائمی امر سیاسی و تحول در معانی و اهداف و نیاز به سنجش همیشگی ساختارها با آرمانها «در حال تأسیس» است اما از منظر سیاستگزاری هر سیستمی یکبار تأسیس می شود و پس از آن باید کوشید که کارایی آن نظام را حفظ کرد و یا ارتقاء بخشید. آرمانخواهان عامل سیاسی دلمشغول «تحول و تکامل» یک نظامند و سیاستگزاران دلمشغول «اداره» آن. از این حیث مردان سیاسی به سازندگان ماشین دولت شبیهند و سیاستگزاران به مکانیک ها و تعمیرکنندگانِ آن. از یک منظر دیگر زمانی که اهالی پلیسی درباره کارایی ماشین و زودتر به مقصد رسیدن و رفاه حال مسافران در طول راه و مدیریت مصرف سوخت برنامه ریزی می کنند، اهالی پلیتیکز از خودِ مقصد و صدقِ راه در رسیدن به هدف پرسش می کنند. در حالیکه سیاستگزاران به «توسعه» نظامِ موجود می اندیشند، سیاست ورزان در «تعالی» وضع سیاسی موجود چون و چرا می کنند.

تکنوکراسی
بنابراین وقتی می گوییم «ایتان از عدالتخواهی سیاست زدایی کرده است» مرادمان همین تبدیل و تبدّل و استحاله Politics به Policy است. اینها را صرفاً نباید دو رویکرد در تحلیل مسائل دانست، بلکه اینها را باید دو جهان‌بینی در فهم جامعه و سیاست و دولت و حتی چیستی مشکل و مسأله (Problem) تلقی کرد. سیاستگزار الزاماً تاریخ، جامعه، سیاست و فرهنگ را چون ماشینی می بیند که اگر «خوب کار کند» هیچ حادثه ای رخ نخواهد داد. از این جهت است که به دو صفت جدید برای سیاستگزارِ مستقر در حاکمیت دست می یابیم: از آنجا که تلقّی مکانیکی از حرکت تاریخ دارد و برای مهارِ آن قائل به مهندسی اجتماعی است، تکنوکرات است و از آنجا که هدفِ هدف‌ستیزِ او «به سامانی» و صرفاً «نظم امور» است عمیقاً محافظه کار است. تکنوکرات سیاستگزاری می کند تا بی نظمی را مهار کند: او تغییر ایجاد می کند تا تغییر را از میان بردارد.

 تکنیک و تکنولوژی
در نگاه تکنوکرات، همه چیز به تکنیک و تکنولوژی فروکاسته می شود. از همین جهت است که ایتان خود را «شبکه تحلیلگران تکنولوژی ایران» معرفی می کند و تکنولوژی را در متن و محور تحلیل و سیاستگزاریِ خود قرار می دهد و کادر خود را از میان مهندسان و مدیران – و نه تحصیل کردگان علوم انسانی- برمی گزیند. مسأله ایتان -همانطور که خود معرفی کرده اند*- کارآمدیِ «ماشین دولت» یا در مقیاس کلان تر «ماشین حاکمیت» است و همواره این کار را با بهبود «روش ها و تکنیکها» انجام می دهد. از این منظر تکنیک مانند تکنولوژی امری یونیورسال است و تنها کافیست که به انتقالِ آن اقدام کرد. «انتقال فناوری» استعاره ی بنیادین نحوه ی نگرش تکنوکراتهای ایتانی به جهان است که بر پایه آن اقتصاد، دانشگاه، علم، فرهنگ، جامعه، سیاست، مدرسه و یا به اصطلاح خودشان «سیستمهای اجتماعی» را در نسبت با «تجربیات جهانی» تحلیل و ارزیابی می کنند. با اینحال پاسخ در هر پرسشِ توسعه ای همواره یک چیز است: انتقال فناوری.

دولت استعماریِ توسعه: خاستگاه تکنوکراتها در رژیم پهلوی
بنابر آنچه گفته شد تکنوکرات را باید لایه کارشناسانِ طبقه محافظه کارِ نظام سیاسی-اجتماعی دانست که دولت و جامعه را در جهت حفظ یک وضع سیاسیِ خاص مهندسی می کنند. تکنوکرات از درون عالمِ خود که به کار و بارِ خود می نگرد، کارِ خود را کاملاً علمی، خنثا، بی جهت و در راستای قواعد علمیِ تجربه شده ی توسعه ی کشورها می بیند، و به هیچ وجه نسبت به ماهیتِ سیستمی که اداره، سیاستگذاری و تضمینِ کارآمدیِ آنرا بر عهده دارد واقف نیست. تکنوکرات کاملاً با اسامی و معانیِ نظامهای مختلفِ اجتماعی و سیاسی و فرهنگی و اخلاقی و تاریخی -که ملغمه خاصی از آنها را با توجه به ماهیت مفروضات خود پیاده می کند- بیگانه است و می پندارد که با نشاندنِ «خوب حکمرانی کردن» بر کرسیِ «حکمرانیِ خوب» توانسته رندانه کلِ تاریخ فلسفه سیاسی و فلسفه اخلاق را دور بزند. این بیماری البته اگر در زادگاهِ غربیِ خود مباحث فلسفی بسیاری را برانگیخته و بعنوان یک بن بست تاریخی و تمدنی بویژه از سوی اندیشمندان اروپایی مورد بررسی قرار گرفته، در ایران ماهیتی کاملاً وارداتی و استعماری دارد. ریشه نفوذ تکنوکراتها در حاکمیت ایرانی به تأسیس سازمان امریکایی برنامه و بودجه در ایران و کودتای انگلیسی-امریکایی 28 مرداد باز می گردد که نقشی اساسی در جهت چپ زدایی، سیاست زدایی و جلوگیری از تغییرِ رژیم پهلوی در دوران جنگ سرد بر عهده داشتند. علی رغم انقلاب اسلامی و خلعِ یدِ امریکاییان، متأسفانه تکنوکراتها همچنان در نظامِ جدید هم دست بالاتر را در سیاستگزاری و اداره حاکمیت دارند و پروژه مدرنیزاسیون ایران را، هرچند به صورتی بی بنیاد و آشفته در مقایسه با برنامه های توسعه ی پیش از انقلاب و البته اینبار با پوششی اسلامی و مقدس، پیش می برند.

توقّف انقلاب اسلامی
از آنجا که سیاستگزاران و تکنوکرات ها در مراکزی نظیر ایتان و کلیه ساختار کارشناسی دولت و حاکمیت، تنها به توسعه وسائل و یا به تعبیر درست رهبری «اداره کشور» مشغولند، ثمره تلاشهای آنها عملاً نه در سبد آرمانهای انقلاب اسلامی بلکه در سبدِ سخت افزار یا صرفاً حفظ و تقویت صورتِ نظام می ریزد. تکنوکراتها اگرچه با زیرکی تصور می کنند که با گرفتن زهرِ سیاسیِ مفاهیم و مقولات و مثلاً تبدیل مستضعفین به محرومین یا قشر آسیب پذیر، مظلومیت به نارضایتی، استبداد به اقتدار، مردم سالاری به مقبولیت، سرمایه داری به رشد اقتصادی، جامعه بی طبقه به کاهش ضریب جینی، قومیت ستیزی به وحدت ملی، استکبار ستیزی به حفظ منافع ملی، علم به مدرک، فرهنگ به رسانه، معنویت به مناسک، و عدالت به کارآمدی توانسته اند که بنیادهای سیاسی و انقلابیِ جامعه را افسار زنند و با سیاستهای خود مهندسیِ آنرا به دست گیرند، اما غافل از آنند که برقرار شدن این معادلات تنها در ذهن آنها  و نه در جهانِ واقع اتفاق افتاده است و تنها این تکنوکراتها هستند که در طول این سالیان از حقیقت مفاهیمِ استضعاف، ظلم، استبداد، جامعه طبقاتی، برابری قومیتی، استکبار، علم، فرهنگ، معنویت و عدالت غافل بوده اند و نه تنها اکنون هیچ سخنی درباره این مقولات ندارند بلکه خود مهمترین عامل این عقب ماندگی در پیشرفت انقلاب اسلامی محسوب می شوند. این نکته ی اساسیِ بیان بسیار مهم مقام معظم رهبری در دیدارِ اخیر با مجلس خبرگان است که «تمام دستگاه های نظام مشغول اداره کشورند و تا کنون هیچ نهادی مسئولیت رصد اهداف انقلاب و ارزیابیِ راهی که آمده ایم در نسبت با آرمانها را نداشته است». نکته ای در نقد خلأ امر و فکر و عملِ سیاسی و غلبه مدیران و تکنوکراتها بر نظامِ سیاسی ما، که به نظر می رسد رویِ دیگرِ توقف فرهنگی و نرم افزاری و اکتفا به توسعه سخت افزاری در چهار دهه اخیر است که در خطبه سبک زندگیِ سال 91 مورد اشاره ایشان قرار گرفت.

 در صفحه اول سایت (itan.ir) ایتان چنین معرفی شده است: «شبکه کانون‌های تفکر ایران مجموعه‌ای متشکل از مراکز و گروه‌های تحلیلگر تخصصی است که از سال ۱۳۷۹ باهدف ارتقای کارآمدی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از طریق سیاست‌پژوهی و کمک به تصمیم‌گیران و پیشنهاد سیاست‌های مناسب در حوزه‌های اقتصاد کلان، انرژی، صنعت، کشاورزی، مسکن، تعلیم و تربیت، سلامت و علم و فناوری ایجاد شده است. با توجه به گسترش فعالیت‌های این شبکه، در اردیبهشت سال ۱۳۹۳ نام این مجموعه از «شبکه تحلیلگران فناوری ایران» به «شبکه کانون‌های تفکر ایران» تغییر یافت.»

   
  

اضافه نمودن به:          

نظرات کاربران: 3 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیره: 1)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1396/7/19 - 19:28 |     2     1     |
همه باید بدور از گرایش جناحی از آسیب های فوق الذکر، اجتناب کنیم؛ اگر ابزار سنجشی داشته باشید خوبست جریان احمدی نژاد از سال ۱۳۸۴ تا ۹۶ را هم، هم.

حسین صدرا
| 1396/7/19 - 22:54 |     3     1     |
با تشکر از نویسنده محترم , برداشت ذیل را معروض میدارم :

politics به معنای سیاست گذاری و به مفهوم آرمانگرائی و ریاست است .
و policy به معنای عمل سیاسی و به مفهوم عملگرائی و مدیریت است .
رئیس هدف را تعیین میکند . و مدیر راه رسیدن به هدف را پیدا میکند .
رئیس مشابه پدر خانواده و مدیر مشابه مادر خانواده است .
رئیس حقیقت گرا و مدیر واقعیت گرا است .
رئیس ایجاد کننده و مدیر تمام کننده و به هذف رساننده است .

تمام مدیران موفق هر دو صفت آرمانگرائی و عملگرائی را تواماً دارا میباشند .
اما در هرم مدیران یک سیستم موفق :
در سطوح بالاتر , درصد بالاتری از این دو خصیصه و با غلبه آرمانگرائی ,
و در سطوح پائینتر , درصد کمتری از این دو خصیصه و با غلبه عملگرائی وجود دارد .

اما در کشور ما مشکل از آنجا نشئث میگیرد که مدیران عالیرتبه , بجای دریافت اهداف از رهبری دلسوز و آگاه کشور , بخاطر منافع شخصی و مادی خود , چشم به خارج از کشور دوخته , و چشم انداز ها را از دشمنان ایران طلب میکنند . زیرا در غیر این صورت نمیتوانند منافع نامشروع شخصی خود را تامین کنند .
به این صورت است که مردم با آرمان هایشان در زیر چرخ های توسعه ی وابسته به بیگانه له میشوند .


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
  لطفا از ارسال واژه ها و عبارات توهین آمیز ، مطالب دارای بار حقوقی و پیگرد قضایی و نیز حروف و کلمات و نشانه ها (مانند علامت تعجب) بصورت مکرر خودداری فرمایید. نظرات کوتاه تر زودتر بررسی و منتشر می شود. / توجه داشته باشید کد امنیتی ، زمان انقضا دارد و دقایقی پس از باز کردن منقضی می شود و برای ارسال نظر صفحه را باید رفرش کنید.
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ها  
  استقرار سوال برانگیز عناصر اطلاعاتی و امنیتی در کوچه محل سکونت دکتر احمدی نژاد!
  قدردانی دکتراحمدی نژاد از روسای جمهور کنونی و اسبق + تصویر نامه
  دکتر احمدی نژاد از رهبر معظم انقلاب برای ارسال پیام تسلیت قدردانی کرد
  سخنان حمید بقایی پس از برگزاری دادگاه غیرعلنی/ جلسه بعدی ۳۰ مهرماه برگزار می شود + فیلم و تصاویر
  برگزاری مراسم هفتمین روز درگذشت مرحوم حاج داود احمدی نژاد در مسجد انصارالحسین(ع) شهرک شهید محلاتی + فیلم و تصاویر
  حمید بقایی خطاب به رییس صداوسیما: یا فرصت پاسخگویی بدهید یا اعلام جرم می کنم
  پیام دکتر احمدی نژاد خطاب به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی / می توان از شرایط جدید، فرصت نوینی برای صیانت از استقلال کشور و آرمانهای والای الهی ساخت
  سخنان حمید بقایی پیش از آغاز دادگاه غیرعلنی + فیلم و تصاویر
  مراسم ترحیم حاج داود احمدی نژاد در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد + تصاویر
  اگر احمدی‌نژاد اکنون رئیس‌جمهور بود...
  دکتر احمدی نژاد: ملت بزرگ و هوشمند ایران این مقطع تاریخی را با عزت و موفقیت پشت سر می گذارد / نرمش و خشوع، مستکبران را گستاخ تر می کند
  بعضی ها!
  جمعی از حقوقدانان ابعاد پرونده آقای بقایی را بررسی کردند + تصاویر
  تصاویر/ مراسم ترحیم مرحوم حاج داود احمدی نژاد در دانشگاه علم و صنعت
  علی مطهری: لاریجانی صلاح نمی داند سوال 135 نماینده از روحانی در صحن علنی مطرح شود
  گزارش تصویری ایرنا از حاشیه های دادگاه حمید بقایی
  بیانیه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سخنان رئیس جمهور آمریکا
  آیا بهتر نیست وزارت اطلاعات تعطیل شود و وزیرش هم برود پی کارش؟
  توضیح جوانفکر درباره حضور دکتر احمدی نژاد در دادگاه بقایی
  پیش‌بینی زیباکلام از آینده برجام
  یادداشت دکتر مجتبی رضاخواه/ برجام،‌ پیروزی اخلاق یا حماقت؟!
  گزارش تصویری سایت دکتر احمدی نژاد از مراسم هفتمین روز درگذشت مرحوم حاج داود احمدی نژاد
  عکس/ به یاد دکتر احمدی نژاد عزیز در بین الحرمین (ارسالی دوستداران)
  اسرائیل: نبرد با ایران در سوریه قطعی است
  عکس/ قرائتی عذرخواهی کرد
  رسایی: اینکه روحانی در مقر سازمان ملل گفت خزانه خالی است در راستای فشار و جنگ روانی به مسئولان عالی و مردم بود
  اظهارات تند رئیس آژانس اطلاعات و امنیت اقلیم کردستان علیه‌ مسعود بارزانی در ارتباط با کرکوک
  حضور تاسف انگیز جاسوس در دستگاه دیپلماسی/ وقایع‌نگاری یک خیانت زنجیره‌ای + تصاویر
  نشست بررسی ابعاد حقوقی کیفرخواست حمید بقایی با حضور دکتر احمدی نژاد و جمعی از وکلا و حقوقدانان + تصاویر
  سخنرانی دکتر احمدی نژاد در سالروز جهانی خواجه شیراز/ حافظ دلدادۀ انسان کامل است
 
 
استقرار سوال برانگیز عناصر اطلاعاتی و امنیتی در کوچه محل سکونت دکتر احمدی نژاد!
استقرار سوال برانگیز عناصر اطلاعاتی و امنیتی در کوچه محل سکونت دکتر احمدی نژاد!
 
یادداشت حمید بقایی/ همه محتویات پرونده را بدون استثناء منتشر کنید تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد
یادداشت حمید بقایی/ همه محتویات پرونده را بدون استثناء منتشر کنید تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد
 
نگرانیها درباره احتمال حضور در دادگاه حمید بقایی/ برای دکتر احمدی نژاد داخل دادگاه یا پشت درهای بسته تفاوتی ندارد!
نگرانیها درباره احتمال حضور در دادگاه حمید بقایی/ برای دکتر احمدی نژاد داخل دادگاه یا پشت درهای بسته تفاوتی ندارد!
حضور دکتر احمدی نژاد در مراسم شام غریبان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در حسینیه امام خمینی(ره) + تصاویر
حضور دکتر احمدی نژاد در مراسم شام غریبان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در حسینیه امام خمینی(ره) + تصاویر
 
ظهر عاشورای ١٣٩٦؛ محبت مردم و عشق عزاداران حسینی به فرزند ایران + تصاویر
ظهر عاشورای ١٣٩٦؛ محبت مردم و عشق عزاداران حسینی به فرزند ایران + تصاویر
 
حضور دکتر احمدی نژاد در مراسم اقامه نماز ظهر عاشورای مسجد جامع نارمک + فیلم و تصاویر
حضور دکتر احمدی نژاد در مراسم اقامه نماز ظهر عاشورای مسجد جامع نارمک + فیلم و تصاویر
 
 
::  پخش زنده ::  خانه ::  تماس با ما ::  RSS
© دولت بهار
info@dolatebahar.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار