آرشیو   |  درباره ما   |  دریافت اپلیکیشن اندروید دولت بهار   |  باشگاه مخاطبان دولت بهار    RSS   |  ارتباط با ما   |  پیوندها   |  نسخه تلکس   |  گیشه مطبوعات   |  حمایت از دولت بهار  
 * صفحه اصلی    * ارسال خبر و یادداشت    * فرزند ایران (خاطرات)    * صدای مهر و عدالت (آرشیو سخنرانیهای دکتر احمدی نژاد 92-84)  
شنبه، 4 فروردین 1397 - 04:51   
  تازه ها:  
   آخرین مطالب  
  کویر اشتهارد؛ بهشتی روی زمین/شبی خاطره‌انگیز با ستاره‌ها
  معرفی نسل جدید خودروهای اُپل + عکس
  تخلیه اضطراری هواپیمای مسافربری رژیم صهیونیستی
  بولتون، فردی حراف که از مواضع خود ذره‌ای عقب‌نشینی نمی‌کند
  «حرستا» کاملا از تروریست‌ها پاکسازی شد
  شکست تیم ملی بعد از ۳۷۱ روز، با گل به خودی
  نفوذ سیاسی و نظامی رژیم صهیونیستی در قاره سیاه؛ اهداف و ابزارها
  مردان نمکی روایتگر رازهای نهفته یک تمدن
  دهکده‌های ییلاقی گلستان آماده میزبانی از مسافران نوروزی
  کنگره آمریکا قانون توقف کمک مالی به تشکیلات خودگردان را تصویب کرد
  زخمی شدن ۱۰ فلسطینی در درگیری‌های جمعه خشم
  ماموریت گزارشگر حقوق بشر برای ایران تمدید شد
  داور بازهم سر تیم ملی را برید!
  ترامپ، کنگره را به رد لایحه بودجه تهدید کرد
  انفجار انتحاری در میان تماشاگران یک مسابقه ورزشی+عکس
  برخورد قطار زنجان- تهران با گله گوسفندان
  واکنش کرملین به انتصاب بولتون در کاخ سفید
  تحقیر میزبان جام‌جهانی مقابل برزیل
  یمن با موشک "بدر ۱" پادگان متجاوزان را در هم کوبید
  آخرین اخبار از گروگانگیری در جنوب فرانسه
  انگلیس با تکرار ادعای امریکا، ایران را به حملات سایبری متهم کرد
  عربستان به کمک ایران نیازی ندارد/ موضع «بولتون» در قبال ایران معقول است
  آمریکا به خروج از شورای حقوق بشر تهدید کرد
  2 کشته براثر انفجار مواد منفجره در چادرهای طبیعت در سرابله
  انفجار در هلمند افغانستان چند کشته گرفت
  هدیه نبیل معلول، سرمربی تیم ملی تونس به کارلوس کی روش
  غیر از آمریکا انتخاب های دیگری برای هسته ای شدن داریم
  آجیل بدون نمک یا کم نمک مصرف کنید
  دلایل اعتراف اسرائیل به حمله هوایی به راکتور هسته‌ای سوریه
  هشدار هواشناسی نسبت به وزش باد شدید و طوفان در برخی مناطق
- اندازه متن: + -  کد خبر: 471091صفحه نخست » خبردوچهارشنبه، 2 اسفند 1396 - 00:47
یادداشت مهندس اسفندیار رحیم مشایی/ به بهانه‌ی مناسبت‌های «هفته‌ی عشق و مهرورزی ایرانی» و روزهای «سپندارمذگان» و «ولنتاین»
یادداشت مهندس اسفندیار رحیم مشایی/ به بهانه‌ی مناسبت‌های «هفته‌ی عشق و مهرورزی ایرانی» و روزهای «سپندارمذگان» و «ولنتاین» دولت بهار: عشق در مناسبات انسانی را باید سیگنالی الهی دانست که آدمی را از توقف در سطوح پایینی زندگی به مراتب بالادست ارتقا می‌دهد و زمینه‌ی رهایی او از زندان ناشی از محدودیت در نگاه و رستگاری از ضیق در فهم را فراهم می‌سازد.
  

به گزارش دولت بهار، متن بخش اول یادداشت مهندس اسفندیار رحیم مشایی بدین شرح است:

به نام خدای عاشقان

از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر
یادگاری که در این گنبد دوار بماند

دوست داشتن، بالاترین حس و نیز کنش انسانی و نماد حقیقت وجود الهی بشر است. دشواری تحلیل حال عاشقانه، پرده از این راز بر‌می‌دارد که منشأ عشق از دنیا فراتر رفته است و ریشه در مراتب بالای هستی دارد!

در عرفان ربانی، «محبت» شالوده و اساس آفرینش و فلسفه‌ی وجودی همه‌ی موجودات است. بنابر این بروز جلوه‌های مهر را باید نمایش ظرفیت‌های خدایی موجودات و جلوه‌های سیر کمالی آن‌ها دانست که در هر سطحی از هستی با ادبیات عرفانی و فلسفی خاصی تفسیر می‌شود.

«عشق» را باید بالاترین تجلی انس الهی-انسانی و بارزترین نمایش از ظهور حضرت حق در عالم انسانی دانست. بدیهی است که ماهیت الفت بین انسانی بر پایه‌ی همان رابطه‌ی انسان-خدا استوار است و ایضاً به عشق تعبیر می‌شود. از این رو، ظهور حس عاشقانه بین آدمیان را باید بارقه‌های الهی دانست که توجه به آن‌ها می‌تواند نگاه بشر را از سطح نازل میل مادی و غریزی دون منصرف کند و به سطح برتر، بالنده و متعالی روحی معطوف سازد.

بدین ترتیب عشق در مناسبات انسانی را باید سیگنالی الهی دانست که آدمی را از توقف در سطوح پایینی زندگی به مراتب بالادست ارتقا می‌دهد و زمینه‌ی رهایی او از زندان ناشی از محدودیت در نگاه و رستگاری از ضیق در فهم را فراهم می‌سازد.

در تحلیل ماهیت عشق باید مفهوم اتحاد وجودی عاشق و معشوق را دریافت؛ در غیر این صورت، نمی‌توان به درک درستی از حقیقت عشق نایل شد.

بطور طبیعی «حب ذات» ریشه‌ی تنظیم روابط و مناسبات آدمی با جهان بیرون از خود است. یافتن جفت و برقراری رابطه با او نیز بر مبنای حب نفس و تامین منفعت، بهره، لذت و... برای نفس است. اما «عشق» مرتبه‌ی بالاتری از رابطه‌ی بین انسان با انسان دیگر است. در این مرتبه، تامین منفعت، بهره، لذت، آرامش و ... برای معشوق، نه در جایگاهی پایین‌تر از نفس، بلکه بالاتر از آن قرار دارد. در این حال عاشق و معشوق در اتحاد وجودی چنان قرار دارند که تفکیک مطلوب‌ها و خواسته‌های آن دو از هم به سختی میسر است.

این امر البته زمانی در موقعیت تحقق قرار می‌گیرد، که مرتبه و ماهیت رابطه، از سطح مادی به سطح روحی و معنوی ارتقا یابد. در این صورت، تعلق شدید روحی از مرحله «وابستگی» به مرحله «همبستگی»٬ و از مرتبه «چسبندگی بیرونی» به مرتبه «پیوستگی درونی» تعالی پیدا می‌کند. این امری است که به رابطه‌ی عاشقانه‌ی انسان با خدا، و در سطح نازل‌تر به مناسبات انسان با انسان قابلیت اطلاق دارد.

بنابر این، «حس عاشقی» چنانچه واقعی -و نه توهمی- باشد، حسی خدایی است که انسان را در سیر کمال به سوی مبدا خلق، با قدرت و سرعت شگرف به پیش می‌راند!

بنابر این، بعنوان یک نتیجه‌ی مهم اخلاقی، تربیتی و فرهنگی، باید از موجودیت، توسعه و تعمیق آن دفاع و استقبال کرد.

در همین راستا، تعمیم عشق از فرد معشوق انسانی به جمیع انسان‌ها یعنی جامعه‌ی بشری و همچنین تمامی مظاهر جهان طبیعت یعنی حیوانات، نباتات و جمادات، از آنجاکه جملگی از معشوق کل موجودیت یافته‌اند، مورد انتظار عقلی و قلبی است؛ چنانکه شیخ اجل فرمود:

به جهان خرم از آنم که جهان خرم ازوست
عاشقم بر همه عالم که همه عالم ازوست

گفتنی است، نکات دیگری را که در این زمینه حائز اهمیت بنظر می‌رسد، در روزهای آینده به شما عزیزان تقدیم خواهم‌کرد.

متن بخش دوم یادداشت مهندس اسفندیار رحیم مشایی بدین شرح است:

 نکاتی چند را که از منظر این قلم حائز اهمیت است، تقدیم می‌کنم. البته از آنجا که باید جانب اختصار را داشته‌باشم، به صرف عباراتی کلی از آن نکات اکتفا، و تشریح و تبیین جزییات آن‌ها را به فرصت‌هایی در آینده موکول می‌کنم.

1) از آنجاکه اساس آفرینش «حبّی» است و خلق بر اساس «محبّت» انجام شده، لذا رابطه‌ی حبّی در صمیم جان جمله‌ی موجودات زنده و ذات وجودی همه‌ی ممکنات اعم از جاندار و بی‌جان به عمود خیمه‌ی ذاتی آن‌ها و فلسفه‌ی ربط بین کلیه‌ی مخلوقات اطلاق یافته‌است. از این منظر، سرشت همه‌ی کائنات و در بالاترین سطح فطرت و روح انسانی برمبنای «عشق» استوار شده‌است!

2) بر مبنای بند اول، تنظیم روابط بین انسان و خدا، انسان و انسان و نیز انسان با جهان، منطقا و بر اساس حکمت باید بر محور «عشق» و «مهر» استوار گردد! از این رو، اقتضای فطرت عاشق پیشه آدمی با دو نیاز اصلی «دوست داشتن» و «دوست داشته شدن»، آن است که مجموعه برنامه‌ریزی‌های حیات انسانی، تحت حاکمیت عشق و مهرورزی، به گونه‌ای طراحی و عملیاتی شود که دو نیاز مذکور را بصورت حداکثری تحقق بخشد!

3) بسیاری از ناهنجاری‌های اجتماعی، بحران‌های سیاسی و امنیتی و نابسامانی‌های اقتصادی، تحیّر فلسفی، گمراهی‌های فکری و کج‌اندیشی‌های خرافی که بنام بسیاری از مکاتب و یا مذاهب و ادیان جلوه‌کرده‌اند، ناشی از عدم‌درک واقعی و شناخت صحیح از حقیقت وجودی انسان عاشق است؛ انسانی که بنا بوده‌است با استفاده از «عقل» و «اندیشه ورزی»، مناسبات «بین انسانی» و «انسانی-جهانی» را در خدمت روح عاشق خداجوی خود و بر مبنای رابطه‌ی عارفانه‌ی «انسانی-الهی» تنظیم نماید؛ رابطه‌ای که بر مبنای «عقل» مستحکم و عمیق، و بر پایه‌ی «عشق» لطیف، ناگسستنی و پایدار خواهد بود!

از این رو، لازم است این واقعیت بزرگ مورد تاکید جدّی قرار گیرد که مبنای هرگونه سیاست گذاری، برنامه ریزی و مدیریت اجرایی در همه‌ی حوزه‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، باید «انسانی» و بر محور «روح عاشق پیشه» و «طالب مهر» او باشد؛ در غیر این صورت، جامعه‌ی بشری روی آرامش، وفاق و صلح را نخواهد دید!

4) برای تحقق چنین هدفی، و پس از تامین نگاه انسانی در همه‌ی ابعاد حیات فردی و جمعی(در سطح ملّی و جهانی)، و پذیرش محوریت عشق و دلدادگی در زندگی بشری، لازم است قبل از همه اذعان کرد که این پرنده‌ی عاشق، مرغ چمن روضه‌ی رضوان است. درک این معنا که از آن به «کرامت ذاتی» نوع انسان تعبیر می‌شود، آغازی است تا در پی آن با تمهید مقدّمات لازم، زمینه برای تحقّق هنگامه‌ی باشکوه پرواز این طایر قدسی، فراهم شود.

مهمترین اصل در این هدف بزرگ، ساحت شریف «آزادی» است که حقیقت پرواز، ترجمان عملی این مفهوم متعالی و نعمت والای الهی است.

«آزادی» و «آزادگی» چون آب زلال چشمه‌ی کوهسار، «حلال»، و پرواز «وصال» بی‌آن٬ «محال» است. از این رو، پرواز که سیر عاشقی است، در پیشینه به «آزادی»، و در پسینه به «صفای وفا» که کیش عاشقان است یعنی «آزادگی» محتاج است!

روشن است که این موضوع، حسب فهم  و ذوق صاحبان نظر می‌تواند به تفصیل مورد بحث و فحص قرار گیرد که طرح آن‌ها را به دوستان علاقمند واگذار می‌نمایم و از توجه شما عزیزان سپاسگزاری می‌کنم.

   
  

اضافه نمودن به:          

نظرات کاربران: 1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیره: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
نابودی اسرائیل
| 1396/12/2 - 01:12 |     1     0    
سلام
آقای مشائی عشق و دوست داشتن جای خود دارد لطفا از کلمه ولنتاین از وارده شده خارجی بشدت خوداری نمائید.


   پربیننده ها  
  پیشنهادهای مهم دکتر احمدی نژاد به رهبر معظم انقلاب برای اصلاح امور و نحوه مدیریت کشور
  بیانیه دکتر احمدی نژاد در واکنش به بازداشت مهندس اسفندیار رحیم مشایی
  بیانیه مهم دکتر احمدی نژاد در پی زندانی شدن حمید بقایی / ستمگران از این ظلم و ستم خود سخت پشیمان و یقیناً در پیشگاه ملت محاکمه خواهند شد
  مهندس رحیم مشایی در اعتراض به زندانی شدن حمید بقایی حکم دادگاه وی را آتش زد + فیلم و تصاویر
  نامه دوم دکتر احمدی نژاد خطاب به سردار سلیمانی/ لازم است آمادگی کامل خود را برای تبیین مراودات کاری بین خود و شما اعلام نمایم/ چرا جنابعالی و همکارانتان در برابر این ظلم فاحش سکوت کرده اید؟
  نامه دکتر احمدی نژاد به رهبر معظم انقلاب و سه پیشنهاد برای اصلاح وضع موجود دستگاه قضایی
  سردار رمضان شریف، ارتباط سپاه قدس با حمید بقایی و تحویل ارز به وی را تکذیب کرد + صوت
  متن کامل لایحه دفاعیه وکیل حمید بقایی درباره ادعای تحویل میلیونها یورو و صدها هزار دلار توسط سپاه قدس به حمید بقایی
  در پی انتشار فایل صوتی سخنگوی سپاه/ جوانفکر: بقایی باید آزاد شود
  دکتر احمدی نژاد سال نو را در امام زاده صالح(ع) تحویل کرد + فیلم و تصاویر
  پیام نوروزی دکتر احمدی نژاد به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۷ خطاب به ملت ایران/ جامعه بشری به سرعت در حال حرکت به سمت بهار حقیقی است + فیلم
  حضور مهندس اسفندیار رحیم مشایی و میرحسن موسوی در منزل حمید بقایی + فیلم و تصاویر
  دکتر احمدی نژاد در نامه ای خطاب به سردار قاسم سلیمانی: به گونه ای عمل نماییم که شریک در ظلم بزرگ به آقای بقایی تلقی نشویم + تصویر نامه
  دکتر احمدی نژاد در نامه ای خطاب به رئیس دادگاه تجدیدنظر حمید بقایی: اتهامات آقای بقایی فاقد عناصر قانونی، مادی و معنوی جرم است
  توضیح مهندس رحیم مشایی درباره ملاقات با جک استراو
  مهندس رحیم مشایی در بازداشت سازمان اطلاعات سپاه است
  مهندس اسفندیار رحیم مشایی هم بازداشت شد!
  سعید جلیلی مسئولیت دستور انتقال بازداشتی های ۸۸ به کهریزک را پذیرفته است
  توئیت دکتر احمدی نژاد درباره شریکان در ظلم
  توئیت دکتر احمدی نژاد درباره دستگاه قضایی/ نقشه چیست و بدنبال چه می گردند؟
  خدمت خبرگزاری قوه قضائیه به حمید بقایی!
  توئیت دکتر احمدی نژاد درباره بی گناهی مهندس رحیم مشایی/ بد سرنوشتی در انتظار ظالمان است
  نامه مادر بزرگوار حسین شاملو به دادیار شعبه 12 دادسرای فرهنگ و رسانه/ حسین جان مرا ببخش!
  توئیت دکتر احمدی نژاد درباره اعتصاب غذای حمید بقایی
  دفتر مهندس رحیم مشایی در پل چوبی پلمب شد
  یادداشت علی اکبر جوانفکر/ ماله کشی!
  انتشار فیلمی علیه حمید بقایی درباره اتهاماتی که وی در دادگاه تجدیدنظر از آنها تبرئه شد! + سند
  پرسش‌های بی‌پاسخ داوری از حسین شریعتمداری/ پیش از انقلاب در استخدام کدام شرکت انگلیسی بودید؟
  یادداشت محمدحسین حیدری/ پلیس سیاسی و بازداشت ایده خروج از بحران
  محرومیت مهندس رحیم مشایی از حقوق قانونی
 
 
متن کامل ارزیابی تحلیلی دکتر احمدی نژاد از وضعیت دستگاه قضایی + پیام ویدئویی
متن کامل ارزیابی تحلیلی دکتر احمدی نژاد از وضعیت دستگاه قضایی + پیام ویدئویی
 
نامه دکتر احمدى نژاد به محضر مقام معظم رهبرى درباره شرایط کشور، توطئه دشمنان، عملکرد مسئولین و خواست و نظرات مردم
نامه دکتر احمدى نژاد به محضر مقام معظم رهبرى درباره شرایط کشور، توطئه دشمنان، عملکرد مسئولین و خواست و نظرات مردم
 
متن کامل نامه مهم دکتر احمدی نژاد به رهبر معظم انقلاب / انتظار این است که حضرتعالی ورود کنید و با برخورد قاطع از اجحاف و ظلم جلوگیری و از مظلومین احقاق حق فرمایید
متن کامل نامه مهم دکتر احمدی نژاد به رهبر معظم انقلاب / انتظار این است که حضرتعالی ورود کنید و با برخورد قاطع از اجحاف و ظلم جلوگیری و از مظلومین احقاق حق فرمایید
درخواست هفت تن از مقامات دولت دکتر احمدی نژاد از وزارت کشور برای برگزاری تجمع اعتراضی مردمی
درخواست هفت تن از مقامات دولت دکتر احمدی نژاد از وزارت کشور برای برگزاری تجمع اعتراضی مردمی
 
دکتر احمدی نژاد:  هر کسی در هر مقام و منصبی باشد اگر ملت او را نخواهد، غاصب است/ دولت با درآمد فعلی هدفمندی یارانه ها می تواند به ۷۵ میلیون ایرانی نفری ۷۵ هزار تومان بدهد + فیلم
دکتر احمدی نژاد: هر کسی در هر مقام و منصبی باشد اگر ملت او را نخواهد، غاصب است/ دولت با درآمد فعلی هدفمندی یارانه ها می تواند به ۷۵ میلیون ایرانی نفری ۷۵ هزار تومان بدهد + فیلم
 
پیام تصویری دکتر احمدی نژاد در خصوص عملکرد ۸ ساله رئیس قوه قضائیه/ پیشنهاد اول: آملی لاریجانی استعفا دهد
پیام تصویری دکتر احمدی نژاد در خصوص عملکرد ۸ ساله رئیس قوه قضائیه/ پیشنهاد اول: آملی لاریجانی استعفا دهد
بخشی از سخنرانی دکتر احمدی نژاد در جمع دانشجویان/ اینها باید تشریف ببرند و ان شاء الله بزودی خواهند برد + فیلم
بخشی از سخنرانی دکتر احمدی نژاد در جمع دانشجویان/ اینها باید تشریف ببرند و ان شاء الله بزودی خواهند برد + فیلم
 
پاسخ دکتر احمدی نژاد به نامه عضو مجلس خبرگان رهبری/ مقامات معادل نظام نیستند
پاسخ دکتر احمدی نژاد به نامه عضو مجلس خبرگان رهبری/ مقامات معادل نظام نیستند
 
دکتر احمدی نژاد: صهیونیسم بین الملل در چهره طاغوت ها و خودپرستانِ خودبرتربین در برابر جامعه انسانی صف آراسته است
دکتر احمدی نژاد: صهیونیسم بین الملل در چهره طاغوت ها و خودپرستانِ خودبرتربین در برابر جامعه انسانی صف آراسته است
 
 
::  پخش زنده ::  خانه ::  تماس با ما ::  RSS
© دولت بهار
info@dolatebahar.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار