آرشیو   |  درباره ما   |  باشگاه مخاطبان دولت بهار    RSS   |  ارتباط با ما   |  پیوندها  
 * صفحه اصلی    * ارسال خبر و یادداشت    * عضویت در کانال تلگرام دولت بهار    * صدای مهر و عدالت (آرشیو سخنرانیهای دکتر احمدی نژاد 92-84)  
پنجشنبه، 28 شهریور 1398 - 09:26   
  تازه ها:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 485000صفحه نخست » دیدگاهشنبه، 18 خرداد 1398 - 00:27
عوارض مصرف بیش از اندازه ارزشهای مذهبی در حکومت
عوارض مصرف بیش از اندازه ارزشهای مذهبی در حکومتاحمد سعیدی
  

اشخاصی که با تاریخ و ادبیات روس آشنایی دارند، لابد میدانند که پیش از وقوع انقلاب ۱۹۱۷، مذهب در آن جامعه، محوریت و تفوق داشت. به این معنی که در پاره ای از نوشته جات، عنوان "روسیه مقدس" به کار رفته و تزار، "پدر تاجدار" نامیده میشد. (باید توجه داشت که در مسیحیت، خداوند بزرگ، پدر آسمانی است و اولیای دینی به همین مناسبت "پدر" یا "پاپ" خوانده میشوند.) یا اینکه پطر کبیر، پایتخت جدیدالتاسیس اش را به یمن پطروس مقدس از حواریون عیسی (ع)، "سن پطرز بورگ" نامید. ابنیه مذهبی، گل سرسبد شهرهای روسی بوده و کلیساها، دیرها و صومعه ها با حضور انبوه کشیشان، راهبان و مقدسین رونق زایدالوصفی داشتند. تزار روس خود را پیشوا و حامی مسیحیان ارتدوکس در جهان میدانست و با همین عنوان هم حقوقی را در سرزمینهای تحت حکومت عثمانی، کسب کرده بود.

اما چه شد که این جامعه بغایت مذهبی، آن چنان مستعد دگرگونی گشت که ملحدترین ایدئولوژی بشری، یعنی مارکسیسم، را به حاکمیت پذیرفت؟ من نمیخواهم مارکسیسم را به الحاد تقلیل دهم، یا اینکه دیگر عوامل اجتماعی و سیاسی را در غلبه آن در روسیه، نادیده بگیرم. با این حال پرسش فوق، وقتی جدی تر میشود که بدانیم مارکسیسم، نتوانست در آلمان، فرانسه یا انگلیس توفیقی همسنگ روسیه بیابد.

به نظر میاید که در دوران حکومت تزاری، از اعتبار مذهب بیش از اندازه خرج میشد؛ بی آنکه عایدی چندانی بر آن افزوده گردد و همین امر، جامعه را مهیای پذیرش مارکسیسم، به عنوان مکتبی الحادی نمود. و الا هم ترقیات مادی و هم جنبشهای فکر و اندیشه، در فرانسه، آلمان یا انگلیس پیشروتر از روسیه بوده اند. شهید مطهری نیز در کتاب "علل گرایش به مادیگری" به چنین مضمونی اشاره کرده است.

امروز چنان که به اطراف مینگریم، میبینیم که در کشور و جامعه ما نیز از کیسه مذهب بیش از اندازه خرج میشود. برای نمونه چندی قبل از حاشیه شهر اصفهان میگذشتم، دیدم که روی تابلوی بزرگی نوشته بودند: "لشگر مقدس ۱۴ امام حسین". دور نیست که سایر لشگرهای سپاه در شهرهای دیگر هم به تقلید از لشگر اصفهان، پیشوند "مقدس" را بر عنوان خود اضافه کنند و سپس این قداست فروشی نابخردانه، به برخی سازمانهای حکومتی نیز تسری یابد. آن وقت دیگر چه کسی را یارای پرسش از و انتقاد به نهادهای مقدس خواهد بود؟ پس چرا نباید بابت مصرف بیش از حد ارزشهای مذهبی در حکومت، به خود نهراسیم و آن را پیش درآمد حاکمیتی الحادی و مذهب ستیز ندانیم؟

توصیه ام به مقامات حاکم این است که اگر به واقع درد دین دارند، دست از سر ارزشهای دینی بردارند و در خدمت صادقانه به مردم بکوشند. در این صورت اگر به اعتبار دیانت افزوده نگردد، چیزی از آن کاسته نخواهد شد. و الا با تداوم روال فعلی، سرنوشت شوم روسیان در انتظار ایرانیان نیز خواهد بود.

   
  

اضافه نمودن به:          

نظرات کاربران: 2 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیره: 1)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1398/3/20 - 01:37 |     0     0     |
١٠٠درصد درست نوشتی



نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  لطفا از ارسال واژه ها و عبارات توهین آمیز ، مطالب دارای بار حقوقی و پیگرد قضایی و نیز حروف و کلمات و نشانه ها (مانند علامت تعجب) بصورت مکرر خودداری فرمایید. نظرات کوتاه تر زودتر بررسی و منتشر می شود. / توجه داشته باشید کد امنیتی ، زمان انقضا دارد و دقایقی پس از باز کردن منقضی می شود و برای ارسال نظر صفحه را باید رفرش کنید.
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  پخش زنده ::  خانه ::  تماس با ما ::  RSS
© دولت بهار
[email protected]
پشتیبانی توسط: خبرافزار