آرشیو   |  درباره ما   |  باشگاه مخاطبان دولت بهار    RSS   |  ارتباط با ما   |  پیوندها  
 * صفحه اصلی    * ارسال خبر و یادداشت    * عضویت در کانال تلگرام دولت بهار    * صدای مهر و عدالت (آرشیو سخنرانیهای دکتر احمدی نژاد 92-84)  
پنجشنبه، 28 شهریور 1398 - 08:40   
  تازه ها:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 485062صفحه نخست » دیدگاهدوشنبه، 20 خرداد 1398 - 21:03
از کرامات شیخ!
 از کرامات شیخ!مصطفی نیکومنش
  

روز صنایع دستی - ۲۰ خرداد - به طبع باید روز شادباش به فعالین این حوزه باشد اما اگر همین امروز  پای در حجره های بازار تبریز یا کارگاه های پشت میدان نقش جهان اصفهان یا هر تیمچه و گوشه کناری از شهرها بزنید و حال اهالی این هنر ماندگار را بپرسید با توشه ای از گلایه ها ، مشکلات مالی ، عدم حمایت و خیلی موارد دیگه روبرو می شوید.

به جرأت می توان گفت هیچ فعال صنایع دستی را نمی توانید بیابید که از حوزه فعالیت خود اعلام رضایت کند حتی فروشگاه های خیابان ویلای تهران یا حجره های دور میدان نقش جهان اصفهان که میزبان گردشگران خارجی هستند هم از وضعیت موجود گلایه مندند.

این وضعیت هرچند به امور اقتصادی حاکم بر جامعه مرتبط است اما بیشتر از همه متوجه متولیان صنایع دستی ست که با عدم همکاری و ول کردن امور به حال خود و گاها ایجاد فعالیت های نمایشی قادر به حرکت رو به جلو این صنعت نیستند.

سازمان صنایع دستی که زیر نظر وزارت صنایع و معادن به فعالیت رو به تعطیلی خود مشغول بود در ۱۶ فروردین سال ۱۳۸۵ در دولت نهم به همت مهندس مشایی ریاست وقت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از آن وزارتخانه جدا و در سازمان میراث ادغام گردید تا جایگاه اصلی خود را دارا باشد.

طی سال های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۲ خصوصا با پی ریزی بنیادینی که مهندس مشایی برای حوزه صنایع دستی کشور انجام داد این صنعت توانست تولیدات خود را متناسب با بازار هدف به ۲۲ برابر برساند که در طول تاریخ بی سابقه بوده و بازار داخلی و خارجی را تصاحب کند. ضمن آنکه این صنعت هدفی مهمتر از وضعیت اقتصادی را داراست و آن فرهنگ سازی و آشنایی شهروندان داخلی و خارجی با صنایع دستی است که با برنامه های به ثمر رسیده در دو دولت نهم و دهم این امر محقق شد.

نگارنده در سال ۱۳۹۱ با مساعدت مهندس اسفندیار رحیم مشایی و نگاه ویژه دکتر ملک زاده ریاست وقت سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور ، دست به حرکت عظیمی برای شناخت و پیشبرد بازارهای هدف در حوزه صنایع دستی را آغاز نمود.

حقیر با مشاوره و کمک تیم های تخصصی اقدام به برگزاری نمایشگاه های بین المللی صنایع دستی نمودم که از مهمترین آنها می توان به نمایشگاه های بین المللی تهران ، قم ، اراک و کاشان نام برد که متاسفانه بعد از تغییر دولت و جلوس دکتر نجفی و بعد از آن آقای سلطانی فر بر مسند ریاست سازمان هر چند مورد تشویق ظاهری بودیم اما عدم حمایت جدی آنها باعث تعطیلی این نمایشگاه ها شد.

حال در دولت دوازدهم به روشنی میبینیم حال صنایع دستی کشورمان خوب نیست و همانند بیماری که گذاشتند به حال خود تا شفا یابد، رها شده است.

مسئولین فعلی صنایع دستی با حضور در همایش ها و با بازدید از هنر فعالان این حوزه خود را وجد زده از این هنر نشان می دهند و جوری به به و چه چه کنان از کنار هنرمند رد می شود که گویی الساعه مشکلات سهمگین صنایع دستی با دستور عالی ترین مقام حل خواهد شد اما با عبور هنرمند از جلوی چشمان مسئول مربوطه همه چیز همچون پیرمرد مبتلا به آلزایمر از یاد آقای مسئول می رود حتی ذوق کردنش از دیدن آثار !

آری؛ برگزاری جشن همایش و تقدیر از فعالین صنایع دستی با لوح و کارت هدیه حتی به صورت گلچین شده خوب است اما دردی از دردهای این صنعت به گل نشسته را درمان نمی کند.

   
  

اضافه نمودن به:          

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  لطفا از ارسال واژه ها و عبارات توهین آمیز ، مطالب دارای بار حقوقی و پیگرد قضایی و نیز حروف و کلمات و نشانه ها (مانند علامت تعجب) بصورت مکرر خودداری فرمایید. نظرات کوتاه تر زودتر بررسی و منتشر می شود. / توجه داشته باشید کد امنیتی ، زمان انقضا دارد و دقایقی پس از باز کردن منقضی می شود و برای ارسال نظر صفحه را باید رفرش کنید.
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  پخش زنده ::  خانه ::  تماس با ما ::  RSS
© دولت بهار
[email protected]
پشتیبانی توسط: خبرافزار