آرشیو   |  درباره ما   |  باشگاه مخاطبان دولت بهار    RSS   |  ارتباط با ما   |  پیوندها  
 * صفحه اصلی    * ارسال خبر و یادداشت    * عضویت در کانال تلگرام دولت بهار    * صدای مهر و عدالت (آرشیو سخنرانیهای دکتر احمدی نژاد 92-84)  
پنجشنبه، 28 شهریور 1398 - 08:41   
  تازه ها:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 485176صفحه نخست » خبردوجمعه، 24 خرداد 1398 - 19:58
یادداشت علی اکبر جوانفکر/ منطق مذاکره!
یادداشت علی اکبر جوانفکر/ منطق مذاکره!دولت بهار: بدون تردید دولت کنونی ایران که با بی منطقی محض در جریان مذاکرات برجام، داوطلبانه اقدام به بتن ریزی در مغز راکتور هسته ای کرد و قدرت چانه زنی را از خود سلب نمود و وعده های سرخرمن طرف های مقابل را مبنای تصمیمات خود قرار داد، فاقد صلاحیت مذاکره با آمریکا در هر شرایطی است و ممنوعیت مذاکره بهترین راهبرد برای حفظ منافع ملی محسوب می شود.
  

دولت بهار/ علی کبر جوانفکر: این اشکال به آقای دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا وارد نیست که چرا همزمان با تحت فشار قرار دادن ایران، واسطه هایی را برای انجام مذاکره راهی تهران کرده است.

دلیل آن روشن است زیرا دولت آمریکا در شش سال اخیر فهمیده است که با تحت فشار قرار دادن ایران ، راه گفت و گو با مقامات مسئول کشورمان باز می شود و می تواند از آنان امتیاز بگیرد.

در این هفته ابتدا وزیر امور خارجه آلمان و پس از او نخست وزیر ژاپن، برای انتقال درخواست آمریکا به مقامات ایران جهت انجام مذاکره، به تهران آمدند اما به آنها صریحا گفته شد که هیچ ملت آزاد و عاقلی تحت فشار مذاکره نخواهد کرد.

آمریکایی ها قطعا این صراحت در گفتار را در کنار تجربه عملی مذاکره با ایران در شرایط تشدید تحریم ها و فشارهای اقتصادی سالهای اخیر قرار خواهند داد و از آن نتیجه ای به غیر از آنچه که مد نظر ایران است، استخراج خواهند کرد.

در منطق سیاست جهانی نیز این یک امر پذیرفته شده است که هر کشوری تحت فشارهای سیاسی، اقتصادی و تهدیدهای نظامی، به انجام مذاکره روی می آورد تا این فشارها را از روی دوش ملت خود بردارد یا آن را کم کند، بنابراین مذاکره نکردن در شرایط فشار، عملی منطقی و هوشمندانه نیست.

مساله مهم آن است که مذاکره در چه شرایطی انجام می شود و طرفی که تحت فشار قرار دارد، در چه بستری و با چه رویکردی  به انجام مذاکره روی می آورد؟

بدون تردید دولت کنونی ایران که با بی منطقی محض در جریان مذاکرات برجام، داوطلبانه اقدام به بتن ریزی در مغز راکتور هسته ای کرد و قدرت چانه زنی را از خود سلب نمود و وعده های سرخرمن طرف های مقابل را مبنای تصمیمات خود قرار داد، فاقد صلاحیت مذاکره با آمریکا در هر شرایطی است و ممنوعیت مذاکره بهترین راهبرد برای حفظ منافع ملی محسوب می شود.

نتیجه هرگونه مذاکره ای که از موضع ضعف انجام شود، از قبل روشن است. به یاد بیاوریم زمانی را که دکتر احمدی نژاد در مقام ریاست جمهوری، بر ضرورت اجرای چند طرح اساسی با هدف قرار گرفتن در موضع برتر در مذاکرات اصرار می ورزید و حتی حاضر بود جان خود و خانواده اش را تضمین این کار قرار دهد.

اکنون در شرایطی به سر می بریم که دولت آقای روحانی هیچ طرح و برنامه ای برای خارج کردن کشور از وضعیت بحرانی ارائه نمی کند و در اوج ناکارامدی، کشور را به حال خود رها کرده است.

هرگونه مذاکره ای در وضعیت امروز کشور حتما به ضرر ایران تمام خواهد شد زیرا مساله به تحت فشار بودن ایران مربوط نمی شود بلکه قرار داشتن دولت ایران در موضع ضعف و ناکارامدی شدید است که مذاکره با طرفهای خارجی را بی منطق کرده است. هرچند که در نتیجه عدم مذاکره، ممکن است شرایط کشور حتی از گذشته نیز پیچیده تر و مخاطره آمیزتر شود.

   
  

اضافه نمودن به:          

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  لطفا از ارسال واژه ها و عبارات توهین آمیز ، مطالب دارای بار حقوقی و پیگرد قضایی و نیز حروف و کلمات و نشانه ها (مانند علامت تعجب) بصورت مکرر خودداری فرمایید. نظرات کوتاه تر زودتر بررسی و منتشر می شود. / توجه داشته باشید کد امنیتی ، زمان انقضا دارد و دقایقی پس از باز کردن منقضی می شود و برای ارسال نظر صفحه را باید رفرش کنید.
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  پخش زنده ::  خانه ::  تماس با ما ::  RSS
© دولت بهار
[email protected]
پشتیبانی توسط: خبرافزار