آرشیو   |  درباره ما   |  باشگاه مخاطبان دولت بهار    RSS   |  ارتباط با ما   |  پیوندها  
 * صفحه اصلی    * ارسال خبر و یادداشت    * عضویت در کانال تلگرام دولت بهار    * صدای مهر و عدالت (آرشیو سخنرانیهای دکتر احمدی نژاد 92-84)  
یکشنبه، 3 شهریور 1398 - 10:08   
  تازه ها:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 485717صفحه نخست » خبردویکشنبه، 6 مرداد 1398 - 15:30
یادداشت علی اکبر جوانفکر/ بدقواره!
یادداشت علی اکبر جوانفکر/ بدقواره!دولت بهار: آنچه امروز می توان به وضوح از هیبت بدقواره در نظام تصمیم گیری کشور مشاهده کرد، عدم توازن میان اختیارات و مسئولیت ها و به تبع آن عدم هم‌ افزایی، عدم وجود سلسله مراتب، اتخاذ تصمیمات موازی در موضوع واحد و عدم شفافیت است تا آنجا که بخش مهمی از ناکارآمدی ها را موجب شده است.
  

دولت بهار/ علی اکبر جوانفکر: دوام و بقای هر ساختار حکومتی به کارامدی و تاثیر سازنده آن در حرکت عمومی جامعه بستگی دارد و این مهم نیز بیش از هر چیز منوط به نظام صحیح و دقیق تصمیم گیری است.

شفافیت در فرایند تصمیم گیری به معنای مشخص بودن حوزه اختیارات و مسئولیت هاست که باید به درستی و با دقت تعریف شده باشد تا هر کس در قبال اختیاراتی که از آن برخوردار شده است و همچنین تبعات تصمیماتی که می گیرد، به همان اندازه پاسخگو باشد.

از سوی دیگر شرط موفقیت یک نظام سیاسی در گرو هم افزایی متاثر از توازن و تعادل در اختیارات و مسئولیت ها و سلسله مراتبی بودن آنهاست. تصمیم گیری موازی از چند نقطه در امر واحد موجب فساد و به هم پاشیدن شیرازه امور می شود.

آنچه امروز می توان به وضوح از هیبت بدقواره در نظام تصمیم گیری کشور مشاهده کرد، عدم توازن میان اختیارات و مسئولیت ها و به تبع آن عدم هم‌ افزایی، عدم وجود سلسله مراتب، اتخاذ تصمیمات موازی در موضوع  واحد و عدم شفافیت است تا آنجا که بخش مهمی از ناکارآمدی ها را موجب شده است.

انباشته شدن اختیارات در یک سو و مسئولیت‌ها در سوی دیگر، به معنای گره کوری است که هر نظام سیاسی را ناکارامد می سازد و موجب رخنه فساد و گسترش آن می شود.

بزرگترین ضربه و آسیب به کشور از نقطه ای وارد می شود که برخی از مقامات کشور برای خود اختیارات وسیع ایجاد کرده اند و خود را به هیچکس و هیچ مرجع و نهادی پاسخگو نمی دانند.

مجلسی که خود را در راس امور و مسلط بر همه مسائل کشور می پندارد و از همه کس و همه چیز طلبکار است ولی به هیچکس هم پاسخگو نیست، نمی تواند قوانین جامع و مانع و چاره ساز و راهگشا تصویب کند و در وقت دفاع از حقوق ملت نیز کارامد نخواهد بود.

آنچه در تصویب 20 دقیقه ای طرح سرنوشت ساز اما مخرب برجام اتفاق افتاد، نشانه ای روشن از دور شدن مجلس از وظایف اصلی و نقش صیانت از حقوق مردم و استقلال کشور است.

رئیس مجلسی که در قانون اساسی حتی به عنوان رئیس قوه مقننه به رسمیت شناخته نشده است، برخلاف قانون اساسی خود را حاکم بر قوه مجریه می انگارد و بدون ارائه دلیل، انبوهی ازمصوبات دولت را ملغی می کند و به هیچکس هم پاسخگو نیست.

رئیس قوه قضائیه ای پیدا شد که گرچه باید ناظر بر اجرای صحیح قانون باشد، لیکن از موضع قلدری و حاکم مطلق بودن، برای همگان شاخ و شانه می کشد و می گوید هر کس از دستگاه قضایی شکایت دارد باید به خود این دستگاه شکایت کند و به بهانه مستقل بودن قاضی، مانع از ورود دیگر نهادها برای نظارت بر اعمال و رفتار و تخلفات می شود و این قصه سر دراز دارد.   

کشور در همه حال نیازمند اتخاذ تصمیمات بزرگ است بویژه در شرایط پیچیده ای که امروز در آن قرار داریم اینگونه تصمیمات از اهمیت و اولویت بیشتری برخوردار شده است اما شرایط پیش گفته، امکان اخذ تصمیمات بزرگ را از همگان سلب نموده و ارزیابی صحیح از سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و اجرا را ناممکن ساخته است.

از فوری ترین کارها برای اصلاح امور، اصلاح نظام تصمیم گیری بر مبنای منطق پذیرفته شده مدیریت است که پایه تمامی اصلاحات در عرصه های مختلف از جمله در اقتصاد و سیاست محسوب می شود.

   
  

اضافه نمودن به:          

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  لطفا از ارسال واژه ها و عبارات توهین آمیز ، مطالب دارای بار حقوقی و پیگرد قضایی و نیز حروف و کلمات و نشانه ها (مانند علامت تعجب) بصورت مکرر خودداری فرمایید. نظرات کوتاه تر زودتر بررسی و منتشر می شود. / توجه داشته باشید کد امنیتی ، زمان انقضا دارد و دقایقی پس از باز کردن منقضی می شود و برای ارسال نظر صفحه را باید رفرش کنید.
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  پخش زنده ::  خانه ::  تماس با ما ::  RSS
© دولت بهار
[email protected]
پشتیبانی توسط: خبرافزار