آرشیو   |  درباره ما   |  باشگاه مخاطبان دولت بهار    RSS   |  ارتباط با ما   |  پیوندها  
 * صفحه اصلی    * ارسال خبر و یادداشت    * عضویت در کانال تلگرام دولت بهار    * صدای مهر و عدالت (آرشیو سخنرانیهای دکتر احمدی نژاد 92-84)  
شنبه، 22 مرداد 1401 - 22:09   
  تازه ها:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 489633صفحه نخست » خبردوچهارشنبه، 18 تیر 1399 - 16:13
یادداشت علی اکبر جوانفکر/ نگرش انسانی به جهان هستی
یادداشت علی اکبر جوانفکر/ نگرش انسانی به جهان هستیدولت بهار: برای قرار داشتن در مسیر ظهور باید پیوسته به حق پایبند بمانیم. اگر در کشور ما یک خلافی اتفاق بیافتد، چگونه می توانیم آن را توجیه کنیم، در حالی که اگر همین امر خلاف، در کشور دیگری مثل آمریکا صورت بگیرد، به بزرگنمایی آن می پردازیم؟! این رفتار اصلا متعلق به یک مسلمان واقعی نیست. خلاف و ظلم از هر کس که باشد در منطق ما مذموم و محکوم است.
  

دولت بهار/ علی اکبر جوانفکر: انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی دو پدیده متمایز از هم هستند که برپایه یک منطق صحیح باید از یکدیگر تفکیک شوند.

انقلاب اسلامی ریشه در نهضت انبیاء الهی دارد و پدیده ای تاریخی و منبعث از رویکرد اعتلا گرانه انسان است که ملت ایران موفق شد با یک جهش بلند، آن را به پیش ببرد، بنابراین نمی توان انقلاب را مولود سال 1357 و در نتیجه آن را رو به زوال تلقی کرد.

جمهوری اسلامی اما یک نظام حکومتی و مدیریتی است که برای تحقق اهداف و آرمانهای انقلاب اسلامی بوجود آمده و اعتبار و بقای آن نیز منوط به تلاش مستمر در این جهت است.

از سوی دیگر باید توجه داشت که مرکز ثقل و موضوع اصلی انقلاب، ثروت، قدرت، جغرافیا و حتی دین نیست بلکه انسان است زیرا اساس خلقت، مبتنی بر طلوع حقیقت انسان و رونمایی از آن به عنوان جلوه اعظم خداوند است که به آن فرایند ظهور گفته می شود.

در نظام آفرینش، یک پیوستگی عالمانه، منطقی و هدفمند، میان انواع موجودات عالم وجود دارد، به این معنا که هیچ موجودی بی هدف و بدون ارتباط با سایر موجودات خلق نشده است و اصولا موجود غیرهدفمند نداریم، بنابراین تمام تاریخ انسان در جهت تحقق این اتفاق بزرگ یعنی ظهور حقیقت و شکوفا شدن انسان است.

تمامی اقوام بشر منتظر تحقق این اتفاق هستند. در واقع می خواهند شاهد طلوع انسان در وجود خودشان باشند. آنها منتظر یک موعود و یک میعاد هستند تا شاهد محقق شدن تمامیت فطرت خود باشند. این زیربنایی ترین جریان در عالم هستی است که با آن می توان تمام حوادث و وقایع عالم را بسیار راحت تر و ماندگارتر و حقیقی تر تحلیل کرد.

فرایند ظهور، سیر تحقق ارزشهای مشترک فطری انسانهاست. از جمله این ارزشها، آزادی است که یک آرمان و حقیقت محسوب می شود. انسان بدون بهره مندی از آزادی بی معناست و این آزادی نیز باید مطلق باشد زیرا هر گونه محدودیتی در آزادی، مخالف ظهور انسان است.

از تبعات محدودیت در آزادی آن است که پاداش و مجازات، معنای خود را از دست می دهد. به نسبتی که محدودیت اعمال گردد و انسان اختیارات خود را از دست بدهد، از طلوع ارزشهای الهی نیز به همان نسبت کاسته می شود. خداوند متعال زمانی در انسان تجلی پیدا می کند که با آگاهی، اراده و انتخاب توام باشد.

ظهور در انسانها اتفاق می افتد و اگر کسی به دنبال ظهور باشد، نشانه های این اتفاق را باید در انسان جست و جو کند و نه نشانه های فیزیکی در محیط بیرونی!

انسانهایی بودند که  امیرالمومنین حضرت علی(ع) را دیدند اما حقیقت او را درک نکردند. وقتی می توانند او را درک کنند که آن حقیقت انسانی و ارزشهای انسانی در وجود آنها طلوع کرده باشد.

ذات نایافته از هستی بخش کی تواند که شود هستی بخش! کسی که هنوز در درون خود آزاد نشده است، چگونه می خواهد منادی آزادی و عدالت برای دیگران باشد!

فرایند ظهور یک امر محتوم است و خداوند این امر را در ذات آفرینش قرار داده است. در روایت آمده است که اگر یک روز از دنیا باقی مانده باشد، آن روز آنقدر طولانی خواهد شد که این امر اتفاق بیفتد.

فرایند ظهور سیر آزادی و عدالت مطلق و کرامت مطلق است که باید در انسان طلوع کند و به هر میزان که طلوع کند به امام و موعود و میعاد و به معرفت امام و امکان همراهی با امام نزدیک شده ایم.

مهمترین موضوع این عالم، انسان و فرایند ظهور است که اگر این دو موضوع را برداریم، چیزی جز دعوا بر سر ثروت و قدرت باقی نخواهد ماند.

نگاه ما به جهان یک نگاه انسانی است. اگر دنبال انجام ماموریت الهی یعنی کرامت و ظهور انسان و امام باشیم، مطلقا نباید به کسی حتی به دشمنانمان ظلم کنیم. اگر ظلم کردیم، یکی شبیه خود او خواهیم بود.

ادیان موجود در دنیا هیچ برتری نسبت به هم ندارند. چون حقیقت دین نیستند. در واقع چیزی هستند که آدمها از دین فهم کرده اند و آنها نیز چون به دنبال برتری هستند، دین را به گونه ای فهمیده اند که این برتری را اثبات کند.

ما به دنبال غلبه بر دیگران نیستیم. اگر دنبال غلبه باشیم چه فرقی می کند که چه کسی بر دیگری غلبه کند؟ در آنصورت، میان ما با دیگران که آنها هم به دنبال غلبه هستند، فرقی وجود نخواهد داشت.

ظرف تحقق ارزشهای الهی و انسانی ظرف دینی به معنای رایج آن نیست، بلکه ظرف انسانی است. این تصور صحیح نیست که اول همه مردم دنیا باید مسلمان شیعه بشوند تا حکومت امام زمان برپا شود. این حرف فاقد هرگونه مبنایی است.

ممکن است در مسیر ظهور خیلی ها از ملت ایران جلو بیفتند! بنابراین ما نباید خیال کنیم که خدا کلید تحولات را به دست مسئولان جمهوری اسلامی داده است، در حالی که دست خدا بسته نیست و ممکن است مردم دیگری به غیر از ایران در مسیر حرکت به سمت ظهور، از ما جلو بزنند.

برای قرار داشتن در مسیر ظهور باید پیوسته به حق پایبند بمانیم. اگر در کشور ما یک خلافی اتفاق بیافتد، چگونه می توانیم آن را توجیه کنیم، در حالی که اگر همین امر خلاف، در کشور دیگری مثل آمریکا صورت بگیرد، به بزرگنمایی آن می پردازیم؟! این رفتار اصلا متعلق به یک مسلمان واقعی نیست. خلاف و ظلم از هر کس که باشد در منطق ما مذموم و محکوم است.

ما حوادث جهان را باید در بستر فرایند ظهور تحلیل کنیم. هر کس و با هر نیتی، هر کاری را انجام دهد ولو با نیت سد کردن فرایند ظهور باشد، خداوند اینگونه مقدر کرده است که آن حرکت به نفع فرایند ظهور تمام خواهد شد.

با این نگاه در همه جای دنیا حرف برای گفتن داریم، طرفداران بی شمار خواهیم داشت و فرصت های بسیار پیدا می کنیم و با هیچ بن بستی نیز مواجه نخواهیم شد. بن بست در تبعیض و خودبرتربینی و ظلم است. در این راه اصلا بن بستی وجود ندارد. هر جا حق را ببینیم همانجا باید از آن دفاع می کنیم.

این راهبرد که بگوییم چون دیگران بدند پس ما خوبیم، هیچ اصالتی ندارد. ممکن است ما هم بد یا بدتر باشیم. اگر کسی با جبهه بد درگیر باشد، دلیلی بر حقانیت او نیست. دعواهای قدرت و ثروت در دنیا از این جنس است .

ما هرچه را برای خودمان می خواهیم برای دیگران هم باید همان را بخواهیم و هر چه را حق می پنداریم برای همه انسانها باشد.

این یک فرهنگ و ادبیات و نظام فکری است و حقیقت دین نیز جز این نیست. اگر ما مومن به اسلام باشیم باید در نگاهمان به مناسبات بین المللی شبیه این بیندیشیم. از نظر ما راهی جز عدالت و احترام به انسانها وجود ندارد.

به زودی برای پیشبرد این اندیشه در عرصه جهانی فرصت های بسیاری جلوی روی ما باز خواهد شد. نوع انسان طرفدار این موضع است. ما الان در داخل مرزبندی ها قرار داریم. وقتی مرزبندی ها را یکجا برداریم، از موضع عزت و برابری هم می توان با ترامپ حرف زد، در واقع ما باید از موضع حق با دیگران تعامل کنیم.

   
  

اضافه نمودن به:          

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  لطفا از ارسال واژه ها و عبارات توهین آمیز ، مطالب دارای بار حقوقی و پیگرد قضایی و نیز حروف و کلمات و نشانه ها (مانند علامت تعجب) بصورت مکرر خودداری فرمایید. نظرات کوتاه تر زودتر بررسی و منتشر می شود. / توجه داشته باشید کد امنیتی ، زمان انقضا دارد و دقایقی پس از باز کردن منقضی می شود و برای ارسال نظر صفحه را باید رفرش کنید.
  کد امنیتی:
 
 
 
با خنده‌های بلند و پیوسته‌اش
با خنده‌های بلند و پیوسته‌اش
 
معمای نیرنگ در بازار بورس و سیاستگذاری انتحاری در اقتصاد ایران / بهشت مکاره به جهنم سوزان تبدیل می شود؟!
معمای نیرنگ در بازار بورس و سیاستگذاری انتحاری در اقتصاد ایران / بهشت مکاره به جهنم سوزان تبدیل می شود؟!
 
متن کامل نامه تاریخی دکتر احمدی نژاد خطاب به رهبر کاتولیک های جهان
متن کامل نامه تاریخی دکتر احمدی نژاد خطاب به رهبر کاتولیک های جهان
"اگر" را کاشتیم و سبز نشد / نگاهی به چند "اگرِ نامحقق" که در نقطه جوش، قطار تاریخ را به ریلی دیگر انداخت
"اگر" را کاشتیم و سبز نشد / نگاهی به چند "اگرِ نامحقق" که در نقطه جوش، قطار تاریخ را به ریلی دیگر انداخت
 
جزئیاتی از پروژه مرموز "آی دی 2020"؛ واکسیناسیون جمعیت جهان به مثابه چیپ ­گذاری عمومی
جزئیاتی از پروژه مرموز "آی دی 2020"؛ واکسیناسیون جمعیت جهان به مثابه چیپ ­گذاری عمومی
 
خاطره بازی و روایت "ورزش سه" از حضور دکتر احمدی نژاد در اردوی تیم ملی فوتبال + تصاویر
خاطره بازی و روایت "ورزش سه" از حضور دکتر احمدی نژاد در اردوی تیم ملی فوتبال + تصاویر
بیل گیتس و کرونا / نگاهی به پیشینه پنهانی دستکاری ژنتیکی و خالکوبی های کوانتومی
بیل گیتس و کرونا / نگاهی به پیشینه پنهانی دستکاری ژنتیکی و خالکوبی های کوانتومی
 
آقای وزیر کشور حسن روحانی، ماجرای گم شدن یک میلیارد دلار سال ۸۸ که یادتان نرفته؟!
آقای وزیر کشور حسن روحانی، ماجرای گم شدن یک میلیارد دلار سال ۸۸ که یادتان نرفته؟!
 
چرخش شگفت انگیز در سیاست احزاب شیعه عراق یا موفقیت تاکتیکی بازوی برون مرزی ایران؟!
چرخش شگفت انگیز در سیاست احزاب شیعه عراق یا موفقیت تاکتیکی بازوی برون مرزی ایران؟!
 
 
::  پخش زنده ::  خانه ::  تماس با ما ::  RSS
© دولت بهار
info@dolatebahar.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار