آرشیو   |  درباره ما   |  باشگاه مخاطبان دولت بهار    RSS   |  ارتباط با ما   |  پیوندها  
 * صفحه اصلی    * ارسال خبر و یادداشت    * عضویت در کانال تلگرام دولت بهار    * صدای مهر و عدالت (آرشیو سخنرانیهای دکتر احمدی نژاد 92-84)  
سه شنبه، 27 اردیبهشت 1401 - 15:37   
  تازه ها:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 12124صفحه نخست » برگزیدهشنبه، 24 خرداد 1393 - 16:02
متن کامل نامه سرگشاده زیباکلام به سید احمد خاتمی
دولت بهار: بحث بر سر آن نیست که آیا مردم راضی هستند از مالیاتی که می‌پردازند و از درآمد کشور این همه برای تبلیغات و امور فرهنگی هزینه شود. بحث بر سر آن است که رقم رسمی 30000 سی هزار میلیارد ریال تقریبا 5 برابر بودجه رسمی سالیانه وزارت ارشاد می‌باشد. کل بودجه سالیانه وزارت ارشاد بعلاوه تمامی نهادهای وابسته به آن در حدود 6000 میلیارد ریال می‌باشد . این فقط 5 برابر بودن بودجه نهادهای فرهنگی و تبلیغاتی نیست که شگفت‌انگیز است
  

به گزارش ایسنا، متن نامه صادق زیباکلام بدین شرح است:

«بسمه تعالی

محضر ارجمند حضرت آیت‌الله سیداحمد خاتمی

عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت تهران

با سلام و عرض احترام؛ حضرتعالی اخیرا در باب وضعیت فرهنگی کشور و تکلیف دینی دولت در قبال هدایت مردم مطالبی فرموده‌اید که مایل بودم توضیحاتی به استحضار برسانم. پیرامون وظیفه دولت در هدایت اجباری مردم به بهشت بنده هیچ اهلیتی برای اظهارنظر ندارم. فقط مایل بودم از حضرتعالی و برخی آقایان دیگر از جمله حضرت آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی امام جمعه محترم مشهد که قائل به چنین تکلیفی برای دولت هستند استفتاء نمایم که آیا اساساً خداوند به پیامبر فقط وظیفه ابلاغ رسالت را محول کرده بوده و یا آنکه افزون بر ابلاغ رسالت، نبی اکرم ص وظیفه داشته تا هر طور که می‌شده مردم را به بهشت هم هدایت نماید؟ همانطور که عرض کردم بنده آگاهی در این فقره نداشته و بیشتر طرح سئوال نموده‌ام.

اصل عرایضم در خصوص انتقادات جنابعالی و سایر منتقدین به عملکرد فرهنگی ده ماهه دولت آقای روحانی می‌باشد. شماری از ائمه محترم جمعه کشور به همراه سایر منتقدین دولت یازدهم، دو ایراد بنیادی نسبت به عملکرد دولت در حوزه فرهنگ دارند. نخست آنکه مدعی‌اند که وضع حجاب و عفاف و فرهنگ از زمان به روی کار آمدن این دولت رو به انحطاط گذارده. سخن دومشان آن است که مسبب این وضعیت دولت یازدهم و سیاست‌های فرهنگی آن از جمله عملکرد وزارت ارشاد بوده است.

بنده در صحت هر دو این مفروضه‌ها تردید دارم. اولا جنابعالی و سایر منتقدین بر چه اساسی می‌فرمائید که وضع فرهنگی در کشور به نسبت قبل بدتر شده؟ اگر مشاهده‌گری در دوران دولت اصولگرا در ایران می‌بود و وضعیت حجاب و عفاف و فرهنگ و هرآنچه که مدنظر آقایان است را لحاظ می‌کرد و امروز وضعیت را با دوران آقای احمدی‌نژاد مقایسه می‌کرد، آیا نتیجه‌گیری می‌کرد که وضعیت فرهنگی آنگونه که مخالفین دولت معتقدند، خیلی دچار انحطاط شده؟ همه ما داریم در این مملکت زندگی می کنیم، مگر واقعا ظرف 10 ماهی که این دولت برسر کار بوده چه تغییر و تفاوت های فاحشی از نظر فرهنگی صورت گرفته که این همه برخی ها از جمله جنابعالی دچار نگرانی شده‌اند؟

اما فرض بگیریم که حق با آقایان است و وضع فرهنگی کشور خراب شده است. سئوال اساسی جناب آیت‌الله خاتمی آن است که مگر وظیفه دولت به عنوان قوه مجریه حسب قانون اساسی اصلاح و تهذیب فرهنگ جامعه است؟ اینکه امور فرهنگی جامعه، هدایت و ارشاد مردم، متدین کردن آنان، محجبه نمودن نسوان و .... وظیفه دولت است را جنابعالی یا آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی یا حضرت آیت‌الله موحدی کرمانی یا آقایان دیگر از کدام یک از اصول قانون اساسی استخراج می‌نمایید؟ اصول 113 تا 142 قانون اساسی پیرامون وظایف و مسئولیت های رئیس‌جمهور و قوه مجریه است. این وظیفه که امور فرهنگی و اشاعه آن بایستی توسط دولت انجام بگیرد را جنابعالی از کدام یک از این سی اصل قانون اساسی برداشت می‌فرمائید؟

قانون اساسی به کنار، جناب آیت‌الله خاتمی در کشور قریب به 26 سازمان، بنیاد، نهاد، شورا، مؤسسه، دانشگاه و غیره داریم که شأن نزول تشکیلشان، اشاعه و گسترش فرهنگ اسلامی است. یقیناً جنابعالی مستحضر می‌باشید که شاید کمتر کشوری در دنیا به اندازه ایران بودجه برای تبلیغات فرهنگی و ایدئولوژیک هزینه می‌کند. اینکه آیا اولویت با آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، محیط زیست و امور عام‌المنفعه زیربنایی است یا تبلیغات اسلامی، محل بحث نیست. اما بودجه‌هایی که صرف این دستگاه‌ها و سازمان‌ها می‌شود، چندین و چند برابر بودجه وزارت ارشاد است. جهت استحضار حضرتعالی بنده صرفا برخی از این دستگاه‌ها و بودجه‌های آنها را ذکر می‌نمایم تا منصفانه‌تر بتوان قضاوت نمود که آیا از قوه مجریه می‌بایستی انتظار اصلاح فرهنگ جامعه را داشته باشیم یا از این 26 دستگاه و سازمان متولی فرهنگی. ارقام ارائه شده بودجه سال جاری این دستگاه‌ها و ارگان‌ها می‌باشد و در انتها برای مقایسه بودجه وزارت ارشاد هم آمده رقم‌های آخر صفر شده‌اند .

1- مرکز خدمات حوزه‌های علمیه: 4200 میلیارد ریال

2- شورایعالی حوزه‌های علمیه: 4120 میلیارد ریال

3- سازمان تبلیغات اسلامی: 2350 میلیارد ریال

4- سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی: 1800 میلیارد ریال

5- جامعه مصطفی العالمیه: 1750 میلیارد ریال

6- نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور: 930 میلیارد ریال

7- سازمان اوقاف و خیریه: 800 میلیارد ریال

8- دفتر تبلیغات اسلامی: 750 میلیارد ریال

9- کانون فرهنگی و نوجوانان: 600 میلیارد ریال

10- حوزه هنری تبلیغات اسلامی : 430 میلیارد ریال

11- شورایعالی انقلاب فرهنگی: 400 میلیارد ریال

12- شورای برنامه‌ریزی حوزه‌های علمیه خراسان: 370 میلیارد ریال

13- شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی: 250 میلیارد ریال

14- مؤسسه نشر آثار حضرت امام خمینی: 190 میلیارد ریال

15- مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی: 120 میلیارد ریال

بودجه این 15 سازمان و نهاد فرهنگی بیش از 19000 نوزده هزار میلیارد ریال در سال است. به این مقدار اگر 9700 میلیارد ریال بودجه صداوسیما را بیافزاییم بعلاوه بودجه سازمان‌ها و مراکز فرهنگی دیگری همچون دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم ، دانشگاه اصول‌الدین ، بنیاد پانزده خرداد ، بنیاد انقلاب اسلامی و ... را هم در نظر بگیریم بودجه‌ای که سالیانه رسماً صرف امور فرهنگی می‌شود به سرعت از مرز 30000 سی هزار میلیارد ریال در سال بالاتر می‌رود. این 30000 سی هزار میلیارد ریال بصورت مستقیم برای امور فرهنگی در سال هزینه می‌شود. یک سری دستگاه‌های دیگر هم بصورت غیرمستقیم برای فرهنگ هزینه می‌کنند از جمله بسیج، سپاه پاسدارن، اداره‌جات سیاسی - عقیدتی، شهرداری‌ها و غیره. اگر همه این هزینه‌هایی که صرف امور فرهنگی می‌شود جمع‌آوری شود، رقم واقعی خیلی بیشتر از 30000 سی هزار میلیارد ریال در سال خواهد شد.

بحث بر سر آن نیست که آیا مردم راضی هستند از مالیاتی که می‌پردازند و از درآمد کشور این همه برای تبلیغات و امور فرهنگی هزینه شود. بحث بر سر آن است که رقم رسمی 30000 سی هزار میلیارد ریال تقریبا 5 برابر بودجه رسمی سالیانه وزارت ارشاد می‌باشد. کل بودجه سالیانه وزارت ارشاد بعلاوه تمامی نهادهای وابسته به آن در حدود 6000 میلیارد ریال می‌باشد . این فقط 5 برابر بودن بودجه نهادهای فرهنگی و تبلیغاتی نیست که شگفت‌انگیز است. وزارت ارشاد و زیرمجموعه‌های وابسته به آن هر یک ریالی که هزینه می‌کنند با حساب و کتاب بوده و به دستگاه‌های نظارتی از جمله مجلس پاسخگو هستند. در حالیکه بسیاری از نهادهای فرهنگی و تبلیغاتی، به هیچ دستگاه و ارگانی در قبال نحوه هزینه‌ها و مخارجاتشان موظف به پاسخگویی و حساب پس دادن نیستند.

علیرغم همه اینها، جناب آیت‌الله سیداحمد خاتمی؛ بنده یکبار ندیدم که جنابعالی یا سایر ائمه جمعه بعلاوه سایر منتقدین فرهنگی دولت به سروقت این نهادها بروند و محض خالی نبودن عریضه هم که شده یکبار از صداوسیما، شورایعالی انقلاب فرهنگی، یک دوجین دستگاه‌ها و نهادهای تبلیغاتی، شورایعالی حوزه‌های علمیه، سازمان تبلیغات اسلامی و ... توضیح بخواهند که در برابر آن 30000 سی هزار میلیارد ریالی که از بیت‌المال می‌گیرند، کدام گام جدی و اصولی را برای رشد، گسترش و ارتقاء فرهنگ کشور برداشته‌اند؟ اگر وضع فرهنگ کشور آنگونه که حضرتعالی معتقدید خراب است، چرا فقط ارشاد و قوه مجریه می‌بایستی پاسخگو باشند و جنابعالی حاضر نیستید بالاتر از گل به آن 26 نهاد دیگر که 5 برابر ارشاد بودجه‌شان است و به احدی هم پاسخگو نیستند تذکری بدهید و چیزی بفرمائید؟ اگر هم به آنان انتقادی ندارید چون کارشان را درست انجام داده‌اند، پس خیلی هم وضع فرهنگی کشور نمی‌تواند آنگونه که می‌فرمائید آشفته و نابسامان باشد.

شخصاً از جنابعالی و سایر منتقدین فرهنگی دولت ممنونم چون حملات و انتقادات شما سبب طرح مسائلی گردید که تا قبل از آن مطرح‌کردنی بنظر نمی‌رسیدند.

   
  

اضافه نمودن به:          

نظرات کاربران: 15 نظر (فعال: 14 ، در صف انتشار: 0، غیره: 1)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1393/3/24 - 16:34 |     20     1     |
چرا این حرف ها را دو سال پیش نگفتی آقای زیبا کلام چرا در پاسخ به علی مطهری و امثالهم که از رئیس جمهور وقت در صحن مجلس سئوال کردند همین سئوال ها رو نپرسیدی ؟
ها چرا چرا چرا ؟؟؟؟؟؟؟؟

دخترِ ایرآنی !
| 1393/3/25 - 01:34 |     13     0    
پاسخ: شومآ اعصآبِ خودتُ خورد نکن !
ب هر حآل هر چی بآشه آقآ صآدق ، طرفدآرِ عآغآ دکترن !
بآیدم بیآد سینه شُ چآک بده وآسه دولتِ عآغآ دکتر !
فقط این صآدق خآن نصف عمرشُ ب نآمه نوشتن مشغوله !


سیاوشان
| 1393/3/24 - 16:39 |     14     3     |
دشمن هم اگه حرف خوب بزنه باید پسندید.
زیبا گفتی آقای زیبا کلام خدا نگهدارت باشه.

علی
| 1393/3/24 - 17:45 |     6     1     |
سلم..
کسی نگفته اینها وظیفه ندارند..
مهم ینه که دولت چقدر گام فرهنگی برداشته و در آن چارچوبه خودش چه می کند.. و بدبختی اینجاست که قدم های منفی و مخرب بر می دارد ضمن اینکه هیپ نهاد رسمی در نظام جمهوری اسلامی نمی تواند بگوید من مسئول بهشت رفتن یا نرفتن مردم نیستم یا هستم.. وظیفه نظام جمهوری اسلامی زمینه سازی کمال مادی و معنوی مردم است.. نه معکوس عمل کردن آن.. و زیرسوال بردن عزت مردم و بلوکه کردن دارایی ها و حقوق مردم.. و تخریب فرهنگ مردم.. اگر چه در کل حرف حقی فرموده اند... عزت زیاد

فتح
| 1393/3/24 - 19:21 |     11     2     |
جناب خاتمی کسی که برای خدا کار می کرد وهرچه می خواستی می گفتی دیگر رئیس دولت نیست .کسی رئیس دولت شده که دیگر نمی توانی از این حرف ها بزنی .یادت هست در دولت خاتمی چه نسبت هائی به مصباح می دادند .....

سیّد
| 1393/3/24 - 19:28 |     8     0     |
شخصاً از جنابعالی و سایر منتقدین فرهنگی دولت ممنونم چون حملات و انتقادات شما سبب طرح مسائلی گردید که تا قبل از آن مطرح‌کردنی بنظر نمی‌رسیدند.

با اینکه گاها به هیچ وجه از بارزات نیات ایشان خوشم نمی آید، خاصه که استوانه ای اند، اما خدا را شکر که بالاخره پس از دوران عافیت برخی عافیت طلب ها پس از آنکه آن مرد رفت، چنین حساب کشی هایی هم صورت می گیرد.

خوبه که این نهادها خصوصا نهادی که بزرگترین خطرات از صدر اسلام را تشخیص می دهند و دوازده میلیارد تومان هم بودجه دارند یک حسابی پس بدهند که آیا به انداه دوازده میلیارد کارایی و عملکرد داشته اند!

توحید
| 1393/3/24 - 19:39 |     12     0     |
از معدود دفعاتیه که میشه با زیبا کلام هم عقیده بود
کسی هست که از این نهاد ها توضیح بده این همه پول کجا خرج میشه و مهم تر از همه محصولش چی هست در جامعه ؟
خدایی نکرده این پول ها خرج خبرگزاری های مهر و فارس و ... نمیشه که در مواقع ضرور به رئیس جمهور بپرن تو مصاحبه تلویزیونی یا پیامک افزایش قیمت دلار رو برای ملت بفرستن !؟

ناشناس
| 1393/3/24 - 19:42 |     6     0     |
ایرادهای زیبا کلام نسبت به هزینه شدن بودجه های نهاد های فرهنگی کاملا منطقی است.
اما اینکه می گوید امور فرهنگی ربطی به دولت ندارد نشانه جهالت او است.
چون خود رییس جمهور در تحلیف خود به قرآن سوگند یاد می کند که پاسدار مذهب رسمی کشور - تشیع حقه اثنی عشری - باشد و این سوگند هیچ معنایی جز نقش مستقیم رییس جمهور در فعالیتهای دینی و فرهنگی ندارد.

آقای زیبا کلام باید بداند که کاستیها و اهمال های نهادهایی مانند آنها که اسم آورد اصلا چیزی از ضعف های رییس جمهور را نمی پوشاند.

اتفاقا نقش رییس جمهور در امور فرهنگی مهمتر از آن نهاد ها است.چرا که عملا این رفتارهای فرهنگی دولت است که در جامعه تبدیل به گفتمان غالب می شود و الناس علی دین ملوکهم. اگر رییس جمهوری خوی اشرافی و بی مبالاتی فرهنگی و اباحه گری را باب کند حتی بهترین دستگاههای تبلیغ دینی نمی توانند اثر سوء رفتارهای دولت بر زندگی مردم را خنثی کنند.

به قول رهبری :
د: « واقعاً «النّاس على دین ملوکهم». ملوک در این‏جا به معنى پادشاهان نیست که بگوییم ما پادشاه نداریم؛ نه، ملوک شماها هستید؛ النّاس على دین ماها.

در یکى از تاریخ‏ها خواندم زمانى که ولیدبن‏عبدالملک خلیفه شده بود، چون خیلى اهل جمع‏کردن ثروت و جواهرات و اشیاء قیمتى بود، مردم کوچه و بازار وقتى به همدیگر مى‏رسیدند، مکالماتشان از این قبیل بود: آقا! فلان لباس را آوردند، شما خریدید؟ آقا! فلان نگین را فلان کس آورده، شما خریدید؟ یعنى مردم همه‏اش راجع به خرید و فروش وسایل و اشیاء زینتى و امثال اینها حرف مى‏زدند.

بعد از ولید، سلیمان‏بن‏عبدالملک خلیفه شد. او اهل ساختمان‏سازى بود و به کاخ‏سازى و ساختمان‏سازى خیلى عشق مى‏ورزید. این مورخ مى‏گوید مردم حتّى وقتى براى نماز به مسجد مى‏آمدند، یکى مى‏گفت: آقا! شما کار ساختمانىِ منزلتان را تمام کردید؟ دیگرى مى‏گفت: آقا! شما فلان خانه یا زمین را خریدید؟ دیگرى مى‏گفت: آقا! شما آن دو اتاق را اضافه کردید؟ حرفهایشان همه از این قبیل بود.

بعد از این دو نفر، عمربن‏عبدالعزیز آمد. او اهل عبادت بود. مورخ مى‏گوید مردمِ کوچه و بازار وقتى به هم مى‏رسیدند، یکى مى‏گفت: آقا! راستى شما دیروز دعاى ماه رجب را خواندید؟ دیگرى مى‏گفت: آن دو رکعت نماز را خواندید؟ بنابراین رفتار ماها یک تأثیر قهرى در رفتار مردم دارد. » بخشی ازبیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار مسؤولان نظام آبان ۱۳۸۳

ناشناس
| 1393/3/25 - 16:13 |     2     0    
پاسخ: من مانند شما استثنائا این حرف زیباکلام را حق و درست میدانم. اصلا ما احمدی نژادی ها یادگرفته ایم که عدالتخواه باشیم حتی اگر گفتار کسی چون زیبا کلام باشد. ما حق را با دیگران نمی سنجیم بلکه دیگران را با حق میسنجیم. اگر ایشان در آن زمانی که علی مطهری به همراه چند نفر دیگر رئیس جمهور را برای سئوال به مجلس کشیدند ساکت نمیماند یا زمانی که همین آیت الله خاتمی دولت احمدی نژاد را درباره همین موضوعات دینی به چالش میکشید سکوت نمیکرد یا حمایت نمیکرد ما میگفتم آفرین به جناب زیباکلام که حق را میگوید. یا آنهایی که در زمان فتنه سکوت کردند و درواقع پا روی حق گذاشتند سکوت نمیکردند، میگفتیم درود بر شرفشان که ماکیاولی نمی اندیشند. اما آنان برای رسیدن به هدفشان حتی حامی کارهای شیطانی شدند درحالی که ما احمدی نزادی ها اینگونه نیستیم. حتی اگر هاشمی هم نکته ای درست بگوید حمایتش میکنیم! حتی اگر موسوی و خارج نشینان هم جمله ای در راستای حق بگویند گفتارشان را بخاطر مخالف بودن یا دشمن بودن با ما، زیر پا نمیگذاریم.
الان هم اگر از زیباکلام دفاع میکنیم بخاطر این است که حرف حق زده است. زنده باد بهار یعنی همین. زنده باد جریان احمدی نژادی یعنی همین.
از آنجاییکه کار فرهنگی به زمان نیاز دارد در بازه زمانی 4 سال یا 8 سال ریاست جمهوری نمیتوان به خوبی کار کرد. رهبری میفرمایند ماها. ماها یعنی همه کسانی که در حوزه فرهنگ دست دارند حتی ریش سفیدان محل یا فامیل! اینکه شما میگویید تاثیر عملکرد رئیس جمهور بیشتر است کمی اغراق به نظر میرسد. کار فرهنگی را نمیتوان با دستور و فرمان آنهم در چند سال کوتاه ریاست جمهوری انجامش داد. این اتفاقا وظیفه دستگاههای فرهنگی است که سالیان دراز زمان دارند.
اکنون بنده منتظر پاسخ آیت الله خاتمی هستم. حتی منتظر پاسخ علی مطهری و حاج آقا سالک که در بخش فرهنگی مجلس هستند میباشم. اگر رئیس جمهور در 4 سال باید مصوبه و دستور فرهنگی داشته باشد مطهری و سالک و دیگرانی که در قانون گذاری فرهنگی هستند چه کرده اند؟!


مسلمان
| 1393/3/24 - 19:54 |     7     1     |
آقای زیبا کلام در زمان دولت دکتر احمدی نژاد کی چنین جشنهایی در وزارت کشور میگرفتند وهنر پیشگان با انواع مد لباس در جلسه حاظر میشدند کی زمان احمدی نژاد در شب نیمه شعبان به جای این که از صاحب الزمان بگویند بیشتر به رخ کشیدنو غیبت از دولت و افراطی یا .... وبا سوت وکف و.... به استقبال نیمه شعبان میرفتند ودر جشنهایشان گزینشی وآشنایان دعوت میشدند بعد اعلام میکردند که ما اکثریت وشما اقلیت هستید در جلساتشان گفتند که ما از ولی عصر عذر خواهی میکنیم با بت خرافه گرایی مگر استغفراالله امام زمان هم فقط طرفدار تدبیرو امید است مگر آقا عج حامی گروه خاص است اینها چه توجبهاتی برای ملت دارد هیچ کس حق ندارد با مقدسات بازی کند پس ما حامیان احمدی نژاد با 24میلیون رایمان خرافه گرا هستیم امیدوارم امام زمان هر چه زودتر ظهور کنند الهم عجل لولیک الفرج

ناشناس
| 1393/3/24 - 21:07 |     12     0     |
آن جلسه سوال از رئیس جهمور را به خاطر بیاورید که علی مطهری از احمدی نژاد سوال کرد که شما برای فرهنگ چکار کرده اید؟؟ایشان پاسخ داد بودجه فرهنگی دست شماهاست.شماها بودجه را می دانید به کی تخصیص داده اید.بودجه فرهنگی اصلا در اختیار دولت نیست و همچنین خود نمایندگان عضو شورای فرهنگ هستند.پس جواب سوال خودتان را خودتان می دانید.آقا زیباکلام;اگر شما دنبال حق و حقیقت بودید آن زمان احمدی نژاد همین حرفها را آن سال گفت ولی شما و امثال شماها حاضر نشدید از حقانیت دفاع کنید.

ناشناس
| 1393/3/24 - 22:21 |     12     0     |
وقتی هاشمی دولت قبل را به انحراف متهم و برخی ناآگاهان را جذب خود کرد هیچگاه فکر نمیکرد روزی برسد که دولت مطبوعش برای اثبات مسلمانیش لازم باشد جواب پس بدهد!

مجتبی سپهری
| 1393/3/24 - 22:29 |     12     0     |
بسیار درست و منطقی تایید می کنم دمت گرم زیبا کلام.

ولی یه سوال؟چرا در زمان دولت آقای احمدی نژاد نطق شما باز نمی شد و به حضرات نامه سر گشاده نمی نوشتید و این مباحث درست و منطقی رو مطرح نمی کردید؟!و همه مشکلات رو بر سر دولت مظلوم احمدی نژاد می انداختید؟!

در هر صورت باز هم تشکر که حد اقل جرات کردید جلوی این .......

زنده باد بهار


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  لطفا از ارسال واژه ها و عبارات توهین آمیز ، مطالب دارای بار حقوقی و پیگرد قضایی و نیز حروف و کلمات و نشانه ها (مانند علامت تعجب) بصورت مکرر خودداری فرمایید. نظرات کوتاه تر زودتر بررسی و منتشر می شود. / توجه داشته باشید کد امنیتی ، زمان انقضا دارد و دقایقی پس از باز کردن منقضی می شود و برای ارسال نظر صفحه را باید رفرش کنید.
  کد امنیتی:
 
 
 
با خنده‌های بلند و پیوسته‌اش
با خنده‌های بلند و پیوسته‌اش
 
معمای نیرنگ در بازار بورس و سیاستگذاری انتحاری در اقتصاد ایران / بهشت مکاره به جهنم سوزان تبدیل می شود؟!
معمای نیرنگ در بازار بورس و سیاستگذاری انتحاری در اقتصاد ایران / بهشت مکاره به جهنم سوزان تبدیل می شود؟!
 
متن کامل نامه تاریخی دکتر احمدی نژاد خطاب به رهبر کاتولیک های جهان
متن کامل نامه تاریخی دکتر احمدی نژاد خطاب به رهبر کاتولیک های جهان
"اگر" را کاشتیم و سبز نشد / نگاهی به چند "اگرِ نامحقق" که در نقطه جوش، قطار تاریخ را به ریلی دیگر انداخت
"اگر" را کاشتیم و سبز نشد / نگاهی به چند "اگرِ نامحقق" که در نقطه جوش، قطار تاریخ را به ریلی دیگر انداخت
 
جزئیاتی از پروژه مرموز "آی دی 2020"؛ واکسیناسیون جمعیت جهان به مثابه چیپ ­گذاری عمومی
جزئیاتی از پروژه مرموز "آی دی 2020"؛ واکسیناسیون جمعیت جهان به مثابه چیپ ­گذاری عمومی
 
خاطره بازی و روایت "ورزش سه" از حضور دکتر احمدی نژاد در اردوی تیم ملی فوتبال + تصاویر
خاطره بازی و روایت "ورزش سه" از حضور دکتر احمدی نژاد در اردوی تیم ملی فوتبال + تصاویر
بیل گیتس و کرونا / نگاهی به پیشینه پنهانی دستکاری ژنتیکی و خالکوبی های کوانتومی
بیل گیتس و کرونا / نگاهی به پیشینه پنهانی دستکاری ژنتیکی و خالکوبی های کوانتومی
 
آقای وزیر کشور حسن روحانی، ماجرای گم شدن یک میلیارد دلار سال ۸۸ که یادتان نرفته؟!
آقای وزیر کشور حسن روحانی، ماجرای گم شدن یک میلیارد دلار سال ۸۸ که یادتان نرفته؟!
 
چرخش شگفت انگیز در سیاست احزاب شیعه عراق یا موفقیت تاکتیکی بازوی برون مرزی ایران؟!
چرخش شگفت انگیز در سیاست احزاب شیعه عراق یا موفقیت تاکتیکی بازوی برون مرزی ایران؟!
 
 
::  پخش زنده ::  خانه ::  تماس با ما ::  RSS
© دولت بهار
info@dolatebahar.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار