آرشیو   |  درباره ما   |  باشگاه مخاطبان دولت بهار    RSS   |  ارتباط با ما   |  پیوندها  
 * صفحه اصلی    * ارسال خبر و یادداشت    * عضویت در کانال تلگرام دولت بهار    * صدای مهر و عدالت (آرشیو سخنرانیهای دکتر احمدی نژاد 92-84)  
یکشنبه، 3 شهریور 1398 - 01:11   
  تازه ها:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 3441صفحه نخست » خبردودوشنبه، 25 آذر 1392 - 06:58
هفت نکته راهبردی در مصاحبه دیروز سعید حجاریان با ایسنا
سعید حجاریان به چه می اندیشد؟
سعید حجاریان به چه می اندیشد؟دولت بهار: آنچه در ذهن حجاریان می گذرد برای درک راهبردهای جریان حاکم بر دولت نیز راهگشاست - به توهین های او علیه دولت نهم و دکتر احمدی نژاد کاری ندارم چون آن بخش از سخنان توهین آمیز وی را بیشتر شبیه فحاشی های کاکارستم علیه داش آکل می بینم که در غیاب پهلوان ، بی هنرانه زبان گشاده میکرد.
  
دکتر عبدالرضا داوری در فیسبوک نوشت: مصاحبه سعید حجاریان با ایسنا بسیار مهم بود و لایه های ذهنی او را تا حد زیادی روشن می کند . اینکه سعید حجاریان به چه می اندیشد از این زاویه مهم است که حجاریان را به عنوان مبدع گفتمان مشروطه خواهی می شناسیم و روحانی را محصول پروژه مشروطه خواهی . بنابراین درک آنچه در ذهن حجاریان می گذرد برای درک راهبردهای جریان حاکم بر دولت نیز راهگشاست - به توهین های او علیه دولت نهم و دکتر احمدی نژاد کاری ندارم چون آن بخش از سخنان توهین آمیز وی را بیشتر شبیه فحاشی های کاکارستم علیه داش آکل می بینم که در غیاب پهلوان ، بی هنرانه زبان گشاده میکرد.

نکته اول:
پایان چرخش گفتمانی در حوزه دولت جمهوری اسلامی ایران

سعید حجاریان:مردم باید توجه کنند که آیا دولت یازدهم آلترناتیوی دارد؟ ممکن است عده‌ای بگویند که این دولت هم باید کنار برود...به نظر من در حال حاضر بدیلی برای دولت روحانی وجود ندارد. باید شخصیت‌هایی که در بین مردم اعتبار دارند، مثل هاشمی رفسنجانی، سیدمحمد خاتمی، ناطق نوری و همچنین روزنامه‌نگاران و روشنفکران برای مردم توضیح دهند که در حال حاضر بدیل دیگری وجود ندارد.

توضیح:«اینکه سعید حجاریان معتقد است که دولت حسن روحانی آلترناتیو(بدیل) ندارد بدان معناست که او چرخش گفتمانی در حوزه دولت جمهوری اسلامی ایران را نفی می کند . اعتقادی شبیه نظریه پایان تاریخ فوکویاما که لیبرال دمکراسی را پایان تاریخ اعلام کرد(هرچند بعدا از آن عدول کرد) . یک روی دیگر این «پایان گرایی» سعید حجاریان حاوی این پیام است که اگر دولت روحانی موفق نشود، جمهوری اسلامی در عرصه دولتداری به بن بست خواهد رسید.»

نکته دوم:
سیاست خارجی کلید حل مشکلات داخلی

سعید حجاریان:ریل‌گذاری و سمت‌گیری دولت یازدهم صحیح است، اما مشکلات - به دلیل گستردگی - به آهستگی حل می‌شوند … در حال حاضر مشکلات وجود دارد اما سمت‌گیری دولت صحیح است. …مردم هم باید این را بدانند و به سمت‌گیری دولت توجه کنند ... روحانی به دنبال این است که با باز کردن گره سیاست خارجی، سرمایه خارجی را به ایران وارد کند.

نکته سوم:
یکسان انگاری اصلاح طلبان با اعتدال گرایان

سعید حجاریان: در حال حاضر اصلاح‌طلبان در کابینه دولت یازدهم حضور دارند و پایگاه اجتماعی دولت هم اصلاح‌طلبان هستند؛ بنابراین لازم نیست بین اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان تفکیکی قائل شویم.

نکته چهارم:
تقویت جامعه مدنی مساوی است با التهاب در فضای جامعه

سعید حجاریان:دولت در حال حاضر در حوزه اقتصادی و سیاست خارجی بیشتر اقدام کرده و در حوزه تقویت جامعه مدنی کمتر فعال
بوده است…اظهارنظرهای کمتر دولت و رییس‌جمهور در این حوزه‌ها به این خاطر بوده که دولت نمی‌خواهد فضا «ملتهب» شود…دولت نمی‌خواهد شرایط کشور را «به هم بزند» و «حساسیت» ایجاد کند

نکته پنجم :
ضرورت فعال سازی جامعه مدنی سرمایه سالار توسط دولت

سعید حجاریان: جامعه مدنی در زمان ریاست‌جمهوری خاتمی در حال شکل‌گیری بود. انجمن‌های مختلف، احزاب، مطبوعات و تولیدکنندگان خصوصی در حال شکل‌گیری بودند. به نظر من سرمایه‌گذار و تولیدکننده خصوصی نیز بخشی از جامعه مدنی است … اکنون جامعه مدنی در حال جوانه زدن است....مشارکت سیاسی در حد رای دادن یا تجمع در فرودگاه برای استقبال از مسئولان کشور، کافی نیست. جامعه مدنی باید سازماندهی شود و دولت باید شرایط سازماندهی جامعه مدنی را فراهم کند و موانع را از میان بردارد…تقویت بخش خصوصی موجب تقویت جامعه مدنی می‌شود ...اکنون طیف بورژوازی ما هیچ حزبی در اختیار ندارد. بورژوازی بهتر است همانند سایر طبقات جامعه به سمت تشکیل احزاب پیش برود

نکته ششم:
ایجاد درگیری و ترور در جامعه در صورت مشوش شدن اوضاع اقتصادی کشور

سعید حجاریان: هشت سال گذشته مردم را پخته کرد … «درگیری و ترور» در جامعه بوجود نمی آید، مگر اینکه اوضاع اقتصادی کشور «مشوش» شود.

نکته هفتم:
توصیه حجاریان برای «فشار از پایین»: ایجاد دوقطبی مردم-ضد مردم با ابزار افشاگری

سعید حجاریان:دولت باید ببیند که مردم در حال حاضر و در آینده چه می‌خواهند. دولت باید پیگیر «مطالبات مردم» باشد و به بحث‌های «خلاف مطالبات مردم» توجه نکند… طرح برخی موضوعات در مجلس برخلاف روند حرکت دولت است … اگر نمایندگان بر خلاف خواسته مردم حرف بزنند و عمل کنند و بعد آن وقت ببینند آیا مردم حوزه‌های انتخابیه‌شان آنها را به شهرشان «راه می‌دهند»؟ اگر این کار را بکنند مردم آنها را حتی به شهرهایشان «راه نمی‌دهند». من معتقدم حتی اگر قرار باشد قانون اساسی «عوض» شود، باید شرایطی فراهم شود تا مانند بسیاری از کشورها، دولت بتواند مجلس را «منحل» کرده و انتخابات «زودهنگام» برگزار کند تا مردم مجدداً رای دهند و سیستمی «هماهنگ» پدید آورند. البته چنین چیزی در این کشور عملاً امکان‌پذیر نیست؛ چراکه «آقای جنتی» خود را هم بالای سر دولت و انتخابات آن می‌داند و هم بالای سر مجلس… دولت با «افشاگری» می‌تواند پیگیر مطالبات مردم باشد … به طور مثال در قضیه سازمان تأمین اجتماعی باید مشخص شود که چه «نمایندگانی» پول گرفته‌اند؛ البته این «شفاف‌سازی» باید با «تدبیر» انجام شود… تا زمان انتخابات آتی مجلس زمان زیادی باقی است اما من معتقدم باید مجلس دهم شبیه مجلس پنجم شود یعنی اقلیت قوی و تأثیرگذار از اصلاح‌طلبان وارد مجلس شوند و با توجه به شرایط موجود، چنین چیزی قابل قبول و راضی‌کننده خواهد بود. … هم‌اکنون در شورای شهر هم نیروهای اصلاح‌طلب خوبی حضور دارند که «حاکمیت» بر روی آنها «حساسیت» نداشت. آنها اصلاح‌طلبان جوانی بودند که مورد حمایت شخصیت‌های «محبوب» اصلاح‌طلب هم قرار گرفتند. در انتخابات مجلس هم می‌توان بر «نیروهای جوان اصلاح‌طلب» سرمایه‌گذاری کرد و با «حمایت» رهبران جریان اصلاح‌طلب آنها را به مجلس بعدی «فرستاد».

در این رابطه بازهم خواهم نوشت
   
  

اضافه نمودن به:          

نظرات کاربران: 7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیره: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
محمودی
| 1392/9/25 - 07:19 |     19     55     |
احسنت بر دکتر داوری عزیز که با دقت نظر و وسواس ، سخنان سعید حجاریان را رمزگشایی کرد و خط توطئه را افشا نمود

بهار
| 1392/9/25 - 15:30 |     9     39     |
اینکه گفته دولت خلاف مطالبات مردم نباید حرکتی انجام دهد به این معنی است که اینها بعد از مدتها فهمیدند که باید در جهت مطالبات مردم حرکت کرد. این خودش یکی از چیزهایی است که احمدی نژاد به آنها یاد داد.

حسینی
| 1392/9/25 - 16:27 |     7     23    
پاسخ: بهار عزیز دقت کن منظور اینها از مردم طبقات اجتماعی خاص و فعالان جامعه مدنی است که به تریبون و امکانات دسترسی دارند نه محرومین و مستضعفین اتفاقا اینها همواره در جهت مطالبات همان مردم که مطالبات اشرافیت و بورژوازی است حرکت کرده اند

سهیلا
| 1392/9/25 - 16:28 |     4     20     |
از اینکه حجاریان معتقد است که استعفا ی نمایندگان شهرستانها در اعتراض به لایحه بودجه 93 و بازگشتشان به شهرهای خود و عدم همکاری مردم آن حوزه ها با آنها زهی خیال باطل است چراکه نمایندگان مجلس وکلای مردم حوزه های انتخابی هستند و وظیفه دارند از حقوق شهروندان خود دفاع کنند و مردم ما آنقدر بینش سیاسی بالایی دارند که بدانند چرا نماینده شان استعفا داده است.

ناشناس
| 1392/9/25 - 17:53 |     3     17     |
خوشم میاد از هر کی هر کی بودن شهری که توی اون یه باقالی فروش میشه تئورسین
و یه لبو فروش میشه مشاور عالی!

مسعود
| 1392/9/26 - 03:23 |     0     7     |

این نسل پسلهای جدید ممکن است از این چیزها خوششان بیاید بگویند به عجب تحلیلی چه پر مایه اما من حالم از این تحلیل ها و تحلیل گرها بخصوص از نوع متنبه شدگانی که در طیف های مختلف تازه به حقایق غیر اسلامی پی میبرند و صد بدتر از سکولارها و لائیک ها کمر به نابودی ارزش ها می بندند حالم بهم می خورد. همه اش هم به این خاطر نیست یک دلیلش برای من اینست که اینها مثل یک دکتری میمانند که بی درس کلاسیک اول مطب زده و نشسته توی یک مطب به دوا و درمان پرداخته بعد تازه شروع کرده رفته دنبال الفبای طبابت و از چیزهایی که دارد یاد می گیرد در همان حد کمی هست چقدر لذت میبرد و چقدر احساس دانایی می کند در حالیکه در روال عادی و درست هنوز می بایستی هفت سال دیگر بخواند تا اجازه طبابت بگیرد. اما همین مقدار هم که یاد گرفته دیگر خود را برترین و بهترین دانایان این کار میداند انگار از ورتن در امریکا مدرک حقوق سیاسی گرفته باشد. دوم اینکه اینها من را یاد فرضا یک صنعتگری می اندازد که از پدر و جد خود تنها یک هنر به ارث برده است حالا اگر دنیا هم زیر و رو شود این بابا جز همان چیزی بلد نیست نتیجتا در حالیکه توی تلویزیون دارند تبلیغ لکسوس و اکسپریا و این چیزها می کنند او این چهار تا سینی چکش خوری شده اش را گذاشته سر بازار فکر می کند دنیا هنوز خریدار این چیزهاست. این اقا کارش یا مقابله با براندازها بوده است یا بعدا طراحی براندازی حال اگر موضوع هم عوض شده باشد کاری به این کارها ندارد ـ اگر اینکار را نکند چکار کند کار دیگری بلد نیست.
الان نظام از نظر ساختاری از نظر عملکردی از نظر امنیت در شرایط خوبی است و تجربه نشان داده که به همین خاطر امکان وارد سازی صدمه ای به آن وجود ندارد. حالا میخواهند با اسب تروای دموکراسی که در واقع در اغلب جاها بصورت یک دموکراسی متلاشی کننده برهم زننده استقلال و امنیت کشورها عمل می کند با دمیدن در ساز جامعه مدنی من یاد لنگ قدیم حمام میافتم و اشاعه آن آزادیهایی که حقا هم نباید اشاعه پیدا کند کم کم بیایند در ارکان و ستون های این نظام خلل ایجاد کنند و به وعده یک چیز واهی بدرد نخور یک روند برگشت به عقب را راه بیاندازند اینها دنباله های دولت حاضر هستند دیگر و بساط عوام فریبی بر قرار است. خدا بداد ما برسد.

ناشناس
| 1392/9/26 - 03:47 |     0     9     |
ایشون تو دنیا که خیری ندید با این وضعیتی که داره. کاش حداقل آخرتشو نمی فروخت


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  لطفا از ارسال واژه ها و عبارات توهین آمیز ، مطالب دارای بار حقوقی و پیگرد قضایی و نیز حروف و کلمات و نشانه ها (مانند علامت تعجب) بصورت مکرر خودداری فرمایید. نظرات کوتاه تر زودتر بررسی و منتشر می شود. / توجه داشته باشید کد امنیتی ، زمان انقضا دارد و دقایقی پس از باز کردن منقضی می شود و برای ارسال نظر صفحه را باید رفرش کنید.
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  پخش زنده ::  خانه ::  تماس با ما ::  RSS
© دولت بهار
[email protected]
پشتیبانی توسط: خبرافزار