آرشیو   |  درباره ما   |  باشگاه مخاطبان دولت بهار    RSS   |  ارتباط با ما   |  پیوندها  
 * صفحه اصلی    * ارسال خبر و یادداشت    * عضویت در کانال تلگرام دولت بهار    * صدای مهر و عدالت (آرشیو سخنرانیهای دکتر احمدی نژاد 92-84)  
شنبه، 22 مرداد 1401 - 22:14   
  تازه ها:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 81876صفحه نخست » خبردودوشنبه، 8 تیر 1394 - 17:47
بیانات و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با رییس جمهور و اعضای کابینه دولت های نهم و دهم
بیانات و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با رییس جمهور و اعضای کابینه دولت های نهم و دهمدولت بهار: رییس جمهور و اعضای هیات دولت هرسال به مناسبت هایی از جمله هفته دولت با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار می کنند و ضمن ارائه گزارشی از عملکرد دولت ، از رهنمودها و بیانات ایشان بهره می برند.
  

به گزارش دولت بهار ، آنچه در ادامه می خوانید مجموعه اخبار دیدارهای دکتر احمدی نژاد، رییس جمهور دولت های نهم و دهم به همراه اعضای کابینه دولت با رهبر انقلاب است.

8 شهریور 1384

http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=contentShow&id=2785

 

رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار رئیس جمهور و هیأت وزیران با تبیین مهمترین وظایف دولت بویژه در عرصه عدالت، تأکید کردند: تحقق عدالت، در گرو توجه کامل به عقلانیت و معنویت است و هیچ ارزش دیگرى نباید عدالت، نفى تبعیض و رسیدگى به طبقات محروم را در عملکرد دولت جدید، کمرنگ سازد.

حضرت آیت اللَّه خامنه اى در این دیدار که در سالروز شهادت شهیدان رجایى و باهنر انجام شد. این دو شهید سرافراز را نماد حقیقى دولتمردان متعهد خواندند و با آرزوى توفیق براى همه کارگزاران نظام اسلامى در استمرار راه رجایى و باهنر، ارتباط مستمر با خداوند و تلاش براى اداى تکلیف را تضمین کننده صحت عمل و استقامت دولتمردان در تحقق اهداف انقلاب اسلامى و تأمین نیازهاى ملت برشمردند.

ایشان، پیشرفت و ارتقاى کشور و تلاش براى تحقق سند چشم انداز 20 ساله را هدف اصلى همه اعضاى دولت دانستند و با اشاره به فرصت 4 ساله اعضاى کابینه براى کار و تلاش و خدمت افزودند: دولت جدید باید با انسجام و هماهنگى و قدر شناختن فرصت 4 ساله خدمت به مردم، حتى یکروز را از دست ندهد.

رهبر معظم انقلاب اسلامى، دولت اسلامى را از شعارهاى خوب آقاى احمدى نژاد خواندند و در تبیین این مفهوم خاطرنشان کردند: دولت اسلامى نه فقط قوه مجریه بلکه همه کارگزاران نظام اسلامى را شامل مى شود و پس از پیروزى انقلاب اسلامى و تشکیل نظام اسلامى که با همت و هوشیارى امام راحل و مردم صورت گرفت، تشکیل دولت اسلامى بعنوان زمینه ساز شکل گیرى کشور اسلامى، همواره مورد نظر مسوولان نظام بوده است و گامهایى در این راه برداشته شده است.

ایشان تحقق دولت اسلامى را امرى محتوایى و منوط به انطباق جهت گیرى و عمل کارگزاران نظام با مبانى اسلام و اهداف انقلاب برشمردند و افزودند: دولت جدید که با شعار مبارک دولت اسلامى روى کار آمده است باید تلاش کند تا در عرصه هاى مختلف داخلى و خارجى، از جمله رفتار با مردم، بطور جدى و واقعى به این شعار پایبند باشد تا گام بزرگى در جهت تحقق کشور اسلامى برداشته شود.

رهبر معظم انقلاب اسلامى در همین زمینه، عملکرد کارگزاران را در رفتار و زندگى مردم، کاملاً تأثیرگذار خواندند و افزودند: اگر مسوولان و مدیران کشور نتوانند در رفتار و گفتار به نصاب لازم و در خور شأن جمهورى اسلامى برسند نباید مردم را ملامت کنند چرا که اگر کارگزاران نظام، حقیقتاً اسلامى شدند رفتار مردم هم، بالطبع اسلامى مى شود و کشور نیز اسلامى خواهد شد.

حضرت آیت اللَّه خامنه اى اقدام آقاى احمدى نژاد در مطرح کردن شعار عدالت محورى را باعث جلوگیرى از بفراموشى سپرده شدن این شعارِ بسیار اساسى ارزیابى کردند و با اشاره به استقبال مردم از عدالت محورى دولت جدید افزودند: دولت باید به این شعار تحول آفرین و ملزومات آن، کاملاً پایبند باشد.

ایشان با اشاره به کارهاى بزرگ انجام شده در کشور براى رفع محرومیت خاطرنشان کردند: عدالت همیشه در شعارهاى دولتهاى پس از انقلاب مطرح بوده است اما این خطر وجود داشته که عمده شدن شعارهاى خوب دیگر همچون پیشرفت و توسعه، و آزادى و مردم سالارى، شعار عدالت را کمرنگ کند در حالیکه نباید هیچ شعار و ایده اى، باعث کمرنگ شدن عدالت و فراموش شدن طبقات محروم شود.

رهبر معظم انقلاب اسلامى با اشاره به در هم آمیختگى کامل مفهوم عدالت با مفهوم عقلانیت و معنویت افزودند: اگر عقل و خرد و علم در تشخیص مصادیق عدالت و راههاى تحقق آن بکار گرفته نشود بدون تردید عدالت، محقق نخواهد شد.

ایشان عقلانیت را کاملاً متفاوت با محافظه کارى خواندند و افزودند: محافظه کارى یعنى طرفدارى از وضع موجود و هراس از هرگونه تحول، در حالیکه عقلانیت گاه منشأ تحولات عظیمى نظیر انقلاب اسلامى بوده است.

ایشان تحولات ایجاد شده در نظام را نتیجه نگاه عقلانى و علمى به اوضاع داخلى و خارجى دانستند و افزودند: باید با پرهیز از انفعال در برابر جریان عمومى سلطه سیاسى و اقتصادى جارى در دنیا، با تحول و تحرک، با این وضع، مقابله عقلانى کرد.

حضرت آیت اللَّه خامنه اى، معنویت را یکى دیگر از شرطهاى لازم براى تحقق عدالت برشمردند و افزودند: پیگیرى عدالت بدون توجه به معنویت، به ریاکارى، انحراف و ظاهرسازى تبدیل مى شود ضمن اینکه معنویتِ »بدون عدالت و بى اعتنا به لزوم مبارزه با ظلم و سلطه« نیز مورد قبول نیست.

رهبر معظم انقلاب اسلامى با انتقاد از کسانى که عدالت را توزیع فقر مى دانند خاطرنشان کردند: عدالت توزیع عادلانه و عاقلانه امکانات موجود میان همه مردم و تلاش براى افزایش این امکانات است و کسانى که معتقدند ابتدا باید بدنبال افزایش ثروت عمومى رفت و سپس پیگیر عدالت شد، عملاً عدالت را نادیده مى گیرند و الگوهایى ارائه مى دهند که اکنون در کشورهاى بزرگ سرمایه دارى وجود دارد یعنى عده اى کاملاً مرفه، اکثریت مردم داراى زندگى همراه با حسرت و عده اى نیز دچار فقر و فلاکت.

رهبر انقلاب اسلامى، عدالت را محور ضرورى برنامه همه وزارتخانه ها خواندند و افزودند: در این زمینه سازمان مدیریت و برنامه ریزى و بخش هاى مالى و اقتصادى و خدماتى وظایف سنگین ترى بر عهده دارند.

ایشان ضمن تأکید بر گسترش علم و دانایى، گسترش آزاداندیشى را از دیگر وظایف دولت جدید برشمردند و خاطرنشان کردند: باید فضایى فراهم شود که انسانها واقعاً آزادانه فکر کنند تا آزادى بیان هم محقق شود زیرا آزادى بیان تابعى از آزادى فکر است و اگر فضاى آزاداندیشى و آزادفکرى وجود نداشته باشد آزادى بیان هم عملاً وجود نخواهد داشت.

ایشان مبارزه با فساد، تأمین عزت ملى و به تعبیر رایج غرور ملى و مبارزه »عاقلانه، حرفه اى و شجاعانه« با ابعاد مختلف نظام سلطه جهانى را از دیگر وظایف دولت جدید برشمردند و افزودند: این دولت مخالفان و دشمنانى بیرونى نظیر سلطه گران دنیا، دیکتاتورهاى جهانى، سکولارها و سرمایه داران جهانى دارد که باید با هر کدام به تناسب، رفتار و مقابله کند اما مهم تر از این عوامل، دشمنان درونى هستند که باید بشدت مراقب آنها بود تا راه و جهت گیرى صحیح کنونى، منحرف نشود.

حضرت آیت اللَّه خامنه اى غلظت یافتن ادبیات دینى را بدون ظهور جهت گیرى عمیق دینى در رفتارها، از جمله آفات و دشمنان درونى خواندند و افزودند: ادبیات دینى باید تشویق شود همچنان که ترویج نشانه ها و تعظیم شعائر دینى، امرى ضرورى است. ولى باید بیشتر از ظاهر و فرم، عمل و محتوا را اسلامى کرد چرا که غفلت از محتوا و پرداختن به شعار، ریاکارى را در مردم هم ترویج مى کند.

حضرت آیت اللَّه خامنه اى، دولت جدید را به بى اعتنایى به اتهاماتى نظیر متحجر بودن توصیه کردند و افزودند: کاملاً مشخص است که نظام اسلامى از اساس با حرکت و نگاه متحجرانه مخالف است چرا که متحجرین بشدت متعصب و مخالف عقل هستند ضمن آنکه کسانى که این تهمتها را به دولت جدید مى زنند، رفتارشان بسیار شبیه متحجران است زیرا درباره حرفها و ایده هاى غربى آنهم از نوع کهنه و قدیمى شده، کاملاً متعصبانه فکر و رفتار مى کنند.

رهبر معظم انقلاب اسلامى خدمت رسانى محسوس به مردم، تحول در شیوه هاى خدمت رسانى و پاسخگویى را از دیگر وظایف دولت جدید برشمردند و افزودند: همه اعضاى هیأت دولت و مسولان و مدیران وزاتخانه ها، باید هم در برابر خطاهایى که انجام مى شود و هم در برابر کارهاى لازمى که انجام نمى شود پاسخگو باشند چرا که انجام ندادن کارهاى لازم هم، تخلف محسوب مى شود.

رهبر معظم انقلاب اسلامى در پایان سخنان کار متوازن و هماهنگ و ساده زیستى را بسیار مهم برشمردند و دولت جدید را به پیگیرى، استقامت در راه، و تقویت ارتباط مستمر با خداوند توصیه کردند.

در ابتداى این دیدار آقاى احمدى نژاد رئیس جمهور در سخنانى ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجائى و باهنر از این دو شهید بزرگوار بعنوان الگوى جاودان مدیریت انقلابى و اسلامى و نمادخدمتگزارى به مردم و تحقق عدالت یاد کرد و گفت: دولت جدید خود را وامدار ملت و شهیدان، ملزم به اجراى وعده هاى داده شده به مردم و ملتزم به اجراى چهار اصل عدالت گسترى، مهرورزى، خدمت به بندگان خدا و تعالى و پیشرفت همه جانبه کشور مى داند.

رئیس جمهور با اشاره به خدمات و تلاشهاى دولتهاى قبلى و تجلیل از این خدمات، روند بررسى صلاحیت وزیران پیشنهادى در مجلس شوراى اسلامى را کم نظیر خواند و با تشکر از مجلس افزود: نمایندگان مجلس با پایبندى به اصول و قانون و بحثهاى جدى در جریان بررسى وزریران پیشنهادى، کمک شایسته اى به دولت کردند و قطعاً روابط مجلس و دولت در آینده نیز برادرانه، ایمانى و عمیق خواهد بود.

هیأت وزیران همچنین نماز ظهر و عصر را به امامت حضرت آیت اللَّه خامنه اى اقامه کردند و سپس ناهار را میهمان مقام معظم رهبرى بودند.

 

17 مهرماه 1384

http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=bayanat&id=2808

بسم اللَّه الرّحمن الرّحیم

مرسوم ما در ماه رمضان که عادتاً در جمع مسؤولان دولت ساعتى را مثل امروز هستیم،این است که از نصایح و مواعظ نهج البلاغه استفاده کنیم؛ چون همه ى ما به این نصایح احتیاج داریم؛ بخصوص امثال ما و شما بیشتر از دیگران به نصیحت احتیاج داریم؛ چون هم در باب مسائل شخصىِ خودمان محتاج نصیحت هستیم - دل خودمان، رابطه ى قلبى خودمان با خدا، حفظ خشوع و تواضعى که لازمه ى سلوک صحیح در راه انجام وظیفه است - هم از این جهت که وظایف مهمى در اداره ى کشور بر عهده ى هر یک از جمع ما که این جا هستیم، گذاشته شده؛ که فهم منطق علوى در باب مسائل کلان اداره ى کشور از خلال این مواعظ به دست مى آید. درست است که خیلى از اینها مسائل منطقى، تحلیلى و استدلالى است و جاهایى هم در اطرافش بحث شده، اما آنچه را که انسان از لابه لاى مواعظ و توصیه هاى امیرالمؤمنین مى فهمد، گاهى در روح، خیلى عمیق تر و اثرگذارتر است از آنچه به صورت استدلالى و تحلیلى بیان مى کنند. لذا درباره ى مسائلى که مبتلابه ماست، سالهایى که در جمع مسؤولان دولت بودیم، از مواعظ نهج البلاغه نکاتى را مطرح کردیم و گفتیم؛ امروز هم همین طور است.

من قبل از این که این جملات را بخوانم - که همه ى این جملات را هم از فرمان امیرالمؤمنین به مالک اشتر انتخاب کرده ام - دو سه نکته ى کوتاه را باز تذکراً عرض مى کنم: نکته ى اول این که گمان مصونیت از انحراف را مطلقاً در خودمان نباید راه بدهیم؛ یعنى هیچ کس نباید بگوید وضع ما که روشن است و مثلاً در خط صحیح و در خط دین و خدا داریم حرکت مى کنیم و منحرف نمى شویم؛ نه، چنین چیزى نیست. امکان لغزش و انحراف از خط مستقیم براى همه هست و همه هم وسیله ى اجتناب از این انحراف را دارند؛ یعنى این طور نیست که یک سرنوشت قطعى و حتمى وجود داشته باشد تا ما بگوییم هر کس در این راه حرکت مى کند، ناگزیر باید لغزش پیدا کند؛ نه، انسان مى تواند بدون لغزش و انحراف راه را ادامه دهد. اما مصونیت از انحراف هم تضمینى نیست که انسان بگوید ما که دیگر منحرف نمى شویم؛ بنابراین خاطر جمع سر را روى بالش نرمى بگذارد و از حال خودش غافل شود. هیچ کدام از این دو طرف قضیه نباید مورد بى توجهى قرار بگیرد.

وسیله ى عدم انحراف و پرهیز از انحراف چیست؟ مراقبت از خود. باید مراقب بود. اگر از خود مراقبت کنیم، منحرف نمى شویم. اگر از خود مراقبت نکنیم، یا از ناحیه ى سستى و ضعف در پایه ها و مبانى عقیدتى انحراف به انسان روى مى آورد، یا از ناحیه ى شهوات به انسان روى مى آورد. حتّى کسانى که پایه ها و مبانى اعتقادى آنها محکم است، شهوات نفسانى بر نگاه و بینش عقلىِ درست و عمیق نسبت به خط و راه و هدف غلبه مى یابد و انسان را منحرف مى کند؛ که ما مواردش را دیدیم. در این خصوص چند آیه در قرآن هست، اما این آیه که در مورد قضیه ى اُحد است، خیلى انسان را تکان مى دهد. مى فرماید: «انّ الذین تولّوا منکم یوم التقى الجمعان انّما استزلّهم الشیطان ببعض ما کسبوا»؛ یعنى کسانى که در ماجراى اُحد دچار آن لغزش خسارتبار شدند و از میدان جنگ رو برگرداندند و این همه خسارت بر نیروى نورسته ى اسلام و حکومت اسلامى وارد شد، علتش «ببعض ما کسبوا» بود؛ کارهایى بود که قبلاً سرِ خود آورده بودند. دل دادن به شهوات و هواهاى نفسانى اثرش را این طور جاها ظاهر مى کند. آیه ى شریفه ى دیگر مى فرماید: به اینها گفته شد انفاق کنید، ولى به تعهد خود عمل نکردند؛ لذا نفاق بر قلب آنها مسلط شد؛ «فا عقبهم نفاقا فى قلوبهم الى یوم یلقونه بما اخلفوا اللَّه ما وعدوه»؛ یعنى وقتى انسان نسبت به تعهدى که با خداى خود دارد، بى توجهى نشان داد و خلف وعده کرد، نفاق بر قلب او مسلط مى شود. بنابراین اگر ما بى توجهى کنیم و تن به شهوات و هوى ها بسپاریم، ایمان مغلوب و عقل مغلوب مى شود و هوى و هوس غالب؛ باز هم همان انحرافى که از آن مى ترسیدیم، ممکن است پیش بیاید. بنابراین در همه ى حالات انسان باید این گمان را داشته باشد که ممکن است لغزش پیدا کند. هیچ کس خودش را از این خطر دور نداند. یک نمونه ى این قضیه «بَلعم باعورا» است؛ «و اتل علیهم نبأ الذى آتیناه آیاتنا» تا آخر.

نکته ى دوم این که ماها اگر بخواهیم در این جایگاهى که هستیم، از احتمال خطاى خودمان کم کنیم، باید از سخن درشت خیرخواهان نرنجیم؛ یکى از راههاى سلامت این است. البته بدخواهانى هم هستند که سخن درشت و نرم و همه نوع سخنى دارند و از شایعه پراکنى و جنگ روانى و دروغ بستن به این و آن واهمه یى ندارند و انسان ممکن است در دلش از آنها برنجد؛ اما کسى که مى دانید قصد عناد و دشمنى ندارد، ولو با لحن درشتى هم حرف مى زند، از او نباید واقعاً برنجید. به سخن نرم و دلنشین چاپلوسان هم دل نسپرید. اگر ما این را رعایت کنیم، به نظر من خیلى به سود ماست.

نکته ى سوم این که این حرفها خطاب به مالک اشترِ بزرگوار است و مى بینید که حرفهاى درشت و تلخى هم در آن وجود دارد. حضرت نصیحت هاى خیلى تلخى مى کنند که اگر کسى این طور ما را نصیحت کند، یک ذره به ما برمى خورد. مالک اشتر کسى است که حضرت در فرمان دیگرى او را این طور معرفى مى کنند: «فانه ممن لا یخاف وهنه»؛ کسى است که گمان سستىِ او نمى رود. «و لا سقطته»؛ کوتاهى در کارها به او گمان برده نمى شود. «ولا بطؤه عما الاسراع الیه احزم»؛ کندىِ او در کارهایى که شتاب مطلوب است، مطلقاً گمان کسى را برنمى انگیزد. «و لا اسراعه الى ما البطء عنه امثل»؛ عجله و شتابزدگى او هم نسبت به کارهایى که آرامش و تأنّى در آن مطلوب است، گمان کسى را برنمى انگیزد. یعنى انسانى است که هم مراقب خود است و هم حکیم و داناست؛ یعنى نه در جایى که باید شتابزدگى نکند، شتابزدگى مى کند؛ نه آن جاهایى که باید با سرعت حرکت کند، کوتاهى مى کند. حضرت در فرمان خود به دو امیر از امراى جیش در صفین، مالک اشتر را این گونه معرفى مى کنند.

و اما آنچه ما از کلمات حضرت در این نامه انتخاب کردیم، چند جمله است: یک جمله این است که حضرت مى فرمایند «و لا تقولن انى مؤمر آمر فاطاع»؛ این طور نباشد که تو بگویى چون در این کار به من مسؤولیت سپرده شد، من باید دستور بدهم و دیگران از من اطاعت کنند. «لا تقولن» یعنى با تأکید و مبالغه مى گوید مبادا چنین فکرى بکنى و چنین حرفى بزنى. این روحیه که من این جا چون مسؤولیتى دارم، باید بگویم و دیگران بى چون و چرا حرف من را گوش کنند، «ادغال فى القلب» است؛ دل تو را فاسد مى کند. «و منهکة للدین». منهکه، یعنى ضعیف کننده ى روح دین، دیندارى و ایمان انسان. «و تقرب من الغیر» این حالت، تغییرات ناخواسته را نزدیک مى کند. اعجاب به نفس و غرور و این که در مسؤولیتى که من هستم، کسى نباید روى حرف من حرف بزند، از آن چیزهایى است که تغییر را نزدیک مى کند؛ تغییراتى که براى انسان نامطلوب است؛ تغییرات زمانه که آدم نمى خواهد پیش بیاید؛ یعنى مُلک و دولت و اقتدار و توانایى و فرصتهاى خدمت را از انسان مى گیرد.

یک جمله ى دیگر این است که مى فرماید: «انصف اللَّه و انصف الناس من نفسک و من خاصة اهلک و من لک فیه هوى من رعیتک». معناى «انصف الناس من نفسک» در عربى این است که داد مردم را از خودت بگیر. «انصف من نفسک» یعنى داد کسى را از خودت بگیر؛ خودت را در مقابل او محکوم کن؛ از خود به نفع دیگران بازخواست کن. حضرت در این جا مى گوید: «انصف اللَّه من نفسک»؛ داد خدا را از خود بگیر. معناى این جمله این است که در مقابل خدا کاملاً احساس مسؤولیت بکن و خودت را در قبال تکلیف الهى محکوم کن. این طور نباشد که خیال کنى آنچه را که بر عهده ات بوده، به تمام و کمال انجام داده اى؛ نه، همیشه خودت را بدهکار و مدیون بدان. این در مورد خدا. آن وقت «انصف الناس من نفسک»؛ داد مردم را هم از خودت بستان؛ یعنى همیشه در قضاوتهاى خودت مردم را حاکم و طلبگار و محِق بدان و خودت را بدهکار. البته این معنایش این نیست که در موردى هم که ظلم بخصوصى به تو دارد مى شود، باز بگویى حق با من نیست؛ نه، این نگاهِ عمومى است. مردم مطالبات دارند، حرف مى زنند، صدایشان بلند مى شود، گاهى سر آدم داد مى کشند؛ فرض بفرمایید در اداره یى جمعى مراجعه مى کنند و حرفى مى زنند؛ اولین فکرى که به ذهنت مى رسد، این نباشد که اینها را تحریک کرده اند تا بیایند علیه من - که هیچ تقصیرى ندارم - جنجال کنند؛ نه، اولین فکر این باشد که اینها مطالبه ى بحقى دارند؛ من مسؤولم ببینم اینها چه مى گویند.

بنابراین هم داد مردم را از خود بستان، هم «من خاصة اهلک»؛ از کسان نزدیک خودت؛ فرزند، برادر و قوم و خویش. «و من لک فیه هوى من رعیتک»؛ اگر در بین مردم قشر و جماعتى هستند که مورد حمایت خاص تو هستند، از آنها هم داد مردم را بگیر. شما به عنوان یک حاکم، یک رئیس یا یک وزیر، وقتى طرفدار قشرى هستید، قهراً به آن قشر امکاناتى تعلق مى گیرد و آن قشر تمکنى پیدا مى کند که همین امکانِ تطاول آنها بر حقوق مردم را به وجود مى آورد؛ پس حواستان باشد.

یک جمله ى دیگر در این فرمانِ بسیار مهم این است که «و لیکن احب الامور الیک اوسطها فى الحق و اعمها فى العدل و اجمعها لرضى الرعیة». فهرست کارهایى که انسان باید انجام دهد، یک چیز طولانى است و به همه ى اینها هم نمى رسد. حضرت مى فرماید: محبوب ترین کارى که مى خواهى انتخاب کنى، اولاً «اوسطها فى الحق» یعنى وسطتر باشد. وسط، یعنى میانه ى افراط و تفریط؛ نه در آن افراط وجود داشته باشد، نه تفریط. حق هم درست همین است؛ هیچ گاه نه در جهت افراط است، نه در جهت تفریط. «اوسطها فى الحق» یعنى به طور کامل در آن رعایتِ حق بشود؛ یعنى دقیقاً در حد وسط بین افراط و تفریط باشد. ثانیاً «و اعمها فى العدل» باشد؛ عدالتى که از آن ناشى مى شود، سطح وسیع ترى از مردم را فرا بگیرد. گاهى ممکن است کارى عادلانه باشد؛ اما کسانى که از این عدل سود مى برند، جماعت محدودى باشند. ممکن است کارى ظلم هم نباشد، کار عادلانه و درستى هم باشد؛ اما دایره ى این کار، محدود باشد. یک وقت نه، انسان دایره ى وسیعى از کار را مورد اهتمام خودش قرار مى دهد و جماعت کثیرى از آن استفاده مى کنند. حضرت مى فرماید این کار پیش تو محبوب تر باشد. محبوب تر بودن هم طبعاً معنایش این است که اگر امر دایر شد بین این کار و یک کار دیگر، این را انتخاب کنى؛ یعنى همان اولویت ها و تقدم هایى که ما همیشه مى گوییم رعایت کنید. این، یکى از ملاک هاى اولویت هاست.

ثانیاً «و اجمعها لرضى الرعیة»؛ دیگر این که کارى که انتخاب مى کنى، رضایت مردم را با خودش داشته باشد. «رعیت» به مردم اطلاق مى شود؛ یعنى کسى که مراعات او لازم است. رعیت چیز بدى نیست. بعضى ها خیال مى کنند رعیت فحش است! رعیت یعنى کسى که مراعاتش لازم است؛ یعنى توده ى مردم و عامه ى مردم. اصطلاح «ناس» و «رعیت» غالباً به قشر سواد مردم گفته مى شود، نه گروههاى خاص. تکیه ى امیرالمؤمنین و پیغمبر و قرآن هم روى همین مجموعه هاى عمومى مردم است؛ همینى که ما عوام مردم مى گوییم؛ یعنى رعیت و توده ى مردم و سواد مردم؛ همین چیزى که خواص خاصِ خرج کنِ امروز با طرح آن در مسائل سیاسى و اجتماعى مخالفند و اسمش توده گرایى و پوپولیسم است. این که جماعت و حزب و گروه و دسته ى خاصى را انتخاب کنید و اینها بشوند محور تصمیم گیرى و محور کار و طبعاً محور خیرات، خیلى خوش خیالى است؛ این که آدم خیال کند جماعت خاصى محور تصمیم گیرى اند، کارها را آنها مى کنند، انتصاب ها را آنها مى کنند؛ اما وقتى نوبت تقسیم غنایم مى شود، خودشان را زاهدانه کنار مى کشند و مى گویند نخیر، بروید بدهید به مردم، دیدیم و تجربه کردیم که این طورى نیست؛ منطقاً هم این گونه نیست. لذاست که در منطق علوى، نگاه و توجه به عامه ى مردم است. گروههاى خاص و قشرهاى خاص و جماعتهایى که اسم خاص و عنوان خاصى پیدا مى کنند و براى خودشان تشخص خاصى به دست مى آورند، مورد اعتبار نیستند؛ نه این که باید به اینها ظلم شود؛ نه، اینها هم مثل بقیه ى مردم تشخصى ندارند؛ از نظر اسلام تعینى ندارند؛ لذا مى گوید: «و اجمعها لرضى الرعیة»؛ باید رضایت عامه ى مردم جلب شود.

بعد حضرت استدلالى دارد که خیلى عجیب و جالب است. مى فرماید: «فان سخط العامة یجحف برضى الخاصة»؛ ملاک و مناط و معیار و میزان کار، رضایت و عدم رضایت عامه ى مردم است. چرا؟ چون اگر عامه ى مردم نارضایى داشته باشند، رضایت و خشنودى گروههاى خاص از تو بکلى پامال مى شود و از بین مى رود. اى بسا جماعتى به اسم روشنفکر و نخبگان سیاسى، طرفدار حکومت و حاکمى هستند، اما عامه ى مردم ناراضى اند؛ این نارضایىِ عمومىِ مردم، خشنودى و رضایت آن جماعت ویژه را لگدمال مى کند و از بین مى برد؛ کمااین که دیدیم همین کار را کردند. عکس این هم صادق است؛ «و انّ سخط الخاصة یغتفر مع رضى العامة»؛ اما اگر مردم را راضى کردى و رضایت عمومى را به دست آوردى، سَخَط و ناخشنودى گروههاى خاص قابل بخشش است؛ یعنى خیلى اهمیتى ندارد و خیلى تأثیرى نمى گذارد؛ بنابراین بروید سراغ راضى کردن عموم مردم. آن وقت حضرت نگاه حکیمانه یى دارد. ما هم در همین مدتهایى که دستمان توى کار بوده، این را واقعاً دیدیم، لمس کردیم. «و لیس احد من الرعیة اثقل على الوالى مؤونة فى الرخاء، و اقل معونة له فى البلاء، و اکره للانصاف، و اسأل بالالحاف، و اقل شکوا عند الاعطاء، و ابطا عذرا عند المنع، و اضعف صبرا عند ملمات الدهر من اهل الخاصة»؛ گروههاى خاص در همه جا مایه ى اذیتند؛ اولاً در وقت رخاء و آسایش و فراوانى، مؤونه شان بر والى از همه بیشتر است؛ توقعاتشان زیاد است؛ فلان چیز را به ما بدهید، فلان امکان را به ما بدهید. هنگام آسایش و راحتى کشور و دولت، که امنیت است و جنگى نیست و مشکلى نیست، بیشترین هزینه را بر حکومت غالباً همین گروههاى خاص دارند. ما روى ضعف خودمان مى گوییم غالباً، اما حضرت نه، به طور مطلق حکم کلى صادر مى کنند: «و اقلّ معونة له فى البلاء»؛ در سختى ها کمترین مقدارِ کمک را اینها مى کنند. مثلاً اگر جنگى پیش مى آید، ناامنى یى پیش مى آید، دشمنى حمله مى کند، از این گروههاى خاص هیچ خبرى نیست؛ کمتر در میدان هستند. «و اکره للانصاف»؛ از همه نسبت به انصاف، ناخشنودتر و کاره ترند؛ از انصاف و عدل و مساوات، بیشتر از همه، اینها بدشان مى آید. «و اسأل بالالحاف»؛ از همه مصرتر در درخواست، اینهایند. البته مردم معمولى هم نامه مى نویسند و چیزى را درخواست مى کنند؛ یک وقت انسان امکان دارد، اجابت مى کند؛ یک وقت هم اجابت نمى کند؛ دیگر دفعه ى دوم و سومى ندارد. اما گروههاى خاص - اینهایى که جزو ویژه خواران سیاسى و اقتصادى اند - اگر چیزى مى خواهند، مثل کنه مى چسبند. الحاف، یعنى الحاح و اصرار. ول نمى کنند تا بالاخره یک چیزى بکنند و ببرند.

«و اقل شکرا عنه الاعطاء»؛ وقتى به آنها چیزى مى دهى، کمترین سپاس را مى گزارند؛ کأنه حقى بوده و باید به آنها مى رسیده؛ هیچ شکرگزارى ندارند. مردم عادى و معمولى نه؛ اگر در فلان گوشه ى محروم مملکت، شما مدرسه ى کوچکى مى سازید، دعا مى کنند، محبت مى کنند، شکرگزارى مى کنند. در مقابل، اگر بهترین امکانات را هم به آن افراد بدهید، کم سپاس ترین هستند.

«و ابطأ عذراً عند المنع»؛ وقتى انسان چیزى به آنها نمى دهد، اگر عذرى هم داشته باشد، اینها عذر را قبول نمى کنند. «و اضعف صبراً عند ملمات الدهر»؛ وقتى مشکلات زمانه پیش مى آید، اینها از همه کم صبرترند. اگر بلاى طبیعى یا بلایاى اجتماعى پیش بیاید، از همه کم صبرتر و نق زن تر اینهایند؛ بى صبرى نشان مى دهند و هى پا به زمین مى کوبند. «و انّما عماد الدّین و جماع المسلمین و العدة للاعداء العامة من الامة»؛ پایه ى دین، توده ى مردمند. این جمله را امیرالمؤمنین دارد مى گوید. این اگر پوپولیسم هم هست، پوپولیسمِ علوى است؛ مورد احترام و تقدیس ماست. «والعدة للاعداء»؛ در مقابلِ دشمن، عُده و امکان و استعداد عبارتند از همین عامه. «فلیکن صغوک لهم و میلک معهم»؛ میل و گرایش عمومى ات به طرف عامه باشد.

البته این که گفتیم «اوسطها فى الحق»، من این نکته را هم تذکر بدهم. پیدا کردن حد وسط با توجه به پیچیدگى هاى مسائل اقتصادى و اجتماعى امروز کار ظریفى است. هنر شما به عنوان وزیر و مدیر این است که بتوانید با ظرافت این کار را انجام دهید، که هم آنچه را که «اعم للعدل» و «اشمل للرضا العامة» و «اوسط الى الحق» است، تأمین شود؛ هم با محاسبات صحیحى که امروز با توجه به پیچیدگى مناسبات اجتماعى و اقتصادى بر انسان تحمیل مى شود، منافاتى پیدا نکند. این ظرافت را حتماً رعایت کنید.

البته نامه ى حضرت خیلى مفصل است؛ لابد آن را دیده اید؛ سالهاست که مرتب به زبان ماها و شماها تکرار مى شود.

یک جمله ى دیگر از این نامه ى مبارک این است: «ثم انظر فى امور عمّالک»؛ کارها و امور کارگزاران خودت را مورد توجه قرار بده. اول، انتخاب کارگزاران است؛ «فاستعملهم اختباراً»؛ با آزمایش آنها را انتخاب کن؛ یعنى نگاه کن ببین چه کسى شایسته تر است. همین شایسته سالارى یى که امروز بر زبان ماها تکرار مى شود، به معناى واقعى کلمه باید مورد توجه باشد. امیرالمؤمنین (علیه السّلام) هم در این جا به آن سفارش مى کنند. «و لا تولهم محاباة و اثرة»؛ نه از روى دوستى و رفاقت کسى را انتخاب کن، که ملاکها را در او رعایت نکنى - فقط چون رفیق ماست، انتخابش مى کنیم - نه از روى استبداد و خودکامگى؛ انسان بگوید مى خواهم این فرد باشد؛ بدون این که ملاک و معیارى را رعایت کند یا با اهل فکر و نظر مشورت کند.

بعد خصوصیات این افراد را ذکر مى کند: اهل تجربه باشند، اهل حیا باشند و ...؛ بعد مى رسد به این جا که «ثم اسبغ علیهم الارزاق»؛ وقتى کارگزار خوبى را انتخاب کردى، زندگى اش را تأمین کن. من همیشه به مدیران مى گویم، در گذشته هم گفته ام، الان هم به آقاى دکتر احمدى نژاد و به شماها مى گویم؛ دائم مأموران و منتخبان خودتان را زیر نظر داشته باشید؛ دائم نگاه کنید و از اینها غافل نشوید. دیده اید که نگهبان ها در شب نورافکن هایى را دائم مى چرخانند و گوشه ها را نگاه مى کنند؛ شما هم همین طور باید به طور دائم امور را زیر نظر داشته باشید و نگاه کنید؛ بنابراین از کار کارگزارانتان غفلت نکنید. «ثم تفقد اعمالهم»؛ یعنى از کارهاى اینها جستجو کن، ببین کار انجام مى دهند یا نه؛ درست انجام مى دهند یا نه؛ آیا تخلفى در کارهایشان وجود دارد یا خیر. «و ابعث العیون من اهل الصدق و الوفاء علیهم»؛ کسانى را که چشم و گوش تو هستند، بگمار تا کارهاى اینها را نگاه کنند. «فأن تعاهدک فى السّر لامورهم حدوة لهم على استعمال الامانة و الرفق بالرعیة»؛ این موجب مى شود که اینها بتوانند امانت را بیشتر حفظ کنند.

بعد مى فرمایند: «فانّ احد منهم بسط یده الى خیانة اجتمعت بها علیه عندک اخبار عیونک»؛ اگر ثابت شد که کسى خیانت کرده - نه این که تا گزارشى رسید، فوراً به آن ترتیب اثر بدهید؛ نه، همه متفق باشند؛ یعنى معلوم باشد و گزارش هاى متواتر و مسلّمى برسد که این شخص خیانت کرده - آن وقت «اکتفیت بذلک شاهداً فبسطت علیه العقوبة فى بدنه و اخذته بما اصاب من عمله»؛ دیگر باید مجازات شود. البته مجازات انواع و اقسامى دارد، شکل هاى گوناگونى دارد، اقتضائات گوناگونى دارد؛ هر طور که اقتضاى مجازات است، عمل شود.

چون نامه مفصل است، مجبوریم انتخاب کنیم. آن جاهایى که به نظرم براى ما لازم تر است، آنها را انتخاب کرده ام. مى فرماید «و ایاک و الاعجاب بنفسک و الثقة بما یعجبک منها»؛ برحذر باش از این که خودشگفتى به سراغ تو بیاید. اعجاب به نفس، یعنى خودشگفتى؛ این که انسان از خودش خوشش بیاید. حضرت مى گویند مواظب باش در این دام نیفتى. انسان گاهى در خودش امتیازاتى مشاهده مى کند - فهم خوبى دارد، قدرت بدنى خوبى دارد، قدرت ذهنى خوبى دارد، اطلاعات وسیعى دارد، بیان ویژه یى دارد، صداى خوشى دارد، جمالى دارد - به مجرد این که دیدید نسبت به خودتان حالت خودشیفتگى وجود دارد - که معنایش این است که با دیدن این امتیازات، عیوب را در کنارش نمى بینید - بدانید که این خطر است؛ این همان چیزى است که مى فرمایند برحذر باش. ممکن است شما بگویید من این امتیاز را در خودم مى بینم، حالا چه کار کنم؟ بالاخره من مثلاً در میان این همه جمعیت شاگرد اول فلان دوره ى تحصیلى شده ام یا در فلان کار اساسى امتیاز برجسته یى به دست آورده ام؛ چه کار کنم؟ این امتیاز را نبینم؟ نه، این امتیاز را ببینید؛ اما آن نقض ها و عیبها و کمبودها و نقاط بسیار منفى یى هم که در خودتان هست، در کنارش ببینید. آنچه انسان را شیفته ى خودش مى کند، جمع بندى انسان است. ما نقاط خوب خود را مى بینیم، اما نقاط نفرت انگیز و بد و زشت را مشاهده نمى کنیم؛ لذا جمع بندى ما مى شود جمع بندىِ انسانى که شیفته ى خودش هست؛ این اشکال دارد. بنابراین ما باید ضعفها را هم در کنار نقاط قوت ببینیم. «و ایاک و الاعجاب بنفسک و الثقة بما یعجبک منها»؛ به آن چیزى که در وجود تو هست و تو را شیفته ى خودت مى کند، اعتماد نکن؛ یعنى حتماً باور نکن که این نقطه ى امتیاز در تو وجود دارد. گاهى انسان خیال مى کند نقطه ى برجسته یى در او وجود دارد؛ در صورتى که تصور و توهم است؛ چون خودش را با آدم سطح پایینى مقایسه کرده، و به خودش نمره داده؛ در حالى که اگر با افراد دیگرى مقایسه مى شد، اصلاً نمره ى خوبى نمى گرفت. بنابراین خیلى هم اطمینان نکن به آنچه در خود مى بینى.

«وحب الاطراء»؛ از علاقه ى به ستایش شدن از طرف دیگران بر حذر باش. «فأن ذلک من اوثق فرص الشیطان فى نفسه لیمحق ما یکون من احسان المحسنین»؛ این که انسان دوست داشته باشد او را ستایش کنند، از بهترین فرصتهاى شیطان است که از آن بهره مى برد؛ مى آید احسان محسنین را از بین مى برد؛ یعنى آن نیکوکارى ها و زیبایى ها و آرایش هاى معنوى و روحى را از شما سلب مى کند.

دنبال این، باز فقره ى مهم دیگرى است که مى فرمایند: «ایّاک و المنّ على رعیتک باحسانک»؛ سر مردم منت نگذارید و بگویید ما این کارها را براى شماها کرده ایم. وظیفه بوده، انجام داده اید. اگر انجام داده باشید، وظیفه تان را انجام داده اید؛ منتى سر مردم نگذارید. «او التزیّد فیما کان من فعلک»؛ کارهایى را که انجام داده اید، بزرگنمایى نکنید. گاهى انسان کارى را انجام مى دهد، بعد در ستایش آن کار خیلى مبالغه مى کند؛ چندین برابرِ آنچه حقیقت کار است. «او ان تعدّهم فتتبع موعدک بخلفک»؛ خلف وعده هم با مردم نکنید. آنچه به مردم وعده مى دهید، اصرار داشته باشید که آن را انجام دهید؛ یعنى خودتان را گردنگیر آن وعده بدانید. این طور نباشد که بگوییم نشد که نشد؛ چه کار کنیم؛ نه، اصرار کنید. البته یک وقت انسان به اضطرار برخورد مى کند، آن بحث دیگرى است؛ اما تا آن جایى که توان و قدرت در شما هست، تلاش کنید وعده یى را که به مردم دادید، عمل کنید و منت هم نگذارید. «فانّ المنّ یبطل الاحسان و التّزیّد یذهب بنور الحق»؛ منت، احسان را باطل مى کند و بزرگنمایى نور حق را از بین مى برد. «و الخلف یوجب المقت عنداللَّه و النّاس»؛ خلف وعده موجب مى شود انسان، هم از چشم مردم بیفتد و هم از نظر خداى متعال. «و ایّاک و العجلة بالامور قبل اوانها»؛ در کارها پیش از موعد عجله نکنید و شتابزدگى به خرج ندهید. امیرالمؤمنین در خطبه ى دیگرى، عجله کردن و پیش از موعد کار را انجام دادن، تشبیه مى کنند به چیدن میوه قبل از رسیدن خودش. مى فرمایند کسى که میوه را قبل از اوان چیدنش مى چیند، مثل کسى است که براى دیگران زراعت کرده؛ یعنى خودش هیچ سودى نمى برد. شما اگر در زمینى که مال دیگرى است، تخمى بپاشید، سودش را او مى برد؛ شما هیچ سودى نمى برید. بذرى که داخل ملک خودتان مى کارید و نهالى که آن جا مى نشانید و زحمتش را مى کشید، اگر میوه هم داد، لیکن میوه را قبل از آن که برسد و قابل استفاده بشود، چیدید؛ در واقع همه ى زحمات خودتان را به هدر داده اید. عجله و قبل از اوان به کارى دست زدن را حضرت در آن بیان مطرح مى کنند. این جا هم که مى فرمایند عجله نکن، «او التّسقط فیها عند امکانها»؛ تسقط هم نکن. تسقط، یعنى اهمال و کوتاهى کردن و کار را به تعویق انداختن. پس عجله و اهمال کارى هم ممنوع. «او اللجاجة فیها اذا تنکّرت»؛ وقتى معلوم شد کار غلط است، روى آن پافشارى و لجاجت نکن؛ مثلاً ما ایده یى را مطرح کردیم و استدلال کردیم و دنبالش هم رفتیم و زحمت هم کشیدیم، اما کسانى مخالفت کردند و ما هم گفتیم نه و پیش رفتیم؛ حالا رسیدیم به جایى که دیگر واضح شد غلط است؛ این جا حرفتان را پس بگیرید؛ هیچ اشکالى ندارد. پس لجاجت به خرج ندهید؛ اگر «اذا تنکّرت»؛ وقتى منکر بودن آن واضح شد. «او الوهن عنها اذا استوضحت»؛ آن جایى که معلوم شد لازم است این کار انجام بگیرد، انسان نباید کوتاهى کند.

یک جمله هم راجع به این شبها و روزها عرض کنیم. من مى خواهم به شما برادران و خواهران عرض کنم، این که مى گویند ماه رمضان، ماه ضیافت الهى است و سفره ى ضیافت الهى پهن است، محتویات این سفره چه چیزهایى است؟ محتویات این سفره که من و شما باید از آن استفاده کنیم، یکى اش روزه است؛ یکى اش فضیلت قرآن است - قرآن را گذاشتند در این سفره ى با فضیلتِ زیاد، بیش از ایام دیگر؛ و به ما گفتند که تلاوت قرآن کنید - یکى اش همین دعاهایى است که مى خوانیم؛ «یا على و یا عظیم»، دعاى افتتاح، دعاى ابوحمزه؛ اینها همان مائده هایى است که سر این سفره گذاشته شده. بعضى هستند که وقتى از کنار سفره رد مى شوند، این قدر حواسشان پرت است و متوجه ى جاهاى دیگرند که اصلاً سفره را نمى بینند. داریم کسانى را که اصلاً سفره ى ماه رمضان را نمى بینند؛ یادشان نیست که ماه رمضانى آمد و رفت. بعضى هستند که سفره را مى بینند، اما به خاطر همان سرگرمى ها و اشتغال، وقت ندارند سر این سفره بنشینند؛ مى خواهند سراغ یک سرگرمى بروند؛ کار دیگرى دارند - دنبال دکان، دنبال کار، دنبال دنیا، دنبال شهوات - مجال این که سر این سفره بنشینند و از آن بهره ببرند، ندارند. بعضى دیگر هم هستند که نه، سر سفره مى نشینند، سفره را مى بینند، قدرش را هم مى دانند؛ لیکن آدمهاى خیلى قانعى اند؛ به کم قناعت مى کنند؛ لقمه یى برمى دارند و مى روند؛ نمى نشینند پاى سفره، خودشان را بهره مند و سیراب کنند و از آنچه در سفره هست، خود را محظوظ کنند؛ لقمه ى مختصرى برمى دارند و مى روند. بعضى هستند که احساس بى میلى مى کنند؛ یعنى اشتهایشان تحریک نمى شود؛ به خاطر این که غذاى پوچِ بیهوده یى را خورده اند و پاى سفره ى ضیافتى که رنگین و جذاب و مقوى است، اصلاً اشتها ندارند. بعضى هم هستند که نه، در حد اشتها - که اشتهاشان هم زیاد است - از این سفره استفاده مى کنند و واقعاً سیر نمى شوند؛ چون مائده، مائده ى معنوى است. تمتع به این مائده، فضیلت است؛ چون فتوح و انفتاح و تعالى روح انسانى است، هر چه انسان از این مائده بیشتر استفاده کند، روح انسان تعالى بیشترى پیدا مى کند و به هدف خلقت نزدیکتر مى شود. این، غیر از موائد جسمانى است. مائده ى جسمانى براى رفع نیازى است که بشود انسان بدن را راه ببرد. زیاده روى در آن، یک اشتباه و خطاست؛ یک غلط است. در مائده ى روحى و معنوى این طور نیست؛ چون اصلاً خلقت ما براى تعالى معنوى و تعالى روحى است. مائده ى روحى چیزى است که این تعالى را براى ما امکان پذیر، تسهیل و محقق مى کند. بنابراین هر چه بیشتر بتوانیم استفاده کنیم، باید بکنیم. بندگان مؤمن و مخلصى که ما اسمهاى اینها را شنیده ایم، حتى وقتى کارهاى اینها را براى ما نقل مى کنند، براى ما درست مفهوم نیست؛ اما واقعاً شگفت آور است. دو سه ساعت به اذان صبح بیدار شوند و شبهاى ماه رمضان اشک بریزند. نقل مى کنند مرحوم آمیرزا جواد آقاى ملکى وقتى بیدار مى شد، سر حوض آب مى نشست تا وضو بگیرد، به آب نگاه مى کرد، دعا مى خواند و گریه مى کرد و تضرع مى کرد؛ آب برمى داشت روى صورتش مى ریخت، گریه و تضرع مى کرد؛ به آسمان نگاه مى کرد، دعا مى خواند، گریه و تضرع مى کرد؛ تا وقتى که بیاید سر سجاده بایستد و آن نماز شب و آن تهجد پُرفیض و پُرحال و پُرطراوت را با عشق و شور انجام بدهد. مرحوم حاج میرزا على آقاى قاضى هم همین طور بود. از ماه رمضانش، روزه اش، توجهش، تذکرش، نمازش، حکایتهایى نقل مى کنند. این چیزها براى ما واقعاً درست مفهوم نیست؛ منتها خط روشنى را به ما نشان مى دهد و ما باید حداکثر استفاده را بکنیم.

دوستان سعى کنند در همه ى اوقات - بخصوص در ماه رمضان - تلاوت قرآن را از یاد نبرند. قرآن نباید از زندگى تان حذف شود. تلاوت قرآن را حتماً داشته باشید؛ هر چه ممکن است. تلاوت قرآن هم با تأمل و تدبر اثر مى بخشد. تلاوت عجله یى که همین طور انسان بخواند و برود و معانى را هم نفهمد یا درست نفهمد، مطلوب از تلاوت قرآن نیست؛ نه این که بى فایده باشد - بالاخره انسان همین که توجه دارد این کلام خداست، نفس این یک تعلق و یک رشته ى ارتباطى است و خود همین هم مغتنم است و نباید کسى را از این طور قرآن خواندن منع کرد لیکن تلاوت قرآنى که مطلوب و مرغوب و مأمورٌبه است، نیست. تلاوت قرآنى مطلوب است که انسان با تدبر بخواند و کلمات الهى را بفهمد، که به نظر ما مى شود فهمید. اگر انسان لغت عربى را بلد باشد و آنچه را هم که بلد نیست، به ترجمه مراجعه کند و در همان تدبر کند؛ دو بار، سه بار، پنج بار که بخواند، انسان فهم و انشراح ذهنى نسبت به مضمون آیه پیدا مى کند که با بیان دیگرى حاصل نمى شود؛ بیشتر با تدبر حاصل مى شود؛ این را تجربه کنید. لذا انسان بار اول وقتى مثلاً ده آیه ى مرتبط به هم را مى خواند، یک احساس و یک انتباه دارد؛ بار دوم، پنجم، دهم که همین را با توجه مى خواند، انتباه دیگرى دارد؛ یعنى انسان انشراح ذهن پیدا مى کند. هرچه انسان بیشتر انس و غور پیدا کند، بیشتر مى فهمد؛ و ما به این احتیاج داریم.

عزیزان من! کسانى که پایشان لغزید، خیلى از مواردش را که ما دیدیم، ناشى بود از عدم تعمق در امر دین و معارف اسلامى؛ شعائرى بود، شعارهایى بود، احساساتى بود، بر زبانشان بود، اما در دلشان عمق نداشت. لذا در گذشته ما کسانى را دیدیم که آدمهاى خیلى تند و داغ و پُرشورى هم بودند، بعد صدوهشتاد درجه وضع اینها عوض شد. سالهاى اول انقلاب کسانى بودند - من با خصوصیات، آدمهایش را مى شناسم؛ یعنى کلیات نیست - که افرادى مثل شهید بهشتى را راحت و صریح از نظر انقلابى بودن و فهم درستش از انقلاب و از راه امام، نفى مى کردند. بعد از گذشت مدتى، مشى اینها آن چنان شد که مبانى انقلاب و نظام را انکار کردند! بعضى از آنها که آدمهاى با انصاف ترى بودند، صریحاً، و بعضى شان ملتویاً و مزوراً انکار کردند. آدمهاى بى انصاف ترشان اینها هستند، که به یک معانى یى هم تظاهر مى کنند؛ اما باطنشان این طور نیست. این به خاطر این بود که اینها عمق نداشتند. البته این یکى از عوامل است؛ یک عامل هم شهوات و دنیاطلبى و امثال اینهاست که کسانى را هم که عمق دارند، منحرف مى کند. بسیار کسانى بودند که عمق نداشتند. یکى از راههایى که این عمق را در اعتقادات انسان، در مبانى فکرى انسان، در روح انسان، در ایمان انسان ایجاد مى کند، انس با قرآن است. بنابراین در زندگى حتماً قرآنِ با تدبر را در نظر داشته باشید و نگذارید حذف شود.

یکى هم این دعاهاست. در دعاهاى معتبر خیلى معارف وجود دارد که انسان اینها را در هیچ جا پیدا نمى کند؛ جز در خود همین دعاها. از جمله ى این دعاها، دعاهاى صحیفه ى سجادیه است. در منابع معرفتى ما چیزهایى وجود دارد که جز در صحیفه ى سجادیه یا در دعاهاى مأثور از ائمه (علیهم السّلام) انسان اصلاً نمى تواند اینها را پیدا کند. این معارف با زبان دعا بیان شده. نه این که خواستند کتمان کنند؛ طبیعت آن معرفت، طبیعتى است که با این زبان مى تواند بیان شود؛ با زبان دیگرى نمى تواند بیان شود؛ بعضى از مفاهیم جز با زبان دعا و تضرع و گفتگو و نجواى با پروردگار عالم اصلاً قابل بیان نیست. لذا ما در روایات و حتّى در نهج البلاغه از این گونه معارف کمتر مى بینیم؛ اما در صحیفه ى سجادیه و در دعاى کمیل و در مناجات شعبانیه و در دعاى عرفه ى امام حسین و در دعاى عرفه ى حضرت سجاد و در دعاى ابوحمزه ى ثمالى از این گونه معارف، فراوان مى بینیم. از دعاها غفلت نکنید؛ به دعاها بپردازید. دعا هم بکنید. شما بارهاى سنگینى بر دوش دارید؛ دشمنهاى زیادى هم دارید؛ مخالفان زیادى هم دارید؛ دولت اسلامى همیشه همین طور بوده. از اول انقلاب دولت هاى ما، بخصوص وقتى که تازه نفس اند - این دولت شعارهاى صریحِ روشنى هم در دلبستگى به مبانى انقلاب دارد، دیگر بیشتر - مخالفانى دارند؛ هم مخالفان بیرونى، هم مخالفان داخلى. جوّسازى مى کنند، شایعه پراکنى مى کنند، منفى بافى مى کنند، دروغ پخش مى کنند، احیاناً در صحنه ى عمل و در کارهاى میدانى کارشکنى مى کنند. مقابله ى با این مخالفتها یک مقدار عزم و تصمیم قاطع و جدّ در عمل و خسته نشدن و دنبال کار را گرفتن مى خواهد؛ یک مقدار هم توسل و توجه و تضرع و از خدا کمک خواستن لازم دارد. اگر از خداى متعال استمداد و استعانت کنیم، روح خستگى ناپذیرى را در ما به وجود خواهد آورد. یکى از نعمتهاى بزرگ خدا این است که آدم خسته نشود و حوصله اش سر نرود. در راههاى طولانى گاهى انسان قوّه هم دارد؛ زانو و پاها اصلاً خسته نشده؛ اما آدم از حرکت، خسته ى روحى مى شود. این خستگى روحى، انسان را از رسیدن به اهداف باز مى دارد. براى این که این خستگى روحى پیش نیاید - که از خستگى جسمى گاهى خطرش هم بیشتر است - استمداد از پروردگار، توکل به خدا و امیدوارى به کمک الهى لازم است؛ این را از دست ندهید و این را داشته باشید. من و شما پیش خداى متعال عزیزتر نیستیم از کسانى که قبل از ما بودند و از کسانى که بعد از ما خواهند آمد؛ مگر این که عملمان خوب باشد و تقوایمان بیشتر از آنها باشد؛ این را توجه داشته باشید. اگر تقواى بیشترى به خرج دادیم، از خودمان بیشتر مراقبت کردیم، بهتر کار کردیم، بهتر به وظایفمان عمل کردیم، به قانون بیشتر احترام گذاشتیم و در جهت این اهداف، بیشتر پیش رفتیم، پیش خداى متعال عزیزتر خواهیم بود؛ اما بدون آن، نخیر. باید تلاشمان را در این جهت متمرکز کنیم. مواظب باشیم در دامهایى که دیگران افتادند، ما نیفتیم. هر کس در آن دامها بیفتد، همان بلاها و همان عواقب برایش متصور است؛ لذا فرقى بین ما و آنها نیست.

پروردگارا! آنچه را گفتیم و شنیدیم، براى خودت و در راه خودت و مقبول و مرضى خودت قرار بده؛ آنها را در دل ما - در درجه ى اول، دل خود من که گوینده ى این حرفها بودم، بعد هم در دل دوستان عزیزى که حضور دارند - مؤثر و کارگر بفرما؛ ان شاءاللَّه این روزها و این ساعات را مایه ى خیر و نفع ما در قیامت قرار بده و مایه ى حسرت ما در قیامت قرار مده. پروردگارا! قلب مقدس ولى عصر (ارواحنافداه) را از ما راضى و خشنود کن؛ روح مطهر امام بزرگوار را از ما راضى و خشنود کن؛ ارواح مطهر شهداى عزیز و گرانقدر انقلاب اسلامى را از ما و رفتار ما و عمل ما راضى و خشنود بفرما.

والسّلام علیکم و رحمةاللَّه و برکاته

 

6 شهریور 1385

http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=contentShow&id=2930

 

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز همزمان با هفته دولت در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت، ضمن اشاره به رویکردهای اصولگرایانه در کشور و تبیین شاخص های اصولگرایی، دوره کنونی را به لحاظ انطباق شعارها و اهداف دولت با مبانی انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره)، اعتماد مردم به دولت، و همچنین ابهت و عظمت کم سابقه بین المللی ملت ایران و نظام اسلامی، دوره ای استثنایی خواندند و تصریح کردند: دولت باید با حداکثر استفاده از این شرایط در جهت تحقق اهداف و شعارهای اعلام شده حرکت کند و وظیفه همه دلسوزان انقلاب و نظام اسلامی نیز کمک و یاری دولت است.

رهبر انقلاب اسلامی با تبریک سوم شعبان سالروز میلاد حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و همچنین گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر، تلاش بی وقفه برای خدمت به مردم را از نکات برجسته دولت نهم و به ویژه شخص رئیس جمهور دانستند و در بیان شاخص های اصولگرایی به عدالت گستری و عدالت خواهی اشاره کردند و افزودند: تحقق عدالت بسیار دشوار و نیازمند مقدمات فراوان است، که از جمله آنها در نظر گرفتن عدالت جغرافیایی و طبقاتی، عدالت در مسائل اقتصادی و فرهنگی، عدالت در جایگزین شدن افراد و اعطای مسئولیتها، و عدالت در قضاوتها است.

ایشان با تأکید بر اینکه کشور در شرایط کنونی بدلیل شکاف طبقاتی به ارث رسیده از دوران سیاه رژیم گذشته، به عدالت اقتصادی بیش از دیگر موارد نیازمند است خاطرنشان کردند: البته اجرای عدالت باید بصورت معقول و در چارچوب مورد نظر اسلام باشد.

حضرت آیت الله خامنه ای انس با خدا و قرآن، فسادستیزی و سلامت اعتقادی و اخلاقی مسئولان، اعتزاز به اسلام و نهراسیدن از بیان صریح جهت گیریهای اسلامی، ساده زیستی و مردم گرایی، تواضع و گرفتار غرور نشدن، اجتناب از اسراف، خردگرایی و حکمت در تصمیم گیری و عمل، مسئولیت پذیری و پاسخگویی، و اهتمام به علم و پیشرفت علمی را از دیگر شاخص های اصولگرایی بیان کردند و افزودند: سعه صدر و تحمل مخالف، اجتناب از هوای نفس شخصی و گروهی، شایسته سالاری، نظارت بر عملکرد زیر مجموعه، تلاش بیوقفه برای خدمت، قانونگرائی، و شجاعت و قاطعیت در بیان و اِعمال حق نیز از شاخص های اصولگرایی محسوب می شوند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به گذشت یکسال از فعالیت دولت نهم و تأکید رئیس جمهور برای ارزیابی عملکرد یکساله دولت افزودند: در این ارزیابی باید نقاط قوت و ضعف بدون تعصب و با استفاده از نظرات افراد دلسوز مورد داوری قرار گیرند و متناسب با عملکرد هر بخش اقدام شود.

ایشان با تأکید بر لزوم مشخص شدن اولویت های کاری دولت و تمرکز بر آن اولویت ها، سند چشم انداز بیست ساله را سیاستهای مورد تأیید خواندند و تصریح کردند: سیاستهای سند چشم انداز باید در جهت گیریها و برنامه های دولت لحاظ شود.

حضرت آیت الله خامنه ای، با توصیه به همراه کردن سرعت در کارها با دقت و پرهیز از شتاب زدگی و همچنین تدبیر و درایت در تصمیم گیریها، سفرهای استانی رئیس جمهور و دولت را سفرهای پربرکت و امیدبخش برای مردم دانستند و تأکید کردند: باید با پیگیری و نظارت جدی تلاش شود تا وعده هایی که در این سفرها به مردم داده می شود به مرحله عمل برسد.

ایشان با اشاره به محدودیت امکانات و منابع مالی کشور، در کنار مطالبات متراکم مردم افزودند: در مواردی که امکان برآورده شدن خواسته های مردم نیست باید صادقانه به آنان گفته شود تا به توقعات مردم دامن زده نشود و با توجه به اعتماد مردم به دولت، قطعاً مورد قبول آنان قرار خواهد گرفت.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر لزوم اهتمام به طرحها و اقدامات بلندمدت در کنار توجه به مشکلات و مسائل جاری، و همچنین استفاده از نظرات کارشناسان صادق و مؤمن در همه کارها، تعامل و هماهنگی سه قوه را ضروری دانستند و افزودند: در تعامل قوا ملاک قانون اساسی و وظایف و اختیارات مشخص شده در این میثاق ملی است.

حضرت آیت الله خامنه ای، تعامل با نخبگان همفکر و با اخلاص، استفاده از ظرفیت مدیریتی کشور، و سالم سازی دستگاه عظیم اداری و دیوانی را از نکات ضروری برشمردند و تأکید کردند: با توجه به ابلاغ سیاستهای کلی اصل 44 بویژه بندهای الف و ب، دولت باید تا آنجا که امکان پذیر است از تصدی گری خود به جز در وظایف حاکمیتی بکاهد و از ورود به تصدی گریهای جدید پرهیز کند.

ایشان ارائه مدل مشخص تمرکز زدایی براساس آمایش سرزمین و خصوصیات قومی و اقلیمی، پیگیری جدی مبارزه با فساد و برخورد بی مهابا و همراه با تدبیر با تخلفات و فساد مالی، حفظ سرمایه های ملی بویژه منابع طبیعی و پرهیز از سطحی نگری و عوام گرایی در مسائل فرهنگی را از دیگر نکاتی دانستند که باید مورد توجه دولت قرار گیرد.

رهبر انقلاب اسلامی لازمه پیشرفت علمی را توجه بیش از پیش به بودجه تحقیقات و پژوهشهای علمی دانستند و تأکید کردند: باید میزان بودجه تحقیقاتی از تولید ناخالص ملی مطابق آنچه که در برنامه چهارم لحاظ شده، رشد داشته باشد ضمن آنکه راه اندازی بنیاد نخبگان و دفتر ارتباط علم و صنعت و همچنین تقویت صندوق حمایت از پژوهشگران باید با سرعت مورد اهتمام بیش از پیش قرار گیرند.

ایشان درخصوص عملکرد سیاست خارجی دولت، لزوم حفظ تحرک موجود در دیپلماسی کشور و هماهنگی فعالیتهای اقتصادی بین المللی با دستگاه دیپلماسی را ضروری خواندند و خاطرنشان کردند: این تحرک دیپلماسی باید همواره جهت دار، پخته و اثرگذار باشد.

حضرت آیت الله خامنه ای همچنین با اشاره به اقدامات خوب اقتصادی دولت از جمله، طرح واگذاری سهام عدالت، تسریع در اجرای طرحهای نیمه تمام، در نظر گرفتن عدالت در اعطای تسهیلات بانکی و تأسیس صندوق مهر امام رضا (ع) تأکید کردند: باید این اقدامات خوب با شکلی هنرمندانه و قابل فهم برای مردم تشریح شوند.

در این دیدار آقای احمدی نژاد رئیس جمهور با تبریک میلاد حضرت امام حسین (ع) و گرامیداشت یاد و خاطره شهید رجایی و شهید باهنر بعنوان الگوهای مدیریت انقلابی و ا سلامی، به جهت گیریهای دولت نهم بویژه عدالت گستری اشاره کرد و افزود: طرح توزیع سهام عدالت، ساماندهی منابع بانکی، کاهش سود بانکی، شفاف سازی اقدامات دولت، حمایت از سرمایه گذاری مردمی و مهار سرمایه گذاری دولتی، پیگیری واگذاری بخشهای دولتی براساس ابلاغیه سیاستهای کلی اصل 44، توزیع عادلانه منابع مالی برای همه نقاط کشور و حضور دولت در همه مناطق از اقداماتی بوده که در جهت تحقق شعار عدالت گستری دولت نهم انجام گرفته است.

وی، تلاش برای برقراری رابطه محبت آمیز میان مردم و دولت، پرهیز از ورود به دعواها و جنجال های سیاسی، تلاش برای حفظ وحدت و یکپارچگی، تأکید بر خدمت رسانی به مردم، و تقویت روحیه خودباوری و فضای ایمانی و آرمانی در کشور، را از سیاستهای دولت در چارچوب مهرورزی برشمرد و گفت: دولت نهم در عرصه سیاست خارجی با پایبندی جدی بر اصول نظام بدنبال حفظ عزت و اقتدار ملت ایران است.

آقای احمدی نژاد حمایت از فعالیتهای علمی و پیشرفت در عرصه های مختلف علم و فناوری، تسریع در فعالیتهای عمرانی، اصلاح جهت گیریهای آموزشی، توجه به اشتغال، ازدواج و مسکن جوانان، تمرکززدایی از تهران، کاهش هزینه های غیرضرور، حمایت از تولیدات داخلی، حمایت از سرمایه گذاری خارجی و حمایت از صادرات غیرنفتی را از دیگر جهت گیریهای دولت برشمرد و افزود: دولت در یکسال گذشته ضمن تلاش برای کاهش تورم، در بخش مسکن روستایی و شهری نیز اقدامات خوبی را آغاز کرده است.

رئیس جمهور همچنین از حمایتهای مقام معظم رهبری از دولت نهم قدردانی کرد.

در این دیدار همچنین آقایان دانش جعفری وزیر امور اقتصادی و دارایی، شیبانی رئیس کل بانک مرکزی، میرکاظمی وزیر بازرگانی، سعیدی کیا وزیر مسکن و شهرسازی، زاهدی وزیر علوم و فناوری، جهرمی وزیر کار و امور اجتماعی، و طهماسبی وزیر صنایع و معادن گزارشی از عملکرد دولت در بخشهای مختلف ارائه کردند.

در پایان این دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت نماز ظهر و عصر را به امامت حضرت آیت الله خامنه ای اقامه کردند.

 

 

 

9 مهرماه 1385

http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=contentShow&id=2947

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت ضمن بیان فرازهایی از فرمان حضرت امیرالمؤمنین (ع) به مالک اشتر درخصوص چگونگی برخورد و رفتار حاکمان و مسئولان با عامه مردم، تأکید کردند: مهمترین وظیفه مسئولان خدمت به مردم است زیرا فلسفه وجودی حکومت در اسلام، انجام امور مردم و خدمت رسانی به آنان است.

ایشان عشق ورزی و محبت واقعی به مردم و رفتار همراه با لطف و محبت با آنان را از وظایف اصلی مسئولان نظام اسلامی دانستند و افزودند: مسئولان در برخورد با لغزشهای احتمالی مردم باید همواره با عفو و گذشت برخورد نمایند.

رهبر انقلاب اسلامی، چشم پوشی از خطاهای قابل اغماض مردم را متفاوت از برخورد با قانون شکنان و گروهها و باندهای خاص منفعت جو و قدرت طلب دانستند و تصریح کردند: منفعت عامه مردم بر منفعت گروههای خاص مقدم است و اغماض از خطاها و سودجویی های این گروهها و باندها ظلم و بی عدالتی است.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه حاکمان و مسئولان بدلیل قدرت سیاسی و مالی بیش از دیگران در معرض خطر هستند و باید همواره مراقب خود باشند، درخصوص چگونگی شکل گیری قضاوت مردم نسبت به عملکرد دولتها و مسئولان خاطرنشان کردند: مردم همواره نقاط خاصی از عملکرد دولتها و مسئولان همچون کفایت، قدرت دفاع از هویت ملی، امانتداری و ارتباط با مردم را مورد قضاوت قرار می دهند که این مسئله باید بعنوان یک ملاک و عبرت، مورد نظر دولت ها و مسئولان باشد زیرا همان قضاوتها در مورد آنان نیز تکرار خواهد شد.

ایشان با اشاره به جهت گیریهای دولت نهم برای خدمت به مردم افزودند: در شرایط کنونی که ارزشهای دینی و انقلابی، مردمی بودن، و رعایت خیر و صلاح مردم از جهت گیریهای اصلی دولت بشمار می روند، بهترین فرصت برای خدمت به مردم به وجود آمده که باید از این فرصت با همه توان بهره بُرد.

حضرت آیت الله خامنه ای لازمه استفاده از همه توان برای خدمت به مردم را دوری از مسائل حاشیه ای و دسته بندیهای سیاسی و خطی دانستند و افزودند: ضمن به کارگیری توان مضاعف برای حل مشکلات مردم باید آنان را نیز در جریان اقدامات دولت قرار داد تا امید مردم بیش از پیش افزایش یابد.

رهبر انقلاب اسلامی، بررسی مشکلات مردم و سرعت بخشیدن برای برطرف کردن آنها را یادآور شدند و خاطرنشان کردند: در هفته های اخیر مسئله گرانی و افزایش قیمت ها به مردم به ویژه قشرهای کم درآمد فشار زیادی وارد کرده است که دولت و مسئولان اقتصادی باید ضمن بررسی علل این مسئله، در جهت برطرف کردن آنها تلاش کنند.

در این دیدار آقای احمدی نژاد رئیس جمهور در سخنانی با اشاره به پیگیریها و تأکیدهای فراوان رهبر معظم انقلاب اسلامی در سالهای گذشته برای ترویج فرهنگ عدالت و تحقق آن گفت: عدالت مهمترین رکن برپایی جامعه اسلامی و تضمین کننده شکوفایی استعدادها و زمینه ساز پیشرفت، توسعه و امنیت پایدار است و دولت نهم یکی از اهداف اصلی خود را پیگیری اجرای عدالت و پافشاری بر آن قرار داده است.

در پایان این دیدار نماز جماعت مغرب و عشا به امامت حضرت آیت الله خامنه ای اقامه شد و سپس رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت روزه خود را به همراه رهبر انقلاب اسلامی افطار کردند.

 

4 شهریور 86

http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=contentShow&id=3083

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز در دیدار رئیس جمهور و هیأت دولت، پایبندی دولت نهم به اصول و ارزشها، عدالت خواهی، شوق خدمت به مردم، پرکاری و تلاش، شجاعت و قاطعیت، برخورداری از «روحیه تحول گرایی و اصلاح حقیقی» و ایستادگی در برابر زیاده طلبی های استکبار را از ویژگیهای برجسته دولت آقای احمدی نژاد برشمردند و با توصیه به دولت برای توجه بیشتر به برخی مسائل تأکید کردند: خدمت به مردم، توفیق بزرگی است که باید با تلاش و فعالیت گسترده تر، شکر حقیقی آن را به جا آورد.

ایشان با تبریک ایام شعبانیه به ویژه میلاد پرنوید حضرت ولیعصر (عج)، امید و عدالت را دو خصوصیت برجسته عید نیمه شعبان خواندند و با اشاره به تلاش دولت برای تحقق آرزوها و امیدهای برخاسته از نیمه شعبان افزودند: جامعه بشری و ملت ایران تشنه امید و عدالت است و دولت نهم نیز با بلند کردن پرچم عدالت، در دلهای ملت امید ایجاد کرده است و به همین علت مصادف شدن هفته دولت و ایام نیمه شعبان، دلنشین و با معناست.

حضرت آیت الله خامنه ای با گرامیداشت یاد شهیدان رجایی و باهنر افزودند: آن دو بزرگوار نیز برای تحقق خصوصیات نیمه شعبان یعنی امید و عدالت و با عشق به ارزشهای انقلاب، فعالیت می کردند و باید هفته دولت را با یاد آنها گرامی داشت.

رهبر انقلاب با اشاره به گذشت 2 سال از آغاز فعالیت دولت نهم، زودگذر بودن فرصت خدمت به مردم را نوعی درس و عبرت دانستند و به همه مسئولان توصیه کردند: هیچ لحظه ای را برای فعالیت در راه خدا و خدمت به مردم از دست ندهید.

ایشان در تبیین شاخصهای دولت، پایبندی به اصول و ارزشها را بسیار مهم برشمردند و خاطرنشان کردند: پایبندی انقلاب اسلامی به همان شعارها و اصول اولیه، پدیده ای بی نظیر است که در هیچیک از انقلابهای جهان وجود نداشته است و علت استمرار خصومتهای سلطه گران نیز همین ویژگی ممتاز نظام اسلامی است.

حضرت آیت الله خامنه ای در همین زمینه افزودند: البته در برخی دوره ها، غبارهایی برروی اصول انقلاب نشسته اما اصول و مبانی انقلاب، امروز زنده تر و برجسته تر از همیشه در قول و عمل دولت مطرح و پیگیری می شود و فضای اصولگرایی و وفاداری به مبانی انقلاب و امام را بر جامعه حاکم کرده است.

ایشان پیگیری عدالت را از دیگر شاخص های بسیار برجسته دولت نهم برشمردند و خاطرنشان کردند: حرکت در «وادی طولانی – دشوار و پرخطر عدالت»، طبعاً در کوتاه مدت به همه نتایج مورد نظر نمی رسد اما جهت گیری عدالت طلبانه و همین قدمهایی که دولت در این مسیر برمی دارد بسیار با ارزش است و باید این حرکت را با همه قوا، ادامه و گسترش داد.

رهبر انقلاب اسلامی، پرکاری و تلاش بی وقفه را از دیگر خصوصیات دولت دانستند و با اشاره به شجاعت و قاطعیت دولت نهم افزودند: کار عظیم و بسیار خوبِ مدیریت مصرف سوخت، قدم اول در راه هدفمند کردن یارانه هاست که باید با اتخاذ تصمیمات مناسب دیگر، این هدف پیگیری شود.

ایشان با قدردانی از حاکم بودن روحیه «تحول گرایی، نوآوری و اصلاح» بر دولت افزودند: اصلاح واقعی «یعنی ایجاد تغییرات اساسی و ساختاری در جهت صلاح»، و دولت نهم به این کار همت گماشته است.

حضرت آیت الله خامنه ای، ایستادگی در برابر زیاده خواهیهای استکبار را ویژگی دیگر دولت دانستند و افزودند: در جهان کنونی که «قدرت»، تنها منطق حاکم بر روابط بین المللی است هرگونه وادادگی باعث خسارت و ضرر خواهد شد و دولت با درک همین واقعیت در مقابل زیاده خواهان ایستاده و باعث عزت ملی شده است.

ایشان سفرهای استانی و درک عینی و عمیق درددلها و مشکلات مردم را از دیگر خصوصیات خوب دولت خواندند و افزودند: درک مسائل و خواسته های مردم از روی کاغذ، با درک واقعیات زندگی مردم در مواجه ی رودررو، کاملاً متفاوت است و دولت این کار پر زحمت راجدی گرفته است.

حضرت آیت الله خامنه ای پس از تبیین ویژگی های دولت، رئیس جمهور و کابینه را به شکرگذاری حقیقی موفقیتها توصیه کردند و افزودند: شوق و توان و فرصت خدمت به مردم، توفیقی الهی است بنابراین باید از لغزشگاه خطرناک غرور کاملاً دوری جست و با تأمل در کارها و رفع اشتباهات احتمالی، خدمت به مردم را گسترش داد.

ایشان در بخش دیگری از سخنانشان دولت را به چند مسئله مهم سفارش کردند.جدی تر گرفتن سند چشم انداز 20 ساله اولین این سفارشها بود.

رهبر انقلاب اسلامی در این زمینه تأکید کردند: سند چشم انداز به عنوان برنامه کلان 20 ساله کشور، سندی فرادولتی و محصول کار متراکم و صحیح کارشناسی است و باید به عنوان یک میثاق، در همه قانونگذاریها، برنامه ریزیها، و فعالیتها مورد توجه کامل قرار گیرد و هر برنامه و فعالیتی که در جهت سند چشم انداز نیست اصلاح شود.

ایشان تقویت نگاه کارشناسی را به ویژه در کارهای مبنایی و بنیانی بسیار ضروری خواندند و افزودند: برای ماندگاری و پایداری برنامه ها و فعالیتها، باید کار کارشناسیِ عمیق، دقیق، همه جانبه و متبحرانه برروی آنها صورت گیرد.

رهبر انقلاب اسلامی، تعامل با نخبگان را باعث تقویت جنبه ی کارشناسی برنامه ها و فعالیتها دانستند و افزودند: نخبگان فراوانی در دانشگاهها و محیطهای مختلف سراسر کشور وجود دارند که مشتاق و آماده کمک هستند و دولت باید در عمل، خواهان و جویای این نخبگان باشد تا قدرت کارشناسی برنامه ها و اقدامات، بیشتر شود.

ایشان روابط قوای سه گانه را خوب ارزیابی کردند و در عین حال افزودند: روحیه سازگاری و «تعامل منطقی و صحیح با دیگر قوا»، باید در بدنه سه قوه تقویت شود.

تلاش برای اطلاع رسانی صحیح به مردم از دیگر سفارشهای رهبر انقلاب اسلامی در دیدار با هیأت وزیران بود.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به ظرافتهای اطلاع رسانی هنرمندانه افزودند: مردم از بسیاری از کارهای دولت بی خبرند و برای رفع این مشکل، باید دولت اطلاعات لازم را در اختیار رسانه ها و رسانه ملی قرار دهد تا آنها هنرمندانه به مردم ارائه کنند که این کار، ضمن امیدزایی و روشنگری، کمک بیشتر مردم را به دنبال خواهد آورد.

ایشان استقبال دولت از همه انتقادها را مفید دانستند و با تأکید بر ضرورت جدی تر گرفتن بخش فرهنگ افزودند: فرهنگ مانند هوا برای زندگی انسان اهمیتی حیاتی دارد و بسیاری از مشکلات جامعه با فرهنگ سازی حل می شود، بنابراین باید از بخش فرهنگ رفع مظلومیت شود و ضمن اختصاص اعتبارات لازم، فرهنگ عمومی و «عرصه ها و وسایل فرهنگی»، جهت گیری ارزشی بیابند.

رهبر انقلاب اسلامی، همچنین توجه بسیار جدی به نهضت علمی را خواستار شدند و افزودند: هیچ کشوری و ملتی بدون موفقیتهای علمی به آرزوهای ملی و بزرگ دست نمی یابد و باید با برنامه ریزی و اقدامات لازم از جمله افزایش قابل توجه بودجه تحقیقات، کشور را در قافله پرشتاب علم، به جلو برد.

توجه کامل به سیاستهای اصل 44 دیگر سفارش رهبر انقلاب به دولت بود. ایشان تأکید کردند: جدی گرفتن سیاستهای اصل 44 هیچ منافاتی با عدالتخواهی ندارد و به گونه ای برنامه ریزی و عمل کنید که اقتصاد کشور در پرتو اجرای سیاستهای اصل 44 شکوفا شود.

ایشان در پایان سخنانشان، تقویت ارتباط با پروردگار را زمینه ساز توفیقات بیشتر دولت خواندند و همه را به استفاده کامل از برکات ماه شعبان توصیه کردند.

در ابتدای این دیدار آقای احمدی نژاد ضمن بیان گزارشی از عملکرد دولت نهم به اصلاح ساختارهای اداری و اجرایی اشاره کرد و گفت: اصلاح ساختار سازمان مدیریت و برنامه ریزی و تشکیل یک مرکز فکری و برنامه ریزی کلان، افزایش اختیارات استانداران و تمرکز مدیریت در استانها، آغاز اصلاح ساختار نظام بانکی، تجمیع شوراها، اصلاح ساختار بودجه نویسی، اصلاح منابع نیروی انسانی، تقویت روحیه صرفه جویی، و اهتمام به بیت المال، از جمله اقدامات دولت در چارچوب اصلاح ساختارها بوده است.

رئیس جمهور ایجاد تحرک در نظام اجرایی و نگاه تحول گرایانه به مسائل کشور را از دیگر سرفصل های عملکرد دولت بیان کرد و افزود: یکی از محورهای مهم و اساسی دولت در دو سال گذشته تلاش برای تحقق عدالت در همه بخشها بوده که سفرهای استانی و مصوبات آنها براساس سند چشم انداز، توزیع مناسب منابع بانکی در مناطق مختلف کشور و کاهش سود تسهیلات بانکی، واگذاری سهام عدالت و جلوگیری از امتیاز جویی های ویژه در این چارچوب انجام شده است.

تولید ثروت، مردمی سازی اقتصاد، اشتغال¬زائی، حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی، حمایت از بخش کشاورزی، آغاز اجرای سیاستهای اصل 44، فعال سازی بورس، توسعه سرمایه گذاری در بخش نفت و کاهش اجرای طرحهای عمرانی از جمله محورهایی بود که آقای احمدی نژاد در گزارش خود به عنوان اقدامات دولت نهم در چارچوب رشد اقتصادی بیان کرد.

رئیس جمهور، ساماندهی حمل و نقل عمومی و کنترل مصرف انرژی، تهیه طرح جامع مسکن، کاهش وابستگی به نفت، افزایش سهم مالیات در درآمدها، و حمایت از تحقیقات و نوآوری در بخش علم و فناوری را از دیگر کارهای دولت عنوان و خاطرنشان کرد: در بخش سیاست خارجی و ارتباط با کشورهای دیگر دولت نهم بسیار فعال بوده و در مسئله هسته ای با ایستادگی ملت ایران بزرگترین پیروزی تاریخی برای کشور به دست آمده است.

 

 

15 مهرماه 1386

http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=contentShow&id=3107

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی عصر امروز در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت ضمن بیان فرازهایی ازسخنان حکمت آمیز حضرت علی (ع) در نهج البلاغه، بر لزوم رشد بیش از پیش مکارم اخلاق در جامعه و اهتمام مسئولان برای حرکت فرهنگی قوی جهت تعمیق و نهادینه کردن ارزشهای اخلاقی تأکید کردند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به توصیه های حضرت علی (ع) به فرزند بزرگوار خود حضرت امام حسن (ع) افزودند: آن حضرت والاترین بی نیازی انسان را خِرد و بزرگترین تنگدستی و فقر او را دوری از مسیر عقل می دانند ضمن آنکه بر لزوم پرهیز از عجب و خودشگفتی و دوستی با انسانهای نادان، بخیل، گناهکار و دروغگو تأکید می کنند.

ایشان با اشاره به توصیه حضرت علی (ع) برای رشد مکارم اخلاق در جامعه خاطرنشان کردند: مکارم اخلاق فقط به معنای اخلاق نیکو نیست بلکه صفات پسندیده ای همچون صبر، گذشت، شکر، احسان، مروت نسبت به مردم، ترحم به زیردستان و شجاعت و ایستادگی در مقابل کج رویها از مکارم اخلاق است که باید در میان آحاد مردم به ویژه مسئولان گسترش یابد.

حضرت آیت الله خامنه ای با یادآوری اهمیت مضاعف تکیه بر عقل و تدبیر در مسائل مرتبط با کشور و ملت افزودند: برخی مواقع معنای خردورزی دچار تحریف می شود و حرکت براساس عقل و تدبیر، کنار گذاشتن کارهای بزرگ و کاهش شتاب در کارها معنی می شود در حالیکه در برخی امور اقتضای خردورزی حرکت آرام و ملایم و در برخی امور نیز اقتضای عقل، حرکت پرشتاب و اقدام همراه با قاطعیت و شجاعت است.

رهبر انقلاب اسلامی، طمع، شهوات انسانی، خشم و خودشگفتی را دشمنان خردورزی برشمردند و تصریح کردند: مسئولان باید همواره مراقب باشند تا دچار این ضعف ها و دام های بزرگ نشوند.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود، گرایش روزافزون آحاد جامعه به ویژه جوانان به مسائل معنوی و ارزشهای اسلامی را بعد از 28 سال از پیروزی انقلاب اسلامی، از معجزات انقلاب و واقعیاتی انکارناپذیر دانستند و تأکید کردند: اقبال نسل جوان امروز به تضرع و عبادت، و عمق دینی آنان یک پدیده الهی و از رویش های انقلاب اسلامی است که باید در جهت نهادینه کردن آنها در نسل های آینده تلاش بیشتر و جدی تری انجام شود.

حضرت آیت الله خامنه ای تعمیق این ارزشها را منوط به رشد مکارم اخلاق در جامعه دانستند و خاطرنشان کردند: اگر امروز در جامعه شاهد رویش های انبوه تر، عقلانی تر و امیدبخش تر از ریزش های 28 سال گذشته هستیم، دلیل آن مجاهدت های خاموش برخی انسانها در سالهای گذشته است که باید این حرکت با یک تلاش خستگی ناپذیر، منسجم و فشرده فرهنگی ادامه یابد تا شاهد رویش های بیشتری در نسل های آینده باشیم.

ایشان با اشاره به جهت گیری ارزشی و انقلابی دولت نهم تصریح کردند: با روی کار بودن یک دولت حزب اللهی و رئیس جمهور مکتبی زمینه برای حرکت عمیق فرهنگی بیش از پیش فراهم است و همه دستگاههای مسئول اعم از وزارت ارشاد، صدا و سیما، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت علوم، وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید در جهت ارتقای ارزشهای اخلاقی و ایمان دینی جامعه به طور جدی تلاش کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای همچنین لزوم غافل نشدن از کید و مکر دشمن را یادآور شدند و خاطرنشان کردند: از دشمن نباید ترسید اما هیچگاه دشمن را نیز نباید کوچک شمرد زیرا لازمه عقل و تدبیر مراقبت از شبیخون دشمن در زمینه های مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: در این خصوص همه دستگاهها مسئول هستند و باید به وظیفه خود عمل کنند اما هماهنگی دستگاهها براساس قانون به عهده دولت و در رأس آن شخص رئیس جمهور است.

در ابتدای این دیدار آقای احمدی نژاد رئیس جمهور با اشاره به روحیه بسیار خوب، نشاط و معنویت روزافزون مردم به ویژه جوانان، ملت ایران را زبان گویا و الگوی ملتهای دنیا دانست و گزارشی از برنامه ریزی دولت برای تلاش بیش از پیش در مسائل فرهنگی ارائه کرد.

در پایان این دیدار نماز جماعت مغرب و عشاء به امامت حضرت آیت الله خامنه ای اقامه شد و سپس اعضای هیأت دولت، روزه خود را به همراه رهبر انقلاب اسلامی افطار کردند.

 

2 شهریور 1387

http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=contentShow&id=4009

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت، پرکاری و نشاط خدمت به مردم ـ برجسته کردن شعارها و گفتمان امام و انقلاب ـ و "انس با مردم و روحیه مردمی" را سه خصوصیت بسیار با ارزش دولت نهم خواندند و تأکید کردند: دهه چهارم انقلاب، دهه پیشرفت و عدالت است و همه برنامه ریزی ها و تلاشها باید با این جهت گیری انجام شود.

ایشان شهیدان رجایی و باهنر را مظهر علم و عمل بر شمردند و با گرامیداشت یاد رئیس جمهور و نخست وزیر شهید افزودند: ارزشهای این دو شهید بزرگوار باید در نگاه مسئولان و رفتار عمومی آنان تجلی یابد.

حضرت آیت الله خامنه ای ضمن تبیین خصوصیات ممتاز دولت نهم تصریح کردند: قدردانی از دولت به علت برخورداری از خصوصیات ممتازی است که در منطق اسلامی، معیار واقعی تشخّص و شرافت محسوب می شود.

رهبر انقلاب اسلامی در تبیین اولین خصوصیت برجسته دولت نهم، کابینه آقای احمدی نژاد را دولت کار و اقدام خواندند و افزودند: انرژی، تحرک، نشاط کار و جدیت در خدمت به مردم، ویژگی بسیار با ارزش و مستمر دولت است که پس از سه سال همچنان برجسته است و سفرهای استانی یکی از نمودهای آن بشمار می رود.

حضرت آیت الله خامنه ای انطباق شعارها و گفتمان دولت را با شعارها و گفتمان امام و انقلاب دومین خصوصیت بسیار با ارزش دولت دانستند و افزودند: زنده کردن و بازسازی برخی خصوصیات جوهری انقلاب و منطق امام ـ و مقابله با کسانی که می خواستند این ارزشها و مفاهیم اساسی را منسوخ کنند از خصوصیات بسیار برجسته این دولت است.

ایشان در همین زمینه خاطر نشان کردند: عدالتخواهی حقیقی و استکبار ستیزی از جمله شعارهای انقلابی دولت است و هر کس که پیشرفت کشور را با هدایت انقلاب متصور می داند، قدردان این ویژگی است.

رهبر انقلاب اسلامی اعاده "عزت ملی و استقلال حقیقی" را از اقدامات تحسین برانگیز دولت بر شمردند و افزودند: اعتقاد و افتخار به عزت و هویت ملی مبنای استقلال حقیقی هر ملت است.

حضرت آیت الله خامنه ای با انتقاد از برخی که در گذشته درمقابل بیگانگان زیاده خواه، احساس انفعال و شرمندگی می کردند افزودند: این دولت، در تعاملات جهانی وفاداری به گفتمان انقلاب را افتخار خود می داند و روند بسیار خطرناک غربزدگی و گرایشهای سکولاریستی را که متأسفانه در حال نفوذ در بدنه مدیریتی کشور بود، سد کرده است.

ایشان پایداری در موضوع انرژی هسته ای را یکی از مظاهر دفاع از هویت ملی خواندند و افزودند: برخی کشورهای زورگو و پر رو و دنباله های بی ارزش آنان می خواستند حرف خود را در مقابل ملت ایران به کرسی بنشانند اما ملت، شخص رئیس جمهور و دولت در مقابل افزون طلبی ها ایستادند و جلو رفتند.

رهبر انقلاب اسلامی جرأت در ایجاد تحول، شجاعت تصمیم گیری برای حل مشکلات بزرگ ـ و جرأت مقابله با فساد را از جمله نمودهای مهم گفتمان انقلابی دولت خواندند و افزودند: قلع و قمع اژدهای هفت سر فساد بسیار سخت است البته اکنون نیز این هدف محقق نشده اما جرأت مقابله با آن در این دولت، کاملاً مشهود و محسوس است.

حضرت آیت الله خامنه ای خارج شدن از حالت انفعال و گرفتن روحیه تهاجمی در مقابل زورگویان جهانی را از جلوه ‌های وفاداری دولت به شعار و گفتمان انقلاب اسلامی دانستند و خاطر نشان کردند: استکبار دارای نقاط ضعف فراوانی است که باید با برجسته کردن آنها، زورگویان جهانی را به انفعال و پاسخ گویی انداخت و این دولت دارای چنین روحیه ای است.

رهبر انقلاب اسلامی مردمی بودن را سومین خصوصیت ممتاز دولت دانستند و افزودند: شرافت شما در همسطح بودن با ملت ـ ساده زیستی و تماس و انس مستمر با مردم است و تجلی عملی این خصوصیات در رفتار رئیس جمهور و هیأت دولت باعث جلب اعتماد بیشتر مردم و ریشه کن شدن بلای اسراف و اشرافی گری می شود. ایشان حمایت از دولتها را مشی حضرت امام و رهبری انقلاب خواندند و خاطر نشان کردند: قوه مجریه  بار عمده مدیریت کشور را بر عهده دارد و بهمین علت دولتهای قبلی نیز مورد حمایت بوده اند اما خصوصیات دولت فعلی، باعث می شود که  حمایت گرمتری از آن بشود و دلگرمی بیشتری درباره اقدامات آن وجود داشته باشد.

رهبر انقلاب اسلامی حمایت از دولت را به معنای چشم بستن بر ضعفهای آن ندانستند و افزودند: البته کارهایی وجود دارد که دولت باید تدبیر کند یا انجام دهد.

حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنانشان، در تشریح مطالبات و توقعات خود از دولت، رعایت قانون را مورد تأکید قرار دادند و افزودند: وقتی قانونی با سازوکار قانون اساسی در مجلس و شورای نگهبان تصویب شد، باید تا مادامی که تغییر نکرده حتماً به آن عمل شود.

ایشان خاطر نشان کردند: ممکن است دولت، روال تصویب یک قانون ابلاغ شده را صحیح نداند اما متصدی این مسئله، قوه مجریه نیست و دولت حتی اگر معتقد به ضعف یک قانون بود باید به آن عمل کند.

حضرت آیت الله خامنه ای نظارت مستمر بر زیر مجموعه ها را بسیار مهم و موجب رفع موانع احتمالی و پیشرفت کارها دانستند و افزودند: رئیس جمهور نیز بر عملکرد وزرا نظارت کند البته این مسئله نباید با استقلال کار وزیران منافات پیدا کند چرا که اعضای دولت از مجلس رأی گرفته اند و در حوزه کار خود، استقلال دارند.

رهبر انقلاب، پیگیری جدی مصوبات و وعده های داده شده به مردم را از دیگر توقعات مورد انتظار از دولت برشمردند و افزودند: مردم معتقدند دولت نهم، مردمی است و از جنس خودشان است، این امتیاز توقع مردم را بالا می بَرَد بنابراین اگر در جایی، عمل به وعده ای با مشکل روبروست، به صراحت با مردم در میان بگذارید.

ایشان، تعامل با قوای مقننه و قضائیه و تعامل نظام مند با نخبگان را از دیگران ضروریات کار دولت دانستند و افزودند: باید از دیدگاههای اصلاحی نخبگان و ظرفیت همه نیروها استفاده کرد.

رهبر انقلاب اسلامی، اطلاع رسانی هنرمندانه و صحیح از فعالیتهای هیأت دولت را ضروری خواندند و افزودند: باید با برنامه سازی هنرمندانه، گزارش کار دولت را به اطلاع مردم رساند.

ایشان، دولت را به توجه مستمر به مستحکم کردن پایه های علم و فناوری توصیه کردند و افزودند: مقوله فرهنگ نیز بسیار مهم است و باید همواره در بالاترین سطح به آن توجه داشت.

حضرت‌ آیت الله خامنه ای در مرزبندی انتقاد و تخریب خاطر نشان کردند انتقاد، ارزش‌یابی منصفانه و کارشناسانه است که با نظر خیرخواهی انجام می شود و در آن نقاط مثبت و منفی در کنار هم مورد توجه قرار می گیرد و دولت باید با سعه صدر از این انتقادها استقبال کند، آنها را با گوش جان بشنود و با بررسی و توجه کافی و کامل، به انتقادهای صحیح عمل نماید.

ایشان انتقاد را خدمت و تخریب را خیانت به نظام و کشور دانستند و با ابراز تأسف شدید از تخریب دولت نهم تحت عنوان انتقاد افزودند: انکار امتیازات و نقاط مثبت، برجسته کردن ضعفها، و بدگویی مستمر، تخریب است نه انتقاد.

حضرت آیت الله خامنه ای، دولت را به پذیرش انتقادهای دلسوزانه و صحیح توصیه مؤکد کردند و با اشاره به اقدامات تخریبی برخی افراد در تبدیل نقاط قوت دولت به نقاط ضعف خاطر نشان کردند: زبان دولت در موضوع هسته ای، زبان عزت و اقتدار ملی است اما برخی چون فلان دولت زیاده خواه از موضع هسته ایِ عزتمند دولت ایران خوشش نمی آید این مواضع صحیح را هدف تخریب قرار می دهند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به افزایش انتقاد و تخریب دولتها در سال آخر دوره اول فعالیت آنها افزودند: البته این دولت، بیشتر مورد هجوم تخریبی قرار دارد و دو جریان داخلی و خارجی آن را می کوبند.

ایشان هجوم رسانه های بیگانه به دولت نهم را به جنگ احزاب تشبیه کردند و افزودند: دولت نهم به این علت، هدف حملات بیوقفه،‌ قرار دارد که گفتمان آن،‌گفتمان امام و انقلاب است.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به انگیزه های متفاوت طیف وسیعی که به تخریب دولت مشغول است افزودند: برخی از این افراد مغرض نیستند بلکه کم اطلاع یا بی اطلاع هستند،‌ برخی هم غرضهای شخصی و سطحی دارند، اما بعضی، یا از اول امام را قبول نداشته اند و یا در وسط راه با انقلاب دچار مشکل شده اند، بهمین علت با غرضهای عمقی و کینه امام، به تخریب دولت نهم مشغولند.

ایشان بار دیگر لزوم توجه دولت به انتقادهای کارشناسانه را خاطرنشان کردند و افزودند: البته دولت هم باید با دوری از مواضع تهمت آفرین، به تخریب کنندگان بهانه ندهد و مانع برخی جنجال آفرینی ها شود.

حضرت آیت الله خامنه ای حفظ و تقویت روحیه کار و تلاش،‌ اولویت دادن به طرح ها و کارهای نیمه تمام و شکوفا شدن نتایج این طرحها در زندگی مردم را مهم دانستند و تأکید کردند دهه چهارم انقلاب، دهه پیشرفت و عدالت است و برنامه ریزیها و تلاشهای همه مسئولان باید در جهت ایجاد جهشی بزرگ در روند پیشرفت کشور و عدالت گستری وسیع،‌ صورت گیرد.

حضرت آیت الله خامنه ای، معنویت و عقلانیت را لازمه تحقق عدالت خواندند و افزودند: اگر بخواهیم ایران عزیز ما الگوی دیگران شود باید پیشرفت و عدالت را بموازات هم مورد توجه کامل قرار دهیم.

حضرت آیت الله خامنه ای سند چشم انداز 20 ساله را "نقشة راه حقیقی پیشرفت" کشور دانستند و نظارت بر برنامه ها و جهت گیری های سازمانها و دستگاهها را برای تشخیص انطباق آنها با سند چشم انداز و رصد میزان تحقق اهداف این سند، کاملاً ضروری خواندند.

رهبر انقلاب اسلامی، اجرای صحیح و کامل سیاستهای اصل 44 را زمینه ساز تحولی  همه جانبه برشمردند و پیگیری جدی این سیاست ها را خواستار شدند.

حضرت آیت الله خامنه ای طرح تحول اقتصادی را از کارهای بزرگ دولت نهم خواندند و با قابل قبول خواندن سرفصلهای این طرح عظیم افزودند: این کار بسیار مهم حتماً انجام شود اما در این روند باید از هرگونه شتابزدگی مطلقاً پرهیز کرد.

ایشان خاطر نشان کردند اجرای خوب این طرح، قدم بزرگی در پیشرفت کشور است اما اجرای شتاب زده آن، خطرها و ضررهایی بدنبال می آورد بنابراین باید با بررسی چشم اندازها و پیامدها، و تدبیر کردن راههای جلوگیری یا کنترل تبعات منفی، این جراحی بزرگ را بسلامت انجام داد.

ایشان در زمینه طرح تحول اقتصادی افزودند: اگر اجرای بخشی از این طرح تورم زاست باید برای جلوگیری از بروز این مسئله و یا کنترل تبعات منفی آن، چاره اندیشی کرد. حضرت آیت الله خامنه ای همچنین تلاش بیشتر برای کنترل تورم را بعنوان یکی از مشکلات مردم خواستار شدند و افزودند: البته تورم جهانی، خشکسالی و برخی عوامل دیگر در تورم موجود دخیلند اما عوامل دیگری نیز وجود دارد که دولت می تواند با کنترل آنها، تورم را کاهش دهد. رهبر انقلاب اسلامی توجه دولت به عوامل اجتناب پذیر در تورم را ضروری خواندند و افزودند: کاهش تورم باعث خواهد شد آثار خدمات بزرگ دولت نهم در زندگی مردم،‌ ملموس تر شود.

رهبر انقلاب اسلامی با قدردانی صمیمانه از رئیس جمهور، هیأت وزیران و کارکنان دستگاههای مختلف اجرایی خاطر نشان کردند: خدمت به مردم توفیقی الهی است که باید با تلاش و خدمت بیشتر، آن را قدرشناسی کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای همچنین با اشاره به ماه شریف شعبان و ضیافت الهی رمضان، استفاده از ظرفیتهای بی پایان معنوی این دو ماه عظیم را توصیه کردند.

رهبر انقلاب اسلامی با قدردانی از گزارشی که رئیس جمهور در این دیدار بیان کرد، خاطر نشان کردند: هدف همه کارها، جلب رضایت الهی است اما اطلاع رسانی دقیق، صحیح و هنرمندانه به مردم درباره کارهای انجام شده کاملاً ضروری است و باید در این زمینه فعالیت بیشتری صورت گیرد.

آقای احمدی نژاد رئیس جمهور در این دیدار ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر و سایر شهدای دولت، گزارش مبسوطی از عملکرد دولت در بخشهای مختلف بیان کرد.

رئیس جمهور با اشاره به روند صعودی رشد اقتصادی کشور بدون احتساب نفت و رسیدن آن به عدد 7/7 درصد در سال 86 گفت: با اصلاحاتی که در ساختار بودجه انجام شده،‌سهم درآمدهای نفتی به بودجه عمومی از 63 درصد در سال 83 به 4/53 درصد در سال 86 رسیده است.

آقای احمدی نژاد انجام اصلاحات ساختاری و همچنین اصلاحات رفتاری را از اولویت های اساسی و جدی دولت نهم برشمرد و با اشاره به پیگیری اجرای سیاستهای اصل 44 افزود: واگذاریهای انجام شده در چارچوب سیاستهای اصل 44 در سه سال گذشته ده برابر کل سالهای قبل است.

رئیس جمهور با اشاره به رشد بازار سرمایه از لحاظ حجمی و از نظر بازدهی و انجام روزانه 69 میلیارد تومان معامله در بورس خاطر نشان کرد: شاخص بورس نیز در سه سال اخیر هشتاد درصد رشد داشته اشت.

آقای احمدی نژاد در خصوص سفرهای استانی دولت نهم گفت: اجرای بیش از نود درصد از شش هزار و صد و یازده مصوبه و توافقنامه دور اول سفرهای استانی به اتمام رسیده و یا در حال اجرا است ضمن آنکه 36 درصد از 1813 مصوبه و توافقنامه یازده سفر در دور دوم سفرهای استانی نیز عملیاتی شده است.

رئیس جمهور افزود: از صد و چهل و سه هزار طرح عمرانی که از سال 79 تاکنون درکشور آغاز شده، صد هزار طرح عمرانی مربوط به دولت نهم است که 52 هزار طرح عمرانی به پایان رسیده است.

آقای احمدی نژاد در بیان عملکرد دولت در بخش بهداشت و درمان، به افزایش پایگاههای اورژانس شهری و جاده ای، افزایش تخت های بیمارستانی، و مراکز تحقیقاتی پزشکی، و همچنین اجرای طرح پزشک خانواده اشاره و تأکید کرد: دولت نهم به روستاها از جمله روستاهای محروم توجه ویژه ای داشته است به گونه ای که اعتبار تخصیص یافته به روستاهای محروم از هشتاد و پنج صدم درصد کل اعتبارات عمرانی به 17/1 صدم درصد اعتبارات عمرانی رسیده است.

رئیس جمهور در تشریح عملکرد دولت نهم در بخش نفت، گاز و پتروشیمی به رشد اکتشاف و تولید در این بخشها، افزایش تعداد صنایعی که گاز رسانی شده و افزایش روستاهائی که از گاز بهره مند شده اند اشاره کرد و افزود: سهمیه بندی بنزین و استفاده از کارت هوشمند، و برنامه ریزی احداث 7 پالایشگاه بنزین، کارهای بزرگی است که در این دولت انجام شده است.

آقای احمدی نژاد با اشاره به رشد 172 درصدی سرمایه گذاری در بخش صنعت، و صادرات صنعتی سی میلیارد دلاری در سه سال گذشته خاطر نشان کرد: در بخش نیرو نیز در طول سه سال گذشته 12600 مگاوات به ظرفیت تولید برق افزوده شده در حالی که در فاصله سالهای 68 تا 75 این عدد هشت هزارو ششصد مگاوات و در فاصله سالهای 76 تا 83، دوازده هزار و سیصد مگاوات بوده است.

رئیس جمهور عملکرد دولت نهم در بخش مسکن را یادآور شد و تاکید کرد: تا سال 83، دولتهای قبلی برای یک میلیون و پنجاه هزار واحد مسکونی زمین تهیه کرده بودند، در حالیکه در سه سال گذشته برای یک میلیون و دویست و پنجاه هزار واحد مسکونی زمین تهیه شده است.

آقای احمدی نژاد افزود: در طول سه سال گذشته، ساخت 560 هزار مسکن روستائی آغاز شده که چهارصد هزار واحد آن به اتمام رسیده است.

رئیس جمهور با اشاره به واگذاری پنج و نیم میلیون خط تلفن ثابت و همراه تا سال 76 و واگذاری 19 میلیون و چهار صد هزار تا سال 83 گفت در سه سال فعالیت دولت نهم  خطوط تلفن ثابت و همراه چهل میلیون خط افزایش و قیمت آنها نیز کاهش یافته است.

آقای احمدی نژاد در خصوص خدمت رسانی به قشرهای مختلف  بویژه محرومان و گسترش پوشش بیمه ای افراد گفت: در سه سال گذشته ضمن افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی و ساخت دوازده هزار واحد مسکونی برای معلولان، نود درصد جمعیت کشور از خدمات بیمه درمانی برخوردار شده اند.

آقای احمدی نژاد به رشد 20 تا 30درصد محصولات زراعی، باغی و دامی، و رشد آبزی پروری اشاره و خاطر نشان کرد: در خصوص اشتغال، رقم بیکاری از 9/11درصد در سال 84 به 6/9درصد در ابتدای سال جاری رسیده است.

راه اندازی 30 سامانه ملی در حوزه بازرگانی، خرید نقدی 26 میلیون تن محصول از کشاورزان رشد دویست درصدی صادرات نسبت به هدف تعیین شده در برنامه چهارم از جمله اقدامات دولت در بخش بازرگانی و تجارت بود که رئیس جمهور به آنها اشاره کرد.

آقای احمدی نژاد در تبیین عملکرد دولت در بخش فرهنگی، سه برابر شدن بودجه فرهنگی در سه سال گذشته را یاد آور شد و گفت : افزایش 25 برابری کتابخانه ها نسبت به سال 83 ، تکمیل بیش از دویست ساختمان کتابخانه و مجتمع فرهنگی، هدفمند شدن یارانه ها در حوزه نشر، توجه ویژه به مساجد بعنوان پایگاه اصلی فرهنگی و تلاش برای مقابله با ناتوی فرهنگی از جمله اقدامات دولت نهم در حوزه فرهنگ است.

رئیس جمهور ضمن بیان عملکرد دولت در بخشهای گردشگری و میراث فرهنگی، تربیت بدنی، و محیط زیست، در خصوص فعالیتهای انجام شده در بخش علمی و پژوهشی تأکید کرد: در سال 86 هفت هزار اختراع ثبت شده است و تاکنون نیز سه هزار نخبه در کشور شناسایی شده اند.

آقای احمدی نژاد افزود: امسال مقالات علمی به بیش از سیزده هزار مقاله می رسد و پارک های فناوری نیز به سه برابر رسیده است ضمن آنکه قرارداد بخش صنعت با دانشگاه از دو میلیارد تومان در سال 83 به پانصد میلیارد تومان در سال جاری رسیده است.

رئیس جمهور با اشاره به فعالیت دولت در بخش آموزش و پرورش گفت: توجه به مراکز تربیت معلم، کوچک سازی سازمان و تشکیلات،‌ توسعه مدارس استعدادهای درخشان و فنی و حرفه ای از جمله سیاست های دولت در این بخش بوده است.

آقای احمدی نژاد در خصوص تورم نیز خاطر نشان کرد: تورم وارداتی، خلق پول و عملکرد بانکها، دو علت اصلی تورم در کشور است و دولت تلاش می کند ضمن کنترل این دو علت، سهم دولت را در تورم نیز کنترل کند.

رئیس جمهور در خصوص عملکرد دولت در سیاست خارجی نیز تأکید کرد: امروز کشور در یک وضعیت بسیار خوب و رو به جلو قرار دارد و در سطح جهان تأثیرگذار است.

در پایان این دیدار نماز ظهر و عصر به امامت رهبر معظم انقلاب اسلامی اقامه شد.

 

16 شهریورماه 1388

http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=contentShow&id=5844

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت بر پیگیری رویکردهای اساسی همچون عدالت – فساد ستیزی – حمایت از طبقات ضعیف – ساده زیستی – توجه به مناطق محروم و تلاش خستگی ناپذیر برای حل مشکلات مردم بویژه تورم و اشتغال تأکید کردند.

ایشان همچنین سند چشم انداز 20 ساله را معیار و ملاک سنجش فعالیتهای دولت برشمردند و دولت دهم را به اجرای کامل سیاستهای اصل 44 – پرهیز از شتابزدگی – توجه به دیدگاههای نخبگان – اهتمام به فرهنگ – رعایت دقیق قانون – استقبال از نقدهای خیرخواهانه – مغتنم شمردن توصیه های علما و مراجع – و طراحی و تدوین الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت توصیه کردند.

در این دیدار که اعضای دولت نهم نیز حضور داشتند رهبر انقلاب اسلامی یاد شهیدان رجایی و باهنر را گرامی دانستند و با اشاره به تثبیت و استقرار دولت افزودند: حضور 85 درصدی ملت در انتخابات پرشور و فراموش ناشدنی 22 خرداد، نشان دهنده اراده، اختیار و احساس مسئولیت مردم در تعیین مسئولان کشور است که همه باید این لطف بزرگ خداوند را نسبت به نظام و انقلاب، شاکر باشند.

حضرت آیت الله خامنه ای، با اشاره به ضرورت درک صحیح پیام های حضور چهل میلیونی مردم در انتخابات و انتخاب یک رئیس جمهور با نصاب جدید حدود 25 میلیونی خاطرنشان کردند: اگر مسئولان کشور و نخبگان و زبدگان سیاسی این پیامها را درک کنند بسیاری از گرهها و مشکلات حل می شود.

ایشان حضور 85 درصدی ملت در انتخابات دهم ریاست جمهوری را پتک جمهوریت بر سر دشمنان انقلاب دانستند و افزودند: ملت و انقلاب اسلامی با این حرکت جمهوریت خود را با فریادی قوی اثبات کردند.

حضرت آیت الله خامنه ای تثبیت اسلامیت نظام را از دیگر پیامهای انتخابات 22 خرداد برشمردند و افزودند: سخنان نامزدهای ریاست جمهوری مبنی بر پایبندی به اسلام و انقلاب و خط امام نیز در واقع نشان می دهد که ملت به این سمت گرایش دارد و به همین علت نامزدهای محترم تلاش می کردند خود را دلبسته امام و انقلاب نشان دهند.

رهبر انقلاب اسلامی در همین زمینه افزودند: انتخابات ریاست جمهوری دهم صفحه تازه ای در حیات انقلاب و نظام گشود البته واکنش برخی نسبت به این حرکت عظیم مردمی، نجیبانه، جوانمردانه و اخلاقی نبود اما آنچه برای کشور و تاریخ مهم و ماندنی است نعمت الهی حرکت عظیم مردم و جریان پربرکت انقلاب اسلامی است.

ایشان مسئولان و بیش از همه رئیس جمهور را به شکرگزاری و مغتنم شمردن این نعمت الهی و پرهیز کامل از غرور فراخواندند و تأکید کردند: باید به رأی مردم مفتخر و مستظهر بود اما در اوج تواضع، از هرگونه غرور پرهیز کرد چرا که غرور از دامهای بزرگ شیطان است و انحرافات و انحطاطات گوناگونی را بهمراه می آورد.

حضرت آیت الله خامنه ای با تشکر از زحمات یکایک اعضای دولت پرتلاش نهم، ورود به عرصه خدمت به مردم را به دولت دهم خوش آمد گفتند و افزودند: موقعیت کنونی، کار فراوان کمی همراه با ظرافت و کیفیت کامل می طلبد که به فضل الهی آقای رئیس جمهور خستگی نشناس و پرانرژی در همین مسیر حرکت می کنند.

رهبر انقلاب اسلامی با بیان توصیه های دهگانه به دولتمردان افزودند: توکل و توجه به خدا و مستحکم ساختن درون و باطن، مهمترین عامل پیروزی بر همه مشکلات و دشواریهاست.

ایشان دولت دهم را به آمادگی برای مواجهه با انواع بدخواهی ها و توطئه ها توصیه کردند و افزودند: علیه این دولت و علیه نظام تلاشهای فراوانی انجام خواهد شد اما تواناییها، امیدها و فرصتهای دولت و ملت بیشتر از همه توطئه ها و مشکلات پیش روست.

رهبر انقلاب اسلامی ، ادامه رویکردهای اساسی دولت نهم نظیر عدالت – مبارزه با فساد – حمایت از قشرهای ضعیف – ساده زیستی – توجه به مناطق محروم و تلاش بی پایان برای حل مشکلات مردم را ضروری خواندند و افزودند: ادامه تلاش در این مسیر، خدا را راضی و مردم را هم خشنود خواهد کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای، با اشاره به لزوم تعریف دقیق عدالت خاطرنشان کردند: باید در همه کارها و رفتارها، حتی در قضاوتها و موضعگیریها، عدالت و تعادل را شاخص قرار داد.

رهبر انقلاب اسلامی توزیع نشدن عادلانه ثروت و درآمد عمومی کشور را نمونه مشخصی از بی عدالتی خواندند و خاطرنشان کردند: در بحث یارانه ها، قشرهای فقیر از کمکهای دولت بهره کمتری می برند که هدفمند کردن یارانه ها که به دولتهای قبلی نیز توصیه می شد می تواند این مشکل را حل کند.

ایشان در بحث عدالت، توجه به عقلانیت و معنویت را نیز ضروری دانستند و افزودند: برخی برخوردهای افراطی بعضی گروهها در گذشته، اکنون به تغییرات 180 درجه ای مواضع آنها تبدیل شده است چرا که عدالت خواهی آنان با عقلانیت و تفکر همراه نبود.

توصیه سوم رهبر انقلاب به دولت دهم، توجه کامل به سند چشم انداز بیست ساله بود.

حضرت آیت الله خامنه ای در این زمینه افزودند: سند چشم انداز به تعبیری، بعد از قانون اساسی مهمترین سند کشور است بنابراین باید هم فعالیتها و جهت گیریهای کاری دولت با شاخص سند چشم انداز سنجیده شود.

ایشان گذشت 4 سال از آغاز اجرای سند چشم انداز را یادآوری کردند و افزودند: باید به سمت آینده روشن پیش بینی شده در این سند مهم حرکت کنیم و دولت دهم باید ضمن تنظیم سرعت اجرای برنامه ها، سهم خود را در تحقق اهداف این سند، پیگیری و ادا کند.

اجرای کامل سیاستهای اصل 44، توصیه دیگر رهبر انقلاب به رئیس جمهور و کابینه جدید بود.

ایشان کارهای انجام شده در این زمینه را ناکافی دانستند و افزودند: نباید منتظر تغییرات اساسی در زیرساختها و تصویب طرح تحول اقتصادی ماند و کار را به بن بست رسیده فرض کرد بلکه باید به هر شکل ممکن، در مسیر اجرای سیاستهای اصل 44 به جلو رفت.

رهبر انقلاب اسلامی حل مشکلات اقتصادی کشور و مردم به ویژه تورم و اشتغال را بسیار مهم خواندند و افزودند: باید به گونه ای برنامه ریزی و تلاش کرد که فشار تورمی به مردم از ابعاد مختلف از جمله از ناحیه هزینه خدمات دولتی کم شود.

سخنان حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار با دولت دهم با تأکید بر پرهیز از شتابزدگی در طرحهای اقتصادی و بهره گیری مناسب از دیدگاههای کارشناسی ادامه یافت.

ایشان در این زمینه تأکید کردند: از دیدگاههای کارشناسی درست و دقیق، به ویژه در مسائل اقتصادی، مالی و پولی به طور کامل استفاده کنید زیرا کم توجهی به مسائل کارشناسی در مباحث اقتصادی ممکن است به زیانهای بزرگی منجر شود.

اهتمام به مسائل فرهنگی و توجه کامل به هدف گذاری صحیح فرهنگی توصیه دیگر رهبری انقلاب به رئیس جمهور و دولت بود.

ایشان تأکید کردند: وظیفه مسئولان، اداره امور زندگی مردم همراه با هدایت جامعه است بنابراین از ظرفیتها و امکانات دستگاههای حکومتی نظیر صدا و سیما – فرهنگ و ارشاد اسلامی – آموزش و پرورش – و آموزش عالی به گونه ای استفاده کنید که مردم به مبانی دینی بیشتر علاقمند و پایبند شوند.

حضرت آیت الله خامنه ای با رد گرایشهای بی مبنا و افراطی در باب فرهنگ افزودند: باید مسائلی را که مبنای صحیح دینی و شرعی دارد با افتخار تبلیغ و ترویج کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای دولت دهم را به پایبندی کامل و رعایت دقیق قانون توصیه و خاطرنشان کردند: اگر در مسئله ای، قانون نادیده گرفته شد موضوع به نقض یک قانون ختم نمی شود بلکه راهی برای بی اعتنایی به قانون بازخواهد شد.

سینه گشاده، روی گشوده و گوش شنوا در مقابل نقد و انتقاد هشتمین توصیه حضرت آیت الله خامنه ای به دولت جدید بود.

ایشان خاطر نشان کردند: هدف از برخی انتقادهای داخلی که به پشتوانه رسانه های بیگانه صورت می گیرد تخریب است اما نقدهای مصلحانه و خیرخواهانه ای هم وجود دارد که از سوی طرفداران دولت هم نیست که باید به آنها توجه و عمل کرد.

رهبر انقلاب اسلامی اقدام دولت نهم را در تحمل اهانتها و کینه توزیها دارای اجر الهی دانستند و افزودند: نباید در این راه خسته شد یا انتقادهای کوچک را حمل بر دشمنی کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای رئیس جمهور و همراهانش در کابینه را به مغتنم شمردن توصیه ها و نصیحتهای مراجع، علما و بزرگان دینی توصیه مؤکد کردند و افزودند: بزرگان علما در مناطق مختلف کشور و مراکز حوزه های علمیه، طرفداران نظام اسلامی هستند و خدمات دولت را هم می بینند بنابراین توصیه های آنان از روی محبت و علاقه مندی است و باید مغتنم شمرده شود.

ایشان همچنین استقبال از انتقادات نخبگان و فرزانگان دانشگاهی را موجب قوی تر شدن پشتوانه دولت برشمردند و افزودند: ممکن است نخبگان خیرخواه، اعتراضی هم داشته باشند که لازم است با استقبال از آنها ذهن فعال و پویای نخبگان را برای خود ذخیره کرد.

طراحی و تدوین الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت و استفاده از متفکرین برای تحقق این مهم، آخرین توصیه رهبر انقلاب به دولت بود.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به لزوم همراهی ذاتی عدالت با برنامه های پیشرفت تأکید کردند: بگونه ای حرکت کنید که اقدامات شما در فرصت 4 ساله خدمت، پایه های محکمی برای مسئولان آینده کشور فراهم کند تا انشاءالله در همه زمینه ها حرکتی قوی تر از دولت نهم انجام شود.

در این دیدار آقای احمدی نژاد رئیس جمهور ضمن ارائه گزارش کوتاهی از عملکرد دولت نهم، اولویت های کاری دولت دهم را برشمرد.

رئیس جمهور با اشاره به میثاق اعضای دولت برای وقف خود بمنظور خدمت به انقلاب و کشور گفت: دولت دهم بنا دارد با همدلی و همفکری درونی و با استفاده از همه ظرفیت های فکری و کارشناسی مأموریتهای خود را با اقتدار به انجام برساند.

آقای احمدی نژاد، مهمترین مأموریت دولت دهم را اهتمام به امور فرهنگی و حاکمیت فضای فرهنگی و اخلاقی در جامعه دانست و افزود: اهتمام به قانون، صیانت کامل از حقوق شهروندان، تقویت همبستگی و وحدت ملی، توسعه مشارکت و نظارت مردمی، پاسخگویی همگان در برابر قانون و ملت، و تأمین فرصت های جدید برای جوانان از مهمترین برنامه های دولت در بخش اجتماعی است.

رئیس جمهور، پایداری بر عدالت و ارزشهای الهی، مبارزه قاطع و مستمر با مفاسد اقتصادی و مبارزه با فقر و تبعیض را از دیگر برنامه های دولت دهم برشمرد و تأکید کرد: دولت با برنامه ریزیهای انجام شده، حضور خود را در سراسر ایران پررنگ تر و اثرگذارتر خواهد کرد.

حمایت از آزادیهای سیاسی و اجتماعی در چارچوب قانون، قانونمداری در امور سیاسی، ایستادگی قاطع بر حقوق ملت و ارزشهای انقلاب، و مبارزه با مفاسد سیاسی، اولویتهای کاری دولت دهم در بخش سیاسی است که رئیس جمهور به آنها اشاره کرد و افزود: در بخش اقتصادی، قانون اجرای اصل 44 راهنمای عمل دولت خواهد بود.

آقای احمدی نژاد ایجاد تحول در ساختارهای اقتصادی بویژه طرح هدفمند کردن یارانه ها را از برنامه های اصلی دولت دانست و خاطرنشان کرد: تکمیل حلقه سهام عدالت، گسترش بخش تعاون، توسعه صادرات، گسترش سرمایه گذاری، و مبارزه با تورم در دستور کار دولت است.

رئیس جمهور در بخش سیاست خارجی به استمرار حضور فعال و اثرگذار در عرصه جهانی اشاره کرد و افزود: دولت دهم با اقتدار کامل و از موضع مدعی و طلبکاری از مستکبران، راه انقلابی را در عرصه های جهانی ادامه خواهد داد.

در پایان این دیدار نماز مغرب و عشا به امامت حضرت آیت الله خامنه ای اقامه شد و سپس رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت روزه خود را به همراه رهبر انقلاب اسلامی افطار کردند.

 

8 شهریورماه 1389

http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=contentShow&id=7168

 

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، عصر امروز در دیدار رئیس جمهور و هیأت دولت، حفظ جهت گیریهای اساسی دولت همچون پایبندی به ارزشها – عدالت طلبی – ساده زیستی – دوری از اشرافیگری – تلاش و خدمت بی وقفه و استکبارستیزی را  ضروری خواندند و تأکید کردند: تسهیل زندگی مردم و توجه به سند چشم انداز در جهت گیرهای دولت مورد اهتمام بیشتر قرار گیرد.

رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار که به مناسبت هفته دولت و سالروز شهادت شهیدان رجایی و باهنر (رئیس جمهور و نخست وزیر سالهای اول انقلاب) صورت گرفت این دو شهید گرانقدر را مظهر کار و تلاش مومنانه و پایبندی بی اغماض به اصول و ارزشها دانستند و خاطر نشان کردند: ماندگار شدن یاد این چهره های نورانی، نشانه تشکر خداوند از بندگان مخلصی است که با همه وجود برای اسلام کار و تلاش می کنند و ارزشهای اسلامی – انقلابی را در کارهای خود متبلور می سازند.

ایشان با اشاره به فتنه طراحی شده سال 88، افزودند: این فتنه، ضربه سختی به روند کار و پیشرفت کشور وارد کرد و به دشمن روحیه داد اما ملت و دولت با اعتماد و ایمان و ایستادگی، کارها را پیش بردند و به لطف خداوند، توفیقات خوبی نصیب دولت شد که این مسئله نیز، نمودی از پایبندی به جهت گیریهای شهیدان رجایی و باهنر به شمار می رود.

حضرت آیت الله خامنه ای، احساس افتخار و سربلندی از پایبندی به شعارهای انقلاب را رمز توفیقات دولت خواندند و به رئیس جمهور و هیأت دولت خاطرنشان کردند: مردم نیز به خاطر شعارهایی مانند عدالت طلبی – پایبندی به دین و استکبار ستیزی به شما اقبال کرده اند و تلاش کنید که این جهت گیریها را با شدت و جدیت حفظ کنید.

رهبر انقلاب اسلامی در بیان جهت گیری های ضروری در فعالیتهای دولت به «آسان کردن زندگی برای مردم» اشاره کردند و افزودند: این سرفصل مهم باید مورد توجه کامل قرار داشته باشد تا ابعاد مختلف زندگی مردم، از تسهیل و راحتی و امنیت برخوردار باشد.

ایشان سند چشم انداز را یکی دیگر از جهت گیری های لازم دولت دانستند و افزودند: سند چشم انداز، نقشه راه 20 ساله کشور است که با دقت و با توجه به واقعیات تنظیم شده و باید در همه شرایط مورد توجه کامل باشد.

رهبر انقلاب با اشاره به گذشت 5 سال از آغاز اجرای این سند راهبردی افزودند: باید مسیری را که در این مدت پیموده شده مورد بررسی جدی قرار دهیم و به گونه ای عمل کنیم که متناسب با دوره های مختلف زمانی، اهداف سند چشم انداز محقق شود.

ایشان خاطرنشان کردند: اگر بی توجه به این سند بسیار مهم، ده سال جلو برویم طبعاً در مدت باقی مانده امکان تحقق اهداف چشم انداز، دیگر وجود نخواهد داشت بنابراین باید دولت افرادی را مأمور کند که عاقلانه با تدبیر و تدبر، به این سؤال اساسی پاسخ دهند که آیا پیشرفت در سند چشم انداز متناسب با زمان طی شده بوده است یا نه؟

حضرت آیت الله خامنه ای توجه به شعار دهه چهارم انقلاب اسلامی یعنی پیشرفت و عدالت را از دیگر جهت گیری های ضروری دولت خواندند و افزودند: در 2 سالی که از آغاز دهه چهارم می گذرد کارهای خوبی در جهت پیشرفت انجام شده است اما برای قضاوت درباره «تحقق عدالت» باید معیارها و شاخص های روشنی را تدوین کرد تا سنجش تحقق شعار عدالت در بخشهای مختلف اقتصادی – اجتماعی – آموزشی – فرهنگی و دیگر عرصه ها با توجه به شاخصها امکان پذیر شود.

رهبر انقلاب اسلامی برنامه های 5 ساله را نیز از جهت گیری های مهم کشور دانستند و با اشاره به بررسی برنامه پنج ساله پنجم در مجلس، ابراز امیدواری کردند با همکاری واقعی و انعطاف پذیر قوای مقننه و مجریه، این برنامه به خوبی و با انسجام لازم تدوین و تصویب شود.

ایشان پرهیز مجلس از تغییرات اساسی در برنامه پنج ساله ارائه شده دولت و خودداری مجلس از نگاه منطقه ای و بخشی به این برنامه را ضروری دانستند و افزودند: دولت نیز نباید برنامه ای را که تهیه کرده «غیرقابل نقد و تغییر» بداند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به نکات خوبی که رئیس جمهور در این دیدار درباره کارهای اقتصادی دولت بیان کرد، پیگیری همه اجزا و فصول طرح تحول اقتصادی را توصیه کردند و افزودند: علاوه بر هدفمند کردن یارانه ها، بخشهای دیگر این طرح درباره نظام بانکی – پول ملی و دیگر بخشها نیز به طور جدی پیگیری و اجرا شود.

رهبر انقلاب اسلامی توجه به شاخص های کلان را در مباحث اقتصادی مهم برشمردند و بر تلاش بیشتر برای تحقق نرخ رشد تولید پیش بینی شده در سند چشم انداز و نیز افزایش سرمایه گذاریهای داخلی و خارجی تأکید کردند.

ایشان اهتمام ویژه و مستمر دولت را به مسئله اشتغال خواستار شدند و ارتقای بهره وری را در رشد اقتصادی کشور مهم دانستند.

رهبر انقلاب اسلامی تأمل و بررسی فعالیتهای انجام شده برای اجرای سیاستهای اصل 44 را مورد تأکید قرار دادند و افزودند: روح اصل 44، «ورود سرمایه گذاری و مدیریت مردم و بخش خصوصی به عرصه اقتصادی» است و دولت باید ضمن توجه کامل به فلسفه وجودی این اصل، سیاست گذاری و نظارت و هدایت را همچنان در اختیار داشته باشد.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به ناتوانی بخش خصوصی از سرمایه گذاری بزرگ در برخی بخشها، خاطرنشان کردند: سیاستها و اقدامات دولت باید به گونه ای باشد که بخش خصوصی قادر شود زیر بار سرمایه گذاریهای بزرگ نیز برود.

ایشان اجرای صحیح و کامل اصل 44 را، کاری میان مدت و بلند مدت خواندند و افزودند: اگر این کار انجام شود، گشایشی واقعی در اقتصاد کشور حاصل خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان نکاتی را در باب مدیریت دولت بیان کردند.

ایشان در همین زمینه با اشاره به جایگاه بسیار مهم هیأت وزیران در تعیین تکالیف قانونی مردم و مسئولان افزودند: همه وزیران در تصمیم های دولت مؤثر و شریکند بنابراین باید با برخورد فعال، پخته و کارشناسی شده در مباحث شرکت کنند تا مصوبات به طور صحیح، پرورش یابد و تصحیح و تکمیل شود.

رهبر انقلاب اسلامی، کمک به هم افزایی دستگاهها را از دیگر مسائل مدیریتی هیأت وزیران دانستند و با انتقاد از اقدام بعضی دستگاهها در علنی کردن برخی اصطکاکهای طبیعی دولتی در افکار عمومی تأکید کردند: اینگونه مسائل باید در جلسات هیأت وزیران حل و فصل شود و یا به حداقل برسد.

ایشان پرهیز از کارهای موازی در عرصه های مختلف از جمله سیاست خارجی و نیز اعتماد به وزیران در چارچوب اختیارات و وظایفشان را از دیگر نکات مدیریتی هیأت دولت دانستند.

رهبر انقلاب اسلامی با توصیه به هیأت وزیران برای انتقاد پذیری بیشتر خاطرنشان کردند: البته در بسیاری از مسائل حق با دولت است اما اعضای دولت باید در همه احوال انتقادپذیری و سعه صدر را در خود نهادینه کنند.

ایشان با ابراز خرسندی از توجه ویژه دولت به مسائل فرهنگی و افزایش بودجه این بخش، حساسیت درباره چگونگی جذب بودجه فرهنگی را ضروری برشمردند و افزودند: در تخصیص بودجه به کارهای فرهنگی، باید با توجه به اهداف و واقعیات، اولویتها را تعیین کرد و سپس به استحکام محتوایی و هنری کار، توجه کامل داشت چرا که کارهای ویترینی و تشریفاتی در مسائل فرهنگی نه تنها فایده ندارد بلکه ضررهای مشخصی به همراه می آورد.

ایشان تحرک دیپلماتیک دولت را انصافاً قابل تشکر دانستند اما خاطرنشان کردند: آنچه بیشتر از تحرک و رفت و آمد سیاسی باید مورد توجه قرار داشته باشد روح و جهت گیری و محتوای دیپلماسی است.

رهبر انقلاب اسلامی، وزارت امور خارجه را مسئول هدایت منسجم و برنامه ریزی شده همه مسائلی دانستند که به نوعی با سیاست خارجی و روابط با دیگر کشورها مربوط می شود.

در این دیدار آقای احمدی نژاد رئیس جمهور گزارش مشروحی از تلاشها و خدمات دولت در بخشهای مختلف ارائه کرد.

رئیس جمهور ابتدا با اشاره به رویکردهای اساسی دولت های نهم و دهم گفت: گسترش روحیه کار و خدمتگزاری برای مردم، فروتنی در برابر مردم بویژه محرومان، کار و تلاش بی وقفه و مضاعف، گسترش عدالت و نهادینه کردن آن، حرکت کردن در چارچوب آرمانهای انقلاب و خط امام و رهبری، و حمایت از ارزشهای اسلامی و انقلابی از رویکردهای اصلی دولت است که تمام برنامه ریزیها براساس این جهت گیریها بوده و خواهد بود.

رئیس جمهور به تشریح برنامه های دولت برای گسترش عدالت پرداخت و گفت: 73 سفر استانی، توزیع سهام عدالت، توزیع تسهیلات بانکی در رده های پایین جامعه، توزیع عادلانه منابع دولتی، خرید نقدی محصولات کشاورزی،  گسترش قرض الحسنه، بهسازی و نوسازی مسکن و بافت روستایی، توسعه تأمین اجتماعی روستایی، کپرزدایی در کشور، گسترش شبکه گازرسانی، هدایت تسهیلات یارانه ای به سمت کشاورزی و مناطق محروم، افزایش خانه های بهداشت و اجرای طرح پزشک خانواده، باز کردن حلقه های مدیریتی از گروهها و جناحهای سیاسی به سوی متن مردم، و مبارزه با اشرافیت دولتی از جمله اقدامات دولت برای نهادینه کردن عدالت و تبدیل موضوع نوکری مردم و خدمت رسانی به یک فرهنگ، است.

آقای احمدی نژاد سپس به برخی اقدامات دولت در بخشهای مختلف اشاره کرد و درخصوص حوزه اقتصادی افزود: در این بخش اصلاحات ساختاری اقتصادی مبنای کارهای انجام شده بوده و بر همین اساس، بازار مسکن، طلا، ارز و خودرو کنترل و منابع به سمت بازار سرمایه هدایت شده است که رشد شاخص بورس، نتیجه اجرای این سیاستها است.

رئیس جمهور طرح تحول اقتصادی را از جمله برنامه های اقتصادی برشمرد و گفت: طرح هدفمند کردن یارانه ها از بخشهای اصلی این تحول اقتصادی است که زیرساخت های آن آماده شده و در آینده نزدیک بخشهای نهایی آن اجرایی خواهد شد.

آقای احمدی نژاد در ادامه به بیان برخی آمار و ارقام از اقدامات دولت در بخش اقتصاد پرداخت.

* توسعه صادرات: مجموعه صادرات غیرنفتی کشور از سال 84 تا سال 88، نود و شش میلیارد دلار بوده که این رقم در حد فاصل سالهای 60 تا پایان 83، شصت میلیارد دلار بود.

* واردات: میانگین رشد واردات در سالهای اخیر 3/9 درصد بوده در حالیکه قبلا 25 درصد در هر سال بود.

* سرمایه گذاری خارجی: میزان جذب سرمایه گذاری خارجی3 میلیارد دلار است و ایران در رده ششم دنیا قرار گرفته است.

* اجرای اصل 44 و واگذاریها: در طول دولتهای نهم و دهم، هفت هزار میلیارد تومان واگذاری انجام شده که این عدد در حد فاصل سالهای 72 تا 83، سیصد میلیارد تومان بود.

کنترل بازار و نظارت بر توزیع کالا، کاهش حجم دولت و افزایش خدمات دولت، انجام اصلاحات بانکی و بیمه ای، و تقویت ارزش پول ملی از دیگر مواردی بود که رئیس جمهور در بخش اقتصادی به آنها اشاره کرد.

آقای احمدی نژاد در گزارش خود، عدد و رقم های فعالیتهای دولت در بخشهای دیگر را نیز برشمرد و این آمارها را ارائه کرد:

- افزایش متوسط ساخت آزاد راه از 46 کیلومتر به 106 کیلومتر در سال

- افزایش چهل درصدی حجم ترانزیت

- 3 برابر شدن سرمایه گذاریها در بخش برق

- افزایش کل سرمایه گذاری در بخش نفت از 6/39 میلیارد دلار در برنامه سوم به 5/88 میلیارد دلار در برنامه چهارم

- افتتاح 10 طرح پتروشیمی در یک سال اخیر

- تأمین کل بنزین مورد نیاز کشور در داخل

- افزایش تولیدات کشاورزی از 87 میلیون تن به 107 میلیون تن

- دو برابر شدن اشتغال در بخش کشاورزی

- احداث 10 هزار دفتر ارتباطات روستایی

- افزایش واگذاری تلفن همراه از 1/5 میلیون به 1/52 میلیون

- کاهش دو هزار میلیارد تومانی بدهی دولت به بانک مرکزی

- و کاهش نرخ بیکاری به 2/11 درصد

رئیس جمهور تأسیس صندوق تأمین آتیه مهر امام رضا را یکی از کاملترین طرحهای دولت برای آتیه نسل آینده و موزون سازی رشد جمعیت دانست و گفت: تأسیس صندوق ملی نوآوری و شکوفایی و آماده سازی طرح جدید نظام بانکی از دیگر اقدامات دولت است.

آقای احمدی نژاد، درخصوص اقدامات دولت در حوزه اطلاعات و امنیت، به تسلط خوب بر سرویس های اطلاعاتی بیگانه و تحرکات دشمنان اشاره کرد و گفت: در حوزه سیاست خارجی و در چارچوب حکمت، تدبیر و مصلحت، دولت رویکردی فعال داشته است و بر همین اساس رئیس جمهور به 81 کشور سفر انجام داده و هفتاد هیأت بین المللی نیز پذیرش شده است.

رئیس جمهور با یادآوری نشست خلع سلاح هسته ای در تهران و حضور فعال ایران در نشست بازنگری ان پی تی در نیویورک، تأکید کرد: دولت به پشتوانه مردم موفق شده است هیمنه سیاسی استکبار را با وجود تحریم ها و فشارهای سنگین سیاسی بشکند.

بخش فرهنگ، حوزه دیگری بود که رئیس جمهور به آن اشاره کرد و افزود: تمرکز اصلی در دولت دهم، بخش فرهنگ است و هدف گذاری هم گسترش نشاط و آرمانخواهی در حوزه فرهنگی، و احیاء انگیزه اسلامی و ایرانی در تولیدات فرهنگی است.

آقای احمدی نژاد ایجاد فضای تفاهم و تعامل با قوای دیگر به ویژه مجلس، رعایت حداکثری قانون، و جذب حداکثری و حفظ فضای آزاد را از جهت گیری های اصلی دولت برشمرد و خاطرنشان کرد: ما معتقدیم نظام ولایت و خط امام و رهبری، یک نظام جامع و مترقی است و دولت نیز در چارچوب اصول و با رویکرد حفظ وحدت و تعامل با سایر دستگاهها به دنبال انجام وظایف خود خواهد بود.

در پایان این دیدار نماز جماعت مغرب و عشا به امامت حضرت آیت الله خامنه ای اقامه شد و حاضران روزه خود را به همراه رهبر معظم انقلاب اسلامی افطار کردند.

 

6 شهریورماه 1390

http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=contentShow&id=8514

رهبر معظم انقلاب اسلامی رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز در دیدار با رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت با قدردانی صمیمانه از حضور پرشور ملت در راهپیمایی روز جهانی قدس، پایبندی دولت به اصول و ارزشها و شعارهای جذابی همچون عدالتخواهی، استکبار ستیزی و خدمت رسانی صادقانه را ضروری و اثرگذار خواندند و تأکید کردند: جهاد اقتصادی نیازی حیاتی و زمینه ساز پیشرفت و شکوفایی اقتصادی کشور است.

حضرت آیت الله خامنه ای با تبریک هفته دولت و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر، به حضور پرشکوه مردم در راهپیمایی روز قدس اشاره کردند و افزودند: از مردم عزیز ایران که در راهپیمایی روز قدس، بار دیگر عظمت خود را نشان دادند، صمیمانه قدردانی می کنم.

ایشان، روز قدس امسال را نمادی از حضور و انگیزه ملت ایران دانستند و خاطرنشان کردند: این حضور و شکوه و عظمت، امید را در فضای منطقه گسترش می دهد و انگیزه ملتها را برای استقامت دو چندان خواهد کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای با قدردانی از خدمات دولت، بر پایبندی به شعارها و جهت گیریهای اعلام شده تأکید کردند و افزودند: علت اقبال مردم در انتخابات سال 84 و 88 به رئیس جمهور همین شعارهای جذاب و ضروری بود چرا که مردم به ارزشها و آرمانها پایبند و دلبسته اند.

ایشان، عدالتخواهی، استکبارستیزی، ساده زیستی، مقابله با منش اشرافیگری، «مقابله با ویژه خواری و سوءاستفاده از ارتباطات اقتصادی و غیراقتصادی» و خدمت رسانی صادقانه را از جمله شعارهای جذاب دولت خواندند و افزودند: اصول و ارزشهایی که امام خمینی می فرمود و باعث محبوبیت ایشان در قلب ملتها شد از اساسی ترین شعارهای دولت است که باید کاملاً به آن پایبند بود.

رهبر انقلاب اسلامی، کار برای خدا را رمز برخورداری از توفیق الهی و ایجاد جذابیت در دلهای مردم برشمردند و تأکید کردند: اگر به هر علت تقید به شعارهای دولت سست شود توفیقات الهی نیز کم خواهد شد بنابراین با همان شور و نشاط و تلاش به خدمت صادقانه و بدون توقع ادامه دهید.

ایشان گزارشهایی را که وزراء و معاونان رئیس جمهور در این دیدار بیان کردند، گزارشهایی خوب، مستند، منطقی و متکی به آمار بویژه آمار مقایسه ای خواندند و افزودند: این گزارشها را باید به مجموعه نخبگان و زبدگان کشور نیز ارائه داد و اقدامات انجام گرفته را برای آنان تشریح کرد.

رهبر انقلاب اسلامی یکی از اشکالات دولت را حضور کم رنگ در میان نخبگان دانشگاهی و حوزوی دانستند و تأکید کردند: باید رئیس جمهور و وزراء اقدامات دولت در بخشهای مختلف بویژه در خصوص مسائل اقتصادی را که از مسائل اصلی کشور و مورد چالش موافقان و مخالفان دولت است، در جمع نخبگان مطرح کنند تا با استفاده از دیدگاهها و همچنین نظرات انتقادی آنان، هم افزایی بوجود آید.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه باید از انتقادها و اشکالات مجامع نخبگان استقبال کرد، افزودند: نباید به دلیل نحوه بیان برخی از مسائل، از دیدگاههای سازنده و مفید اکثریت نخبگان محروم شد.

بیان نقاط ضعف به موازات نقاط قوت از دیگر توصیه های رهبر انقلاب به رئیس جمهور و هیأت وزیران بود.

ایشان بیان نقاط ضعف را باعث اثرگذاری بیشتر در دلهای مردم دانستند و افزودند: همراه با تشریح کارها و بیان نقاط قوت، به صراحت به مردم بگویید که این کارها را نتوانستیم انجام دهیم و مطمئن باشید مردم، کسی را برای کاری که تلاش کرده اما نتوانسته انجام دهد، مؤاخذه نمی کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به ضرورت برخورد صحیح در قبال انتقادهایی که از دولت در رسانه ها یا مراکز قانونی مطرح می شود افزودند: تنها جهت گیری صحیح در قبال انتقادات رویکرد توجیه کننده و تبیین کننده است و رویکرد مخاصمه و حمله متقابل به نتیجه ای نمی رسد.

ایشان در این زمینه به دولتمردان توصیه کردند با رویکرد تبیینی در جلسات عمومی و با مردم صحبت کنید، به سؤالات و ابهامات پاسخ دهید تا این مسائل در رسانه ها نیز پخش و مسائل روشن شود که در این صورت غرض ورزی غرض ورزان به جایی نمی رسد.

رهبر انقلاب، توجه دولت به اولویتها را مهم خواندند و افزودند: باید با کار کارشناسی و دقیق، اولویتها را مشخص و براساس آن حرکت و تلاش کرد.

ایشان دادن وعده به مردم را باعث افزایش توقعات خواندند و افزودند: تحقق وعده های داده شده دولت به مردم، امری مطلوب و ضروری است و باعث استحکام ایمان و اعتقاد مردم می شود و برعکس اگر این وعده ها محقق نشود در ذهن مردم، مشکل ایجاد می کند.

رهبر انقلاب مقایسه میان عملکرد دولت با دولتهای قبلی را کاری خوب برشمردند اما افزودند: خیلی مهم است که مقایسه ای نیز میان وعده های دولت و کارهای انجام شده صورت پذیرد.

حضرت آیت الله خامنه ای سخنانشان در جمع اعضای دولت دهم را با تشریح ضرورت جهاد اقتصادی از 3 منظر ادامه دادند. 1- از منظر رونق اقتصادی و حل مشکلات معیشتی مردم 2- از زاویه ضرورت رسیدن به اهداف چشم انداز و 3- از منظر مقابله با اهداف خصمانه نظام سلطه بر ضد ملت ایران.

ایشان جهاد اقتصادی را یک نیاز قطعی و نه صرفاً یک اولویت دانستند و در تشریح بیشتر این نکات افزودند: معیشت مردم برای نظام اسلامی بسیار مهم است و تنها یک اقتصاد خوب، سالم و قوی می تواند کشور را به این هدف برساند و اقتصاد خوب و توانا نیز نیاز به مجاهدت اقتصادی دارد.

رهبر انقلاب انگیزه دوم برای جهاد اقتصادی را ضرورت حیاتی رسیدن به اهداف چشم انداز برشمردند و افزودند: در این سند بسیار مهم، تبدیل ایران به قدرت اول اقتصادی منطقه پیش بینی شده است و اگر این هدف محقق نشود و در این عرصه از رقبا عقب بمانیم ضربات اساسی خواهیم خورد بنابراین چاره دیگری جز جهاد اقتصادی نداریم.

حضرت آیت الله خامنه ای مقابله با دشمنان قسم خورده اسلام و انقلاب را سومین انگیزه نظام، مسئولان و ملت برای جهاد اقتصادی خواندند و افزودند: سلطه گران همه امکانات خود را برای زدن ضربات اساسی به اقتصاد ایران به کار گرفته اند اما هوشمندی، زیرکی و تدبیر مسئولان و ایستادگی ملت، آنها را ناکام خواهد گذاشت.

رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: دشمنان در اوایل امسال از تحریم های فلج کننده و هوشمند سخن می گفتند اما تحریم ها نه تنها فلج کننده نشد بلکه به برکت هوشمندی نظام و مردم در موارد متعدد به تحرک و خودکفایی و کارهای بزرگ در کشور منجر گشت.

حضرت آیت الله خامنه ای، شکست را سرنوشت قطعی امریکا و جبهه استکبار در تحریم ایران خواندند و تأکید کردند: با توجه به واقعیات جهانی، امکان ادامه طولانی مدت این تحریم ها وجود ندارد و باید با جهاد اقتصادی، «توکل و اعتماد به خدا» و حرکت هدفمند و هوشمندانه آنها را خنثی کرد.

رهبر انقلاب اسلامی، طرح تحول اقتصادی را یکی از مصادیق جهاد اقتصادی برشمردند و تأکید کردند: به لطف خداوند اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها بعنوان یکی از محورهای طرح تحول اقتصادی آغاز شده ولی لازم است بقیه محورهای دیگر این طرح در دو سال باقیمانده دولت، به جریان بیفتد.

حضرت آیت الله خامنه ای در خصوص اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها، به ضرورت تقویت بخش تولید اشاره کردند و افزودند: مصوبه قانونی برای کمک به واحدهای تولیدی هنوز تحقق پیدا نکرده و باید با اجرای این مصوبه، در کوتاه مدت منابع به واحدهای تولیدی نیازمند تزریق شود.

رهبر انقلاب اسلامی با اظهار نگرانی از واردات برخی کالاها و محصولات خاطر نشان کردند: باید در سیاستهای واردات بازنگری جدی شود و از واردات بویژه محصولات زراعی و باغی و واردات کالاهایی که در آن مزیت تولید داریم، پرهیز شود.

حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه توصیه های خود به مجموعه دولت، لزوم توجه بسیار جدی به موضوع فرهنگ را متذکر شدند و خاطر نشان کردند: در موضوع فرهنگ اعم از کتاب، کارهای هنری و مؤسسات هنری باید بدون رودربایستی و با قاطعیت، جهت گیریهای انقلابی و اسلامی لحاظ شود.

ایشان با اشاره به محدود بودن منابع و لزوم تعیین اولویتها در موضوعات فرهنگی، دولت را به پرهیز از حاشیه سازی توصیه کردند.

رهبر انقلاب با اشاره به نیاز فراوان کشور به کار و تلاش و روحیه کاری و خطر پذیری دولت، خاطر نشان کردند: در چنین شرایطی شایسته نیست که دولت خود را درگیر حاشیه ها کند که البته برخی اوقات، دولت با کم توجهی زمینه ساز این حاشیه ها می شود و برخی اوقات هم حاشیه هایی است که دیگران بوجود می آورند.

ایشان نکاتی هم درباره علاقه به ایران مطرح کردند.

رهبر انقلاب اسلامی در این زمینه خاطر نشان کردند: اگر قرار است مسئله علاقه به ایران مطرح شود، یکی از مهمترین راهها، تحکیم و گسترش زبان و ادبیات فارسی است.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: در مورد علاقه به ایران، بجای تأکید بر ایران قبل از اسلام، بر ایران بعد از اسلام تأکید شود زیرا افتخارات ایران بعد از اسلام در هیچ دوره ای از تاریخ ایران وجود نداشته است. ایشان تأکید کردند: رشد پیشرفتهای علمی، هنری، فرهنگی و حتی نظامی در ایران بعد از اسلام بویژه در دوران دیلمی، سلجوقیان و صفویه بهیچ وجه قابل مقایسه با ایران قبل از اسلام نیست.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: اگر می خواهید از ایران و ایرانی گری حمایت کنید، ایران بعد از اسلام، مستندتر و آشکارتر است.

ارتباط میان سه قوه و همکاری قوا نکته دیگری بود که رهبر انقلاب اسلامی در دیدار هیأت دولت به آن اشاره کردند. حضرت آیت الله خامنه ای خطاب به دولت تأکید کردند: در مسائل مربوط به قوا، در مواردی که کوتاه آمدن امکان پذیر است، کوتاه بیایید، در مواردی که با تبیین قابل حل است، تبیین کنید و در مواردی هم که با ارتباطات دوستانه حل می شود، از این روش استفاده کنید.

در ابتدای این دیدار آقای احمدی نژاد رئیس جمهور مهرورزی، عدالت گستری، خدمت گذاری و همدلی و هم افزایی را از اصول و محورهای کاری این دولت ذکر کرد و گفت: همه موفقیتهای دولت نهم و دهم، حاصل پایبندی به ارزشهای الهی و آرمانهای انقلاب است.

وی با اشاره به نظارت نهادهای رسمی کشور بر فعالیت دستگاههای دولتی، حمایت از محرومین، مردمی بودن، پاک دستی و همدلی را خط ثابت این دولت برشمرد.

رئیس جمهور افزود: در این دولت با جهت گیریهای روشن، نسل جدیدی از مدیران و نیروهای مؤمن، کارآمد و پایبند به ارزشهای انقلاب پا به عرصه خدمت گذاشتند که همواره آماده خدمت و کار هستند.

آقای احمدی نژاد خاطرنشان کرد: دولت نهم و دهم در سخت ترین شرایط کشور و تحت فشار بی سابقه دشمنان با همراهی مردم و حمایتهای رهبر انقلاب، خدمات گسترده ای برای کشور انجام داده است.

پس از سخنان رئیس جمهور شماری از معاونان وی و تعدادی از وزیران به بیان گزارش عملکرد حوزه های خود پرداختند.

آقای رحیمی معاون اول رئیس جمهور گزارشی از حوزه ستادی و شوراهای ویژه دولت بیان کرد. معاون اول رئیس جمهور با اشاره به برگزاری بیش از پنج هزار جلسه با حضور وزراء و مدیران و کارشناسان در 10 ستاد و کار گروه گفت: در ستاد تدابیر ویژه اقتصادی با برگزاری 56 جلسه و تصمیمات اتخاذ شده، شدیدترین تحریم های غرب یا بی نتیجه مانده و یا تأثیر آنها به حداقل رسیده است. بررسی مسائل خرد و کلان مربوط به هدفمندسازی یارانه ها در 70 جلسه ستاد هدفمندی یارانه ها، تصمیم گیری درخصوص موارد کلان رشوه خواری، زمین خواری، قاچاق و پولشویی و ساماندهی صندوق های قرض الحسنه و برخی شرکتهای لیزینگ در 274 جلسه اصلی و فرعی ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، فراهم کردن زمینه های لازم بمنظور ایجاد 5/2 میلیون شغل در 44 جلسه شورایعالی اشتغال و نظارت بر قیمت اقلام و کالاها و کنترل عرضه و تقاضا و جلوگیری از شوک احتمالی در بازار در پی اجرای هدفمندی یارانه ها در 27 جلسه کارگروه کنترل بازار، بخش دیگری از گزارش معاون اول رئیس جمهور در مورد حوزه ستادی و شوراهای ویژه دولت بود.

آقای رحیمی در ادامه گزارش خود به جلسات و تصمیمات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، کارگروه ویژه رئیس جمهور در امور نفت، کارگروه ترانزیت، شورایعالی صادرات غیرنفتی و شورایعالی اداری نیز اشاره کرد و گفت: رشد 83 درصدی کشفیات قاچاق، افزایش سرمایه گذاری در صنعت نفت تا مرز 54 میلیارد دلار در دولت دهم، افزایش 34 درصدی ترانزیت کالا در سال 89، و برنامه ریزی برای صادرات غیرنفتی تا مرز 45 میلیارد دلار از جمله نتایج تصمیمات اتخاذ شده در این شوراها و کارگروهها بوده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در این دیدار اعلام کرد دولت با پیگیری مدل اسلامی – ایرانی پیشرفت، اجرای سیاستهای کلی اصل 44 را در دستور کار جدی قرار داده بگونه ای که به موازات واگذاری مسئولیتها، میزان واگذاری مالکیتها به بخش خصوصی نیز از سال 84 تاکنون به 500 شرکت و 85 هزار میلیارد تومان بالغ شده که دهها برابر گذشته است.

آقای حسینی افزود: تاکنون 40 میلیون نفر دارای سهام عدالت شده اند که این میزان تا 45 میلیون نفر افزایش خواهد یافت.

وزیر اقتصاد قانون هدفمند کردن یارانه را گامی در جهت گسترش عدالت خواند و اعلام کرد: رشد مصرف در انرژی، آب و گندم متوقف شده و میزان مصرف 5 تا 30 درصد کاهش یافته است.

آقای حسینی از کاهش نقطه به نقطه تورم از تیرماه سال جاری خبر داد اما تأکید کرد برای حل مشکل تورم و بیکاری تلاشهای مضاعفی انجام خواهد شد.

به گفته آقای حسینی رشد اقتصادی کشور هر سال بیشتر شده است به گونه ای که مراکز جهانی نیز از بهبود اوضاع اقتصادی ایران در پی هدفمند کردن یارانه و اجرای اصل 44 سخن می گویند.

افزایش شاخص بورس به 25 هزار و پانصد واحد و افزایش سرمایه گذاری بورس به 118 هزار میلیارد تومان از دیگر نکات گزارش وزیر اقتصاد بود.

آقای حسینی با اشاره به افزایش بودجه عمرانی به 24 درصد افزود: سهم مالیات نیز در هزینه های دولت به حدود 42 درصد در سال 89 رسیده است که نشان دهنده تلاش برای رهایی از اتکای به درآمدهای نفتی است.

وزیر اقتصاد با تأکید بر ناکامی تحریمهای غرب افزود: افزایش ترانزیت کالای 111 کشور خارجی از مسیر ایران، رشد 124 درصدی جذب سرمایه های خارجی و رشد تجارت خارجی از شاخصهایی است که نشان می دهد تحریم های غرب با تدابیر نظام و دولت و ایستادگی مردم به اهداف خود نرسیده است.

وزیر اقتصاد و دارایی، در جمع بندی گزارش خود افزود: شتاب حرکت کشور به سمت عدالت براساس سیاستها و فعالیتهای دولت افزایش یافته است که گسترش بیمه های تأمین اجتماعی – افزایش حقوق مستمری بگیران و سهام عدالت از نشانه های آن است.

رئیس کل بانک مرکزی سومین عضو هیأت دولت بود که گزارشی از وضع پولی، و بانکی کشور ارائه کرد.

آقای بهمنی در گزارش خود با اشاره به سیاست کنترل نرخ تورم و رسیدن آن به 4/12 درصد در پایان سال 89 گفت: در پایان تیرماه سال نود، نرخ تورم به 3/16 درصد افزایش یافت که علت آن، اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بود.

رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: بدون در نظر گرفتن تأثیر مستقیم و غیرمستقیم، هدفمندسازی یارانه ها، نرخ تورم قاعدتاً 9/9 درصد می بود.

مهار بی رویه رشد نقدینگی، شفاف سازی مطالبات معوق و مهار رشد آن، رشد 140 درصدی فروش اوراق مشارکت به میزان 157 هزار میلیارد ریال، افزایش منابع قرض الحسنه، ساماندهی مؤسسات مالی غیرپولی، گسترش سیستم های الکترونیک و افزایش تراکنش های الکترونیکی، مدیریت بازار ارز، تعیین ابزارها و عقود جدید در بانکداری اسلامی، برنامه ریزی برای حذف صفرهای پول ملی و اختصاص 17 میلیارد دلار از منابع بانکی برای سرمایه گذاری در طرحهای نفت، گاز و پتروشیمی، محورهای دیگر گزارش رئیس کل بانک مرکزی بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این دیدار در گزارشی با مقایسه میان سالهای 78 تا 83 و 84 تا 89 گفت: سرمایه گذاری صنعتی و معدنی در این مدت از 14 هزار میلیارد تومان به بیش از 90 هزار میلیارد تومان رسیده است.

آقای غضنفری گفت: در سال 83، سه هزار و هفتصد معدن در کشور فعال بوده اند که در سال 89 به 5700 معدن و استخراج مواد معدنی نیز از 155 میلیون تن به 285 میلیون رسیده است.

افزایش دو برابری ظرفیت تولید خودرو، افزایش تولید سیمان از 32 میلیون تن به 74 میلیون تن، افزایش ظرفیت ذخیره سازی سیلوها به 9 میلیون تن از دیگر نکات گزارش آقای غضنفری بود.

وزیر صنعت معدن و تجارت با اشاره به افزایش محصولات کشاورزی و صادرات خدمات فنی مهندسی گفت: با مدیریت واردات کشور متوسط نسبت واردات به صادرات از 5/4 برابر به 3/2 برابر کاهش یافته است که نشان می دهد واردات و صادرات در روند متعادل شدن قرار دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان گزارش خود اعلام کرد امیدواریم با سرمایه گذاری 70 هزار میلیارد تومانی در سالجاری و سال آینده، بیش از 1800 پروژه نیمه تمام معدنی و صنعتی را به مرحله بهره برداری برسانیم.

آقای خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی در این دیدار در گزارشی به تولید 107 میلیون تن محصولات کشاورزی در سال 89 و رشد پانزده درصدی آن نسبت به سال 88 ، رسیدن به مرحله تولید پایدار در تولید گندم و برنامه ریزی برای صادرات 2 میلیون تن گندم در سال جاری، افزایش تولید برنج به دو میلیون و دویست و سی هزار تن در سال 89 ، و برنامه ریزی برای خودکفائی در تولید برنج در 2 سال آینده، افزایش کیفیت برگ سبز چای کشور و تولید 31 درصدی چای درجه یک در سال 90 ، و افزایش چهل درصدی تولید ابریشم در کشور، اشاره کرد.

آقای خلیلیان به توسعه زیرساختهای آب و خاک در بخش کشاورزی و افزایش اراضی تحت پوشش آبیاری تحت فشار و سامانه آبیاری مدرن نیز اشاره کرد و در خصوص صادرات و واردات محصولات کشاورزی گفت: صادرات محصولات کشاورزی در برنامه سوم 6 میلیارد دلار بود که در شش سال اخیر به بیش از 21 میلیارد دلار رسیده است. وزیر جهاد کشاورزی همچنین با اشاره به افزایش ظرفیت صنایع فرآوری محصولات کشاورزی، توسعه جنگل ها، مرتع داری و آبخیزداری، کاهش مصرف سموم و کودهای شیمیائی گفت: میزان واردات محصولات کشاورزی تا پایان تیر ماه امسال، 27 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.

آقای نیکزاد نیز در این دیدار در گزارشی مقایسه ای میان 8 سال قبل از دولت آقای احمدی نژاد با 6 سال دولت نهم و دهم گفت: احداث راه، بزرگراه و راه اصلی از 59 هزار کیلومتر به 72 هزار کیلومتر رسیده است و راه روستایی نیز از 43 هزار به 57 هزار کیلومتر بالغ شده است.

وزیر راه و شهرسازی، توسعه 10 برابری ناوگان هوایی و افزایش حجم ترانزیت کالاها را از دیگر نتایج فعالیتهای دولتمردان در 6 سال اخیر برشمرد و گفت: از سال 76 تا 83 حدود 3 میلیون واحد مسکونی احداث شده بود که در 6 سال اخیر به 4 میلیون و 850هزار واحد رسیده است.

افزایش ساخت بیمارستانها، صنعتی سازی ساختمان، نوسازی مدارس، واگذاری بخش های مهمی از صنایع ارتباطات، موبایل و اینترنت به بخش خصوصی، افزایش ضریب نفوذ اینترنت،  افزایش هزار درصدی روستاهای برخوردار از خدمات الکترونیک و افزایش حجم مخازن سدها از 32 میلیارد به 43 میلیارد متر مکعب از دیگر مسائلی بود که مهندس نیکزاد در گزارش خود به آنها اشاره کرد.

وی همچنین آثار مثبت مسکن مهر را تشریح کرد.

آقای قاسمی وزیر نفت نیز گزارشی از حوزه های گاز، بنزین، پتروشیمی، صنعت نفت و بهره برداری از میادین مشترک ارائه کرد. وزیر نفت در خصوص دسترسی به گاز در شهرها و روستاها گفت: در سال 84 تعداد مشترکان گاز، 5/7 میلیون مشترک بود که این میزان در 6 سال اخیر به بیش از سیزده میلیون مشترک رسیده است.

کاهش مصرف بنزین به 58 میلیون لیتر در روز با وجود افزایش تولید خودرو، در 6 سال گذشته، افزایش تعداد جایگاههای سی ان جی از 75 جایگاه در سال 84 به 1700 جایگاه در سالجاری، و افزایش تولید پتروشیمی از 18 میلیون تن در سال 84 به 52 میلیون تن در سالجاری عدد و رقم های دیگری بود که وزیر نفت در گزارش خود به آنها اشاره کرد.    

وزیر نفت به اشاره به بومی سازی طراحی و اجرای طرحهای وزارت نفت و 52 میلیارد دلار سرمایه گذاری داخلی در فازهای قدیم و فازهای باقیمانده پارس جنوبی تأکید کرد: اهتمام برای افزایش استخراج از میادین مشترک با کشورهای همسایه از جمله برنامه های اصلی وزارت نفت است.

وزیر بعدی که در این دیدار گزارش داد آقای شیخ الاسلامی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود. آقای شیخ الاسلامی در حوزه تعاون از افزایش 2 برابری تعداد تعاونی ها در برنامه چهارم خبر داد و گفت: تعداد اعضای تعاونی ها نیز به بیش از 5 میلیون نفر رسیده است و در مجموع سهم ارزش افزوده بخش تعاون از 5 درصد در سال 83 به 5/8 درصد رسیده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: برای سال گذشته ایجاد یک میلیون و یک صد هزار شغل پیش بینی شده بود که با همت و تدبیر دولت و فعالان بخش های مربوط، این میزان به یک میلیون و 600 هزار شغل رسید و برای سال جاری نیز ایجاد 5/2 میلیون شغل پیش بینی شده است.

کاهش فاصله طبقاتی به عنوان مهمترین سیاست دولت در حوزه رفاه، افزایش 38 درصدی شمار افراد بیمه شده و افزایش متوسط حقوق افراد تحت پوشش صندوق تأمین اجتماعی از 140 هزار تومان به 550 هزار تومان در سال 89 دیگر مسئله ای بود که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به آن اشاره کرد.

آقای بقایی معاون اجرایی رئیس جمهور هم با اشاره به نود سفر استانی دولت با بیش از بیست هزار مصوبه، گزارشی از این سفرها ارائه کرد.

معاون اجرایی رئیس جمهور گفت: هشتاد درصد مصوبات دور اول سفرهای استانی، 52 درصد مصوبات دور دوم سفرها، و 26 درصد مصوبات دور سوم سفرها کاملاً محقق شده و 18 درصد از مصوبات دور اول، 25 درصد از مصوبات دور دوم و 23 درصد از مصوبات دور سوم سفرها در دست اجرا است. آقای بقایی با اشاره به بیش از چهارده هزار ملاقات مردمی رئیس جمهور و 32 هزار ملاقات مردمی وزراء در 3 دور سفرهای استانی گفت: حل مشکلات مردم، مهمترین هدف سفرهای استانی است.

آقای میرتاج الدینی معاون پارلمانی رئیس جمهور نیز در این دیدار با اشاره به همکاری دولت و مجلس، فضای کلی روابط قوای مقننه و مجریه را خوب خواند و نکاتی را برای بهبود روند این روابط بیان کرد.

خانم بداغی معان حقوقی رئیس جمهور نیز در گزارش خود به کارشناسی های حقوقی گسترده در دولت و کمیسیونهای تخصصی برای رعایت موازین قانونی و حقوقی در مصوبات اشاره کرد و گفت: رعایت قانون، اصل اساسی در سیاستها و اقدامات دولت به شمار می رود.

وزیر امور خارجه آخرین عضو هیأت دولت بود که در این دیدار 3 ساعته گزارش داد. آقای صالحی اعلام کرد: با وجود همه تلاشهای دشمنان، جمهوری اسلامی به یاری خداوند و با تدبیر مسئولان و ایستادگی ملت از موقعیت روزافزونی برخوردار است.

 

2 شهریورماه 91

http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=contentShow&id=9693

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز(پنجشنبه) در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت ضمن برشمردن برخی نقاط قوت دولت، اقتصاد مقاومتی را تنها راه ادامه روند پیشرفت کشور دانستند و تأکید کردند: استفاده از همه ظرفیتهای بخشهای دولتی و غیردولتی، اهتمام جدی به حل مشکلات معیشتی مردم، مبارزه با مفاسد اقتصادی، حمایت از تولید ملی و مبارزه با اسراف از لوازم اقتصاد مقاومتی است.

ایشان در این دیدار که در آغاز هفته دولت انجام شد با گرامیداشت یاد شهیدان رجایی، باهنر و همچنین شهید عراقی، تجلیل از این عزیزان را زنده نگه داشتن گفتمان انقلاب و ارزش شهادت دانستند.

رهبر انقلاب هفته دولت را فرصتی برای تشکر از خدمات قوه مجریه و مسئولان و کارکنان دستگاهها خواندند و افزودند: این هفته علاوه بر فرصت ارائه گزارش و آشنا کردن مردم با حقایق و فعالیتهای دولت، فرصتی برای ارزیابی درونی و بررسی نقاط قوت و ضعف قوه مجریه است.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به عبور سریع فرصتهای خدمت، رئیس جمهور و همکارانش را به مغتنم شمردن یک سال باقی مانده از عمر دولت دهم توصیه و خاطرنشان کردند: در همین یک سال نیز می شود کارهای بسیار مهم و بزرگی انجام داد.

ایشان، سال چهارم فعالیتهای دولت دهم را از دو جهت خارجی و داخلی مهم برشمردند و افزودند: قدرتهای مستکبر همه توان خود را برای وادار کردن ایران به عقب نشینی به کار گرفته اند که دولت نیز باید با استفاده از همه توان و ظرفیتهای کشور و ادامه روند پیشرفت ها،‌این توهم باطل دشمنان را بر هم بزند.

ایشان، سال آخر فعالیت دولت دهم را از لحاظ شیرازه بندی کارها نیز مهم دانستند و به هیأت وزیران تأکید کردند: شما به پرکاری مشهور هستید همین ویژگی را با جدیت و تا لحظات آخر فرصت خدمت به مردم و کشور، حفظ کنید.

رهبر انقلاب روند کلی حرکت کشور را با وجود برخی مشکلات و نقاط ضعفها، رو به جلو ارزیابی کردند و افزودند: حتی مراکز رصد جهانی نیز به روند پیشرفتهای ایران اذعان دارند اما برخی در این زمینه دچار توهم ناشی از ارزیابی غلط هستند.

ایشان با اشاره به ناکامی طرحها و ترفندهای بیگانگان افزودند: همیشه به یاد داشته باشید که زورگویان جهانی دست از دشمنی بر نمی دارند و در پی هر ناکامی به دنبال تصمیمات و اقدامات جدید برمی آیند، بنابراین لازم است مسئولان نیز همیشه در فکر راهکارها و تدابیر جدید مقابله باشند.

ایشان پیش بینی سناریوها و توطئه های دشمن را باعث تسلط در میدان مواجهه با این توطئه ها دانستند و خاطرنشان کردند: اگر قبل از تصمیم دشمنان، بتوانیم سناریوی آنها را بخوانیم در اتخاذ تدابیر، موفق تر خواهیم بود.

رهبر انقلاب تمرکز در کارهای قوه مجریه را بویژه در مسائل کلان و اساسی، ضروری خواندند و افزودند: تمرکز در اینگونه مسائل در درجه اول به خود هیأت دولت برمی گردد و باید همه اعضای دولت خود را در تصمیمات اتخاذ شده شریک و مسئول بدانند و با هماهنگی کامل حرکت کنند.

استفاده از همه توان کشور و بهره گیری از ظرفیتهای فکری و انسانی در داخل و خارج از دولت توصیه دیگری بود که رهبر انقلاب در این دیدار بیان کردند.

رهبر انقلاب، با اشاره به اینکه نقاط ضعف را نیز باید بررسی و برطرف کرد در تشریح برخی نقاط قوت دولت افزودند: کارهای وسیع عمرانی در مناطق مختلف کشور، پیشرفت چشمگیر در زمینه علم و فناوری، ارتقای جایگاه ایران در عرصه سیاست خارجی و مسائل بین المللی، برجسته شدن ارزشهای انقلاب در گفتار و رفتار دولت از جمله ساده زیستی و دوری از تجمل، استکبار ستیزی و افتخار به انقلابی گری و تلاش برای ارتباط گسترده با مردم از جمله نقاط قوت دولت است که منشأ برکات و آثار مثبتی بوده است.

ایشان تلاش فوق العاده را از دیگر ویژگیهای دولت دهم دانستند و توصیه کردند: این تلاش را با کیفیت کاری خوب، همراه کنید و برای تحقق وعده های داده شده اهتمام ویژه به خرج دهید.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه سخنانشان در ریشه یابی افزایش تلاشهای خصمانه امریکا و مستکبران در سالهای اخیر، به چهار عامل اشاره کردند: پیشرفتهای مستمر جمهوری اسلامی، زنده شدن شعارهای انقلاب، بیداری عظیم و بسیار مهم ملتهای منطقه و جلوگیری از الگو شدن ایران در چشم این ملتها.

ایشان در همین بحث افزودند: برخی افراد این روزها می گویند چرا دشمن تراشی می کنید اما این حرفها ناشی از تحلیل غلط است.

رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: در زمان امام خمینی (ره) نیز دشمنی های مستکبران پایانی نداشت چرا که امام قاطعانه از انقلاب و اسلام و ایران دفاع می کرد و این واقعیات نشان می دهد هرگاه مسئولان و ملت ایران مواضع مستحکمی بگیرند چهره دشمن عبوس تر می شود که البته مستکبران هیچگاه در مقابل این ملت پیروز نخواهند شد.

حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنانشان با اشاره به برخی مشکلات موجود افزودند: عمده این مشکلات به مسائل معیشتی قشرهای متوسط و ضعیف مربوط می شود که باید برای برطرف کردن آنها،‌ جداً همت و برنامه ریزی کرد.

ایشان در ریشه یابی مشکلات موجود خاطرنشان کردند: بخشی از مسائل ناشی از تورم است البته ما کمبود کالا در کشور نداریم اما گرانی و کاهش قدرت خرید مردم، باید علاج شود که در این زمینه همه بخشهای ستادی و عملیاتی مسئولند.

رهبر انقلاب با اشاره به اینکه صاحبنظران داخل و خارج دولت، افزایش نقدینگی را یکی از ریشه های مشکلات فعلی می دانند تأکید کردند: باید با همفکری و تکیه بر علم و تجربه، راهی برای کنترل نقدینگی بیابید و نقدینگی افزایش یافته را به سمت مراکز تولید هدایت کنید.

ایشان توانمند کردن بخش خصوصی را یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی خواندند و تأکید کردند: لازم است سیاستهای اصل 44 با دقت و وسواس هرچه تمامتر دنبال شود.

رهبر انقلاب در ارائه تعریفی از اقتصاد مقاومتی افزودند: در این اقتصاد، هم روند پیشرفت کشور حفظ می شود و هم آسیب پذیری نظام اقتصادی در مقابل ترفندهای دشمنان کاهش می یابد.

ایشان استفاده از همه ظرفیتهای مادی و انسانی دولتی و غیردولتی را از لوازم اقتصاد مقاومتی دانستند و افزودند: باید به مردم واقعاً بهاء دهید.

حضرت آیت الله خامنه ای مبارزه با مفاسد اقتصادی را باعث افزایش سرمایه گذاری، استقبال سرمایه داران سالم و رونق بیشتر اقتصادی دانستند و افزودند: باید با چشمانی تیزبین، ریزبین و دوربین مراقب فساد اقتصاد بود و با آن مبارزه کرد که در این زمینه همکاری متقابل دولت و دستگاه قضایی ضروری است.

حمایت از تولید، رسیدگی به واحدها و کارخانه هایی که دچار مشکل شده اند، ‌فعال سازی واحدهای متوسط و کوچک، مدیریت منابع ارزی و حمایت همه جانبه از تولید ملی، دیگر توصیه مؤکد رهبر انقلاب به هیأت دولت بود.

ایشان مبارزه با اسراف را نیز در اقتصاد مقاومتی،‌مهم برشمردند و افزودند: در این زمینه، هم دستگاههای فرهنگ ساز بویژه رسانه ملی و هم دستگاههای اجرایی مسئولند.

حضرت آیت الله خامنه ای با ابراز خرسندی از توجه دولت به ضرورت صرفه جویی در دستگاهها افزودند: مسئله استفاده از تولید ملی را نیز بطور جدی در دستور کار دستگاهها قرار دهید و مصرف اجناس و کالاهای خارجی را در دستگاهها ممنوع اعلام کنید.

توجه به شرکتهای متکی بر اقتصاد دانش بنیان و حل مشکلات آنها از دیگر نکاتی بود که رهبر انقلاب به دولت دهم توصیه کردند.

حضرت آیت الله خامنه ای بار دیگر مسئله وحدت و انسجام ملی را بسیار مهم خواندند و با دعوت جدی از مسئولان برای همگرایی ‌افزودند: حوزه های مسئولیتها مشخص است هر سه قوه باید با هماهنگی و تعامل عمل کنند.

ایشان، مسئولیت رسانه ها، افراد صاحب تریبون و پایگاههای اینترنتی را نیز در زمینه تقویت وحدت ملی مهم دانستند.

رهبر انقلاب، با توصیه به پرهیز از کارهای سطحی و توجه به کارهای عمیق در زمینه های فرهنگی خاطرنشان کردند: مراقبت کامل کنید که فرهنگ مهاجم، فرهنگ عمومی را در معرض تأثیرگذاری و آسیب قرار ندهد.

حفظ روحیه انقلاب در دیپلماسی کشور و تلاش برای بهره گیری منطقی و صحیح از حوادث منطقه نکته دیگر ایشان خطاب به مسئولان قوه مجریه بود.

توصیه آخر رهبر انقلاب به رئیس جمهور و هیأت دولت این بود: برای خدا کار کنید و لحظه ای را در خدمت به مردم و نظام از دست ندهید اگر هم کسی نبیند خداوند می بیند و همه این فعالیتها را پاداش مضاعف می دهد.

آقای احمدی نژاد رئیس جمهور نیز در این دیدار باگرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر گفت: دولت به اصول خود یعنی عدالت، مهرورزی، خدمتگزاری، تلاش برای اعتلای کشور و پایبندی به اصول و ارزشهای انقلاب همچنان وفادار است.

رئیس جمهور با اشاره به اقدامات انجام گرفته در بخش های علم و فناوری ، بهداشت و درمان ، سیاست خارجی ، دفاعی ، اطلاعات، فرهنگ ، صدا و سیما ، میراث فرهنگی ، هسته ای ، آموزش عالی ، آموزش و پرورش ، مخابرات و محیط زیست تاکید کرد در بخش های مختلف اقدامات خوب و برجسته ای انجام گرفته است.

آقای احمدی نژاد همچنین به تدوین بودجه انقباضی در سال جاری اشاره کرد و  افزود: این بودجه انقباضی به گونه ای طراحی شده که به کارهای عمرانی و بخش های تولید و اشتغال آسیبی نرسد.

آقای احمدی نژاد، اقدامات و زحمات ستاد تدابیر به ریاست معاون اول را برای مقابله با فشارهای اقتصادی، بسیار خوب و نتیجه بخش خواند و خاطرنشان کرد: دولت معتقد است که در شرایط کنونی یکی از مسائل ضروری ، تمرکز مدیریت در اجرا است.

وزیر امور اقتصاد و دارایی نیز در این دیدار در گزارشی از اوضاع اقتصادی کشور گفت: با وجود همه تلاشهای دشمنان برای تشدید تحریم ها ، اقتصاد ایران به یکی از قطبهای اصلی رشد در خاورمیانه تبدیل شده است.

دکتر حسینی رشد اقتصادی در سال گذشته را بدون در نظر گرفتن نفت 1/5 درصد اعلام کرد و افزود: ایران براساس آمار مراکز معتبر جهانی از لحاظ تولید ناخالص داخلی به هفدهمین اقتصاد بزرگ دنیا تبدیل شده است و با معیارGDP ، در سال های اخیر در جایگاه دوم و سوم منطقه قرار گرفته است. افزایش سرمایه گذاری خارجی از 1600 میلیون دلار در سال 1386 به 4300 میلیون دلار در سال 90، رشد 3/2 برابری صادرات غیرنفتی و رشد 8/2 برابری ارزش بورس در 4 سال اخیر از دیگر نکات گزارش وزیر اقتصاد بود.

آقای حسینی گفت: در سالهای اخیر رشد سپرده های بانکی 1/2برابر شده و 65 درصد منابع بانکی در 3 بخش کشاورزی – صنعت و معدن و مسکن و ساختمان سازی به کار گرفته شده است.

وزیر اقتصاد، بیکاری و تورم دو رقمی را از نقاط ضعف اقتصاد کشور خواند و گفت: بیکاری در سال گذشته با 1/2درصد کاهش به 3/12 رسید و تورم به 1/9 درصد افزایش به 5/21 درصد رسید.

آقای حسینی گفت: اجرای طرح هدفمندی – افزایش نرخ ارز – افزایش قیمت کالاهای وارداتی و سفته بازی از جمله عوامل افزایش تورم بوده است.

وزیر اقتصاد در ترسیم چشم انداز اقتصاد کشور در سال جاری افزود: با وجود تشدید تحریم ها، دولت با صرفه جویی در هزینه و تدابیر ویژه در تلاش است ظرفیتهای داخلی را فعال سازد و با پشتوانه صندوق توسعه ملی، بخش خصوصی و تعاونی را برای حضور فعالتر در عرصه اقتصادی کمک کند.

آقای حسینی با تشریح تلاشهای دولت برای اجرای کامل سیاستهای اصل 44 قانون اساسی افزود: بهبود فضای فعالیت اقتصادی،‌صرفه جویی، انسجام و وحدت مدیریت اقتصادی و واقع نمایی بجای سیاه نمایی از ضرورتهایی است که کمک می کند، سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی را با رشد و بهبود اوضاع اقتصادی پشت سر گذاریم.

در این دیدار رئیس کل بانک مرکزی نیز گزارشی از سیستم بانکی و منابع و ذخایر مالی ارائه کرد.

آقای بهمنی با اشاره به استفاده از تمام توان سیستم بانکی در پرداخت تسهیلات گفت: 37 درصد از این تسهیلات برای بخش صنعت و معدن، 20 درصد برای کشاورزی، 25 درصد برای مسکن، 10 درصد برای خدمات بازرگانی و 8 درصد برای صادرات در نظر گرفته شده است.

وی به تسهیلات پرداخت شده به بخش صنعت و معدن در سه ماهه اول سال 1391 اشاره کرد و افزود: تسهیلات پرداخت شده 2/31 درصد بوده است که در مقایسه با پایان سال 90، نشانگر رشد تسهیلات ارائه شده به بخش صنعت و معدن است.

رشد نقدینگی و راه اندازی سامانه های پورتال «ارزی، شتاب و شاپرک» برای کنترل صادرات و واردات از دیگر مواردی بود که رئیس کل بانک مرکزی در گزارش خود به آنها اشاره کرد.

آقای بهمنی ذخایر ارزی و طلای کشور را بسیار خوب توصیف و با اشاره به فشارهای اقتصادی امریکا و اروپا تأکید کرد: سیستم بانکی توانسته است با اقدامات خاص و ابتکاری، بسیاری از این محدودیت ها را مدیریت کند.

رئیس کل بانک مرکزی در پایان با اشاره به اجرای فاز اول هدفمندی یارانه ها گفت: با اجرای این قانون ضریب جینی که نمایانگر کم شدن فاصله طبقاتی است از 40/0 (صفر ممیز 40) به 38/0 (صفر ممیز 38) کاهش پیدا کرده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این دیدار به بیان شاخص های اقتصادی بویژه در بخش تولید پرداخت. آقای غضنفری رشد سرمایه گذاری در بخش صنعت را در دولت های نهم و دهم 7 برابر و در بخش معدن 6 برابر اعلام کرد و گفت: 51 هزارپروژه صنعتی و معدنی در 7 سال اخیر اجرا شده است.

وی تعداد معادن فعال در کشور را در سال 83یعنی در آستانه آغاز به کار دولت آقای احمدی نژاد 3600 معدن و در سال جاری 5000 معدن اعلام کرد و افزود : میزان تولید مواد معدنی نیز از 155 میلیون تن به 340 میلیون تن رسیده است .

افزایش ظرفیت تولید خودرو از 960 هزار در سال 83 به 2 میلیون خودرو در سال 90، افزایش حدود 3 برابری تولید سیمان در همین مدت و افزایش دو برابری تولید فولاد در 7 سال اخیر از دیگر آماری بود که وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد.

آقای غضنفری گفت: با توجه به سیر صعودی تولید در بخشهای مختلف، ایران در حال حاضر در تولید سیمان جزو ده کشور برتر جهان ، در تولید سرب و روی در خاورمیانه اول ، در تولید خودرو در رتبه سیزدهم جهان، در تولید فولاد هفدهم جهان و در تولید مس جزو ده کشور برتر جهان است.

در گزارش وزیر صنعت، معدن و تجارت افزایش صادرات غیرنفتی از حدود 31 میلیارد دلار در دولتهای هفتم و هشتم به 139 میلیارد دلار در دولت های نهم و دهم نیز مورد اشاره قرار گرفت.

وی گفت: در همین مقیاس زمانی، صادرات فنی مهندسی از 6/3 میلیارد دلار به 18 میلیارد دلار رسیده و مجموع صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی 3/4برابر شده است.

آقای غضنفری با اشاره به روند کاهش واردات و افزایش صادرات گفت: در این مدت نسبت واردات به صادرات با حدود 50 درصد بهبود، به 6/2 رسیده است.

تعامل جدی و گسترده با بخش خصوصی و اصناف نکته دیگری بود که در گزارش وزیر صنعت و معدن برجسته شده بود.

آقای غضنفری همچنین با اشاره به فشارهای اقتصادی دشمنان ملت ایران گفت: با مدیریت فراز و نشیبهای بودجود آمده روند افزایش تولید در واحدهای صنعتی و معدنی آغاز شده که چشم انداز بسیار خوبی را برای کشور ترسیم می کند.

وزیر جهاد کشاورزی نیز در این دیدار در گزارشی به اقدامات زیربنایی در بخش آب و خاک اشاره کرد و گفت: یکی از این اقدامات زیربنایی، گسترش شبکه آبیاری تحت فشار و اصلاح روشهای آبیاری است که یک میلیون و دویست هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور تحت پوشش آبیاری تحت فشار قرار گرفته است.

آقای خلیلیان مجموع وسعت اجرای طرحهای زیربنایی در بخش آب و خاک را در دولت های نهم و دهم، 192 هزار هکتار بیان کرد و افزود: این آمار، سه برابر اقدامات انجام شده در سالهای قبل از 84 است.

بهره برداری از سه هزار و ششصد و نوزده واحد صنایع تبدیلی با ظرفیت 22 میلیون و چهارصد هزار تن، اصلاح ساختار واحدهای مرغداری و دامداری، و طرحهای ارتقای سلامت غذا از جمله اجرای عملیات کنترل بیولوژیک و مبارزه غیرشیمیایی با آفات، محورهای دیگری از گزارش وزیر جهاد کشاورزی بود.

آقای خلیلیان تراز بازرگانی صادرات محصولات کشاورزی را مثبت دانست و افزود: صادرات کشاورزی در سال 90، 64/1 میلیارد دلار بیشتر از واردات بوده است.

وی درخصوص تولید محصولات کشاورزی و باغی گفت: در سال 90 هفتاد و هفت میلیون تن محصولات زراعی، هیجده میلیون و سیصد هزار تن محصولات باغی، 720 هزار تن شیلات، و 14 میلیون و سیصد هزار تن دام و طیور تولید شده است.

دیدار رهبر انقلاب اسلامی با هیأت دولت با گزارش وزیر نفت ادامه یافت.

آقای قاسمی درباره پارس جنوبی گفت: 56 میلیارد دلار کار در جریان ، در این منطقه داریم که با به ثمر رسیدن این سرمایه گذاری، در 3 سال آینده میزان تولید میعانات گازی  به 2/1میلیون بشکه و تولید گاز  به 2/1میلیارد متر مکعب خواهد رسید.

وزیر نفت گفت: در دولت های نهم و دهم در مجموع 140 میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش نفت، گاز و پتروشیمی داشته ایم که 5 برابر دولتهای قبلی است.

آقای قاسمی با اشاره به تلاش دشمن برای تحریم نفتی افزود: به یاری خداوند و همت متخصصان داخلی، نهضت ساخت تجهیزات در داخل کشور را آغاز کرده ایم که با برنامه ریزی انجام شده،‌امیدواریم در آینده ای نه چندان دور، به صادر کننده اینگونه تجهیزات نیز تبدیل شویم.

وزیر نفت همچنین، از بهره مندی 15 هزار روستا از گاز در دولت های نهم و دهم خبر داد و گفت: تولید فراورده های نفتی به 262 میلیون لیتر رسیده است. اقای قاسمی این نکته را هم گفت که براساس اجرای طرح هدفمندی، مصرف بنزین از 67 میلیون لیتر در سال 84 به 59 میلیون لیتر کاهش یافته است، در حالیکه اگر طرح هدفمندی اجرا نمی شد میزان مصرف بنزین در سال جاری به 130 میلیون لیتر می رسید.

وی صرفه جویی بوجود آمده از این طریق را 30 میلیارد دلار اعلام کرد.

وزیر نفت گفت: با برنامه ریزی انجام شده در حال حاضر بجز 2 میدان ، در همه میادین مشترک نفت و گاز فعالیم که در دو ماه آینده در این دو میدان نیز تولید آغاز می شود و در مجموع یک میلیون بشکه نفت از این میادین استحصال خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی آخرین عضو هیأت دولت بود که گزارشی از حوزه کاری خود بیان کرد.

رسیدن تعداد واحدهای مسکونی کشور به رقم بیست و یک میلیون و ششصد هزار واحد در دولتهای نهم و دهم و افزایش نسبت واحد مسکونی به خانوار،‌مقاوم سازی یک میلیون و هشتصد و هشتاد هزار واحد روستایی، افزایش یک و نیم برابری تولید مسکن شهری در 7 سال گذشته، افزایش ظرفیت صنعتی سازی، و افزایش ساخت آزاد راه و بزرگراه، بخش هایی از گزارش آقای نیکزاد بود.

وزیر راه و شهرسازی همچنین به افزایش ظرفیت بنادر، توسعه لوکوموتیو و واگن های مسافری و باری و کاهش تلفات جاده ای با وجود افزایش تولید خودرو نیز اشاره کرد.

 

بیانات و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با رییس جمهور و اعضای کابینه دولت های نهم و دهم

23 تیرماه 1392

http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=contentShow&id=10870

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پنجمین روز از ماه مبارک رمضان در دیدار رئیس جمهور و هیأت وزیران، کار و تلاش شبانه روزی و بسیار پرحجم، و برجسته کردن شعارهای انقلاب در عرصه های داخل و خارج را از ویژگیهای تحسین برانگیز دولت خواندند و از زحمات و تلاشهای آقای احمدی نژاد و همکاران وی صمیمانه قدردانی کردند.

ایشان گزارشهای اعضای دولت در این جلسه را، نمایی از کارها و خدمات انجام شده خواندند و افزودند: لازم است این گزارشها به اطلاع مردم برسد.

رهبر انقلاب با اشاره به تلاش برخی مخالفین، رسانه های خارجی و برخی ها در داخل برای نادیده گرفتن تلاشهای دولت افزودند: بعضی حتی کارهای ملموس دولت را نیز انکار می کنند اما مهم این است که تلاشها و زحمات انجام شده در فضای عمومی کشور بیان و ثبت شود.

حضرت آیت الله خامنه ای با یادآوری کارهای خوب و تلاشهای شبانه روزی دولت خاطرنشان کردند: در 8 سال اخیر همه احساس و درک کردند که رئیس جمهور محترم و همکاران ایشان، با تحمل سختی ها، نسبت به همه دولتها و دوره های دیگر، کارهای بسیار پرحجم و پرشتابی انجام می دهند که این واقعیت، نکته برجسته و قابل تقدیری است.

رهبر انقلاب با اشاره به خودداری دولت از استفاده از امتیازات «مسئولان دیگر کشورها» تأکید کردند: بی اعتنایی به امتیازات، کار بی وقفه و خودداری از آسودگی و استراحت، امتیاز بزرگ این دولت است و همه کسانی که در صدد قضاوت هستند باید به این نکات با ارزش توجه کنند.

رهبر انقلاب، طرح و تقویت شعارهای انقلاب را کاری ضروری برشمردند و افزودند: جبهه ضد انقلاب سعی فراوان کرده که این شعارها را کمرنگ و محو نماید و آنها را به تدریج به ضدارزش تبدیل کند اما موفق نشده است که علت اصلی آن، هوشیاری امام بزرگوار در طرح و تثبیت این شعارهاست.

ایشان وصیتنامه امام را لُبِ ارزشهای مورد نظر آن عزیز به عرش سفر کرده خواندند و با توصیه به مسئولان برای مراجعه مستمر به این وصیتنامه تأکید کردند: اظهارات و نوشته های امام بینات و محکمات انقلاب است نه متشابهاتی که بتوان تحریف کرد یا تغییر دارد.

رهبر انقلاب با تجلیل از اقدام دولت در برجسته کردن شعارهای انقلاب در داخل و خارج افزودند: احساس شرم نکردن در بیان «اهداف، انگیزه ها و شیوه های انقلابی در مجامع جهانی»، از جمله کارهای بزرگ دولت است.

حضرت آیت الله خامنه ای با توصیه به اعضای هیأت دولت برای جهت گیری انقلابی در تمام فعالیتهای آینده افزودند: امثال شما مدیران شایسته و کارآمد لازم است تلاش کنید تا رویکرد انقلابی را در فعالیتهای خود حفظ کنید.

حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنان خود ضمن قرائت فرازهایی از وصیت حضرت امیرالمومنین علی (ع) به فرزند بزرگوارشان امام حسن (ع) در نهج البلاغه، گفتند: حضرت علی (ع) در این فرازها دو سفارش ارزشمند برای عبور از مسیر سخت، طولانی و پرتلاطم دنیا به سوی قیامت بیان می کنند: 1- اندازه گیری و فراهم کردن توشه لازم برای این مسیر 2- سبک کردن بار خود در این مسیر

ایشان انجام واجبات و ترک محرمات را حداقل توشه لازم برای عبور به سلامت از مسیر دنیا بسوی قیامت خواندند و افزودند: البته این حداقل ها زمینه جذب انوار الهی را فراهم خواهند کرد.

در پایان این دیدار که آخرین جلسه آقای احمدی نژاد و اعضای هیأت وزیران با رهبر انقلاب بود، رئیس جمهور و اعضای کابینه وی یک جلد قرآن از دست حضرت آیت الله خامنه ای هدیه گرفتند.

اقامه نماز مغرب و عشا، عکس یادگاری و افطار به این دیدار معنویت و صمیمت خاص بخشیده بود.

در آغاز این جلسه، آقای احمدی نژاد از حمایتها و ارشادات و لطف و عنایت حضرت آیت الله خامنه ای در طول فعالیت دولتهای نهم و دهم تشکر و خطاب به مقام معظم رهبری تأکید کرد: همه ما در هر شرایطی در خدمت انقلاب، کشور و حضرتعالی خواهیم بود.

رئیس جمهور پایبندی بر اصول و ارزشهای انقلاب اسلامی، خدمت بی منت به مردم و پرکاری را از ویژگیهای برجسته دولتهای نهم و دهم برشمرد و تأکید کرد: در طول 8 سال گذشته نسل جدیدی از مدیران متعهد، مردمی و متخصص به جامعه عرضه شدند.

آقای احمدی نژاد افزود: در این دوره سعی کردیم نمادی از مدیران انقلابی و اسلامی را که برجسته ترین وجهه آنها خدمت به مردم و احترام به آنها و حمایت از حقوق مردم بود، به نمایش بگذاریم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: دولتهای نهم و دهم با تمام توان وارد عرصه خدمتگزاری به مردم شدند و بسیاری از کارهای مانده بر زمین و یا مانده در آرزوها را اجرایی کردند.

آقای رحیمی معاون اول رئیس جمهور نیز در این دیدار گزارش کوتاهی از عملکرد این معاونت در زمینه های کنترل بازار، ایجاد اشتغال، حمایت از تولید، هدفمند کردن یارانه ها، مبارزه با مفاسد اقتصادی، مبارزه با قاچاق کالا و ارز، توسعه صادرات و تدابیر ویژه اقتصادی برای مقابله با تحریم ها بیان کرد.

آقای حسینی وزیر امور اقتصاد و دارایی در این جلسه با اشاره به بحران اقتصادی جهانی چشم انداز اقتصاد ایران را به رغم اعمال تحریم های شدید و فراگیر روشن و امیدوار کننده ارزیابی کرد.

وزیر اقتصاد با یادآوری تکانه های ارزی در سال گذشته، از «اولویت بندی مصارف ارزی»، «راه اندازی مرکز مبادلات ارزی» و «کنترل ورود و خروج ارز به کشور» به عنوان اهم تدابیر دولت یاد کرد و درخصوص اقدامات دولت درخصوص کنترل نقدینگی و مهار تورم نیز گزارشی داد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: بخش کشاورزی، حوزه صادرات و بخش های گردشگری و بیمه از افزایش نرخ ارز منتفع شدند و کالاهای وابسته به ارز و واردات تحت فشار قرار گرفتند.

وزیر اقتصاد از افزایش شاخص توسعه انسانی کشور خبر داد و تأکید کرد: تولید ناخالص داخلی به مرز یک هزار میلیارد دلار و رتبه ایران به رتبه هفدهمی اقتصاد دنیا رسید، ذخایر خارجی کشور فراتر از 100 میلیارد دلار شد و مجموعه تعهدات خارجی کشور به 3/14 میلیارد دلار رسید که معادل یک سوم میزان بدهی خارجی کشور در سال 84 است.

آقای نامجو وزیر نیرو در گزارشی از صنعت آب و برق و اقدامات انجام شده در این حوزه ها گفت: ظرفیت برق کشور در آغاز دولت نهم 38100 مگاوات بود که اکنون به بیش از 69500 مگاوات رسیده است.

وی با اشاره به ساخت 69 سد ملی در 8 سال گذشته، افزود: ظرفیت حجم ذخایر سدها اکنون به پنجاه و دو و نیم میلیارد متر مکعب رسیده است.

وزیر نیرو به کاهش پنج درصد از اوج مصرف برق و دو درصد از مصرف انرژی به واسطه اجرای قانون هدفمندی یارانه ها نیز اشاره کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این دیدار گزارشی از رشد شاخصهای مختلف در دولتهای نهم و دهم بیان کرد.

رشد 2/7 درصدی سرمایه گذاری، افزایش صد درصدی تولید خودرو، افزایش تولید فولاد به 24 میلیون تن در سال 91 و افزایش تولید سیمان از 33 میلیون به 80 میلیون تن از جمله نکات گزارش آقای غضنفری بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین اعلام کرد تولید محصولات پتروشیمی در 8 سال اخیر به 248 میلیون تن رسیده و استخراج مواد معدنی 5/2 برابر شده است.

براساس گزارش آقای غضنفری، صادرات غیرنفتی نیز با احتساب میعانات گازی در 8 سال اخیر با رشد حدود 6 برابری به 215 میلیارد دلار رسید ضمن اینکه صادرات غیرنفتی در مجموع 22 درصد رشد داشته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین از ذخیره سازی اطمینان بخش کالای اساسی در کشور خبر داد.

آقای دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در گزارش خود این آمارها را بیان کرد:

افزایش اساتید تمام از 750 نفر به 1400 نفر، جذب هیجده هزار عضو هیأت علمی، افزایش تعداد دانشجویان از دو میلیون و سیصد هزار نفر به چهار میلیون و چهارصد هزار نفر، افزایش دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد از نود و دو هزار نفر به چهار صد و شصت هزار نفر و رشد دانشجویان مقطع دکترا از نوزده هزار نفر به پنجاه و شش هزار نفر.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص ارتباط صنعت با دانشگاه افزود: تاکنون 45 طرح کلان ملی با همکاری صنعت تعریف شده که در 55 دانشگاه در حال اجرا است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز با ارائه آمار میزان افزایش تعداد پزشکان عمومی، متخصص، فوق تخصص، دارو ساز، دندانپزشک و پیرا پزشک از ارتقای شاخص نیروی انسانی متخصص خبر داد.

آقای طریقت منفرد تجهیز و بهره برداری از 17 هزار تخت بیمارستانی، افزایش ناوگان اورژانس بیمارستانی، اجرای طرح پزشک خانواده و سرمایه گذاری برای تقویت تولید دارو در داخل را جزو نقاط برجسته بخش سلامت کشور برشمرد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نیز در گزارش خود، قانون حمایت از شرکتها و موسسات دانش بنیان و ایجاد صندوق ملی نوآوری را از نکات بارز عملکرد این معاونت خواند.

خانم سلطانخواه گفت در حوزه فناوری نانو در منطقه اول و در جهان هشتم هستیم ضمن اینکه در فناوری زیستی نیز در تولید مقاله در منطقه اول و در جهان سیزدهم هستیم و در حال حاضر 207 مرکز در حوزه پیشرفته سلولهای بنیادی مشغول فعالیتند.

وزیر جهاد کشاورزی نیز در گزارش خود با اشاره به اجرای طرحهای آبیاری در 830 هزار هکتار از اراضی کشور و انجام عملیات آبخیزداری در 9 میلیون و 190 هزار هکتار از اراضی خاطرنشان کرد: از سال 84 تاکنون، ظرفیت صنایع فرآوری به 24 میلیون و ششصد هزار تن رسیده که با پایان طرحهای مصوب، این ظرفیت و همچنین ظرفیت دامی و شیلات کشور افزایش خواهد یافت.

آقای خلیلیان گفت: در سال گذشته صادرات محصولات کشاورزی، 23 درصد افزایش یافته است.

وزیر راه و شهرسازی ساخت 63 هزار و 351 کیلومتر انواع راه در هشت سال اخیر را تحول در حوزه زیر ساخت دانست.

آقای نیکزاد همچنین از اتمام مقاوم سازی یک میلیون و 600 هزار مسکن روستایی و اجرای هشت هزار و 878 طرح هادی در روستاها خبر داد و خاطر نشان کرد: اجرای مسکن مهر، آثار مثبتی در رفع مشکل مسکن در شهرهای مختلف به همراه داشته است.

مدیرعامل صندوق توسعه ملی در این جلسه با استناد به گزارشهای مجامع اقتصادی جهانی، اجرای قانون هدفمندی در ایران را الگویی موفق برای دیگر کشورها خواند.

آقای فرزین مدیریت مصرف انرژی را از جمله اهداف تحقق یافته هدفمندی خواند و گفت: تا پایان سال 91، بالغ بر 32 میلیارد دلار در مصرف حاملهای انرژی صرفه جویی شده است.تأثیر مثبت پرداخت یارانه ها در اوضاع اقتصادی خانوارها بویژه در روستاها و کنترل قاچاق حاملهای انرژی از دیگر مسائلی بود که آقای فرزین به آنها اشاره کرد.

مدیرعامل صندوق توسعه ملی گفت: در عرض 2 سال موجودیت این صندوق، با 52 میلیارد دلار ذخیره به رتبه بیستم در میان صندوقهای توسعه ملی در جهان رسیده ایم.

آقای بهمنی رئیس کل بانک مرکزی در گزارش خود با اشاره به مجموعه ای از محدودیت های خارجی و تحریم ها گفت: با وجود همه این فشارها، ذخایر ارزی کشور در سالهای اخیر به بیش از یکصد میلیارد دلار افزایش یافته، ضمن آنکه توانسته ایم 5/27 میلیارد دلار از بدهی های خود را کاهش دهیم.

وی مهار تورم در عدد 5/30 درصد با وجود افزایش سه برابری نرخ ارز و کاهش نقدینگی به عدد 8/30 درصد را از جمله اقدامات بانک مرکزی برشمرد.

آقای بهمنی همچنین به پیشرفتهای سیستم بانکی در نظام پرداخت و بانکداری الکترونیک اشاره کرد.

وزیر نفت نیز ظرفیت گاز قابل استحصال کشور را 3/3 تریلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: 2200 جایگاه CNG هم اکنون در حال بهره برداری است.

آقای قاسمی با اشاره به افزایش صادرات محصولات پتروشیمی و 60 واحد پتروشیمی در حال ساخت در کشور، خط لوله اتیلن غرب از عسلویه تا تبریز را طولانی ترین خط اتیلن دنیا خواند.

وزیر نفت توجه به میادین مشترک نفت و گاز را جزو اولویت های دولت بیان کرد و افزود: برغم تحریم صادرات نفت و پتروشیمی به 30 کشور در حال انجام است و ایران تا سال آینده به صادر کننده بنزین تبدیل میشود.

آقای حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گزارش خود به تأسیس معاونت قرآن و عترت و افزایش مؤسسات قرآنی به دو هزار مؤسسه و برپایی جشنواره های قرآنی و همچنین حمایت از فعالیتهای فرهنگی مساجد اشاره کرد.

تأسیس بنیاد ملی بازیهای رایانه ای، تأسیس بنیاد ادبیات داستانی و بنیاد ملی مد و لباس از جمله اقداماتی بود که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به آنها اشاره کرد و افزود: در حوزه مطبوعات اکنون بیش از 5 هزار نشریه منتشر می شود.

بیانات و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با رییس جمهور و اعضای کابینه دولت های نهم و دهم

   
  

اضافه نمودن به:          

نظرات کاربران: 27 نظر (فعال: 19 ، در صف انتشار: 0، غیره: 8)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1394/4/9 - 02:36 |     74     8     |
اصولکرایان محترم با دقت بیا ننا ت مقام معظم رهبری امام خامنه ای را کامل بخوانند چه زود فراموش کار شدند البته مردم فراموش کار نیستند در وقتش تصمیم انقلابی خواهند کرفت

مجید پارسا
| 1394/4/9 - 12:56 |     33     6    
پاسخ: خدا سایه ی رهبری رو بالای سر این مرد و ملت بزرگ ایران مستدام بدارد که اگر رهبری نبود احمدی نژاد عزیز رو تکه تکه کرده بودند به خدا
خدایا قسم به حق آبرو داران درگاهت و بحق مطلومان تاریخ که بر عزت و شرف و سلامتی دکتر عزیز روز به روز بیفزا

ب ش
| 1394/4/9 - 15:27 |     20     6    
پاسخ: ایشان عقلانیت را کاملاً متفاوت با محافظه کارى خواندند و افزودند: محافظه کارى یعنى طرفدارى از وضع موجود و هراس از هرگونه تحول، در حالیکه عقلانیت گاه منشأ تحولات عظیمى نظیر انقلاب اسلامى بوده است
حضرت آقا چقدر زیبا جسارت آقای احمدی نژاد در تحولات بزرگ بوجود آمده در زمان آقای احمدی نژاد را با انقلاب اسلامی مقایسه وتأیید فرموده اند


حامد کردستان
| 1394/4/9 - 10:29 |     39     6     |
دکتر احمدی نژاد واقعا چه بخود چه نخواد باید دباره رییس جمهور بشه تا عزت را به ملت ایران برگردانه چون انصافاً بازم بیست سال عقب افتادیم بخاطر شاخ و شونه کشیدند استکبار و ترس دولت بنفش لذا مردم یاد دارند با آنهمه تحریم و تهدید ؛مسکن مهر ؛سد سازی و جاده گاز کشی به روستاهایی که تا قبل از دولت نهم برق هم نداشتند ساده زیستی سر کشی به مناطق محروم سفرهای استانی صندوق مهر امام رضا سهام عدالت سهمیه بندی سوخت یارانه وزیران جوان و پرکار یاری مستضعفان و محرومان عیدی به مردم و سهمیه سوخت سفر های تابستانی و نوروزی این همه لطف در حق مردم ایران خداییش دولت یازدهم چه کار کرده به غیر از خندیدن برای جان کری

ناشناس
| 1394/4/10 - 16:16 |     11     38    
پاسخ: اقا حامد! عزت یعنی چی؟ کدوم عزت؟ توضیح بدید لطفا!!
همونی که امیر گفت به کما رفتین! یادمه پارسال که اینجا سر میزدم کلی با الان تغییر کرده! خودتونم خسته شدی از این حرفها! خیلی از اسمها هم دیگه نیست!
سال دیگه هم میام!! فعلا خوش باشید!


مجید پارسا
| 1394/4/9 - 12:59 |     33     4     |
در صدر خبرهای جهان خواهد شد
دشمن ز حضورش نگران خواهد شد
ما منتظر مرد بزرگی هستیم
یکبار دگر مرد زمان خواهد شد

بنده خدا
| 1394/4/9 - 14:14 |     32     2     |
وقتی رهبر انقلاب از شخصی به خاطرکارهای فراوانی که برای خدمت به مردم انجام داده این همه تمجید وتعریف می کند کوبیدن این فرد به نظر شما چه چیزی رو به دنبال دارد؟ افولگران وافساد طلب ها بدانند که تا رهبر عزیزمان هست که خداوند عمر باعزت به ایشان عطا کند وتا دکتر عزیز ماهست هیچ غلطی نمی توانند بکنند

امیر
| 1394/4/9 - 17:30 |     5     34     |
سلام .بیانات مقام معظم رهبری رو هم در ارتباط با تیم هسته ای دولت یازدهم بذارین .اگه دنبال مقام و خراب کردن بقیه نیستین
همه میدونن که دولت بهار به کما رفته و ایشالله دیگه نمیاد

ناشناس
| 1394/4/10 - 16:13 |     1     22    
پاسخ: افرین بر امیر
بازم پیام شما را گذاشتن برای من رفت جزو غیره ها!!!


ناشناس
| 1394/4/10 - 13:17 |     19     1     |
لطف کنید یک گروه کارشناسی فرمایشات و پیام های رهبری را در مورد دولت 9 و 10 چه مثبت و چه منفی به صورت نموداری و خلاصه در اختیار مردم قرار دهند تا خود مردم این موضوع را که رهبری از کدام دولت بیشتر تعریف کرده را به عینه ببینند . با تشکر .

کاتب او
| 1394/4/10 - 22:53 |     11     0     |
ولایت فضیلت جهانی را نکوکرد به داشتن /
دو خورشید « خو » این/ اهریمن & آن/ اهورا را روشن میکردند؛ یکی خورشید زمین بود یکی خورشید خداوند اکنون یکی از آن دو آن دیگری را خاموش کرده و شمشیربصلیب جهل مقدس & ظلم مقدس پیوسته است. « سیاست » یا ترکیب این دو جز تباهی نمیتواند داشت زیرا که اگراین دو معبد « آن » و دربار« این » بهم پیوندند هیچ یک را از دیگری بیمی نمی ماند .
/ در سرزمینی که به دست ولایت فضیلت آبیاری می شد پیش از آنکه در آن تخم نفاق افشاند جوانمردی و نزاکت حکم فرما بود ... دانته در عصر تراژدی ها

شهید گمنام
| 1394/4/11 - 15:29 |     13     1     |
نگفتمت تنها نرو ؟
نگفتمت تنهـــــــــا مـــــــــــــرو، شب در کمین نشستـــــــه؟
سیمــــــای آن آزاده را غــــــــــم بر جبین نشستـــــــــــــــــه
نگفتمت بــــــا من بیـــــــا تـــــــــــا ســــرزمین خورشیــــــد؟
که رنگ غـــــــــــم بـر قـــــــــــامت این سرزمین نشستــــــه
نگفتمت کــــــــــــه ظلمت بـــر جـــــــــــاده ها نشستـــــــه؟
صد پیــــچ کاروان کش تا شهــــــــر مـــــــــــــا نشستـــــــــه
رفتــی و به راه مــــانده ای! در شب سیــــــاه مــــــانده ای!
آمـاده شــــو! ای همســــفر! که بر خطر بار دگر پـــــا بنهیـم
به یکدگر بـــار دگــــر، دست دل و یگانگــــی هــــــا بدهیــــم
کن رها بـــــــــازوی دربند مرا! پای دربند دمــــــاوند مـــــــــرا!
خیــــزو چیــــره شو برخطـــــر! فکـــر چـــــاره کن همسفــــر!
همت کن و از عزم خود یاری طلب که پشت شب میشکنــــد
که جلـــوه خورشیــــد مـا پلاس شب زخــــــانه بیرون فکنــــد
کن رها بــــــــــــازوی در بند مرا! پای دربند دمــــــــاوند مـــرا!
خیــــزو چیــــره شو برخطــــر! فکــــر چــــاره کن همسفـــــ

ناشناس
| 1394/4/14 - 12:55 |     8     3     |
چرا کامنتها را منتشر نمی کنید

قیطران ازروستای حی
| 1394/12/20 - 10:45 |     15     0     |
اقای احمدی نزاد لطفا فکری به حال بقیه سیمانی که از انرزی هسته ای موند ه بکنید وگرنه دولت روحانی سیمانو میاره میریز درخونه مردم تا 22بهمن نیان بیرون که شعار مرگ بر امریکا بدهند

ناشناس
| 1395/1/14 - 11:02 |     10     1     |
این رو هم اضافه کنید حکم ایشان برای مجمع تشخیص مصلحت مقام معظم رهبری:دکتر محمود احمدی نژاد دامت تاییداته که در 14 سال اخیر به هیچ کس چنین حرفی رو نزده دامت تاییداته

ناشناس
| 1395/1/24 - 16:20 |     9     0     |
خورشید وماه می دان؛جانا علی و محمود/نوع بشر از ایندو،آرام شد،بیاسود
پایان ظلم بینم زین دو نشان برتر/حق و یقین در اوجند،ظلم وفریب؛ابتر

علی
| 1395/5/30 - 22:57 |     3     7     |
سلام لطفا ذهن پرسشگر ملت انقلابی را در مورد اطرافیان و بعضی از رفتارهای دکتر اقناع کنید

ناشناس
| 1396/6/12 - 04:10 |     0     0    
پاسخ: بله منتظریم حق رو ببینیم کی صادقه و کی صادق نیست با مردم

فلاح
| 1396/3/20 - 02:45 |     1     0     |
سلام
اقای دکتر احمدی نژاد،من به شما ارادت دارم، شما هرچه داری از مردم ولایت مدار وحضرت اقا داری یادت نرده اقا در دولت نهم ودههم تمام قد از شما حمایت کردند،اگر ازخط ولایت خارج بشی، دیگر ارزشی نداری.
اینکه در پیامهای اخیرت نام اقارو نمی یاری امیدوارم فقط یک خطای ذهنی باشد.نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  لطفا از ارسال واژه ها و عبارات توهین آمیز ، مطالب دارای بار حقوقی و پیگرد قضایی و نیز حروف و کلمات و نشانه ها (مانند علامت تعجب) بصورت مکرر خودداری فرمایید. نظرات کوتاه تر زودتر بررسی و منتشر می شود. / توجه داشته باشید کد امنیتی ، زمان انقضا دارد و دقایقی پس از باز کردن منقضی می شود و برای ارسال نظر صفحه را باید رفرش کنید.
  کد امنیتی:
 
 
 
با خنده‌های بلند و پیوسته‌اش
با خنده‌های بلند و پیوسته‌اش
 
معمای نیرنگ در بازار بورس و سیاستگذاری انتحاری در اقتصاد ایران / بهشت مکاره به جهنم سوزان تبدیل می شود؟!
معمای نیرنگ در بازار بورس و سیاستگذاری انتحاری در اقتصاد ایران / بهشت مکاره به جهنم سوزان تبدیل می شود؟!
 
متن کامل نامه تاریخی دکتر احمدی نژاد خطاب به رهبر کاتولیک های جهان
متن کامل نامه تاریخی دکتر احمدی نژاد خطاب به رهبر کاتولیک های جهان
"اگر" را کاشتیم و سبز نشد / نگاهی به چند "اگرِ نامحقق" که در نقطه جوش، قطار تاریخ را به ریلی دیگر انداخت
"اگر" را کاشتیم و سبز نشد / نگاهی به چند "اگرِ نامحقق" که در نقطه جوش، قطار تاریخ را به ریلی دیگر انداخت
 
جزئیاتی از پروژه مرموز "آی دی 2020"؛ واکسیناسیون جمعیت جهان به مثابه چیپ ­گذاری عمومی
جزئیاتی از پروژه مرموز "آی دی 2020"؛ واکسیناسیون جمعیت جهان به مثابه چیپ ­گذاری عمومی
 
خاطره بازی و روایت "ورزش سه" از حضور دکتر احمدی نژاد در اردوی تیم ملی فوتبال + تصاویر
خاطره بازی و روایت "ورزش سه" از حضور دکتر احمدی نژاد در اردوی تیم ملی فوتبال + تصاویر
بیل گیتس و کرونا / نگاهی به پیشینه پنهانی دستکاری ژنتیکی و خالکوبی های کوانتومی
بیل گیتس و کرونا / نگاهی به پیشینه پنهانی دستکاری ژنتیکی و خالکوبی های کوانتومی
 
آقای وزیر کشور حسن روحانی، ماجرای گم شدن یک میلیارد دلار سال ۸۸ که یادتان نرفته؟!
آقای وزیر کشور حسن روحانی، ماجرای گم شدن یک میلیارد دلار سال ۸۸ که یادتان نرفته؟!
 
چرخش شگفت انگیز در سیاست احزاب شیعه عراق یا موفقیت تاکتیکی بازوی برون مرزی ایران؟!
چرخش شگفت انگیز در سیاست احزاب شیعه عراق یا موفقیت تاکتیکی بازوی برون مرزی ایران؟!
 
 
::  پخش زنده ::  خانه ::  تماس با ما ::  RSS
© دولت بهار
info@dolatebahar.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار