تلکس دولت بهار (سايت قديم): پيروزي ارتش سوريه در شمال شرق حلب چگونه رقم خورد؟
سه شنبه، 9 آذر 1395 - 16:58     کد خبر: 337564

دولت بهار: همراهي مردم در شمال شرق حلب با ارتش سوريه، كار آزادسازي محلات شمال شرق شهر را تسريع كرد. بعد از اين موفقيت بايد ديد پيشروي ارتش به سمت محلات جنوبي بخش شرقي ادامه مي‌يابد؟

فارس نوشت: در سال 2012 بخش‌هاي وسيعي از شهر حلب به تصرف عناصر تروريستي درآمد و هر لحظه امكان سقوط كامل آن وجود داشت.

فرودگاه بين المللي حلب زير آتش سنگين تروريست‌ها بود و فقط بخش كوچكي از اين شهر در كنترل ارتش قرار داشت.

اما حالا پس از 5 سال ايستادگي و پايداري، ارتش سوريه و رزمندگان مقاومت پيروزي‌هاي چشمگيري در شهر حلب به دست آورده‌اند و وضعيت ميداني 180 درجه تغيير كرده است.

پس از محاصره تروريست‌ها در بخش شرقي شهر حلب و حاضر نشدن آنان به خارج شدن از شهر، محلات شمالي بخش شرقي شهر طي دو روز گذشته به كنترل ارتش درآمد.

 در حال حاضر ارتباط تروريست‌ها در محلات جنوبي بخش شرقي با ديگر نقاط قطع است و آنان در محاصره كامل ارتش قرار دارند.

نگاهي به عمليات اخير در شمال شرق حلب

در گزارش ذيل به چگونگي عمليات ارتش سوريه و رزمندگان مقاومت در شرق شهر حلب كه منجر به آزادسازي محلات شمالي و محاصره تروريست‌ها در محلات جنوبي شرق شهر حلب شد اشاره مي‌كنيم:

ارتش سوريه و رزمندگان مقاومت در گام نخست فشار بر تروريست‌ها را در شرق شهر حلب از محور شمال شرقي افزايش دادند زيرا تراكم جمعيت و ساختماني در اين محلات در مقايسه با ساير مناطق كمتر بود.

درعين حال بايد به اين نكته توجه داشت تبليغات و هجمه سياسي دولت‌هاي غربي عربي مبني بر در معرض خطر بودن جان شهروندان محلات جنوبي در شرق شهر حلب باعث شد نيروهاي سوري و مقاومت محور عمليات را در شرق شهر تغيير دهند و از محلات شمال شرقي پيشروي‌ها را ادامه دهند و استحكامات دفاعي را در غرب شهر حلب براي جلوگيري از شكست محاصره تروريست‌ها بيشتر كنند.

آزادي مساكن هنانو تير خلاص به تروريست‌ها بود

از سويي ديگر مقاومت تروريست‌ها در محله هاي جنوبي بخش شرقي شهر، عامل ديگري بود كه در باز شدن جبهه شمال شرق تاثيرگذار بود.

ارتش سوريه پيشروي در محور شمال شرق را با آزادسازي ارتفاع الزهور آغاز كرد و تروريست‌ها هيچ گاه تصور نمي‌كردند نيروهاي سوري با اين سطح آمادگي وارد عمل شوند و در ادامه باز پسگيري منطقه مساكن هنانو تير خلاص را بر پيكره آنان وارد كرد.

مساكن هنانو يكي از مهم ترين پايگاه هاي تروريست ها در شرق شهر حلب بود كه در همان ابتداي بحران سوريه از كنترل ارتش سوريه خارج شد و از اين جهت از اهميت خاصي برخوردار بود.

با كنترل ارتش بر مساكن هنانو و اشراف بر جاده ارتباطي شرق به غرب شهر حلب، محلات حومه از جمله الارض الحمرا و جبل البدرو از لحاظ نظامي ساقط شده محسوب شد و همين مسئله باعث شد تروريست‌ها براي جلوگيري از محاصره، اين مناطق را تخليه كنند.

نيروهاي سوري و مقاومت همزمان با پيشروي در محلات شمالي در شرق شهر حلب و حومه مناطق سليمان حلبي و بستان الباشا، فشار بر تروريست‌ها را در مناطق جنوبي از جمله محلات شيخ سعيد و عامريه بيشتر كرده‌اند.

در جبهه جنوب شرقي نيز نيروهاي مقاومت با پشتيباني توپخانه و يگان موشكي عمليات وسيعي را در محله الشيخ لطفي آغاز كردند.

ظهر دوشنبه با پاكسازي كامل محله الصاخور، ارتباط عناصر تروريستي در محلات شمالي و جنوبي در شرق شهر حلب به طور كامل قطع  شد. در طول عمليات ارتش سوريه در اين محور بيش از 3100 مجتمع مسكوني از وجود عناصر تروريستي پاكسازي شد.

مساكن هنانو - الارض الحمرا - جبل البدور- بعيدين- شيخ خضر - شيخ فارس - الحيدريه - الهلك - بستان الباشا - عين التل، 10 محله بزرگ مناطق شمالي در شرق شهر حلب بودند كه از وجود تررويست‌ها پاكسازي شد.

تقسيم شرق شهر حلب به دو بخش و محاصره تروريست‌ها در بخش‌هاي جنوبي اين محور دلايلي ديگر هم دارد.

در ابتدا يادآوري اين نكته ضروريست كه در يك ماه گذشته دولت سوريه در چندين مرحله خواستار تسليم يا خروج تروريست ها از شرق شهر حلب شد اما اين مسئله با مخالفت هاي كشورهاي غربي عربي به نتيجه نرسيد و در ادامه اجازه خروج به مردم هم داده نشد.

اما شهروندان محلات شمالي در شرق حلب كه ماهيت عناصر تروريستي و متحدان آنان را در 5 سال گذشته به خوبي شناخته بودند وارد ميدان شدند. شهروندان محلات شمالي با برگزاري تظاهرات‌هايي كه بايكوت خبري شد خواهان خروج عناصر تروريستي شدند. اين اعتراض‌ها پايان كار نبود و با كشته شدن ائمه جماعت يكي از مساجد محله الحيدريه خشم مردم در اين مناطق بيشتر شد و تروريست‌ها بيشتر در تنگنا قرار گرفتند.

در روزهاي بعد شهروندان محلات شمالي در شرق شهر حلب پرچم‌هاي دولت سوريه را بر فراز برخي مجتمع‌هاي مسكوني تحت كنترل تروريست‌ها برافراشتند تا فشار بر آنها تشديد شود و همين موضوع نشان داد اين مناطق آمادگي بيشتري براي همكاري با ارتش دارند.

در نهايت تحولات ميداني و پيشروي‌هاي ارتش سوريه ورزمندگان مقاومت در 24 ساعت گذشته باعث شد تروريست‌ها در موقعيت ضعف قرار بگيرند و مجبور شدند به سوي محلات جنوبي در شرق شهر حلب عقب‌نشيني كنند.

با تسلط ارتش سوريه بر محلات شمالي، آخرين پايگاه عناصر تروريستي در شرق شهر حلب فقط محلات جنوبي است و حالا بايد منتظر ماند و ديد كه پيشروي ارتش به سوي اين محلات ادامه پيدا مي كند يا خير.

بدون شك اگر عناصر تروريستي و حاميان آنان بخواهند در محلات جنوبي در شرق شهر حلب مقاومت كنند سرنوشتي جزء مرگ در انتظار آنها نيست اما گزينه‌هاي از جمله تسليم شدن و خروج از اين مناطق هم وجود دارد.

اين پيروزي‌ها شكست صرفا گروه‌هاي تروريستي در ميدان نبرد به شمار نمي‌آيد و در مجموع بايد پيشروهاي ارتش سوريه و نيروهاي مقاومت را در شهر حلب، شكست سرويس‌هاي اطلاعاتي كشورهاي رأس جنگ يعني آمريكا، برخي كشورهاي اروپايي از جمله بريتانيا، فرانسه و دولت هاي مرتجع منطقه از جمله عربستان، تركيه، قطر و اردن قلمداد كرد كه در ابعاد سياسي و بين‌المللي بسيار اهميت دارد.


برگشت به تلکس خبرها